Maar wij denken er zó over DENICOÜEA NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 10 APRIL 1945 Alles £QC<1 en wel De Matthaus-passion in de Gehoorzaal Tijdens het bijwonen van de uitvoering van de- Matthaus-passion Donderdagavond in de stadsgehoorzaal heb ik het eens duidelijk gevoeld, dat de omgeving voor een uitvoering van dit werk mede bepalend is voor het „slagen" van zo'n avond. Het verblijdt mij, dat de muziek recensent van de N.L.C., de heer J. van 'der Veen, in zijn critiek ook een opmer king in die richting heeft gemaakt. Als de Mathaus-passion wordt onttrokken aan elk liturgisch verband, mag men ait werk van Bach inderdaad anders gaan bézien. Het stuk is voor de kerk geschreven en wij vinden het blijkbaar maar heel ge woon, dat het in de concertzaal is ge bracht met het gevolg, dat de uitvoering niet meer is dan een concert. De sfeer van een zaal als de gehoorzaal sluit voor mij althans de mogelijkheid uit, er door ontroerd te worden. Nu kan men zeggen, dat ik het „slagen" van deze uitvoering wil laten afhangen van de sfeer alleen. Dat wil ik niet. Maar als deze passion in de kerk wordt ge houden, ga je er ook met een andere (instelling naar toe, een instelling, die i veel meer bij dit werk past. Nü raak je de indruk niet kwijt, dat het een soort galavoorstelling is. Wellicht zou de com- ponist van de passion vreemd opkijken van onze passie-praktijken. De pauze van een half uur doet natuur lijk ook geen goed aan de indruk .van de avond. Een propvolle koffiekamer, obers, die zich. een half uur buiten adem lopen om er toch maar productief doorheen te komen, gangen met een slenterende massa en tenslotte dan nog (dat was Donderdag het geval) de confrontatie met een mode- U met Denicotea rookt. Een pakje sigaretten per dag betekent, dat U in 11 dagen ca 30 gram Nicotine en Teer in Uw lichaam krijgt. Deze en andere schadelijke bestand delen, in de Dcnicotea-speciaalfilter opgevangenbereiken Uw keel, hart en longen niet. Daarom wordt Denicotea daq ook door vele doktoren en tandartsen sterk aanbevolen. Ook bevrijdt Denicotea U van de hinderlijke rokcrshocst en verhoogt bovendien het rookgenot Het dcgcli|kc, onder wetenschappelijk toe zicht staand Denicotca-fabrikaat garandeen U ten volle het gewenste resultaat Wacht U voor namaakt Ieder origineel Denicotea-pijpje en-filter is voorzien van de naam Denicotea Let daarom speciaal op het wereldmerk Belangrijk Thans ook binnen ieders bereik nieuwe, aantrekkelijke modellen Dcnicotca-sigarettenpijpjes met 1 filter vanaf f2.75 met 11 filters vanaf f3.25. Verkrijgbaar in de speciale sigarenwinkels show in de foyer, waar honderden van daan kwamen en naar toe gingen Onder het zingen van een sopraanaria in het tweede deel werd in de zaal een kop en schotel omgetrapt. Ik vraag me af, of het nu werkelijk niet mogelijk is, dit anders te gaan doen. Vooropgesteld moet worden, dat Leiden daartoe twee prachtige mogelijkheden biedt: de Hooglandse en de Pieterskerk, twee kathedralen, die voor culturele doeleinden nog veel te weinig worden gebruikt. Natuurlijk wordt nu het be zwaar gemaakt, dat het er niet uit te houden is van de kou. Dat bezwaar is maar tei\ dele waar, want het ene jaar wordt de passion veel later "itgevoerd dan het andere en bovendien is de tem peratuur in deze kerken dit jaar om deze tijd zodanig, dat de koudevrees ongegrond zou zijn gebleken Waarom kan het in Naarden elk jaar wèl (met duizenden be langstellenden) En in de grote kerken van Edam en Zaltbommel bv., die ook niet te verwarmen zijn? De passionen horen in de kerk. Dat heeft de componist bedoeld en voor de uitvoerenden en de toehoorders noet dat ook veel meer aanvaardbaar zijn. De uit voering in een concertzaal, met alle ge volgen van dien, tast de geest van het werk aan. Alsmede de mogelijkheid door deze muzikale Evangelieverkondiging te worden geraakt. Leiden De Gr. Aprilgrap I