Moeten we het roken laten uit vrees voor longkanker? DENICOTEA kunt maar niet alles opgevenwat het leren prettig maakt Wie kan het slot raden Engelands kerken, erfenis der eeuwen, in gevaar ZATERDAG 17 APRIL 1954 WIJ VROEGEN LINKS EN RECHTS Bertus Krijgsman kan nu een maal niet buiten zijn sigaretje en zei dan ook spontaan tegen ons nadat hij eerst aandachtig had geluisterd „Geen strootje minder stuk per week rookt. Hoe kan het anders, die naam! Hij heeft wel eens wat bronchitis gehad, maar meer toch ook t. De dokters kunnen best gelijk heb ben, maar hij heeft er nimmer iets van gemerkt en zijn sigaartje smaakt hem ér niets minder om. D. Oostdijck, Groenhovenstraat 46, een ran van 84 jaar, neeft zyn leven lans ge rookt en niet weinig! Een half pond tabak per dag was niets. Dat ging er zo door. M. J. Teunissen. Cartesiusstraat 61 (van '79) rookte veel maar nooit over de lon gen. „Je hoorde er vroeger nooit van, r opeens komen ze ermee voor de een oordeel, dat gedeeld wordt door S. Prevoo. Gaslaan 211. ook een 74-jarige. it waren dus de oudjes. Volgens de boeken is bij hen „de wijsheid". Zij kun- hun rookgewoonten niet meer los- TTEBBEN DE BERICHTEN, dat longkanker een gevolg zou zijn van roken, A de rokers verontrust? Hebben zij gezegd: „Dat is me te gevaarlijk, ik schei er mee uit?" Of hebben ze de ontdekking van een aantal specialisten op het gebied van het kankeronderzoek, naast zich neer gelegd? Dat waren een aantal vragen, die wij ons gesteld hebben en die wij hebben laten beantwoorden door de direct belanghebbenden: de rokers zelf. Onze §-redacteur heeft daarvoor enkele liefhebbers van het „toe^ack- suyghen" in de Hofstad onder het mes genomen. Hun oordeel luidt kort en bondig: Ik rook er geen sigaret of sigaar •minder om! En dat van de importeurs van sigaretten is: „Onze omzet neemt eerder toe, dan af!" Vooraf nog iets over de inhoud van dat alarmerende bericht. Het is de artsen, die zich bezig hielden met de behandeling van longkanker-patiënten, opgevallen, dat deze ziekte in veel sterker mate dan vroeger voorkomt. Statistisch te staan, dat vele patiënten, die aan deze kwaal leden, een lange rokersloopbaan achter zioh hadden. Bovendien is het da dokters opgevallen, dat de keel- en slijm vliezen van stugge rokers in zeer sterke mate geïrriteerd zijn. Nu is de benaming „longkanker" eigenlijk onjuist. De longen van de patiënten zijn niet aangetast, maar hun inwendige ademhalingsorga nen en in het bijzonder de grote lucht pijptakken. Waar vele rokers aan bron chitis lijden, vormt ook dit een aanlei ding voor de waarschuwing der doktoren. Wat prof. Wesfer zegf Eén der eersten, tot wie wij ons wend den, was prof. dr. D. H. Wester, die over de vraag of longkanker een gevolg is van veel roken, zeer veel gepubliceerd heeft. Onlangs nog een artikel, waarin hij zich afvroeg, of de gevreesde ziekte door middel van een rookverbod te voorkomen Conducteur J. J. Storm „Dan maar korter leven...." Zou zijn. Deze docent aan de Hogere Krijgsschool, die apotheker van origine is, vertelde ons, dat hij een zéér matig roker is. Dat was ik altijd al, zo zei hij. Maar bij mijn voordrachten ontmoet ik nog al eens mensen, die volkomen de slaaf van de rookgewoonten zijn en dat is immer zeer tragisch. Het beste is, zich - van tijd tot tijd alle rookgenot te ont zeggen. Dan heeft men er later zoveel te meer smaak van. Maar dat is een uiterst persoonlijke kwestie, omdat de een veel gevoeliger ls voor de werking van nico