In vrij Australië woedt een vakbondenterreur 5 DINSDAG 20 APRIL 1954 LABOUR TREKT AAN DE TOUWTJES Wee degene, die zich niet aansluit, hij wordt een opgejaagde werker (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) TV7EET U wat het lot is van degenen, die principieel bezwaren hebben tegen het lidmaatschap van een Vakbond?", aldus stelde dezer dagen een Australische rechter de vraag en hij vervolgde: „Zo iemand wordt prijs gegeven aan verhongeren en ellende". De greep van de Vakbonden is nl. uitgegaan naar de werker; het is moeilijk, zoal niet onmogelijk, aan die greep te ontkomen. Ik wil u iets vertellen over de vrijheid welke aan vele werkende Australiërs en immigranten! op genoemd terrein is Koninklijk gezin ging in Obergurgl ter kerke Het koninklijk gezin heeft de Paas-Zon- dag in Obergurgl doorgebracht. Het heeft die dag een Protestantse kerkdienst bij gewoond, waarin prof dr Redeke uit Kiel voorging. 's Avonds was het koninklijk gezin aan wezig bij een concert, waar ook Neder landse. Britse, Duitse. Zweedse en Oos tenrijkse studenten, die in Obergurgl wa ren voor een internationale Paasbijeen- komst, tegenwoordig waren. nneer ik mede- Australië z.ch 's in hst m-aat- Het is geen nieuws, deel, dat de vakbonden een zeer belangrijke pi; schappelijk leven hebben verworven. Men heeft, ook in Nederland, de indruk gekregen, dat Australië een sterk commu nistisch gezind land is. voornamelijk als gevolg van de vele stakingen, welke op rekening van het communisme weiden geschreven. Niet geheel ten onrechte, want de betrekkelijk kleine groep com munisten in de vakbonden hadden door allerlei manipulaties kans gezien zich op de topplaatsen te werken en aldus alle initiativen in handen te nemen. Gedurende de laatste jaren is, in het al gemeen gesproken, hieraan echter een eind gemaakt door de zuiveringen, in hoofdzaak in het systeem der ballotage Van vrijheid naar dwang Het behoort tot één van de rechten der diverse State-besturen binnen het Australische gemenebest, om lidmaat schap van een. vakbond te verplichten dan wel vrij te laten- Een aantal Staten hebben die verplich ting ingevoerd; onlangs ging ook New South Wales, waar het bedrijfsleven zich het sterkst heeft ontwikkeld, tot die maat- Er was heftige oppositie bij pers en be volking van deze Staat, doch het Labour- parlemen* besliste anders- Men meende in korte tijd enkele tien duizenden werkers in de aimen van de •plm. 400 diverse vakbonden te kunnen drijven- Inderdaad is het zoals onder deze omstandigheden vait te begrijpen een drijven geworden, omdat de vrijwilligers reeds tot de leden behoorden. Zij het dan ook. dat velen van die vrijwilligers eigenlijk óók reeds waren gedwongen, omdat een vakarbeider anders moeilijk diploma en werk kan krijgen. Thans werd evenwel iedere werknemer gedwongen zich binnen een bepaalde pe riode voor het lidmaatschap van een vak bond te melden. Doch zelfs de dwangsom welke ge6teld was. deed het aantal aanmeldingen zeer langzaam stijgen, zodat een legertje vak bond-ambtenaren nu alle bedrijven langs gaat om de vele duizenden achterblijvers op te vangen Momenteel hebben in N S W. ongeveer achtduizend personen een bezwaarschrift ingediend, waarvan er plm zevenduizend zijn aanvaard. Meen niet, dat een ..vrij gestelde" van de moeilijkheden af is: Integendeel! Dezer degen zijn de zittingen begonnen van dc rechtbank voor Arbitrage in deze vakbonds-kwestie, waarro eveneens de afwijzingen worden behandeld. Onder de gevallen bevond zich ook dat van een zekere Robert White, wiens werk door zijn mede-arbeiders ..black" was ver klaard. omdat hij om principiële redenen geen lid van een vakbond wilde worden en waarvoor hem vrijstelling was ver- 'eend- Na een hopeloze veertien dagen in 'le fabriek, nad de directie de man ont jagen Dit feit nu wekte de toorn od van de ■■echter, die constateerde dat dezer dagen •emand