Uit het nummer van de N.L.C. van 1 April blijkt, dat u met uw tijd meegaat. Dit kwam tot uiting met de naar uw mening zo geslaagde 1 Aprilmop. In derdaad bent u met uw tijd meegegaan. Het is een tijd, die geen behoefte heeft aan waarheid en waarin ontstemming wordt gekweekt, wanneer óp waarheid wordt aangedrongen. Vandaar het zo ge slaagde spel met de waarheid als 1 April- Het slagen van uw mop is echter naar mijn mening hieraan te „danken", dat uw blad als Christelijk dagblad zo'n goede naam had, dat het zich niet aan de 1 April-leugen zou vergooien. Ik houd mij er dan ook van overtuigd, dat lezers er een volgende keer niet mee erg zullen inlopen, nu zij weten, dat de N.L.C. het niet zo nauw meer neemt met de waarheid. Het spijt mij alleen voor uw blad, dat het er aan meewerkt een mop leugentje op de mopleugendag nog ver der. en vooral onder het Christelijk pu bliek te doen inburgeren. Ter Aar. VAN DIJKHUIZEN. Aprilgrap II Zelden ls een Aprilgrap zo goed ge slaagd als die van 1 April 1954 in onze Nieuwe Leidsche Courant. Volkomen ge loofwaardigen toch voldoende door spekt met tegenstrijdigheden, die een op merkzame lezer had kunnen aansporen eens aandachtig te lezen en op de kalen der te kijken. Iedereen kwam met het grote nieuws aandragen en overal ont sponnen zich twistgesprekken over de vraag, of dit nu een Aprilgrap zou zijn of niet. Hoevelen er zijn ingetrapt, dat bewees wel de foto uit Katwijk. Men herinnere zich ook de reacties, die de volgende dag In de krant werden afgedrukt. Vooral van dat bedrijf, waar negen van de tien werknemers niet op het werk verschenen. Over dat laatste wil ondergetekende het eens hebben Laat dit nu óók een Aprilgrap zijn, waar niemand minder dan de directeur van ortZe N.L.C. intrapte! De directeur werd opgebeld door onder getekende met de mededeling, dat negen van de tien werknemers niet op het werk warert verschenen, om naar het monster te gaan kijken. De ene, die wel kwam, kreeg vrijaf om zijn tuin te gaan spitten. De directeur luisterde aandachtig en verwachtte klaarblijkelijk critiek op deze grap. Hij bleek kennelijk opgelucht, toen deze critiek achterwege bleef. Toen hij zelfs werd gefeliciteerd met de kostelijk geslaagde mop, merkte hij op: „Mijnheer, lk vind dat u dit zeer sportlef opneemt". Op dit moment, geachte directeur, zat ook u in de boot, wat wei bewezen is door de publicatie over de negen weg blijvers. Zo werd dus de fopper gefopt. Want alle mensen waren natuurlijk op het werk. alleen werden zij het geduren de de dag maar niet eens over de grap. Nogmaals: de mop was buitengewoon Oude Wetering. W. F. VAN DAM. (Wij ontvingen nog enkele reacties, maar menen met deze twee te kunnen volstaan. Red. N.L.C.) Vroege kerkdiensten Wij, Protestanten, vinden het heel ge woon, dat de kerkdiensten Zondagmorgen om 10 uur beginnen, in tegenstelling tot de R. K. geloofsgenoten, die hun God-ge wijde tempel weten te vinden op een uur, wanneer hét merendeel der Protestanten nog slaapt. Is die gewoonte bij ons zo lofwaardig? Hoevelen onzer zouden het kunnen op brengen, een kerkdienst om 8 uur 's mor gens bij te wonen? Zijn wij daar te traag voor? Zouden wij het, wat de activiteit voor geloof en Kerk betreft, moeten af leggen tegenover de R. K.? Voor het eerst is de vroegdienst, in de verwarmde Marekerk, ook in de winter doorgegaan. Wanneer ik 's Zondags dan op de Mare loop, kom ik wèl stromen R. K. kerkgangers tegen maar hoevelen ge ven gehoor aan de oproep voor de vroeg dienst van 9 uur? Gelukkig is het aantal bezoekers van de vroegdienst geen maat staf voo. het kerkbezoek in het algemeen, maar toch mag de vraag gesteld, of wij 's winters de vroegdiensten niet weten te waarderen. Is het offer te groot om zo vroeg het bed te verlaten of vergen wij teveel van de Zaterdagavond en missen wij daardoor de voorbereiding voor Zondag? Heeft dan de Kerk voor ons weinig te