Mieuuic £ciiisd|c (Caurant 'm Britse pantserdivisie komt in E.D.G.-verband Amor en de emigranten Help ons, het leven van Petrof te redden... Ook Parijs voor defensiepact t.a.v. Zuidoost-Azië Koninklijk gezin in Oostenrijks vacantie-oord aangekomen Wist U DONDERDAG 15 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal: f 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10017 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken tantoastlcfj Is ahrbleortt tngn hert lo fegljeaspotl" Parijs kan tevreden zijn Evenals eenheden van de R.A.F.;\ troepen blijven in Europa EDEN, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren aan het Britse Lagerhuis de inhoud meegedeeld van de voorstellen voor een samenwerking tussen Engeland en de toekomstige Europese Defensie Gemeenschap. Engeland is bereid in het kader van de E.D.G. een pant serdivisie ter beschikking te stellen. Eden gaf eerst een overzicht van de verbintenissen, die Engeland reeds met de E.D.G. heeft aangegaan. Daar na deelde hij mede, dat in de Dinsdag j.l. te Parijs ondertekende overeen komst, Engeland zich verbonden heeft geen troepen uit West-Europa terug te trekken, zolang de bedreiging van de Europese veiligheid en van de E.D.G. voortduurt en dat over elke belangrijke wijziging in de sterkte van de Britse troepen in Europa overleg gepleegd zal worden met de E.D.G. bestuur heeft -haar ministers verzocht, af te treden wanneer de regering tóch De pantserdivisie die Engeland beschik baar wil stellen, zal één der in Duits land gelegerde divisies zijn. Verder zullen eenheden van de RAF deel gaan uitmaken van een Europese luchtmacht, zodra deze gevormd is bin nen het kader van de NATO. De Britse datum voor het EDG-debat vaststelt. Men betwijfelt echter of de ministers in voor komend geval aan dit verzoek gehoor zullen geven. Zowel in Den Haag als in- Bonn juicht men de Engelse voorstellen van harte toe. Alleen de WëstduLtse socialisten achten de verklaring „van geringe bete kenis". De Franse socialisten zijn onder ling verdeeld wat het EDG-verdrag be treft. ANTHONY EDEN en Europese eenheden zullen onder een geïntegreerd algemeen hoofdkwartier staan. Op alle bijeenkomsten van- de minister raad van de EDG zal een Engelse afge vaardigde met de rang van minister deel nemen. Ook in het hoge commissariaat van de EDG zal Engeland vertegenwoor digd zijn. De overeenkomst tussen Engeland en de EDG wordt van kracht, zodra de ra tificatie-documenten van de zes leden- staten van de voorgestelde EDG te Lon den zijn gedeponeerd en de EDG in wer king is getreden. Al deze Britse toezeggingen zijn voor namelijk bedoeld om de Franse regering een steun in de rug te geven, wanneer straks het EDG-verdrag ter goedkeuring aan het Franse parlement zal worden voorgelegd. De Franse regering heeft gezegd, dat de EDG voor haar slechts aanvaardbaar is wanneer Engeland zich aan het EDG-verdrag bindt, Amerika zijn troepen in Europa handhaaft en de Saar- kwestie wordt geregeld. De eerste van deze voorwaarden is nu vervuld en Ame rika zal vermoedelijk een verklaring als bovenbedoeld afleggen, vlak voordat het Franse parlement het EDG-verdrag in behandeling zal nemen. De Britse voorstellen zijn- in Frankrijk overigens lang niet doqr ieder enthou siast ontvangen. President Coty heeft persoonlijk moeten ingrijpen om een dreigende regeringscrisis te voorkomen en dat slechts een tiental dagen vóór de belangrijke Geneefse conferentie be gint. Radicale en Gaullistische pralements- leden cn ministers stellen alles in het werk om te voorkomen, dat spoedig de parlementaire bespreking over het EDG- verdrag zal plaats hebben. President Coty heeft hen nu gevraagd, zich wat te matigen. Het Gaullistische partij- Morgen (Goede Vrijdag) verschijnt ons blad niet. Onze bureaux zijn morgenochtend tot 12 uur geopend. Directie N.L.C. Petrof, de derde secretaris van de Rus sische ambassade in Canberra, vroeg dezer dagen