ZWITSAL Vertrouwen steekt aail X SIR PERCY Nieuwe jeugdherberg (Sittard) als jubileumgeschenk Ds D. Crommelin deed zeer veel voor de zending 2 MAANDAG 12 APRIL 1954 TN HET VOORGAAND ARTIKEL hebben wy een indruk trachten te geven -■- van de economisilhe situatie in West-Duitsland en enige factoren aan geduid, die het resultaat mede hebben veroorzaakt. We hebben echter één omstandigheid nog niet nader aangegeven, die volgens vooraanstaande eco nomen eigenlijk geheel verantwoordelijk is voor de snelle opbloei van het Duitse economische leven. Dit is de door de Duitse regering gevolgde po litiek van het neo-liberalisme. Vooral de ook in Nederland bekende profes sor Röpke legt op dit aspect grote nadruk. Het loont de moeite, hierbij even stil te staan. Men beschrijft de in West-Duitsland gevolgde economische politiek gaarne als een politiek van sociale markteconomie. Prof. Röpke verdedigt dan de stelling, dat nóch de geldzuivering, nóch de Marshall-hulp op zich zelf voldoende zijn geweest om het snelle herstel te verklaren. Zij waren weliswaar noodzakelijke voorwaarden daarvoor, maar niet de eigenlijke oorzaak. TTET NEO-LIBERALISME, dat dan zulke schone vruchten in West-Duits- -■ -*• land zou hebben afgeworpen, wil de prijsverhoudingen in de eerste plaats beslissend laten zijn voor het functionneren van de productie. Dit betekent, dat geheel gebroken moet worden met alle centrale lei ding van de economie, die de productie volgens bepaalde, door de overheid vastgestelde richtlijnen wil laten geschieden. De markt zelf. waar vragers en aanbieders samenkomen, moet beslissen over wat wél en wat niet zal worden geproduceerd, wie wél en wie niet de goederen zal kunnen kopen. Er is vrije beroepskeuze, vrije consumptiekeuze, vrijheid voor het parti culier initiatief, geen openlijke of stille socialisatie van de ondernemingen. MINISTER ERHARD, de Westduitse minister van Economische Zaken, legt in zijn beschouwingen over de door hem gevoerde politiek er de nadruk op, dat de noodtoestand van 1948 snel herstel noodzakelijk maakte; de situatie was volkomen onhoudbaar en men kon niet rustig een pfan op stellen om in tien of vijftien of twintig jaar alles te hebben geregeld en om tot normale toestanden terug te keren. Met enige trots wijst hij er op, dat in de drie eerste jaren sinds 1948 de productie is verdrievoudigd: juist danK zij de afschaffing van alle dwangmaatregelen ener centraal geleide eco nomie, of, zoals men het graag noemt, ener commando-economie. Het neo-liberalisme accepteert echter niet alle consequenties van zijn uitgangspunt. De overheid mag, ja moet wel degelijk ingrijpen in het eco nomische leven, echter niet om te leiden, maar om eventuele uitwassen van de vrijheid te beperken. Zo zal zij niet mogen toelaten, dat er grote mono polistische machten ontstaan; grote verschillen in de inkomens zal zij moe ten tegengaan; werkloosheid zal zij zeker moeten bestrijden. Echter, de bedoeling van deze maatregelen is: een zo doeltreffend mogelijk function neren van de vrije concurrentie te bewerkstelligen, niet om het economisch proces in bepaalde banen te leiden. ÏS HET INDERDAAD juist, dat de economische politiek, in West-Duits land gevoerd, de enige, of althans de voornaamste oorzaak is van het snelle herstel? Het is moeilijk hierop een eenvoudig antwoord te geven. Wij benaderen de waarheid misschien het dichtst door te stellen, dat er, gezien het lage niveau waartoe de productie was afgedaald, grote expansiemoge lijkheden waren, die ook bij een andere economische politiek zeker zouden zyn benut. De politiek van economische vrijheid heeft er echter ongetwijfeld toe bijgedragen, dat deze expansiemogelijkheden op snelle en doeltreffende wijze zijn uitgebuit. De opgedane ervaring is evenwel te kort om te stellen, dat de gevolgde politiek steeds de beste is, in alle omstandigheden. Want naarmate de expansiemogelijkheden afnemen, nemen de economische pro blemen een ander karakter aan en verscherpen zich. De ware betekenis van het neo-liberalisme zal nog moeten blijken bij een teruggang van de economische conjunctuur. Reeds thans is