betekenen, dat kou of regen remmend werkt op het kerkbezoek in het algemeen? Het Protestantisme is veelal traag, wei nig spontaan, moelijk in beweging, laat staan ln vuur te krijgen Velen moeten de fiets nog grijpen om op tijd in dp kerk dienst van half 11 te zijn. Waarom begin nen bij ons de kerkdiensten niet vroeger en waarom zijn er niet méér kerkdiensten die korter zijn? Laten wij ontwaken en alle slapte lauwheid afleggen. Want zo we de Kerk veronachtzamen, zijn we op weg de ons van God gegeven erfenis prijs te geven. Laat ons tenslotte niet vergeten de lange, bange strijd, die in ons land gevoerd is om God te kunnen dienen nèar Zijn Woord in reformatorische zin. Dat w Protestanten waakzaam mogen zijn het ons toebetrouwde pafnd dus ook de Kerk mogen bewaren. Leiden. J. PIJL. Vestigingswet Kleinbedrijf In de afgelopen weken zijn de diverse middenstandsorganisaties nogal actief ge weest met vergaderen. Het is mij opgeval len, dat diverse persónen uit het politieke leven hier het woord hebben gevoerd dat het hier net toeging of de friidden- standAiet alleen voor het zeggen heeft de andere groepen nieta in het midden kunnen brengen. Ik vestig hier de dacht op de Vestigingswet Kleinbedrijf, men nog meer wil verzwaren. Dit is goddeloze wet, die niet past in democratische stelsel, dat de vrijheid ieder moet waarborgen. Natuurlijk mogen de overheid en de or ganisaties samen het zakenleven ordenen regelen. Maar zij moeten dat niet doen, dat iemand, die jarenlang een I roep heeft uitgeoefend en nu voor zich zelf wil beginnen, moet voldoen zwaar overdreven eisen, die voor hem ge heel onnodig zijn en alleen zijn bedoeld, het zich zelfstandig vestigen zo moei lijk mogelijk te maken. Die eisen' vo zo iemand een belemmering hoger op te komeh en zich een toekomst op te bouwen. Al die dwangstudles drilexamens zijn niet nodig. Vroeger zijn duizenden met geringer zakenkennis be gonnen, zelfs wel als non-valeur en zij hebben het met Godsvertrouwen ver in wereld gebracht, door aanpakken, doorzetten, durf en wilskracht. E. PEIJSTER, Den Haag. Frans Halsstraat 82 Hoe zit dat? Het stukje over opoe Malmstedt te Stockholm ln de N. L. C. van enige dagen geleden trok mijn aandacht. Heeft deze weduwe nu tien biljetten van 10.000 kro nen gevonden of heeft de redactie fout begaan? Op de foto was toch duide lijk één biljet van tienduizend kronen te Katwijk aan Zee. J. VAN DUYN (De jout lipt inderdaad bü de redac tie. Opoe Malmstedt heeft 1 biljet van 10.00Kronen gevonden. Red. N.L-C.) (Ingezonden stukken) Een gruwel Het eind van alle tegenspraak o lange broek voor de vrouw is God- Woord en wel Deut. 22 5, Het kleed eens mans zal niet zijn aan ene vrouw en een man zal geen vrouwenkleed aantrekken; want al wie zulks doet is den Here, uwen God, C. W. O. Blijf vrouw en meisje Op de opmerking „Blijf vrouw en meis je" wil ik de inzender van het stukje een antwoord geven. Laat een koude kerk en ongemakkelijke stoelen in dit verband achterwege. Dat heeft niets met een lange broek te maken. Maar wèl het voorschrift van de dokter, dat u in de wind slaat. Misschien heeft u twee lange broeken aan. als het koud zwakke geslacht één lange broek. Het staat in deze tijd in ieder gi dan gebreide kousen. U zult wellicht ook geen sokken meer dragen, die elastiek vlak boven de knieën vastzitten, dat is ook van „vroeger". En dan schrijft u, dat u het bespottelijk vindt, dat mer eerst goed moet kijken om te weten, o: het een mannelijk of een vrouwelijk per soon is, tegen wie men spreekt. Nu, óf uw kapsel is erg lang en uw gezicht spie gelglad óf de dame in de lange broek heeft kort haar en een baard. Ik zou van het woord „men" maar het woord „ik" maken. Er zullen verder wei nig mannen zijn, die eerst goed moeten kijken of het een mannelijk dan wel een vrouwelijk persoon is, njot wie ze spre- Bij koude is een lange broek onmisbaar en zonder koude in elk