Brylcreem Opfokken van zangkanaries is geduldwerkje NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 15 APRIL 1954 Mensen en hun hobby's Leidenaar houdt het maar bij Harzerzang Talloos zijn de huiskamers, waar in een al of niet fraaie kooi een zang-1 vogeltje zijn dagen slijt met het opvrolijken van de huisgenoten. Iets min der talrijk, maar de laatste jaren toch steeds groeiend in aantal, zijn de ware liefhebbers, die zich op de kweek van dit tere goedje toeleggen en die geen groter geluk kennen dan een broed, dat het in alle opzichten goed doet. Wie dat zonder het oogmerk van geldelijk gewin doet, dus zuiver en alleen uit liefhebberij, wordt ook het geluk van de hobby-ist deelachtig, die een geduldig volhouden met succes ziet bekroond. Zo'n man is de heer D. Speksnijder van de Veilingkade, die in zijn (hooggelegen) huiskamer een kooi heeft hangen met diverse paren zangkanaries. Met het grootste gemak kan de heer Speksnijder, in het gewone leven assis tent bij de dienst van invoerrechten en accijnzen en in z'n vrije tijd kanarie kweker en penningmeester van de Leidse Vogelvrienden, over zijn hobby vertellen. Hij heeft er heel uitvoerige boeken over. maar we kregen zo'n idee dat hij er heel wat vlotter en aangenamer over vertelt z'n popipen en zal ze niet gauw ver kopen. De heer Speksnijder is ervan over tuigd, dat inteelt natuurlijk met selec tie hier de beste waarborgen voor een goed resultaat biedt. Een stam van vier ^vogels, die precies dezelfde zang produ ceren, is het hoogste, wat de fokker kan bereiken, en dat zal zijn gerechtvaardig- zijn. In September of October wordt met de zangopleiding begonnen, en half Decem ber moeten de jonge vogels volleerd zijn. Dan beginnen ook de clubkeuringen, want na de jaarwisseling wordt de zang Ineens veel minder mooi, omdat dan de geslachtsdrift een te grote rol gaat spelen. i schrijver ooit zou kunnen doen. Voor de in het geheel niet ingewijde moeten we vertellen, dat er een kweek bestaat van drie soorten kanaries naar de vorm, de kleur of de zang. En die laatste groep valt dan weer uiteen in twee delen, de Harzerzang en de Wa terslager s. Overgebracht in de mensen wereld zouden we zeggen de operazangers en de lieden, die wat meer volume nodig hebben om zich boven het rumoer van hun omgeving te verheffen, kortom de populaire liedjeszanger. Aangezien de heer Speksnijder het fijne boven het groffe verkiest, heeft hij zich toegelegd op de kweek van Harzer- zang-kanaries, vogeltjes die de fijnst denkbare tonen uit hun keeltjes kunnen wringen. Begin Mén krijgt eigenlijk de beste indruk van wat er allemaal aan deze hobby vastzit, door de heer Speksnijder van het begin af aan te volgen. Als jongen zwierf hij al graag door het vrije veld om de gedragingen van vogels te bestu deren, en ook hield hij duiven in het grensplaatsje Putte, waar hij later als douanier terecht kwam. Maar later, na de overplaatsing naar Leiden, werd dat anders. Een étagewoning kent nu een maal geen tuintje, en daar ook een zolder ontbrak moest de heer Speksnijder zijn liefde voor vogels wel op een andere manier uitleven. Hij kwam in contact met een ervaren kweker en kocht een man en twee poppen, zoals in hgt vogel- jargon de mannetjes, en vrouwtjesvogels worden aangeduid. Het waren vier jaar oude vogels en de betrouwbaarheid van de kweker stond er wel borg voor. dat het goed materiaal was. Want dat is natuurlijk een eerste vereiste. Wie met slecht materiaal begint zal nooit anders dan