Martin Mariner amphibies naar Valkenburg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 8 APRIL 1958 Bestemd voor verdediging van Nieuw-Guinea Het is zo goed als zeker, dat onze Marine Luchtvaartdienst de beschikking zal krijgen over vijftien tweemotorige amphibies van het type Martin Mariner. Schout bij nacht H. Schaper, die een reis naar Amerika maakt, heeft over deze kwestie onderhandeld. De amphibies, die zowel op het land als op het water kunnen neerstrijken, zijn in hoofdzaak bedoeld voor de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea. Een paar machines zullen echter op Valkenburg blijven voor training en voor de zee-reddingsdienst. vliegtuig. De verbinding met de Wissel meren bijvoorbeeld wordt uitsluitend door Catalina's onderhouden. De Catali- na's van het 321e squadron hebben er reeds heel wat vlieguren opzitten. Daar om is het verheugend, dat nu een aan tal Mariniers naar Nieuw-Guinea wordt gestuurd, om er met de Catalina's samen het luchttransport en de lucht verdediging te verzorgen. De Mariner is moderner dan de Cata- lina. Hy is met radar uitgerust. Ken merkend is dan ook de grote „radar- knobbel", die zich bevindt op de romp- rug, vlak achter de cockpit. Heeft de Ca- talina optrekbare drijvers, die in opge trokken toestand de vleugeltips vormen, de zijdrijvers van de Mariner zijn niet intrekbaar. De Mariner is gemakkelijk te herkennen aan de beide kielvlakken met ridhtsnoeren achter aan de staart, die in een typische schuine stand ge plaatst zijn. Een gevolg van het feit, dat de stabilo's een sterke V-stelling heb ben. Ook de vleugel heeft een typische geknikte vorm, waaraan het toestel ge makkelijk te herkennen is. t is wel interessant te wetèn, dat óók vroeger reeds onderhandelingen ge voerd zijn over de aankoop van Mariners. Die zouden toen de verouderde Catalina's de M.L.D. in Indonesië gaan ver vangen Het Indonesische avontuur was echter afgelopen, voordat de Mariners n Java verschenen. Zoals bekend is, bevindt zich op Nieuw-Guinea reeds no. 321 squadron van de M.L.D., dat met Catalina-amphi- bies is uitgerust. Zes nieuwe Cataliija's werden onlangs door dc Australische luchtmacht aan Nederlands Nieuw-Gui nea geschonken. De amphibie is voor Nieuw-Guinea een uiterst waardevol B.B. Laat uw eigen bescherming niet aan anderen over Bureau B.B. Leiden: Langebrug 56, telefoon 30441 en 3044 2. Leids Ac. Kunstcentrum niet meer te redden? Het ledental van het Leids Academisch Kunstcentrum is de laatste jaren sterk teruggelopen. De Kunstcommissie en het dagelijks bestuur van de Stichting Pro Civitate overwogen daarom opheffing van het Kunstcentrum, tenzij op ondub belzinnige wijze zou blijken, dat men deze instelling niet zou willen missen. In het Leids Universiteitsblad werd een op roep geplaatst, waarin als voorwaarde voor het voortbestaan van het L.A.K. werd gesteld, dat vóór 5 April zich min stens 800 personen zouden aanmelden als lid voor het volgend jaar. Naar wij thans vernemen, heeft de aanmelding niet een bevredigend ver loop gehad. Het aantal personen, dat zich opgaf, is zo teleurstellend geweest, dat het Leids Acad. Kunstcentrum hoogstwaarschijnlijk niet meer te red- Genealogisch onderzoek en zijn bronnen Over „De bronnen van ons onderzoek" sprak gisteravond in De Kleine Burcht de heer C. Postma, gemeente-archivaris te Vlaardingen, voor de afdeling Leiden en Rijnstreek van de Nederlandse genealo gische Vereniging. Er bestaat niet bepaald vriendschap tussen de archivaris en de amateur-ge nealoog. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de genealoog in de meeste geval len zijn gegevens uit één bron put, nl. de doop-, trouw- en begrafenisregisters, ter wijl de archivaris daarnaast nog een rijke bron van archieven heeft staan, waar nooit gebruik van wordt gemaakt. Om nu de genealoog van deze eentonigheid te verlossen gaf de heer Postma een uiteen zetting van de diverse bronnen, die in de rijks- en gemeente-archieven worden be- Een eerste vereiste is, dat men metho disch te werk gaat. Men moet de bron nen kennen, bijeenbrengen en daarna weer schiften. Dikwijls worden de ge gevens uit de doopregisters klakkeloos overgenomen, maar het kan grote ver schillen geven, of ze door de dominee dan wel door de koster zijn bijgehouden. Wil men echter meer weten dan de geboorte- en overlijdensdata van zijn voorvaderen, dan raadplege men eerst de archivaris en vrage naar het aanwezige archief en de inventaris. De inventaris is de eigenlijke wegwijzer in het archief. Hierin ontdekt men vele bronnen, o.a. notariële proto collen en handschriftencollecties. Ook de historische topografische atlas is een bij zondere bron. De derde afdeling van het algemeen rijksarchief in Den Haag kan eveneens een schat van gegevens voor de genealoog herbergen, omdat daar de rechterlijke archieven van hét gewest Holland worden bewaard. Uit al deze bronnen kan men zijn stamboom illu streren met bijzonderheden over de le venswijze en omstandigheden van die tijd. Spreker gaf hierna een overzicht van de werkwijze van de archivarissen van vroeger tot heden. Dit inzicht is nodig en leidt tot een meer doelbewust onderzoek. Op Korea De Martin PBM Mariner heeft in de Amerikaanse marine gedurende de twee de wereldoorlog een belangrijke rol ge speeld. Ook in de Koreaanse wateren is hij nog gebruikt, o.a. voor het oppikken van op zee genoodlande vliegers. De al lereerste Mariner werd reeds aai U.S. Navy afgeleverd in 1938. Nieuw is het toestel dus niet meer. De vijftien machines voor onze marine zullen dan ook komen uit surplus-voorraden de Amerikanen. De motoren zijn var type Pratt and Whitney en leveren rond 2100 pk. De bemanning telt negen kop pen. In de rompneus. op de romprug er achter de staart bevinden zich mitrail leurkoepels. In de motorgondels kunnen bommen- worden meegevoerd! De Mari ner haalt een maximum snelheid van 311 km per uur en heeft een vliegbereik var 3680 km. Het is duidelijk, dat het toestel tegen moderne straaljagers weinig kan uitrichten, maar die zijn op Nieuw-Gui nea ook niet te duchten. De Indonesische luchtmacht is althans tot heden nog niet met straaljagers uitgerust. Hugo Hooftman "hr De Martin P.B.M.-5A amphibie, waarvan de M.L.D. er vijftien krijgt voor gebruik op Nieuw-Guinea. Enkele toestellen blijven op Valken burg, om te worden gebruikt als opleidingsvliegtuig. Mariken van Nieumeghen Waerachtige ende een seer wonderlijcke historie De reden waarom het Rotterdams To neel op het laatst van zijn bestaan, als een sooji. afscheid, de „Mariken van Nieumeghen" op het program genomen heeft, weten we niet. Het zou ons niet verwonderen wanneer er epig verband bestaat met het jaar 1954, dat door dé Paus als Maria-jaar is geproclameerd. In ieder geval had de opvoering van gisteravond er mee te maken, want deze stond onder auspiciën van de Raad van Maatschappelijk en Cultureel overleg en werd gegeven in het kader van de bui tenkerkelijke 'viering van het Maria- jaar. Voor dit doel is het stuk zeer geschikt. Het werd geschreven tegen het eind van de 15e eeuw en behoort tot de z.g. mi rakelspelen Men zou een vergelijking kunnen maken met de 14e eeuwse „Bea trijs". Hoewel in beide stukken wordt verteld van een jonge vrouw, die zeven jaar in zonde leefde, gaat het in beide ten diepste om Maria en -haar liefde en voorspraak. Alles wat in het stuk gebeurt, wat de Ds W. de Wit is hedennacht plotseling overleden Ernstig verlies voor de Gerei. Gemeente te Leiden Een wel bijzonder ernstig verlies heeft de Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn) van daag geleden: haar geliefde herder en leraar