Ilicmue feitectie GTimraiil Ernstige slag voor Belgische C.V.P. (r.-katholieken) Zal het weer Spaak lopen? Drie hoofdcommissarissen reisden door Engeland Scheepsbrand in Rotterdam door onvoorzichtigheid Wist IJ H 11 I 1 a MI MAANDAG 12 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; ƒ0.50 per week ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10014 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastlcl) Is gljfbleoeo «ngn bert ia fugfjenspotl" RESULTAAT ALGEMENE VERKIEZINGEN Onverwacht grote ^ege voor de socialisten; Spaak formateur? EEN ONVERWACHT grote overwinning voor de socialisten, een ont stellende nederlaag voor de rooms-katholieken en communisten en winst voor de liberalen en r.k. splinterpartijen, ziedaar de uitslag van de algemene verkiezingen die gisteren in België zijn gehouden. Ruim 5,8 millioen stemgerechtigden kozen voor vier jaar een nieuw bestuur: Kamer, Senaat en Provinciale Raden. Verwacht wordt, dat de leider der socialisten, Paul Henri Spaak die vlak vóór de verkiezingen het groot kruis in de Orde van de Kroon ontving zal worden aangewezen als formateur. Het zal dan zijn taak zijn, een coalitie-regering te vormen. Onder een stralende zon stonden de Belgen gistermorgen »in* de rij kiesbureaux; men wilde vroeg zijn, zo spoedig mogelijk de natuur in te gaan en te profiteren van het bijzonder mooie weer. Iedere kiezer kreeg drie biljetten in te vullen, namelijk Kamer van Afgevaardigden (Tweede Kamer), een rose vo'or de Senaat (Eer ste Kamer) en een groen voor de Pro vinciale Raden. Van de Senaat wordt aantal leden rechtstreeks gekozen, de rest wordt gedelegeerd uit de Provin ciale Raden. Over het algemeen zijn de verkiezingen rustig verlopen. Alleen in Luik. Brussel en Verviers kwam het tot incidenten, waarvan alleen dat te Luik vermelding verdient. Hier voerden leden C.V.P. (r.-katholieken) een stenenge vecht met socialisten, die een bus met katholieke supporters hadden nageioeld. Eén C.V.P.-er werd ernstig gewond. Behalve Spaak, werden 30 Belgische parlementsleden aan de vooravond van de verkiezingen onderscheiden. De socialistische zege wordt voor een belangrijk deel toegeschreven aan de socialistische politiek ten aanzien van de diensttijd voor de Belgische militairen. Terwijl de socialisten deze diensttijd met drie maanden willen bekorten (een popu laire wens), verzetten de r.-katholieken zich tegen deze maatregel, die volgens hen van militair standpunt bezien zeer ongewenst zou zijn. Welke wordt de structuur van het nieuwe Belgische parlement? Verwacht wordt, dat voorlopig een kabinet zal wor den gevormd op brede basis, dus bestaan de uit r.-katholieken. socialisten en libe ralen. Een rooms-rode coalitie is echtst ook niet geheel uitgesloten en ook eer socialistisch-liberaal samengaan wordt ir sommige kringen als een oplossing be schouwd. Hierbij moet echter rekening worden gehouden met de reden voor deze verkiezingen: de grondwetswijziging voor de E.D.G. Om het E D.G- er definitief door te krijgen (Kamer en Senaat stem den reeds vóór) is een meerderheid van tweederden noodzakelijk. Eén ding staat Commun. spionnen in V.N.