ethergolven_l Was gehet uns das an? Tussen hoop en vrees Prof. Korvezee aanvaardde haar ambt in Delft Teleurstellend DONDERDAG 15 APRIL 1954 ^LLEEN ALS DE Matthaus-Passion onverkort wordt uitgevoerd, kunt U die episode horen. Dan keert Judas, na gedane zaken, tot de hoge priesters terug en zegt hun, kort en somber, van zijn berouw. Dat het ver keerd was. Dat het hem spijt. Dat hij het geld nu terug komt brengen. En of zij het willen accepteren. Maar de koren zetten in en verontwaardigd en geprikkeld stoken zij hem van zich af: „Was gehet uns das an?" Zo hebben de hogepriesters luid en eensgezind gesproken. En bij Bach is een gedachte opgekomen, die hui veringwekkend waar moet zyn: hij laat, in zyn Passion, de hogepriesters, hun antwoord zingen yo WORDT ER, uiteraard, aan de deur van iedereen geklopt. Meestal wel niet zo met de moed der wanhoop als Judas bij de hogepriesters deed, maar geklopt wordt er toch wel. In deze dagen klopt men niet luid ruchtig, men durft het haast niet meer. En als er dan toch gerucht is aan onze deur, dan is het zo aarzelend en zacht dat wy het vaak niet horen. Maar soms merken wij toch iets en wy staan op om te kijken wie daar is. En wij doen het luikje van de voordeur open en daar staat dan de ander die iets vraagt. Een onzinnige vraag is dat, waar wij niets mee nodig heb ben. Natuurlijk spyt het ons, dat is vanzelf, maar wij kunnen ons er niet mee bemoeien. Dan sluiten wij ons luikje dicht. „Was gehet uns das an?" yo HEBBEN ZU, die schuldig zijn aan Goede Vrijdag, zich gedragen tot de medemens. Zij, die Christus hebben uitgeworpen en verwezen naar het kruis, staan zonder barmhartigheid en mededogen in hun deur en laten de ander in zijn vragen staan. Zij hebben geen tijd en geen begrip voor Judas, die nog iets te vragen had. Geen tijd en geen begrip voor Judas, die nog iets te zeggen had. Was gehet uns das an? Hun houding leeft voort, ook op de Goede Vrijdag van morgen. De hogepriesters zijn niet dood. Zij hebben hun grote scharen volgelingen. Het zyn de mensen, misschien in nette buurten, de mensen van de Kerk mis schien. Het zijn de mensen die, in alle straten, huis aan huis en blok aan blok, de luikjes van hun voordeur dichtdoen. Het zijn de mensen die vaak hoog staan^in het leven. Die zeer goed weten hoe het hoort. En, in hun eigen oog, misschien wel hogepriester zyn J. J. POORT A AN BEIDE ZIJDEN van het zgn. IJzeren Gordijn bereidt men zich al -CV enige tijd intensief voor op de Geneefse conferentie over Aziatische problemen. Een belangrijk deel van de voorbereidingen van de commu nisten heeft op het slagveld plaats, in het bijzonder bij Dien Bien Phoe in Indo-China. Wij hebben er al vaker op gewezen, dat Indo-China op het ogenblik in Azië een sleutelpositie inneemt. Dat geldt thans niet alleen in strategiscn opzicht, maar ook op politiek terrein. Want hoe hopelozer de militaire si tuatie er binnen enkele dagen of weken voor de Fransen en de verbonden staten van Indo-China uitziet, des te sterker menen de communisten straks te staan op de Geneefse conference. En terecht De politieke stemming is in Frankryk niet erg prettig. Tegenslag in Mevrouw Dr. Ir. A. E. Korvezee aanvaardde gistermiddag met het uit spreken van een rede in de aula van de Technische Hogeschool haar ambt van buitengewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool te Delft. Op de foto ziet men mevrouw Korzevee (rechts) in gesprek met v.l.n.r. dr C. H. van der Leeuw (curator), mevr. Bottema en prof. dr O. Bottema (rector- magnificus). Eerste vrouwelijke hoogleraar aan de T.H. sprak over dr J. J. van Laar T>IJ DE AANVAARDING van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie aan de