Jlieuuie £eiltsrt)e GTmirant Amerikaanse troepen blijven in Europa gelegerd Roken en longkankerl Garantie bedoeld als geruststelling voor aarzelende Fransen Gaat vrouw van Petrov onder dwang naar Sowjet-Unie? Wist U Oorlogsmisdadiger Abetz plotseling gratie kreeg ZATERDAG 17 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10018 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DRGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5 tantoastfcf) ft gfjrblfora tngn bert (o fcgfjenspoer Zie pagina S BOODSCHAP VAN 1KE AAN E.D.G.-LANDEN PRESIDENT EISENHOWER heeft in een zeer belangrijk geachte bood schap aan alle E.D.G.-landen plechtig verzekerd, dat de Ameri kaanse troepen op het Europese vasteland zullen worden gehandhaafd, zolang de oorlogsdreiging blijft bestaan. De Amerikanen zullen voorts zeer nauw samenwerken met de Europese Defensie Gemeenschap. Andere punten uit Eisenhowers rede zijn: de Ver. Staten zullen zich tegen elk land keren, dat zich uit de E.D.G. zal willen losmaken; Washington zal in belangrijk grotere mate gegevens aan zijn bondgenoten gaan ver strekken over het toepassen van en de bescherming tegen de nieuwste wapens; de Amerikaanse regering beschouwt het Atlantisch Pact (de N.A.T.O.) als voor onbepaalde tijd gesloten. Na Engeland heeft thans Amerika de Fransen willen geruststellen. Minister i beloofde dezer dagen Britse pantserdivisie aan de E.D.G. macht zal worden toegevoegd en dat de Britse troepen niet zonder meer zullen worden teruggetrokken. Beide stappen, die van Londen van Washington, zijn er op gericht, de Di Diees zover mogelijk Dr Drees, de Nederlandse pre mier, begroet de boodschap van president Eisenhower met instem ming, omdat zij er op duidt, dat de Verenigde Staten hun steun aan de gezamenlijke defensie en aan de Europese defensiegemeenschap zo ver zullen uitstrekken en ook voor de toekomst garanderen als men redelijkerwijs mag verwachten. Franse afkeer van de E.D.G. te helpen overwinnen. De mededeling, dat de Ver. Staten zich tegen elk land zullen keren, dat zich uit de E.D.G. zou willen los maken, slaat op West-Duitsland. De regeringen van alle toekomstige E.D.G.-landen hebben zeer gunstig Eisenhowers boodschap gereageerd. Al leen de Gaullisten in het Franse kabinet blijven even fel in hun tegenstand als tevoren. In Parijse kringen was men van mening, dat indien de E.D.G. vandaag in het parlement zou komen, het met 30 tot 40 stemmen zou worden verworpen. Op 18 Mei wordt een datum vastgesteld de behandeling van de E.D.G. in het Franse parlement. De vrees, die in vele Westeuropese par lementen leefde, dat de Ver. Staten als gevolg van hun nieuwe militaire politiek Koninklijk gezin geniet in de sneeuw De koninklijike familie geniet volop van de wintersport. De toestand.1 van- de sneeuw is uitstekend, al is de weersge steldheid niet ideaal- Gisternacht is een flink pak sneeuw gevallen. De Koningin beoefent de skisport in de omgeving van het dorp. De Prins en de Prinsessen hebben een tocht gemaaikt naar de Karls- ruhehütte. Nog meer tochten staan op het programma. Oostenrijkse bergklimmers door sneeuw verrast In de bergen van Opper-Oostenrijk zijn sinds Donderdag zestien personen vermist. Onder hen bevinden zich twee onderwijzers, een jonge onderwijzeres en tien schooljongens. Waarschijnlijk zijn zij door zware sneeuwval verrast en in moeilijkheden gekomen. In vele delen van Europa deden zich n.l. ook gisteren nog hevige sneeuwstormen voor. Het weer was gisteren