geval degelijker dan hoogopwaaiende rokken. Hazerswoude. H. STAAL. Voorstraat 51B. Woningcontingent te klein Na al het gesleep, gevraag, gebedel om woonruimte wordt je het op 't laatst beu nog woorden aan te verspillen. Alleen dit: Hoe zouden de verdelers van de woon- uimte handelen, wanneer zij in ons ge val verkeerden? Mijn man is metselaar. We zijn anderhalf jaar gehuwd, gehuwd omdat ongehuwden helemaal geen kans op woonruimte hebben. Leeftijd respec tievelijk 28 en 25 jaar. Tot nu toe het „geluk" van geen kinderen. En daarom ook geen kans op woonruimte. Dus zijn e officieel ieder bij onze ouders thuis. Maar nu er deze zomer een baby zal komen, weten we geen raad meer. We zullen op ouderwetse manier een kribbe het voeteneinde van ons bed moeten timmeren in een kamertje van 2 x 2 40 m, nooit zon komt en ook geen gelegen heid is tot stoken, onder een schuin dak. Dit is één van de vele Katwijkse ge vallen. En in de plaats waar ik woon, waar de woningnood niet zo nijpend is, zijn ze niet bèreid ons te helpen. Je wordt afgescheept met de mededeling, dat je naar de woonplaats van de man moet gaan. En op Katwijks gemeentehuls krijg je nul op 't request, met kans op uitlachen toe, als je overspannen van de wen tranen laat zien. Leve het huwelijk!? ECHTGENOTE VAN EEN METSELAAR. Mankement aan Alphense woningen Als slachtoffer was mijn verbazing zeer groot, toen ik uw nieuws over het man kement aan de nieuwe woningen in Al phen aan den Rijn las. Allereerst schrijft u, dat de woningen meermalen aan een inspectie zijn onderworpen. Dat is moge lijk, maar dan zeker aan de buitenkant, want gedurende mijn aanwezigheid is dit de binnenkant niet voorgekomen, was het blijkbaar bekend, dat mijn plafond ook moest worden bewerkt, daar de stucadoor het voornemen daartoe ken baar maakte. Als dat bekend was, waar om liet men de huizen dan bewonen? Uf speelden de huurpenningen of de ople veringstermijn zo'n grote rol? Nauwelijks is het huis schoon en staat er nieuw meubilair in, of men krijgt de boodschap of men alles maar wil laten ontruimen omdat dit nodig is. En nu geen commentaar van „dat is niet waar", want het tweede portiek rechts van mij heeft twee dagen opgepakt gestaan, omdat de heer des huizes in Zeeland En wat de deuren betreft, dit liu niets zijn. U moet zelf eens proberen door deze spleet een tafel of een piano binnen te loodsen. Maar hierover ging het nie*, het ging om die schoonheidsfoutjes, zoals het uitdrukt. Wat dat zijn laat ik in 1 midden, die vuiltjes moeten worden be handeld, èn wat er nu met onze spullen gaat gebeuren wordt gebagatelliseerd Laat ik u zéggen, niet door mij, misschien door de hoge heren met inkomens bovi de f8000. Voor het „alarmerende en opgeblazen" bericht verscheen. Is onzerzijds getracht tot Lvereenstemming te komen m voerder, opzichter, administrateur woningbouwvereniging, maar nul op het reauest. Een beschrijving van de manier waarop dit is gegaan, zal ik u besparen. V vermeldt, dat de Voor Spanje Wederom is een priester bekeerd en heeft de R. K. kerk verlaten. Deze man heeft van een en ander zelf een getuige nis afgelegd; en dit getuigenis ls thans in druk verschenen in brochurevorm, in het Nederlands. Ieder, die mij een gave, klein of groot, zendt voor onze verdrukte Spaanse Protestantse geloofsgenoten, ont vangt deze brochure gratis per post. S.v.p. duidelijk naam en adres opgeven. Doorn. Prof. G. WISSE Parklaan 3, tel. 2572, giro 577526. tuele. kosten wil betalen. Wanneer u dan ook nog vertelt, wie dat ls, kunnen wij daar met onze rekeningen naar ote. Persoonlijk ben ik het gemeentebestuur zeer dankbaar voor njijn woning. Met de plafondscheuren op de koop toe, want dit ls altijd nog te verkiezen boven inwoning. Zelfs de burgemeestér heeft zich inge spannen, waarvoor dank, want hij heeft wel wat anders te doen dan achter ge scheurde plafonds aan te lopen. Ove de schadeloosstelling