Naar de stembus De Belgen wachtten op beter weer, net als bezoekers badplaatsen provincie naar voren Een belangrijke stem Het gaat om nog meer Unie: Een school met den Bijbel 75 jaar HE JEUK" D.D.D. 2 DINSDAG 20 APRIL 1954 II/TORGEN trekt Nederland naar de stembus. Dat is geen overbodige ■L*-"- mededeling, nadat de stembusstrijd ditmaal wel bijzonder kalm is ge voerd. Nu willen we niet zeggen, dat we aan hoog oplaaiende politieke hartstochten de voorkeur zouden hebben gegeven. Toch doet men verstan dig, wel te willen bedenken dat het ook bij deze verkiezingen zal gaan om belangrijke zaken. Naar het uiterlijk zijn er drie colleges in het geding. Natuurlijk in de eerste plaats de provinciale staten zelf. Die kiezen we morgen. Dat wil dus zeggen, dat het aan ogs is om te bepalen, hoe de staten van onze provincies, en derhalve ook van de provincie waarin wij wonen, behoren te zijn samengesteld. Daarnaast reikt, zij het indirect, de invloed van onze stem nog ver der. Op grond van de samenstelling der provinciale staten komen tot stand de colleges der gedeputeerde staten, dat zijn de colleges die met het dage lijks bestuur van onze provincies zijn belast. En ten slotte hebben we door onze stem een belangrijke invloed op de samenstelling van de Eerste Kamer, die immers door de onderscheidene provinciale staten wordt ge kozen. Veer kracht cm Urcnsvrcugdt EDERIANDSCHE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK Sombere bollen T JIT HET VORENSTAANDE BLIJKT AL, dat het bü deze verkiezingen om meer gaat dan om de provincie alleen. Maar gesteld dat alleen de provincie bij deze verkiezingen betrokken was, dan nog waren deze ver kiezingen een aangelegenheid van gewicht. Hebben wij het wel, dan gaan de provincies in ons staatsbestel allengs een meer belangrijke plaats innemen. Misschien kunnen we het beter zo zeggen, dat de provincies de achteruitzetting in ons staatsbestel wat gaan overwinnen. Want achteruitgezet waren ze en daar hadden ze het in het verleden ook wel naar gemaakt. In de oude republiek der Zeven Verenigde Neder landen vierde het provincialisme (dat men toen particularisme noemde) hoogtij. Bij de totstandkoming van de staat der Nederlanden in zijn huidige verschijning heeft men daaraan radicaal een einde gemaakt. Dat ge schiedde toen zelfs veel te radicaal. Vandaar de tè bescheiden plaats, die in ons staatsbestel aan de provincie werd toegewezen, en vandaar ook de bevoogding, die de provinciale staten zich zo lange tijd moesten laten welgevallen. In onze tijd, die er ook in dit opzicht een is van integratie, gaat men duidelijker inzien, dat er betere oplossingen zijn, die niets te maken hebben met het particularisme van vroeger en met de bevoogding van voorheen. Vandaar dan het toenemend inzicht, dat de provincie meer dan tot dusver een eigen organisme in ons staatsbestel behoort te worden, evenals rijk en gemeenten. MAAR WANNEER HET ZO IS als hierboven aangeduid, dan wil dat tegelijk zeggen, dat ook de provinciale staten colleges gaan worden van nog groter belang dan zij al waren en dat dus ook onze stem een zwaarder gewicht krijgt. Om het populair te zeggen: wanneer de provincie belangrijker wordt, worden de provinciale staten belangrijker. En wan neer de provinciale staten belangrijker worden, worden wij als kiezers van de provinciale staten belangrijker en dus ook de stem, die we morgen gaan uitbrengen. Al zitten straks de leden der provinciale staten als mannen die zonder ruggespraak met de kiezers handelen, het is wel duidelijk, dat wij morgen in beginsel gaan uitmaken, in welke geest en in welke richting in de komende jaren het provinciaal beleid zal worden gevoerd. In beginsel zyn wy het, die morgen