Bollenstreek biedt met Pasen geen veelkleurig palet De narcissenkwekers bespraken hun vakbelangen Acht maanden m.a. geëist voor reizen-op-papier Valkenburgs Harmonie kent vele zorgen Leverbare knollen practisch uitverkocht Geslaagd en bevorderd aan de Lissese tuinbouwschool Tegen schipper van „De Kaag" drie weken geëist Stork en Werkspoor vormen samen een nieuwe N.V. HO€ D NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 17 APRIL 1954 Angstig oog op barometer Bloemencorso nog niet verschoven naar 1 Mei Neen, de bollenstreek zal er met Pasen niet uitzien als het veelkleurig palet van een kunstschilder. Het koude weer heeft de groei van de bolgewassen zo vertraagd, dat alleen hier en daar wat velden narcissen in bloei staan. Alleen op beschutte plaatsen, zoals op de Keukenhof, bloeien de hyacinten en steken enkele tulpensoorten schuchter hun kopjes omhoog. Wanneer men althans de fantastisch mooie kas niet meerekent. Dat zal wel een ernstige teleurstelling zijn voor de vele duizenden buitenlan ders, die gisteren en vandaag in auto's en autobussen over de grens zijn geko men, om de spreekwoordelijke bloemen weelde van ons land met eigen ogen te aanschouwen. De directeur van de alge mene vereniging voor vreemdelingen verkeer deelde ons gisteren ten minste mede, dat hij nog nooit zo'n drukke Vrijdag op zijn kantoor heeft meege maakt. De late Pasen is daar mede debet aan. In de hele bollenstreek is geen hotel ruimte meer te krijgen, alleen in Noord- wijk bestond nog enige uitwijkmogelijk heid. Amsterdam zit vnl, in Haarlem en Leiden is geen gaatje meer vrij, Den Haag is volgeboekt en men was druk doende de stroom af te leiden naar particulieren in Scheveningen. Men zal daar trouwens ook niet gaan pootjebaden in de gure noordenwind Dat gure weer bezorgt de bollenmensen grijze haren. Het comité bloemencorso bollenstreek heeft Woensdagavond nog maar eens vergaderd om de situatie bespreken. Toen is besloten het co toch op 24 April te laten doorgaan, n er staat .alweer een nieuwe vergadering op het programma, want niemand be grijpt waar tegen die tijd de duizenden manden hyacinten vandaan mc komen. Het comité heeft daarom dringend beroep op de hyacintenkwekers gedaan om toch vooral alle mogelijke medewerking te geven, zodat geen bloem verloren gaat. Dit besluit is mede genomen met oog op de grote verkeersdrukte, die op 1 Mei, vooral van Belgische zijde, wordt verwacht. Stelt men het corso een week uit, dan is de kans groot dat het verkeer in de bollenstreek in een onontwarbare kluwen tot stilstand zal komen. Het v is nu de vertrouwde metgezel de bollenkwekers geworden. En wie dagen glasgerinkel uit die richting mocht horen weet, dat een bollenkweker het van zijn barometer op al te hard handige wijze heeft bewerkt „Voor de grap", een verzameling Nederlandse cartoons. (143 blz. f3.50). Uitgave De Bezige Bij te Amsterdam. Lex Metz heeft een heerlijk boekje samengesteld, een boekje waarin je eens bladert als je in een vervelende stem ming bent. Het kan dan wel eens opluch ten wat humor te zien, humor samenge vat in enkele lijntjes en zonder woorden, humor in beeld. Cartoons zijn die krab bels, die in -caricaturale vorm het leven de spiegel voorhouden, die het absurde nog belachelijker maken, die het dwazi van een situatie duidelijk maakt. Le: Metz heeft nu van 11 cartoonisten werk uitgezocht en achter elkaar geplakt er Jan G. Elburg schreef een korte en geesti ge inleiding. Het zijn krabbels van Char les Boost, Wirrt Boost, v. d. Born, Buyten- dijk, Wim Bijmoer, Catrinus, Jenny Dalenoord, Herman Focke, Hugh Jans, Fiep Westendorp en Wim van Wiéringen. Corn. B. Statutenwijziging werd het grote struikelblok De Kon. Algemene vereniging