tine. dan de andei^ En men moet maar niet te veel spreken over „giften". Per slot van rekening zijn thee, koffie en jenever ook vergiften. Zij gaan, bij overmatig gebruik, zeer schadelijk werken. De een verdraagt er meer van dan de ander. Iedereen moet dat eigenlijk maar voor zichzelf uitmaken. „Mijn advies is altijd", aldus prof. Wester, „begin, als je merkt dat het je niet goed bevalt, eens met een paar dagen het roken te staken en kijk dan eens, welk effect zo'n tijdelijke stopzetting van het roken op de lichamelijke gesteldheid als geheel heeft." Weinig experimenten Wat nu de vraag betreft in hoeverre roken verantwoordelijk ls voor longkan ker, prof Wester meende, dat er, op dit gebied, nog zeer weinig is geëxperimen teerd. „Het zou géwenst zijn", zo merkte hij op, „dat een Internationaal orgaan zich, ziekte een gevolg hij nog doorgaan. Als wij het hem eerlijk vragen zou hij liever een paar jaar korter leven, dan alles op te geven, wat het leven prettig maakt. Vandaag is het roken en morgen eten en zo ga je maar door". Persoonlijk gelooft hij niets van die longkankerverhalen. Zün vader was een hartstochtelijk pijproker en zijn grootva der ook. Die werd 79 jaar. Zijn collega P. H. H. Viddeleer. van Os- tadestraat 269, is 63 Zijn vrouw zegt, dat hij te veel rookt. Het is een van de wei nige dingen, die hij, naast zijn werk, heeft. „Alles wat je te veel doet, is fout. Drin ken ook," zegt hij. Op de Scheveningse Boulevard ontmoet- ten wij een rokende mevrouw. „Het kan me niets schelen" zei ze op onze vraag, hoe zij er over dacht. „Ik ben er helemaal niet in geïnteresseerd en ook niet in zo'n enquête". En ze rookte door. Minder verkoop Sigarenhandelaar Boelhouwer, Vaillant- laan 531, vertelde ons evenwel, dat hij wel kan merken, dat de mensen, na het ont staan van de geruchten over en de berich ten aangaande longkanker, minder zijn gaan roken. De belangstelling voor siga retten is wel wat getaand, maar toch niet zó. dat hij kan zeggen, dat het veront rustend is voor de handel. Hij gelooft persoonlijk mets van die verhalen. Hij liet zich verscheidene malen doorlichten. Maar niet dat! De dokter heeft tegen hem wel eens gezegd: je rookt zestig sigaretten per dag, ga eens over op twintig. Maar tegen iemand, die er twin tig rookt, zei dezelfde dokter: ik zou er maar eens tien nemen. Dat klopt volgens hem niet. Waarom de één wel twintig en de ander, die twintig rookte, tien? De logica van zijo, redenering ontging ons, eerlijk gezegd, volkomen, maar hij lééft van de tabak en elk argument doet het dan. Sigarettenimporteur A. J. Blok te Sche- veningen, heeft nog helemaal niets ge merkt van een verminderde omzet. Inte gendeel. De omzetten gaan in stijgende lijn. Hij meende, dat er, door vele fabrieken, een verkeerde propaganda is gevoerd. Al tijd de mededeling: „deze sigaret is goed voor Uw keel" of „die tabak schaadt Uw gezondheid niet" is aanleiding geweest voor onrust. In het huis van de gehangene praat je niet over de strop. Door steeds te zeggen: het is niet slecht voor dit, of het is goed voor dat, zijn de mensen gaan denken: zou er iets niet in de haak zijl met die tabak?! Er zijn momenteel ook al denkbeelden, die de kunstmest de schuld van de kan ker geven. Alles is chemisch tegenwoor dig. Met de appelen en de peren, groente en de aardappelen eet mei chemicaliën op. Die longkankergeschie- denis luwt wel weer. En dan vinden ze weer iets anders om over te klagen." Dr H. van Wely, eerste geneesheer