in Australië aan de honger wordt oriis ecgev--. als hii terwille van zijn beginsel, zich niet bij een vakbond aan- i-.ii». Het antwoord van de Union-man vas Kras; hij verklaarde dat zijn vakbond ondanks alles niet van het standpunt zou afwijken en dus het werken voor de man onmogelijk maken. Hij adviseerde, dat White den maar moest trachten werk te vinden in eer. jedrijf dat onder het Federale arbürage- «ysteem staat, waar in tegenstelling .t'Us met de bedrijven onder State arbi- 'rage - het lidmaatschap van een vak bond (nog) met verplicht is. En anders zou de man werk moeten zoeken in een bedrijf buiten de controle van een vakbond, waarop de rechter con stateerde. dat de Unions hebben aange kondigd niet te rusten, alvorens alle be drijven binnen haar bereik zouden zijn. zodat White een opgejaagde werker zou blijven Men heeft dus nu de merkwaardige si tuatie gekregen, dat iemand die b.v. Li beral of Country Party stemt, middels zijn Union de propaganda voor Labour helpt financieren, omdat bij iedere verkiezing de vakbonden een bepaald en hoog bedrag voor Partij-propaganda beschikbaar ste"> Meen nu niet dat ik de waarde en be tekenis van een vakorganisatie wil ver kleinen; mijn bedoeling is slechts U te vertellen, hoe het met de wel wat in gewikkelde vrijheid van de Australische werker staat. Merkwaardig is. dat de Australiër, die op menig ander gebied zich ruim van zijn vrijheden bedient, van andere vrijheden zich zonder teveel emo ties laat beroven. De voordelen van de sterke Union ver blinden hem mogelijk voor het verlies van ralf-beslissing omtrent het lidmaat schap; hetwelk voor hém wordt beslist Mét of zónder vrijstelling Geheimzinnige vrouw in de wind Kerk en vakbond Een moeilijke situatie is ontstaan voor de kerken in de verhouding tot de Austra lische vakbonden. Als gevolg van het ontbreken van een godsdienstig gerichte vakbond is de enige mogelijkheid zich aam te sluiten bij ee.n neutrale organisa tie. welke in wezen ..Labour" is. Het is om d'ie reden, dat de Roomse kerk schoorvoetend en noodgedwongen, aan de gelovigen heeft moeten adviseren al of niet aansluiten bij een vakbond voor zichzelf te beslissen. Da Protestantse kerken, alsmede de voornamelijk door Nederlandse immigran ten gevormde Reformed Churches, heb ben bij de regeling van New South Wale* geprotesteerd tegen het verplicht stellen van lidmaatschap van een vakbond. In antwoord hierop heeft de minister voor de Arbeid gewezen op de mogelijkheid tot verkrijgen van vrijstelling voor de genen die principiële bezwaren hebben o-a. omdat men middels de ..Unions" niei een bepaalde partij wenst te steunen, e' aan haar het recht te verlenen de nood zaak van een staking te bepalen. Een van de tien principiële redenen- welke van officiële zijde werden opge somd tot verkrijgen van vrijstelling, luidt: ..Als Europees immigrant endervonder, hebbende het totalitarisme in mijn eigen land gevoel ik dat deze Wet de eerste stap ts op de weg naar verwoesting van dc vrijheid in dit land De principieel bezwaarden Men moet een dergelijke verklaring af leggen bij het ..Industrial Register", waarna in het algemeen vrijstelling vooj lidmaatschap van een vakbond volgt. -£ c* -'7 *- r - c.f/- A - - - <c £'V_ - Tienduizenden Nederlandse rokers maakten reeds kennis met EVEREST en hun oordeel over deze moderne, lange Amerikaanse sigaret is eenparig: EVEREST opperbes! Wie EVEREST rookt, begrijpt waarom millioe nen Amerikanen het lange model sigaret prefereren Het betekent méér en zuiverder rookgenot voor het zelfde geld. Koop ook een pakje EVEREST en overtuig Uzelf! Geen accoord over vervoer van industriekolen De besprekingen, die tussen de Ned. Spoorwegen en de mijnen zijn gevoerd de vervoersprijs van industrie- kolen hebben niet geleid tot een nieuwe •eenkomst. Zoals bekend is. maakte de maatregel van de Europese Kolen- Staalgemeenschap. die