in West- Duitsland de toeneming der productie belangrijk geringer dan in vorige jaren. Verder dient niet te worden vergeten, dat ook in West-Duitsland het neo-liberalisme niet zonder enige restrictie is doorgevoerd. DE VRAAG IS thans, hoe de ogenblikkelijke vooruitzichten der Duitse economie zijn. Hierbij zijn een drietal factoren van betekenis, hl. de binnenlandse consumptie, de export en de investeringen. De binnenlandse consumptie kan zeker nog opgevoerd worden, vooral daar de lagere inkomengroepen nog niet het niveau van vóór de oorlog hebben bereikt. Belastingverlaging is een van de middelen, die in dit verband ten dienste van de overheid staan, terwijl hier verder opvoering van de pro ductiviteit door middel van nieuwe investeringen van grote betekenis is. Echter, de investeringen en een toeneming der consumptie zullen leiden tot een vermeerdering van de import; en dit verklaart weer de in spanning, welke West-Duitsland zich voortdurend getroost om zijn export op peil te houden en op te voeren. Een factor die op de investeringen rem mend werkt is het nog heersende tekort aan kapitaal. OVER DE economische ontwikkeling in zijn land is minister Erhard op timistisch gestemd. Er is een belangrijke belastingwijziging in voor bereiding, waarover men in Engeland reeds de vrees heeft uitgesproken dat zij de positie van de Duitse ondernemingen op de buitenlandse fnarkten zal verstevigen; West-Duitsland houdt met Engeland als het ware een nek- aan-nek-race, welke valuta het eerst inwisselbaar zal worden gemaakt in goud en dollars, het pond sterling óf de Duitse mark. Het aantal werklozen schommelt tussen één millioen en anderhalf mil- lioen; daar de werkloosheid in bepaalde gebieden is geconcentreerd, vormt zij een des te moeilijker probleem. De levensstandaard, vooral in de grote steden is nog laag; volgens berekeningen van het Duitse Bureau van Sta tistiek is het nationale inkomen per hoofd van de bevolking, vergeleken bij 1925, slechts met 1,5 toegenomen. Deze problemen tot een oplossing te brengen, temidden van een toe nemende concurrentiestrijd en bij de bestaande onzekerheid over het ver dere verloop van de conjunctuur in de Verenigde Staten, zal de Westduitse economie nog heel wat inspanning kosten; het vertrouwen van minister Erhard werkt echter aanstekelijk. They smoke them here they smoke them there They smoke them everywhere, GOUDGELE VIRGINIA Pure Virginia Cigarettes KV. CiGAirrro IMPORT c A. J. BLOK SCH EVENING EN N.J.H.C. in hef zilvei Regering spreekt erkentelijkheid uit door nieuwe subsidieregeling TREKKERSLIEDJES, volksdansen en declamatie luisterden de bijeen komst op, die Zaterdagmiddag in Amsterdam werd gehouden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der stichting Ned. Jeugdherberg Cen trale. Een van de hoogtepunten van de bijeenkomst was cle aanbieding van de maquette van een jeugdherberg, die in Augustus te Sittard wordt ge opend. De trekkers hebben voor dit jubileumgeschenk geld ingezameld. De voorzitter van de raad van toezicht en advies, de heer L. Meilink, begroette in zijn openingswoord o.a. de oprichters van de NJHC, de beide oud-voorzitters prof. dr G. van Poelje en dr C. P. Gun ning, en de oud-eecretaris dr H. L. F. J. De heer A. Oosterlee bracht de felici taties namens de minister van Onderwijs over. Spr. zei o.a. dat de nieuwe subsidie regeling, die thans in voorbereiding is, spoedig gereed zal komen, waarmee de regering dan haar grote erkentelijkheid uitspreekt voor het werk van de NJHC. De vice-voorzitter van de NJHC, drs- J. F. Haeck, antwoordde in zyn herden kingsrede hierop met de woorden, dat er vooral in de jaren na de oorlog een groeiend besef is ontstaan, dat de over heid de vorming van de jeugd krachtig dient te steunen. „Ook al is die vorming Schoonmaak-handen m f0nóéstr,m Eerste academisch gevormde belastingdeskundige De heer A. Eeokhout. (Amsterdam), slaagde aan de RK- Ecomonusche Hoge school te Tilburg voor het examen be lastingdeskundige- Dit is de eerste can- dldaat in Nederland diie het diploma van academisch gevormde belastingdeskundi ge heeft Belemmer onderzoek