voor Bloembollencultuur staat voor .belang rijke reorganisatieplannen. En de commissie voor reorganisatie, die de alles behalve eenvoudige taak heeft alles voor te bereiden, heeft al een groot deel van haar werkzaamheden achter de rug. Eén van de voorstellen, dié men te behandelen zal krijgen, is de groepen De Narcis,, De Tulp, De Hyacint, De Iris en De Lelie de behartiging van.de economische belangen der leden, voor zover ze kwekers zijn, toe te vertrouwen. Het verband van het hoofdbestuur der .Koninklijke" met de groepen zal nog versterkt worden, doordat de voorzitters der groepen zitting in dat bestuur der „moederorganisatie" zullen hebben. Dit alles brengt met zich mee, dat de sta tuten der groepen veranderd moeten wor- ;n De Narcis was de eerste, die daar- begon. Vlot liep het niet, want over de stemtabel kon men het niet eens wor- en men zal een speciale vergadering uitschrijven om dit nogmaals te bekijken dan ook een beslissing te nemen. Want tot dat laatste kon men Donderdagmiddag De Nachtegaal te Lisse niet komen. De vergadering werd geopend dOor de heer Th. Hoog, voorzitter van De Narcis, •na de waarnemend secretaris, de heer v. d. Laan, in zijn jaarverslag 1953 onder de loupe nam en de heer Limburg, de directeur van de keuringsdienst, het zoeklicht liet schijnen op de ziektenpro- blemen en wat daarmee verband houdt.. Over de vliegenbestrijding zei de heer Limburg, dat daar hog wel èens 't een en andér aan mankeert. Wat het aaltjesziek betreft, blijft de toestand onveranderd gunstig en over het vitusziek gesproken: partijen waarin het ernstig voorkomt, zijn gelukkig zeldzaam geworden. Hst bolrot nam, enkele bicolor-soorten uitge zonderd, geen ernstige vormen aan, ter wijl het wortelrat door velen afdoende werd bestreden met een grondinjectie. Het laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse, dat enkele jaren ge leden met injectie-proeven begon, heeft het vak daarmee een onschatbare dienst bewezen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer M. Zandbergen ger kozen de heer Dé Jager'uit' Heiloo en in de plaats van de heer J. G. Stokman de heer Joh. v. d. Lely uit de Lisserbroek Hollandse kaas op de Milanese jaarbeurs De wieken van een echte Hollandse molen zwaaiden statig rond, toen begin deze week de Milanese jaarbeurs werd geopend. Op de honderd vierkante r Nederlandse standruimte vonden de ten, behalve fraaie diorama's van Gouda en Alkmaar, een originele berrie met kaas beladen, melkemmers, botertonnen, "voort. De attractie van de tentoonstel ling is de hei-verlichte modelmolen, rlngd door een assortiment Edammer Goudse kazen op een grastapijt. In Italië werd in 1952 in totaal 1.872.000 kg Neder landse kaas geconsumeerd, en in 1953 eer gewicht van 1.958.000 kg. Van af 23 April neemt de Nederlandse zuivelindustrie col lectief deel aan de in Casablanca (Noord- Afrika) ingerichte expositie. Dr ir D. R. Mansholt. directeur de rijksdienst voor de uitvoering werken, is belast" met de voorbereiding van de reorganisatie der rijkszorg de aanvullende werkgelegenheid e vens met de waarneming van de functie van directeur-generaal van het rijks arbeidsbureau. ZEVENHOVEN Eerste-steenlegging Burgemeester J. A. Detmers heeft dezer dagen de eerste steen gelegd voor de twee nieuwe gemeentelijke woningen De statutenwijziging verliep eerst vlot Oorpsstraat. Hij sprak er zijn Men maakte overigens terecht enkele j opmerkingen over een minder gelukkig! redactie, maar eerst toen men aan arti- op, dat men. geen enkel ander wak kan vinden, waar men de stemmen verdeelt naar de grootte van het bedrijf. Hij stel- )Or ieder lid één stem te geven. Als het bestuursvoorstel wordt aangenomen, i men, voelen de kleine