Jlieuuie £ciii'sd)c ÖTourant Dodelijk vermoeide mannen werken achter 't front Voorjaars prijsvraag Echtgenote van kolonel De Castries roept haar man dagelijks per radio op Vonnis over Faber gegrond op S.S.-practijken Russisch spionnagecomplot in Australië Accoord Londen-Washington inzake Zuidoost Azië Wist U WOENSDAG 14 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand: 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste Jaargang No 10016 .Stanleastfcti ft gheHeoett «BB btrt la fegljenspott" Zie pagina 3 (Dit nummer bestaat uit 20 pagina's) De slag om Dien Bien Phoe (Van onze correspondent Alfred van Sprang) T~\ERTIG BUITENLANDSE correspondenten van zeven verschillende landen seinen van de stad Hanoi in het Noorden van Indo-China dagelijks duizenden woorden uit om de wereld zo volledig mogelijk op de hoogte te houden van de dramatische en tegelijk spectaculaire strijd om de belegerde voorpost Dien Bien Phoe, waar veertigduizend fatalistische communisten nog steeds vergeefse pogingen doen om vijftienduizend in gegraven Fransen, Vietnamezen, Noord-Afrikaners en Légionnaires uit hun stellingen te drijven. Het zenuwcentrum van deze grootste actie in de nu zeven jaar oude burgeroorlog bevindt zich in een oude, sombere citadel even buiten het centrum van Hanoi. Daar zetelen de generaals Navarre en Cogny in een kamer met metershoge stafkaarten langs de wanden. Van daaruit staan zij in geregeld radiocontact met de onder grondse commandopost van de verdediger van Dien Bien Phoe: kolonel Christian de Castries. JN gang egde schijnt trouw elke dag een magere, wat oudere dame om Dien Bien Phoe op te roepen. Het is de vrouw van kolonel de Castries, die in de bevoorrechte positie verkeert om zo geregeld met haar man te kunnen spreken. Van die gelegenheid maakt zij gebruik om hem en de man nen, die met hem vechten de kracht en dc moed toe te wensen om stand te kun nen houden. Mevrouw de Castries zorgt er ook elke dag voor. dat er een pakje met brieven, sigaretten en andere kleinigheden voor haar man op het vliegveld Bac-Mai even buiten de stad is om met de tonnen en tonnen ammunitie, voedsel en andere voorraden boven Dien Bien Phoe uitge worpen te worden. Het vliegveld Bac-Mai is de basis vanwaar Dien Bien Phoe bevoorraad wordt. Het wordt misschien nog scher per bewaakt dan een laboratorium voor atoomonderzoek. Een driedubbele prik keldraadversperring omspant alle vitale gebouwen cn het platform waarop de honderden vliegtuigen geparkeerd staan. Militairen te vort en in jeeps patrouille ren dag en nacht om het vliegveld en zelfs in de ruimten tussen de verschil lende prikkeldraadomheiningen. Zodra het donker is tasten sterke zoeklichten voortdurend het terrein en de omgeving af.. De schildwachten hébben opdracht om zonder waarschuwing te schieten op iedereen, die zich in't donker bij de vlieg tuigen bevindt. De vliegers en het grond personeel op Bac-Mai lopen met zware vermoeidheidskringen onder de ogen rond. De laatste weken zijn zij evenals het garnizoen in Dien Bien Phoe veel slaap tekort gekomen. Dag en nacht zijn in de weer om de gigantische lucht brug met Dien Bien Phoe in stand te houden. De belegerde post is geheel op bevoorrading door de lucht aangewe- En nu de Vietminh vele doden in vier geworpen hebben moet er zelfs drinkwater gedropped worden. KOLONEL DE CASTRIES Held van Dien Bien Phoe Behalve de transportvliegtuigen zijn ook de bommenwerpers voortdurend in actie. Zij bestoken de posities