teleurstellingen boe ken. De heer Speksnijder had ze in het voorjaar gekocht, en de broed slaagde! gedeeltelijk. In zijn onervarenheid gaf! hij namelijk de jonge vogels na een week of vijf, wanneer ze van de ouders afmoe- ten. ongeweekt en ongeplet zaad te eten, j en daar konden de zachte snaveltjes he laas niet tegen. Maar van de acht jongen bleef een viertal in leven en dat dit goede zangers zijn bewijst het feit, dat op de duhtentoonstelling van de Leidse Vogel vrienden één van de vogels als meester zanger werd aangemerkt. Een fraaie beker boven op het eigen gemaakte hok getuigt van dit mooie resultaat, en er onder hangen al verscheidene medailles, die dit prille begin helpen opluisteren. Holmaken Wanneer gaan de kanaries elkaar nu 't hof maken? Meestal is dat eind Maart of begin April het geval. Een man heeft in de kanariewereld verschillende vrouwen, maar het eigenaardige feit doet zich voor dat de haremwet hier ook geldt. Van één vrouw houdt hij kennelijk het meest. Voor haar sleept hij voedsel aan en haar koestert hij met alle goede zorgen. De andere worden als bijwijven beschouwd. Een niet broedse pop zal nooit een man met rust laten, die in haar kooi wordt gelaten. Ze slaat hem vinnig om de oren met haar vleugels en doet zich als een allesbehalve op haar snavel gevallen vrouwtje kennen. De moeilijkheid is. dat bij het harmonieus verlopende huwelijk ook genoeg wordt afgevochten. Men moet dit uit elkaar weten te houden, want an ders worden de resultaten er naar. Alleen bij harmonie tussen man en vrouw wordt het broedsel goed. Men ziet het, ook de kanariewereld kan ons wijze lessen geven. genoeg is het dan noodzakelijk ze in kleine kastjes te zetten, waarin ze bijna geen bewegingsvrijheid hebben. Geen enkele kanariekweker vindt het leuk, maar do hele zangopleiding mislukt nu eenmaal wanneer de vogeltjes afleiding hebben. Neen, alle aandacht moet geconcentreerd blijven op de voorzanger, voor welke functie meestal de vader wordt gekozen. Het is immers zó, dat dan de meeste kans bestaat dat het zangrepertoire zo nauwkeurig mogelijk aansluit bij de erfe lijke aanleg van de vogels. Ja, inderdaad, Mendel wordt in kanariekwekerskringen in hoge ere gehouden, al zijn z'n wetten later natuurlijk wel aangevuld met uit de practijk .verkregen resultaten. Het is zonder meer duidelijk, dat de niet zingende pop hier het grote risico-element vormt. Men kan nog zo'n goede zanger als vader nemen, als de pop niet deugt worden de kin deren slechts armzalige straatzangers. Een kweker is dan ook erg zuinig op Repertoire Over het repertoire van zangkanaries zou alleen al een heel artikel zijn te schrijven. Wij kunnen hier slechts ver melden, dat de holstam-kanarie een reeks kunstwerkjes kan voortbrengen, die be kend staan onder de namen holroller, knorren, schokkels, waterrollen, holklin- gels, fluiten, klingels en klingelrrollen. Zoals men ziet een indrukwekkende lijst, waarbij de vogel echter ook de nodige fouten kan maken. Kanaries zijn erg intelligent en boot sen onmiddellijk allerlei geluiden na. Het gepiep van een deur bijvoorbeeld komt er buitengewoon echt uit, maar op de keuring scheelt dat punten, want de keurmeesters kunnen dergelijke grapjes helemaal niet waarderen. Met de waarmee al die fouten worden aange duid. zullen we u maar niet vervelen, voldoende zij hier, dat het opfokken van kanaries een echt geduldwerkje is, dat alleen door de echte liefhebber met ces kan worden volbracht. En zonder zikaal gehoor