tengevolge had dat de vrachtenegalisatie werd afge schaft. een eind aan de bestaande over eenkomst. ar aanleiding hiervan delen de Ned. Spoorwegen mee. dat de ontvangers van steenkolen niet langer een alle kosten attende prijs franco-bestemming in rekening zal worden gebracht, doch dat de vracht afzonderlijk zal worden bere kend. In verband hiermede zullen de Nederlandse Spoorwegen zich voors hands over de te betalen vracht recht streeks met de ontvangers verstaan. Grote vakbond schaart zich achter Bevan tegen E.D.G. De grote Britse vakbond van arbeide-s in de Scheepsbouw (50.000 leden» heett zich tijdens een conferentie tegen de herbewapening van Duitsland gekeera en zich zo achter de links-socialist Bevan geschaard. Steeds nieuwere wapens De Ver. Staten en Oost-Europa bieden tegen elkaar op De drie en twintig Japanse vissers, die als gevolg van atoomas radio-actief zfjn besmet, lyden allen aan bloed armoede en een ongeneeslijke mergziek- te. aldus prof Sisao Morita van de uni versiteit van Tokio. Tegelijk met dit nieuws uit Tokio komt een bericht uit Washington, dat de Ver. Staten thans over twee nieuwe wa pens beschikken, waarmee atoomladin- gen op vijandelijk gebied tot ontploffing kunnen worden gebracht. Het zijn de ra ketten Honest John en Corporal, die in de woestijn van White Sands zijn be proefd en nog steeds worden verbeterd. Ook de Russen zitten niet stil. In Oost- Berlijn werd officieel bekendgemaakt, dat zij thans over nieuwe wapens schikken die beter zijn dan de Ameri kaanse. Bovendien nebben de Russen bases om deze wapens af te schieten aan de kust van de Noordelijke IJszee. En als om deze lijst van oorlogsleed en oorlogsdreiging volledig te maken, is in Washington een verslag gepubliceerd over de luchtmachtverhoudingen tussen Rusland en de Ver. Staten. In dit ver slag wordt gezegd, dat een ondoordring- (Advertentie) WEER IETS Nu zeep met seringengeur Weer komt Castella met iets nieuws voor de Nederlandse vrouwen, en meis jes. Iets nieuws! Welk een aangename klank hebben deze woorden voor do- vrouw, of het nu iets is voo- haar gar derobe. voor haar huishouden of voor de verzorging van haar uiterlijk. Ze vindt het altijd prettig iets nieuws te proberen. Daaraan hebben de Castella-fabrieken natuurlijk gedacht, toen zij na het enor me succes van de Bloemcnzeep besloten deze nieuwe Seringenzeep te brengen Welk een keus in Castella zeep heeft de vrouw nu tot haar beschikking Welke mogelijkheden, voor de verzor ging van haar huid NIEUWS! bare luchtverdediging feitelijk onmoge- De Amerikaanse aanvalskracht olgens het verslag echter groter zijn dan de Russische. Critiek van maarschalk Juin weerlegd Zaterdag heeft de Franse regering een ïitvoerige weerlegging gepubliceerd van beschuldigingen van maarschalk Juin. dat hij niet was geraadpleegd bij het opstel- n van h£t Europese legervcrdrag. Om slechts één punt te noemen: De .aarschalk werd in October 1951 voor zitter van de commissie van Franse staf chefs. Deze commissie heeft bij ongeveei* erschillende gelegenheden vraag stukken in verband met de EDG be sproken. Op 15 November 1951 zond de de Franse regering een door schalk Juin getekend schrij' in aangedrongen werd op de nood- om de tijd voor het op de been brengen van het Europese leger kort te maken. Valse geboorte-aangifte: 8 mnd. (4 voorw.) De Utrechtse rechtbank veroordeelde vandaag de 23-jarige transportarbeide G. V. 