-secretariaat Opzienbarend rapport van Am. Senaatscommissie De subcommissie voor binnenlands! veiligheid uit de Amerikaanse senaat (onder senator Jenner) zegt in een met algemene stemmen aanvaard rapport, dat in het secretariaat van de Ver. Natie» een communistische „vijfde colonne" aar het werk is. In het rapport wordt ook gesproken van spionnage door middel van internationale organisaties. Bij de regering wordt aangedrongen op maat regelen. Gezin in varkenshok JN WESTZAAN woont sinds en- *- kele dagen een gezin in een varkenshok. De boer bij wie de man de boerenknecht S. Tam- minga werkte, heeft het hok op advies van burgemeester Vijkbrie] beschikbaar gesteld. De arbeider was 14 jaar in dienst van boer Haan de Kanaaldijk en woonde gedurende die tijd met vrouw en kind in een daggeldersr woning van zijn werkgever. In hxt najaar zegde boer H. Item de dienst en de woning op- Toen een nieuwe arbeider verscheen werct Tamminga uit het huis gezet. Het varkenshok was inmiddels gereed voor menselijke bewoners. Gebochelde moordenaar krijgt levenslang In de Franse stad Nimes is de 24-jarige, gebochelde jongeman Robert Brunei tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, omdat hij zijn vader en zijn beide groot moeders met arsenicum heeft vergiftigd. Het vonnis werd van de publieke tribune met applaus begroet. Volgens de psychiaters die Brussel heb ben onderzocht, is hij in juridische zin niet krankzinnig. Eén der psychiaters noemde de knaap „een ongelukkige, die erfelijk is belast". Klok een uur vooruit in Engeland In de afgelopen nacht zjjn in Engeland de klokken een uur vooruitgezet. Men heeft daar nu zomertijd tot in October. De Britse zomertijd komt overeen met de ook in Nederland geldende Middel- europese zomertijd. Von BalluseckComm. China ook in V.N. De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de V.N D. J. von Ballu seck, verklaarde Zaterdag te New York, dat men de Chinese communisten in de toekomst aan de besprekingen der Ver. Naties moet laten deelnemen, indien zij «P de Geneefse conferentie lonen, fat soenlijke bedoelingen te hebben. Premier Jean van Houtte C.V P.) brengt zijn stem uit. Men ziet dat er drie kisten naast elkaar zijn geplaatst: één voor de se- naat, één voor de Kamer en één voor de Provinciale Raden. vast en dat is dat de r.-katholieke hegemonie in het kabinet tot het ver leden behoort. Op 27 April a.s. zullen beide huizen van het nieuwe parlement voor de eer ste maal bijeenkomen. Tijd van praten voorbij grote actie in Kenia De tijd van praten met de Mau Mau is voorbij, een grote actie tegen de geheime organisatie is het jongste weekeinde in gezet. Duizenden militairen en politie mannen trekken op het ogenblik door de jungle van Kenia om de vijand in zijn schuilplaatsen op te zoeken en te vernie- Generaal Erskine, de Britse opperbevel hebber in dit gebied, verklaarde Zater dag, dat verschillende Mau Mau-leiders, die met de Britten hebben onderhandeld over een massale overgave, door hun eigen mensen zijn vermoord of gevan gen genomen. Amerik. .vliegtuigen naar Indo-China Amerika heeft een aantal grote vlieg tuigen uit Europa en het Verre Oosten naar Indo-China gedirigeerd, waar de toestellen zullen worden ingeschakeld bij het overbrengen van de zo dringend no dige voorraden. Zij zullen echter niet boven het gebied van de strijd vliegen. Fransen en communisten in en rond Dien Bien Phoe bereiden zich voor op grote slag. Verkeersproblemen in hel buitenland Drie hoofdcommissarissen van politie uit Nederland's grootste steden zjjn in •het afgelopen weekend uit Londen op Schiphol teruggekeerd na een informa tieve reis door Engeland, die precies een week geduurd heeft. Zaterdagavond kwam als eerste de hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezei, per moon- liner terug. Gistermiddag volgden zjjn collega's *uit