De economische opbloei in West-Duitsland KING Zorg voor het individu helaas vaak sluitpost 't Unie-voorzitterschap is onverenigbaar met dat van de Unieraad Samenwerking met de Anti -Rev. Partij zal weer worden bestudeerd Zwitsaletteir 2 DONDERDAG 8 APRIL 1954 ZIJ DIE THANS nog geen tien jaar geleden zich verdiepten in de vraag, wat er na de nederlaag met Duitsland moest gebeuren, zullen weinig vermoed hebben, hoezeer de loop der ontwikkeling in politiek en econo misch opzicht van hun plannen zou verschillen. De gedachte werd immers uitgesproken om de industriële kracht van Duitsland voorgoed te breken. Met name zou dit moeten geschieden door van Duitsland een agrarische staat te maken; de staalproductie, scheepsbouw e.d. zouden binnen enge grenzen gehouden worden. Na de Duitse nederlaag vond een deel van deze gedachten tijdelijk toepassing. Het is niet nodig, uitvoerig de toestand te schetsen waarin Duitsland zich na de nederlaag bevond. Volkomen chaos; het land bezet door vier vijandelijke mogendheden, die er in economisch opzicht geheel verschillende denkbeelden op na hielden; een voortdurend strengere scheiding van Oos ten en Westen met een stroom van vluchtelingen uit de Oostzone (men schat hun aantal in West-Duitsland thans op ongeveer 10 millioen); de fabrieken en woonwijken gebombardeerd; Berlijn had een vierde. Hamburg een vijfde van zijn bevolking verloren; het platteland overbevolkt. Op een bevolking van 66 millioen in 1946 waren slechts 27 millioen mannen, van wie een derde ouder dan 50 jaar. - zelen gezond genoemd worden. Dit verschijnsel is op zichzelf al de aan dacht waard; het is des te meer, daar West-Duitsland fungeert als school voorbeeld voor 't neo-liberalisme, dat alle behaalde vooruitgang toeschrijft aan de in West-Duitsland gevolgde economische politiek. Een vergelijking van de situatie van thans met die van vóór de oorlog is, wat betreft de economische ontwikkeling, niet eenvoudig, als gevolg van de zeer ingrijpende veranderingen die in West-Duitsland hebben plaats gehad. Globaal kan echter worden gesteld, dat op het ogenblik het nationale inkomen per hoofd van bevolking hoger ligt dan dat van 1936 en ongeveer gelijk is aan dat van 1938. Men vraagt zich nu af, wat de oorzaken zijn geweest van deze snélle ontwikkeling van de Westduitse economie, en welke problemen er nog een oplossing behoeven. Een beroep op de natuurI Geen tijd. geen tijd.. uitdrukking van deze eeuw! Het werk stelt hoge eisea Ontspanning en vermaak spelen een steeds belangrijker roL Drukker en jachtiger wordt het leven. Dat is allemaal niet erg, zolang U maar een middel hebt, dat de balans in even wicht houdt Doe nü een beroep op de Natuur: zij zal U helpen. Zij geeft U het beste dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking: de natuur zuivere KING-pcpcrmunt Het is aan U om daar iedere dag dankbaar van te profiteren! PEPERMUNT hal beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De betekenis van de Provinciale Staten Aldus de heer H.M. Gerbrandy op de Alge mene Vergadering van de C. H. Unie (Van onze Parlementsredacteur) DE PROVINCIALE WET van Thorbecke is thans een eeuw oud en ter wijl de ontwikkeling doorging, is de wet op principiële punten niet gewijzigd. Wie echter dieper doordringt in de wetgeving en de practijk, zal ervaren, dat de provincie in haar autonomie werd geremd, ten eerste door de wettelijk vereiste preventieve goedkeuring van elke provinciale verordening door de Kroon en ten tweede door het gebrek aan financiële