beslissen over alle zaken, die dadelijk in de provinciale staten aan de orde komen. Zal later die beslissing blijken anders uit te vallen dan we zelf wenselijk achten, dan hebben we dat aan onszelf te wijten. Het gaat om geest en richting van het provinciaal beleid. Dat wil dus zeggen, dat het ook morgen en niet maar in de laatste plaats, doch voorop gaat om beginselen, om een levensovertuiging, die we graag ook in het bestaan van onze staat en van onze provincie willen zien erkend en verwerkelijkt. Daarom zijn de verkiezingen voor de provinciale staten maar niet een zaakje apart, een aangelegenheid van minder belang, waarbij het er minder op aan komt, maar behoort de positie van de voorstanders ener Christelijke politiek te worden versterkt. Het is morgen aan ons, in welke mate voor de komende jaren ook in het bestuur van de provincie onzer inwoning ten rade zal worden gegaan bij de normen van het Christelijk beginsel. HIERBOVEN deden we al uitkomen, dat het morgen gaat over de be langrijke zaak van het provinciaal beleid. Maar tegelijk merkten we op, dat het om nog meer gaat. We noemden de Eerste Kamer, die door de provinciale staten der onderscheidene provincies wordt gekozen. We wil len daar nog wel iets aan toevoegen. Het gaat morgen niet om het landsbeleid. Hét zijn weliswaar geen verkiezingen voor de Tweede Kamer. Maar het is voor het landsbeleid toch heus niet onverschillig, hoe de verkiezingen van morgen uitvallen. Zo zien alle partijen het en daarvoor is ook alle reden. Blijkt bijvoorbeeld uit de uitslag der verkiezingen een versterking van de christelijk-politieke gedachte, dan moet dat doorwerken in het landsbeleid. Dan kunnen de aanhangers van die gedachte in de Tweede Kamer en ook in de regering zich daardoor gesterkt weten. Deze overweging zal morgen onze beslissing nog wat gemakkelijker maken. (Vervolg van pag. 1) De politie had in de Bollenstreek uit gebreide voorzorgsmaatregelen getrof fen. Op vrijwel ieder kruispunt ook de minder belangrijke stonden kleu mende posten. In Sassenheim had men op het punt, waar de Parklaan de hoofd weg kruist, zelfs voortdurend een ver keersagent op een „schavotje" in actie en had men een soort vluchtheuvels van houten latjes gemaakt. Tot verkeersop stoppingen van enige betekenis kwam het nergens. Ook niet, toen tussen vijf en zes uur de karavaan weer huiswaarts trok. Volgens de Rijkspolitie bestond zeven tig procent van de bezoekers uit buiten landers. Er waren opmerkelijk weinig Belgen. Vermoedelijk gaven die er de voorkeur aan op beter weer te wachten. De bloemenverkopers, die met dit weer )k niet bepaald te benijden waren, de den eerst aan het eind van de middag aardig zaken Maar deze groep maakte stellig geen ..gouden" dag. Het vogelpark Avifauna In Alphen aan den Rijn heeft sedert zijn heropening (op Zaterdag 10 April) ruim 20.000 belang stellenden getrokken. Van dit aantal kwamen er ruim 12.000 gedurende de beide Paasdagen. In dit aantal zijn niet meegerekend de bezoekers die een jaar abonnement van Avifauna hebben. Ruim 5000 jaarabonnementen zijn tot heden uitgereikt. Boulevards verlaten De boulevards der badplaatsen lagen vrijwel verlaten. De bezoeken aan de zeekant waren doorgaans schichtig en kort. Men durfde zijn neus slechts zuinig- s aan de koude wind bloot te stellen. Naar schatting acht duizend tot tien duizend personen hebben gisteren Schip hol verrast met een bezoek-record voor Tweede Paasdag. Verrast, want daar het wel droog maar nog steeds koud weer was, had men op Schiphol na de matig drukke Eerste Paasdag zijn verwachtin gen niet meer al te hoog gesteld. Ook in Artis zijn veel meer kijkers dan op Eerste Paasdag genoteerd, t.w. een kleine 3500, maar dit