Amsterdam, de heer H. A. J. G. Kaasjager, en uit Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal. Diverse hoofdcommissarissen b.v. de Scandinavische landen, lieten verstek gaan. Het resultaat was, dat de drie Ne-, derlanders de tocht door Engeland alleen in het gezelschap van 4 Duitse hoofdcom missarissen hebben gemaakt. Zjj hebben vooral hun licht opgestoken over de verkeersproblemen. Zjj bezochten achtereenvolgens het „Police College' in Londen, de opleiding van agenten in Ryton, de leiding der gem. politie Heiersstaking in R'dam opgeheven De Rotterdamse heiers, die begin vorige week in staking waren gegaan om betere loonvoorwaarden te verkrijgen, zijn vandaag weer aan het werk gegaan. Zij hebben met geringe meerderheid besloten de arbeid op de oude voorwaar den te hervatten, echter onder beding, dat er met de patroons, die onderhande lingen hadden toegezegd, binnen veer tien dagen overeenstemming zal zijn be reikt Eerste na-oorlogse gezelschapsreis naar Israël Vanochtend is van Schiphol per KLM- machine een reisgroep van de Ned. Reis- vereniging naar Israël vertrokken, de eerste gezelschapsreis na de oorlog naar dit land. Door de medewerking Ned. legatie in Israël zullen de" deelne- Pasen kunnen vieren, zowel in hel e als in het Jordaanse deel var Brief van vermiste Ned. vrouw in Duitsland De Nederlandse ambassade is Zondag avond- verwittigd dat mevrouw Elza Broekigerrits over wie vrees bestond dat zij in Oost-Duitsland vermist werd gepoogd te hebben de grens illegaal r te steken, een brief aar haar man heeft gezonden van uit' Bebra. een plaats ln West-Duitsland. Aangenomen wordt dat zij zich nu in Oost-Duitsland bevindt om haar moeder te Hastrumgsveld bij Eisnach. te bezoe ken- Haags jongetje verdronken Al spelende is het vierjarig zoontje vai het gezin G., wonende aan de Winterweg te Den Haag gistermiddag in het water nabij de Viaduct aldaar geraakt en dronken. Na een half uur dreggen heeft de politie het lijkje opgehaald. Birmingham en die der provinciale po litie in Warrickshire, Scotland Yard in Londen, de opleidingschool voor recruten te Hendon en de autorijschool. De Zater dagmiddag werd tenslotte benut om te zien, hoe de Londense politie het verkeer regelt bjj voetbalwedstrijden Bij deze wedstrijd in Wembley met 100.000 toe schouwers werden slechts 2000 auto's ge teld. De' meeste bezoekers reisden per bus of ondergrondse. „Ik geloof niet, dat wjj in dit opzicht, iets van de Londense ver keerspolitie kunnen leren", merkte een der deelnemers op. DE UITSLAG Volgens de laatste volledige uit slagen van de stemming voor de prouvinciale raden in België is de lerhouding der voornaamste par- ijjen als volgt: socialisten 261 zetels, winst 25; r.-katholieken 330 zetels, verlies 45; liberalen 80 zetels, winst 8; communisten 10 zetels, verlies 1. Voor de Kanier van .Afgevaar digden luiden deze voorlopige socialisten 86 zetels, winst 9; r.-katholieken 94 zetels, verlies 14; liberalen 25 zetels, winst 5; com munisten 5 zetels, verlies 2. Van de senaat zijn nog geen cy- fers bekend. Hongerstakin is maar show Mossadeq weer snikkend voor zijn rechters Een zestal Perzische officieren heeft oud-premier Mossadeq gisteren naar de de zittingszaal van «net militaire Hof ge bracht, ondanks zyn protesten. Hij liet zich in de beklaagdenbank vallen en ver borg het hoofd in de armen. Snikkend vertelde hij, dat hij nog steeds in honger staking was en niet voor het Hof wilde verschijnen omdat men zijn verdediging en zijn