kwekers zich niet prettig en dat kan met de komende algbmene vergadering, waarin de i ganisatie aan de orde zal komen, wel eens funeste gevolgen hebben De, kleine kwe kers kunnen de voorstellén laten strui kelen. Dat" is meer dan eens gebleken. Ook de heer v. d. Lely .voelde veel voor deze argumenten, maar de heer Hoog kón met enkele andere bestuursleden ei geen onbillijkheid in zien, dat een gtote kweker ook meer .stemmen kreeg dan kleine. Enfin: n1en bracht het voorstel in stemming, maar het behaalde niet de vereiste meerderheid van drie kwart der ïmen, terwijl een gewijzigd voorstal de heer Bos ook al niet. aan de ver eiste meerderheid kon korrien. Men praat- te er bijna twee uren over en het slot was: geen beslissing. Het bestuur besloot ondanks tegensputteren van enkele leden een speciale vergadering' uit te schrijven om de stemproblemen onder ogen te nemen. Onder meer met de vering, dat men dan; ook eerst ikon wat De Tulp, De Hyacint en de andere groepen deden. De wijziging van het huishoudelijk re glement leverde geen 'moeilijkheden op. Stemverdeling voldoening over uit. dat dit de eerste i woningen zijn, die tijdens zijn burge meesterschap van Zevenhoven verrijzen en achtte het een bijzonder verheugende omstandigheid, dat deze twee wohingen nog kunnen worden gebouwd uit een extra contingent, dat de gemeente over 1953 kreeg toegewezen. Het contingent voor 19541956 kon hierdoor nog onaan gesproken blijven. Verbetering bermen Werklieden van de polder maken thans de bermen naast de Rode Dijk gelijk met het wegdek. De bermen hadden namelijk een zodanige hoogte gekregen, dat wiel- rijders met de trappers hiermee in aan- raking kwamen, wat valpartijen ver oorzaakte. In berm verzakt Een trekker met aanhangwagen, be laden met vier ton kunstmest, zakte tot aan de as in de berm van de Noorddor- perweg, doordat de bestuurder bij het passeren van een ander voertuig te ver naar rechts uithaalde. De wagen moest geheel worden afgeladen voordat het euvel weer verholpen kon worden. Wat de raad behandelt De raad van Zevenhoven komt Vrij dagavond half acht bijeen. Op de agenda komen de volgende punten voor: Toe treding tot N.V. Bouwkas Noord-Neder landse gemeenten aangaan van geldle ning groot f 2UD.000; bezoldiging wethou ders; wijziging gemeentebegrotingen 1953 en 1954. Consistoriekamer De heer H. v. Wengerden alhier, was met een bedrag van f 112.110,de laagste inschrijver bij de aanbesteding voor de bouw van een nieuwe consistoriekamer voor de Hervormde kerk. Schade aan PTT-gebouwtje Het apparatuurgebouwtje van de PTT is beschadigd door optreden van balda dige jeugd. De politie zal hiertegen streng optreden. kei 13 het getal is wel symbolisch de stemtabel, toekwam, rezen er be zwaren. Het was onder anderen de heer v. d. Voet uit Warmond, die het bestuur er op attent maakte, dat men gevaarlijk spel speelt met dit voorstel. Immers: men wilde de kwekers tot 299 roe één stem geven, die van 300 tot 600 roe twee stem men, van 600 tot 1000 roe drie. stemmen en zij, die een narcissen-areaalhadden van 1000 roe en groter zouden vier stem men krijgen. De heer v. d. Voet merkte Herhalingsoeieningen derde divisie Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen de herhalingsoefeningen voor der-militairen van de derde divisie dit jaar tussen 1 November en 15 Decem ber worden gehouden. Voor "de meeste' onderdelen is de duur van de herhalingsoefeningen op 23 dagen gesteld, echter met uitzondering van de tankonderdeien van dé derde divisie, die voor een langere duur onder de wapenen zullen worden geroepen. Deze tankonder delen zullen bovendien grotendeels in andere perioden, namelijk tussen Juni en December van dit jaar onder de wapenen