BALL m fflMH APRIL vol verrassingen in het vogelleven Secretaris van C.N.V. over ouderdomsverzekering TERUG!! Aanbod van arbeidskrachten is iets gedaald NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 17 APRIL 1954 Leidse Chr. besturenbond Voor de Leidse Christelijke besturenbond behandelde de secretaris van het C.N.V., de heer C. van Mastrigt de ouderdomsverzekering. Vanzelfsprekend vormde het rapport, zoals dat door de sociaal-economische raad is ingediend, de hoofdmoot van zijn bespreking, al ging hij vry diep in op wat er in de geschiedenis van ons volk aan ouderdomsverzekering is gedaan. Spreker zei. dat er in de middeleeuwen weinig behoefte was aan loondervings verzekeringen, wel aan ziektekostenver zekeringen. De gilden riepen daar toe de ziektebussen in het leven. Ook de Ro meinen kenden al een soort van sociale verzekering. Wat er echter aan sociale verzekering was. werd in de vorige eeuw teniet gedaan. Ook in onze eeuw is met name de ouderdomsverzekecing nogal eerus uit gesteld. Men had namelijk een grote strijd te voeren met de voorstanders van een staatspensioen, dat volgens spr. niets anders is dan gesocialiseerde liefdadig heid. Ia 1911 eindelijk diende Talma de invaliditeitswet in, die in 1913 werd aan genomen, maar pas in 1919 tot uitvoering kwam. Bezwaren tegen deze wet bestaan er niet. alleen heeft men de grote fout gemaakt, dat men de uitkeringen, die krachtens deze wet werden gedaan, niet aanpaste aan de gewijzigde situatie. Zelfs in 1945 had men deze uitkeringen nog kunnen optrekken, aldus spr. Na de oorlog kregen we de noodwet ouderdomsvoorziening, die uitdrukkelijk een ouderdomsverzekering aankondigde. Daar naast ontwikkelden zich de bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen. Het hele Nederlandse volk zal onder deze verzekering vallen, als het advies van de S.E R. is aangenomen. Als we het Nederlandse volk als één groep mo gen beschouwen, dan is het zeer zeker verantwoord, dat ieder lid van die groep wordt verplicht zijn verantwoordelijkheid ten .opzichte van de groep te dragen. Dus is er principieel niets tegen om deze ver zekering te verplichten, aldus spr. Dit pensioen wordt een wisselend pen sioen. De uitkering bedraagt f 1260 ge rekend naar de loonindex van 1954. De S.E.R. stelt voor de premie via de fiscus te innen. De premie wordt echter geen belasting; men wil zich alleen van het technisch apparaat van de fiscus be- Spr. wees verder op enkele punten uit het advies, die hem niet voldoen. Gro- prestatie wordt in de actieve periode het leven van de werknemer hoger beloond. Zo iemand betaaalt straks een hogere premie dan iemand, die minder verdient. Spr. zei. dat hij het billijk zou vinden, dat dit ook tot uiting kwam in de uitkering, door bijvoorbeeld 3 pet van de betaalde premie boven de basisuit kering te geven. Verder vindt de heer Van Mastrigt het advies principieel fout. wanneer het de kleine zelfstandigen met een inkomen minder dan f 2000 vrij wil stellen het betalen van premie; men wil er hen zelfs niet toe in de gelegenheid stellen. Hiertoe heeft men. zo zei spr.. niet het recht, omdat ze wel verzekerd zullen zijn. bedrijfs- of ondernemingspen- worden door deze nieuwe rege ling niet onmogelijk gemaakt, zo zei de heer Van Mastrigt. tenslotte, integen deel. als de definitieve regeling er is. zullen de bedrijven en ondernemingen en goede oplos- Agenda voor Leiden Zaterdag Gebouw ..Pniël". 8.15 uur: CJ.M.V „Pniël" en Meisjesclub „Wees een zegen' liturgische Paasavonddienst o.l.v. de heer Freek Sachs. Zondag (Eerste Paasdag) Luxor, half 11: Paasbijeenkomst, samen zang. solozang, Paasspel „De Emmaüs gangers", toespraak dr P. L. Schoonheim en declamatie door Jac. Wijnbeek. Pieterskerk. 