ds W. de Wit is in de loop van de afgelopen nacht geheel onverwach*. na een hartaanval, gestorven- Nog geen half jaar heeft de Geref. Gemeente te Leiden ds De Wit in haar midden mogen hebben. Op 29 October van het vorige jaar werd de predikant bevestigd door ds K. de Gier te Den Haag. consulent van de Leidse Gemeente. De volgende dag deed ds De Wit zijn in trede, aan de hand van 1 Cor. 23 en 24. Nadat ds L. Rijksen op 4 September Middelburg was vertrokken, is de predikantenplaats van de Geref. Ge- ïte dus ruim twee jaar vacant ge- t. Vóór de komst van ds Rijksen duurde de vacature niet -minder dan ruim twaalf jaar. Ds W. de Wit werd op 10 September 1906 geboren. Hij is dus 47 jaar oud ge worden. In 1947, op 40-jarige leeftijd, werd ds De Wit candidaat aan de theo logische school te Roterdam. Op 17 Sep tember 1947 deed hij zijn intrede te Mid delburg, op 14 Juni 1951 te Moercapelle op 30 October 1953 dus te Leiden. Reeds eerder was hij beroepen geweest de Sleutelstad, maar de eerste maal vond ds de Wit, dat hij nog te kort te Moercapelle had gestaan- Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Maria M. A. dr van W. H. A van Haren en A. J. T. v. d. Berg; Tan netje J. dr van M. J. Steenland en E Kramers; Louise W. dr van J. v. d. Reij- den en A. J. de Groot; Willem A. R. zr van A. Ravensberg en E. Verleysen; Ursula dr van C. Stol en P. Biesbroek; Sara H. J. dr van J. van Rijn en A. J. Kroesemeijer. Gehuwd: J. C. de Kruiff en W. J. Koek koek; A. W. Kervezee en P. Barends. Overleden: J. Pannekoek. m., 69 jr; A. van Egten. huisvr. van Mulder, 72 jr; M. Varkevisser, huisvr. van Krijgsman, 67 jr; J. P. Segers, m., 65 jr; D. Bol wednr 80 jr; W. J. E. Ochs, vr. 94 jr. Bevorderingen bij P.T.T. Twee bestellers aan het postkantoor te Leiden, de heren J. Evers en I. Pauw zijn benoemd tot besteller eerste klasse. mensen doen en zeggen, zelfs het over politiek gaat is er alleen „goed" en „slecht" tot uitdrukking te brengen. In dit wit-ziwart-schema wordt gedacht en gehandeld. Of er nog andere mogelijkheden zijn, is niet belangrijk; men wil de strijd tussen goed en kwaad uitgevochten zien. Zo'n middeleeuws stuk is dus vrij een voudig van bouw en compositie. Psy chologie komt hoogstens, dikwijls nog per ongeluk, om een hoekje gluren. De middeleeuwer geloofde in de combinatie van het „waerachtige" en „seer wonder lijcke" van de historie. Voor ons preva leert het „seer wonderlijcke" zo dat we aan het „waerachtige" niet meer denken. Onder regie van Max Croiset heeft het Rotterdams Toneel er 'n zeer acceptabele opvoering van gegeven. We hadden het geheel wat soberder, wat primitief- voudiger gewild 't Was voor ons gevoel net iets te realistisch mooi van aankle ding. Bij een middeleeuws stuk moet men veel ruimte laten aan de fantasie, daardoor 'kan ieder het stuk voor zich zelf acceptabel maken. Met al die mooie pakjes in een nogal realistische regie werd alles te reëel, tenminste voor gevoel. Veel actie zit er niet in, zodat het een heel groot gedeelte op de dictie de tekst aankomt. Over het geheel is er wel in geslaagd deze behoorlijk te zeggen, maar wat m$er articulatie vaart zouden niet ondienstig zijn ge weest. We denken hierbij vooral Frits van Dijk. de zegger van de pro loog en de verbindende tekst. We geven echter dadelijk toe. dat het moeilijk is. De rol van Mariken werd door Andrea Domburg gaaf vertolkt. Deze jonge speel ster heeft een uitstekend uitbeeldend vermogen. Lucas Wensing, de oon sober in zijn spel maar nochtans tuigend, wat we van Loudi Nyhoff als „die Moeye" helaas niet kunnen zeggen; in haar scène met Mariken ging het nog wel, maar in die met „die duvel" was er een te kort aan overtuigingskracht. Max Croiset als die duvel speelde de rol goed, maar zonder veel fantasie. Zijn zeggen van de tekst was