naar vliegtuigongeluk niet Bij vliegtuigongelukken is het voorge komen. dat het publiek losse vliegtuig onderdelen, die her en der verspreid lagen, heeft meegenomen. Dit kan. zo deelt de Luohtmachtvoorlichtingsdienst mee. grote moeilijkheden veroorzaken bjj het zoeken naar de oorzaak van he; ongeluk, en soms zelfs het onderzoek onmogelijk maken. Het publiek wordt daarom dringend verzocht, na een on geluk dergelijke losse vliegtuigonder delen onberoerd te laten. Ierse luchtlijn naar A'dam geopend Op Schiphol landde gistermiddag de 4-motorige Vickers Viscount St. Patrick van de Aer Lingus, de Ierse luchtvaart maatschappij. die daarmede haar nieu we luchtlijn DublinAmsterdam vice- versa opende. De passagiers waren vijf tig Ierse journalisten en enkele verte genwoordigers van de maatschappij. zaak van particulieren, de overheid zal. gezien de enorme omvang die het vormingswerk ook buiten de school heeft aangenomen, niet mer afzijdig kunnen blijven". Het eigenlijke begin van de centrale j op 5 April 1929 is ontstaan uit de sa- werking van het Ned. Jeugdleiders- instituut en een groep enthousiaste jon geren van. allerlei schakering, zo zei drs Haeck. De jongeren*zorgden, dat er in 1929 twaalf jeugdherbergen kwamen deels door hen zelf ingericht. De ontwik keling iri die eerste jaren is vaak onstui mig geweest: van 12 jeugdherbergen met nog geen 8600 overnachtingen in 1929 tot 65 huizen met bijna 200.000 overnachtin gen in 1939. In 1932 kwam op Nederiands initiatief de Internationale Jeugdherberg Federatie tot stand. Dank zij de inspanning van alle bij het ■erk betrokkenen, de buitenlandse hulp n de steun van de overheid is het ge lukt in de jaren na 1945 tot heden net op te bouwen, dat bij het oorlogse vergeleken niet al te zeer 'in het nadeel uitvalt. Spr. zei, dat uit het aantal van 40.000 overnachtingen in 50 jeugd herbergen blijkt, dat de Intensiteit het trekkersverkeer in Nederland er is toegenomen. Van deze overnachtingen komt meer dan 25 pet voor rekening buitenlanders, terwijl een .minstens groot aantal Nederlanders in" buitenland se herbergen overnacht; In de avonduren hébben dé trekkers in het AMVJ-gobouw te Amsterdam eer jubileum-revue ongevoerd. Productschap voor bier voorgesteld Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot instelling van productschap voor bier. Dit ontwerp sluit aan bij een reeks van ontwerpen productschappen op het gebied van voedselvoorziening, die reeds eerder zijn ingediend. Angezien zijn taak geen verband houdt met de grondstoffenvoorziening, staat het productschap los van het hoofdproduct schap voor akkerbouwproducten. Vervanging restant bewijzen Ver. Transatlantische De commissie van houders van obliga ties en restantbewijzen der N.V. Ver- eenigde Transatlantische Hypotheekbank ken stelt voor de restantbewijzen met eer nominale waarde van f 550 per stuk tc vervangen door een 3 pet obligatie van nominaal f 350 en een 3 pet winstdelende obligatie van nominaal f200. In de open melgelgroeve van de firmo Stiphudt te Morgraten is Zaterdag middag de 27-jarige arbeider L. in open silo vol losse mergel gevallen door verstikking omgekomen. Consumenten, vergeten groep? Drie sprekers bepleitten hun belangen (Van een onzer verslaggevers) De consumenten vormen in de Neder landse samenleving een vergeten groep, n het economisch bestel van het land de plaats inneemt van een gezin. Voor deze groep ontbreekt voorlichting en on partijdige hulp." Dat was een van de uit latingen, die mevrouw dra J. W. van Iter 's t"ans Zaterdae >p de "efste jaarvergadering van de Ned. Consumen tenbond. die in de Rolzaal te Den Haag werd gehouden, deed Zij sprak daar over de noden van de consument. Zij signaleerde ook de invloeden, die in strijd zijn met het belang van de consu ment, maar niettemin een sterk lokkende werking hebben. Dat zijn o.a. het ge wraakte cadeaustelsel, onproportioneel grote beloningen en prijzen bij wedstrij- 'en en reclamemethoden, die de consu lent de' juiste koers uit het oog doen erliezen. Als heilzame werking noemde ij de toepassing van de Warenwet, die echter toch nog "vele wensen onvervuld