7 uur: bijzondere Paas- dienst, dr Schoonheim; zang van „Ex Animo". Maandag (Tweede Paasdag) Zuiderkerk, 1,45 uur: afdelingsdag Zuid-Holland-Noord J.V.'s en M.V.' G.G., sprekers ds B. A. Bos van Den Haag en ds L. J. Boeijinga van 's-Gra- venzande, declamatie mej. I. Wagensveld. Dinsdag Gulden Vlies, half 3: Vereniging van sportleraren, demonstratie o.Lv. mevrouw Jeanne van der Most, referaat drs K. Rijs- dorp over de betekenis van de prestaties in de lichamelijke opvoeding. Schouwburg, 8 uur: „De Sleutelspelers' met „Blijf zitten waar je zit....!" door Aug. van Zuylen. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Lissone- I.indeman, filmavond over toerisme. Woensdag Gulden Vlies, half 3: Vereniging sportleraren, prof. dr H. M. J. Oldewelt over: Geestelijke vrijwording, dank lichamelijke oefening. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., twee de concert van de Beethovencyclus door Residentjp-Orkest, solist Eduardo Pueyo, piano. Burcht, 8 uur: 51ste jaarvergadering Chr. Metaalbewerkersbond m.m.v. Leids Toneelgezelschap en band C.H. Jongeren Voorschoten. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging vooi paedagogiek, ds G. van Veldhuizen (Rot terdam) over ervaringen van een team met de massajeugd van Crooswijk, ouders en hun omstandigheden. Prediker, 7 uur: Chr.-Hist Unie, uitsla gen verkiezingen, Statenleden geven een beschouwing. Rehoboth, 7 uur: A.R. kiesvereniging, uitslagen verkiezingen, Statenleden zeg den er 't hunne van. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half half 9: zitting voorlichtingscommissie prij- Tcn toonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- steeg), 105 uur: Expositie „Start" (t.m. 19 April). Lakenhal, 104 uur: „De geheimen van de grond" (t/m 4 Mei). Radio-concerlen Henri Welbooren De zanger Henri Welbooren ontving van de AV.R.O-. de N-C-R-V. en de K-R.O. uitnodigingen voor verschillende reti- cals. Het eerste optreden in deze serie vindt plaats voor de N.C-R-V. op Woens dag 21 April om 12 uur met een Frans programma, waaronder „Poèmes Juifs" van Darius Milhaud. De pianist Jan Ne- derpelt zal de begeleiding verzorgen- PUZZLE PROMINENTEN 1. P. Vroonland, Dr Stapensea- straat 26. Leimuiden; 2. mevr. J. H. Waasdospde Ridder, Kerk straat 40a, Noordwijk-Binnen; 3. C. Stafleu, Utrechtse Veer 13, Leiden. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen Leiden wordt morgen verzorgd door de doktoren Gaasbeek, Kortmann, Lahr. Makkink, Schaefer en Teeuwen. Paas maandag wordt de dienst waargenomen door de doktoren Van Bockel-Verdam, De Jager, Mastenbroek. Veld'huyzen Van Wingerden. Welke apotheek? Van Zaterdag 17 April 13 uur tot Maandag 19 April 8 uur wordt de avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden waargenomen door apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en door de Zuiderapotheek, Lammenschans- weg 4, tel. 23553; van Maandag 19 April 8 uur tot Zaterdag 24 April 8 uur wordt de dienst waargenomen door de apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. DE ÉCHTE NAVY-CUT VAN VROEGER „Iedereen op zijne wijs Ook in al de Paasvacantie is eri^- bLEE* ««"■"S'"v..* heel wat te zien Onlangs stelde men mij de vraag: „Wat kan ik gedurende de Paasvacantie voor vogelsoorten tegenkomen?" Nu, dat is eenvoudiger gevraagd dan ver teld. Want juist de maand April en vooral de laatste twee weken, waarin vele vogelsoorten uit het zonnige zuiden terugkomen om hier te gaan broe den ja sommige al met de verzorging van hun jongen zijn begonnen, is vol leven en bedrijvigheid en daarom ook vol verrassingen. In de vierde week van Maart kw-amen de eerste tjiftjafs en daarna volgden ook spoedig de fitisjes. Beide soorten zijn typische voorjaarsboden. Deze kleine' insectenetende zangertjes zijn de eerste