op verschillen de plaatsen in Europa zeer ruw. Tot op Sicilië daalden de thermometers en viel er sneeuw. In de Apenijnen sneeuwde het hard. In Rome, Florence en Napels regende het. In enkele Italiaanse kust plaatsen was de windkracht zo groot, dat muren van huizen werden ingedrukt. Weer een tram in beslag in Amsterdam Grote consternatie heeft gistermiddag een tramstel van lijn 13 in de Raadhuis straat te Amsterdam teweeg gebracht, door met een harde klap op te botsen tegen de achterste wagen van een twee delige Haarlemse tram, die daar voor een rood stoplicht stond. Zowel het achterbalcon van de Haar lemse tram als het voorbalcon van de motorwagen van lijn 13 werden zwaar be schadigd. Wonder boven wonder liepen slechts twee mensen lichte verwondingen op: de bestuurder van lijn 13 en een naast hem staande passagier. Waarschijnlijk is de oorzaak van hejt ongeluk te vinden in het plotseling weige ren van de remmen van de motorwagen van lijn 13. Passagiers verklaarden, dat de bestuurder reeds 20 a 30 meter tevoren probeerde te remmen, maar dat dit weinig effect had. Het tramstel van lijn 13 is door de politie in beslag genomen. de oorlog op een afstand zouden gaan voeren, is door de boodschap van d( Amerikaanse president ongegrond geble ken. Dit toenemend gevoel van veilig heid is nog versterkt door de verzekering van Eisenhower, dat elke aanval op eer lid van de E.D.G. als een bedreiging var de veiligheid der Ver. Staten wordt be schouwd. Koude Paasdagen (Van onze weerkundige medewerker) T\E ZON heeft ditmaal geen schuld U aan de lage temperatuur, die dc laatste dagen steeds beneden de 12 graden blijft. Vrijwel de gehele dag schijnt de zon volop, maar de krach tige Noordenwind houdt het koud. Ook de voor de deur staande Paas dagen zullen met koud Aprilweer verstrijken. Bij IJsland ligt een pressie waarvan een front naar Schot land en de Noordzee trekt. Het is uitgesloten, dat dit front in de loop van morgen ook in ons land enkele buien en meer bewolking brengen. De lucht blijft ook in de eerst komende dagen van Noordelijke breedte aanvoeren. Wij kunnen de vooruitzichten, ondanks de zonnige perioden van vandaag niet gunstig noemen, daar het in de eerste plaats voor midden April veel te koud blijft en in de tweede plaats de kans op meer bewolking en enkele buien vandaag toeneemt. aan Nederland gehalveerd Nu nog voor bijna 108 millioen gulden aan vliegtuigen en uitrustingsstukken Militaire hulp dan meer Ik ben een grote firma Een mosterdfabriek te Culemborg ontving onlangs een aanbieding van mosterdzaad uit een kleine havenplaats aan de Westkust van Afrika. De brief begon met de woorden: „I am a big firm" (Ik ben een grole firma). Zulks kennelijk om het tegengestelde niet te doen vermoeden. Hetgeen geen over bodige luxe was, want de „brief" was met potlood geschreven op de binnenkant van een schoenendoos en het monster mosterdzaad was verpakt in een met stokjes dichtge- stoken oude vilten herenhoed. De ingewonnen bankinformatie gaf aan: „uitstekende zaak, goed voor elk redelijk bedrag". De mosterdzaak is inmiddels tot volle tevredenheid afgewikkeld. Het Amerikaanse bureau voor de bui tenlandse hulp heeft bekendgemaakt, dat voorlopig is bepaald dat Nederland op bais van de nieuwe wet op de gezamen lijke verdediging ongeveer 28.4D0.000 dol lar (f 107.920.000) aan militaire hulp zal ontvangen. Dit bedrag is mees dan de helft lager dan de 60.400.000 dollar die in het voorlopige programma-\ werden genoemd. De