laat. Na haar sprak prof dr F. de Roos over „De consument en de prijsvorming", waar bij hij er o.m. op wees, dat de consumen tenorganisatie een rationele oordeelsvor ming en besteding van het inkomen kan bevorderen. Vervolgens was het woord aan prof dr J. Tinbergen, die sprak oVer „De consument en de P.B.O." Hij schilderde de ontwikkeling van de concurrentie in de 19e eeuw tot een steeds toenemende sa menwerking in onze tijd. Omdat in de P.B.O. alleen de belanghebbende onder nemers, arbeiders en afnemers zijn ver tegenwoordigd en de laatste schakel in het economische proces, die van de con sumptie, vrijwel steeds ontbreekt, achtte hij het gevaar niet denkbeeldig, dat het geheel van de P.B.O. iets teveel een pro ductenorganisatie wordt. Dit zou tot ge- VQlg hebben, dat de gezamenlijke produ centen de gezamenlijke consumenten, d.w. z. zichzelf, gaan uitbuiten. Om een over wicht van de producenten te voorkomen, dienen de consumenten zich eveneens te organiseren en vertegenwoordigers te hebben, die hun belangen behartigen bij bedrijfsleven, regering en parlement. De middagvergadering werd geopend door de minister voor Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie. A. C de Bruijn. Hij zeide. dat de organisatie van de consumenten de belangstelling van de overheid verdient. Hij haalde art. 71 van de Wet op de P.B.O. aan. waarin staat, dat de publiekrechtelijke bedrijfs liqhftpien tot taak hebben het belang van het Nederlandse volk door de c dernemingen te bevorderen. De minis: zag' in de P.B.O. belangrijke perspectie ven voor het consumentenbelang, Aan de andere kant kan een consumentenorga nisatie de overheid voorlichten ovei aangelegenheden met de P.B.O.. zodat zij de verantwoordelijkheid beter zal kunnen dragen. Bij de Consumentenbond zijn thans 70500 personen aangesloten- De voor zitter, de heer B. Buitendijk, zag zich genoopt af te treden. In de ontstane vacature is nog niet voorzieiv Tot nieuw bestuurslid werd gekozen dr I. A. Diepenhorst, lector aan de universiteit, te Groningen. De Grote Trek-Bijbelactie Ned. Herv. Kerk Het moderamèn van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft beslo ten In hei ïcomeoctó najaar een actie'te voeren, .die' béöö'gt -nieuwe aandacht te vragen voor de Bijbel. De bedoeling us in deze actie, die getiteld zal zijn De Grote Trek, op verschillende wijzen con creet te maken, hoe de Bijbel wordt verstaan of misverstaan, welke hulp hij ons kan bieden in de uiteenlopende levenssituaties. Moderne hulpmiddelen als voordracht, gespreksforum, lekespel. film en radio zullen worden benut- De uitvoering van de landelijke actie is opgedragen aan het Centraal Bureau voor Evangelisatie te Utrecht- In tijd van diepgaande verandering gaf hij met kracht mede-leiding Zoals wy Zaterdag meldden, is op 75- jarige leeftyd overleden ds D. Cromme lin, oud-zendingsconsul en oud-zendings- director van dc Hervormde Zending in ons land. Met ds Crommelin is een man heengegaan, die in een tijd van diepgaan- j de veranderingen in het zendingswerk daaraan met grote kracht en bekwaam heid mede leiding heeft gegeven. Ds Crommelin werd te Amsterdam ge boren. Hij studeerde theologie aari de universiteit van Utrecht en werd in 190f als eandidaat tot de heilige dienst uitge zonden door het Ned. zendelingengenoot schap naar Oost-Java. Ofschoon ds Crom melin bestemd voor het theologische onderwijs aan de opleidingsschool Modjowarno, deed hij naast de heer Arie Kruijt ook veel r'essortswerk. In 1918 werd hij benoemd tot zendingsconsul, opvolger van de •heer J. v. Boet- zelaer, die hij ook al geduren de diens verlof had vervangen. Eerst alleen, la ter met dr Schepper als collega heeft ds Crommelin op het gehele brede gebied van de Zending grote werkkracht ont plooid en de be langen van het zendingswerk ook gediend op dé terreinen van het onderwijs medische verzorging, niet in het minst bij onderhandelingen met de regering Batavia. In 1926 aanvaardde ds Crommelin de functie van zendingsdirector in Oegst- geest. Zijn werkzaamheden namen na d< oorlog een einde in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Toch