Technische Hoge school te Delft, om onderwijs te geven in de theoretische scheikunde, heeft mevrouw dr ir A. E. Korvezee gistermiddag in de aula der hogeschool een rede uitgesproken over: Leven en Werken van dr J. J. van Laar. De nieuwe hoogleraar zei. dat zij dit zijn oeuvre een half dozijn boeken en onderwerp had gekozen, omdat Johannes ver over de tweehonderd publicaties in Jacobus van Laar, doctor honoris causa, j binnen- en buitenlandse tijdschriften bij de ontwikkeling .van de toepassing der (aan een nadere beschouwing onderwierp, thermodynamica ten nauwste betrokken I Spr. betoogde dat alles, wat van de hand is geweest. van Van Laar is verschenen, iets zeer Uitvoerig schetste spr. de levensloopkarakteristieks heeft en onmiskenbaar het van Van Laar, die op 11 Juli 1860 in Den stempel van zijn persoonlijkheid draagt. Haag werd geboren. Men ziet eruit dat hij, bij zijn grote be- De physicus Van der Waals heeft op de gaafdheid voor de exacte wetenschappen, wetenschappelijke ontwikkeling van Van ook begiftigd was met een zeer strijdbai Laar een grote invloed gehad. natuur. Spr. gaf vervolgens een overzicht vanHet simpele neerschrijven en openbaar de publicaties van Van Laar, waarna ze j maken van wat hij gevonden had, was niet genoeg. Hij wilde zijn publiek (Aa IN VOGELVLUCHT De jaarlijkse collectantendag van de zending der Evang. Broedergemeente, wordt op Zaterdag 19 Juni in Zeist ge houden. Het zendingsfeest zal op 15 Sep tember worden gevierd. De jaarvergadering van de Evang. Maatschappij wordt gehouden op 19 Mei in het Centraal Bureau te Utrecht. De leidstersvergadering van de Bond van Chr. Geref. Jongemeisjesverenigin- gen wordt op 21 April Amersfoort gehouden. Ds S. v. d. Molen uit Aalsmeer zal spreken over „Tact contact" en mevr. BakkerKlomp uit Haarlem over haar werk als maatschappe. lijk werkster onder de Toradja's. Ds N. P. E. G. van Uchelen, emeritus Hervormd predikant te Hilversum, die thans 83 jaar is. zal in de komende weken het huwelijk van twee van zijn 28 klein kinderen bevestigen. Dit jaar worden in vele landen weer oecumenische werkkampen voor de jeugd gehouden, nl in tien Europese landen (van 9 Juli tot 9 Augustus op Schouwen), in het Nabije Oosten, Afrika, Amerika en het Verre Oosten. De Duitse Zendingsbond Licht im Osten houdt van 22—25 April in Würtem- berg (Korntal) eên conferentie over: Jezus Christus, de Hoop der Gemeente. Er zul len ook Nederlandse afgevaardigden ko- Ook dit jaar wordt in Antwerpen weer de Bijbeldag op 1 Mei gehouden. Sprekers zijn ditmaal de heren J. Jager en J. Overduive en ds P. A. E. Sillevis Smitt uit Mechelen (voor de jeugd). Vier Ned. hoogleraren: dr ir F. A. Vening Meinesz (Utrecht), dr H. J. Lam (Leiden), dr J. H. Boeke (Leiden) en ir J. H. van Beukering (Wageningen), zul len van 17 tot en met 24 Augustus in Perth, (W.-Australië) het tweede con gres van de Pan Indian Ocean Associa tion bijwonen. 0.1.v. dr H. J. Heering, Remon strants predikant te Den Haag, wordt van 21 tot en met 26 Juni op het confe rentieoord De Hoorneboeg te Hilversum een int. theologenconferentie gehouden. De Ver. van Hoofden van Scholen zal Zaterdag op haar vergadering in Rotterdam o m. een rapport over nieuwe organen in het onderwijsbeheer aan de orde stellen. Op 20 en 21 April belegt de Bewe ging van Europese Federalisten op Woudschoten te Zeist een docentencon ferentie over problemen der Europese eenheid. Tot hoofdbestuurslid van de Ver. van Chr. Onderwijzers is gekozen in de vacature, die ontstaat door de periodieke aftreding van de heer J. A. van Benne- kom uit Middelburg (de voorzitter), mej. A. J. Vreugdenhil te Rotterdam, die bij herstemming 881 stemmen verkreeg tegen 426 