ls het laatste woord nog niet gesproken. Alphen aan den Rijn. EEN BEWONER (B\) de beoordeling van de gesignaleer de euvelen hebben we ons gehouden aar de officieel verstrekte gegevens. We ne men graag aan, dat er een en ander aar de woningen mankeert. Dit zal vóór'de overdrachtstermijn verholpen moeten worden. Daar hebben de bewoners ei bouwvereniging recht op, en dat is algemeen gebruikelijk. Voor zover er schade sprake is, die aangetoond worden, is er wellicht alle reden om c een zekere vergoeding contact op te men. Maar dit alles neemt niet weg. dat naar onze mening deze zaak opgeblazen is geworden. En dat komt onderhande lingen nooit ten goede! Corr. N.L.C.) OEKENHOEK „Otto van Rees" door Willem Enzinck. (23 blz. f 3.50). Uit geverij „Helmond" te Helmond. Willem Enzinck is niet alleen een be- waam dichter, maar ook een bekwaam schrijver. Zijn studie over Limburgse beeldende kunstenaars is een veel-ge- vraagd werk geworden en de korte mono grafie over de Nederlandse schilder Otto van Rees zal ongetwijfeld ook wel haar weg vinden. Het is duidelijke, klare taal van Willem Enzinek en zijn inzichten zijn gefundeerd. Zoals bekend was Otto van Rees de vriend van Picasso en werkte hij geruime tijd met de Fransman samen. Maar Otto van Rees bewaarde de grote traditie van de Ned. schilderkunst. Een met grote liefde geschreven studie over de ontwikkelingsgang van een groot schilder. Corn. B. Russisch goud te Londen A.F.P. verneemt, dat een vliegtuig met Russisch goud te Londen is aangekomen, hetwelk een stabiliserende Invloed had op de stijgende goudmarkt. WAT MOET EDDY DOEN Grote belangstelling voor eerste verbalen-prijsvraag G. H. Eleveld, Smilde, won de eerste prijs De oelangstelling voor onze -erste ver halen prijsvraag was zeer groot. Honder den inzenders zijn er mee bezig geweest en menigeen heeft zich het hootd gebro ken over de. door Fica ten Houte de Lan ge in haar verhaal „Een April-grap" ge stelde vraag, wat de hoofdpersoon Eddy doen mbest. Eddy, die, ridderlijk ls man nen nu eenmaal zijn, een goede bekznde, een zekere Clara, gelegenheid gaf, vóór hem een bloemgeschenk aan de, op 1 April verjarende gastvrouw te overhandi gen. Maar die zijn dienst slecht beloond zag. Want terwijl de aanbieding van Clara's bloemstuk door het inlassen van een 1 April-grap nogal wat tijd vergde, verlepten zijn bloemen, die even bij de centrale verwarming neergelegd waren De gastvrouw, reeds verrast door een i April-grap, meende, dat ook zijn, ver flenste bloemen, tot de categorie grarpen gerekend moesten worden en deed ze doei i Flci Financieel Overzicht ygn de weekj Amsterdamse beurs werd vast na flauwe week onder New Yorkse invloed De internationale politiek heeft deze week tijdelijk merkbare invloed gehad op de ontwikkeling van de financiële cen tra. De toespitsing van de toestand in Indo-China veroorzaakte in Wall Street flauwe stemming, welke hier werd overgenomen. Met name het hoofdfonds bleek gevoelig voor deze omslag van Wall Street. Het is opmerkelijk, dat zo dra de koers boven de 450 pet. komt, de eerstand met betrekking tot een ver dere stijging toeneemt. Er is uit af te leiden, dat winstnemingen op dat niveau gemakkelijk uitgelokt worden. Het koers- peil daalde deze week tijdelijk tot bene den de 440 pet. Het slot der week kwam iste stemming, in navolging van Wall Street. Men moet afwachten of de bonus van 20 pet. straks aanleiding zal geven tot ïerkelijk aanbod. Veel zal afhangen de positie der internationale finan- centra. Het hoofdfonds ls uiteraard st gevoelig voor het buitenland ge worden en de koersmutaties tonen dat ook duidelijk aan. De Dordtse Petroleum Mij., welke niet anders is dan 'n holding- company van aand. Koninklijke, keert geen bonus uit, vanwege het ontbreken er agio-reserve. Z»u deze maatschappij 1 hiertoe overgaan, dan zouden de aandeelhouders inkomstenbelasting over de uitkering