komen. Tijdelijke vrijstelling ondernemingsraden En blijvend dispensatie voor bouwbedrijf en zeevaart De commissie ondernemingsraden uit de Sociaal-Economische Raad heeft ge adviseerd, blijvend vrijstelling var verplichte instelling van ondernemings raden te verlenen aan het bouwbedrijf het varend deel van het zeerederij- bedrijf." Dit advies' is gegrond op de bij zondere bouw van deze bedrijfstakken. Voorts heeft de commissie aan de SER geadviseerd, tijdelijk vrijstelling van dezelfde verplichtfhg te verlenen aan de bedrijfstakken waar het voorbereidende overleg nog niet zo ver is gevorderd, dat op 6 Juni (de wettelijk verplichte da tum) de' ondernemingsraden in alle on dernemingen met 25 of meer kiesge rechtigde werknemers kunnen zijn inge steld. Mocht in deze laatste gevallen de in stelling- van een bedrijfscommissie (het tussenstation op weg naar de onderne- ingsraden) achterwege blijven, dari zullen-volgens het voorstel deze onder nemingen onder een algemene bedrijfs- nissie komen. Deze algemene be- drijfscommissie zaf zijn samengesteld uit leden, aangewezen door de centrale on dernemers- en werknemersorganisaties. De gevolgen hiervan waren zeer ern stig: het z.onnedek Van tweeduizend kilo kwam naar beneden en verscheidene pas sagiers raakten onder dit gevaarte be- kp'ejd. Enkelen kregenl levensgevaarlijke verwondingen, anderen werden ernstig gekwetst. Dit drama had,, zich afgespeeld TOURISTISCH DRAMA VOOR RECHTBANK Fotograaf verduisterde reisgelden van goedgelovige deelnemers (Van een onzer verslaggevers) Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. Dat kunnen ook de deelnemers aan de „Jacobi Cruises".. Niet van verre landen, want de meeste reizen gingen niet door. WeL van het geld, dat zij nooit terugkregen. Zij deden de verhalen voor de Haagse, rechtbank. i, dat verdachte geen opzet tot be nadeling had gehad, maar vond, dat ve dachte zeer lichtzinnig had gehandeld, heeft pech gehad", zei de officier Justitie in zijn requisitoir en eiste vrijspraak wat betreft de verduistering van reisgelden. Ten aanzien vari de de- vlezengelden vroeg hij 8 maanden .m.a.). Uitspraak 29 April. Achttien jaar wegens moord op vrouw De rechtbank te Dordrecht heeft Don derdag de 31-jarige opzichter A. L. L. uit Gouda, die terecht heeft gestaan we gens moord op zijn eerste echtgenote, veroordeeld tot achttien jaar gevange nisstraf met aftrek van praeventieve hechtenis van 2 October 1953 af. L. werd ervan beschuldigd, zijn vrouw door middel van arsenicum om het le ven te hebben gebracht. Tijdens de te rechtzitting ontkende hij hardnekkig. Hij toonde zich niet geïnteresseerd in deze zaak. Een jaar wegens belediging van DeGasperi Giovanni Guareschi, de bekende auteur der „Don Camilló'-boeken is Donderdag tot één Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens belastering in zijn tijdschrift van oud-premier Alcide de Gasperi. Vermist Haags meisje terecht Het 16-jarige meisje E. J. A. v. d. K., dat sedert 2 April spoorloos was, ls weer terecht. Zij is In Vorden aange houden, waar zij in een hotel logeerde, doch de kosten niet meer betalen kon. Vrijspraak voor verkoper van ballpoints De Amsterdamse rechtbank heeft Donder dag de 33-jarlge marktkoopman E. M. uit Amsterdam vrijgesproken van het hem ten laste gelegde: „Het opzettelijk overtreden van de octrooiwet op kogel- puntpennen (ball points)". De koopman heeft in Augustus op het Waterloopleln te Amsterdam kogelpunt- vulpennen verkocht, die onder het oc trooi vallen van een Uruguese maat schappij. De rechtbank heeft de ver dachte vrijgesproken, omdat zij niét be wezen achtte, dat de koopman opzette lijk inbreuk gemaakt heeft op de octrooi- De 32-jarige fotograaf J. J. uit