van de Vietminh met alles wat er maar is tot bommen van duizend pond en napalm toe. Het zijn vooral die onafgebroken bombardementen overdag en 's nachts welke de communisten ervan weerhou- en meer activiteit te ontwikkelen dan j nu doen. Andere vliegers, die een heroische, laar minder spectaculaire rol spelen zijn de piloten van de helicopters en de anrbulanccvliegtuigen. Met geen andere bescherming dan een rood kruis op romp vleugels (waar de Vietminh zich niets i aantrekt) wagen zij zich lussen het mortier- en artillerievuur door om te trachten op het met bomkraters bezaaide vliegveld Dien Bien Phoe te landen en weer enkele gewonden af te voeren. Meestal doen zij hun gevaarlijke pogin gen na zonsondergang, zonder lichten en zonder bakens. De ene keer lukt het om binnen tc glippen, maar dikwijls moeten zij ook onverrichterzake naar de basis terugkeren. Hier in het veilige Hanoi spreekt len uiteraard veel over Dien Bien Phoe. Men volgt de strijd via krant en radio met interesse. Maar slechts weinigen maken zich serieuze zorgen over het lot van deze vijftienduizend militairen daar ver weg in de moeilijk-begaanbare ber gen. Het leven gaat hier gewoon door. Men doet zijn werk en keert aan het einde van de dag naar huis. Men eet gaat daarna naar de biscoop of op visite bij kennissen. En als men dan onderweg het geluid van vliegtuigen hoort, die on zichtbaar tegen dc avondlijke hemel in de richting Dien Bien Phoe vliegen, kijkt men misschien even naar boven en denkt aan de mannen, die ginds de zoveelste slag leveren tegen de rebellen. Even maar. En misschien Het kapotgeschoten vliegveld van Dien Bien Phoe hiedt een troosteloze aanblik als gebolg van een onafgebroken artillerie bombardement door de commu nisten. Twee leden van het Vreemdelingenlegioen loodsen de Franse vliegtuigen door aller lei gebaren tussen de wrakstuk ken door. Links op de achter grond het wrak van een DC-3 transportvliegtuig. Rechts de res ten van een Franse jager. Elders in ons blad drukken wij nog en kele foto's van het slagveld bij Dien Bien Phoe af, ter illustratie van een artikel van Van Sprang over dit onderwerp. Paspoorten worden pas in 1955 goedkoper Collectieve passen worden afgeschaft Het ligt' in de lijn der verwachtingen, dat de kosten voor Nederlandse paspoor ten pas in 1955 vrij aanzienlijk zullen worden verlaagd. Dit is zoals men weet een aangelegenheid van landelijke, pro vinciale en gemeentelijke overheden, zo dat het moeilijk is te voorspellen, hoe duur of goedkoop het paspoort volgend jaar zal worden. Voorts is gebleken, dat de overheid voornemens is de collectieve paspoorten te gaan afschaffen. C.V.P. 95 zetels in Kamer Langdurige crisis in België Volgens de officiële uitslag^i uit alle dertig kiesdistricten is de samenstelling van de Belgische Kamer van Afgevaardig den thans als volgt: r.-katholieken (CVP) 95 zetels (i.p.v. 94). socialisten 86, liberalen 25, communisten 4 (i.p.v. 5) en r.-katho- lieke splinterpartijen 2. Algemeen is men in Belgische rege ringskringen van oordeel, dat de crisis wel eens lang kan duren. De grote socia listische en de r.-katholieke partij be twisten elkaar het formateurschap. De socialisten wijzen op hun duidelijke zege en de r.