Het electronisch warenhuis wordt werkelijkheid Gillette 0 -'•* "y'lZ vecht tegen de duurte! Gillette A.R. en C.H. moeten samengaan, zegt minister Zijlstra Vluchtelingenconventie der V.N. werd vandaag van kracht Neem geen represailles tegen de hele melkhandel 5 DONDERDAG 22 APRIL 1954 T IS ALLES MAGIC" WAT DE KLOK SLAAT Amerikaanse proeven met robots en mechanische banden (Van een correspondent in New York) LOS ANGELES en San Francisco kennen reeds warenhuizen, welker be zoekers slechts hun auto op de parkeerplaats hebben achter te laten, waarna ze zich geen groter inspanning behoeven te getroosten dan op een rolband te stappen die hem met aangename snelheid de winkel binnen brengt. Toegangsdeuren, bewogen zodra de lichtbundel van de foto- elec- Irische cel („magie eye") een ogenblik is onderbroken, vliegen voor hen open en klappen zachtjes achter hen dicht. Het eerste rechtsproces van een aspirant-koopster, die als gevolg van een defect aan deze deuren een enorme buil op het voorhoofd kreeg en in plaats van naar de afdeling zomerjurken naar haar rechtskundig adviseur ijlde, moet nog plaats vin den. Wel een teken van vooruitgang. dunkt Dit is nog maar een begin. Het Ame rikaanse genie heeft zijn vindingrijkheid op dit gebied nog lang niet ten volle bot gevierd. Uitermate serieuze technici, voor wie het electron ische tijdperk waarin wij thans leven, niet het geringste geheim bevat, spreken vol overtuiging van de electronische winkel van morgen. Een hunner heeft reeds een soort achtbaan van lopende banden ontworpen, die vrij wel de gehele inhoud van een groot wa renhuis langs de in een fauteuil achter overleunende cliënten voert De motive ring voor deze uitvinding is louter de kopers in staat te stellen in meer com fort, en in groter rust niemand die dan in het looppad tegen ze kan opbot- gen hun inkopen te doen Men luistert naar dergelijke enthou- aiaste verklaringen met een zekere mate van scepticisme. Indien men ooit een vrouw een jurk, handtas of lipstick heeft zien kopen (of een van de leden der sterke sexe in nieuwe schoenen heeft zien rondparaderen of hem observeerde in een gloednieuw colbertje, waaraan de meesterhand van de coupeur nog te pas moest komen) dan is het moeilijk zich in te denken, dat een stalsel van lopende banden en zittende klanten de oplossing van het warenhuisprobleem zou kunnen zUn. De uitvinders verzekeren ons echter, dat de lopende banden lang genoeg door j de clièntele kunnen worden stopgezet om haar in staat te stellen haar keuze te bepalen, dan via een ander tapis rou- lant" naar de paskamer tc rollen, in een spreekbuis een verkoopster op te roe pen die tevens wordt ingelicht welke wasr van welk product moet worden aangepast en ten lange leste met de aan koop onder de arm terug te rollen naar het parkeerterrein Verkoop via de machine Van dat stadium is het nog maar een zeer kleine stap tot de vervanging van het winkelpersoneel door robots. Reming- ton Rand heeft inmiddels al een ..elec tronisch brein" geconstrueerd, dat gege vens kan verzamelen en verwerken om trent 8000 artikelen. Dit is aanzienlijk dan de allerbeste ver koper in staat is te onthouden vooral omdat hij nog geplaagd wordt door al lerlei emoties, die Het Brein uiteraard niet kent Indien wij uitvinder waren, zouden wij een speciale lopende band voor dit Brein construeren, en ons ijlings uit de voeten maken alvorens de vak verenigingen ons hoofd zouden eisen. Amerikaanse warenhuizen hebben in middels reeds enige jaren ervaring op gedaan met de automatische verkoop door middel van machines, die op stra tegische punten in de winkel zijn opge steld. De resultaten waren sterk ver schillend en in het bijzonder afhankelijk van het product. Limonade en nylonkou sen via de machine deden het best. maar boeken, voedingswaren voor consuimp- tie-thuis en