op de heer E. van Schagen. Te Heerjansdam is de eerste paal geslagen voor de nieuwe Gereformeerde Kerk. De Hervormde Gemeente in Duis- burgRuhrort zal met Pasen haar vijf- ertuigen, zijn opvattingen bij ieder-1 tigjarig bestaan vieren. De feestrede zal Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik W0N0ER0UE Jt onhandige ttkdoomrlngen cn ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg In Indo-China zou de weifelende Fransen er toe kunnen brengen, aan de con- j 2chr^p^n^ètPwortêPenaUBavafgezn^ ferentietafel belangrijke concessies te doen. Die concessies zouden kunnen Xrdbenzoeain®,eE«nlunèa e'^nSxacokn leiden tot het prijsgeven van het Europese legerverdrag (dat overigens ^tiaeptia^h'Tikdoornmiddel van f. 1.35 toch al ten dode opgeschreven schijnt te staan). beapaart u veel ellende. MILITAIRE SUCCESSEN in Indo-China kunnen de Fransen er van: weerhouden, concessies aan de communisten te doen. Deze laatsten In 1956 75 jaar Unie van weten dat. Vandaar, dat de stryd om de vesting Dien Bien Phóe (waartan 1 BaoilS^ën Gemeenten h*verliw voor do Framon op ürtuelf niet onherstelbaar rou run) aan, Altman, r.rgodering reeds beide zyden een prestigeslag is geworden. Vandaar, dat de communisten 1 voorbereidingen tienduizenden mensenlevens opofferen om te trachten, de Fransen de ge- j 0p de komende 74ste algemene ver-dachten: nadeslag te geven, voordat de Geneefse conferentie is aangebroken. Van-gadering van de Unie van Baptisten-ge- hij, vooral door zijn critische zlnÜB daar ook, dat het wel een wonder mag worden genoemd, als de dappere meentPn (12 en 13 Mei in Sneek) zullen ook door zijn volharding, heeft meege- verdedigers van Dim Bien Phoe definitief stand weten te houden tegen de fiT? ,"d"e tUST enorme rode overmacht. j Unie werd n l. op 26 Januari 1881 eecon- In dit licht moet men ook de verklaring zien van John Foster Dulles, °P Pinkster de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dat Chinezen deelnemen ^aea ingang doen vinden. worden uitgesproken door dr E. Emmen, I Speciaal in de publicaties, waarin de secretaris-generaal van de synode der 1 polemiek op de voorgrond staat, komt zijn! Ned' Hervormde Kerjt te Den Haag. sróte overtuigingskracht tot zijn recht en I ook nu nog zijn vele van deze stukken de moeite van het doorlezen zeer waard. Groot bewonderaar en kenner als hij was van de wiskunde, welke hij zelf feilloos hanteerde, was elke fout door een tekort aan wiskundige scholing, hem een doorn in het oog. Prof. Korvezee merkte op, dat ver scheidene publicaties van Van Laar. een blijvende waarde bezitten. Zij zei geneigd te zijn dit in dè eerste plaats te zoeken bij zijn studies over de evenwichten in binaire stelsels. Toch zal men. aldus be sloot zij, in het bijzonder Van Laars nage- moeten houden omdat Herv. Jongel.ver. op G.G. 2e Paasdag in R'dam De Herv. Jongel. Ver. op G.G.. afde ling Zuid-Holland, houdt op Maandag iy April (2e Paasdag) in gebouw „De Sa maritaan", Linker Rottekade 99. te Rot terdam. haar jaarvergadering. Ds R Bartlema. van Ridderkerk, spreekt over het onderwerp: „Een eeuw isolement". Het slotwoord wordt door ds C Kore- vaar. Herv. predikant te Rotterdam ge sproken. Het geheim van Goede Vrijdag „Het is volbracht" de boodschap (Van een onzer verslaggevers) Mr A. W. Kist. directeur van de Stich ting „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest, sprak gistermiddag tijdens de pauzedienst in de kerk aan de Paleisstraat in Den Haag over: „Het geheim van Goede Vrijdag". Dat is „het is volbracht", het laatste woord dat de Heiland aan het kruis sprak. Daarin, aldus mr Kist, ligt de oplossing van al onze moeilijkheden. De kracht van onze schuld is daarin weggegeven, vèr-geven! Hoe de wereld dan nog zo misvormd kan zijn? Omdat zij zwanger is van Chris tus Koningschap. Zij toont al de misvor mingen van die dracht, maar het moment der openbaring van het Koninkrijk zal de oplossing brengen en de uitkomst te Laten we toch solidair zijn met het kruis, zo besloot mr Kist. Laat niemand zich schamen de soldaat te zijn geweest die Jezus kruisigde. Hij was de eerste, die het geheim van de Goede Vrijdag hoorde: „Het is volbracht". Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Veenendaal (vac. J, Bakker) W. H. van Kooten te Langerak. te Hattem, B- Dagevos te Oostrum. Aangenomen: naar Dirksland J. den Besten te Babyloniënbroek; naar Kampen (toez. vac. S. P. Nijdam) A. H. Nijkamp te Ballum-Hollum (Ameland); de benoeming tot vic. te Buurse A. J. van Cruyningen, cand. te Sluiskil. Geref. Kerken Aangenomen: naar De Gllnd (U.) H. J. Oldeman te Beekbergen. Bedankt: voor Nieuw-Loosdrecht J. van Dalen te Den And el (Gr.), Geref. Gemeenten Bedankt: voor Waardenburg, F. J. Dieleman te Yerseke. DELFT. 15 April electro-teohni9ch ingenieur: W F Reddln- gius, Bussuni. Cand werktuigkundig inge. nieur: P C T de Boer, Gouda en G J ter Kuile Enschede. Cand vliegtuigbouwkundig Ingenieur; A G van Nes Den Haag. Inge nieur bouwkunde; T A J B van der Bolt selen; J Boot. Amersfoort- J P Gijn', Den Hel De classis Amsterdam der Chr Geref. Kerken heeft goedgekeurd dat 'n Amsterdam-Zuid (thans behorende tot A'dam-West) een kerk zal worden ge ïnstitueerd. Sinds 1946 worden hier dien sten gehouden, voorlopig in het gym- nasaieklokaal an de Veerstraat. Ue jonge kerk zal het beroepingswerk spoe dig ter hand nemen. Zij zal ruim 30" zielen tellen. De jaarvergadering van de Geref.. Bond in de Ned. Herv. Kerk wordt op Woensdag 28 April gehouden in K. en W. te Utrecht. Spreker: ds J. v. Sliedregt over Liturgie. 'J B M Gij sen. Voorburg; K A' Katwijk aaz: den Rijn; H F Hel. lenberg, Haarlem; A Hoogerwerf, Huisdui- Hllv.r N H M Llesker, 1 Ooijen, Arnhem; p C van Walraven, Dubbeldam; cn erlen. Ingenieur vllegtulg- RE hl bouwkunde: H P van Leeuwen, Heemstede. Ingenieur scheikunde; A M Bastein, R'dam; H J Frings. Bocholtz; F M J Gielen. Hel mond: J van Gijzen. Oudenhoorn; DEL Kruyt, Heemstede; H J Lovirik. Maasdijk; C I Mooring, Voorburg; L E M Mudde. Rot. 1 terdam; J Schippers, R'dam; A P van Stee. nis. Den Haag; W F van Vliet. Den Haag; H M de Vries. Monster; H J J van der I V/erf, Delft; J van Wezel. Hengelo (O); J N J Winkens, Brunssum en J A Wijn, Den Haag. Cand bouwkundig Ingenieur; F A M van den Boorbergh, Breda. UTRECHT, 14 April Geslaagd voor cand Ned letteren: J E van Aken, Utrecht en M F Elling, Utreöht. Cand geschiedenis; P J Beerekamp, Nunspeet. Cand rechten; mej M P R Pot, Utrecht. Cand sociologie: mej R van der Laan, Groningen. Vee-arts: D Zwart, A'dam; M F Kramer. Voorburg; W Misdorp. A'dam; W J Kraan, R'dam; G K Roek, Bolsward; J B Wichers. Gasselte- nijeveen; K C Robijns, Apeldoorn en A W i M Brooymans, Steenbergen. De promotie van mr dr J Verhoeve op 13 April jl. geschiedde cum laude. AMSTERDAM (G.U.), )4 April Bevor derd tot arts; mej L C R Arls, mej A J M Doorman en P W van Hoof. J de Voldere. K L Peper, H N Hart. S J van Cotvorden. I G M F M Quist. allen A'dam; H Bax. Bus- sum en W J Verkaden, Zaandam, Geslaagd voor artsex le ged.; mevr M v d Hoüt-Vle- ming en A P M Rutten, M R Kamermans, j J H W den Drijver. C H M v d Brekel, al- I len A'dam en A Visser, N. Soharwoude. TILBURG, 14 April Psychologisoh-pae- dagogisch instituut der R.K. leergangen Geslaagd akte paedagoglek M.O. A; J I Schrauwers, Vught; G van Orsouw. Vught. Akte paedagoglek M.O. B: P van Dijk, Am sterdam; G van Oorsouw, Beverwijk (met lof). aan de stryd om Dien Bien Phoe. Het doel van Dulles' verklaring is: 1. De Chinese communisten er van te weerhouden, zich rechtstreeks te mengen in de strijd om Indo-China; 2. Het Amerikaanse congres voor te bereiden op eventuele drastische maatregelen om Indo-China te redden. 