beschuldigingen van onmenselijke behandeling in de gevangenis niet aan de pers zouden zijn doorgegeven. Azemodeh beschuldigde Mossadeq er van, zich in het geheim te voeden met suikerklontjes, bonbons en vitamineta bletten en toonde aan dat al het ge schreeuw over „hongerstaking tot de d^od maar aanstellerij was. Ook Mossadeqs klacht, dat er te weinig publiciteit aan zijn proces gegeven werd, werd ter plaatse ontzenuwd. Mossadeq noemde de kamer waarin hij wordt gevangen gehouden een cel. Aze- medeh protesteerde en noemde het een mooie, goed gemeubileerde kamer. Eindelijk kwam Mossadeq aan het voor lezen van zijn verweer toe. Na korte tijd1 moest hij dit wegens vermoeidheid zijn advocaat overlaten. Het verweer slaat ruim 600 getypte vellen. In het ste gedeelte beweert Mossadeq, dat de Sjah niet het recht had, hem zonder goed keuring van het parlement te ontslaan. Bekend geluid Gebruik van de Co-bom zou zelfmoord zijn De cobaltbom is een wetenschappelijke mogelijkheid, maar als wapen niet wezenlijken, aldus heeft Donald Quarles, Amerikaanse onderminister van Defensie belast met de dienst voor wetenschappe lijk onderzoek verklaard. Het gebruiken van een cobaltbom zou zelfmoord zijn. Geen militair deskundige gelooft aan haar waarde als wapen en wij hebben Beledigend artikel Gehele oplaag l'Huma- nité in beslag genomen In de nacht van Zaterdag op Zondag is de gehele oplaag van het communistische blad l'Humanité Dimanche (100.000 exempl) door de Parijse politie in beslag geno men. Het blad bevatte een artikel Indo-China. met een vette, vijfkoloms kop: „De koers van het bloed in Indo- China stijgt op de New Yorkse beurs". Later werd een nieuwe editie gedrukt, waarin met grote koppen werd gezegd, dat de vorige editie in beslag -/as ge- >n. omdat het blad de waarheid ver telde omtrent „Dulles' oorlogsplan voor Indo-China". Ook bevatte het nieuwe nummer het gewraakte artikel, zij het wat bekort. Van de nieuwe editie kon politie slechts een deel in beslag ZO ROKEN WU-ZO ROKEN Z«J rE MEENT dat wij hier in Ne dei eigenlijk wel wat veel roken komt wel bedrogen uit als hij onze grafiek zietWij hebben n.l. eens nagegaan hoe diverse andere landen roken. In de gra fiek hebben wij opgenomen het jaar lijkse verbruik van sigaretten en sigaren per hoofd der bevolking. De andere soorten t&bak worden in dergelijke kleine hoeveeheden uitgedrukt dat zij tegenover de sigaret en de sigaar o het algemeen geen noemenswaardige Het valt in ons land, in vergelijking met het buitenland, nogal mee want als wij b.v. naar Amerika kijken dan blijkt het dat men daar maar eventjes ca. 2.5 X meer sigaretten rookt dan in Nederland. De Amerikanen staan om zo te zeggen met hun sigaret op en gaan er mt bed. Het verbruik van de sigaren in alle landen sterk overtroffen door het verbruik van sigaretten. Zien wij hier naar Amerika dan treft het hoe afkerig men daar schijnt van de sigaar. Wat dat betreft komen de Denen wel heel anders naar voren. Daar rookt men liefst ca- 4.5 X meer sigaren (in verhouding dan in Amerika. Hoewel ook in Dene marken de sigaret aan de spits blijkt te gaan komt de sigaar daar toch tot 'n hoog te die nergens anders wordt bereikt. Het is in Denemarken dan ook heel gewoon om de vrouwen in het openbaar een sigaar te zien roken. „In hel water geduwd" Poging tot moord op vrouw in A'dam? Een 52-jarige gescheiden vrouw, naai ster van beroep, is 's avonds omstreeks half twaalf door de bewaker van de nieuwe Utrechtse brug over dc Amstel te Amsterdam