moeten betalen. Nu wordt de op de aand. Koninklijke te ontvangen bonus van 20 pet. bij het aandelenbezit der Dordtse gevoegd, zodat de waarde verhouding van aand. Dordtse tegenover Koninklijke in het voordeel van de eerst genoemde verandert, terwijl voortaan - dividend op de aand. Dordtse als op die van de Koninklijke kan worden uitgekeerd. Verder kan worden opge merkt, dat straks geen aanbod van bonus aandelen een koersdrukkende Invloed op Dordtse kan uitoefenen. Van de overige internationale fondsen vielen A.K.U. en Unilever door een koers stijging' op. Philips lag tijdelijk gedrukt de markt, maar kon zich later her- We leven in de tijd der bonus-uitke ringen. Deze week kwamen Billiton Mij. een agio-uitkering van 25 pet., de Victoria Biscuitfabroek met 20 pet. Dergelijke berichten prikkelen de fan tasie van het publiek en men favoriseert fondsen, welke misschien ook tot uitke- van een agio-reserve kunnen over- De aand. Nationale Handelsbank waren deze week sterk gevraagd en kwamen tot boven de 160 pet. (vorige week 137 pet.). Later trad een reactie in ten gevolge van het uitblijven ener bevestiging der lopen de geruchten. Reeds eerder was er sprake van de mogelijkheid van een fusie met de Amsterdamsrhe Bank, welk gerucht echter nimmer bevestigd is, ook nu niet. Verder sprak men deze week over een bijstempeling der aandelen van f 600 tot f 800, maar tot dusver is nog niet geble ken, dat de plannen van het bestuur in derdaad deze richting uitgaan. Het is overigens opmerkelijk, dat telkens weer. de geruchten rondom deze Internationale bankinstelling terugkeren en men is ge neigd te denken aan het spreekwoord: geen rook zonder vuurl Het aanbod van Linde Teves inzake de Nieuw Afrik. Handelsvennootschap heeft geleid tot een koersstijging van laatst genoemde aand. De gang van zaken bij eerstgenoemde onderneming in 1952 was blijkens de officiële mededeling gunstig en een dividend van 12 pet. is weer te wachten. Het dividend zal weder uitslui tend gebaseerd zijn op de resultaten, welke het concern buiten Indonesië heeft behaald. Voorwaar een fraai resultaat. Van de cultures waren Amsterdam Rub ber, Oude Deli en H.V.A. wat beter ge stemd. Het aanbod van stockdividend drukt momenteel uiteraard de koers eerstgenoemd fonds. Scheepvaartwaarden lagen per saldo ook iets beter in de markt, had het avans in het algemeen niet te beduiden. Wij noemen speciaal - aand Houtvaart, die zonder veel opzien te ba ren, geleidelijk gestegen zijn tot bover de 160 pet. Later trad een reactie in. Waaraan deze opvallende koersstijging te danken is, werd ter beurze niet bekend. Zou ook in de scheepvaart een fusie tot stand komen? Bührmann Papier kwam met een divi dendverbetering van 2 pet. (vorig jaar 8 procent dividend) en uit de verslagen der papierfabrieken is wel gebleken hoe gun stig de gang van zaken in deze tiranche is geweest. Het verslag van Berghuizer Papier, dat deze week verscheen, zag •er optimistisch uit en repte over ruim an orders voorziene fabrieken. De textiel-industrie biedt moedlgende perspectieven, gelijk bleek uit de mededelingen van de Stichting Ned. Textieljaarbeurs. In de sector de geweven goederen beschikt men over een orderportefeuille van circa 4 5 5 maanden. De concurrentie ls echter scherpt. De Stoomweverij Nijverdal boekte een winst in 1953 van f 1.6 mil- üoen (v.j. f 0.6 millioen) en verhoogde het dividend van 6 op 8 pet. De Britse begroting, welke deze week gepubliceerd werd, kwam metl weinig nieuws. Zeer duidelijk is de verbetering in de Britse posities te constateren, mBai gewaarschuwd wordt tegen loonsverho gingen, welke de Britse industrie uit de exportmarkten zouden dringen. Aange drongen wordt op uitbreiding der natio nale productie. In de weekstaat der Ned. Bank viel op de verdere aflossing door het Rijk op de boekschuld aan de Ned. Bank, uit hoofde van de zgn. „Marken"-overeenkomst. Ei werd