kan hij er beter helemaal niet aan beginnen, tenminste zangkanaries betreft de haarcrème die het „glansrijk" wint OMDAT Brylcreem smetteloze haarverzorging waarborgt. OMDAT Brylcreem waardevolle, haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog haar weer vitaal maakt en de hoofd huid verkwikt. BRYLCREEM Is geëmulgeerd... geen overdadige vettigheid County Perfumery Co. Lid., Stanmore, England Imp. Jaiq. Mot Jr., Amsterdam Gioot kunstenaies nam afscheid Rika Hopper schitterde weer in Maurette's Anastasia Wanneer aan het eind van haar afscheidstournee de 76-jarige Rika Hopper voor het laatst afgaat, zal dat het einde zijn van een succesvolle kunste naarsloopbaan. Wanneer men op zo'n hoge leeftijd afscheid mag nemen is dat een bewijs van een sterk kunstenaarsschap en een bewijs van grote gaven. Zij die dit niet hebben zijn reeds lang voor die tijd. van het toneel verdwenen. feu# /Kérdesï Rika Hopper is een gunstelinge der Muzen, dat bleek gisteravond bij haar afscheid in de Schouwburg nog eens dui delijk In het stuk Anastasia van Mar- celle Maurette heeft ze een vertolking gegeven van Maria Fjodorovna, Keizerin weduwe van Rusland, die niet licht ver geten zal worden. Door de rust, die er van haar spel uitgaat, schept ze een sfeer, waarin alles volkomen verant woord wordt opgebouwd, zodat men het karakter ziet ontwikkelen. Komt het misschien ook omdat ze behoort tot een geslacht dat meer rust kende dan het tegenwoordige? Hoe het zij, we wensten wel dat deze rust wat meer het spel van heden kon gaan beheersen. In Caro van Eyck als Anna, had ze een haar waardige tegenspeelster. Het is vooral aan deze twee te danken, dat het stuk het deed, want de romantische vorm, waarin de schrijver het gegoten heeft, doet het nu niet meer. De heren speelden hun rollen wel stoer en flink, maar het bleef spelen. Aardig spel soms, maar toch spel. Het publiek was zeer opgetogen, en de heer H. de Wilde, die als voorzitter van K. en O. de scheidende toesprak, sprak zeker namens allen, toen hij zei dankbaar te zijn, dat ook Leiden in de gelegenheid was afscheid van haar te kunnen nemen. „U verstaat het vak niet alleen uitstekend, maar bent ook nog uitstekend te verstaan", aldus de heer De Wilde, die een boek over het dieren leven aanbood, want behalve een groot Nesl Zodra de pop een nest wil gaan bouwen moet daarvoor natuurlijk materiaal aan wezig zijn. De heer Speksnijder neemt daarvoor een blompotje, waarin al een onderlaag is aangebracht. Het verder verschafte materiaal, zoals uitgeplozen touw, verdroogd gras en poetskatoen, verwerkt de pop zelf wel tot een keurig rond pestje. Daarin worden vijf eieren gedeponeerd. In de regel trekt de pop zich niets aan van de eerste twee eitji om pas na het leggen van het derde te gaan broeden, en dan ook met e voorbeeldige trouw. Na dertien dagen komen ze uit. H zijn dan alleraardigste donzen poppetji net dwergenspeëlgoed. De heer Speksnij der liet ons twee pas uitgekomen jongen zien van een pop, die er geen bezwaar tegen had even van het nest te worden verwijderd. De diertjes sperden hun bek jes wijd open, zo zit de drang tot leven er al in. Babyvlucht Na een week of drie komen ze uit het nest en scharrelen ze wat over de bodem rond. Aan dat gezapig leventje komt vijf weken een einde en dan worden de jongen van ongeveer dezelfde leeftijd bij elkaar in een wat groter hok geplaatst, de zogenaamde babyvlucht. Het eivoed- sel wordt langzamerhand door zaad vangen en het is verbazingwekkend