middelen. Aldus de Friese gedeputeerde H. M. Gerbrandy gistermiddag op de Algemene Vergadering van de Christelijk Historische Unie, toen hij sprak over de betekenis van de Provinciale Staten. •entuele misverstanden over de plo'oiing van hun economische, sociale door hem gewenste decentralisatie te voorkomen wees hij er op, dat de een heid en ondeelbaarheid van de Neder landse Staat dient vast te 6taan, dat er gelijke aanspraken van de burgers op een aandeel in het gezag dienen te zijn en dat het centrale gezag niet illusoir ge maakt mag worden door de lagere pu bliekrechtelijke lichamen. Een decentra lisatie, die zou neerkomen op een soort federatieve samenwerking van gewesten wees de heer Gerbrandy dan ook positief van de hand. Doch, zo zelde hij, het moet mogelijk zijn, met behoud van de eenheid van de Nederlandse Staat, aan de gewesten d i e ruimte te geven, die nodig is voor de aard hunner inwoners en voor de ont- mogelijk te maken, was in de allereerste plaats een drastische geld- zuivering noodzakelijk. Deze vond plaats in 1948; gezegd kan worden dat hiermee aan de eerste voorwaarde voldaan was voor een economische op leving. De geldzuivering deed op eenmaal de normale verhoudingen van vraag en aanbod, kosten en prijzen, van lonen en winsten herleven. Hier door ging het economische proces weer functionneren, hetgeen tot dat jaar onmogelijk was door de bestaande geldmassa, die allerlei onproduc tieve bestedingen meebracht en de normale relaties geheel onder het opper vlak had verdrongen. Doch hoewel deze geldzuivering op zeer doeltreffen de wijze plaats vond, was zij op zichzelf nog niet de oorzaak voor de terug keer naar een krachtig economisch leven. 'C'CHTER, de Duitse monetaire en financiële autoriteiten volgden na de -tj geldzuivering een gezonde financiële politiek en waakten angstvallig tegen geldbederf, waardoor er weer het gevaar van onproductieve beste dingen zou kunnen zijn ohtstaan. Lopende uitgaven van de Overheids instanties werden nagenoeg geheel gedekt door lopende inkomsten; zelfs een belangrijk deel van de duurzame investeringen, uitgevoerd door de overheid, kon uit lopende inkomsten worden bestreden. Er behoefde dus geen belangrijk beroep op leningen te worden gedaan, of op voorschotten van de Bank Deutser Lander. Inflatie en begrotingstekorten zyn begrippen, waarvoor men in Duits land, na lange, bittere ervaring, grote afschuw heeft gekregen; het ge zonde beleid van de overheidsfinanciën vormt een factor, die de economi sche bloei ten zeerste bevordert. De belaptingpolrtiek werd er verder op ingesteld, het sparen door particulieren en bedrijven en het verrichten van investeringen te bevor deren. Het vraagstuk van het tekort aan kapitaal vormde en vormt nl. een van de belangrijkste problemen. De grootscheepse Amerikaanse hulp, die in de vorm van giften en leningen aan West-Duitsland werd verstrekt, droeg er verder eveneens toe by, aan de vraag naar kapitaal te voldoen. In totaal werd ongeveer een bedrag van vier milliard dollar ter beschikking gesteld. EEN VERDERE gunstige factor wordt gevormd door het feit, dat Duits land geen belangrijke investeringen had te verrichten in overzeese gebiedsdelen. Als men denkt aan de grote offers, die Frankrijk zich moet getroosten voor de stryd in Indo-China, is het duidelijk, dat dit een zaak van grote betekenis is. Ook voor Engeland vormen de overzeese gebieden een wel haast bodemloze put, waarin geld gestoken dient te worden om allerlei economische en politieke redenen. Een volgende