zoals men mocht verwachten uitstekend, zijn ademhaling echter dikwijls slecht. Ondanks onze bezwaren hebben toch „danckelick. sonder clagene. dit slecht bewijs" (d.i. deze eenvoudige leer zame vertoning) genomen. A. C. Bouwma De heer J. Houps in 't zilver Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J Houps, Kooilaan 3, in dienst trad bij de N.V. Sajetfabrieken P. Clo6 en Leembruggen. De jubilaris werd met' zijn echtgenote op het directiekantoor ontvangen waar mr C. J. Leembruggen hem name nis de directie toesprak. Spre ker verklaarde, dat dt? heer Houps hoorde tot de ouderen onder de werkne mers. Deze „ouderen" zijn belangrijke steunpilaren voor het bedrijf. Door hun ervaring en verknochtheid aan de zaak zijn zij een voorbeeld voor d'e anderen. Spr. overhandigde de jubilaris een ge schenk onder couvert. De heer J. de Tombe, chef van de afdeling Opmakerij, overhandigde een aandenken namens de collega's; de hazr A van Rossen sprak ais vertegenwoordiger van de Onder nemingsraad en de heer I. Hartevelt Sr als voorzitter van het jutoileutnfonds. Agenda voor Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal, 11 uur, half 3, 8 uur cn half 10: modeshow C. en A. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Matthaeus- Passion door Ex Animo en Rott. Philh. Orkest. Burcht, 8 uur: Chr. Hist. Unie, spre kers mr'Schmal en D. van der Kwaak i.m.v. Sylvia en Internos. Zuiderkerk. 8 uur; Zeister Broederge meenschap, filmavond over Suriname. Prediker. 8 uur: Geref. Zendingsbonit. ds J. Batelaan over het werk onder de Toradja's, met lichtbeelden. Jacobazaal Burcht, half 8: voorjaars- kadervergadering C.N.V. De Doelen, 8 uur: Genootsctiap Neder landEngeland, prof. Hankins, gast hoogleraar te Leiden, over Negro-spiri- tuals. Vrijdag Burgerzaal stadhuis, 8 uur: burgerdag Politieke Jongeren Contact Raad. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, Ab Spaargaren over: Een lach en Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden Rode Kruis, algemene ledenvergadering. Sterrewacht, 8 uur: excursie K. en O. Koor Pieterskerk, 7.157.45 u.: Avond gebed. Alphen aan den Rijn: 3 uur: her opening van Avifauna door burgemeester Witschey. Oegstgeest, Irene. 8 uur: V. avond, sprekers prof. dr R. van Dijk ds P. D. Kuyper. De Lakenhal, half 5: burgemeester jhr mr Van Kinschot op?nt de tentoonstel ling „Geheimen van de grond". Gulden Vlies, 3half 5: receptie UVS (40-jarig bestaan); 8 uur feestavond de Stadsgehoorzaal. Burcht, 8 uur: toneelclub van ,,Ons Grunnegerlaand" met „De kwetsboare plek" van G. HamstraVos. Oegstgeest: Springveld bij Oud- Poelgeest, half 3: eerste-hulpwedstrijden voor padvinders. Zondag Kerk Herengracht 68—70, 7 uur: De Kerk spreekt naar buiten, dr H. J. Wes terink over: Het is een kruis Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk steeg), 105 uur: Expositie „Start" (t.m. 19 April). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Wijziging busdiensten Maandag gaat Tolbrug Warmond er uit Maandag wordt begonnen aan de ver vanging van de tolbrug te Warmond. In verband hiermee wordt een wijziging ge bracht in de autobusdiensten, die War mond in het reisschema hebben opgeno- De bussen van Maarse cn Kroon rijden, komend uit de Haarlemmermeer. het Warmonder viaduct, slaan dan rechts af om over de Warmonderdam via Oegstgeest naar Leiden te rijden. In omgekeerde richting rijden deze bussen ook door Oegstgeest. om even de afrit van het Warmonderviaduct aan te doen en daarna de reis naar Amsterdam te ver volgen. Bij het viaduct kunnen de reizi gers overstappen in een bus van de N.Z.H., die tot station Warmond rijdt, en ook omgekeerd staat deze vervoergele- genheid ter beschikking. De bussen van de N.Z.H. dienst Leiden- Haarlem en omgekeerd rijden alle over SassenheimPostbrug—Oegstgeest. Ook de