dat kleine tere goed. dat ons op de komst van het voorjaar attent maakt. Zij zijn moeilijk van elkaar te onderschei- het bijzonder als zij niet zingen Het beste kenmerk is dan de kleur van de poten. De tjiftjaf heeft donkere po ten. terwijl-de fitis lichte poten heeft, iets groter van formaat is en ook dui delijker een lichte wenkbrauwstreep heeft. Behalve hun zang is ook hun biotoop totaal verschillend. De tjiftjaf stelt als hoog opgaand loofhout, liefst een niet te jong. afwisselend parkachtig bos met open ruimten en ondergroei, terwijl de fitis aan jong en lager hout. zoa;s berken, met veel ondergroei, de voor keur geeft- Soms is het mij eer. raadsel hoe zij zich zo vroeg in het voorjaar be helpen. Het kan dan vaak. zoals ook dit voorjaar het geval is, lang koud blij ven. Veel insecten zijn er dan .ook nog niet te vinden. De vogels kunnen zich bezig houden met het afzoeken van stammen van berken of zo en daarmee blijken ze dan toch nog genoeg te kun nen opscharrelen. Nu er nog met veei soorten' zijn teruggekeerd en de bomen nog kaal zijn, moet men eens op de tjiftjaf en fitis letten. De gelegenheid is daar nu wel bij uitstek geschikt voor. De kieviten, scholeksters. grutto's tureluurs, wulpen en zelfs de witte kwikstaarten zijn de eerste die terug kwamen. Wat terugkomst betreft volgen u _J- tjiftjaf en spoedig Kinderherstellingsoorden De afdeling Leiden van het centraal ge nootschap voor kinderherstellingsoorden gezondheidskolonies heeft onder lei ding van dr J. Munk haar jaarvergadering gehouden. De secretaresse, mevrouw R. v. Waard-Kors. deelde in haar jaarver slag mede, dat in het afgelopen jaar 38 •wakke Leidse kinderen naar de kolonie huizen zijn uitgezonden. In totaal zijn 2092 verpleegdagen gemaakt. Het finan ciële verslag meldde een nadelig saldo. Het ledental beweegt zich in dalende lijn. R.K. school Damlaan nieuwe R.K. lagere school aan de Damlaan wordt Woensdagochtend 28 April half elf officieel geopend. Het witte Legioen voor D. E. L. Het t.b.c.-bestrljdingsfonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Chr. Natio naal Vakverbond houdt op Vrijdag 23 April 's avonds 8 uur in de stadsgehoor zaal een familie-avond, waarop de Chr reciteer- en toneelvereniging „Zonne wende" uit Amsterdam het toneelspel in drie bedrijven „Het witte Legioen" M van Vucht zal opvoeren. In het eerste bedrijf maken we conferentie mee van de geneesheer- directeur en de directrice en wordt er afgesproken, dat een van de verpleeg sters zal worden aangewezen als assis tente van de directrice, daar deze door de vele werkzaamheden van na de twee de wereldoorlog zich zou overwerken. De verpleegster wordt van dit voorne men in kennis gesteld en hoewel niet volledig met zin, stemt ze er mee in. In het tweede bedrijf blijkt, dat het voornemen van de directrice naijver on der een paar verpleegsters heeft doen ontstaan. Speciaal een verpleegster die familie is van de chirurg, denkt veel meer geschikt te zijn dan de aangewe zene. Plannen worden beraamd on benoemde onmogelijk te maken. Het derde bedrijf brengt de ontkno ping met een gelukkig en verrassend einde. Het bestuur van het D.E.L.-fonds in Leiden verzocht ons deze avond bij de lezers met nadruk te willen aanbe velen. opdat de gehoorzaal vol komt Wij doen dit bij deze en hopen, dat deze korte beschrijving voor velen aanleiding zal zijn zich van een kaart voor deze avond te voorzien. weer toe. In de derde week van April gaan wij uitkijken naar de gekraagde roodstaart, nachtegaal, zwartkop-tuinfluiter. visdisf- jes. karekieten. rietzangers, grasmus, tuinfluiter en dergelijke. Begin Mei. soms al eerder, komt ook de koekoek weer terug. Tot de laatst terugkomende soorten behoren de gierzwaluw, tortel duif. spotvogel, wielewaal en