factor, die bevorderlijk was voor een snelle economische groei, was het feit, dat West-Duitsland geen belangrijke uitgaven voor herbewapening behoefde te doen. Als men zich de offers realiseert, die andere landen zich hiervoor moesten en moeten getroosten, dan blijkt ook hier, hoe dit aspect van betekenis is. Weliswaar moest West-Duitsland de kosten van de bezetting dragen; echter vormen deze slechts 6%> van het nationale inkomen, hetgeen be langrijk lager is dan de defensieuitgaven in de verschillende andere landen van West-Europa en Amerika. EEN LAATSTE PUNT, dat voor ogen gehouden moet worden bij de be oordeling der Duitse prestaties, is, dat de productie en de consumptie vóór het intreden van het herstel na 1948 tot een zeer laag peil waren ge daald. Er was dus volop gelegenheid orfi weer snel op een hoger niveau te komen: als een gevolg hiervan toont de productie in de eerste jaren na de geldsanering een belangrijke toeneming. Enige cijfers, ontleend aan de O.E.E.S., mogen dit laatste verduidelij ken. Van 1949 op 1952 nam de productie in de landbouw toe met 10%, de industriële productie steeg van 1949 op 1950 met 27%. Het nationale in komen steeg in de jaren 1950, 1951 en 1952 met 201-4%, 18%> en 6%%. Men schat de toeneming in 1953 op 4%. De buitenlandse handel vertoont een dergelijke ontwikkeling. Het tekort, dat in 1949 op de betalingsbalans optrad, was in 1952 verdwenen en in 1953 was er een belangrijk overschot. In de Europese betalingsunie heeft West-Duitsland met de regelmaat van een klok overschotten bij de maandelijkse afrekeningen. De vordering, die West-Duitsland op de E.B.U. heeft, is dan ook van grote omvang geworden en baart heel wat zorg. De Duitse voorraad goud en buitenlandse deviezen bedraagt thans 7.8 milliard Mark. Besluit van de Algemene Vergadering van de C.H.U.: (Van onze Parlementsredacteur) VERGADERING van de Christelj heeft gisteren besloten, dat het voorzitterschap van de Unie en dat van de Unieraad onverenigbaar zijn. Dit betekent dus, dat de Unie-voorzit ter, de heer H. W. Tilanus, zal moeten aftreden als voorzitter van de Unie raad. Het voorstel hiertoe was uitgegaan van de kiesvereniging „Groen van Prinsterer" te Schiedam. Het Hoofdbestuur had geprae-adviseeïd,' deze zaak in handen te stellen van de commissie-Beernink, die zich bezighoudt met een herziening van de statuten. De vergadering besloot echter, on middellijk een beslissing te nemen. it er zoveel mogelijk gehuwde vrou- en lid worden! Een viertal Haagse kiesverenigingen :zamen met die uit Voorburg, hadden voorgesteld, dat de vergadering zich op nieuw zou uitspreken voor een nauwere samenwerking met de Anti-Revolutio- partij. Aan het Hoofdbestuur zou moeten worden opgedragen, daartoe op korte termijn stappen te ondernemen er het daarheen te leiden, dat door ARP er CHU tezamen een commissie wordt in gesteld. wélke de mogélijkhedeh van sa- werking nader zal bestuderen en zo mo gelijk aan beide partijen aanbevelingen zal doen. De aanwijzing van de CH- leden van deze commissie zou aan hel Hoofdbestuur worden overgelaten. Het Hoofdbestuur had hierover geprae- adviseerd in deze zin, dat het voorstel ter nadere bestudering in handen de Unieraad zou worden gesteld. Zonder Grote caisson van haven Kruiningen verwijderd De grote caisson, die de Veerhaven te Kruiningen sinds 24 Juli 1953 van het zeewater afsloot, is gistermiddag gelicht, en in de haven tot zinken gebracht. Het logge gevaarte werd door zeven sleepbo ten en twee drijvende kranen op de plaats van bestemming gebracht, van waar het te zijner tijd zal worden weg gesleept. Sinds 18 Maart is men bezig geweest met het treffen van voorbereidingen voor het verplaatsen van deze grote caisson. Men neemt aan dat op 1 Mei de veer dienst Kruiningen-Berkpolder hersteld zal 7-ijn. Voor die datum moeten nog worden verwijderd een BS.