-katholieken stellen, dat zij nog steeds de grootste partij vormen. I Marie Besnard, de 57-jarige Franse weduwe die er van wordt verdacht, zes familieleden met arsenicum te hebben vergiftigd, is voorlopig op vrije voeten. Tussen haar beide advocaten verliet zij gisteren de ge vangenis te Bordeaux, waarin zij vijf jaar heeft gezeten in voorarrest. Zij spoedde zich met een taxi regelrecht naar een klooster. De geleer den proberen intussen vast te stellen, of het arsenicum vóór of na de dood van de slachtoffers is toegediend. „Ongelooflijk grof en primitief" Als Duitser beschouwd, zelfs in strijd met Hitiers wetgeving DE MOTIVERING van het vonnis der Düsseldorfse rechtbank over Klaas Faber is tftans bekend gemaakt en zij heeft de aan Nederlandse zijde reeds bestaande verbazing over het oordeel nog doen toenemen. De recht bank had zoals men weet, verklaard dat Klaas Faber, een van de zeven uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers, als Duitser moet worden beschouwd en daarom niet kan worden uitgeleverd. Het blijkt nu, dat het gerecht zo ver is gegaan, zijn beslissing te baseren op de gebruiken, die in 1944 bij de S.S. in zwang waren en die rechtstreeks uit een eigen uitleg door de S.S van de beruchte Neurenbergse rassenwetten voortvloeien. Dc rechtbank heeft weliswaar over wogen, dat deze SS-gebrulken. waar door in de practijk alle personen van Germaanse afkomst als ..van Duitse stam" werden aangemerkt, zelfs in strijd waren met de wetgeving van dc natio- Londen vol verwachting Ambassade-secretaris Petrof legde geheime documenten in Canberra over Petrof, de derde secretaris van de Rus sische ambassade in Canberra (Australië), die gisteren asyl heeft verzocht en gekre gen. was chef van de Russische inlichtin gendienst in Australië. Hij legde een groot aantal geheime documenten aan de Aus tralische regering over. waardoor de or ganisatie van de Russische spionnage in Australië thans een open boek is. Zoals de lezer zal hetóen bemerkt wordt in dit artikel steeds gesproken van kolonel de Carries, hoewel deze militair allang werd bevorderd tot ge neraal. Het is echter gebruikelijk, dat een bevordering pas wordt aanvaard, nadat de beslissende slag is geleverd. naal-socialistische regering volgens welke twee voorouders Duits moesten zijn) doch desondanks heeft zij aan eigenmachtige SS-justitie nos rechts kracht toegekend. De Nederlandse oorlogsmisdadiger heeft beweerd, dat hij in 1944 bij dc SS- Einwanderungsstelle in Lodz in Polen ne Duitse nationaliteit heeft aangevraagd en dat deze hem door de commandant van dit bureau verleend is. Weliswaar kon Faber voor deze bewering geen be wijsstukken meer ter tafel brengen, doch het gerecht heeft in plaats daarvan genoegen genomen met een verklaring van de toenmalige commandant. Deze heeft voor de rechtbank verklaard, dat hij in 1944 de zaak-Faber persoonlijk had onderzocht en dat daarbij gebleken i was. dat de Nederlandse SS-er voldeed jaan de voorwaarden om genaturaliseerd minste nadat de In het Russisch gestelde w°rde" 9" getuige verklaarde daar- documenten zijn vertaald. Petrof vroeg om asyl, omdat hij niet langer in het communisme geloofde, sinds hij gezien had. hoe de mensen in Austra lië leven. Naar Ass. Press verneemt, worden in de documenten niet alleen Russische agenten genoemd, maar ook Australische burgers die voor de Russen werken. De Australische regering heeft om een wetswijziging verzocht, waardoor het mo gelijk wordt, getuigen voor een speciale commissie te dwingen en te verplichten tot getuigenis. Petrof wordt streng bewaakt: meri is bang dat de Russische geheime dienst hem zal willen elimineren. Petrofs echtgenote is nog in de Russische ambassade. Zij zou het voornemen hebben, naar