't S, te Amersfoort tot een gevan genisstraf van acht maanden vier voorwaardelijk, toezicht van de classering en psychiatrische controle. De man zou in Januari jl. bij de bur gerlijke stand te Amersfoort aangifte hebben gedaan va.n de geboorte van kind, weter-de dat dit niet geboren u teneinde daaruit voordeel te trekken De eis luidde twaalf maanden wa van vier voorwaardelijk. Garnalenvisserij heelt het moeilijk Ned. Vissersbond bestaat twintig jaar De Ned. Vissersbond zal op 4 Mei a s. twintig jaar bestaan. Daaraan herinneroe de voorzitter, de heer R. Brand van Urk. Zaterdag in Utrecht op de jaarver gadering. Spr wees erop. det de betekenis van de bond ligt in het gewicht van de kust visserij na de oorlog. In 1932 maakte ui IJmuiaen de grote visserij 64 procent van het totaal utt en de kustvisserij 16 pro cent In 1952 waren deze percentages <2 cn 57 procent. In het jaarverslag wordt met dank baarheid vermeld, dat door het egalisa tiefonds van een aanzienlijke hoeveel heid doorgedraaide garnalen hét versend in prijs van consumptiegarnalen en dro gerijgarnalen met 35 cent per kg kon worden overbrugd. Het is te begrijpen, dat door deze minder gunstige uitkom sten van het garnalenvissersbeorij! net onderhoud van de vaartuigen of oe ver nieuwing daarvan in het gedrang kuint. Er wordt wel gesproken van sanering van dit bedrijf om dit meer rendabel te maken, maar minder duidelijk is. ho« men zich deze sanering voorstelt, aldus het jaarverslag. De heer L. K. Boerema spruk over proeven met de maaswijdte. Htj zei dat men eerst veronderstelde, dat dc lichte trawl veel meer vis doorlaten zou dan de zware, maar het bleek, dat als een korgarentrawl maar twee mm kleinere mezen heeft, er dan evenveel doorgaat als door de manillatrawl. Deze ervaring gaat echter alleen op voor platvis,, want men heeft met wilting nog onvoldoende ervaring. Ook bestaat nog de mogelijk heid. dat de trawl van een kustvisscr. die met minder motorkracht vist. meer doorlaat- In de plaats van de heer Joh. W. Ste venson uit Den Helder, die wegens tijd gebrek moest bedanken, werd als secre taris gekozen de heer Haagsma te Urk. Sibajak vannacht in R'dam Het motorschip Sibajak wordt in de komende nacht in Rotterdam verwacht. De ontscheping begint in de loop van Woensdagmorgen om acht uur aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Het schip heeft ruim acht honderd pas sagiers aan boord, bij wie vele uit Indo nesië repatriërenden. die van overheids wege aan onderdak moeten worden ge holpen. 26-jarige vrouw uit Peru bracht een bezoek aan Scheveningen. Het u'asi de vrouw van wie gezegd wordt, dat haar i stem vijf octaven omvat, van contra-basI tot coloratuursopraan: Yma Sumac. Zij zou de laatste Prinses der Inca's zijn en i in rechte lijn. afstammen van Keizer 1 Atahualpa, die in 1553 door de Spanjaar- den werd vermoord. Yma Sumac, die nu al 12 jaren getrouwd is en een zoontje van 5 jaar heeft, wilde echter niets over haar verleden vertellen en U behoeft het dus ook niet te geloven. Evenmin als het verhaal, dat van haar strottenhoofd 400 foto's zijn gemaakt in Buenos Aires. Met heel veel moeite kon een foto van haar gemaakt worden. Indien er geen micro foons zouden zijn was deze Yma Sumac ■schijnlek nooit bekend geworden. Nu reist zij door vele landen, zingt voor het publiek u;af Inca-liederen voor de microfoon en doet heel geheimzinnig. De klassieke Castella Schoonheid» mei óe huiöverjongende oliën (2 si 50 et). En nu in aansluiting op de Bloemenzerp met de rozengeur (20 ct.i Castella Seringenzeep (eveneens 20 ct.)! Is het te verwonderen, dat de Neder landse vrouw ai enthousiast wordt bij het horen van de. naam Castella! Egyptische guerrilla's hebben Eer ste Paasdag een Brits soldaat gedood en een ander gewond bij een aanslag op een militaire vrachtwagen. Gevlucht uit Siberië Litauer vraagt in Amsterdam om politiek asyl Een 46-jarige boerenarbeider uit het king gesteld van de vreemdelingendienst, door de Sowjets bezette Litauen heeft Hij zegt, via Luxemburg en België i bij het politiebui i Linnaeusstraat land Amsterdam gemeld. Hij verzocht om politiek asyl en beweerde, dat hij uit Si berië is ontvlucht. De man is ter beschik- Schepen voor Brazilië le water gelalen Met goed gevolg is Zaterdag van de scheepswerf gebr. v. d. Werf te Deest (Gld) het voor Braziliaanse rekening ge bouwde