-caisson en een stuk van de oude zeedijk. Kol. G. Dijkstra bevorderd tot brigade-generaal Met ingang van 1 April 1954 is tijde lijk benoemd en aangesteld bij de gene rale staf tot brigade-generaal, de kolo nel van de generale staf G. Dijkstra, ter ritoriaal bevelhebber West. tevens be velhebber le militaire afdeling. Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJN:A Schiedam had het voorstel voorname lijk gedaan, omdat de Unieraad ook moet beslissen over klachten van kies verenigingen tegen besluiten van het Hoofdbestuur. De heer Tilanus was van oordeel, dat een dergelijke combinatie van ambten wel meer voorkomt, vond de afbakening van bevoegdheden tussen Hoofdbestuur en Unieraad in de statuten te Vaag, waarom het beter zou zijn, deze aangelegenheid in breder verband door de statuten-commissie te'laten bekijken. Bovendien, zo zeide hij. moet de positie de voorzitter niet worden overschat: de leden van het Hoofdbestuur en van de Unieraad zijn heus geen doetjes. Het voorstel-Schiedam werd met vuur ver dedigd door de heren Jansen (Amster dam! Kok (Schiedam) en Rademaker, terwijl ds Van der Staay het met het Hoofdbestuur-advies eens was. De stem ming (met oranje en witte vlaggetjes) wees echter uit, dat het Hoofdbestuur ditmaal de slag verloor, al moet het ons het hart, dat de uitslag zeer twijfel achtig was: wij zouden zeggen, dat de stemmen ongeveer staakten. Ook besloot de vergadering, de statu ten zodanig te wijzigen (op voorstel van de kiesvereniging uit Barneveld) dat de tweede voorzitter en de tweede penning meester in den vervolge herkiesbaar zijn. Vrij langdurig werd ook gedebatteerd over da vraag, of de Christelijk His torische weekbladen niet kunnen wor den gecombineerd. Het Hoofdbestuur stemt in met deze gedachte, geuit door de kiesvereniging Velsen. maar heeft in deze zaak geen bevoegdheid. Er zelfs een vrouwelijke afgevaardigde, die wilde, dat de hoofdredacteuren in een ka mer zouden worden opgesloten en ei niet uit zouden mogen komen, vóór ei een oplossing gevonden zou zijn. Als ul- timum remedium stelde zij voor. allt lezers voor de weekbladen te laten be danken: dan zouden de heren wel moe ten! Op voorstel van de kiesvereniging Krimpen aan de IJssel werd besloten, dat gehuwde damesleden, wier echtgenoten reeds lid zijn. slechts de helft van de contributie voor Hoofdbestuur, Kamer- en Statenkring verschuldigd zal zijn. Het hoofdbestuur had hiertegen geen be zwaar, maar, aldus de penningmeester, in Brugghen, zorge er dan ook debat ging de vergadering hiermee coord. Op voorstel van de kiesvereniging Breda zal het hoofdbestuur, indien de fi nanciële middelen daartoe beschikbaar zijn medewerken aan de instelling ;n documentatidiensta. Tenslotte werd de heer H. W. Tilanus herkozen als lid van het hoofdbestuur daarmee als voorzitter van de Unie. Hij verenigde 644 van de 738 geldige stemmen op zich. Prof. dr J. de Zwaan uit Leiden werd eveneens herkozen (574 stemmen). In de vacature-Kikkert (niet hierkiesbaar) werd gekozen de heer C. J. van Mastricht te Utrecht en in de vaca ture. ontstaan door het niet-aanvaarden zijn benoeming door ds C. van Har- te Delft, werd aangewezen drs D. Schouten uit Waalwijk. De