fluiter Boffen we en is het weer gin Mei gunstig, dan ongeveer midden Mei weer compleet Tal van soorten moeten dan broeden gaan beginnen. geen tijd zich erg aan hun toilet te wij den. vooral als de tijd van het voeren van de jongen is aangebroken. Ze sloven en sjouwen dan vaak zó. dat dit wel te zien is aan hun pakje. Nu de kans Nu is ook de tijd aangebroken dat de zingende vogels nog gemakkelijk in de bladerloze bomen zijn waar te nemen. Diegenen, die zich beter in het herken nen van vogelsoorten willen bekwamen, hebben nu hun kans. Door de zang zijn de vogels gemakkelijk iri de nog kale bomen te vinden en blijft het op het ogenblik alleen nog een kwestie var goed waarnemen en hei onthouden van de voor elke soort zo karakteristieks zang. In het bijzonder 's morgens bij zons opgang zijn de zingende vogels erg actief en hoe zachter hst weer wordt, des t» meer zullen er zich 's morgens vroeg bij het grote vogelkoor aansluiten Iedereen kan zich -.bekwamen in reeks be- j herkennen van de vogelsoorten door op het hele stel zoide zang te letten. Elk vogeltje zingt zo- 't Vroegst Het vroegst zijn wel de aalscholver en de -blauwe reigers. Zij komen kort nadat de koudste dagen in Februari af gelopen zijn op de nesten terug. De aal scholvers zullen nu al jongen hebben en de reigers volgen spoedig. Eind April i worden ook de eerste jonge roeken weer geboren. In de omgeving van de Garer-1 markt tc Leiden bevindt zich weer een kleine kolonie van ongeveer veertien nesten. Zij zullen hier wel met rust ge-1 laten worden, denk ik. Een telling van het aantal roeken in het gehele land. die tussen 1 en 12 April werd gehouden- zal uitmaken of hun aantal al dan me: j is achteruit gegaan. In tuinen fen parken slepen mezen merels en spreeuwen met strootjes, tak- j jes. pluisjes en veertjes. Zijn ze al met I veertjes of wollen draadjes bezig. da:i duidt dit er op. dat alleen de binnen zijde nog maar klaar gemaakt moet wor den. yoordat de eieren er in komen te liggen. De staartmees kan bijzonder vroeg-be ginnen te broeden- Eens vonden wij een nest van een staartmees zo goed als klaar op 21 Maart Zij maken een cylin- dervormig nestje dat verticaal hangt, vaak in coniferen. Door een vliegopening kunnen zij in en uit het nestje vliegen. Hebben zij reeds enige tijd gebroed, dan is dat die staartmeezen wel aan te zien Een verfomfaaide staart is meestal het resultaat en zien we dan ook zo'n vogel in de tuin. dan kunnen we er haast zeker van zijn, dat zich in de buurt ook wel het nest bevindt. Een andere maal zagen we. bij het nest gekomen, de staart van de broe dende vogel uit het vlieggat steken, of soms zelfs zo maar ergens door de wand van het nestje naar buiten ..geprikt" Die staart zit hen dan erg in de weg als het gebekt is. Menigeen heeft nieuwe levensvreugd door gevonden. "En is zo'n vroege wandeling op een prille voorjaarsmorgen door polder, duin •bos op zichzelf al niet veel waard? Warmond, April 1954. Inlichtingendiensten C.H.U. en A.R.P. De Centrale A.R. kiesvereniging té Léidèn wil óuden van dagen en zieken die geen formulier voor het etèmmen bij volmacht hebben ingevuld, weer met auto's naar de stembureaux brengen. Zij. die afgehaald wensen té worden, kunnen zioh opgeven bij de wijksecretaressen A. van Hoven jr, Maredijk 13d. tel. 24883 (wijk I); P. M ce Joode. Aarstraat 14, tel. 20558 (wijk II); J. G. Lamers. Hoge Rijndijk 30. tel. 21009 (wijk III); J Ver- duyn. Breestraat 63 tel. 21800 (wijk IV). De afdeling Leiden der Chr.