Delft stond terecht, die als organisator van Rijnreizen en boottochten naar de Ki- vièra en Corsica gelden zou hebben ver duisterd. Hij ontkende de verduistering. Hij was begonnen met Rijnreizen; huurde schepen en kocht later zelf een boot voor f38.000. Hiervoor werd f25 000 ge deponeerd. afkomstig van reeds gestorte gelden voor toekomstige reizen, maar ook van gelden waarvoor deviezen moes ter, worden gekocht, voor reizigers. De president besprak de scnijnvereni- ging. die werd opgericht, om aan de eisen van het buitenland tegemoet te komen. Het bestuur bestond voor een deel uit minderjarigen. J. zelf was voor- De president vond het een gemene streek, dat veVdachten contracten had laten tekenen, waarbij doorhem ge huurde schepen weer met winst werden verhuurd aan de z.g. vereniging „Jacobi Cruises-J' De zaak liep vast toen een schip »n de haven van Cherbourg averij kreeg en de reizigers hun gelden kwamen opvor deren. J- werd gearresteerd, toen "hy met zijn vrouw en enkele anderen per auto uit Delft naar de, grens vluchtte J. had geld verborgen in de auto en ook elders ondergebracht. ..Dat lijkt op bedrieglijke- bankbreuk" vond de president. De president wilde ten slotte wel aan- 1 ét; Valkenburgs Harmonie hield haar jaarvergadering in zaal De Vries.. De voorzitter, de heer P. v. d. Walle, heette in-zijn openingswoord vooral de beschermheer, burgemeester Van der Harst, hartelijk welkom. De Har monie maakt -thans een tijd vol zorgen door. De secretaris, de heer Joh. Oosterlee gaf een keurig verzorgd jaaroverzicht, dat voor een groot deel een pessimistische klank liet .horen. Het aantal zomereón- certen, dat de Harmonie, in het afgelopen jaar gaf, bleef beperkt tot één, nl. in Juni in Katwijk aan Zee. Ook de jaar-' iijkse uitvoering moest tot nog toe door zeer bijzondere omstandigheden uitge steld worden. De directeur van de ver eniging, de heer A. F. de Zwart, is nl., Bollenhandel deze week Er komt toch blijkbaar ook ééns een eind aan de handel in leverbare gla diolen. Want wat er deze week nog aan dikke knollen werd aangevoerd, was de moeite van het noemen bijna niet meer waard. De prijzen bleven echter zeer behoorlijk en voor het plantgoed werden eveneens bevredigende noteringen gemaakt. s Veertienen van Nieuw Europa werden verkocht voor 6 en 12—14 voor 5,80, terwijl 1012 van deze soort de optimis- prijs deed van 4,30. Tienen Leeuwenhorst werden verkocht vóór 4,30, van Hokus Pokus voor 3,80, van Mrs Marks Memory voor 4 of daarom trent en van Acca Laurentia voor 4,10 per 100. Veertienen van Uncle Tom ver kregen van 6,50 tot 6,80, van Pride of Holland 5,95 en van Johann Strauss 5,40 per 100. Mooie twaalven van Ravel gingen van de hand voor 6,80, terwijl tienen van Picardy wég gingen voor 4,50 Voor het volgend seizoen hebben de kwekers er kennelijk ook weer moed op. Men besteedde althans voor het plantgoed lang geen slechte prijzen. Soorten als Montgomery, Acca Laurentia, Modern Ti- Be volgende personen deden met goed gevolg eindexamen aan de rijkstuin bouwschool voor de bloembollenteelt te Lisse en ontvingen het diploma Balkenende. Lisse; A. Moolenaar, Lisse; L. Onderwater. Lisse; J. Lom- toerse, Hillegom; J. Schrama, Hillegom; G, Steen voorden, Hillegom; H. Duiven voorden, Noordwijkerhout; P Bernsen, Leiden; P. Boskamp, Katwijk Rijn; G. de Graaf, Heemstede; P. de Jager, Hei- ko; C. Lindhout, Noordwijk; A. Ruig- rok, Noordwijk; D. Mosselman, Enkhui- *en; G. de Vroomen, Voorhout; J v. d. Wal .Bennebroek; J. de Weijer, Bever wijk; L. Beer en, Haarlem. Van klasse I werden naar klasse II bevorderd; L. v. d. Berg, Anna Pau- lowna; J. Biemond. Abbenes; A. Boter, Sassenheim; M. Buschman. Hillegom; p van Dijk, Lisse; H. Floris, Lisse; N. van