is nog niet veel geleken bij mooie Paasdagen waarop zich er wel eens tienduizend hebben gemeld. Het Rijksmuseum is met 4200 bezoekers een weinig onder de overvloed van Eerste Een witte Pasen in Zuid-Limburg In de Zuidlimburgse plaatsen Maastricht, Heerlen, Valkenburg. Gulpen en omgeving is het gister middag om 12.20 uur gaan sneeu wen. De sneeuwbuien waren zo zwaar, dat de sneeuw enkele uren bleef liggen. Op het vliegveld Zuid-Limburg moest met het oog op de ongunstige weersomstandig heden de sportvliegerij worden stopgezet. Paasdag (4800) gebleven, maar heefl nog bijna het drievoud van het Zon gemiddelde bereikt. Ook in Gelderland en Limburg de hotels overbezet. Gerei, jeugd Zuid-Holland (Zd.) in Dordrecht bijeen De afdelingen Zuid-Holland Zuid van de Geref. Jongelings- en de Geref. Meis- jesbond hebben gisteren in Dordrecht n gezamenlijke toogdag gehouden. Middags kwam men in de Wilhelmina- kerk bijeen om te luisteren naar ds M. de Goede uit Amsterdam» die sprak over Verantwoordelijkheidsbesef Een opwekkend slotwoord sprak ds L. Munz van Rotterdam-Zuid over: Spanningen van onze tijd en toekomst verwachtingen. Zuidhollandse C.J.M.V/s toogdag in Hillegom De CJMV's uit Zuid-Holland zijn giste ren te Hillegom in provinciale toogdag bijeengekomen. Deze toogdag kreeg eer ietwat internationaal tintje door de aan wezigheid van het Posaunenohor uit Ha gen in Westfalen. De Haagse jeugdpredikant. ds G. var Leeuwen, sprak over: Jezus Christus, de Hoop der Wereld. De Vlaardmgse CJMV heeft daarna het toneelspel Waarom leven wij? opgevoerd. Drijvende jeugdherberg vandaag in Delfzijl Een 1000 tons houten driemast bark, geschenk van een in Delfzijl geboren Amerikaan aan zijn vaderstad, zou daag tegen de middag uit Hamburg komen in Delfzijl, waar hij zoals weet van hotelschip tot jeugdherberg, zal worden omgebouwd en van Seute Deern wordt herdoopt in Jan Pieter Koerts (naam van de schenker). De Seute Deern is in 1919 in Amerika gebouwd. Duitse pamfletten in EIten Protest tegen de Ned. „dictatuur" Duitse nationalisten hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag in het kleine stadje Elten. dat vijf jaar geleden bij de grenscorrecties Nederlands gebied werd. in het Duits gestelde pamfletten verspreid, waarop in nogal krasse be woordingen tegen de annexatie wordt gereageerd „Vijf jaar dictatoriaal gere geerd. vijf jaar het ..Deutschtum" onder drukt". luidde de leuze van het pamflet, dat Nederland beschuldigt van beroving van het democratisch zelfbeschikkings recht <fer Eltenaren. De heethoofdige nationalisten hebben weinig plezier beleefd van hun actie. Zij zijn bedrogen uitgekomen In hun ver wachting. dat de bévolking p'-otseling zou losbarsten in oprechte verontwaardi- g tegen het Nederlandse ..dictaloriali (Van onze schoolnieuws-redacteur) met den Bijbel" vierde haar 75-jarig bestaan. Er is alle reden, dit jubileum met dankbaarheid te gedenken. Geboren uit de strijd voor de vrije christelijke school, heeft de Unie drie kwart eeuw een uitermate be langrijke functie verricht in ons volksleven. Want die strijd voor de school met den Bijbel bleef noodzakelijk ook in onze dagen. De Unie heeft de voorstanders van deze school verenigd en gesteund. In een geest van „een dracht in verscheidenheid", zoals dr G. P. van Itterzon het vanmiddag in zijn rede typeerde. Prof dr K. Dijk van Amsterdam die referaat over de Unie en de schoolstrijd heeft gezegd: de Unie neme de plaats in van een getuige. Zij moet op het terrein van het christelijk onderwijs consciëntie zijn die beschuldigt als Gods weldaden zouden worden vergeten en de roeping Bloei en vrijheid bestuur. Elten kwam door niets uit zijn j in de Unie rust. Het haalde eenvoudig de