fondsen voor Nederland zullen worden besteed aan uitrustingstukken en ammunitie voor het leger, vliegtui gen voor de luchtmacht, moderne uitrus ting en munitie voor de marine en de noodzakelijke uitrustingstukken voor het onderhoud van de luchtmaoht-een- heden - die vroeger werden uitgerust op basis van het programma voor de we derzijdse hulpverlening. Overeenstemming over nota aan Rusland De permanente Noord-Atlantische Raad heeft volledige overeenstemming bereikt over het antwoord, dat zal den gegeven op de Russische nota de vorige maand, waarin o.m. Russische deelneming aan de N.A.T.O. werd voor gesteld. Mevrouw Troetsjnovitsj richt zich tot V.N. Helpt U mij toch, mijn man uit de handen van de communisten te krijgen; ze hebben hem ontvoerd. Aldus mevr. Troetsjnovitsj. (een Russin), wier echt genoot dezer dagen door communistische agenten in bewusteloze toestand over de grens van West- en Oost-Berlijn is ge voerd, in een telegram aan Dag Ham- marskjoeld. de secretaris-generaal van de Ver. Naties. De Britse commandant van- Berlijn, Oliver, heeft in een- brief aan de Rus sische Hoge Commissaris geprotesteerd tegen de ontvoering van dr Troetsnovitsj. Oliver eiste onmiddellijke invrijheids- stelling. Gaat de koffieprijs weer omhoog In de laatste week van deze maand of in de eerste week van Me.i gaat de Vereniging van Koffiebranders en Thee- pakkers zich in een vergadering opnieuw beraden over een verhoging ven de kof fieprijzen. De prijsstijging van dit pro duct op de wereldmarkt maakt een ver dere aanpassing noodzakelijk. Een prijs verhoging van 20 tot 45 cent per pond wordt in koffiekringen zeer wel mogelijk geaoht. Het is niet uitgesloten, dat een I eventuele prijsverhoging zich in twee 'opeenvolgende termijnen zal voltrekken. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling m de vereniging in het begin van deze week een vergadering te beleggen, doen deze moest tengevolge van bepaalde om standigheden met enkele yeken worden uitgesteld. Alleen eierbriketten na Mei nog onder prijsregeling De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft bü haar machtiging aan de Nederlandse regering om een stelsel van egalisatie- jelingen te blijven toepassen voor het bepalen van prijzen van huisbrandkolen in Nederland, het voorbehoud gemaakt, dat de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk maatregelen zal trèffen, die een verdere aanpassing van de binnenlandse prijs voor huisbrand aan het prijsniveau de gemeenschap zullen waarborgen. Het ministerie van Economische Zaken deelt thans mede, dat besloten is met in gang van- 1 Mei de egalisatieregeling ta handhaven voor de eierbriketten, die on geveer een kwart van het huisbrand- verbruik uitmaken, terwijl voor de ove rige huisbrandsoorten de prijs- en vracht- egalisatie komt te vervallen. In Den Haag Herdenking van Republiek Zuid-Molukken Zaterdag 24 April zal in de Valken- boskerk een herdenkingsdienst worden gehouden t.g.v. het feit. dat vier jaar geleden de Republiek Zuid-Molukken werd afgekondigd. Als voorgangers zullen optreden ds Tutuarima Sahetapy. Balkanpact ook geldig op militair gebied Zuid-Slavië. Griekenland en Turkije zullen binnenkort hun bondgenootschap (Balkanpact) uitbreiden met een verdrag tot wederzijdse militaire hulpverlening, hetwelk van kracht zou worden, indien één der deelnemers zou worden aange vallen. Dit is te Ankara waar Tito op het ogeriblik vertoefd bekend gemaakt. Ike met vacantie op ,,'t Witte Huisje" in