3. De Westelijke bondgenoten te overtuigen van de dreigende toestand in Indo-China en 4. Te voorkomen, dat deze bondgenoten op de Geneefse conferentie de Chinese communisten in de kaart zullen spelen. "\TAN DE UITSLAG van de stryd om Dien Bien Phoe zal veel afhangen. Juist daarom zullen de rode aanvallers telkens opnieuw hun massale stormloop op de vesting hervatten de tyd werkt in hun voordeel: de belegerde Franse Unietroepen raken uitgeput en een periode met slechte weersomstandigheden breekt aan met de talrijke lichamen van gesneu velde soldaten, met de honderden gewonden die niet weggevoerd kunnen worden en met de ontbering die het betrekkelijk kleine aantal dappere mannen al sinds vorige week moesten lijden, moeten er in het bolwerk al verschrikkelijke toestanden heersen. Met al deze nadelen hebben de aan vallers niet te kampen, omdat zij het gehele gebied beheersen, waarin de vesting gelegen is. De stryd is op het ogenblik evenwel nog niet verloren. En zolang er nog leven is, is er nog hoop. Maar ook vrees. HET IS NATUURLIJK verheugend, dat de regering eindelijk gekomen is met voorstellen om een klein deel van de schade die de Nederlanders in Indonesië hebben geleden, te vergoeden Een zeer klein deel 'weliswaar. De regering heeft rond 196 millioen ter beschikking gesteld en op zichzelf is dat natuurlijk een belangrijk be drag. Het is echter niet meer dan 20 pet van de werkelyk geleden schade en als men de vermindering van de koopkracht van de gulden in aanmer king neemt, dan blyft er niet veel meer over dth 5 pet. Dat is natuurlijk al erg weinig en mede daarom is de behandeling va; de nota van de Commissie Achterstallige Betalingen in de Tweede Kamer wel zeer teleurstellend verlopen. Men had mogen verwachten, dat de regering althans zou openstaan voor billijke suggesties, ook al zou de uitvoering daarvan 30 4 40 millioen gulden hebben gekost. De regering deed dat niet. Zij achtte met 196 millioen de uiterste grens van haar welwillendheid bereikt. Ritmeester en Lemaire) konden daaraan niets veranderen. De enig' concessie die de regering deed, waren kleine tegemoetkomingen, die geen financiële gevolgen met zich brachten. Van de moties distancieerde zij zich onmiddellijk door te verklaren, dat zij ze bij aanneming toch niet zou uitvoeren. Het was niettemin goed, dat de indieners hun moties handhaafden, al stond bij voorbaat vast, dat zij zouden worden verworpen. Het was voor de gerepatrieerden ook nuttig kennis te nemen van de motieven die door de woordvoerders van K.V.P. en P.v.d.A. werden aangevoerd om tegen deze moties te stemmen. Aan sympathieke woorden alleen hebben de gerepatrieerden niet veei Daaraan ontbrak het bij geen enkele van de politieke partijen. Wèl helaas aan de overtuiging, dat eindelyk voor deze mensen een regeling dient te worden getroffen, waarbij het woord „rechtvaardig" kan worden gebruikt Van die neiging was zowel bij enkele politieke partijen als ach'»"- de re geringstafel maar weinig te bespeuren. gevormd ter stichting van een evangelisatiepost in het Zuiden des lands als jubileumgeschenk voor en door de Unie- De Unie-commissie heeft verder ooreesteld de gemeenten. Leiden. Hoogeveen en Siddeburen in de Unie od te nemen. De Unie-commissie ondersteunt een voorstel van de gemeente te Zandbulten bü de regering op aan te dringen, niet voort te gaan met de organisatie van zgn. legerdagen voor dc schoolgaande jeugd, van excursies naar kazernes en andere legerplaatsen waarbij „wapen tuig op „oorlogromantische" wijze aan kinderen wordt gedemonstreerd". (Wij herinneren hierbij aan de recente brief hét moderamen der Ned- Hervormde Synode, waarmede het Humanistisch Verbond adhaesie betuigde. Red.) C.K.T.V.