Rusland terug te keren, omdat anders haar familie in moeilijkheden komt. In kringen van de geheime dienst te Londen verwacht men, dat de Petrof-ge- heimen ook voor Engeland van belang zullen blijken te zijn. Intussen heeft de Amerikaanse regering in Ottawa het volledig verslag van het verhoor-Gouzenko (de Russische codeer klerk die de Russische atoomspionnage in Canada verried) vrijgegeven, omdat het niets bevat dat nog niet algemeen be kend is. Hedenmorgen zijn enige bijzonderheden bekend gemaakt van de documenten. Hieruit zou o.m. blijken, dat de commu nisten in Australië voor spionnagedoel- einden over onbeperkte geldmiddelen be schikken. Verder zou Petrof. die 45 jaar oud is, namen hebben genoemd, die in Australië een politieke sensatie kunnen verwekken. Naar Ass. Press verneemt, is Petrof voor hij naar Australië kwam, een vooraanstaand functionnaris geweest bij de Russische geheime dienst voor de bij. dat zijn bureau in de practijk nooit heeft geëist, dat aan de door cc rege ring gestelde voorwaarden werd vol daan. doch dat het steeds zijn beslissin gen heeft gebaseerd op de opvatting, da' alle Germanen van Duitse stam zouden zijn. Bankbediende in arrest Recherche in Goes op zoek naar f 50.000 De postale reoherche speurt nog steeds naar de juiste omstandigheden, waar onder een bedrag van 50.000 gulden is verdwenen, dat per aangetekende brief van het kantoor van de Amsterdamse Bank te Goes naar het hoofdkantoor was verzonden. De bankbedlende M. P. B. te Goes is gearresteerd en wordt op het Goese po litiebureau gevangen gehouden. Hij schijnt samen met een collega het pakje met bankbiljetten vlak voor sluitingstijd op de bank te hebben gereedgemaakt en het toen naar het postkantoor te heb ben gebracht. Geen apen meer bij A-proeven l De Wereldfederatie voor Dierenbe scherming. die in Scheveningen verga dert, heeft een scherp protesttelegram verzonden aan de Amerikaanse regering tegen het gebruik van apen bij atoom- proeven. ontoelaatbaar was en daardoor in zake Faber een verkeerde beslissing was ge nomen. Maar dat deed naar het oordee. van het gerecht niets af aan het feit. dat Faber thans als Duitser moest wor den beoordeeld. De rechtbank nam na melijk het standpunt in> dat de nationa lisatie indertijd is uitgesproken door de daartoe alleen bevoegde administratieve instantie. Zij meende, dat het niet haar taak was. uit te maken of deze beslissing al dan niet juist was geweest. Zij heeft gemeend ook aan een onjuiste beslissing van het SS-bureau rechtskracht te i ten toekennen. Deze argumentering- wordt door Ne derlandse waarnemers in Bonn als gelooflijk grof en primitef" gekenmerkt. Zij zou bovendien kunnen betekenen, dat alle nog in Duitsland ondergedoken vroegere SS-lieden als Duitser kunnen worden beschouwd. Parijs gunstig gestemd Thans definitief: eerst eens zien wat de conferentie in Genève oplevert ENGELAND EN DE VER. STATEN hebben gisteren officieel bevestigd, met andere belanghebbende landen de gezamenlijke verdediging vah Zuidoost-Azië en het Westelijke deel van de Stille Oceaan te zullen bezien. Zij zijn het er over eens, dat de toenemende communistische activiteit in Indo-China een gevaar is voor de vrede en veiligheid van het gehele gebied. Dit accoord is het resutaat van de besprekingen, die de Amerikaanse mi nister Dulles in de afgelopen twee dagen te Londen heeft gevoerd met zijn collega Eden en premier Churchill. (n een communiqué spreken de ml-| Te ParÜs nisters de hoop uit dat