Augusta Koud of niet koud met Paschen, de Hamburgers zullen Nederlandse nar cissen zien. Er werden er n.l. duizenden gratis uitgereikt in verband met de bloemen- en plantententoimstelling, die op het ogenblik in Hamburg wordt gehouden. Mevrouw Evdokia Petrof. echtgeno'e van de Russische diplomaat die m Australië asyl heeft gekregen, vertrekt Tweede Paasdag per vliegtuig naar Mos kou- Twee Sowjet-koeriers, die Donder dag uit Moskou zijn aangekomen, zullen haar vergezellen In Australië gaan stemmen op, die be weren, dat mevrouw Petrof zich gaarne bij haar man zou voegen, maar caarvoor niet de gelegenheid krijgt. De koeriers zouden agenten van de Russische ge heime dienst zijn. die opdracht hebben, haar geen ogenblik uit het oog te verlie- Advies aan werkgevers Koninginnedag vrij op het land De Stichting voor de Landbouw advi seert alle werkgevers in de agrarische sector, de werknemers op Koninginnedag een vrije dag te geven met behoud van loon. Deze vrije dag zal niet in mindering worden gebracht op de vacantie van de arbeider. De stichting verwacht dat in bedrijven waar dit wegens de verzorging van het vee niet geheel doenlijk zal zijn, in onderling overleg tussen de arbeiders een regeling wordt getroffen om het noodzakelijke werk te verrichten. De Stichting adviseert ook tot doorbetaling van het loon aan losse krachten, die op 30 April reeds de vier voorafgaande we ken bij de betrokken werkgever in dienst waren of van wie kan worden verwacht, dat zij na 30 April nog vier weken of langer in dienst zullen blijven. Door trein gegrepen en overleden De petroleumventer G- Reits liep gis teravond met zijn fiets aan de hand op particuliere overweg te Nieuwe- 1 a n s onder een trein uit de richting ischoten komende. De man was op slag dood- DAT leraar Sept.) van plan is voor het Drents, Fries en Gronings museum voor oudheden één gemeenschappelijke conservator te be noemen, die tevens wetenschappelijk ambtenaar aan het Biologisoh-Arohaeo- logisoh Instituut te Groningen zou moe ten zijn. DAT het Tweede Kamerlid Andriessen minister Witte vragen stelde over het naar zijn mening onvoldoende woning- contingent voor R'dam. DAT aan minister Staf toestemming Is verleend tot het aannemen van de noeming tot grootkruis in de orde George I van Griekenland. DAT het aantal inwoners van Noord-Oost-Polder op 1 Jan. bedroeg: 15.938. van wie 8211 DAT de Chr. Middenstandsbond op 27 cn 28 April in A'dam zijn jaarlijkse bonds- raedsvergadering houdt, waarop o.n Middenstandsnota besproken wordt. DAT de theeschenkerü van Diergaarde Blijdorp te R'dam, die is omgebouwd tot reptielenhuis, in gebruik genomen is. I bruik is- DAT de vakgroep handelsreizigers van de Alg. Bond van Handels- en Kantoor bedienden en Handelsreizigers: Mercu- rlus op 24 April in Arnhem haar twee- Jaarlijks congres houdt. DAT i.v.m. bouwwerifczaamheden op het Canadese kerkhof op de Holterberg te Holten (Ov.) de herdenking der ge- allen Canadezen aldaar is uitgesteld tot 1955 en dit jaar deze herdenking op 5 Mei in Bergen op Zoom plaats heeft. DAT de 33-j. chef-wasser T. T. uit Wormerveer en de 42-j. fabrikant J. W. S. uit Koog a.d. Zaan in Haarlem wegens brandstichting in hun wasserij van poets doeken te Jisp veroordeeld zijn tot resp. I jaar en 3 mnd. en tot 2 jaar. DAT de landbouwtentoonstelling Dor drecht zal worden gehouden op 15 en 16 Juli a.s. DAT de twee langgestraften, die Za terdag j.L uit de jeugdgevangenis Nieuw Vosseveld te Vught ontsnapten inmid dels door de rijkspolitie te üisterwijk gegrepen werden- DAT het nieuwe station der N.S. 