te zien, hoezeer de kanarie zijn eigen geboortegewicht telkens weer verdubbelt. Het uitzoeken van het voedsel is erg be langrijk, want men moet zeer zeker wel iets afweten van de voedingsleer betekenis van vitaminen, om de vogels alles te kunnen geven wat ze nodig heb- Kruisappèl in de Pieterskerk Uitgaande van de interkerkelijke commissie voor het evangelisatiewerk te Leiden werd gisteravond in de Pieterskerk een kruisappèl gehouden, waarin ds J. N. de Ruiter, Hervormd predikant, liturg was en ds G. Toornvliet, Geref. studentenpredikant, spreker. De Chr. oratoriumvereniging „Con Amore" onder leiding van Simon C. Jansen verleende medewerking. De kerk was geheel bezet. Het kruis is onze.enige hoop. Als het kruis er niet was, was ik een ver loren mens. Als het kruis er niet was, zou ik vragen, waarom ik geboren ben en waarom ik een gezin heb ge sticht. Als het kruis er niet was, zou ik de krant geloven met haar angst, angst en nog eens angst. God heeft het vloekhout gemaakt tot het teken van de redding. De dienst werd geopend met het zin- en van psalm 651 en 2- Verder werden r lijdensgezangen gezongen. Het koor Opleiding Verreweg het interessantste deel de opkweek begint na de rui, in Septem ber of October. Net als jonge kinderen moeten leren praten, moet de Jonge ka naries het zingen worden bijgebracht. Zoals bij alle jong goed moeten de dier tjes het van nabootsing hebben. Jammer „Zilveren" hoofdcontroleur bij N.Z.H.V.M. De heer H W. van de Bie. hoofdcon troleur bij de N.ZH.V.M. te Leiden, was gisteren 25 jaar in diehst bij deze maat schappij. De jubilaris werd in zijn woon plaats. Den Haag. gehuldigd door o.a. de heer J. J. Jurrissen- directeur van de N.Z.H.V.M. de heer Th. Hetum. chef vervoersdienst en de heer Th. Thomas, afdelingschef vervoersdienst. Burgerlijke stand van Leiden Gebo Rekelhoff t Johanna W. dr Ph actrice, is mevr. Hopper ook een groot dierenvriendin. Namens de studenten werden bloemen aangeboden, maar hier werd gezegd: „tot ziens", want de stu denten willen nog in een aparte voor stelling afscheid nemen. "s een blijde, dankbare grootmoeder dankte de scheidende voor het aangebo dene en sprak haar beste wensen ui voor een goede band tussen publiek er tonelisten terwille van de kunst, die zij zo vele jaren trouw en met ere heeft gediend. A. C. Bouwman. Sfeunf ontredderde staten Ex-kapitein Westerling sprak voor volle Burcht Onthullingen over communistisch gewioet in Zuid-oost-Azië Ex-kapitein Westerling van het voormalig Kon. Ned. Indisch leger heeft gisteravond in de Burcht op sobere en toch bezielende wijze gesproken voor eep volle zaal. In deze openbare bijeenkomst, die belegd werd door de Stichting S.O.S. (Steunt Ontredderde Staten) sprak hü over „Wat Neder land moet weten". De Stichting S.O.S., eind vorig jaar IPhet leven geroepen en dus nog jong. groeit voorspoedig. In de laatste paar maanden is het ledental met enkele duizenden toegenomen, aldus deelde de heer Westerling ons in een onder houd tijdens de pauze mede. De heer Westerling begon zijn lezing met het zichzelf stellen van oe vraag. Wat Is de betekenis van S O S. en wat is Westerling van plan? Ik spreek, zo zet hij. voor S.O.S.omdat het Nederlandse publiek eens moet weten welke ontwik kelingen zich in Zuidoost-Azië voordoen en omdat een tegengif nodig is tegen het vergif, dat mensen, die bepaald? politieke doeleinden najagen, het toedie nen." Ik beweer, dat onzè nationale be langen moeten uitgaan -boven partij- en