betekende dat niet het einde van zijn werk in het zendingsbureau, want als tweede penningmeester bleef hij de financiële zorgen van de Zending mee dragen en verving hij dr K. J. Brouwer Tegen de Wederdopers Protest Herv. kerkeraad van Nijverdgl D.e. Kerkeraad van de Hervormde Ge meente. te Nijverdal heeft naar aanleiding van bijeenkomsten, die worden gehouden o.l.v. de heer Hilberink uit Vroomshoop gewaarschuwd tegen we.derdoperij. De samenkomsten kenmerken zich vol gens de kerkeraad door een sterk op het gevoel werkende bekefingsprediking, eer bijeenbrengen van een gemeente var echt-bekeerden, verwerping van de kin derdoop, als Oud-Testamentisch overblijf sel in de jterk, doop door onderdompeling, gebedsgenezing en hetonderling vieren van het Avondmaal. Meermalen gevoerde gesprekken met gezinnen, die aan deze beweging deelne men, hebben niet tot enig resultaat geleid. De Kerkeraad sprak uit, dat de genoem de samenkomsten voortkomen uit het ge mis aan geloof,'hoop en 'liefde in de ge meente. Daarom wordt de gemeente ver maand -met-elkander gemeenschap te be oefenen -vooral in-het gebed. :Zijrdie zich laten wederdopen aldus de kerkeraad,. scheiden zich metterdaad af van de Ned. Herv. Kerk en ondergraven door hun leer en daad deze kerk, het Lichaam van Christus. De Kerkeraad meerit te spreken uit gehoorzaamheid Hem, wiens werk in de doop niet gemin acht mag worden. Deze uitspraak werd gedaan in tegen woordigheid van twee visitatoren dei kerk dr W. J. de Wilde uit Den Haag er dr B. ter Haar Dzn. 13 APRIL rsum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.1( 7.45 Morgengebed en liturg, kalendei .15 Gram. 9.1 aken", caus. 10.00 10 30 Idem 11.00 11.50 Als de Angelus 12.03 Lunchco 7. d. kleuters 10.15 7. d. vrouw 1L30 ziele luistert 12.00 icert 112 30—12.33 12.55 Zonnewijzer Land- 1.00 Nieuws 1.20 Lunchconcert 2.00 Prome nade-orkest 2.30 Kamerorkest en soliste 3.20 Gram. 3.30 Ben je zstig? 4.00 V. d. zieken 4.30 Ziekenlof 5.00 V. d. jeugd 5.15 Felicitaties v. d. jeugd 5.43 Regeringsuitz.„Nederland en de Wereld": Mevr. J. J. Rebel—Runcqel „Nederlanders in Zuid-Amerika" 6.00 Ham mond-orgel met rhythm, begeleiding 6.20 Sportpraatje 6.30 V. d. jeugd 6.52 Act. 7.00 Nieuws 7.10 „Een levend monument" 7.15 Het Boek der Boeken 7.30 De gewone man 7.35 Gram. 8.30 Lijdensmeditatie 9.30 Radio Philh. orkest en solist 10.25 Ken een haan een el liggen 10.40 Nat. schaakkamp 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuy jjgg ttfig 1.15—12.00 Gram. - - v.i hart loopi - """'„„„g Maai dan d. ""f.9,,?:" van »iin en ni®1 lel spiIsV#I* iaken Ee" J5VveitoMg -fj 1 tering zondei o lS5elii1th®ld 1 iuur.opó®P'°9£;ig, y spo®d>9 Verkeersagent door auto omvergeredeh Andere Amsterdamse politieman gewond bij botsing Een agent van de Amsterdamse poli tie, die op de drukke Amstelveense weg bij de uilgang van het Amsterdamse Bos het verkeer regelde, is Zondagmiddag door een personenauto omver gereden Dc agent kreeg een «er9enschudding en kneusde enige ribben maar kon. na in eht Wilhelminagasthuis onderzocht U rijn. naar zijn woning vervoerd worden Op de Gooilandse weg in Weesp is Zondogmiddag de 38-jarige Amsterdam se agent van politie H. E. met zfjn motor met zijspan, waarin zich zijn echtgenote en twee kinderen bevonden door een personenauto gegrepen toen hy door onbekende oorzaak plotseling nara lines uitweek. De motor werd geheel in elkaar gedrukt. Dc agent liep ernstige verwon dingen 'op. Zijn echtgenote en de twee kindeien bleven ongedeerd De inzitten den van de personenauto kregen sny- wonden .door rondvliegend glas. SI. Een ogenblik bleef ik staan luisteren en toen keek ik op mijn horloge. Volgens mijn gevoel moest er minstens een jaar verlopen zijn sinds ik aan tijd gedacht had en ik kon eerst niet ge loven, dat het zich in werkelijkheid zo vlug had afgespeeld. Mijn horloge wees vijf minuten voor twaalven. In nog geen twee en een half uur had ik gebeurtenissen doorleefd, waarover men nor maal tien jaar zou doen. Sonja had gelijk ik had geen behoefte meer aan alcohol. Ik zocht het kaartje, dat Sam Bloom mij gegeven had en vroeg