'e Nijmegen eind Mei officieel geopend zal worden, hoewel he' op het ogenblik al maanden officieus in ge- DAT de gemeente Alkmaar ter gele genheid van haar 700-jarig bestaan een fotdboek zal uitgeven, verzorgd door leden van de Gebonden Kunsten Fede ratie (de foto's) en Eric van der Steen (de tekst). DAT het 66c district van de Kotarv International op zijn 23e landdag 23 24 April de gast zal zijn van de 20 jaar bestaande afdeling Alkmaar. DAT de provincie Drenthe op 19 Juli feestelijk het honderd jaar geleden door de Staten van Drenthe genomen besluit tot oprichting van een oudheid kundig museum zal gaan herdenken. DAT op de scheepswerf van de Gebr Diepen te Waterhuizen (Gr.), een schip op stapel staat, bestemd om voor hei gouvernement der Nederlandse Antillen goederen en 116 passagiers tussen ae ver schillende West-Indische eilanden te gaan vervoeren. DAT dezer dagen op het vliegveld Gilze-Rijen lt.-koL vlieger-waarnemer A A. M. van Rest het commando over ae vliegbasis heeft overgedragen aan It. kol. vlieger-waarnemer J. P Weiter DAT het echtpaar Van de Wester— Zuiderduin. Ursulastraat 15 te Haarlem, onderzeebooljagcrs. op 24 April 70 jaar getrouwd zijn. |juni een bezoek brengi Landbouwschap treedt in werking op 24 April Voorlopig 24 bestuursleden Bij K B. is bepaald dat het aantal be stuursleden van het landbouwschap voor de eerste zittingsperiode 24 is- Deze- pe riode geldt van 1 Mei ai- Het instellings besluit landbouwschap treedt 24 April ln werking. De volgende organisaties zullen elk 4 bestuursleden benoemen: Kon- Ned. Land- bouw-Comité; Kat'h- Ned- Boeren- en Tuindersbond; Ned, Chr. Boeren- en Tuindersbond; Alg. Ned- Agrarische Be- drijfsbond; Ned. Kath, Landarbeiders- bond St- Deusdedit en de Ned. Chr. Land- arbeidersbond. In Engels kanaal Jonge Haagse matroos overboord geslagen Twee uur zoeken leverde geen resultaat op Donderdagmorgen is de 19-jarige A. J. Zuur uit Den Haag (Parallelweg 174), matroos aan boord van de kustvaarder Carpo. in het Engelse Kanaal overboord 6 Dc^Carpo is een schip van de rederij N.V. Hudig cn Veder te Rotterdam en vaart op Ierland. De coaster was op weg naar Rotterdam, waar het schip van daag werd verwacht. Matroos Zuur werd omstreeks 12 uur 's middags vermist. Hij behoorde toen eigenlijk ln zijn kool te liggen. Er ligt een tijdsruimte van twee uur tussen zijn „afgaan" en het ogenblik van vermissing. Het was dus niet gemakke lijk de plaats te bepalen waar de jonge zeeman het schip had verlaten. Het bericht van vermissing is direct aan alle kuststations doorgegeven. Met twee schepen, die in de buurt waren, heeft de Carpo toen tot half twee naar de vermiste gezocht. Bezwaren tegen nieuw rijksstatuut De A.R. en K.V.P. hebben bezwaren geopperd tegen het ontwerp-statuut voor de staatkundige verhouding van de rijks delen, zodat de Nederlandse delegatie bij de Ronde-Tafel Conferentie nog niet tot een beslissing is gekomen. De A-R. bezwaren zijn gericht tegen de gemakke lijker behandeling van de zaak. Het statuut zou boven de Grondwet komen te staan en zou gemakkelijker veranderd kunnen worden dan de Grondwet, zodat deze laatste op losse schroeven zou komen Het A.R. standpunt wordt door geen an dere partij gedeeld, toch vormt het een struikelblok, omdat men het niet prettig vindt, wanneer een van de regerings partijen in de volksvertegenwoordiging zou tegenstemmen. De R.K. leden maken