diensten LeidenNoordwijkerhout en omgekeerd volgen deze route. Geduren de stemming, die zes tot acht weken zal duren, rijden de N.Z.H. bussen een pendeldienst tussen het station te War mond en de samenkomst van de Warmon derdam en de rijksweg van Sassenheim. Schoolvoetbal De voetbalploeg van de Chr kweek school had het gistermiddag op het ter- van Quick Boys hard te veró-uien egen de Chr U.LO-schooI te Katwyk- de kampioene van de sèhoolwedstryd- 'e einduitslag was 34 voor de Kat- •ijkers- Toneel voor het L.A.K. Twee eenacters en 'n Franse wereldpremière Onder auspiciën Om met het begrijpelijke deel avond te beginnen, de eerste eenaoter kwam verreweg het best over het voet licht. In het uit 1923 daterende werk „In the Zone" van O'Neill wordt ons de wur gende angst geschetst van de bemanning van een boordevol munitie geladen schip. Ring Leiden en omstreken Chr. zangverenigingen en het concours te Leiden De ring Leiden en omstreken van Chr. zangverenigingen vergaderde gis teravond in hotel Liberty te Leiden onder leiding van de voorzitter, de heer G. Goedhart. Dez& vroeg spontane medewerking van de aangesloten koren voor het zangconcours, dat op 21 Juli aanstaande in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. De penningmeester, de heer A. Middel burg, bracht dit keer voor het eerst he^ jaarverslag gestencild met een balans er een verlies- en winstrekening^Het kapi taal bedraagt f 1.010,63 en er is aan con tanten f 675,83 aanwezig. Het zangcon cours 1953 had een nadelig saldo var f 370,35. Causerie van mr Portheine Leidse middenstanders over de middenstandsnota De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond afdeling Leiden heeft zich gisteravond door de secretaris en juri disch medewerker van de bond, mr F. Portheine, laten voorlichten over de voor naamste punten van de middenstandsnota, die door de regering op 8 Februari aan de Staten-Generaal is aangeboden. Spr. behandelde de verschillende posi tieve punten, die de aandacht van de nota hebben. Uitvoerige beschouwingen wijdt ze aan het vestigingsbeleid. De ive vestigingswet voor bedrijven brengt grote verbetering in de oude wet 1937. Voorts kondigt de nota enige technische herzieningen in de winkelslui tingswet aan. Aan het credietbeleid kleven volgens spr. nog wel enige bezwaren. Zijns in- legt de nota te eenzijdige nadruk op dit credietbeleid, terwijl aan het fiscale beleid te weinig aandacht wordt geschon ken. Om de productiviteit in de middenstand Haagse economische politierechter Volle pond „We zullen U het volle pond geven e de zaak aanhouden, want een boete brengt U toch niet op andere gedachti de Haagse econ. politierechter tegen kweker uit Ter Aar. Deze stond terecht omdat hij meer had geteeld dan voor hij vergunning had. De dachte betoogde echter, dat men vroeger bij het opmeten de paden altijd had afge trokken. en dat dit nu niet was gedaan. Dit wilde hij aan de hand van een op te sturen tekening bewijzen. „Als ze U siga- verkopen neemt U toch ook geen ge noegen met negen sigaren en een doos als U er tien besteld hebt", zei de verdacht! De rechter meende echter, dat verdachte zonder paden toch ook niet in staat zou zijn de grond goed te betelen. Toen over deze kwestie uitvoerig van gedachten was gewisseld werd de zaak aangehouden. Gladiolen teveel een eis van f 50 boete of 20 dagen veroordeelde de Haagse econ. politiereeh- :en 34-jarige bloemkweker uit Noord wijkerhout tot f 10 boete of 2 dagen. Deze verdachte had op 7 September j.l. op de open grond meer gladiolen en andere bloemen gekweekt dan waarvoor hij ver gunning had. Hij betoogde dat hij vergun ning had gekocht, maar dat er vertraging de overschrijving was gekomen. De officier vond dat dit niet ter zake deed, want hoe dan ook, op 7 September was verdachte in