persoonlijke belangen en dat daarvoor meer eenheid nodig is, dan Nederland tegenwoordig ten toon spreidt." Hij tekende de ernstige en verontrus tende ontwikkelingen van de laatste tijd in Zuidoost-Azië. De oorzaak voor het in de laatste tijd acuut geworden pro bleem van de communistische ontwik keling in deze landen zocht hij in de kracht, waarmee de communisten hun oogmerken trachten te bereiken en m de zwakke houding, die het Westen tot nu toe daartegenover heeft aangenomen Spreker ging meer in bijzonderheden in op de vraag, hoe de republiek Indo nesië onder sterke communistische in vloeden is komen te verkeren. Hij be weerde met documenten te kunnen aen-l keinse officier heeft zijn daad met de dood moeten bekopen. Er waren ook do cumenten buitgemaakt, die de Ror.de Ta felconferentie een heel andere wending hadden kunnen geven, zo er nota van was genomen. Voorspelling De opstand van Madioen werd door de heer Westerling een onderlinge afspraak tussen de Indonesische leiders genoemd. De Linggadjati-overeenkomst was een overwinning voor de communisten. De liquidatie van de deelstaten was ten uit vloeisel van de hierboven genoemde in structies van Moskou aan Sjarifoeddin. De ongeregeldheden bij de kwestie-Sul tan van Djocja eveneens In aansluiting aan deze beweringen deed de heer Wes terling de voorspelling, dat er dit jaar of hét volgend jaar in Indonesië gebeur tenissen zullen plaats vinden, die tot die zelfde instructies aan Sjarifoeddin te herleiden zijn. Gewroet Onlangs, zo zei spreker, werd in het plaatsje Naning in China een conferen tie van Aziatische communistische lei ders gehouden. Daar werden drie punten voor toekomstige acties opgesteld. Ten eerste: er zïl een permanent en over koepelend orgaan worden opgericht, dat alle ondergrondse activiteit van. de com munisten centraal moet gaan leiden o-l v. het Chinese ministerie van Buitelandse Zaken; ten tweede: alle gewapende acti viteit van de communisten moet worden dat Sjarifoeddin kort na de capi-jtevonlerd en gecoördineerd: ten derde: tulatie der Japanners geheime ties uit Moskou heeft gekregen om ten eersrte de souvereiniteit van Indonesië op legale, dan wel illegale wijze, af te dwingen en ten tweede om alle feodale verhoudingen te liquideren. Een rapport, dat hierover door een hooggeplaatst re publikeins officier aan generaal Spoor werd overhandigd, werd door generaal Spoor aan de bevoegde autoriteiten over gedragen. Maar het werd niet serieus in behan deling genomen en de betrokken republi- Twee piloten gedood Marine en luchtmacht werden zwaar getroffen Seafury en Thunderjet stortten bij Nieuw Vennep neer Vier één-motorige Seafuries van het vliegkamp Valkenburg van de Marine- Luchtvaartdienst en twee Thunderjet-straaljagers van de vliegbasis Eind hoven van de Koninklijke Luchtmacht vlogen gistermiddag rond boven het dorp Nieuw Vennep en omgeving in de Haarlemmermeer. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam een Thunderjet in botsing met. één van de schroefvliegtuigen van de M.L.D. Beide toestellen stortten neer. De piloten werden gedood. Landarbeider Gerrlt Degenaar, die op het land va<n de heer Bos aan de IJweg aan het wenk was, had de toestellen al enige tijd zien rondcirkelen. Na de bot sing kwam de Seafyry in twee gedeel ten naar beneden. De motor en de schroef kwamen op enkele honderden meters van de romp terecht, maar het leek eerst of beide wrakstukken op Degenaar zouden neerkomen. Tenslotte viel de romp op korte