-zomerkampen 1954 De Chr. Kampeer en Trekkers Ver. heeft in Driebergen een kampeerterrein gekregen voor haar zomerkampen 1954, die van 17 Juli tot 7 Augustus zullen wor den gehouden. Ook dit jaar staan deze kampen voor iedereen open. Een ter zake kundige kampleiding 'Mentors van de A.N.V/.B.) zorgt voor een goede gang van zaken. Nadere inlichtingen en inschrijffor mulieren zijn op aanvraag verkrijgbaar bij het Secretariaat Kamp-Commissie der C.K.T.V., Archimedesstraat 71. Den Haag. De aanmeldingen moeten uiterlijk 1 Juili in het bezit zijn van de Kamp-Com- QMELODIE EN WOORD DER lerkoor 12.00. Angelus. Paasklokken v-solist (12.30 VRIJDAG 16» APRIL versum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 7.30 Idem 7.45 Een woord voor dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw nst. caus. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d vrouw 9.40 Gram. 10.30 Passiedienst 11.45 Gram. 12.00 Kamer ork.. vocaal kwartet sol. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 ar. muz. 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 irzang 1.35 Gram. 2.00 V. d. jeugd 2.30 m. 3.15 Voordr. 3.45 Gram. 4.00 „Het kwe- van middelgrootbloemlge Chrysanten", en sol. 11.00 Nieuws 11.15 Nat. Schaakkamp 11.20—12.00 Gram. Hilversum II. 29S m. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: I 10.60 Orgel Meded. 1 20 Promenade ork. 2.00 V. d. vrc 2.20 Orgelconc. 2.50 „Eenheid door en ro Gekruisigde", caus. 3.05 Strijkkw 8.40 Kamerkoor 8.55 adio I solist 9.55 Buitcnl. i Dubbelkwart. en sol. VPRO: 10.4 daag", caus. 10.45 Avondwijding. 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Klankb. 12.30 Jeugdkoor 12.55 Weerber. 1.00 Nieuws 2 irsp. 3.30 Idi „Radiogram" 7.00 Gevar. progr. 7.45 Caus. met lllustr. 8.05 Gram. 9.00 Nieuws 9.15 Caus. 9.35 Gevar. progr. 10.05 Recital 10.45 Medi- 1230 Fabrleksfanfare 1.00 1.45 V. d. kind. 2.00 Voo Gevar. muz. 4.00 Voetbalrep. 5.00 Concert •p. 6.00 Gevar. progr. 6.45 Hoorsp. 7.00 Nieuws 7.24 Sport 7.30 Gevar. progr. 8.00 Lichte muz. 8.15 Discussie 9.00 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Gevar. muz. 11.05 Voord: Lichte muz. 11.45— Meditatie 11.50—12.00 Brussel. 324 m. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 100 Nieuws 1.15 en 2.C" Gram. 3.00 Matthauspassion, Schütz 4.C Bazulnkwartet 4.30 Omr. orkest 5.00 Nieuv 5.10 Gram. 5.30 Koorzang 6.00 Godsd. eau 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Kruisliedere 8.00 Gram. 8.15 Symph. Kunstk Internat." Radió-Ur 10.55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.20. 2.00 en 4.30 Gram. 3.00 „Jesus". orato rium 4.45 Gram. 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5.3( Vioolrecital 5.55 Gram. 7.00 Kath. uitz. 7.3C Nieuws 8.00 Kamer ork.. koren en sol. 10.00 10.15 Gras Engeland. BBC. —10.30 n.m. Nieu: 10.55 Nieuws, tz. voor Nederland Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 n Televisie-programma. KRO: over Amsterdam 8.45 Weerber. 8.48 Reli- gleuse beeldhouwkunst 9.00 Kruisweg meditaties. ZATERDAG 17 APRIL Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.25 Inleiding Plechtigheden 8.30 Metten en Lauden 9.50 Gram. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 10.50 Idem 11.00 V. d. zieken 11.45 54. Ik kroop uit de cockpit en hielp Sonja uitstap pen op de geelbruine bodem. Wij waren beiden vermoeid en stijf en doof door het gonzen van ie motor en het hoogteverschil. Het gezicht, hoe wij daar zo plotseling uit de lucht waren komen vallen, had het hele dorp ioen uitlopen; grofgebouwde mannen en vrouwen in ruwe, blauwe kleren, vuil van hun werk, ston den ons aan te gapen. Het waren de slaven der aarde, het boerentype dat men in elk land ter wereld vindt, waar de mens van de opbrengst van de bodem leeft. „Sonja", vroeg ik, haar een ogenblik vasthou dend tot zij weer aan een vaste bodem onder nare voeten gewend was, „kun jij je verstaan baar maken? We moeten ons haasten, Sonja." „Ja", antwoordde zij. Zij glimlachte gerust stellend tegen de menigte en sprak hen tOQ. Haar woorden schenen hun genoegen te doen, want zij glimlachten een beetje dom, misschien maar half begrijpend, en wezen op de muur. Een oude man kwam eerbiedig op mij toe en betastte mijn leren jas. De kinderen staarden naar mijn stofbril: toen ik die van mijn ogen op mijn voorhoofd schoof, zuchtten zij van be wondering. „Kom", zei Sonja. „Het is in orde, Casey. Ma's broer is hier in het dorp. Wij zullen naar hem toegaan. Nee. dat hoeft niet! Daar komt hij al aan!" Een lange Chinees in een lang blauw kleed kwam met lange stappen op ons toe. Zijn huid was donker verweerd, maar ik zag de gelijkenis tussen hem en de dode op het schip. Sonja en hij schenen elkaar te kennen Hij legde de hand palmen tegen elkaar, lachte en boog, dat de rode knoop op zijn muts danste. Nadat zij een Ogenblik samen gesproken hadden, zei Sonja mij: „Ga mee, Casey, hij zal ons mee naar zijn huis nemen." Struikelend haastten wij ons ower het geploeg de veld naar een smal paadje, dat kronkelend naar de poort leidde, gevolgd door het halve dorp dat beleefd fluisterde. Boven de poorts stond een afgodsbeeld en vlak erachter was een aar den heiligdom met nog een beeld in een nis. „Dat is de god van de wetenschap' legde Son ja uit. „De scholieren verbrandden in vroeger da gen papier voor hem, toen zij nog voor staats examens leerden. Heb je wel eens 'n Chinees dorp gezien?" DE IACHT NAAR HET marine-document Wereldoorlog 1914—'18 „Nee „Jammer dat wij niet mee: nese dorpen zijn zo aardig met zo weinig tevreden." Wij liepen door de hoofdstraat en het was als een schilderij, dat ik wel eens gezien had maar nooit voor werkelijk had gehouden. De muren, de huizen, zelfs de daken waren van aarde, maar de verhouding der huizen was volmaakt. De daken hadden sierlijke rondingen, 't latwerk van elk papieren venster verschilde van het volgende en elk huis had zijn door een aarden wal omsloten binnenhof Een man putte water uit een put langs de straat en naast de put stond een tempeltje. „Dat is de god der gezondheid", zei Sonja, „en vermoedelijk de weergod." Het was een land van vreemde goden en sim pel bijgeloof. Ma's broeder liep voor ons uit en ik zag, dat hij bezorgd was. Hij wilde ons ver moedelijk graag weg hebben en ik kon 't hem niet kwalijk nemen De autoriteiten zouden on plezierige vragen stellen inzake een geland vliegtuig. „Hij zegt ons voort te maken", zei Sonja. „Hij neemt mij de woorden uit de mond. We kunnen ons niet genoeg haasten." De man was blijven staan voor de poort van een van die aarden binnenplaatsen en beduidde ons, binnen te treden Het was een huiselijk oord, dat deed denken aan de boerenhuizen in het Noorden van Frankrijk. Twee ossen waren ge stald onder een aarden afdak. Een oude hond, die daar lag vastgebonden, stond stijfjes op en begon te blaffen. Een paar kippen namen kake lend voor ons de vlucht. Een vrouw draaide een stenen handmolen. Ma's broer liep recht over de binnenplaats, opende de deur van een laag gebouw en liet ons in een leeg vertrek, vermoedelijk de woonkamer. Er