overtreding. Ondeugdelijke worst Voor de Haagse econ. politierechter was gedagvaard een vleeswaren- en conser- venfabriek te Leiden, die worst had ver vaardigd, waarvan de samenstelling niet voldeed aan de voorschriften. Ter zitting bleek dat de fabriek pas een nieuwe directeur had. „Die blijkt er toch ook 'niet tegenop te kunnen", zei de rechter, wij zend op een stapel processen-verbaal in het dossier. De raadsvrouwe, mej. mr Boon, voerde o.m. aan, dat de partij voor export bestemd was. De officier van Justitie meende, dat men in deze fabriek Gods water maar over Gods akker laat vloeien. Hij wilde de nieuwe directeur echter een jaar de kans geven en eiste f 200 boete en een waarborgsom van f 1000 voor de proeftijd van een jaar. De rech ter vond ook. dat de fabriek geen abon nement op de zittingen van de politie rechter moest nemen, en ging mee met de eis van de officier. Week voor klap Het Haags Gerechtshof bevestigde conform het requisitoir van de proc.- generaal de week gevangenisstraf, die in eerste instantie was opgelegd aan een 39-jarige kolenknecht uit Den Haag. In een beschonken bui had verdachte bij het Leidse station ruzie gekregen met een an dere beschonkene. Een ambtenaar was tussenbeide gekomen en had van ver dachte zo'n klap gekregen, dat het de man f300 aan de tandarts kostte. voeren wil de nota, dat men over gaat tot het instellen van een midden- standsconsulentschap. Ook wordt op de 'aarde van een middenstandsstatistiek gewezen. Verder kondigt de nota een wet telijke regeling voor het cadeaustelsel Het fiscale beleid ten opzichte van de middenstand, waar de nota slechts enkele pagina's aan wijdt, noemde spreker het punt, waarmee de middenstandsorganisa ties niet accoord zullen gaan, daar de nota op dit gebied beslist tekort schiet. Verder zei spr nog, dat de grens voor de randbedrijven onmogelijk zo te trekken Is,'als de nota dat doet. Tenslotte dat bundeling van alle krachten meer dan ooit noodzakelijk is, omdat de midden stand in een moeilijke tijd leeft, een tijd, waarin voor hem gevaarlijke facetten Na de discussie deelde de voorzitter, de heer W. Zwart, mee, dat de Leidse mid denstand wordt ingeschakeld bij de leve ring voor de B.B. Tenslotte sprak mer nog over de komende acties in Leiden, zo als de Oud-Hollandse markt en de Lei- dato, en over het komende 40-jarig ju bileum van de K.N.M.B. afd. Leiden. Emissie ver. Chr. onderwijs ie Leiden De inschrijving wordt geopend op f 250.000 4 pet. 30-jarige obligaties in stukken van f 1000 en f 500 tegen 100 pet. ten laste van de ver. voor Chr. onder wijs te Leiden t.b.v. de bouw ener kleu terschool. het Leids Academisch Kunstcentrum hebben L.S.T. T.V.S.L. gisteravond in de Burcht het studentikoos publiek twee jeugd werken van O'Neill en een werk van Armand Salacrou voorgezet. We hebben zo'n vermoeden, dat dit publiek boordevol vraagtekens naar huis is gegaan, niet vanwege die eenacters, maar wegens de daarna volgende wereldpremière van „Le Casseur d' Assiettes". dat de gevcchtszóne binnenvaart. Het is een knap geschreven eenactcr, met een- goed volgehouden sfeer en prachtige mo gelijkheden voor de regie. De rolvast heid van de medespelenden was voor treffelijk. alleen hadden zij zich niet zo in die ruwe sfeer ingeleefd dat hun spraak daarmee in overeenstemming was. De tweede eenacter van de beroemde Amerikaan, „Ile", brengt ons aan boord van een walvisvaarder, met een naar traan dorstende kapitein, een wanhopige vrouw, en een op punt van muiten staan de bemanning. Ongetwijfeld levend to neel. maar door een akelig foutje van de enige vrouwelijke rolvertolkster (het toetertje !t viel dit stuk helaas volkomen in het water. Na de pauze kwam dan de wereld première, „Le Casseur d'Assiettes", van Armand Salacrou, een uit 1923 daterend werk. In wazige volzinnen heeft