asyl. Hjj wordt op het ogen- in een geheime schuilplaats onder vraagd en legde zoals gemeld een soha.t van geheime gegevens over, die In kringen van de Australische contra-spion- nage grote sensatie hebben verwekt. Tussen regeringsfunctionarissen van Melksanering opgelost Scheuring in de partij Bevan treedt uit Labours schaduwkabinet In de Britse Labourpartij heeft zich een ernstige scheuring voorgedaan: Aneuirin Bevan, de links-socialistische ..oproerkraaier", is uit het schaduwka binet van Labour getreden. Dit schaduw kabinet, ook wel parlementaire commis sie van Labour genoemd, is samengesteld uit socialisten die minister zouden zijn als Labour aan de macht was. Attlee staat aan het hoofd van dit ..kabinet". De parlementaire commissie van Labour komt van tijd tot tijd bijeen om de socia listische politiek te bepalen. Bevan ging heen uit protest tegen het Brits-Amerikaans accoord ten aanzien van het tienlandenpact voor Zuidoost- Azië, dat Bevan „een alliantie tegen politieke en sociale vooruitgang, geheel in Amerikaans belang" noemde. Eerste tomaten geveild in Poeldijk De eerste tomaten zijn aangevoerd Aan de fruit- en groenten veiling te Poe' dijk kwamen drie kwekers er mee voc de veilingklok. t w. de heren Th. i Leeuwen Nzn. A. v. Leeuwen Nzn e J. N. Kester. De primeurs brachten 3146 per stuk op. Echtgenote Hij is ontvoerd Verzoek van de premier aan alle dagbladen, geen foto te publiceren HELP ONS, het leven van de Rus Petrof te redden door geen foto van hem te publiceren. Het is zeer waarschijnlijk, daj de communisten Petrof willen elimineren. Aldus een telegram, dat de Ausfcalische premier, Menzies, aan de gehele Australische pers heeft gezonden. WLADIMIR PETROF Zijn leven in gevaar... Australië, Engeland en de Ver. Staten ordt thans over de betekenis van de Petrof-geheimen gediscussieerd. In het gebouw van de Russische am bassade gaf mevrouw Petrof gisteren een interview. Zij verklaarde nadrukke lijk, dat haar man haar nooit zou hebben verlaten. Hij is ontvoerd! riep zij Haar ogen waren rood van het huilen. De Russische ambassadeur. Generalof, voegde hieraan toe: Alle'sensationele be richten over Petrofs vlucht zijn natuurlij! van alle grond ontbloot. Naar thans uit de geheimen van Petrof bekend is geworden, waren bij de Rus sische spionnage in Australië ongeveer 30 Australische burgers betrokken. Er den ook geheimen zijn uitgelekt va proefnemingen op de raketten-proefter- reinen van Woomera in het N.W. van 't land. Prof. Malherbe (Zuid-Afrika) in Den Haag Prof. dr F. E. J. Malherbe, hoogleraar in de Zuidafrikaanse taal- en letterkunde aan de universiteit te Stellenbosch (Z. Afrika), die op uitnodiging van minister Cals gedurende zes weken in ons land zal verblijven, is gistermorgen in Haag aangekomen. De hoogleraar zal lezingen houden universiteiten en voor verenigingen op het gebied der letterkunde. Voorts zal prof Malherbe hier te lande een studie maken van de opvoedkundige taak der musea. Op 26 April zal hij het Museum voor het Onderwijs in Den Haag bezoe' ken en op 3 Mei spreekt hij in Pulchri Studio voor „Oefening kweekt kennis" Dit bezoek geschied in het kader var de uitwisseling van geleerden, zoals i: voorzien in het culturele verdrag tussen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika. Grofe drukte op Dinsdagmorgen Extra treinen tijdens de Paasdagen Gedurende het Paasweekeinde zullen de Ned. Spoorwegen op de hoofdlijnen het Noorden. Oosten en Zuiden cn op de voornaamste lijnen in het Westen extra treinen laten rijden. De dienst regeling van enige van deze treinen is in het spoorboekje opgenomen tussen vette lijnen. De overige zullen als voor- en volgtreinen kort voor cn na treinen van de gewone dienstregeling rijden. Het aantal van deze extra treinen, dat op Zaterdag 17 Maandag 19 April (2e Paasdag) groot is. zal op Dinsdagmorgen 20 April beperkt zijn, omdat NS. op die ochtend een zeer groot aantal