van het Gemeenteziekenhuis, zei: „Ik rook er zeker niet minder om. Ik heb wel een denkbeeld omtrent dergelijke geruchten en berichten, maar ik zal me wel wach ten, die zo te publiceren. Er zou lang over te praten zijn." Zodat onze conclusie geen andere kan zijn dan deze: een storm in een g" water. Er zijn altijd rokers geweest, zullen steeds rokers blijven! We weten aan de hand van een tevoren opgezet schema, nauwlettend ging bezig houden met de vragen, die hier aan de orde zijn. De ervaring is, dat juist de laatste tijd de Sterke rokers door longkanker aangetast '1 laten, maar de jongeren, hoe staat het' zijn. Maar dat iS* onze ervaring. Hoe die i met hen? anderen is, we wéten het nauwelijks.J. H. Toetenel, Rortenbos 101, staat bij waar nu eigenlijk heteen bouwwerk aan de Sportlaan, een si- gevaar in zit: in de teer, die in de tabak garet tussen de lippen geklemd. Hij „ver- opgehoopt is, in het papier, dat om dei draait" vier pakjes shag per week en uit cigaretten is gewikkeld, of in de nicotine elk pakje haalt hij 50 sigaretten. Hij heeft als zodanig. Het schijnt en dat is de er nooit bij nagedacht, dat je die ziekte mededeling, die ik van verschillende si- zou kunnen krijgen. Interesseert hem ook garenhandelaren kreeg, aldus prof. Wes-| weinig. Je moet toch wat hebben, als Je ter, dat de belangstelling van de rokers zo werkt. Als je niet rookt heb je mis- zich, in verband met de recente berichten,schien wel meer lucht. Maar je moet er naar de sigaren verplaatst. Dat betekent ook wat voor over hebben! misschien een voordeel, doch uitgemaakt Bertus Krijgsman. Majubastraat 79, die is dat nog geenszins. In Amerika rekent, naast hem op het bouwwerk staat, ver men, bij de beschouwingen over longkan- J rookt, behalve 4 pakjes shag, ook nog ker 100 gram pijptabak altijd tegen 100, twee a drie pakjes cigaretten per week. cigaretten. Maar het is de vraag, of dat„Als je ziek bent, merk je wel eens, dat opgaat. Pijptabak is natuurlijk niet gë-1 je er wat slimmer aan toe bent, dan niet- sausd en men mist er ook het papier, dat i rokers, maar dat is meestal van zó korte de cigaret wel heeft j duur. dat je het niet eens toeschrijft aan Prof. Wester is van mening, dat men roken!" Hij denkt er niet over om te bij het roken vooral met een geestesge- minderen, steldheid te doen heeft. In de Duitse ge vangenkampen is menigeen lichamelijk gronde gegaan, omdat hij zijn rantsoen inruilde voor rookwaren, soms voor cigaret. Mensen, die, om de een of andere reden het roken moeten laten, zijn veeleer het voorwerp van geestelijke ge zondheidszorg, dan van lichamelijke. Maar, aldus prof. Wester, dat' is een heel andere geschiedenis „Ik inhaleer nooit" De Hoofddirecteur van de Wederopbouw en Stadsontwikkéling in Den Haag dr ir F. Bakker Schut, troffen wij, een sigaar rokend, in de ambtenarenloge van de Haagse raadszaal aan. Op de vraag of de berichten over de oorzaak van longkanker hém niet verontrust hadden zei de heer Bakker Schut: „Ik inhaleer nooit. Maar of dat op het ontstaan van de gevreesde kwaal van invloed is. weet ik niet. Als U het goed beschouwt is er eigenlijk maar heel weinig over de geschiedenis bekend. En er staat ook niets vast. Ik rook niet veel, maar ik rook graag. En ik ver minder het dus niet. Maar als ik er last van zou krijgen, deed ik dat zéker." „Levenslang" Het bovenstaande bleek al bijzonder weinig indruk gemaakt te hebben op een aantal oude heren, die wij aantroffen, toen zij met z'n allen zaten