zijn nummer aan. Ik wist, dat Sam Bloom het gemeend had toen hij zeide dat hij mij in alles helpen wilde. „Kom hierheen, Sam", zei ik, „zodra je kunt, alsjeblieft". ,,Oké", zei Sam. „Ik kom." In een kwartier was hij er, de hoed achter op zijn hoofd. „Wat is er aan de hand, Casey?" „Ik heb een tweepersoons vliegtuig nodig", ze; ik. „Morgen bij het aanbreken van de dag. Ik vlieg naar een dorp zes mijlen buiten Chinchow." „Chinchow", herhaalde Sam Bloom en ik hoor de aan zijn stem, dat hij de kaart van China uit zijn hoofd kende, zoals een goed vlieger zijn land behoort te kennen. ..Dat is tussen de zesen vijftig en zevenenvijftig honderd mijl en de Japs zullen je zien als je de grens oversteekt. Ze zul len vermoedelijk op je schieten. Daar moeten wij eens over praten, Casey. Waarom wil je Chin chow zien? Het is een ommuurde stad in een vlakte. Ik kan er ie dozijnen van laten zien". Ik begreep, dat ik hem de toedracht moest ver tellen. maar dat vond ik geen bezwaar, want ik wist dat Sam aan mijn zijde zou staan. „Sam, je bent een Amerikaan en ik ben een Amerikaan. Luister, Sam." Ik herinner me. dat Sam het heel bedaard op nam alsof hij er al iets van geweten had. „Zo", zei hij alleen. „Waarom vertel je het Jin. Dnscoll niet? Di$ is bij de Inlichtingen dienst" „Ik heb het hem verteld Ik heb ruzie met Jim Driscoll en ik ben van plan de rest zélf te doen Mij dunkt, dat ik wel de beste gelegenheid heb om de cijfers, of wal hei dan ook zijn, te halen Het enige wat ik nodig heb is een kist, Sam. Heb je er een voor me of niet? Dat is alles wat ik weten wil." Sam speelde onrustig met zijn vilthoed. „Je vraagt meer dan je denkt", zei hij. „Best mogelijk! Ik heb een kist en kaarten no dig." „Je zult moeten tanken voor je terug kunt vlie gen", protesteerde hij. „Hoe wil je dat klaarspe len, Casey?" „Dat kan me niets schelen, als ik er maar kom." Bloom wreef zim hand „Op het vliegveld staat een verkenner, die mij is toegewezen. Die kun je krijgen, Casey." DE JACHT NAAR HET marine-document Kort'na eerste Wereldoorlog 1914—'18 „Hoe laat?", vroeg ik. „Morgenochtend acht uur." Bloom haalde een landkaart uit zijn zak en gaf me die. „Het kan me mijn baantje kosten, maar je kunt de kist krijgen, Casey. Ik zie je morgen wel. Hier is de plek waar je heen gaat; kijk, hier. Morgen ver tel ik je de rest. En nu doe je beter wat te gaan slapen. Goede nacht!" HOOFDSTUK XII. Zoals de raad van je vrienden gewoonlijk, was ook zijn goede raad niet zo gemakkelijk op te volgen Het duurde een hele tijd voordat ik in sliep Ik maakte me geen illusies over de volgen de dag Te oordelen naar wat Sam Bloom onuit gesproken had gelaten en naar de praatjes, die je in het Oostpn wel moet aanhoren, was hét on getwijfeld een riskahle onierrieming Niettemin gaf het mij een gerust gevoel, dat ik een vast doel had; ik wist, dat ik, wat het besturen van een vliegtuig van één punt van de kaart naar een ander betreft ook al was het een mij onbekend punt met de beste piloten kon wedijveren. Ik wist zeker, dat Sam me .een kist zou bezorgen, want hij was een man van zijn woord. Hij moest zelf maar weten hoe-hij de zaak tegenover zijn chefs wilde verdedigen, maar mijn roem als vlie ger zou stellig van invloed zijn. Ik had in mijn tijd in heel wat vlieghavens gastvrijheid genoten. Een tijdje studeerde ik op de kleine kaart van China, die Sam mij had achtergelaten. Grappig, hoe weinig je van een land weet tot je er komt. Ik had nooit beseft, dat China zo uitgestrekt was. Gelukkig lag ons doel dichtbij de zeekust, langs de spoorlijn Moekden-Tientsin, waar de vlakte zich versmalt tot een smalle streep tussen de zee en het gebergte. Niet ver van mijn bestemmings oord slingerde zich de beroemde Chinese muur door de bergen naar Shan-hai-Kwan, de grens stad tussen China en de nieuwe staat Mandsjoe- kwo. Onder gunstige omstandigheden zou de vlucht hoofdzakelijk een kwestie zijn van het vol gen van de kustlijn, vervolgens dwars over het voorgebergte van Shantung en de gqlf van Po- Hai, het land links latende liggen, en dan oost waarts over de eolf van Liao-Tung. Groter zorg baarden mij de