het merendeel van de kle dingstukken werden beter verkocht, in dien er winkelpersoneel aanwezig was om met kennis van zaken de klant te Een onderzoek door de Universiteit van Harvard ingesteld, heeft uitgewezen dat het aantal niet-verkopend personeel ln warenhuizen zeer sterk toeneemt Aangezien dit personeel niet alleen meer ontwikkeld is dan het gemiddeld ver kopend personeel, maar in de V S. ook beter georganiseerd is en hogere loon eisen weet te stellen, is het duidelijk dal eigenaars van warenhuizen in het bij zonder achter de schermen van hun be drijf de mens door de machine wil ver- Ook de administratie Twee zeer grote warenhuizen, J L. Hudson in Detroit en B Altman in New York. gebruiken thans bij wijze van ex periment de Magnefile, een uitvinding van een grote industrie in Cambridge, welke uitvinding thans beproefd wordt op haar efficiency in het bijhouden van de inventaris van deze warenhuizen. Deze machine geeft prompt antwoord op de vraag hoeveel paar bruine schoenen van merk A en maat 38 er nog in voor raad zijn en geeft voorts waarschuwings signalen wanneer de reserves aan een be paald artikel uitgeput dreigen te raken. Het bijzondere van deze apparaten is dat zij gemakkelijk bediend kunnen worden, ccn minimum onderhoud vergen en niet zoals bij sommige hedendaagse kaart systemen vaak het geval is grote pa- piervoorraden verslinden alvorens zij de gewenste gegevens fourneren De belangstelling voor deze automa tische administratie neemt merkbaar toe. Deze ontwikkeling is uiteraard nog in een pril stadium. Maar de successen die er reeds mede zijn behaald, laten weinig twijfel dat deze evolutie in de komende jaren zeer sterk de- aandacht zal trek ken cn dat de automatisering, ook bui ten het terrein der administratie, niet zal uitblijven. Merkwaardig is in elk geval dat op een zeer enkele uitzondering na de vakverenigingen alsnog geen al te sterk verzet hebben aangetekend. Mogelijk is dit verklaarbaar indien merl beseft, dat de productie van deze apparaten een zeer groot aantal man-uren van bijzonder ge schoolde arbeiders vergt. Mogelijk ook. dat men de consequenties van deze ont wikkeling nog niet voldoende heeft kun- Ramp van de leuvehaven treft geen schuld Japanner vertrouwde te veel op radar Scheveningse kapitein De Raad voor de Scheepvaart te Am- Sterdam behandelde gisteren de aan varing van het 347 b.r.t. metende m.s. Leuvehaven door het Japanse m.s. Ka- mogawa Maru op 21 Februari tijdens een zware mist in de Nieuwe Waterweg, on geveer vier km boven Hoek van Holland. De Leuvehaven die vanwege de dikke mist voor anker lag, ls direct na de aan varing gezonken. Van de acht leden der hemnnning, die zich allen zwemmend het leven probeerden te redden, zijn de kok B. Smit uit Rotterdam en de matroos N. Niën uit Roermond om het leven gekomen. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart. de heer J. Metz, vond het besluit van de kapitein, M. K. uit Scheveningen, om voor anker te gaan, juist. Voor de Japanner was het verantwoord te ver trekken. Het zicht was 1.5 mijl. In de mist heeft men besloten om door te varen niet gebruik van het radartoestel. Dit nu acht de inspecteur onjuist vanwege het te grote vertrouwen in radar, waardoor teveel risico is genomen. De raad zal later schriftelijk uitspraak Schérpe criliek op de Indon. regering Motie van wantrouwen tegen de minister van Econ. Zaken Bij de behandeling van een motie van wantrouwen tegen het beleid van de mi nister van Economische Zaken in het Indonesische parlement, heeft de heer Wibisono (Masjoemi) scherpe oritiek uitgeoefend Hij zeide. dat de regering niet bézig is de koloniale economie om te zetten in een nationale, maar in een „Partai Nasional economie". De minister ontkende de beschuldigin gen, maar verschillende parlementsleden wezen op de corruptie, die in Indonesië aan de orde van de dag is. Zelfs parle mentsleden komen elke zittingsdag even het register tekenen voor het presentie geld en vertrekken dan weer gauw, zo werd gezegd. In Oost-Berlijn Ontvoerde slaat wegens spionnage terecht Toch is het zo HOLLE BOMEN. HOE? (26) Holle hoi Prijsstijgingen overal, maar... Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met 's werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen! Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesje» nu voor f. 1.50 K.V.P. zou 2 zetels meer krijgen Als het nu eens om de Tweede Kamer was gegaan Geringe verschuiving te verwachten in de Eerste Kamer WAREN DE VERKIEZINGEN, die gisteren gehouden zijn, voor de Tweede Kamer geweest, dan zou er in de samenstelling van onze volksvertegenwoordiging wel het een en ander zijn gewijzigd. Natuurlijk is het waar, dat niet van een zuivere vergelijking gesproken kan worden. Men moet er bijvoorbeeld rekening mee houden, dat de K.N.P. in slechts drie provincies meedeed en dat A.R.P. en C.H.U. in Limburg met een ge zamenlijke lijst zijn uitgekomen. Een Gillette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes Uitgaande van de gisteren behaalde stemcijfers krijgen wij het volgende beeld: Fictieve Kamer Kamer P.v.d.A K.V.P A.R.P C.H.U V.V.D C.P.N K.N.P S.G.P De K.V.P. z 1 zetel gewot C.P.N. en K.N.P. elk 1 zetel verloren a Een goeie morgenbegint met Gillette! Commentaren voor de vuist weg Schouten „De strijd dient voortgezet" Tilanus„Niet ontevreden" VERSCHEIDENE vooraanstaande politieke figuren hebben giste ren reeds commentaar geleverd op de verkiezingsuitslagen. Enkele flit sen daarvan vindt men hieronder. Men houde in het oog dat deze com mentaren een voorlopig karakter dragen, omdat zij werden uitgespro ken toen de cijfers nog niet volledig bekend waren. Minister prof. dr J. ZIJLSTRA (op een bijeenkomst van de A.R. in Amster dam): In het Nederlandse volk heerst op het ogenblik een stemming, om meer aandacht te schenken aan de politieke formatie op basis van gemeenschappelijk program, dan op basis van diepere levensbeschouwelijke beginselen. Dit is een ernstig verschijnsel, want de prac- tische dingen van de dag veranderen met de dag. terwijl de beginselen blijvend zijn. Wij moeten ten opzichte van elkaar ien aanzien van de verschillende dingen van de dag verdraagzaamheid betrach- ten. Tal van argumenten pleiten voor samengaan van A.R. en C.H. 1 Dr J. SCHOUTEN (tijdens een A.R. (bijeenkomst in Rotterdam): Het zou niet Binnen een week Tweede dode op overweg bij Gouda De onbewaakte overweg nabij de Voor- willens te Gouda heeft binnen een week; twee slachtoffers geëist. Nadat op Goede Vrijdag een 13-jarig meisje dodelijk door een trein werd aangereden, is gistermid-! dag omstreeks half zes de 35-jarige heer Kooistra uit Gouda door een passerende j trein gedood. De heer K., die een brom- fiets bereed, droeg een bos takken over de schouders, waardoor hij waarschijnlijk j goed zyn als w(j een nederlaag lijdert en dan zeggen: waarvoor zullen wjj nog inspannen? De A.R. Partij moet onder alle omstandigheden een strijden de partij zijn. Die strijd dient te worden voortgezet. Wij zullen, evenals in het verleden, moeten optornen tegen slap heid. Als wij een klap gehad hebben, dan hoop ik. dat gij die allen ook goed voelt en da( ge zegt: wij gaan weer met moed en volharding aan het werk. De heer H. W. TILANUS (C.H.): „Uit het resultaat van deze verkiezing heb ik begrepen, dat mijn partij indien deze verkiezingen de samenstelling va StatenGeneraal hadden beïnvloed, daar een zetel zou hebben gewonnen e met tien zou zijn gekomen. Dan kan niet ontevreden zijn". De heer Tilanus zei het verlies va Anti-Revolutionnairen te betreuren. Het scheen hem toe. dat een deel daarvan naar de liberalen was gestroomd en deel naar zijn eigen C.H.U. Mijn