te genieten van het eerste voorjaarszonnetje. Het was een verzameling mannen, die aantoonde, dat Nederland inderdaad stokoud wordt en dat, met de pijp, of de sigaar in de mond! Zij waren allemaal om en bij de tachtig en ze noemden zichzelf: „levens-lang'- Zo Arie Toet, die van 1873 is, Horten siastraat 107 woont en reeds "van zijn der tiende jaar rookt. „Maar nooit over de longen", voegde hij er bij. Zijn buurman: Willem de Vries, Morsestraat 9, ook van 1873, is er precies zo aan toe. Rookte ook al toen hij tien, twaalf jaar was. En nooit één spatje last. „Och, ze zijn aan het zoe ken en dan zijn ze blij, dat ze wat gevon den hebben", zegt hij sceptisch. Naast hem zat, op de bank., hoek Re- gentesselaan-Loosduinseweg, Marinus Ri chel, ook uit de Morsestraat 9. een pruim achter de kiezen. „Hebben ze daar ook over gedacht, over het pruimen?" vroeg hij. Zowel het een als het ander doet hij: roken en pruimen. „Het is het enige wat ik nog heb. Dat laat je niet los". F. van Wijngaarden, Kaapstraat 198 is wel is waar één van de jongeren, want hij is van 1883 en dus nét 71, maar hij slaat de anderen wat de beginleeftijd aan gaat. Hij was zeven, toen hij begon te roken. En als het dus wèar was, wat die dokters zeggen, dan zou hij wel zo'zwart als een aangeslagen schoorsteen moeten zijn van binnen. Om van de rest maar te zwijgen! A. de Kok, Jacobastraat 4, een kraan van 1885 en één van de jongsten van het gezelschap, sluit zich bij die mening aan. De kampioen in het gezelschap is L. Smooker, Lynkerstraat 24, een oud heertje van 1877, die 50 sigaren van tien cent per Dan maar korter H.T.M.conducteur J. J. Storm, Potgieter- straat 10. rookt twintig sigaretten per dag. Het is hem een levensbehoefte. Zelfs al W»s het voor 100 procent waar dat die! Dr. Ir. F. Bakker Schut, de directeur van Stadsontwikkeling en Volks huisvesting in Den Haag, is een liefhebber van een goede sigaar, doch een minnaar van de matigheid. Onze veertiendaagse prijsvraag Een verhaal van Fica' ten Houle de Lange dol op kievits- tJET DIENSTMEISJE bracht een pakje J binnen. Oma wist precies, wat het bevatte. Ieder jaar immers om deze tijdVoorzichtig ontvouwde zij het papier. En daar lagen ze naast elkaar in het zijden stro, het gebruikelijke geschenk wist U, dat ik van haar man: was?" Twaalf kievits-eieren. Niet alleen om de verwondering Terwijl Oma het gekleurde mandje op haar man te stillen, maar vooral or de gedekte tafel neerzette, krulde een toe- zelf te overtuigen, had ze dez< geeflijke lach zich om haar lippen. Weinig in vele bewoordingen herhaald, bekommerde zij er zich om. dat al die Even later had ze dan ook gemerkt, dat vogeltjes hun levenskansen hadden ge- ze geenszins de waarheid had gesproken, mist. Oma mijmerde slechts over de hul- Gewone eieren waren minstens de, die haar man haar hiermee bracht: ker. jaar in, jaar uit. En haar gedachten gle den weg naar een ver verleden. I dat er, als voorbode van de len I een mandje kievits-eieren werd I Hoeveel jaren al? I Oma wilde niet rekenen. Het J pleizierig om jaartallen op tafel Dat maakte eren D°k °P deze dag thuiskomst met een zich „Foei, wat een verwennerij! Ik ben bewering *d haar ms a omhelzing be- Oma meende dit oprecht. Iemand met rimpeltjes en grijze h dankbaar voor iedere uiting van hi lek- lijkheid. Juist op het ogenblik echter, dat de Zelfs bleek deze luxe-uitvoering enigs- plechtigheid van het eieren eten zou be- zins taai te zijn. glnnen. stoof Laura naar binnen in