bezwaar tegen de positie van de procu reur-generaal in de Antillen. Deze zou het bevel over de administratieve politie kwijt raken en niet kunnen optreden tegen eventuele corrupte toestanden bij de politie. De R.K. bezwaren worden tot "fcckere hoogte door de A.R. gedeeld. En als zij gesteund worden door K.N.P. en S-G.P. dan zou men geen twee derdo meerderheid in de Staten Geoneraal be- H.A.L. bestelt vrachtschip van 7200 ton De Holland-Afnerikalijn heeft aan de Kon. Mij De Schelde te Vlissingen op dracht gegeven tot de bouw van een vrachtschip van 7200 brt met acommoda- tie voor 12 passagiers. De eerste aardbeien Vrijdag werden aan de veiling Roe- lofarendsveen de eerste aardbeien aange voerd door de tuinders J. M. Loos en C. d. Meer. Alhoewel dit aanmerkelijk later is dan voorgaande jaren, betekent dit toch weer het begin van een voor Roelofarendsveen belangrijke periode. Exporteur P. de Jong C.zn verzorgde de eerste zending voor export naar Eerste blauwe druiven f 14,40 per kg Aan de fruit- en groentenveiling te Poeldijk werden de eerste blauwe drui ven aangevoerd door Jac. Jansen. De druiven brachten f 14.40 per kg op. De eerste bospeen werd aan dc veiling ge bracht door Th. Duijnisveld en A. M. Vellekoop. Beurssluiting op 5 Mei Op de bevrijdingsdag, 5 Mei. zullen de beurzen voor de geld- en fondsenhandel gesloten zijn. Tot 20 jaar veroordeeld Oorlogsmisdadiger Otto Abetz. eens bassadeur van nazi-Duitsland. die i gevangenas van Rijsscl (Frankrijk) straf van 20 jaar uitzat, heeft gratie ge kregen en is gisteravond uit gevangen schap ontslagen. Hij gin-g onmiddellijk op weg naar Duitsland. Naar Ass. Press hedenmorgen meldde, zijn ter gelegenheid van het Paasfeest nog zes andere Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Brits marineschip op zee uitgebrand Hedenmorgen vroeg is een mijnenveger van de Britse marine, ongeveer 15 km uit de kust van Duinkerken uitgebrand. Er waren 31 man aan boord; allen zUn gered. Het Nederlandse schip Phoenix nam 19 opvarenden aan boord. De schipbreukelingen die door de Phoenix werden opgepikt, zijn intussen in Vlissingen aan land gezet. Commandant van Dien Bien Phoe De Castries is bevorderd tot generaal-majoor Kolonel Christan de Castries, bevelheb ber van het garnizoen van Dien Blen Phoe is thans definitief bevorderd tot generaal-majoor, doordat he* kao iel de bevordering heeft goedgekeurd. De 50- jarige Franse officier heeft met de Franse Unie-strijdkrachten ln Dien Blen Phoe tot nu toe iedere aanval der nume riek veel sterkere belegeringsmacht van de Vietminh weten af te slaan. Oefensmaldeel naar Oslo Het oefensmaldeel 5 van de Konink lijke Marine, bestaande uit het vlieg kampschip Karei Doorman, twee torpe- dobootjagers .twee fregatten cn twee van 11 tot 14 aan Oslo- HET WEER IN EUROPA l1! Frankiort München Zürteb w. bew. i!!*. i l5 0.2 Aanhoudend vrij koud Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere nacht met opnieuw plaatselijk zware nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met ln de namiddag kans op een bul. Zwakke tot matige, later nu en dan vrij krachtige wind tus- n Noord en West. Aanhoudend vrij koud eer. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 u.) Zon en Maan Zondag: Zon van 5.39 tot 19.41 uur; Maan van 20.34 tot 5.09 uur. Maandag: Zon van 5.36 tot 19.43 uur; Maan van 21.43 tot 5.28 uur. Dinsdag: Zon van 5.34 tot 19.45 uur; Maan van 22.50 tot 5.53 uur. Zondag V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1