uit het water gehaald. Zij vertelde even later op het politiebureau, dat zij door een kennis op geraffineerde wijze in het water was geduwd. Onmid dellijk daarna zou deze man. een 41-1 Jarige sorteerder, die eveneens geschei den is en nogal eens met de vrouw uit ging, er op de motor snel vandoor zijn gegaan. Drie kwartier later troffen recher cheurs hem thuis aan. Zijn motor was nog warm. Hij werd meegenomen naar het bureau en na verhoor opgesloten. Dat hij de vrouw in het water zou heb ben geduwd, ontkent hij echter ten sterk ste. Hij gaf wat de politie noemt sloten alibi op. De recherche verkeert in onzekerheid omtrent de waarheid van het door de vrouw vertelde verhaal, mede. omdat het motief van deze poging tot moord niet duidelijk Is. Londen en Parijs contra V.S. Kwam Dulles' plan niet op het juiste moment? Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, die thans in Londen vertoeft, zal daax en ln Parijs waarschijnlijk weinig gehoor vinden voor zijn plan tot een gemeenschappelijk op treden ln Azië. Engeland zou wel bereid zijn, mede te werken aan een plan op lange termijn, maar wenst niet dat er iets ondernomen wordt waardoor de ge ringe kansen op een vredesregeling in Indo-China teniet zouden worden ge- Engeland en ook Frankrijk zouden het met Dulles oneens zijn over het tijdstip, waarop de Grote Drie waarschuwend hun stem moeten laten horen. Dulles wenst dat te doen vóór de Geneefse con ferentie, welke op 26 April a/3. begint. Engeland en Frankrijk willen daaren tegen eerst het resultaat van die confe rentie afwachten. Met brandende aansteker tabak gezocht Olifanten en giraffen moesten van boord gehaald worden (Van een onzer verslaggevers) EEN GROTE STEEKVLAM schoot Zaterdagavond omhoog uit het ruim van het Duitse motorschip Tanga in de Merwehaven te Rotterdam. Zes havenarbeiders, die bü Wm H. Müller Co met de lossing bezig waren, konden zich bijtijds uit de voeten maken. Maar de lading grondnoten, sisal en copra brandde als een lier. Korte tijd later spoot uit veertig brandslang gen 26.000 liter water per minuut in het brandende ruim van de Tanga. Het 5920 ton metende schip was 's mid dags om één uur uit Afrika op doorreis naar Hamburg bij de rederij Müller ge arriveerd, waar een deel van de lading moest w-orden gelost. Er was blijkbaar haast bij, want toen de duisternis inviel, werkten de arbeiders door bij het schijn sel van de lampen- De zes passagiers waren aan boord Aan dek op het ach terschip gelukkig stonden houten kooien met een aantal wilde dieren var rircus Hagenbeek. in was 'bezig met het lossen var één- Het daarboven gelegen tus- Deze foto werd genomen op het ogenblik dat de Belgische ko ningin-moeder Elisabeth de drie stembiljetten in ontvangst nam. DAT de echtparen Van Antwerpen- Huissoon te Goes en J. Schreuder-Hou- wen te Alteveer (gem. Onstwedde) resp- Vandaag en morgen 65 jaar zijn getrouwd- DAT het nationale park De Hoge Velu- we vorig jaar 335-000 bezoekers heeft ge trokken (45.000 meer dan in 1952) en het rijksmuseum Kröller-Müller 98-000 (31.000 meer, mede dank zij de Van Gogh-ten- toonstelling). DAT op de internationale hondenten toonstelling Winner 1954 te A'dam als beste hond (tevens beste zelfgefokte hond) is uitgeroepen de Bedlington- terrier Till van dc Helmburg van meJ. 