schouders voorstanders op. aldus de Vkrt. wijs groot. eenzijdig, 25 jaar lang voorzitter van de Unie ooende vanmorgen de jaarvergadering met een herinnering aan het woord V3n de psalmist, die opwekt om de daden des Heren te gedenken er. van Zijn wer ken te gewagen. Prof. Dijk nam zijn gehoor mee naar de stichtingsdatum: 23 Januari 1879. Wat heeft Lohman, Noordtzij, Voorhoeve, Pierson, Bronsveld, Kuyper en Elout be wogen om in 1879 de Unie in het leven te roepen? Als de strijd voor de vrije school zuiver werk van mensen was ge weest. zou de Unie niet zijn opgericht en was de banier neergezonken. Maar het was de Here der heirscha- ren. die wonderen deed en de christe lijke school tot bloei bracht. De geboor te van de Unie ging niet zo vlot als wel voorgesteld wordt "Er waren wrijvingen en botsingen, maarde Unie kwam er! God heeft de mannen tot eenheid bew-o- gen en samengebracht om de Unie te Men vermoedt det toeristen koffers met pamfletten hebben meegebracht en deze m het nachtelijk duister hebben uitgestrooid. Jarige Loesje kreeg honderden brieven Nog f 70.000 nodig voor de Johannastichting de eenheid tussen de het christelijk onder- vas nimmer kerkelijk- confessioneel-exclusief. poiitiek-eenkleurig. Zij is niet moede geworden om de roepstem van Christus te doen verstaan: ..Laat de kin deren tot Mij komen" Zeker de Unie heeft haar innerlijke strijd gekend. 7'A Millioen Prof. Dü-k herinnerde aan het gewij zigde Unie-rapport van 1900. in 1934 vervangen door het Unie-program, w Het heeft „Loesje" van de Johanna1 van de meeste ondertekenaars reeds zijn stichting te Arnhem, die Zaterdag zeven heengegaan. Spr. riep in gedachtenis alle jaar is geworden, niet aan belangstelling actie die de Unie gevoerd heeft voo ontbroken. Uit het hele land kreeg zij bloei van het christelijk onderwijs Met deze dag vele honderden briefkaarten name de Unie-collecte, die sedert 1879 in met gelukwensen. totaal heeft opgebracht f 7 323.87! Het grootste geschenk, dat zij op haar Een woord van herdenking wijdde spr. verjaardag mocht ontvangen, was een ook aan zijn voorgangers als voorzitter: compleet poppenhuis (met winkel en al), Lohman Schimmelper-ninck en De Geus. vervaardigd door de heer J. Faas uit die precies de eerste halve eeuw hebben Haarlemmermeer. „Ik heb er honderden volgemaakt. Hij noemde ook de secreta- uren aan gewerkt", schreef hij. Boven- rissen: de heren Derksen en wijlen oud dien ontving Loesje een prachtige wieg minister J. Terpstra. Hartelijk felicrteer- van het personeel en de patiënten van dede hij ror J. J. Hangelbroek, die de Unie Alexander van der Leeuwkliniek te Am- i 25 jaar als secretaris dient, sterdam. Tien personen zijn- in die 25 jaar uit de Voor de bouw van het eerste dubbel-1 kring van de Unie tot een ministers-zetel paviljoen van de Johannastichting. waar-j geroepen. Daarnaast zijn er de duizenden mee men nog dit jaar hoopt te kunnen1 onbekende soldaten, die een berg werk beginnen, ontbreekt thans nog ongeveer hebben verzet. f 70.000 van de benodigde f 250.000. Ge- Voor de Unie was het nooit een vraag, zien de belangstelling voor de „actie- voor welke school zij tot het waarachtig Loesje" van de N.C.R.V zal de bouwsom heil van ons volk zou kiezen. Prof. Dijk er wel komen. i herhaalde wat hij 25 jaar geleden in zijn De Unie moet alle krachten inspannen om het christelijk karakter van haar scholen te verdedigen en voor haar bloei en- vrijheid "strijden. Zij ijvere voor realisering Van het Unieprogram en de volledise vrijheid van geheel het denvijs. Zij binde onder beding van Gods genade de voorstanders van het christe lijk 9odecyriis sampn tot éémphalanx. die de oude banier met kracht opheft Bij alles wat tot