totale indruk is. zo besloot hij. dat deze kiezingen een in belangrijke mate stabi liserend karakter hebben, Minister-president dr W. DREES (in het Volksgebouw in Den Haag): Het ls mogelijk de doorbraak te doen zegevie ren. Ik wens de Haagse burgerij geluk met „de grote overwinning van de socia listen, die sinds 1952 in stijgende lijn zijn". den hebben. Eerste Kamer 1958 als 1954 1955 1958 P.v.d.A. K.V.P. A.R.P. C.H.U. V.V.D. C.P.N. 50 50 50 Er kan echter door het vormen van combinaties tussen de verschillende par tijen voor het bemachtigen van een rest zetel nog wel een kleine wijziging op- De samenstelling van de Provinciale Staten zal in de toekomst wel directe in vloed hebben op die van de Eerste Kamer. In 1955 zal de helft van de Eerste Kamer moeten aftreden en in 1958 de an dere helft. Wordt deze Kamer eerder ont- bonden, bijv. in verband met een grond wetsherziening, dan zullen de sterkten van de verschillende partijen reeds eerder komen op die, welke normaal pas ln 1958 zullen worden bereikt. Volgens de nieuwe Provinciale Staten verandert theoretisch de samenstelling Karei Doorman bezoekt Montreal en Halifax Het Nederlandse vliegkampschip Karei Doorman zal van 12 tot 17 Mei een offi cieel bezoek aan Montreal brengen. Dit bezoek is een tegenbezoek voor dat van het Canadese vliegkampschip Magni ficent aan Nederland in October 1950. Het Nederlandse vliegkampschip zal voorts van 20 tot 22 Mei een onofficieel bezoek aan Halifax brengen. Aan' boord van de Karei Doorman zal zich schout-bij-nacht-vlieger H. Schaper, vlagofficier van de Marineluchtvaart dienst. bevinden, die met kapitein-ter-zee A. M. Valkenburg, de commandant van het Nederlandse oorlogsschip, door de Ca nadese minister van Defensie, Brooke Claxton, zal worden ontvangen. Dividenden Nationale Borgmij. Voorgesteld divi dend 12 pet over het uitgebreide, vorig jaar 12 pet op het oude gestorte kapitaal; winst f 200.000 (164.000). 'n Heitje voor een stemkarweitje Op een stembureau in Utrecht meldde zich gisteren een 12-jarige padvinder om te stemmen voor een buurman, die veekoopman is en die de veemarkt moest bezoe ken. De koopman had geen t\jd om naar het stembureau te komen en de verkenner had aangeboden voor ,,'n heitje" het karweitje te verrichten. Gewapend met de op roepkaart en met een kwartje in zijn zak, verscheen de jongen op het stembureau, waar hem echter duidelijk werd gemaakt, dat de Nederlandse wetgever hierin niet heeft voorzien. Toen men de jon gen vroeg, op welke partij hij had moeten stemmen, antwoordde hij: Jk weet het niet, ik moest zelf maar zien In Amsterdam hebben padvind- sters en pidsen op de kinderen ge past, terwijl de huismoeders naar het stemlokaal waren. In Eind hoven v ooi-zag een verkenners patrouille de leden van een stem bureau van belegde broodjes en een kop soep. Bij stemlokalen verrezen fietsenstallingen waarplaatsen kinderwagens. Jeugdwedstrijden voor welsprekendheid Bij de deze week in het Gemeentemu seum te Den Haag gehouden jeugdwed strijden voor welsprekendheid en voor drachtskunst, georganiseerd door de Maat schappij tot bevordering van de Woord kunst. zijn de volgende prijzen gewonnen. De eerste prijs (een medaille van de mi nister van O.K. en W won Nico Brink uit A'dam, de tweede prijs (medaille van wethouder van onderwijs van Den Haag) Nellie Wiegel uit A'dam en de derde prijs (van de Maatschappij zelf) door Toon Eijkman uit Gouda- Eervolle vermeldingen verwierven Elisabeth Fuchs (Bussum). Karei Gaspar (Helmond). An ke Kramer (Hengelo) en Diet Kalsbeek (Leiden)- Het 5-jarig dochterje van het echt paar Bosman is bij het woonschip van haar ouders in de woonschepenhaven te Haarlem verdronken. de t t heeft 2 Italiaans student stierf in de sneeuw Een twintigjarige student uit Milaan is enige uren nadat men hem op de berg Crignette (ïtal. Alpen) gevonden had, overleden. Men heeft zijn lijk iin een ijs- graf op de berg moeten achterlaten. In Frankrijk worden nog vijf bergbe klimmers vermist in de Franse Alpen, in de buurt van het dorp St Martin Vesuxie ten Noorden vam Nice. Weekstaat Nederl. Bank van 20 dezer v"Agent schatkist staakt uitgifte schatkistpapieT De agent van het ministerie van Finan ciën heeft Woensdagmorgen de vorige week Donderdag hervatte afgifte schatkistpapier gestaakt. In plaats daar van geeft de Ned. Bank driemaands-pro messen af tegen pet en eenjaarspapier tegen H pet. Op de verkorte balans de Bank van 20 dezer is de post schatkist papier, door de bank overgenomen van d staat, dan ook met f 500.000 tot f 516.6 min verminderd. Men neemt aan, dat vrij veel papier van 2 en 5 jaar van de agent is overgenomen. Het tegoed van het rijk steeg met f 82 min tot f 861 mnl. dat va de banken daalde met f 80 min tot f 2' min. De nettodeviezenreserve vermeei derde met f 12 min tot f 1487 mnl. Goud en deviezen kwamen daardoor op f 4410. min. De bankbiljettenomloop zette ui met f 5 min tot f 3260 min cn de voor schotten in rekening courant stegen met bijna f 3 min tot f 31.9 min. Geldmarkt onveranderd. Daggeld pet. Kon. Ned. Papier verlaagt emissiekoers Ter tegemoetkoming aan het verlangen van vele aandeelhouders heeft de Konink lijke Nederlandsche Papierfabriek N. V. Maastricht de koers van uitgifte van f 1.815.000 gewone aandelen van 115 tot 104 pet verlaagt. De aandeelhouders keur den de statutenwijziging ter verdubbeling het kapitaal tot f 12 mlllloen, bene de uitkering van 5 (8) pet en 10 pet ln bonusaandelen goed. De Oostduitse regering heeft bekend gemaakt dat dr Wolfgang Silgradt, die sinds 19 Februari in West-Berlijn wordt vermist, in de Russische sector van Ber lijn gevangen wordt gehouden en zich binnenkort wegens spionnage zal moeten verantwoorden voor een Oostduits ge- fechtshof. In het Westen wordt gezegd, dat Sil gradt. die een belangrijke functie vervul de ln de Bond voor de rechten van de mens (een anti-communistische organisa tie) door de communisten uit West-Berlijn ls ontvoerd. Volgens hel Oostduitse persburesu werd Het Indonesische kabinet heelt beslo- Silgradt gearresteerd in de Russische sec- ten naam van de Prov tor. terwijl hij zich schuldig maakte aanSaerda-eilander. 'e wijz.ic:: spionnage Hij zou reeds een volledige be- Tcr.ggara Zuid-Ooslelij* cee. kentenis hebbe.. afgMegd. vaderland. Kleine Soenda-eilanden kregen andere naam De 22ste April, een mijlpaal Vandaag is de vluchteliirngenconven' van de V.N. in zes landen van kracht ge worden on ter gelegenheid daarvan sprak de V.N.-Hoge Commissaris voor de vluch telingen. mr C. J. van Heuven Goedhart te Genève een radio-rede uit. -waarin hij o.m. opmerkte: Vandaag worden nieuwe rechten toege voegd aan cie welke de gastvrije lanaen reeds aan de slachtoffers van vervolgin gen die hun op hun grondgebied asyl hebber, gezocht, hebben gegeven. Deze rechten zijn nu in een conventie vastge legd en daarom is 22 April een mijlpaal in ons streven naar een wereld die ge baseerd is op volledige erkenning van de rechten van het individu op een leven in waardigheid, vrijheid en zelfrespect. De nieuwe conventie voorziet o.m. in de uitgifte van reispapieren voor vluch telingen, sociale steunverlening, onder wijs cn vrijheid va-n godsdienstoefening, alles in dezelfde mate als de burgers van het asylverienende land. De zes landen die de conventie ondertekenden zijn: Australië. België. Denemarken, Luxem burg, Noorwegen en West-Duitsland. De Russische begroting Minder voor defensie en meer voor cultuur De Sowjet-Unie zal 100 milliard roebel (95 milliard gulden) of 17.89 procent var de gehele begroting aan haar defensie be steden. Het vorig jaar maakte deze post 20.8 procent en in 1952 23.6 procent van de begroting