'H. Cloppenburg uit Winterswijk. DAT i de Nordlaan in Velp Zater- ieuw tehuis voor zwervende pensiondieren geopend DA8 de directeur van Het Natloalc- Park De Hooge Veluwe, ir Van Tuil. de berichten als zou er onder de herten aldaar hondsdolheid heersen. tegen sprak. DAT de directeur van het Noors- Ncd. Atoominstituut prof. Gunnar Randers te Kjeller de gast is var, het Argentijnse atoominstituut tg Buenos- DAT 27 Nederlandse emigranten Za terdag met de Altair in Rio de Janeiro (Argentinië) zijn aangekomen. DAT de nieuwe K.L.M.-dienstregeling geldig tot nadere aankondiging, is inge gaan. DAT de algemeen directeur van Erke- lens Cooke en Marcus expeditie-kantoor N.V., J. J. F. Marcus, A'dam, door de Franse regering benoemd is tot ridder :n de orde van maatschappelijke verl diensten. DAT de 26-j. vertegenwoordiger M. C. T. M„ die zich had uitgegeven voor een marechaussee en o-a. 30 diners had be steld zonder te betalen, in R'dam is ge arresteerd - DAT het Verbond voor Veilig Ver-, keer in de week van 2125 Jur.i een speciale voetgangersweek organiseert. DAT minister Van de Kieft in net N V. Huis te Utrecht Zaterdag het N.V V.-congres over de ouderdomsver- zekering bijwoonde. Vrijwilligers gaan nu Comets vliegen Uitgerust met noodluiken en schietstoelen Britse vrijwilligers zullen speciale proefvluchten maken mett straalvliegtui gen van het type Cornet om te pogen, de oorzaak te vinden van de reeks gelukken met deze toestellen, waarbij in totaal bijna 100 mensen het leven heb ben verloren. Bij deze vluchten zal mer de maximale prestaties uit d,e toestellen halen om de zwakke punten te ontdek- In de Cornets waarmede de proef vluchten gemaakt worden, zullen v schij-n-lijk speoiale noodluiken en schiet stoelen worden aangebracht. De normale productie van de Cornets, met inbegrip van proefvliegtuigen, zou vandaag voortgezet worden. Intussen is het zoeken naar de nog vermiste lijken gestaakt. Van de 21 in zittenden werden er slechts vijf gevon den. Hun lijken zullen naar Engeland worden overgebracht. De verwondingen, welke de lijken tonen, zijn vrijwel gelijk aan die va slachtoffers van de ramp met de Yoke Peter. Allen zjjn gedeeltelijk verbrand, vermoedelijk als gevolg van een ont ploffing. Het lijkt onmogelijk, bergingswerk zaamheden uit te voeren wegens de grote diepte van de zee ter plaatse. Op het punt waar men de lijken en wrak stukken gevonden heeft is de zee onge veer 950 meter diep. Prinses Martha in Noorse kerk (R'dam) herdacht In de Noorse Kerk te Rotterdam 1 gisteren een herdenkingsdienst gehou den naar aanleiding van het overlijden van kroonprinses Martha van Noorwe gen. De dienst werd o.m. bijgewoond na- iens Koningin Juliana door mr G. C. D baron van Hardenforoek, opperceremo- niemeester van de Koningin; namens Prins Bernhard door reserve -luitenant kolonel C. C. Geertsema en voorts door de minister zonder portefeuille mr J. M. A- H. Luns. de chef protocol mr W. van Tets. de burgemeester van Rotterdam. G. E. van Walriim en vele vertegen woordigers van het Corps Diplomatique. Ds A. Terjessen. predikant van het Noorse gezantschap, had als uitgangs punt van zijn preek Psalm 31 gekozen. Bespreking olieconllict Directeur Koninklijke naar Teheran Met een gecharterd toestel van de KLM zijn 22 deskundigen naar Teheran ver- okken om te onderhandelen over een oplossing van het geschil over de Per- :ische olie. Leider ls O. Harden van de Standard Oil, wiens naaste medewerkers zijn de directeur-generaal van de Konin klijke. jhr mr J. H. Loudon, en de direc teur van de Anglo Iranian, H. E. Snow. Laai besluit varen Brilse regering contra raad van Coventry De Britse regering heeft cr vandaag i een brief aan de