Hage. Sassenheim; E. Jansen, Alk- naar; J Passchier, Noordwijk; J Pet. jVelsen; J. Philippo, Sassenheim; J, Plug. Lisse; A, van Roode, Hillegom; P. Rooij- akkers, Lisse; G. Rotteveel, Sassenheim: R. Slikkerveer, Sassenheim; J. Sybesma; Vinkenveen; J. Tervoort, Beverwijk; A Thoolen, Heemstede; J. Vendel, Bever wijk; A. Verkley, Sassenheim; C. Vroegop, Hillegom; W. Wassenaar, Noordwijk; L. Wolters, Venlo. Niet be vorderd werd 1 leerling. Van klasse II werden naar klasse III bevorderd J Bos. Lisse; J. Bouwmees ter, Noordwijkerhout; P. Damen, Hille gom; J. Duivenbode. Katwijk aan J. Dijt, Texel; A. Frijlink, Sassenheim; H. Hazenberg. Haarlem; A. van Kam pen, Sassenheim; P. v. d. Kolk, Hille gom; P. Kool, Rotterdam; D. Koopmans, Lisse; P. Kuiper, Sassenheim; W. Kuyt, Heemstede; G, Ledderhof, Den Haag; J. Martius, Haarlem; W. v. d. Sohoot, Ben nebroek; H. Segers. Lisse; D, Swart. Ben nebroek; D. Veldhuyzen van Zanten, Lisse; P. Veldhuyzen van Zanten, Noord wijk; C. v. d. Voorn. Lisse; H. Weijers, Haarlemmermeer; G. Werkhoven. Lis. H. Zwetsloot. Lisse. Niet bevorderd w< den 3 leerlingen. Sneeuwprinses Mansoer en Palet verkregen voor de maat 6-8 allemaal rond 0,75 per 100 en 46 draaide voor 0,55 tot 0,60. Van Nieuw Europa werden zelfs nog gave partijen 68 verkocht voor 1,20 per 100, van Leeuwenhorst voor 1 van Johann Strauss voor -f 1,10. Scheuring in Soekarno's partij Een scheuring voltrekt zich in Soekar- d's partij, de Partai Nasional Indonesii aldus meldt het blad Pedoman. Aanleiding de aanneming van een voorstel Mangoensarkoro om nauwer samer werken met de communisten. Dit gaf der belangrijkste partijmannen, Gatot Mangkoepradja reden om ontslag te men uit de partijraad. Men meent zelfs dat hij uit de partij getreden is, daar hij bezig is met de oprichting van een front tot vex-dediging van de vijf grondbeginse len der republiek (Front Pembela Pantja- :1a). dat gesteund wordt door oud-pre mier Wilopo. Medestanders van Gato zijn ris dr A. K. Gani en Manaai Sohpia; onlangs een aanval deed op het co: De positie van het kabinet hierdoor ernstig verzwakt. Haagse rechtbank AANVARING VAN BRUG IN WOUBRUGGE BERECHT De officier van justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank heeft eer- gi'stérmiddag drie weken hechtenis geëist tegen de schipper H. B'. Verdachte was ten-laste gelegd, dat hij als schipper van de plezierboot „Dé Kaag", varende tussen Amsterdam en Avifauna op hoogst roekeloze wijze te Wou- brugge onder een brug was doorgevaren. Daardoor was „De Kaag" in aan raking gekomen'met dé opgehaalde klep van dezè'brüg. de zomer van 1952. Op het ogenblik 1 de aanvaring stónd riet de ver dachte aan hét roer. maar een zekere B In deze zaak werd een groot aantal ge tuigen gehoord; De deskundigen onder hen waren van mening dat het riet ver antwoord was,.- dat op deze plaats, die zeer moeilijk in te varen is. de schipper niet zelf aan het roer, stond. Bovendien werd de snelheid van ,.De Kaag" daar ter plaatse te hoog geacht- De boot voer namelijk met een snelheid van 8 km pe.r tui r. Na de aanvaring ^aakt^n. zo we} .de sehijfpér als Viè'iröeféani&Me kluts kwijt en vergatért dé schroef op achteruit te' zetten, zodat „De Kaag" nog enkele me- doorvoer. De schipper verdedigde met te zeggen, dat hij genoemde snelheid moest hebben, omdat de boot anders onbestuurbaar werd- Deze bewe ring werd door de deskundigen even wel tegengesproken. In zijn requisitoir gewaagde de Offi cier van een ernstige nalatigheid. Hij achtte niet alleen de roerganger schul dig, maar eveneens de schipper en hij eiste daarom de genoemde drie weken. De rechtbank zal op 29 April uitspraak doen. Jongetje in O verveen gedood, vriendje gewond