f 300 millioen afgelost, zodat nog f 400 millioen resteert. Het is nodig, dat het Rijk deze post geheel laat vervallen door verdere aflossing, want zij is ontsiering van de balans der centrale bankinstelling. Op de emissiemarkt kwam de Gronin ger Industriële Credietbank opnieuw me een uitgifte van aandelen en obligaties De zaken van dit financieringsconcern gaap uitstekend. De claimprijs van cert. W. J. Stokvis zakte op de laatste dag van verhandeling tot f20 in. Brand in hotel Loosdrechtse bootbouwer in hoger beroep vrijgesproken Overeenkomstig de eis, die onmid dellijk werd toegewezen, werd gisteren de 39-jarige bootbouwer F. V. uit Loosdrechi in hoger heroep te Amsterdam vrijge sproken van uitlokking tot brandstich ting in hotel Djumpol in Loosdrecht en onmiddellijk in vrijheid gesteld. De Utrechtse rechtbank had V. veroordeeld tot 1 jaar en 3 mnd. met aftrek. Ned. gezantschap in Liberia Besloten is tot de instelling van een ge zantschap bij de republiek Liberia. Als Nederlands gezant aldaar zal optreden jhr nir G R. G. van Swinderen, die tij delijk consul-generaal te Johannesburg geweest ls. Dit is de oplossing de Lange: „Ik wist niet, dat bloemen gevoel humor hadden", zei hij. „Ze hebben zich blijkbaar SLAP gelachen jm die April mop. Want toen ik ze een uur geleden kocht waren ze nog mooi". Onze lezers zullen het wel met ons eens zijn: dit is dé oplossing. Daarmee is de si tuatie in één keer gered. De gever van de bloemen krijgt nu de kans om te Joen, wat vele inzenders en inzendsters hem terstond laten doen: de bloemen in het water zetten en ze bij laten komen. Na tuurlijk zal de Jarige gastvrouw dat doen. Want zij heeft de situatie terstond begre pen. En zij handelt als zodanig. Het is merkwaardig, dat geen van de inzenders deze oplossing gevonden heeft -De meeste gaan mank aan het euvel, dat zij Eddy veel te veel laten doen. Anderen menen, dat Clara wat moet doen. Er zijn er bij, die Eddy boos laten worden. Dan zien we hem in die oplossingen, met een kwaad gezicht naar de keuken lopen, emmers voor de dag halen, heet water, koud water, zout water in de emmer plengen, stelen lnkerven en allerlei an dere vakkundige handelingen verrichten, die alles omtrent de kennis van onze briefschrijvers en -schrijfster, omtrent bloemen zeggen, maar niets over het ge val Eddy. Want ongewild laat de één hem de gastvrouw nog dieper beledi gen, dan zij zich al voelt (zij is natuurlijk wel geplqueerd) en de ander plaatst hem in een onmogelijke positie tegenover het hele gezelschap. Er zijn oplossingen dif Eddy laten zeggen. „Ja, dit is maar eei April m p, doch de hortensia was van Clara en mij samen". Dat kan natuurlijk geen oplossing zijn, want de gastvroi verwacht, ook na hetgeen Eddy gepres teerd heeft met de verlepte bloemen, toch nog een geschenk van hém. Met een ver wijzing naar het kopen van een nieuw bouquet door Eddy is men evenmin ge holpen, want dat zou al heel erg grof ge weest zijn omdat de gastvrouw immers meent dat het een Aprilmop is en dus op slag iet; anders verwacht. Niet de volgende dag. of over een uur, maar ter stond. Dat had Clara begrepen, die na de Arornk^lken met de hortensia kwart op zetten zo hoorde het. Romantisch Er zijn inzendsters en zij behoren tot het romantische type onder onze lezers die voor een happy end zorgen, maar een ander dan de schrijfster aangeeft. Zij maken er een Idylle van. Laten Eddy en Clara samen naar een bloemenhandel gaan en doen Eddy aan Clara zijn liefde ver klaren. Zij komen verloofd terug en met andere bloemen Het érgst maakt het een inzendster, die Eddy, om de situatie te redden, zo maar plots zijn verloving met Clara laat bekend maken. Bij wijze van bliksem afleider. En ze vergeet niet erbij te zeg gen. dat Clara bloost. „Dat haalt Je de koekoek" hebben wij toen gezegd. Maa liefde of geen liefde, verloving of geen verloving dè oplossing was het niet. Wij