de regis seur getracht in het programma een in leiding bij dit werk te formeren. Hij heeft het bij een poging moeten laten, en na de opvoering was het wel duidelijk geworden, waarom dit stuk nog nooit een opvoering heeft beleefd: het is alleen verstaanbaar voor grote zieners of voor op de rand van de waanzin levende men sen. Ondanks de grote prestatie van R. A Nagel als Jeune Homme is dit ver warde geheel er niet begrijpelijker op ge worden Het klaterende applaus aan het eind zal meer als opluchting dan als waardering zijn bedoeld. De heer J. P. Hoogteijling deelde mede, dat thans vier koren voor het concours 1954 hebben ingeschreven. Op verzoek van de zangvereniging Burgervecn werd besloten bij een eventueel overschot onder de deelnemende koren, die bij de ring zijn aangesloten, op het deelnemersgeld een restitutie te geven van ten hoogste 25 procent. Voorts besloot men reeds thans een regeling te treffen voor het houden van zangersavonden. In principe werd vast gesteld de komende winter deze avonden ris volgt te houden: in November te Ha- zerswoude, in Januari te Leimuiden en in Februari te Alphen aan den Rijn. De bibliothecaris, de heer H. de Vos. deelde mede, dat in Mei een nieuwe ca talogus ter perse gaat, waarin 437 num mers zijn opgenomen, en voorts de muziek twaalf koren.... derdagen 20 April 6 Mei. 13 Mei zangvereniging Die Rijnsanghers Hoe begrijpt u meer van muziek Mej. L. Sibbes gaat in haar huis Utr. Jaagpad 11 weer twee cursussen in mu ziekbegrip geven. Een cursus voor vol- wordt gehouden op de Don- i 8.15 uur) de dirigenten der aangeslo- 1 half T" ".r.tr;- 7 Mei. 14 Mei en 21 Mei (telkens om 1 wtrpsn. zodat wül.ktur H(( dw| L< door hf, «wXkoren met v.c.nuS kunnen Het beetuur tag «e.nig er L«r vet Kf? studi'e'nemen"Dertien' "oreS ten.'De instrumentale muriek v.n J. S. waren op de vergadering vertegenwoor-1 Bach ral op de cursussen de belangrijk- digd. |ste plaats innemen Mensen en hun hobby's Leidenaar bouwt copie van de nieuwe St Bavo-kathedraal Rommelen in alphabet leidt tot alles Het heeft enige moeite gekost in Lei den een hobby-ist te vinden, die zich niet bezig hield met de vervaardiging van spoorwegmateriaal. De Nederlandse Spoorwegen schijnen op knutselaars een magische invloed uit te oefenen, en hele maal onbegrijpelijk is dat niet. want aan een spoorweg raakt een knutselaar nooit uitgebouwd. Maar in de huiskamer van de heer A. C. M. Dernison aan de Hooigracht prijkte nu eens een ander werkstuk, n.l. het nog onvoltooide skelet van de nieuwe St Bavo te Haarlem. Toch kwamen treinen en al wat daarmee samenhangt nog even om de hoek kijken in de vorm van een paar fantasiemodellen van spoorweg stations. De heer Dernison woont sinds 1927 in Leiden. Zijn jeugd heeft hij in Haarlem Op een tafel in de huiskamer van de heer Dernison aan de Hooigracht prijkt het nog onaf gebouwde skelet van de nieuwe St Bavokathedraal in Haarlem. Rechts zijn nog enige andere werkstukken van deze knutse laar, een kerkje en een paar spoorwegstations, te zien. Foto N. van der Horst Zaterdag Emmabloemcollecte Dokter J. de Bruijne, voorzitter van de Vereniging tot bestrijding der tubercu lose te Leiden, schrijft het volgende: Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose in Leiden is vrijwel afgelopen Dankbaar zijn wij voor de medewer king, die van alle zijden en op velerlei wijze ondervonden werd., En het resultaat? Zeven-en-dertig nieuwe gevallen zijn ontdekt; helaas toch nog zeven-en-dertig zieken, doch ander zijds gelukkig, dat ze ontdekt zijn en er dus maatregelen tegen verdere versprei ding genomen kunnen worden. Tevens is bewezen, dat deze ziekte nog lang niet bedwongen is en haar verrader lijk karakter nog niet heeft verloren. Door nuttige maatregelen is het gevaar van uitbreiding van het ziekteproces, bij