militairen per trein naar hun garnizoen moeten terugvoeren, waarvoor veel spoorweg- materieel nodig is. Deze Dinsdagochtend bestaal dan ook de kans, dat in de eer ste uren na 7 uur niet in alle treinen van de gewone dienstregeling voldoende plaats zal zijn. Brand op Nederlands schip in Londen Aan boord van het Nederlandse vaar tuig Hondsbosch (217 ton) is vanoch tend. bij aankomst in Londen, brand uitgebroken. De brand, die door de zee lieden en 40 brandweerlieden bestreden werd, kon in drie kwartier onder con trole worden gebracht- Het voorschip en de verblijven van de bemanning zijn beschadigd. De scheepskok kon zich door een luik redden, toen zijn hut door de vlammen werd bedreigd. Britse koningskinderen gaan ouders tegemoet Prins Charles en Prinses Anne, de kinderen van het Britse vorstenpaar, zijn gistermiddag per trein uit Londen naar Portsmouth vertrokken, om daar aan boord te gaan van het koninklijk jacht „Britannia". Zij zullen hun ouders, die uit de Gemenebestlanden op de terug reis zijn, tot Tobroek tegemoet reizen. Meisje in Delft onder vrachtauto gedood Tijdens het spelen op de hoek Koe poortstraat-Van Miereveltlaan in Delft verloor het vierjarige meisje D. M. de Bruin uit de Groenlandselaan gistermid dag vermoedelijk het evenwicht waar door zij op straat viel. juist voor de achterwielen van een passerende vraoht- auto. In het ziekenhuis kon men slechts de dood constateren, Narcissen staan nu in volle bloei Tijdens de komende Paasdagen zullen overal in de Bollenstreek de narcissen in volle bloei staan. On danks de abnormale koude begin nen de vroege hyacinten te kleu ren. Wanneer het weer enigszins meewerkt, kunnen vele velden als bij toverslag in een fleurig geheel veranderd zijn. Enkele beschutte veldjes staan nu reeds in bloei. Ook Keukenhof biedt een kleu rige aanblik door de bloeiende nar cissen, hyacinten en fel-gekleurde tulipa's. In de grote kassen staan nu vrij wel alle soorten tulpen in bloei. Censuur opgeheven Beslissende slag om Dien Bien Phoe verwacht De definitieve grootscheepse aanval van de communistische troepen op de vesting Dien Bien Phoe in Noord-Laos kan thans elk uur worden verwacht, zo seinde Reuter gisteravond. Op aandrang van 16 buitenlandse cor respondenten heeft het Franse opperbe vel in Indo-China er in toegestemd, dat alle telegrammen van deze corresponden ten ongecensureerd worden verzonden. Generaal Partridge, opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, is in Saigon (Vietnam) aangekomen voor besprekingen met de Franse legerleiding. Na de botsing boven Hillegom: Een enorm, gat in de Ringvaart en enkele wrakstukken wezen de plaats, waar de Thunderjet neerstortte. Vrouw in brandend huis gelaten: 8 jaar De Bredase rechtbank heeft gistermid dag de chauffeur B. M. uit Moergestel wegens poging tot moord veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf (overeenkom stig de eis). M. sloeg op de avond van 7 October j.l. jn vrouw met een hakbijl op het hoofd, legde haar, terwijl zij bewusteloos was, op de divan en stak het huis in brand. Door de rook en de vlammen kwam de w bij en waarschuwde de politie. Boven in het huis lagen op dat moment drie kleine kinderen te slapen; -De Rus Wisjinsky heeft vandaag 'erzocht, communistisch China, Tsje- choslowakije en India toe te laten tot de ontwapenings-subcommissie die geheime besprekingen zal voeren over inkrimping de atoominspanning en de bewape ning in het algemeen. Dulles voldaan terug.... Westelijke Drie wijzen communistisch China zijn juiste plaats aan OOK FRANKRIJK heeft zich gisteren, zoals werd verwacht, uitgesproken vóór een collectief defensiestelsel in Zuid-Oost-Azië. Dit is het resul taat van de besprekingen die de Franse minister Bidault met zijn Ameri kaanse collega Dulles heeft gevoerd. Intussen heeft het Westen de steeds krachtiger wordende Russische pogingen communistisch China tijdens de Ge neefse conferentie en bij de