hebben ons evenwel zeer geamuseerd met elke inzending, daar kan mer verzekerd zijn. En wij sporen de winnaars aan: volhouden. Ook die schreef: „geef het bedrag de abonnementenafdeling, dan jn we weer quitte". Een volgende keer i De winnaars De eerste prijs van f 10 gaat naar G H. Eleveld. Kanalaweg 52. Smilde (Dr.) Hij gaf wel niet dè oplossing, maar toch, een heel aardige door te schrijven: „Toch mevrouw laat U zich voor de tweede maal bedotten, want dit is ook een April-j mop. Ik heb de bloemen namelijk even op de verwarming gelegd, zodat ze een(- beetje slap werden Maar drie minuten op een beetje water en ze worden, alsof ze nieuw gekocht zijn". De tweede prijs f 5.gaat naar M. de Groot, Pieter Floriszstr. 31 Alphen Rijn, die ongeveer dezelfde oplossing had als de heer Eleveld. doch Clara mede ln de zaak betrok. Hij schrijft: „Nu hebt U zich toch weer laten bedotten, al het mijn bedoeling niet. Heus, het is geen Aprilmop! Vraagt U het maar afcn Clara Maar ik was zo dom de bloemen vlakbij de centrale verwarming in de gang t« leggen. Daardoor zijn ze wat slap ge worden. Maar wanneer U ze ln een vaa: met water wilt zetten zult U spoedig zien dat het geen mop is". De derde prijs (f 2.50) Is bestemd mevrouw De Visser-Smits. Hofdijck 36. Oegstgeest voor de volgende originele op lossing: „Mevrouw, dit is geen Aprilmop, maar een symbool. Denkt U aan versje, dat zeker in het poëzie-album Uw grootmoeder staat: „Bloemen verwel ken. rozen vergaan, maar onze vriend schap, blijft altijd bestaan!" Zoals men weet: correspondentie ovei deze beslissing wordt niet meer gevoerd. Volgende week een nieuw verhaal va Fica ten Houte de Lange: „Kievitseieren" Uitloting vier procents Soerabaja De uitlotingsdag van de 4 procentslening Soerabaja 1936 is thans vastgesteld op 20 dezer en volgende dagen. Uitgeloot zal worden f 2.737.000. Sedert de loting van 1941 staat nog f 4.930.000 uit. Zoals bekend zou deze uitloting oorspronkelijk Juli 1953 geschieden. Franse liberalisatie verruimd De Franse regering heeft medegedeeld, dat zjj het percentage van de liberalisatie van de Franse handel onmiddellijk van 1814 tot 53 pet zou verhogen. Voorts heeft zij toegezegd op 1 November het percen tage tot 65 pet te brengen. Verslag Vorstenlanden De Verenigde Vorstenlandsche Cultuur mij. N.V. te Amsterdam meldt ,dat voor de verliezen 1941/'51 f 11,1 millioen af geschreven ls. Het resterende verlies van f 5.S min werd verminderd met f 499.663 winst 1952. waarna f 4.6 min verlies over-|. blijft. Het vermogen ln Indonesië staat voor f 9,2 min op de balans van 31 Dec. 1952. Het aandelenkapitaal bedraagt f 14,1 millioen. Dollars voor Noorwegens koopvaardijvloot Noorwegen heeft van de Wereldbank •n lening van 25 millioen dollar of ƒ95 min ontvangen voor de uitbreiding van zijn koopvaardijvloot. GREJJ-VISIE Hoe sehekkend was weer deze week, de hele wereld bleek van streek,. 0n Newarkom het naar bericht, der-H-bom, die veil onheil sticht Maakt Brooklyn -Wallstetfli Manhata in een keer plat en bovendien: lanielnaar de Etoile getogen, sloeg men de hoed overdo ogen; Vertwufeld riep hij nog ^"Pleven, zie -toen eens, hoe bedreigd ik ben!" Doeh hoe hu' ook zijn stem verhief, Pleven nas zélf in 't defensief U weet: wie infAjjum gaat snijden, plengt tranen en moet pijnen lijden. Aan dandere zijde wan 't Kanaal vond men 'teafëservies wat kaal. Dn zwaar gewonde koffiekoppen mag men diedrankennietmeer stoppen! 61 ook de poes tobande. bij'tbakken vt allerhande.! Hoogvliegers worden in dit land altijd geüerd als bij de hand Vandaar, die straaljaaer- pnoten, die tè bag over daken schoten bleek op de mal hebben gestaan zonder brevet zi^ihéen gegaan. Is vraagt men, de2e stof niet min Zij hebben m de straal pas in H-bomJuin enbakkerspoesln verdwijnen, maar... de (fCe u visie zal (volgendevveekj weer verschijnen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11