gemeenteraad van Coventry op aangedrongen, dat de in de tw„de wereldoorlof ,o f«ro(fe„ stad haar besluit, dc bescherming bur- ferbevolklnf te ,cb»rfen. lui vuen Dit besluit werd onder Invloed van een links-socialistische meerderheid geno- „omdat de H-bom toch alle lucl.t- I bescherming onmogelijk maakt...." sendek was reeds leegs Toen naar schat ting nog 700 ton lading in het ruim over was, gebeurde het- Naar eerst later zou blijken, verloor dc 41-jarige havenarbeider A-P.N. zijn tabaksdoos tussen de balen sisal. De man- beging de or.vooraichtigheid. zijn aanste ker te gebruiken bij het zoeken naar zijn doos. Dit werd de oorzaak van de brand- De rivierpolitie kwam hier gisteren na een scherp vertioor van de betrokken ar beiders achter- Dc schuldige werd in hechtenis genomen- Volgens deskundigen valt de aange richte schade wel mee. De lading in de twee door het vuur aangetaste ruimen ls uiteraard verloren gegaan- Kapitein en sergeant bij botsing omgekomen In de omgeving van Ede is Zouang morgen een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een kapitein en een sergeant om het leven zijn gekomen. Een scooter, bestuurd door een kapi tein met als duo-passagier een sergeant, verliet omstreeks half twaalf het mili taire kamp bij de Driesprong aan de wea EdeOtterloo- De scooter stak deze weg over en werd. toen het voertuigje de weg .EdeHarskamp wilde oprtjaen. door een van rechts komende militaire vrachtwagen gegrepen. De scooter schoof onder de vrachtwagen en vloog ir. brand- Dc bestuurder en zijn passagier werden op slag gedood. De scooter zou het eigendom van de sergeant zijn. terwijl de kapitein een oroefritje maakte „Bom" op kennel in Heemstede Honden als „gewonden" bij rampoefening De Nederlandse Blauwe Cirkel (opge richt onder auspiciën van de Stichting Dierenrampenfonds) heeft Zaterdagmirt- dag in hot wandelbos Groeneodaal te Heemstede een demonstratie gegeven. Verondersteld werd dat een bom was gevallen op het verversingshuis en dat dit huis dienst had gedaan als kennel. Ongeveer twintig honden ..vluchtten" en bleven op verschillende plaatsen in h*1 bos ..gedood" of ..gewond" liggen, waa-- op leden van de plaatselijke Blauwe Cirkel-colonne werden gewaarschuwd voor hulpverlening. De Amersfoortse colonne, die op de dreef in Haarlem was opgesteld, begaf zich eveneens ter assis tentie naar Heemstede. De colonnes be schikten over speciale dieren-ambulan- ces. waarmede de ..getroffen" dieren werden vervoerd naar het dierentehuis aan de Ridderstraat te Haarlem. Uiter aard lieten de levenslustige ..gewonden" zich niet gemakkelijk verbinden. 4ET WEER IN EUROPA O S c - 6 2 g z tj Helsinki Oslo Stockholm Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble onbew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh.^bew. licht bew. zw. bew. ZZO 2 NW i ZZW 6 ZW 5 windstil WZW 3 windstil windstil -0 0 1 0 1 0 2 0 4 0 4 0 1 0 0 0 0 0 Beritjn Frankfort Milnchen ZOrlch Genève Wenen Innsbruck Rome half bew. zw. bew. licht bew. nevel licht bew. half bew. zw. bew. NW 3 windstil windstil windstil OZO 1 windstil windstil NNO 3 8 0 2 0 -2 0 -2 0 -3 0.1 5 0 0 0 1 0 -0 0 9 WEERBERICHT Overwegend droog Het K N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond; i Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noordwest en West. Weinig verandering in tempertuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). i Maan Dinsdag: Zon Maan van 14.48 tot 3.58 i V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1