afstand van hem met een harde klap op een korenakker. Degenaar was vlug var. de schrik beko men en hij liep onmiddellijk naar rte neergestorte romp om te trachten dr piloot behulpzaam te zijn. Maar de rlie- mei krach', uit het vliegtuig de later mede. dat de Thunderjet werd bestuurd door de 24-jarige reserve 2de lult. vlieger J. Baurdoux uit Dordrecht Hij was ongehuwd. De Seafury werd gevlogen door de luit. ter zee vlieger III L. B. Tjebbes uit Den Haag Deze laat een kind achter. internationale communistische strijdmacht van een millioen man worden opgericht, die voor de helft door zen en voor de andere helft door Aziaten van andere nationaliteit zal worden ge vormd. Westerling beschouwde in dit verband de aanval op Dien Bien Phoe als een poging om de aandacht van een beraamde aanval op Burma af te lelden. Spreke besloot met te zeggen, dat de Indonesische zaak geenszins is afgedaan, dat S.O.S. in het belang van tientallen millioenen Indonesiërs zal blijven vech ten en dat hjj van zijn toehoorders geen gekanker, maar steun verwachtte Na de pauze werd een groot aantal vragen gesteld. De heer Westerling be antwoordde ze zeer ad rem en zeer diplo- Zondagsschool Rehoboth 25 jaar Deze maand is het 25 jaar geleden, dat de Zondagsschool van de Herv. wijkge- Kembrandtwijk, ..Rehoboth" ge naamd, werd' opgericht. Op kleine schaal zij begonnen, maar nu komen élke Zondag enkele honderden kinderen de vertellingen van de onderwijzers en on derwijzeressen beluisteren. Op Zondag 25 April 's morgens om tien uur wordt in. de Marekerk ter ge legenheid van dit jubileum een gezins- dienst gehouden, waarin de wijkpredi- kant, ds J- de Wit, een korte prediking zal houden, de kinderen zullen zingen en een lid van het personeel een vertelling zal verzorgen- Het tweede punt van het feestprogramma is een uitgaansdag be gin Juli onder leiding van het personeeL Putten: Alfor.s C Mi geslingerd en Degenaa- kon helaas geen oorzaak van onze vereenzaming is dat God in ons leven niet meer is. dat de grond1 en de drager van het leven kwijt zijn. Als God wegvalt, valt het leven weg. valt de samenbinding tussen de men- i weg. Dan worden we de geïsoleerde ns in zijn cel van staal en steen- En ns kantel ik met m'n verlatenheid öm de duisternis van de nacht- Niet God weggelopen; wij hebben God het huis uitgejaagd. Het kruis klaagt ons aan. Wij hebben het opgericht en wij hebben Jezus' hart tot stilstand gedwongen- Omdat we God haten in de laatste vereenzaming Wat moet God doen? Boven Golgotha oet zich het oordeel van God losmaken. Maar Jezus bidt: Vader, vergeef het hun. Spaar de ^wereld- Spaar Mij niet, want »em het eeuwig voor de mensen op Jezus neemt ons moordenaarschap op Zich- Hij hangt daar als een stuk zonde. God draait de lampen boven Golgotha uit. Hier ligt een afgrond, die niet meer te peilen is. Dit nu hebben wij van Gods Zoon gemaakt. Maar God heeft het ook zo gemaakt. Jezus is solidair met ons. De Natuurvriend Leven in de diepzee Het leven in de diepzee heeft voor ve len bekoring, doordat er het waas van het onbekende en geheimzinnige over hangt. Drs G. H Oltheten te Leiden 'had gisteravond dan ook een aandachtig ge hoor in het Loge-gebouw, waar de Leidse aquarium- en terrariumhoudersvereni- ging De Natuurvriend onder leiding van de heer W. Zwart vergaderde. Het water van de diepzee kenmerkt zich door drie lagen, aldus de heer Oltheten, namelijk een lichte (de boven ste), een lichtblauwe en een donkere. Alle diepzeevissen leven