-Hist. Unie doet hetzelfde ten aanzien van haar le den en geestverwanten Opgeven bij me vrouw F. W. Singerling-Stokhuyzen, Zijlsingel 47. te!. 22420. Tijdige opgave vergemakkelijkt het werk. Men wachte dus niet tot de 21ste. al kan men zich die dag ook nog aanhielden. W oensdagavond De C.H.U. vergadert Woensdagavond in Prediker, de A.R. kiesvereniging in Rehoboth. Verschillende sprekers hopen het woord te voeren, terwijl maatrege len worden getroffen dat de verkiezings uitslagen zo vroeg mogelijk doorkomen. Klanken van Golgotha De jeugdgroep van het Leger des Heils tc Leiden gaf Donderdagavond in de gro te zaal van de Burcht een opvoering van het Paasspel „Klanken van Golgotha" De avond werd geopend door kapitein Dros. <Ue onder, meer meedeelde- dat de vernieuwde zaal aan de Hooigracht kon worden geopend. Het stuk ging over de geschiedenis van ••abbi Jozef, die een blind' dochtertje had- Het kind wordt genezen, maar nog wit haar vader zijn knieën niet buigen voor het kruis- Toch aanvaardt hij aan het eind van het spel het zoenoffer van Jezus. Stand van de werkloosheid Op 10 April stonden bij het arbeidsbureau Leiden 1052 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 110 personen tewerkgesteld waren bij diverse werkvoorzieningsobjecten. Het totaal beschikbaar aanbod ge heel werklozen plus arbeiders werkobjecten bedroeg derhalve 1162. Een lichte daling, die in hoofdzaak een gevolg is van de verruiming in de textielindustrie, waardoor gedurende de verstreken periode reeds enige plaatsingen tot stand kwamen. Overigens bleef de werkgelegenheid stabiel. Een vergelijking met de cijfers van.ners voor gelegenheids- of seizoenwerk het overeenkomstige tijdstip in 1953 wijst is. uit, dat het totaal beschikbare aanocd! Werd reeds eerder gewezen op het be- belangrijk lager is. Het voordelig vet-j lang van inschrijving van jeugdigen bij schil bedraagt 651. Hieruit blijkt, dat dc werkgelegenheid in belangriike mate is toegenomen, vooral wanneer men reke ning houdt met de natuurlijke aanwa' van de beroepsbevolking. De vraag steeg vrij aanzienlijk, name lijk van 162 tot 210. Voor een belangrijk deel heeft de vraag betrekking op jeug digen leeftijdsklasse 16 t/m 18 jaar daarnaast bestaat plaatsingsmogelijkheid in de metaal- en de textielindustr, landbouw en in de administratief tor betreft voornamelijk voor jongere krachten. Tenslotte kan nog worden meld, dat ln de sector verkeer (hotel, etc.) hier en daar plaats voor ambulante kell- Boven een tjitjaf, onder een fitis. Tekening H. J. Slijper de afdeling jeugdbemiddeling, thans is er wederom aanleiding nogmaals zen op het belang, dat zowel jeugdigen zelf, alsmede de ouders, hebben bij eer regelmatig contact met genoemde af- Deze afdeling heeft niet alleen tot taak de jeugdige arbeiders (14 tón 18 jaar) aan een voor hem naar aard en aanleg passende werkkring te helpen, houdt, na overleg met de ouders sluitend op hun verzoek, ook toezicht op de verdere ontplooiing van de jeugdige arbeidskracht bij zijn ontwikkeling tot vakman. Zo wordt regelmatig contact onderhou den met de administrateur van een groot aantal leerlingstelsels, met het doel veel mogelijk leerllngcontracten af te sluiten, waardoor de ontwikkeling worden gestimuleerd. Daarnaast bestaat een afzonderlijke nazorgdienst, jongelui en/of hun ouders zich met wensen, vragen of moeilijkheden kunnen vervoegen. Voor hen, die overdrag hinderd zijn, wordt elke Donderdagavond van 78 uur spreekuur gehouden Het aantal werkloos ingeschreven vroi wen bleef vrijwel gelijk en bedroeg pi.. 10 April 137. De vraag daarentegen steeg belangrijk, namelijk van 309 tot 431, en is voornamelijk gericht op huishoudelijk personeel, ongeschoolden voor de seizoen- bedrijven, ervaren verkoopsters, naaisters, stiksters, leerlingnaaisters en administra tief personeel (jongeren met een goede vooropleiding). Emigratie-ouderling Op aandrang van de Hervormde ei gratiecommissie heeft de centrale kerke- raad van de Leidse Hervormde Ge meente een ouderling benoemd