voorberei dingen er van als een grote mogend heid te behandelen, kort en bondig van de hand gewezen- Amerika. Engeland en Frankrijk hebben dit in afzonderlijke, gelijkluidende nota's aan de rege- van de Sowjet-Unie laten weten- Een commentator van radio-Moskou ver klaarde naderhand doodleuk dat commu- istisch China op voet van gelijkheid aan e conferentie zal deelnemen. Minister Dulles Ï6 inmiddels voldaan Prins bestuurde vliegtuig Het koninklijk gezin is gisteravond n zeven uur na een voorspoedige réis in Ofoergurgl (Zuid Tirol) aangekomen. Koningin Juliana. Prins Bernhard, de Prinsessen Beatrix en Irene en Jonk- vrouwe Renee Roëll waren 's middags op het vliegveld Innsbrück-Kranebitten gearriveerd. Vandaar reisden zij door naar hun vaoantieverblijf Obergurgl. De luchtreis Soesterberg-Innsbrück heeft twee uur en 45 minuten geduurd. Prins Bernhard bestuurde zelf het vlieg tuig. Op uitdrukkelijk verzoek van de Koningin was er op het vliegveld geen officiële begroeting. Wel werd het ko ninklijk gezin door persoonlijke vrien den begroet. Het gezelschap reisde per auto naar het tachtig kilometer van Innsbrück gelegen Obergurgl. De Seafury kwam in een bol lenveld terecht. VOOR TWEE WEKEN Zal Berkelse zaak worden geschorst? Door advocaten verzocht uitstel dan toegestaan AAHd e Nieuwe Leidse Cn verneemt, is de zaak tegen de Ber kelse arts O., die ervan wordt verdacht vrouw te hebben vergiftigd, geens- uitgesteld', zoals sommige geruchten willen- Men al zich herinneren, dat de recht bank deze zaak. na schier eindeloos uit stel, op 22 April zou behandelen. Voor die datum had de officier van Justitie. G- J. de Lint, de zaak bij de recht bank aanhangig gemaakt- Mr de Lint verzekerde on6, dat de zaak op deze datum wél zal voorkomen. Men mag echter verwachten, dat de behan deling van de zaak door de rechtbank enige tijd zal worden uitgesteld, om tegemoet te komen aan het verzoek daar- e van de zijde der verdediging. Voor de buitenwereld zal de gang van zaken waarschijnlijk niet veel verschillen van het ..gebruikelijke" uitstel, zoals dat tot nu toe is verleend. De zaak staat normaal op de rol en zal ook door de officier van Justitie worden voorgedragen- De president van de rechi- bank zal dan bepalen, of er nog een ge deelte van de zaak zal worden behan deld- De zaak zal dan waarschijnlijk wor den geschorst voor ten hoogste veertien dagen- DAT mr M. v. d. Goes v. Naters. die in Saarbrücken zijn plan voor het Saarge- bied heeft uiteengezet, weer in ons land terug is. DAT het echtpaar J. Manders-Sterken te Eindhoven 26 April 60 jaar getrouwd is DAT het schoolhoofd C. Kalle te Sint Annaland op Tholen eerst dezer dagen de briefkaart met bijzonderheden over de ramp ontving, die A. Kalle uit Ouddorp (Z.H.) hem op 4 Februari 1953 zond. DAT tégen de voorzitter van de Ver. van Grondeigenaren in het Buitenveld- West onder Veenwouden, de Groninger arts P. R-, in hoger beroep bevestiging van het rechtbankvonnis is geëist, 2 x een boete van f 25 wegens het plaatsen van protestborden tegen minister Mans- holt. inzake vordering van landbouw gronden. DAT de Ned. consul te Dortmund, F. G. Lampe, gisteren 70 jaar is geworden. DAT prof ir R. v. Hasselt van Delft, prof. dr H. J. v. d. Schroeff van A'dam, en D. W. Stork uit Hengelo 3 weken in de V.S. de cursussen voor doelmatige be drijfsleiding gaan bestuderen. DAT de lVz-j. vaars Holambra Theo dora en de 1-j. vaars Holambra Koosje van J. v. d. Broek te Berlicum (N B.) op de veetentoonstelling t.g.v. het 400-jarig bestaan van Sao Paulo in Brazilië een le prijs kregen. DAT het Ingenieursbureau vooi Bouwnijverheid N.V. te Oegstgeest met f 413.000 de laagste inschrijfster was voor de bouw van een nieuw gemeentehuis te Wieringerwerf (hoogste inschrijving: f 498 200). DAT enige afgevaardigden van rege ringen, die houten huizen aan het ramp gebied geschonken hebben, van 26 t.m 29 April als gast van de reger1-« -lil gebied zullen bezoeken. DAT een 400 E.H.B.O.