politieke verwik kelingen. Op dit tijdstip lagen er Japanse troe pen in Shan-hai-Kwan en voorbij de Chinese muur waren ook Japanse troepen samengetrok ken. Ik besefte heel goed, dat een Chinees vlieg tuig niet zeer welkom zou zijn en dat de inzit tenden groot gevaar zouden lopen, indien zij ge grepen werden. Mijn hoop was, zo hoog moge lijk boven de zee te vliegen, zodat wij pas op het laatste ogenblik gezien zouden worden. Ten slotte zou het m.sschien een kwestie van minu ten zijn Als we vlug genoeg vonden wat wij zoch ten, was er een kans, dat wij naar de machine terugkeren en opstijgen konden, vóórdat ons dit door de troepen belet werd; maar dat zou de toekomst leren. Ik hoopte genoeg brandstof te hebben, als wij weg konden komen, om Tientsin te bereiken. Als ik het vliegveld daar kon be reiken ik wist, dat er een vlieghaven moest zijn van de luchfroute Peking—Shanghai was 't mijn plan de machine daar achter te la ten en mij zn vlug ik koh naar hét Amerikaanse consulaat te begeven. II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieui 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nieuws 8.15 C 9.00 Morgenwijding 9.15 Orgelconcert V. d. vrouw 9.35 Gram. 10.50 V. d. kle 11.00 V. d. zieken 11.30 Pianorecital 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland 12.40 Orgelsp. 1.00 Nieuws 1.15 Meded. 1.20 Lichte muz. 2.00 Muzikale caus. 2.30 Gram. 2.40 Schoolradio 3.00 Gram. 3.15 V. d. vrouw 3.45 Gram V. d. jeugd. 5.30 Lichte muz. 5.45 Pianospel er bij Lucujlus", hoorsp. 9.15 Lichte 9.45 Muzikale comedie 10.20 Buitenl. i. 10.35 Dansmuz. 11.00 -Nieuws 11.15 r York calling" 11.20—12.00 Gram. [eland. BBC. 330 m. 12.00 Gram. 12.25 arb. 12.55 Weerber. 1.00 Nieuws ssie 1.55 Gram. 3.00 Crit. 3.45 Gi 6.30 Gevar. progr. 7.30 Klankb. 8.30 „Hor and away" 9.00 Nieuws 9." Hoorsp. met muz. 10.20 Liter. 10.45 Pari. over. 11.00 Nieu Weerber. Engeland; BBC. 1500 en 247 muz. 12.30 Concert 1.30 Lichte kind. 2.00 V. d. vrouw 3.00 Gi Mil. ork. 4.15 „Mrs Dale's Dagboek" 4.30 Orgelspel 5.00 ------ Dansmu 7.30 „H 9.30 Verz. progr. 10.00 Nieuw 10.20 Dansmuz. 11.05 Voordr 11!45 Meditatie •11.50—12.00 1 n. 12.00 Gram. 12.30 2.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Muz. I Symph. c .45 Gi Gram. 3.30 Orgelspel 4.00 Gram. 4.30 Orgelsp. 5.00 Nieuws 5.10 De wereld v. h boek 6.00 Jeugd en muz. 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Oud-Vlaamse liederen 7,50 Syndicale kron. 8.00 Verz. progr. v. d. vrouw 8.15 V. d. vrouw 9.00 Omr. ork. .en sol. 10 00 Nieuws iOJpEnthnologische muz. 10.551/1,00 Nieuws Brussel. 484 m. 12.00 Omr. ork. 1.00 Nieuws 1.20, 2.00 en 3.00 Gram. 4.05 Lichte muz. 5.00 Nieuws 6.30 Koorzang 6.45 en 7.15 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Folkloristisch progr. 10.00 Televisie-programma. 1 weerber. 8.30 „Een visie-spel. Hierna: Dag: ;ers. (Op 224 m NCRV: 8.15 Joi Humanistisch Verbond hield achtste congres Het Humanistisch Verbond hield dit weekeinde te Hilversum zijn achtste jaar congres. De voorzitter, dr J. P. van Praag, deelde o.m. mede, dat deze organisatie thans bijna 10-000 leden omvat. Ten aar.- van de wijziging m de beginselver klaring werd besloten deze in het komen de jaar m de plaatselijke gemeenschap pen ter discussie te stellen- Tot nieuwe 1 van het hoofdbestuur wei-den ge kozen 'dr J- C> Bra-ndt-Corstius- én mevr. D. Heroma-Meilimk- gedurende diens reis in 1948 en in de eerste maanden daarna. Na 1949 is ds Crommelin nog korte tijd secretaris geweest van het zogenaamde comité Depok, dat de belangen dient van de hogere theologische school te Djakarta. Na zijn terugkeer uit Indonesië is hij nog enkele malen naar de zendingsvelden ge reisd. onder andere in 1932 naar de Mina- hassa en in 1938 naar de conferentie van Tamba'ram met een aansluitend bezoek aan Indonesië: Sangir en Talaud. Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Arnemuiden J. T. Doornenbal te Oene; te Huis-Niebert (Gr.) J. Boekee eervol ontslagen predi kant van Andijk: hulpprediker te Drempt. Aangenomen: naar Arnhem (dia- konessenihuis- en ziekenhuispredikant) M. J. W. Knipscheer te Holten. Geref. Kerken Beroepen: te Deventer (3e pred.