Donderdagmorgen omstreeks kwat ovi negen is te Overveen bij een ernstig auto-ongeluk een 6-jarig jongetje, Bartje Stevens uit Overveen op slag gedood. Zijn vriendje, de 6-jarige Paultje Nadorp eveneens uit Overveen, werd gewond. Een van de Kennemerduinen komende vrachtauto reed tengevolge van het wei geren de remmen bij de Julianalaan het trottoir op. De beide kinderen, die daar met een autoped" spéélden, werden door de wagen gegrepen met het noodlottig gevolg. Oud-minister L. Götzen 2 jaar naar Bolivia De heer L. Götzen te Den Haag is door d Technical Assistance Admi-istrs der Verenigde Naties aangesteld financieel adviseur van de regering Bolivia. De heer Götzen is van 1947 tot 1951 minister geweest, eerst in het ministerie- P. A. Westdijk zestig jaar Maandag 26 April viert de heer P. A. Westdijk te Den Haag, bondsvoorzitter vrijgestelde van de Chr. Houtbewerkëi bond, zijn zestigste verjaardag. De heer Westdijk werd 26 April 1894 te Klundcrt geboren en was aanvankelijk werkzaam in het bouwbedrijf. In 1920 werd hij werk zaam bij Allan en Co. Op 27 Jan. 1920 trad hij toe als lid van de bond en 7 Febr. 1935 werd hij tol bondsvoorzitter geko zen. Dfe 60-jarige is redacteur van ^Het. Bondsorgaan en lid van de verbondsraad van het Chr. Nat. Vakverbond. Een 17-jarige Loosduineh reed dezer dagen zonder rijbewijs in een persónen auto; het gevolg: een 6-jarige jongei werd tussen de personenauto en oer vrachtaüto doodgedrukt. dor ziekte verhinderd de repetities te leiden. Het b és tuur zal nu per circulaire de donateurs op de hóogte brengen van de situatie. Zo mogelijk zal er vroeg in het najaar een uitvoering komen. Het financieel overzicht getuigde van veel zorgen, maar ook veel dankbaarheid. De inkomsten waren, f2050,05; de uit gaven f 1786,77; aldus een batig slot 1,77. De 5-eents-actie, die al enige jaren door mevr. Oósterlee-Nasveld wi geleid, zal andei-s georganiseerd moe worden. De adspirant-leden Wijnand Hart; Bart Imthorn, J-aap van der Meij Hèhk Teljèur zulien nu iedere week de deelnemers aan de actie een busje voorhouden, want de Harmonie kan deze bron van inkomsten onmogelijk mi Bij.de bestuursverkiezing werden de aftredende leden Joh. Oosterlee en M. Gravëkamp herkozen, terwijl de heer H. Imthorn als vijfde bestuursliid zitting zal nemen. De beschermheer deed nog enkele be langrijke mededelingen over de muziek tent. Hij- zegde alle-administratieve hulp toe, maar deed voor de materiële zijde een beroep op de activiteit van de leden. De Harmonie moet" in de toekomst bij versohiilende gelegenheden weer mede werking-verlenen; vandaar, dat de 1 zitter aari het slot de leden opwekte tot trouw bezoek vam (je repitie-avonden. Interkerkelijke dienst Op 2de Paasdag, "S morgens 10 uur, za in de Herv. Kerk-- een Interkerkelijkt dienst gehouden worden, waarin Ds Lek- kerkerker en ds Nijhuis zullen voor Het Chr. Gemengd Koor onder leiding van de. heer M. KEoon zal medewerking verlenen. Beel en vei'volgens Drees-Van Schaik. Hij zal medio April trekken, voorlopig voor het ministerie- Zetel in Den Haag Beide bedrijven blijven echter onder eigen naam bestaan Besloten is tot füsie van Werkspoor NV te Amsterdam en de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co N V te Hengelo Er komt een nieuwe Ven nootschap- met zetel te 's-Gravenhage. De directies verwachten mogelijkheden van verdergaande specialisatie en bevor dering van een gezonde ontwikkeling door samengaan van krachtige elkaar aanvullende productie-eenheden. Er zal'één nieuwe. N V worden op gericht, die houdstermaatschappij van aandelen Stork on Werkspoor zal wor den. Het is de bedoeling, dat het bestuur van de nieuwe N V wordt gevormd door de gezamenlijke directies