bezorgdheid aanleiding geeft, klage de Unie niet. maar blijmoe dig en moedig, geestdriftig en sterk richte zij het oog naar het oude vaandel, dat om een jong vendel vraagt. Na deze openingsrede hief de vergade ring het danklied aan: ..'k Zal gedenken, hoe voor dezen ons de Heer heeft gunst bewezei Vanmorgen werden de huishoudelijke zaken behandeld en vanmiddag stond rede van de tweede voorzitter, dr G. P. van Itterzon, op het programma. WU ko men daar nader op terug. Hoofden van scholen waren te Rotterdam bijeen De Vereniging van Hoofden van Scho len heeft Zaterdag haar derde algemene vergadering in het Groothandelsgebouw te Rotterdam gehouden. In de middag bijeenkomst is de heer C. W. van Slinger- landt tot hoofdbestuurslid herkozen Te- werd in een dergelijke functie ge kozen de heer W. A Steenbergen uit Den Haag. Tot lid van de redactie werd be noemd de heer J. P. Paulusse te Leiden. Tot bestuursleden van het centrum voor onderwijs en opvoeding werden aange wezen de heren W A. Steenbergen, Den Haag; G H. L. Tiesinga, Zaandijk: D Janssen, Leiden; T. B. Jordaans, Rotter dam en F. G. Schellenberg, Schevenin- gen. Het jaarverslag van de secretaresse vermeldde, dat het ledental sterk uitgaande is. De volgende algemene vergadering zal in Amsterdam worden gehouden. Tegen de H-bom Paasboodschap van Paus en Britse aartsbis schoppen Paus Pius XII heeft op Eerste Paasdag via de radio een boodschap reld uitgesproken, waarin schuwde tegen nieuwe vernietigingswa pens van schrikwekkende kracht. De Paus drong aan op een verbod van biologische, chemische en atoomwapens Ook de aartsbisschop van Canterbury, dr Geoffrey Fisher. en de aartsbisschop York. dr Cyril Garbett waarschuw den tegen de H-bom. Ds W. J. van Elden (Haar lem) overleden In de ouderdom van 66 jaar is te Haar lem overleden ds W. J. van Elden, eme ritus predikant dep Herv. gemeente al daar Ds Van Elden deed in 1916 zijn intrede te Zoelmond. Achtereenvolgens hij predikant te Terkaple, Heemse.1 Aalsmeer en Haarlem, in deze laatste gemeente was hij van 1931 tot 1 Mei 1953 werkzaam. rouwdienst in de Grote Kerk zal de begrafenis morgenmiddag geschie-1 den op de Noorder-begraafplaats te Haarlem. Licht in 't Oosten vraagt uw steun Het Nederlandse comité: Licht in 't Oosten heeft weer verschillende plan- tractaten e-d. in Oosteuropese talen uit te geven, maar kan dit slechts doen, wanneer zijn werk financieel vol doende wordt gesteund. Dat bleek op de dezer dagen gehouden Jaarvergadering- De uitzending door de N-C.R.V- van evangeliserende toespraken in. verschei dene Slavische talen naar de Christenen achter het Uzeren Gordijn werd moge lijk gemaakt. Aan giften werd het afgelopen jaar f 1300. - ontvangen- Men kan dit werk steunen door storting op gironr- 166821. Licht in "t Oosten. Oude Pekela (pen- nmgm- ds M. F- Dekkers). Het comité-lid ds J. v- d. Staal te Vroomshoop kan zor gen voor een Licht in 't Oosten-avond. Voor de Chr. Kweekschool van Geref Gezindte te Ede hebben zich komende cursus 34 leerlingen gemeld. De school wordt voorlopig gevestigd in ge bouw Rehoboth aldaar. De cursus be gint 1 September. Ds O J Reinders. Herv. predikant te Zuidwolde (Gr.) hoopt 26 April zijn veertigjarig ambtsjubileum te I li,!,1: jgÉÈss Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor St Maartensdijk, C. v. d. Bosch te Bruchem-Kerkwijk. Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam (als gevangenis-pred.) dr P. Prins, aldaar, die dit beroep ook aannam; te Hoek (Zld.) J. Hengeveld, cand. te Aalten; te Mun- nikebvren. G. van Halsema. cand. te Zwolle; te Oppentvuizen er. te Zevenhui, zen (Z.H.) R. Akkerman, cand. te Ara- sterdam. Aangenomen: naar Maasdijk, W. M. de Bakker te Reitsum. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam-Oost B. van Smeden te Rotterdam-Zuid. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Paterson, W. Hage te Aalst-Brakel. Rem. Broederschap Beroepen: te Oosterbeek J. v. d. Gudhte te "s-Gravenhage. die voor dit be roep bedankt heeft Evang. Lnth. Kerk Aan de heer J. Evelein theol. cand. te Utrecht is na tweede (openbare) voor stel de bevoegdheid verleend in de ge. meenten in de eredienst voor te gaan. Oud Kath. Kerk Benoemd: tot priester in alge- mene dienst. C. P. van den Berg te Amers. foort- Bp In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN WOENSDAG 21 APRIL im I. 402 m. NCRV: 7.00 Nleu» i. 7.30 Gewijd» diens 7.45 Een v 8.15 Gram. 8.35 Gram. 9.00 V. c 9.40 Gram. 10.10 Idem 10.30 Morgenwijding 11.00 Gram. 12.00 Bas-bariton en piano 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Met Pit op pad" 1.20 Marinlei kapel 2.00 Gi 3.00 Kamermuz. 3 35 Gra d. Jeugd 5 20 Gra Irgelspe! 6 00 „Een goed woord v< het Chr. Organisatie- Knap óp die kale schuiling mei FLEURIGE TINTEN HAT EN GLANZEND „nt u» Oim\ Ned. documentair* over Denemarken Het cineasten-echtpaar Alex Roosdorp en Marie Roosdorpv. d. Berg uit De venter heeft zijn over Denemarken ver vaardigde documentaire een kleuren film opgedragen aan het Deense Ko ningspaar. Koning Frederik en Koningin Ingrid hebben de opdracht aanvaard. Het echtpaar Roosdorp is thans bezig aan een film over Nederland, die binnenkort klaar is en dan In Kopenhagen zal wor den gedraaid. PERSONALIA Wegens het bereiken van de penstoen- gerechtigde leeftijd heeft dr J. A. Nülesen ontslag gevraagd als directeur van bek Economisch Technologisch Instituut Gelderland, zulka ingaande 1 Januari 1955. 56. „Het spijt me, Sonja, maar voor mij wèl. Denk eens aan jezelf. Je staat alleen op de wereld. Ik wü met plezier voor je zorgen. Ik kan het doen ook, Sonja lk wil geen verhaal houden over de vaderlandsliefde, maar ik moét en zèl dat papier hebben. Sonja. het komt mij voor, dat wij op jouw manier beiden ons opofferen en voor niets. Je moet niet denken, dat ik met van je houd, want dat doe ik wèl. Ik mag er niet aan denken, hoe anders alles zou kunnen zijn." „O, zeg dat alsjeblieft niet. lk wendde mij half om, aarzelend alsof ik op het punt stond om weg te gaan. Haar hand en net papier bevonden zich voor een ogenblik bui ten mijn gezichtsveld, maar ik wist precies waar zij zich bevonden. Ik sprong zijwaarts. Mijn vingers raakten een punt van het paoier en ik trok. Ais ik gedacht had dat ik haar te vlug af kon zijn. dat ik haar oer papier uit de hand kon trekken, had ik mij vergist. Zij trok haar nand terug op hetzelfde ogenblik, dat de mijne een punt van het papier te pakken itreeg. Er klonk een scheurend geluid. Wij hiel den elk een nelft van het vel papier in de hand en staarden elkaar aan Ik geloof dat zij op het punt stond om hulp te roepen, maar ik weerhield haar Ai had ik dan niet het hele papier ik had tenminste de helft. „Wees voorzichtig, Sonja- Nu is er één ding. dat ik doen kan: als Je roept kan ik dit stuk ver- met.K'en." Zij begreep mij Zij riep in elk geval niet om nuip en ik bekeek mijn helft van het doormid den gescheurde napier Er stonden in heel fijn schrift woorden >p geschreven in een taal die ik liet verstond, en formules die naar ik aan de groepering der letters en cijfers zag, tot de orga nische scheikunde behoorden Sonja zei zachtjes: „Dat was niet eerlijk van je' „Kindlief", antwoordde ik, „vind je, dat jij he lemaal eerliik geweest bent? Ben je van plan, mij die andere helft te geven?" ,,Nee! Niet zolang ik leef. En je krijgt het ook net, Casev." Wij stonden als twee kemphanen tegenover el- kaai Die korte ogenblikken