- pl) M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar- Bedankt: voor Eist (Gld) W. A. J. Dalmayer te Waardhuizen; voor LioeS- sens J. A. v. d. Peppel te Hijken. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Driebergen W. F. I»aman te Rotterdam-West. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Zeist A- de Blois te Rotterdam-Zuid. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen: naar Texel J. J. J- van Sluys te Den Helder. Processie voor R.K. Sint Bavokerk in Haarlem? Wanneer de gemeenteraad van Haarlem een es be treffend voorstel van B. en W. aanvaardt, zullen voortaan op een plein aan de Westzijde van de R K. Kathedrale Basiliek St- Bavo processies mogen wor den gehouden. Het plein is nL eigendom van het bisdom, maar is opgenomen in een nieuw gemeentelijk uitbreidingsplan. Het bisdom wil nu het plein aan de ge meente in erfpacht geven, op voorwaarde, dat het plein/ gedurende twaalf dagen per Jaar w.o. Palmzondag en d'e Kruisdagen wordt afgesloten voor adle verkeer. B- en W. menen, dat er geen bezwaar kan zijn, dat op deze afgesloten ruimte (dus buiten de openbare weg), kerkelijke plechtigheden worden gehouden. PROMOTIES NIJMEGEN. 9 April -Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op Vellius Paterculus en de Re- - - zijn Tijd, H. J. W. Verhaak te Vaals. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 12 April Geslaagd voor het candódaatsexamen Indo Iraanse taal: mej Th C Chr M Visser te Den Haag. NIJMEGEN. 10 April Geslaagd voor doet. Duits: C A Panken. St Michielsgestel. Nijmegen doet 1 W J Wesselingh. Rotterdam. TILBURG. 9 April (R.K, I hogeschool) Geslaagd doet e< van Slobbe,-Breda; H Schure, M. Th Stevers, Beemster. Cand e< van Amel9voort, Kaatsheuvel- J Roelof s. Kaatsheuvel H Claus, Eindhoven- N Raets, 0rnjmgmml, Tilburg momische mie; M TILBURG. J Per 1 April C lagd v Dek, Tilburg- P Vrier Bergen op Zoom; W Mulders, fereda. Doet economie: O Schiff, Tilburg. Doet social» wetenschappen; J v d Lest. Arnhem. UTRECHT, 11 April Geslaagd voor seml arts; mej A J A Molewijk, Dokflcum; A Fok- kens. Zeist; J J Witte. Aalten- E Lots, Hui zen (N-H) en mevr Th B C M Visser-Wan- ders, Utrecht. Artsexamen: J Budding. Vee- nendaal; R G Zwart, Borculo; A P Roofl- voets, Utrecht; H Likkel. Almelo en J Nij- dam, Zeist. Doet rechten: G Stappenbelt, Veenendaal; mei Th M Sch-ut, Apeldoorn; H C Willemsen, Hilversum: W F T Vermeu. len. Utrecht; P de Brabander. Utrecht Cand theologie: H K de Wilde. Utrecht. Prop theo logie: H B van der Steen. Utrecht en W van Waasbergen. Utrecht. Kerk. voorber. exa men; C R H ter Haar Romeny. Leiden; L Lingen. R'dam; R Heusinkvcld. Utrecht; H A Oberman. Utrecht; W van Hennekeider, N Ij kerk. Cand sociale geografie; pater H C J van der Linden. Utrecht L Roelofsen, Utrecht. Cand volkenkunde; pater H L Peters. Utrecht, Doet veeartsenijkunde: E Th F Soodt. D» Bilt; R Heemstra. Uithuizen. WAGENINGEN. 9 April Geslaagd voor cand tropische landbouw; F J Geurten, Gouda. Jngenie Cand bosbom Groene/kan. Cand Ne- Scherpenzeel (Fr); G C Reijgersberg, Wate ringen; N A Tonckens, Uithuizen; K J de Vries. Heerenveen; CAS Zwetsloot, Hoog- made en J Vrugt, Haarlem. Ingenieursexa- I Veldman. Vledderveen. Puzzle ook eens met ons mee Kruiswoordrgadsel \A |b HORIZONTAAL: 1. ledig: 3- schuldig: 7. voorzetsel: 9- zan-gnoot: 10- vrachtschip; 13. tenen mandje; 15. dè naam onbekend; 16. grasveld; 18. pers. voornaamwoord; 21. gezelschapsspel: 23. voedsel; 24- drank; 25. roofvogel; 27. uitroep; 29- voorzetsel: 30. ondergrondse spoorweg te Parijs; 31. oestervat. VERTICAAL: 1. verscheurend dier: 2. haarkrul: 4. maat; 5- Ind. kinderverzorg- ster; 6. inhoudsmaat; 8. ijstap: 11. binnen; 12. rondhout; 14. voegwoord; 17. kleur; 18. heerschappij over anderen: 20- drank; 21- uitroep; 22- gezinslid: 23. voegwoord: 24- bedrag, 26- boomschors; 28. slede. Oplossing vorige puzzle elk G las, moed E loos, on W eer, kam E raad, onder L aag, para D ijs, rad E ren, spa N iel, mat A dor, kar A dak R aam, GEWELDENAAR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2