uit. De post sociale en culturele maatrege len werd beraamd op 141.300 millioen roe bel. een groter bedrag dan verleden jaar. De minister van Financiën. Zweref, werd door de afgevaardigden toegejuicht, toen hij de vermindering van de defen sie-uitgaven bekend maakte. Tweede patrouilleboot loopt van stapel Het tweede van de vijf patrouillevaar tuigen die bij de rijkswerf in Den Helder voor Amerikaanse rekening voor de Ko- j ninklijke Marine worden gebouwd, zal Een getrouwde man, die gelukkig is TN DE OAKLAND TRIBUNE ver- A scheen onlangs de yolgende ad vertentie: „Ik stel mij aansprake lijk voor alle schulden en verplich tingen van mijn vtou, Virginia, zo el bestaande als toekomstige, en ik acht mij meer dan gelukkig, te mogen zorgen voor een vrou die mü vijf lieve dochtwers heeft ge schonken en met een overvloed van liefde en zorg de acht jaar van mijn huwelijk heeft gemaakt tot de heerlijkste van mijn leven. Op deze. de achtste verjaardag van ons huwelijk, wens ik aldus in het openbaar uiting te geven aan dank baarheid". David Rossseau. Aan verslaggevers, die hem naar aanleiding van dezé annonce be zochten. vertelde Rosseau, dat hij de achtste verjaardag van zijn hu welijk op deze wijze had willen vieren om te bewijzen, dat er nog gelukkig gehuwde mensen bestaan Een dode en 3 gewonden bij botsing in Heeze Op de rijksweg Geldrop-Meeze onder Heeze (NB) heeft zich gistermiddag een aanrijding voorgedaan tussen een vracht- Jto, komende uit de richting Heeze. De bestuurder der personenauto, de heer A M. uit Rotterdam werd op slag gedood. De drie overige Inzittenden (zijn vrouw, zijn dochter en een nichtje dat Duitsland mee op vacantle kwam) w den zwaar gewond naar het ziekenhuis e Geldrop overgebracht. Voor het leven an twee van haar wordt ernstig ge- De personenauto werd totaal vernield. Doordat de sturen van twee naast elkaar fietsende jongens elkaar raakten, is de 1^-jarige J. Selier gistermiddag op de Soestdijker Straatweg te Hilversum gevallen, juist voor oen passerende Ubligaties Soerabaja uitgeloot rachtauto. De jongen kreeg een achter- Dinsdag zijn te Soerab»ja 2.737.000 i»l over zich heen .-n w. 5 op s'ag dond plah'r obligaties Hei lijn zusj°. dat achterop zijn fiets zat. io-t De betaling n Nederland zal gi bleef ongedeerd. (schieden ln de verhouding één op één. op 24 April te water worden gelaten. Het s.hip draagt de naam B'ulgi. tewaterlating zal worden verricht door mevr. C. M. van DongenDe Vries, echt genote van kapitein ter zee K. van Don gen, die tot voor kort was belast met het toezicht op de aanbouw van deze schepen. Protest tegen militaire parade te Rotterdam De Rotterdamse afdelingen van Kerk en Vrede, de Doopsgezinde Vredesgroep, de Vredesgroep De derde Weg en de Alg. Ned. Vredesactie hebben zich tot de ge meenteraad van Rotterdam gewend. De adressanten betreuren, dat de militaire parade op 30 April ditmaal zal worden gehouden in Rotterdam Zij zijn van over tuiging, dat ook Indien de bewapening als noodzakelijk kwaad geaccepteerd wordt met werktuigen, die dienen tot massale vernietiging van mensen, nooit of te nimmer op feestelijke wijze mag worden geparadeerd. De adressanten ho pen dat het gemeentebestuur zijn invloed zal aanwenden om deze parade niet te doen doorgaan. Na 7 eeuwenschoonmaak in Westminster Abdij Voor het eerst sinds zeven eeuwen wordt in de wereldberoemde Westminstei Abdij te Londen grote schoonmaak ge houden Hoe nodig dat was- is reeds te zien in de gereinigde St. Paulskapel cn St Johanneskapel, waar de natuurlijke kleuren van de steen en de verschtllende marmersoorten weer te voorschijn ko men- H:t werk zal voorlopig meer dar ?en millioen gulden kosten, maar het to- ale herstel, d at tien jaar zal duren. za. meer dan 3 millioen gulden eisen. Bond van Zuivelhandelaren Sanering nu doorgevoerd in 200 