de Geneefse con-l&unst'£ fcrentie, die op 26 April as. begint. zaJl leiden tot het herstel van de vrede Indo-China. Zij geloven, dat het aange kondigde collectieve defensiestclsel hii toe zal bijdragen. DAT tegen de 37-jarige caféhouder G. v. R. te Maastricht 8 mnd is geëist, waarvan 4 voorw., wegens het onbevoegd bezitten van 471 ampullen morfine. DAT tegen 4 Maastrichtenaren van omstreeks 20 jaar straffen zijn geëist van 2 tot 1 jaar en in één geval ontslag van rechtsvervolging i.v.m. ontoerekenings vatbaarheid. wegens 2 inbraken. DAT volgende week begonnen wordt met Üe bouw van 3 pijlers voor de s permanente Baileybrug over de Maas bij Well (L.), welke brug eind Aug. klaar komt. DAT de Stichting Het Ned. Ziekenhuis wezen op 23 en 24 April in Arrhem eer landelijk congres belegt. DAT de bruine Gelderse stamboekme.- rie Letera van boer M. Markerink t« Velsen 2 veulens ter wereld heeft ge bracht. DAT tegen de 52-j. koopman J. in t' H. 1 R'dam 2 jaar is geëist wegens afzet- ng voor ruim f 4.500 van koopman P. oor een koop van 6 ankers. DAT minister Drees Zaterdag in de Grote Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn de bevrijding van deze plaats zal her denken. DAT de nationale metselwedstrijd dit jaar op 20 en 21 Juli in R'dam gehouden wordt en er vermoedelijk een 60 deelne mers zullen zijn. DAT in Utrecht de 31-j. commies van de N.B.M., F. S. veroordeeld is to. 10 mnd, waarvan 5 voorw., wegens 'erduis- terlng in dienstbetrekking van ruim f 7700. DAT de 2 Ned. tippelaars, de 67-j. Opa Schram uit Driebergen en de 71-j. Willemsen uit Asten (N.B.), op weg Rome Karlsruhe zijn gepasseerd. DAT gisteren in A'dam in hoger be roep het proces begon tegen de 55-J, Aalsmeerse kweker M. B. wagens ver zwijging van ca f 232.000 voor de vermo- gens-aanwas-belasting, welke zaak op 20 en 27 April wordt voortgezet. Dat het bloemenfeestin de R'damse Lijnbaan geopend is met de symbolische planting van een boom als eerste van een aan Schouwen en Duiveland ge schonken boombeplanting voor een straat DAT na afloop van de graanbeurs in Groningen gisteren een receptie is ge- houten t.g.v. het 75-j. bestaan van de vereniging De Beurs. DAT in Arnhem en Nijmegen nieuwe P.T.T. gebouwen zullen komen, zoals de hoofddirecteur van (Je posterijen, F. A. Hofman, in Nijmegen mededeelde. DAT begin Juli de nieuwe los- en laad- gelegenheid in Oss (N.B.) in gebruik ge nomen wordt. DAT gisteravond bij het monument in het Kruisjesdal onder Hoog Soeren bij Apeldoorn de 16 verzetshelden zijn her dacht, die op 12 en 13 April gefusilleerd werden. DAT van 19 tot 26 April buitenlandse studenten onder auspiciën van Foreign Student Service in Zeeland de ontwikkelingsplannen zullen bestuderen. vangen. Minister Dulles bleek dan ook een tevreden man, toen h(j op het punt stond, naar de Franse hoofd stad te vertrekken. Hij verklaarde, dat het accoord met Eden hem ten volle be vredigt, dat misverstanden genomen en de twee landen vorheen zij aan zij kunnen gaan. „Ik ge loof", aldus Dulles, „dat weinig landen ooit op vrlendschappelijker wijze van ge dachten hebben gewisseld dan nu ge beurd ls". Bij aankomst te Parijs bracht Dulles hulde aan de mannen, die zo heldhaftig strijden voor de verdediging van Dien Bien Phoe. Het Londense accoord is veel minder rigoureus, dan de Fransen hadden ge vreesd. Zowel Franse als Amerikaanse utoritelten menen, dat de Franse re gering zich er snel mee zal kunnen ver enigen. De verwachting ia, dat Dulles zijn