van andere vissen en er is dus sprake van een ware roofdier- maatschappij: „eten of gegeten worden". De vissen in de diepzee hebben lichtge vende organen, enorme muilen, zeer goed ontwikkelde tanden en vaak een wonder lijke pantsering. Spr. hield zijn causerie onder meer naar aanleiding van het bock van Wil liam Beebe „Achthonderd meter onder de zee" en behandelde na de pauze als tegenstelling het leven aan het strand. Een en ander werd verduidelijkt met lichtbeelden. De voorzitter kon met vreugde gewag make# van het eerste nummer var maandblad van De Natuurvriend, deze maand is verschenen. J Huschka en D Koren; Jacob Albert, zn van J Huschka en D Koren; Astrid Margaretha. dr var. H van Hoek en I M Schneider; Cornelia Maria Wil- helmina. dr van W P Schrama en C E Slingerland. Overleden: J H Sommeling, man. Getrouwd: B G Roos en Chr J Verheij van Wijk; W F van Tongeren en S Cornet; J de Haas en L Batenburg; A Goossens en E Siegter.horst; A N E Pols en W E Dexel; J F Hageman en F Johanns; J Pardon en J Loeber; R var Looij en G M Montanus; J Zwart en. H Mooten; W Boon en H M van Putten: G van der Laan en M P Silvius. zong onder meer een koraal uit de Mat- th a us-passion. Na afloop van de dienst werden op het plein achter de Pieterskerk nog enkele liederen gezongen. Ds Van der Weele. Chr. Geref. predikant, sprak hier een kort overdenkingswoord hulp meer bieder. Na de botsing was de straaljager nog lijnrecht verder gevlogen. Naar schatting enkele honderden meters. Toen viel di. toestel plotseling omlaag om diep in de oever van de Ringvaart aan de grens van de gemeente Hillegom te duiken. Van het vliegtuig was maar weinig meet te zien. De piloot van de Thunderjet had evenmin als de marinevlieger kans gekregen zich te redden Volgens GerrR Degenaar zou de Thun derjet op een gegeven ogenblik de Sea fury van achteren zijn genaderd. Moge lijk heeft dit toestel de sdhroefjager van bovenaf geraakt, omdat de Seafury on middellijk neerstortte, nadat de straal jager overlangs was gepasseerd. Heeft het ongeval zich voorgedaan, zoals De genaar beweert, dan heeft de straaljager mogelijk de cockpR van het marine- vlieigtuig vernield en misschien ook de schroef met de motor afgerukt. Voor deze verklaring spreekt het feit, dat de cookpit volkomen vernield was en dat de motor met de schroef een paar hon derd meter van de romp terecht kwam Maar daartegen spreekt, dat het rich tingroer onbeschadigd was. Het rich tingroer steekt boven cockpit en schroef uit. Andere ooggetuigen beweerden juist, dat de schroefjager de Thunderjet had aangevlogen Hoe het zij, de zaak is In onderzoek bij de bevoegde militaire in stanties.. De luchtmachtvoorlichtingsdienst deel- Haagse politierechter Kippen gestolen Een aannemer uit Leiden gaf tegen over de Haagse politierechter toe, dat hij op 20 Januari jJl. te Wassenaar twee kippen had gestolen. Een er van had hij opgepeuzeld, de ander was in gebraden toestand in beslag genomen en aai eigenaar geretourneerd. Verd. had bo- vertdlen f 8 schadevergoeding betaald. Reeds vaker was hij veroordeeld. De officier van Justitie eiste een week gi vangenlsstraf. Het werd twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdachte deed direct afstand zijn recht op hoger beroep. „Minder kip eten", riep de officier hem nog achterna. Steenkolendietstal Een tuinder uit Katwijk a. d. Rijn was gedagvaard voor de Haagse politierech ter, omdat hij op het vliegveld Valken burg brandstoffen had gestolen. Verd. was