dubbelschroef passagiers- en vrachtschip Leopoldo Peres te water ge laten. Het schip is 67.30 meter lang. Onmid dellijk na de tewaterlating werd de kiel gelegd gekomen Vermoedelijk zal hij moeten worden uitgewezen. Wissel te laat overgetrokken? Twee goederenwagons bij Nunspeet ontspoord Bij het rangeren op het emplacement van het station Nunspeet zijn Zaterdag f omstreeks half vier twee lege goederen- i wagons op een wissel ontspoord. Een van de hoofdsporen van het baanvak leger-1. plaats Oldebroek—Harderwijk werd ver- sperd. Er moest daarna over verkeerd De stoptreinen de sneltreinen Amersfoort Zwolle en Zwolle—Amersfoort stopten op i de tussen deze plaatsen gelegen stations. gSKBÊ cede soortgelijk schip.spoor worden gereden. Twee zelfde schepen zijn nog in aanbouw vielen bij de Amsterdamse Droogdok Mij en bij dc Arnhemse Scheepsbouw Mij. Kort voor de plechtigheid in Deest. liep um nen voor zeven s avonus wa» u» in Zaitbommel bij de N.V. de Waal écn hoofdspoor weer vrij. van de zeven zgn. hekwielers van stapel.1 Naar vermoed wordt, is het ongeluk die dezelfde Braziliaanse maatschappij veroorzaakt door het te laat overtrekken thans in Nederland in aanbouw heeft. van de wissel. Toch is het zo WAAROM JUIST RHODOS? (24) Rhodos ligt in h leel van de Middellandse ',.W. van het Turkse vasteland. H. vel de bevolking: van Rhodos grolt 'lijk schepen en t krijgsmacht ran 40.000 ontzagwekkend belege rt aar hel eiland Rhodos Deze schappen de leze zakelijk dat het werkelijk niet zo buitensporig is het zesde wereldwonder uit de oud heid op Rhodos te zoeken, ook al is hel eiland sinds de bloeitijd lelijk in vergetelheid geraakt. Maar goed. ook al kunnen we ons met de plaats dan wel verenigen, nog steeds blijft de vraag open, waarom hier een wereldwonderlijk monument moest worden opgericht. Dat zat zo: Op het eind van de 4de eeuw r. Chr. waren de heersers over F.gyple en Macedonië (geueze Alexander de Grote) gevlogen, en Rhodos de zijde i an Egypt! in belangrijke mate nederlaag der Mc eraals elkaar in de hare, de Macedot zij Der •sloten veste het zonder liten niet lang zou kunnen Gelukkig leed de Egypt is, dankbare Rhodos de bijnaam Sater d.iredder), als hoedanig hij nog steeds in de geschiedenis hekend staat. dit laatste is niet het belang- rijkst, Tan veel i icfcr het dat de bürgers van Rhodoi ter herdenking ran hun bevrijding dt beroemde Kolos hehhen opgericht, te, Duik in koud water had dood tot gevolg Een 49-jarige Franse hofmeester-be diende van het Liberiaanse schip Saxon- hill, dat ligplaats had gekozen aan het Stenen Hoofd te Amsterdam, heeft Za terdagmiddag zijn badpak aangetrokken om een duik te nemen in het koude wa ter van het IJ. Na even te hebben rond gezwommen, is hij vermoedelijk door de koude bevangen en in de diepte ver dwenen. Zijn lichaam heeft men nog niet gevonden. Conferentie begonnen over Oost-West-handel Te Genève begon vandaag de conferen tie over de handel tussen Oost en West die op initiatief van de economische com missie der Ver. Naties voor Europa wordt gehouden. Aan de besprekingen zullen ruim 100 deskundigen uit 29 Europese landen deelnemen. Steekproef onder middenstand In detailhandel voor 32 pet geen „redelijk bestaan" Van schoenherstellers verdient 31 pet niet meer dan f 2000 per jaar ^CHTTIEN PROCENT van de detailhandelaren en 14 pet van de ambachts patroons verkrijgt uit het middenstandsbedryf een Inkomen van minder dan f2.000 per jaar. BUna de helft van beide groepen (resp. 46 en 48 pet) heeft een inkomen dat ligt tussen de f 2.000 en f 4.000. Niet meer dan resp. 36 en 38 pet komt boven de f 4.000 per jaar. Tot deze slotsom komt het Economisch Instituut voor de Middenstand, dat vorig jaar een steekproef heeft gehouden onder zesduizend detailhandelaren en ambachtslieden. In hel ambacht is liet gemiddelde inko men 4.200 gulden en in de detailhandel 4-100 gulden van de