met bij zondere opdracht voor toekomstige emi granten. Het is de heer A. F. Zeelen. die zich al vele jaren intensief met de emi granten bemoeit- Hij zal gegevens over de emigranten verzamelen en het contact onderhouden met de emigranten ener zijds en de cmigra: zijds. Mr Warmoltt bevorderd Tot dirigerend officier der rijkspolitie 2e klasse is bevorderd de dirigerend officier der rijkspolitic 3e klasse mr K Warmoltz. commandant van het district Leiden- GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties óHaarmodekofiing" naar ons land Ook een bezoek aan Leiden De Parijse „haarmode-koning" Antoine, wiens creaties voor de haute coiffure als toonaangevend worden beschouwd en die bovendien over vrijwel de ganse wereld in de V.S. alleen al 64 schoonheids instituten heeft, zal in de komende week een kort bezoek aan ons land brengen. INZAMELING HUISVUIL 1 '£olÊ '"LiVrt.Xd Op de Tweede Paasdag zal geen huis-wor{it Woensdagmiddag op Schiphol ver vuil worden ingezameld. wacht. Hij gaat dan naar „Keukenhof", Men gelieve op die dag geen emraeis waar hern de naar zijn naam genoemde de openbare straat te plaatsen. La Tulipe Antoine" zal worden aange boden. Deze is gekweekt door de firma plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, zal nu plaatsvinden op Donderdag 22 April e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Leidse amateurs op het Burchtfeest Guldemond en Zn te Lisse. Na deze naamgeving zal de heer Antoine doorreizen naar 's-Gravenhage,. Hij zal echter eerst een kort bezoek brengen aan Leiden. Behalve dat hier enkele beziens waardigheden worden bezocht de heer Antoine heeft te kennen gegeven, dat hij bijzondere belangstelling heeft voor „de koudste plek op aarde": het Kamerlingh- Zoals wij al hebben gemeld. lullen Onnealaboratorlum - zal ht) een tegel ook de Leidae amateurs gelegenheid heb-(signeren, die wordl aangebracht in da ben op het komende Burchtfestival hun salon van eén zijner Leidse collega s. kunnen te tonen. Naar wij thans verne-j Terwijl de Donderdag wordt vrijgehou- hen vier avonder. gere-|den voor een bezoek aan de Residentie 6. 12. 24 en 28 Mei. De j komt de heer Antoine Vrijdag voor radio prestaties zullen door een jury worden J beoordeeld en de uitblinkers krijgen een fraaie prijs. Men dient zich zo spoedig mogelijk op te geven bij het Burchtco mité, gebouw V. V. V. Steenstraat. In de opgaven dienen vermeld de naam. het adres en de aard van het optreden. Deze amateurwedstrijd is voor enkelingen of kleine groepen bestemd. Op 7 en 14 Mei gelgenheid voor grotere an-.ateurs- igingen om voor het voetlicht te verschijnen Zij moeten zich eveneens bij de V.V.V. melden-. Ook dient het aan tal leden te worden opgegeven. Binnenbrand in Sionshof In de nacht van Donderdag op Vrij dag ontdekte een nachtwaker in een huis in het Sionshof. bewoond door de 71-jarige P. T„ een binnenbrand. Hij waarschuwde onmiddellijk de brand weer, die er in slaagde het vuur met een slang op de waterleiding te doven. Er was reeds een groot gat in de zolder gebrand en een hoeveelheid kleren had vlam gevat. Omdat de schoorsteen op invallen stond moest de bejaarde bewo ner zijn huis verlaten; die schoorsteen was overigens ook de oorzaak van de (Advertentie) DE CEFA vertoont MAANDAG 19 APRIL .ACHTER DE WOLKEN' Aanvang der voorstellingen 4.30 en De prijs van ALLE PLAATSEN bedraagt 75 cent. Kaartverkoop en plaatsbespreken Maandag de ge hele dag aan de cassa van Casino. B.B. - Anderen te helpen reefden is. beter dan zelf gered te worden Bureau B.B. Leiden: Langebrug 56, telefoon 30441 en 30442 Bevordering W. de Gast Met ingang van 1 Januari 1954 is de heer W. de Gast, oud-inspecteur politie te Leiden, thans chef staf de algemene inspectie der rijkspolitie ln Den