bevond zich een stenen haard, waarop een koperen theeketel stond te koken. De kachelpijp verdween in een verhoogd platform, vol wanor delijk beddegoed. Er was een ruw houten aan recht, met vaatwerk erop, een houten kast, ver moedelijk voor kleren. Dat was alles. Ik had nooit groter armoede en geringer levensbehoef ten aanschouwd. Een betere schuilplaats voor dat papier ware moeilijk te vinden geweest; nie mand zou hier iets van waarde vermoeden. Sonja scheen mijn gedachten te raden. „Ma's broer is een rijk man, maar hij heeft zijn geld ergens begraven. Waarschijnlijk kun je onder de vloer van bijna elk huis hier een ver borgen schat vinden. In tijden als deze moet men oppassen, niet rijk te schijnen". Muziek 12.07 Pror —12.33 Land- en tuinb.meded.) 12.55 Zonne wijzer 1.00 Nieuws 1.20 Amus. ork. 2.00 Boekbespr. 2,10 Pianospel 2.20 Gram. 2.40 I Amateursprogr. 3.15 Kron. v. letteren en j kunsten 3.55 Metropole ork. en solist. 4.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans 5.00 V. d. jeugd 6.00 „De Van 6en Klaar Club" 6.15 Journalistiek weekoverz. 6.25 Gram. 7.00 Nieuws 7.10 Lichte muz. 7.20 Pari. overz. 7.30 srk. 9.40 Act. 9.50 Pianorecital 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. VPRO: „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. Continubedrijven 11.35 Clavecimbel conc. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 VARA-varla 1.20 I Hawaiian muz. en orgel 1.45 Sportpraatje 2.00 Gram. 2*25 Huismuz. 2.45 Amateursuitz 3.15 Vragenbeantw. 3.30 Accordeon ork. en j solist 4,00 Boekbespr. 4.15 Kamer ork. en sol. 5.00 Act. 5.30 Lichte muz. 6.00 Nieuws 6.20 I Lichte muz. 6.45 Gram. 7.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 7.30 „Passepartout", caus. 7.40 „Het Boek Handelingen", caus. 7.55 „Deze week", caus. VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Gram. 8.50 „Naamloos", hoorsp. 9.30 Gram. 9.50 Instr. trio 10 00 Soc. comm. 10.15 Mariniers- kapel 10.45 Dubbelkwart. 10.55 Nat. Schaak kamp 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Verz. progr. Engeland. BBC. 330 m. 11.30 Gram. 12.25 >gr. 12.55 Weerber. 1.00 Nieuws 1.10 2.50 Sport Gevar. re 4.30 „Hor Berber. 6.00 Nieuw 2.10 Cor 3.30 Gevj and Away" 5.00 V. d. 1 4.00 Concert 5.55 Sport 6.30 Gevai progr. 9.00 Nieuws 9.15 Hoorsp. io.45 Avond gebeden 11.00 Nieuws 11.03—11.08 Weerber. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Dans- muz. 12.55 Sportparade 1.15 Orgelspel 145 V. d. Jcind. 2.00 Voordr. 2.30 Ork. muz 3 15 Orgelspel 3.45 Voetbalrep. 4.45 Jazzmuz. 5.30 Sportrep. 6.00 Concert 6.45 Caus. 7.00 Nieuws L Sport 7.30 Hoorsp. 8.30 Hersengym. 9.00 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuz. 1145 Meditatie 11.50—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weer ber. 12.34 Symph. ork. 1.00 Nieuws 1.15 Muz. r Grf"- 4 00 Accordeonduo 4.15 Gram. 4.30 Accordeonduo 4.45 Eng. les 5 00 Nieuws 5.10 Lichte muz. 6.00 Liturgische ge- M.^en M"(|ncnkoor 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.45 Cabaret 9 00 Gram. 9.30 Fragm. ..Dolly', operette 10.00 Nieuws 10J5 Verz. progr. 11.00 Nieu\ 11.05 Dansmuz. 11.45 8.30 Chansons 9.30 Mi 10.00 Nieuws 10.15 Lie 11.00 Gram. 11.55 Nieu 7.30 Nieuws 8.00 Gram. kruiswoordraadsels muz. 10.55 Nieuws teland. BBC. Uitz. i n.m. Eng. les v. beginn. 84. Deel 4. (Op 224. 49 en /rtN1ïïy®- sP'eSel Nederland. 5.00 Puzzle ook eens met ons mee Verborgen zegswijze BEHOEDEN KALVERLIEFDE VERJARING RANONKEL VERHOUDING VOEGZAAM PROTSERIG KEERPUNT VOORONDER LEKKERNIJ Uit elk woord drie opeenvolgende let- aebter elkaar plaatsen. Oplossing vorige puzzle No 38: 1 Verdrag, 2 Beb, 2 Baret Beril, 4 Tal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2