van de ruim 1000 gemeenten Alj de toekomst sprake mocht represailles van overheidswege in verband met mogelijk voorgekomen uitwassen bij de melksanerirg. kunnen deze represailles niet gericht zijn tegen hen die in het geheel niet zijn gesaneerd of op wier sanering niets is aan te mer- Deze algemene conclusie werd giste ren opgesteld in de ledenvergadering van de Centrale Besturenbond van Zui velhandelaren. die te Utrecht verga- Voorstel van bond aan minister Bromfiets belasting per maand betalen De Nederlandse Bromfietsbond heeft zich tot minister Van de Kieft gewend met een adres, waarin hij de minister verzoekt te overwegen, de betaling van de motorrijtuigenbelasting voor brom fietsen maandelijks te laten gebeuren op eenzelfde wijze als de radioluisterbijdrage wordt voldaan. Dan zouden de bromfietsers maande lijks zegels van 1,25 kunnen plakken op hun belastlngkaart, zo zegt het adres. De bond meent, dat de betaling van de belasting per jaar of per drie maanden, zoals thans gebeurt, voor vele bromflet- bezwaarlijk Is en dat daardoor velenheeft Men slaat voor een raadsel Geheimzinnige gaten in auto- en winkelruiten Na de op geheimzinnige wijze bescha digde voorruiten van auto's in de Ameri kaanse staat Washington vertonen thans ook winkelruiten in de staat Maine puncties, die op mysterieuze wijze tot stand zijn gekomen. Het verschijnsel doet zich vooral in de plaats Gardiner voor. Een kapper zeide. dat hij op - jn ruit kleine putjes had zien verschijnen. Hier en daar ontstonden gaatjes in de ruit. groot genoeg om er een luciier door te kunnen steken. A.F.P. zegt. dat de ruiten doorboord zijn met kleine steeltjes Men weet er nog geen verklaring voor. ai is wal het vermoeden uitgesproken, dat In nabijheid van da «etroffen plaatsen derde. De ongeveer duizend opgekomen melkhandelaren bespraken hier de te verwachten regeringsmaatregelen in ver band met de melksancring. Er werd besloten, bij de zusterorgani saties aan te dringen op samenwerking bij de opbouw van de melkvoorziening. Samen met de zusterorganisaties zou een en ander onder de aandacht van de overheidsinstanties gebracht moeten worden. De voorzitter, de heer D. van Kampen uit Veenendaal. deelde mee dat van de ruim 1000 gemeenten er thans 200 zijn ge saneerd. waarvan 22 met bekrachtiging van het Bedrijfschap Zuivel en de rest op vrijwillige basis ..Bij de 200 saneringen zullen er wel zijn die niet feilloos werken, maar dan mag de sanering als zodanig niet worden veroordeeld en nog minder mogen rege ringsrepresailles worden genomen tegen de gehele melkhandel", aldus de heer Van Kampen. Prestatie van K.L.M.-er Met zweefvliegtuig 240 kilometer gevlogen De H&L.M.-gezagvoerder Otto P. Koch, die tot voor kort houder was van het Ne derlands afstandsrecord zweefvliegen. een Mlmmoa-zwecfvliegtuig een afstandsvlucht gemaakt over een 240 km lang traject van Hilversum tot voorbij Valenciennes in Frankrijk De neer Koch maakte deze vlucht als onderdeel van zijn training voor de a.s. wereldka-tpioen- schapswedstrijden zweefvliegen, waarin hij voor Nederland zal uitkomen met het Nederlandse prestatiezweefvliegtuig de K.N.V.V.L.-491. De heer Koch, die gezag voerder is op de viermotorige luchtreu zen van de K.L.M., ls oprichter van de Schipholse K.L.M.-zweefvliegclub. het Dollarlening voor Israël in Nederland De American Financial and Develop ment Corporation for Israël heeft van de Nederlandse Bank toestemming gekre gen voor de uitgifte van tienjarige dol- larspaarobligaties, aflosbaar tegen 150 pet. en 4 pet dollar-obligaties van 100 en 560 dollar ten behoeve van de ontwikke ling van Is aël. De lening zal voorlopig 150 millioen en in totaal 350 millioen 'Har bedragen en worden uitgegeven in j vele banden. In Nederland vermoedeliik 500.000 dollar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5