Haag. bij K.B. benoemd tot dirige rend officier 2e klasse. Mej. dr I. J. P. Zacrijer Bij K.B, is aan mej. dr J. J. P. Zaaijer, wetenschappelijk ambtenares le klasse aan de Leidse universiteit, opdracht ver leend aan deze universiteit onderwijs te geven in de cytologie. experimentele histologie en cytologisohe erfelijkheids leer. Zilveren jubilaris bij Lichtfabrieken De heer S. Schoeman, werkzaam bij de afdeling gasdistributie van de Licht fabrieken. vierde Donderdag zijn zilve ren ambtsjubileum. Bij afwezigheid var de directeur werd de jubilaris in de di rectiekamer ontvangen door de adjunct directeur, ir F. Stokhuyzen. Deze sprak hem op waarderende wijze toe en roemde de activiteit, het vakman schap en de opgewektheid van de heei Schoeman. die de gebruikelijke gratifi catie en een oorkonde ln ontvangst kon nemen. De heer O. Kruysdijk, onmiddel lijke chef van de heer Schoeman, prees deze als iemand, die ook op de n ongelegen tijden klaar staat om het werk tot volle tevredenheid te verrichten. Ver volgens spraken de heren J. J. C. Snel '1. van Woudenberg namens de per soneelsvereniging en de heer Sierat na mens het fitterspersonee'. Film van de Cefa De Cefa vertoont op Tweede Paasdag tweemaal, om 4.30 u. en 5.45 u.. de film „Achter de wolken" in Cacino. Toegang alle leeftijden. Nagekomen Predikbeurt LEIDEN: Chr. Geref. Kerk: Eerste Paas dag 10 en 5 uur ds v. d. Weele (Licht en Leven i- De vreugde van de eerste dag- Een verrassende Paasopenbaring aan de beproefden van geest). Tweede Paasdag 10 uur idem (Grafpes- simisme en opstandingsoptimisme). Baptistengemeente De Baptistengemeente tc Leiden komt Tweede Paasdag in Prediker bijeen. Ds Weenink gaat om 10 uur voor, om half 12 is er een koffietafel en van half 1 tot 2 uur een getuigenissamenkomst. Haagse rechtbank Ruzie in Leids café Voor poging tot doodslag was een wever uit Leiden gedagvaard voor de Haagse rechtbank. Hij had op 17 Juli 1953 vertoefd in een café aan de Steen straat en had daar ruzie gekregen met; enkele militairen. Toen er enige glazen waren gesneuveld verwijderde een ketl- ner hem uit het caf^- Deze was hierover verbolgen en wachtte de kellner op i bijl. De kellner verscheen als getuige, maar hij sprak nogal vergoelijkend over het geval. Onzekerheid bestond over de vraag of verd. al dan niet gestoten of geslagen had met de bijl. De caféhouder was niet als getuige verschenen en ver dachte wilde geen afstand doen van deze getuige. Daarom werd de zaak aangehou- Over ANWB-autobeurs RAI distancieert zich van de B0VAG De RAI is het niet eens met de maat regelen die de BOVAG heeft opgelegd aan haar leden. In verband met de ANWB-autobeurs Men zal zich herinne ren, dat de BOVAG van haar leden eist, dat zij niet aar. de beurs zullen deel nemen dat zij niet in bladen van de ANWB zullen adverteren en dat zij zelfs aavertentieoontracten met de ANWB zullen verbreken, waarbij juridische hulp is toegezegd. De RAI is van mening, dat de aange legenheid eerst moet worden behandeld- door de Commissie Automobielbelangen, waarvan de RAI, Ford en G.M.C. (Gene ral Motors Company) deel uitmaken. Deze commissie heeft de ANWB meege deeld, dat zij voor de bewuste medede lingen van de BOVAG geen verantwoor delijkheid neemt, hoewel de BOVAG deze mededelingen namens de commissie deed. De RAI heeft de BOVAG verzocht, de voorgestelde dwangmaatregelen voors hands achterwege te laten. De RAI, Ford en GMC wensen dus overleg met de ANWB. zoals de ANWB reeds op 5 Februari aan de BOVAG voorstelde. De BOVAG gaf dit verzoek evenwel pas op 31 Maart aan de andere drie partners door. Zweden heeft de dienstplichtige leeftijd van 19 tot 18 jaar verlaagd. In 1950 was deze leeftijd op 19 jaar ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3