daar zijn de vreemd ste van mijn hele leven geweest. Zij waren nog wonderlijker door onze omgeving die arme DE IACHT NAAR HET marine-document Kort os eerate Wereldoorlog 1914—'18 sarder hut, de «tomende ketel op het haardje /an tegels de aangestampte lemen vloer er het flauwe licht, dat door de papieren vensters zeefde. Nooit zal ik meer een dergelijk ogenblik mee naken, maar als ik er al een beleefde, zou het mj even onwerkelijk voorkomen als dit. Ik geloof niet dat de waarde die wij aan dit omstreden document hechtten, overdreven was ik kan mij natuurlijk vergissen, maar in mijr. tart ben ik ervetn overtuigd, dai ik de halve toe ■comst var de Stille Oceaan in rrujn hand nield. daai in d e Mardsioerijse boerenwoning, en dat hot meisje tegenover mij de andere helft in de aand hield. Ik had de zware verantwoordelijkheid, welke op mij rustte, eigenlijk nfet geheel beseft vóór dat ik dit papier in de hand hield. Het was een verantwoording, waarvan ik niet geheel zeker was maar een die ik gedwongen vas op mij te nemen. Mijn gedachten bewogen zich in een kring, vruchteloos naar eer uitweg zoekend, toen Sonja mij een beslissing opdrong Ik nam het papier uit de rechterhand in de lin ker en trok mijn revolver, juist toen de deur werd opengewrrpen „Wacht", zei ik. „Sonja, zeg die dwazen om een ogenblik te wachten!" lk wist al dat mij slechts één ding overbleef. De gedachte verheugde mij zelfs en ik geloof nog steeds, dat mijn oplossing de beste en enig mogelijke was. Ma's broeder en de mannen, die hem volgden (allen forse Chine7en) stonden aarzelend op de drempel. Enkelen waren met schoffels en houwe len gewapend. Een hunner had een verouderd ge weer;. „Zeg hun, een ogenblik te wachten, Sonja", be- Sonja riep hun iets scherps toe. Mijn volgende zet moest snel en juist zijn, voordat iemand mijn bedoeling kon gissen In de asla van het tegel- laardje lagen smeulende kolen. Ik boog mij snel - de blik steeds op Ma's broeder en zijn mannen gevestigd houdend Casey!", riep Sonja, „dat kun je niet doen!" Ik duwde het papier tussen de gloeiende as van de kachel, terwijl de echo van haar stem nog ioor de kamer «donk Een vlammetje flikkerde jp. Het papier brandde en ik richtte mij op, het brandende halve velletje in de hand „Ik geloof, dat dit de en'gc oplossing is, Sonja. lk geloof, dat wii beiden ons best gedaan heb ben"., IN VOGELVLUCHT In de provincie Gelderland heeft men het plan binnenkort Chr. landbouwhuis- houdscholen te vestigen in Aalten, Ede, Barneveld, Nijkerk, Vorden en Zui- lichem. Op zijn *in Zeist gehouden Paes- congres heeft de Ned. Studentenraad aangedrongen op een scheiding der uni versitaire studie in een wetenschappelijk en practi8ch gedeelte, welk laatste door een baccalauraatsexamen zou af gesloten moeten worden. Aan mej. dr J. J. P. Z a a ij e r, we tenschappelijk ambtenaar 1ste klasse aan de Rijksuniversiteit te Leiden is opdracht •erleend aan deze universiteit onderwijs e geven in de cytologie, experimentele histologie en cytologische erfelijkheids leer. Tot lector in de afdeling der scheeps- bouwkunde en vliegtuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, onderwijs te geven in de vliegtuigbouw kunde is benoemd lr G. J. Spies, thans belast met het geven van onderwijs deze hogeschool. Aan prof. dr J. J. Hermans, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, opdracht verleend om in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks- uniygïfltgit. te .Groningen onderwijs n in de physische scheikunde. De groep nijverheidsonderwijs de Nederlandse Onderwijzersvereniging (N.O.V.) zal op 23 en 24 April te O' schie een landelijk congres houden. Van 21 t.e.m. 23 April zal in het bouw voor scheikunde te Delft het tiende congres van de Organisatie Natuurphilosophische en Technische Fa culteiten in Nederland worden gehouden. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot hoofd der Chr. school Diepenheim, H. J. Ellenkamp te Ederveen, tot onderwijzer(es) Emmaschool te Voor burg, J. v. d. Doel te Scheveningen; der te openen Chr. Nat. school te Harde- garijp, mej. P. Bosgro te Veenwoudster- wal, Herv. school te Wijhe (O.), mej. A C. Tonsbeek te Doetinchem en de heer J. Baalbergen te Nijverdal; dr G. Goorschoo] te Bunschoten (tijd.), i P. Roebersen-de Feijter aldaar; school met de Bijbel te Druten, mej. G. Hoog- akker te Doodewaard; Chr. Nat. school te Marle (tijd.) T. Visser te Nijverdal; Chr. Nat. school te Arnhem (Roermondsplein), mej. Th. Cremer te Leeuw-arden. Benoemd tot hoofd Chr. lagere landbouw school te Kollum, M. Roozlendaal te Workum. Boekbespr. 7.25 7.50 Gram. 8.00 Verkiezlngsultsl. 900 „Vijf Hllv» i 11. 298 m. VARA: 7.00 Nieuw 7 15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuw 8 50 V. d. hulsvr 7.10 Gl neA auu ÏQ.OÓ V. d. Jeugd. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 TiVU: Mevr. T Kirchheiner—Galatlus Jensen: .Mens en :hap In d. ituur 11.3 eded. 12.3; 12.30 Land- tuinb. platteland 12.38 Hi Gitaar-ensemble i tellingsagenda 118 Pi V. d. kind. 2.15 V. d. Jeugd 2.51 V. d. jeugd 4.00 V. d. zieke chts Stedelijk ork.. koor - Varkensfeesten in Cen- iea" 6.00 Nieuws 6.20 Het asfeest 6.40 Gevar. muz. 7.00 V. d. Verkiezingsuitsl. 7.10 Orgelsp. 7.25 Verkiezlngsultsl. VPRO: 7.30 J Joodse Pi IMHMN "'""jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Verkiezingsuitsl. Engeland. BBC. 330 i V. d. boeren 12.55 Weer Ooggetuigeverslagen 1 12.00 Gram. 12 er. 1.00 Nieuws 1. 0 Dansmuz. 2. 10 Gram. 3.10 Rac espers 4.45 V.oon Berber. 6.00 Nieu- Pianospel 6.45 G 8.00 Concert 9 12.00 Dan t 1.45 V. d. kind. 2.00 V. 3.00 Concert 3 45 Lichte muz. 4 Sale's Dagboek" 4.30 Com Engeland. BBC. 1500 r Vioolspel 8.30 Hot 10.35 Gevar. muz. 11.05 Vot muz. 11.50—12 00 Wcrber. cr trio 2.00 Gram. 3.00 Gevi n. 4.00 Concert 5.00 Nieuws Boekbespr. 6.00 Voordr. 6.3( Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nleu» 1.15. 2 00 en 3.00 Gram. 4.05 Lichte mi 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5 30 Zang en plai Engeland BBC. Ultz. voor -10.30 n.m. Nieuws Vrljbu boek (Op 224 en 75 m.) Televisie-programma. Gez. 12.00 Verkiezings-ultslagen. M Vis- Veldhutjzen van Zant» -en A den Breejen, Ov« rt, Woerden; H Hanssna, J J Bakker, Moercapelle; A M A G Heintjes. Dongen; 1, Naald- 'alters, Lugt, Mc» Hooghalen; J AMSTERDAM (G.U.), 15 April G. laagd voor doet economie: J Sedney, Am- terdam en J D Kelderman, Broek in Water- Puzzle ook eens met ons mee Woordverandering RA RE PI AS Door afwisselend rechts en links W lettergreep te vervangen door een an- dere. zodat goed Ned. woorden ontstaar. verkrijgen wij bovenstaande woordveraa- OPLOSSING VORIGE PUZZLE; HORIZONTAAL: 1. Vonk; 4. stof; AM.; 8. lat; 10- si; 11. buran; 13 Me: 14. aat; 16. martelaar; 19. aan: 20. ree, 21 as; 22. lok; 24. li; 25. zegen; 27 broew» VERTICAAL: 1. Vat; 2 om; 3. kluit; staal; 5. os; 6. fit; 9. ar; 11. Bern; M naar; 13 maas: 15. tael; 16. mae eloge; 18- reis; 22. Leo; 23. kei, 25- ZR 26. Ne. Toch televisiereportage uit Soestdijk In afwijking van wat is bericht over i uitzending van de Nederlandse Televisie- stichting op 30 April a s, kan thans den meegedeeld, dat dank zij de mede werking van PTT op Koninginnedif toch een rechtstreekse televisie-repor tage zal worden gegeven van de feesle lijkheden In de tuin van het paleis Soest- d'jk. De uitzending zal beginnen on uur en duren tot ca 12.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2