ver- het schoenherstellersbedrijf niet minder dan 31 pet der ondernemers uit hun be drijf geen hoger inkomen dan f 2.000 per jaar verwerft, terwyl dit in de slage rij slechts 5 pet bedraagt. In het algemeen kan worden gesteld, dat het schoenherstellersbedrijf en de kleermakerij verreweg het grootste aan tal bedrijven telt, waaruit een zeer laag .n-komen wordt Van de ambachten -die de grote inko mens opleveren (7-500 gulden en meer) kunnen speciaal worden genoemd de wo nmginrichting (12 pet), het loodgieters- Aan de vooravond van Genève Nixon: Am. troepeninterventie is niet uitgesloten Dulles is voorzichtigerverdedigers van Dien Bien Phoe houden stand Vice-president Nixon heeft in een geheime toespraak tot het Amerikaans genootschap van hoofdredacteuren ver klaard, dat de mogelijkheid van Ameri kaanse troepeninterventie in de Indo- Chinese oorlog niet is uitgesloten. Deze uitlating was strikt vertrouwelijk, doch is toch openbaar geworden. Minister Dulles noemde later interventie door Ameri kaanse troepen niet aannemelijk, maar vertelde er bij, dat dit zijn persoonlijke mening was. Knowland, de leider van de republikeinse senaatsfractie, verklaarde naar aanleiding van Nixons woorden: ..Het congres zou over zulk een interven- tie moeten beslissen Intussen zijn de eerste afgevaardig-j kan I den van de deelnemende landen in Genève Pi .aangekomen, waar Maandag as. de Azia-1Churchill zonden telegramir [tische conferentie begint. Ook Zuid-Koreal verdedigers van de vesting. heeft nu besloten, aan de besprekingen deel te nemen. Leider van de Chinese communistische missie is premier Tsjoe In Dien Bien Phoe is niet veel veran derd. De rebellen werden uit de loopgra ven op het vliegveld van het fort ver dreven. Tevoren hadden de Fransen evenwel een buitenpost ten Noordwesten van de vesting ontruimd. De verdediging van het bolwerk als geheel zou hierdoor niet verzwakt zijn. Steeds wanneer de voorpost bevoorraad werd moest er si. geleverd worden. Bovendien komt d post tijdens de natte moesson, die elke di inbreken, geheel blank te staan. Ident Eisenhouwer en premi< bedrijf (12 pet) en het timmer- en met selbedrijf (14 pet). Gebleken is. dat in verhouding meer kleine bedrijfjes in de detailhandel wor den aangetroffen dan in het ambacht. Het aantal zaken, waaruit een inkomen wordt verkregen van minder dan 2 000 gulden, omvat in alle branches, met uitzonde ring van de handel in melk en zuivel producten, tenminste 12 pet der onder nemingen De handelaren in melk en zuivelproduc ten. die in dit opzicht in de meest gun stige positie verkeren, overtreffen in ver houding (58 pel) evenwel alle andere branches in de inkomensgroep van 2 000 tot 4-000 gulden, op de voet gevolgd door de handelaren in groenten en frurt. waar van 55 pet een inkomen heeft, dat tussen deze grenzen ligt Uit de enquête is voorts gebleken, dat hoewei wat inkomen betreft er weinig verschil tussen ambacht en detailhandel ts. iet ambacht iets meer ondernemers mening zijn, dat hun onderneming redelijk bestaan oplevert, nl. 73 pet, tegenover 68 pet in de detailhandel. Fusillade in Roemenië Goede kennis van Lenin kreeg de kogel Lucretiu Patrascanu. één der stichters van de Roemeense communistische par tij. voormalig minister van Justitie en eens een goede kennis van Lenin. is tij dens de Paasdagen te Boekarest ter dood eroordeeld en gefusilleerd. Tegelijk met Patrascanu werd oen andere voor aanstaande communist doodgeschoten; negen an.eren kregen zware gevangenis straffen. Allen waren beschuldigd van ..misdadige praktijken tegen de democra tische patriotten". Nixon pleitte voor dr Oppenheimer Vice-president Richard Nixon heeft verklaart van mening te zijn. dat de atoomgeleerde dr J Robert Oppenheimer een loyale Amerikaan Is. die in zijn fy tie gehandhaafd moet worden zulks om veiligheidsredenen

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5