pietje uló en antje ^oppe BELEVEN SPANNENDE AVONTUREN Opgewektgelijk Hij gezegd heeft DOOR G. TH. ROTMAN vreugde van Pasen is, dat het graf in Jozefs hof ledig mi Het geheim van alle waarachtige Paasvreugde Mül Een ledig graf zonder meer zou echter een bang raadsel zijn, dat alleen maar tot vertwijfeling kan brengen. Dat zien we aan Maria Mag- dalena, die op de Paasmorgen gezien heeft, dat het graf inderdaad ledig was. Dit op zich zelf zo blijde feit kon echter alleen haar droefheid nog maar groter maken. En we nende riep zij dan ook uit: Zij hebben de Here weggenomen uit het graf en wij weten niet, waar zij Hem nedergelegd hebben. Maria dacht alleen maar aan wat haar oog had gezien en zij was blijkbaar vergeten wat haar oor had gehoord. Want volgens Mattheüs 28 6 had de engel bij het graf zeer duidelijk gezegd: Hij is hier niet, want Hij is opgewekt, gelijk Hij gezegd heeft. Het geloof wordt hier opgewekt op geen andere wijze dan het geloof altijd weer ge werkt wordt. Op geen andere wijze dan het altijd wordt hersteld waar het is ingezonken. Door het woord, het woord van Jezus zelf. HIJ is opge staan, gelijk Hij gezegd heeft. Voorzeker, in die bijvoeging lag ook een be straffing. Want hoe hadden zij toch het woord haars Heren zo kunnen verge ten? Niet eens, maar herhaal delijk had Jezus het gezegd. Zo dikwijls als Hij van Zijn lijden en sterven had gesproken, had Hij er altijd op laten vol gen,.dat Hij ten derden dage weder uit de doden zou opstaan. Hoe leggen alle evangelis ten hierop de nadruk. Marcus ver haalt hoe de en gel in herinne ring bracht dat andere woord van Jezus: Na dat Ik zal opge wekt zijn, zal Ik u voorgaan naar Galilea. Lucas: Herin nert u, hoe Hij tot u gesproken heeft, als Hij nog in Galilea was. En als Johan nes van zichzel- ven schrijft, dat hij staande naast Petrus in het ledige graf, het zag en geloofde, dan laat hij er beschamend op volgen: Want zij kenden de Schrift nog niet, dat Hij uit de doden moest op staan. U ET ledige graf zonder meer is een bang raadsel. Maar het ledige graf met het woord van Jezus erbij is Evangelie. De engel heeft er de vrouwen toegebracht haar eigen gedachten, haar eigen verklaring los te laten en het wóórd van Jezus weer in haar hart te nemen. Toen ze dat deden, ging het licht op in haar ziel. Toen gingen ze uit van het graf, nog met vreze, ja zeker, maar tegelijk met grote blijdschap. Toen herleefde Jezus' woord voor haar. Toen ging de zalige en heerlijke werkelijkheid van Zijn opstanding voor haar open. Want toen vonden ze door het geloof haar Heiland terug, nog eer ze Hem gezien hadden. En eerst daarna is Jezus haar ontmoet, toen zij van het graf üitgingen om de blij mare aan Zijn discipelen te boodschappen. Jezus' woord is nu op het heerlijkst vervuld. Alles wat in Zijn sterven scheen gelogenstraft, is op de morgen van Zijn opstanding met de feiten bewezen. En hier ligt nog het geheim van alle waar achtige Paas- vreugde. Niet het bloot historisch feit alleen. Dat een dode door Gods almacht kan worden opgewekt, dat wisten de vrouwen ook wel. En dat die mogelijkheid ook voor Jezus bestond, die zelf tot driemalen toe een dode in het leven had teruggeroepen, konden ze niet tegenspreken. Doch dat wonder op zichzelf zou haar van geen nut geweest zijn, indien het geloof in Zijn woord niet was herleefd. Zij, die steeds de volle nadruk leggen op die geloofsgemeenschap met Jezus tegenover een bloot historisch geloof, hebben daarin gelijk. Alleen gaan ze feil, wanneer ze de historische feiten uit de heilsgeschiedenis naar de wazige achtergrond terug dringen. Het een zowel als het ander is hier nodig: Indien Christus niet is opgewekt, dan is uw geloof zonder vrucht, dan zijt gij nog in uw zonden. JUIST dit laat ste, de be vrijding van uw zonden, is de zaak waarom het gaat. En is nu niet dit juist bij zo velen de fout, dat ze wel aan J ezus' op standing* gelo ven, maar dat ze die gebeur tenis overden ken langs hun eigen gedach- tenlijn? Alleen in het licht van des Heren woord en Jezus' woord is toch niet an ders dan het woord des Va ders, die Hem gezonden heeft alleen in het licht der Schrift wordt Jezus' opstanding ten volle verstaan. Zo ge dit maar moogt zien, dat voor u persoon lijk met Jezus alles op het spel stond, dan is Zijn opstanding voor u alles. Dan komt, met Jezus' verrijze nis, uit Zijn ge opend graf de vrijspraak, de gerechtigheid, het leven en de heerlijkheid te voorschijn. Met Hem lag dat alles in het graf. Voor altoos onherroepelijk verloren. Maar met Hem keert het als een on vergankelijk eeuwig goed te rug. Gelijk Hij ge.- zegd heeft. Ge lijk de Vader getuigt. Gelijk de Heilige Geest het bezegelt aan uw hart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7