besprekingen in Parijs niet dan één dag nodig zal hebben en dat hij dus vanavond naar Washington kan terugkeren. Intussen had minister Eden het niet gemakkelijk in het Lagerhuis, toen hij mededeling deed van het accoord met Dulles. De verklaring ontlokte aan Labour-afgevaardigden uitroepen als „Schande!", „Een nieuw Korea!". Temperatuur aan lage kant ZJOGEDRUKGEBIEDEN hebben de afgelopen dagen hel iveer in onze j omgeving beheerst, aldus deelt. De Bilt mede. Aanvankelijk was het een hogedrukcentrum boven Scandinavië, dat ons Oostelijke winden bezorgde. Thans ligt het belangrijkste maximum ten Zuidwesten ran dc Britse eilan- den. B\j IJsland bevond zich vanmor- I gen een actieve depressie, die uif- diepend in Oost-Zuid-Oostelijke rich ting trok. Een er mee samenhangend frontensysteem bewoog tegelijkertijd over Schotland de Noordzee op en veroorzaakte daar wat regen. In de komende 24 uur zal dit fronten systeem ook het weer in ons land be ïnvloeden en eerst in het Noorden, later wellicht ook in het Zuiden plaat- i selijk wat regen veroorzaken. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat de neerslaghoeveelheden erg groot zullen worden. De fronten worden 1 gevolgd door een rug van hoge lucht druk, die morgen voor opklaringen zal zorgen. Waarschijnlijk staat ook 1 Vrijdag het weer nog een groot deel van de dag onder inirtoed van deze i rug van hogedruk. Ike beval blinde muur" Zonder dr Oppenheimer geen H-bom President Eisenhower heeft bevolen, dat :en blinde muur" wordt geplaatst tussen de geleerde dr Robert Oppenheimer en elke geheime inlichting over de atoom energie, zo lang het onderzoek duurt. Er jn driemans commissie ingosteld om de door de F.B.I. ingebrachte beschuldi gingen aan het adres van de geleerde te onderzoeken. Zoals wij gisteren reeds meldden, wordt de geleerde verdacht van communistische sympathieën in het ver leden en van vertraging der ontwikkeling de H-bom. Senator McCarthy, de communistenjager, verklaarde naar aan leiding van de maatregelen: „Dit had al vele jaren geleden moeten gebeuren Dr Oppenheimer ontkent alle beschuldi gingen. Hij behoudt zijn functie van direc teur van het instituut voor vergevorderde studie aan de universiteit van Princeton (New Jersey). De curatoren van het insti tuut hebben in een verklaring hun volle dig vertrouwen in dr Oppenheimer uit gesproken. Dr Hans Bethe, die ten tijde van de ont wikkeling der eerste atoombom assistent dr Oppenheimer was, verklaarde geschokt" te zijn. Zonder dr Oppen heimer zou Amerika vermoedelijk de atoombom niet hebben gehad, aldus dr Bethe, die er aan toevoegde, dat dr Op penheimer zeker de helft van Amerika's meest schitterende natuurkundigen heeft opgeleid. Dit is de Amerikaanse atoomge leerde dr Robert Oppenheimer, die er van verdacht wordtcom munistische sympathieën te heb ben gehad en het met de atoom geheimen niet zo nauw te heb ben genomen. Ook zou hij de ont wikkeling van de H-bom hebben tegengewerkt. In verband met een en ander is hij voorlopig uit zijn functie geschorst. BET WEER IN EUROPA J!* '3 onbew. onbew. onbew. Morgen opklaringen Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land plaat selijk wat lichte regen, later opklaringen en droog. Ma tige tot krachtige en langs de Wadden- kust mogelijk tijdelijk harde wind tussen West en Noordwest. Vannacht geen nachtvorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen. (Opgemaakt heden morgen te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1