niet verschenen. De politierechter nam het hem vooral kwalijk, omdat hij het gestolene helemaal niet nodig had, want hij verdiende goed. Conform de eis werd de tuinder veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen. De in zijn vlucht gestuite Seafury. De motor lag zes honderd meter verder in een diep gat. Uit de vernielde cockpit werd de piloot tegen de grond geslingerd. •Foto N. van der Horst A.R. Kiesvereniging Voorschoten Burgemeester Van der Hoeven sprak over zijn ambt Gisteravond vergaderde de A.R. kiesvereniging in Irene onder voorzitter- Schap van de heer G. Los. Burgemeester Van der Hoeven, hield een lezing over „Het ambt van burgemeester". Wél vraagt een evenwichtig en recht- Spr. begon met op te merken, dat over dit onderwerp weinig lectuur be staat, wat wellicht' zijn oorzaak vindt in het feit, dat de dragers van dit ambt meer op de praktijk dan op de theorie zijn ingesteld, Toch zou een studie op dit terrein zeer vruchtbaar kunnen zijn met het oog op de te verwachten struc turele veranderingen in dit opzicht. Hij gaf hierna een overzicht van d« ontwikkeling van het ambt van burge meester. waaruit bleek dat deze ontwik keling van ..Ere-ambt" tot een „reëel ambt" nu vrijwel afgesloten is. Ten aanzien van de benoeming burgemeesters maakte spr. ernstig be zwaar tegen de opvatting in dit verband van een „politieke vacature" te spreken Bij burgemeestersbenoemingen zouden geen politieke overwegingen mogen gel den. maar vóór alles; dc juiste man op de juiste plaats. Uitvoerig behandelde hij de vraag in hoeverre er ruimte moet zijn voor dc politieke inzichten van een burgemeester en poneerde de stelling, dat een burge meester tot op zekere hoogte a-politiek moet zijn. hetgeen stellig niet betekent dat hy geen politieke overtuiging mag hebben integendeel doch hij dient zich buiten de plaatselijke politieke strijd te houden. De heer Van der Hoeven achtte het burgemeester- tevens Kamerlid zijn een ongewenste situatie. Niet alleen van wege de tijdverdeling, maar ook wegens het gevaar dat de politiek gaat preva leren. wat met het oog op de objectivi teit in het burgemeestersambt ongewenst Domburg. vaardig beleid een zo goed mogelijk op de hoogte zijn van de plaatselijke poli tieke verhoudingen. Na de pauze ontstond naar aanleiding van deze causerie een levendige bespre king, waar verschillende interessante en actuele onderwerpen, zoals het politie- vraagstuk. bouwvolume en dergelijke ter sprake kwamen. Tenslotte werden nog enkele huishou delijke zaken ir. verband met de ver kiezingen geregeld. Een aantal vrijwilli gers gaf zich op om ouden van dagen op 21 April naar de stembus te rijden. Buitenlandse studerenden bezoeken Zeeland Van 19 tot 26 April zullen buitenlandse studerenden in Nederland onder auspi ciën van de Foreign Student Service Zes- land bezoeken om kennis te nemen van dc ontwikkelingsplannen in die provincis Zij zullen onder anderen worden ont vangen door de Commissaris van de Ko ningin. de burgemeesters van Middel burg. Zierikzee en Tholen, en door een scheepsbouwmaatschappij. Als sprekers zullen optreden mr J. Hornstra, directeur van de stichting Zee land voor cultureel en maatschappelijk werk. drs M. C. Verburg. directeur Eco nomisch Technologisch Instituut, dr De Vink, directeur provinciale planologische dienst, en ir L. Geuze, directeur v.*u> de Zeeuwse lar.dbouwmaatschappij. De groep il verblijven in de jeugdherberg te

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3