haar Het leven volgt echter een weg van oor- doorschijnend jurkje van licht blauw, zaak en gevolg. waartegen het blonde haar hel afstak. In Enige dagen later had haar man haar een huppelpas kwam dit kleinkind aan gezet, zodat de rokken zwierig om haar benen golfden. Even voorbij de drempel bleef zij even- 1 staan. En toen begon Laura te lachen later had haar m :en gift vereerd. „Maak vlug open!" Dit zeggende had hij haar vol spanning ilagen. r het bonte mandje. /~VP EEN DAG, lang geleden, was de ta- fel nog mooier gedekt geweest dan vandaag. Ze verwachtte namelijk een gast: de eerste genodigde, sinds ze waren getrouwd. En nog wel een heel gewichtige °:v i gast: de chef van haar man. Maar achterdochtig had ze het pakje „Kievits-eieren Veel te vroeg was zij klaar geweest. Eigenlijk wel goed, want nu kon alles y,. fctA KIEVITSEIEREN Ert ondertussen werd .ttelijke mate Of l"w"' 'ch"erlach he' onberispelijkheid van kapsel en japon ge keurd. bekeken. Het leek waarempel weerBent U er nog steeds niet achter, dat Op het allerlaatst, toen er reeds gebeld Jongensachtig had hij gepraat, aan één dit alles comedie is? Dat Oma geen werd, had ze nog een schoon kleedje op 'luk door. zier, maar dan ook niets om kievits-eieren de salontafel gelegd. »Als toch geweten had, dat je zo dol geeft?" Achteloos nam ze plaats Zenuwachtig was ze haar man tegemoet °P kievits-eieren was. dan had ik ze „Wij jonge mensen zijn gelukkig anders, gelopen, toen deze met zijn baas naar bin- heus al eens eerder meegebracht". Als ik Oma was. had ik het al hondecd nen stapte. Zij was er door ontroerd. jaar geleden opgebiecht". Terstond had zij zich echter op haar ge- Betekende het dan zó veel voor haar Opa logde zijn vork neer en keek naar mak gevoeld. Want zonder een woord van man, iedere ongeuite wens van haar t« zijn vrouw. lof had de grote directeur het haar dui- vervullen? En hij gunde zich zelfs geen De blik. die hij op haar richtte, vertolk- delijk gemaakt, dat hij zijn gastvrouw be- borreltje of sigaar!^ ,e s'ech,s één enkele gedachte: „Ze zijn allemaal ian toegevoegd. Daar had ze echter niets jou", had hij „Eerlijk delen". Maar hij had haar trachten duidelijk maken, dat hij eigenlijk niets om kievit eieren gaf. En aangezien z U ze zo lekki ..Leg dat kind het zwijgen opMaak het haar duidelijk, dat zij zich vergist willen zeg, dat het niet waar isDat je die eitjes lekker vindt en dat je er van smult, zoals je er «1 die Jaren van gesmuld hebt" WAT MOEST OMA DOEN koorlijk vond en dat hij het in deze. geving recht naar zijn zin had. Uit dankbaarheid had zij het meege brachte geschenk met overdreven geest drift ontvangen. Met veel omhaal had ze eerst het gouden koordje losgepeuterd Daarna moest er een glimmend papier van worden afgehaald en uiteindelijk een rose vloei. vond Verbaasd had ze toen naar de inhoud w!as het begonnen. T^EZE VRAAG LEGGEN wij onze lezers gestaard. Kievits-eieren had zc altijd als Onder zijn toezicht had ze die eitjes weer ter beoordeling voor. Inzendin- het toppunt van verkwisting beschouwd verorberd, stuk voor stuk. En uit ieder een (in verband met de Paasdagen) tot Nooit had zc vermoed, nog eens tn haar hapje had ze de liefde geproefd, waarmee Woensdag 21 April, eerste post. Er zijn leven kievits-eieren te zullen eten. '.e waren gekocht. weer drie prijzen: één van f 10.—één van „Neen maar!" had ze uitgeroepen. „Hoe Sindsdien was het gewoonte geworden, f5.