-ers zullen deel nemen aan het Nationaal E.H.B.O.-con- gres van 11 t.m. 13 Juni in Apeldoorn. DAT het ontspanningspark De Efteling te Kaatsheuvel (N.B.) op 1ste Paasdag, uitgebreid met een grote roeivijver en een bron in het Liefdeslaantje, weer voor het publiek open gaat. DAT de Tweede Kamer i.v.m. het be zoek van de Deense koningspaar aan ons land haar eerstvolgende vergadering houdt op Woensdag 28 April i.v.p. op Dinsdag 27 April. DAT de oudste melkinrichting in ons land. de N.V. R'damse-Melkinrichting, Zaterdag 75 jaar bestaat, doch het bestuur verzoekt geen bloemen te schenken, doch ev. een geldsbedrag voor de Stichting R'damse Kleuterverblijven. DAT een A'damse taxichauffeur in zijn wagen een koffertje met juwelen vond ter waarde van f 10 000 van een dame uit Ecuador, die hem hiervoor f 5 vinders loon gaf. Dank zij provinciale steun Hogere aanspraken op de sanatorium verzekering Echtar alleen voor N.S.V. De nieuwe regeling van de provinciale staten van Zuid-Holland voor subsidie in de kosten van sanatoriumverpleging komt hierop neer, dat de provinciale overheid jaarlijks een subsidie van ƒ6,16 verleent voor iedere inwoner der pro vincie, die bij de stichting Ned. Sanato rium Verzekering is verzekerd tegen de kosten van sanatoriumverpleging voor een uitkering van minimaal ƒ7,50 per verpleegdag. De op deze wijze ontstane fondsen die nen te worden aangewend om de aan spraken van de verzekerden te verhogen. In tegenstelling met de oude regeling, op grond waarvan iedere inwoner van Zuid-Holland in geval van verpleging in een sanatorium verpleegsubsidie genoot, geldt dit thans in het algemeen slechts voor die inwoners van Zuid-Holland, die bij de NSV zijn verzekerd of herverze kerd voor een bedrag van tenminste ƒ7,50 per dag. Zweden heeft de dienstplichtige leeftijd van 19 tot 18 jaar verlaagd. In 1950 was deze leeftijd op 19 jaar Is de koffie in café's niet te duur? Het Tweede-Kamerlid Wel ter (K.N.P.) heeft schriftelijk aan mi nister Zijlstra gevraagd of hij vindt dat de onlangs opnieuw verhoogde prijzen, die in café's en restaurants worden berekend voor koffie en thee, in een redelijke verhouding staan tot de prijs van de grond stoffen, vermeerderd met exploita tiekosten. Zo neen, acht de minis ter het dan niet nodig dat door de prijsbeheerslng een eind wordt ge maakt aan de prijsverhoging?, zo vraagt de heer Weiter. Vrij koud Het K.N.M.I. te De Bilt ver. wacht tot morgenavond: Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige, af en toe vrij krachtige Noor delijke wind. Vrij koud met in de vroege ochtend plaat selijk lichte nachtvorst. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 5.43 tot 19.38 uur; Maan van 18.15 tot 4.39 uur. Zaterdag: zon van 5.41 tot 19.40 uur; Maan van 19.24 tot 4.53 uur. Op 19 April V.M. de Ver. Staten teruggekeerd. HU verklaarde vóór zijn vertrek, dat hij in Amerika zijn onderbroken hengelfestijn, gaat voortzetten- Australië en Nieuw-Zeeland hebben laten weten dat zij bereidi zijn. bespre kingen te beginnen over een nieuw col lectief verdcdlgmgsstelsel voor zuidoost- Azië en het Westelijk deel van de Stille Tenslotte vermelden wij no„', dat een troepenmacht van 2000 tot 2500 man de Geneefse politie ter zijde zal staan tijdens de conferentie die op 26 April begint- De soldaten zullen de hotels en kantoren van de afgevaardigden en het internationale perscentrum beschermen, terwijl de po litie het gebouw van de V-N. zal bewa ken, waar de conferentie zal worden ge- Onder het motto ,floudt de vlag in topheeft de Amsterdamse politie op zeven verschillende punten van de stad een verkeers- gevarenvlag geplaatst. Elke keer als er een verkeersongeluk met dodelijke afloop is gebeurd, gaat de vlag halfstok. Men hoopt dat door deze waarschuwing het aantal verkeersongelukken zal dalen. HET WEER IN EUROPA

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1