ontdekking in het beginstadium, wel zeer gereduceerd en wordt de duur der genezing doorgaans sterk bekort. Boven dien is de kans van besmetting der om geving minimaal geworden. U begrijpt, dat voor de behandeling en uitzending van deze nieuwe patiënten fxlra geld nodig is Wilt U er aan medewerken, zoveel mogelijk patiënten naar sanatoria te kun- Weet U, dat sanatoriumvcrpleging thans ongeveer tien gulden per dag kost? Morgen en Zaterdag krijgt U de ge legenheid mede te helpen aan de bestrij ding van de kosten voor deze verplegin gen. De Emmabloemcollecte, waarvan de opbrengst uitsluitend ten bate van de Leidse patiënten komt, wordt dan ge houden. De collecte moet slagen, juist nu! Draagt, dankbaar voor uw eigen gezond heid. op royale wijze bij. Wie wil collecteren, melde zich mor gen tussen 7 en 8 uur op Steenschuur 6.(alphabet leidt kennelijk tot alles! doorgebracht en hij heeft daar de nieuwe St Bavo, die in 1898 werd geconsacreerd, zien bouwen; hü is zelf namelijk vaft 1893. Al heel jong maakte deze hobby-ist kennis m'et het nieuwe gebouw, een schepping van de bekende architect ir J. Cuypers. Hij was er misdienaar, later koorknaap en toen later een bouwplaat van dit grootse werk verscheen, kocht hij er meteen een. Dat knutselen zat er bij de heer Der nison al vlug in. Toen hij zeven jaar was. had 'hij in dit land van getuigschriften al een diploma figuurzagen, voorwaar geen slecht begin. Over die kerk is heel lang gebouwd, en in feite is het gebouw nog niet helemaal voltooid. Onze voorouders namen voor de bouw van kathedralen trouwens ook de tijd en ook hier heeft het langzaam binnenstromen van de geldbedragen vertragend op de bouw gewerkt. Het lijkt wel. of de heer Dernison in zijn hobby de werkelijkheid zoveel mo gelijk heeft willen nabootsen. Hij is na melijk al jaren aan de bouw bezig en nu is het model nog niet voltooid. Misschien heeft hij wel veel zelfcritiek. een al te zelden gevonden eigenschap. Wanneer hem een nieuw gereed gekomen onder deel niet bevalt, breekt hij het eenvoudig weer af om. zodra hij tijd heeft, rustig een nieuw te maken. Dat dit geen kleine onderneming is, moge blijken uit het feit. dat de torens een hoogte hebben van zestig centimeter; de breedte van het model is 55 en de grootste lengte 92 cm. Zoiets vervaardigt men niet een-twee-drie. Bijna was het twee jaar geleden wel in rccord-tempo voltooid. Toen was na melijk een man by de familie op bezoek, die de nieuwe St Bavo met alle geweld op de tentoonstelling Gouden Handen wilde hebben. Dat ging niet door, omdat de maker van dit juweel, gezeten op een bromfiets, door een' auto tegen de weg werd gesmakt. Veel te doen Een nauwkeurige beschouwing van het reeds voltooide deel leert ons, dat er nog hee! wat is te doen. De kerk telt een ge weldig groot aantal ramen, die stuk voor stuk uit het triplex moeten worden ge zaagd. Bovendien bekleedt de heer Der nison deze delen met sigarenkistjeshout. En aan het interieur is nog helemaal niets gedaan. Alle pilaren, die elk een eigen betekenis hebben, moeten er nog ir.. om nog maar niet te spreken van de altaren en wat daarbij komt. De heer Dernison hoopt dit te volbrengen met be hulp van interieurfoto's. Zoals we eerder al zeiden, heeft hij ook wel andere dingen van triplex ge maakt. zoals een kerkje, een paar sta tionnetjes enzovoort, maar de kerk be looft toch wel zijn grootste werkstuk te worden. De hobby heeft zijdelings ook nog met ztyn beroep te maken. De heer Dernison vervaardigt namelijk letters voor gevels en monumenten, die voor het grootste deel uit metaal worden gezaagd of ge knipt. En wanneer u nog eens langs het gebouw van onze courant mocht komen, die gevelletters zijn ook het werk van deze kerkbouwer „Rommelen" in het

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3