— en één van f2.50. De „tachtigers"die hun me ning gaven op de bank, die staat op de hoek Regentesse- laan-Loosduinseweg in Den Haag. V.l.n.r.: A. Toet, W. de Vries, M. Richel, F. van Wijn gaarden, A. de Kok, S. Prevoo, M. J. Teunissen, L. Smooker en D. Oostdijck. „Hadden we maar meer duiten, dan zouden we nog véél meer smoken.... Britse traditie op Wiffe Donderdag Het Hof van Koningin Elizabeth II heeft op Witte Donderdag krachtens een traditionele plechtigheid aan 28 bejaarde mannen en 28 bejaarde vrouwen pennies (stuivertjes) geschonken. Zoals de traditie wil. kreeg eik van hen 28 pennies, omdat de heersende vorstin 28 jaar oud is. Gewoonlijk geeft de Koningin deze zelf in de Westminster Abbey. In verband met haar reis door het Gemenebest werden de pennies uit gereikt door de Anglicaanse bisschop van St- Albans. In de Middeleeuwen wasten de vor sten eerst de voeten van de ouden om ze daarna te kussen. Aan deze traditie is echter onder de laatste monarchen een eind gekomen. Vermist meisje had liefdesverdriet De 16-jarige Klaasje van G. uit Jub- bega. die Zondagavond in overspannen toestand de ouderlijke woning had ver laten en wier opsporing via de radio werd verzocht, is terecht. Het meisje had drie dagen in een bos in het nabu rige Nieuwe Horne doorgebracht en kwam Donderdagavond uit eigen bewe ging thuis- De oorzaak van naar ver dwijning was gelegen in het feit, dat een jongeman, met wie ze omgang had. óe verhouding had verbroken. Dagvaarding componisten nietig verklaard De Amsterdamse rechtbank heeft de dagvaardingen tegen drie componisten van lichte muziek, J. M., P. V. en T. M. R. en tegen de tekstdichter J. P. C. H., die beschuldigd waren van valsheid in ge schrifte en- poging tot oplichting door on juiste invulling van de maandlijsten, die musici bij het bureau voor muziek au teursrecht (B.U.M.A.) moeten inleveren, hedenmorgen wagens onduidelijkheid nie tig verklaard. Tegen de verdachten waren voorwaar delijk gevangenisstraffen en geldboeten Er is geen geld voor (Van onze Londense correspondent) Aan HET EIND van het vorige jaar'is er in Engeland een hetie geopend om f 10 millioen bijeen te krijgen voor de restauratie van de West- minster Abdij. Deze actie is ten volle geslaagd en zo zijn de herstelwerk zaamheden aan Engelands kostbaarste kerk thans in volle gang. Het ver val van Westminster Abbey is symbolisch voor de staat, waarin duizenden Britse kerken verkeren. In geen land ter wereld zijn wellicht zoveel ka thedralen, kerken en kapellen als in Engeland, en de meeste zijn honderden jaren oud. Toen omstreeks het jaar 800 de Noormannen landden in Brit- tannia, waren er reeds 300 kerken gebouwd, die heden ten dage nog be staan. En voordat Columbus in 1492 Amerika ontdekte, waren er over heel Engeland reeds 8000 kerken verspreid! De kerken beheersen het Engelse landschap en dragen in niet geringe mate b\J tot de bekoorlijkheid daarvan. Er is geen zichzelf respecterend dorp det geen kerk of kapel bezit: oude, eerbiedwaar dige, grijs-uitgeslagen gebouwen, vaak begroeid met klimop, omgeven door een kerkhofje, waar wind en weer van eeuwen de letters op de grafstenen heb ben uitgesloten tot onleesbare tekens. Als men mij vroeg wat ik het aantrek kelijkste vond van het Engelse landschap, zou ik niet aarzelen te antwoorden: de kerken. Want de kerken, zo dominerend in stad en dorp, zyn stille getuigen van Engelands verleden, evenals zij nog altijd de symbolen zijn van Engelands hoop. Zou het geestelijk leven van een Wes terse natie ergens zó getrouw weerspie geld worden als in een kerk, ls het niet positief, dan toch negatief? En wil men een tastbare illustratie van de mate, waarin Engeland geestelijk en sociaal in de laatste tientallen jaren veranderd ls, men leze de geschiedenis zoals die spreekt uit het stenen boek der kerken. Want eertijds werd het onderhoud van een dorpskerk grotendeels bekostigd door de landheer: de „Lord of the Manor". 