en de beide raden van .commissarissen van Stork en Werkspoor; Daar beide bedrijven een belangrijke 'eigen historie achter de rug hebben en beide een aantal producten voeren, die elkaar niet overlappen, vindt men het wenselijk dat beide N.V.'s onder haar eigen naam en directie blfj- Houders preferente aandelen van Stork en van aandelen A en B van Werkspoor zulien worden uit genodigd hun aandelen tegen een gelijk nominaal bedrag aan gewone aandelen der nieuwe N.V om te ruilen Het is het voornemen van belde ven nootschappen over het boekjaar 1953 dividend van 9 procent op de gewone aandelen voor te stellen. Aan aandeel houders van Werkspoor zal worden gesteld een bonus van 5 procent in tanten tiit te keren, ten laste va reserve voor diverse belangen, Aan de houders van gewone en preferente aan delen Stork zal worden voorgesteld tot een herkapitalisatie met 10 procent over te gaan, onder gelijktijdige beschikbaar stelling van 2procent in contanten ter betaling van de daarop verschuldigde inkomstenbelasting Na deze herkapitalisatie zal het kapi taal van Stork f 15 millioen en Werkspoor f 17 millioen bedragen. Wilton Fijenoord goed bezet in eeuwjaar De Dok. en Werfmü Wilton Fijenoord N.V. Schiedam wil voor preferente aan delen 5 pet (reeds als interim uitgekeerd) en voor gewone en prioriteitsaandelen 12 (11) pet uitkeren. De winst bedroeg f 3,4 (3) min. Gerepareerd wei-den 1039 (1056) schepen, waarvan 667 (676) voor buitenlandse rekening, in drijvende droogdokken 335 (339). Opgeleverd wer den 4 schepen, waaronder de kruiser De Ruyter. Op 31 December j.l. waren 21 schepen in aanbouw en bestelling bene vens motoren en geschutopdrachten waardoor volle bezetting is verzekerd tot einde 1956. De reparaties waren in 1954 voldoende. Men móet rekening houden met een dalende conjunctuur. Op 7 Januari J.l. bestond de werf 100 jaar. De aandeelhoudersvergadering wordt ge houden 23 dezer. AKU had goed eerste kwartaal Het netto-resultaat van de Alg- Kunst zijde Unie in het eerte kwartaal van 1954 (1953) bedroeg f 19 (6.9) millioen, dank zij f 13.5 min winst op verkoop 20 min D.M. aandelen Verenigte Gianzstoff- fabrieken A.G. Bruto-omzet bedrijven f47.3 (44) min. kosten f37.8 (34.8) min. Aanmaning aan Duitsland De door de Organisatie voor de Euro pese Economische Samenwerking benoem de commissie tot bestudering van het grote Westduitse overschot ln de Euro pese Betalingsunie heeft het wenselijk ge noemd bij de Westduitse regering aan te dringen op een versnelde aflossing van Duitslands buitenlandse schulden, op ver ruiming van de invoer en uitbreiding der Duitse economie om het tot meer dan f 1900 millioen opgelopen overschot weg te werken. Het jaarverslag der Europese Kolen- en Staalgemeenschap meldt, dat de han del in steenkool tussen de leden met 3,5 millioen ton of 22 pet gestegen is. Neder land leverde 252.000 ton tegen 4000 in 1952, en ontving 3,4 min ton tegen 2,4 min in 1952. Ook de handel in staal nam toe. De voorgenomen investeringen der gemeen schap zijn f 7338 min. AMSTELPARK GROOTEKERK p INGEBORG p 14 T JAN KREUMER I» JASON p 14 Kp NIOBE 14 le Am«terd»m NOORDLAND IS te Wet ONDINA 18 te Rangoon *jeE iiViXnd!V'" PRINS BERNHARD II d PRINSENGRACHT 14 V A RIDDERKERK p IS 1 SLOTERDIJK Kp St Vin WALCHEREN p WXSTERSINGEL WFSTERDOK p 1- WESTLAND 1 Nagekomen schepen AGAMEMNON A MSTELDIEP ANDIJK IS te Rotter GROOTE BEER Lendicnd r MANOERAN i MODJOKERTO p 14 MURENA p IS Krak HENDRIK 14 i ROTTERDAM 14 i VLAARDINGEN STRAAT MALAKKA 1 TANKHAVEN 2 13 te TANKHAVEN 3 IS te TELAMON 14 te Port TOMORI IS te Port TRITON 14 V Baltimc I.UCITA 14 te Heyeh VAN LINSCHOTEN WILLEM RUYS 1 W1FLDRECHT l

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 15