's Zondags bezocht de Heer de kerk dienst, samen met de dorpsbewoners. Maar het saeculariseringsproces ls in Engeland ver voortgeschreden, en de kerken zyn tegenwoordig slechts in één ogenblik kan verwoesten: aan de andere kant het moeizame streven naar behoud van een erfenis der eeuwen: kleine juwelen van kerken, waar Enge land zijn geloof beleed: „O God, our Help in ages past, our Trust for years to matig bezet. En de tijd dat de Lords de kerken konden onderhouden is voorbij, want zij beschikken door de thans van kracht zijnde belastingwetgeving niet meer over voldoende kapitaal om be halve hun landgoederen ook nog de ker ken in goede conditie te hoeden. Ja. hoevele Lords'zjjn er niet die hun land goed of kasteel alleen nog maar kunnen bewonen doordat zy hun bezit tot een be zienswaardigheid hebben gemaakt? De tand des tljds knaagde voort aan de oude, stokoude kerken: de mist en rook van de fabrieken vrat aan de reeds verweerde stenen, houtworm doorknaag de de zware balken, regen sijpelde door de verrotte goten. Een volijverige pastoor of dominé deed wat hij kon om geld bij een te krijgen voor het noodzakelijke on derhoud, maar de kosten gingen de fi nanciële krachten der dorpsbewoners te boven, en tijdens de oorlogsjaren kon er helemaal geen geld en arbeid besteed worden aan kerkrestauratie. Als er niet snel wordt ingegrepen zul-j len vele kerken reddeloos verloren zijn. en daarom is er thans een interkerkelijk lichaam gevormd, dat zich het lot der kerkgebouwen zal aantrekken. Het land is In elf districten ingedeeld, en in elk dis- trict is een adviescommissie, bestaand»» uit architecten, ingesteld. Iedere kerk zal elke vijf jaar nauw keurig onderzocht worden door een des kundige, die advies zal uitbrengen over de door hem wenselijk geachte maat regelen. Er is reeds berekend, dat in de komen de tien jaar een som van ƒ40 millioen nodig zal zyn om de noodzakelijkste re paraties uit te voeren. Bovendien worden grote kathedralen als die te Gloucester i York gerestaureerd. Ziedaar de tegenstelling, de spanning >k, van onze t(jd: aan de ene kant de waterstofbom, die steden en landstreken U met Denicotea rookt. Een pakje sigaretten per dag betekent, dat U in 11 dagen ca 30 gram Nicotine en Teer in Uw lichaam krijgt. Deze en andere schadelijke bestand delen.in de Dcnicotea-speciaalfilter opgevangenbereiken Uw keel hart en longen niet. Daarom wordt Denicotea dan ook door vele doktoren en tandartsen sterk aanbevolen. Ook bevrijdt Denicotea U van de hinderlijke rokcrshocst en verhoogt bovendien het rookgen Het degelijke, onder wetenschappelijk toe zicht staand Denicotca-fabrikaat garandeer U ten volle het gewensre resultaat Wacht U voor namaakt Ieder origineel Denicotea-pi)p|c en-filter is voorzien van de naam Denicotea Let daarom speciaal op het wereldmerk Belangrijk Thans ook binnen ieders bereik nieuwe, aantrekkelijke modellen Denicotca-sigarettenpijpjcs met I filter vanaf f2.75 met 11 filters vanaf f3.25. Verkrijgbaar in de speciale sigarenwinkels

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5