heren Van Mastrigt en Schouten behaalden resp.. "1 en 585 stemmen. De vergadering werd met gebed be sloten door mr ds W. Kroese uit 's-Gra- venhage. Voordien had de heer Tilanus nog gelegenheid, voorlezing te doen van telegram van dr J. Schouten, dat als volgt luidde: Namens Centraal Comité van Anti-Re volutionaire kiesverenigingen betuig ik u onze hartelijke dank voor gelukwen sen. Mede namens dit Comité onze wel gemeende felicitatie op deze dag. Onze Minister met kruiser in Portsmouth De Nederlandse kruiser De Zeven Pro vinciën is gisteren te Portsmouth gekomen waar hü tot Zaterdag zal blij ven. Aan boord van het schip ware minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, en de bevelhebber der zeestrijd- krachten, vice-admiraal A. de Booy. culturele behoeften. Laten wij in de pro vincies als onderdeel van het rijk datgene wat wortelt In het volksbesef tot ont plooiing doen komen: bloeiende onder delen en een levend, krachtig geheel. Veel wensen van de provincies kunnen overigens zonder wetswijziging verweze: lijkt worden, indien de geldmiddeli wat ruimer waren. Het eigen be lastinggebied en de uitkeringen uit het provinciefonds zijn echter te klein. Een welwillende houding van de hogere tegenover de lagere corporaties achtte hij dan ook gewenst. ;es de heer Gerbrandy op de taak van de provincie met betrekking tot het individu. Deze taak is onbegrensd. Zij heeft betrekking op de volksgezondheid, de culturele belangen, de sociale belan gen, onderwijs en ontwikkeling. Het is in feite onverantwoordelijk, dat de zorg voor deze aangelegenheden vaak een sluitpost op de provinciale be groting vormt. De heer Gerbrandy vond de taak van de provincie mooi, moeilijk en machtig. Hij wekte op, er voor te zorgen, dat deskun digen de zaken in de Statenzaal kunnen behartigen. Het werk der Staten vond hij machtig, wanneer het gedragen wordt door het beginsel: bij denken, spreken handelen Gods Woord nemen als richt- toetssteen. Dan kan de verant woordelijkheid wel eens bijna worden. Gelukkig kan in de Statenzaal Gods Woord en Wet nog doorklinken. De provinciale politiek dient gevoerd te uit de belijdenis, dat wij God moeten liefhebben boven alles zelf. Een zodanige politiek is Christelijk-Historisch en een heilige ;aak. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U.. 7 April. Geslaagd voor doet. Engels G Smit. Haart* Engels mej. A Meijering (cumlaudi Amsterdam. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen: te Onstwedde, A. E. M. Kolkert te 's Gravenmoer; te Heemstede, (vac. H. Bartlema), J. C. H. Jörg, te Apel doorn; te Alphen a. d. Rijn (o.a. vac. Joh. Stehouwer), M. Hanemaayer te Kampen. k tvoor Wezep, C. v. <L Bosch te Bruchem-Kerkwijk. Aangenomen: naar Rotterdam Delfshaven, J. J. Siezen te Peize. De benoeming tot hulpprediker in de Evang. Kerk in Westfalen, standplaats Siegen, H. ten Boom, predikant voor buitenge wone werkzaamheden te Espelkamp— Mittwald. Benoemd: tot hulpprediker te Mon ster, J. Kruithof, catecheet aldaar. Gercf. Kerken Beroepen: te Breda (vac. B. Boe lens), E. J. Nijhuis te Valkenburg (Z.H.) bij accl. Aangenomen: naar Koudum, J. van Dijk te Nieuwleusen. Bedankt: voor Amsterdam-West (vac. F. Guillaume), A. Brouwer te Bar- Beroepbaar: de classis Amster dam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard cand. R. A. Akker man, Riouwstraat 6211, Amsterdam, die gaarne een beroep in overweging neemt. Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten Herv. dominees gaan De Mantel zien Predikanteiwergadering in Utrecht van 26 t/m 28 April De predikantenvergadering van de Ned. Herv. Kerk zal te Utrecht gehouden wor den op 26, 27 en 28 April onder auspiciën van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, de Herv. Predikantenvereniging en de Ver .van Vrijz. Hervormden. Maandagavond is er in K. en W. een ontmoetingssamenkomst: Dinsdagmorgen om tien uur opent de praeses der Synode de vergadering in de Handelsbeurs. Om half elf houdt prof. dr M. A. Beek de tra ditionele domineespreek. Die ochtend spreekt prof. dr H. Kraemer over het the ma van Evanston. Om 2 uur spreekt prof. dr W. Banning in aansluiting daarop over: Wij in Europa. Des avonds om half acht spreekt dr G'. P. Klijn over: Aposto laat in grijpbare vorm. Woensdagmorgen om 9 uur is er mor gengebed in de Janskerk. Om tien uur spreekt dr P. A. Elderenbosch in de Han delsbeurs over: De Volmacht van het Ambt. De middag is gereserveerd voor een excursie van de Herv. Stadszending in Utrecht. Na een voorbespreking zullen' de predikanten de vertoning bijwonen van de film: De Mantel. Op de algemene vergadering van de Chr. Hist. Unie in Krasnapolsky te Amsterdam knipte de fotograaf deze vier heren, die in druk gesprek waren gewikkeld. V.l.n.r. prof. dr W. J. A. Kernkamp, de heer H. W. Tilanus, de heer Cornélus Wes, wethouder van Marken en mr W. F. Schokking, lid van de Raad van State. VRIJDAG 9 APRIL Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 Kamermuz. 10.15 Gram. 10.25 Amui J g§ 32.30 Land- duo 12.55 Zon1... en orgel 1.45 V. d. ïgelus 12.03 inb. meded. 1.00 Nieuws .55 „Hier vrij muz. 4.00 V. d. 5.00 V. d. jeugd 5.15 Kinderkoor 5.40 tggespi ggg iz. 6.00 Vr muz. 6.40 Vragenbeai 7.10 Regeringsi ting: 1. Het revalidi gratiepraatje geopend", door H. A. van 8.25 De gewone t. 7.00 Nws. n toelich- „De Hoog- 8.30 Pol. _r9.50 „De actie voor 9.50 Luchtmachtkapel 10.35 Nat. onflicten". lioorsp. 7.51 - - - -5 v rbeldPHBW jeugd 9.35 Lichte 10.10 Strykork. VPRO: jus. 10.45 Avondwijding VARA 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland BBC 330 m. 12.00 Gram. 12.20 Hilversum II 298 m. VARA 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Orgelspel 8.45 V. d. huisvr. 9 00 Gym 9.10 Gram. 9.35 Schoolradio VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V. d. kleuters 10.40 Viool en piano „Misdadige" tandtechnici kregen boeten De kantonrechter te Venlo heeft de tandtechnicus C. en zijn assistent H. uit Venlo wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde overeenkomstig de eis veroordeeld tot resp. vijf maal f 300 en tweemaal f 150 boete. Een tandarts, die enige door C. en H. behandelde patiënten later op zijn spreek uur gekregen had. noemde het optreden der technici „misdadig". De ambtenaar O.M. gewaagde van ..beunhazen", die veel brokken maken en een gevaar voor de samenleving betekenen. Minister Cals en mej. dr De Waal naar Zeeland De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L Th Cals en de staatssecretaris van O.. K. en W. mej. dr A de Waal. zullen op Donder dag 6 en Vrijdag 7 Mei a.s. een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland. 48. Zij pakte het bekertje en haalde diep adem. Zij staarde erin. Flauw en toch duidelijk kon men de omtrekken zien, waar een soortgelijk pa piertje gelegen had. De hoeken waren een beetje aan de vochtige bodem van de beker blijven kleven. Iemand had het er haastig en een beetje onvoorzichtig uitgetrokken. Het was ander papier dan zij in de hand hield. Haar ogen waren groot, haar lippen strak opeengeklemd. „Casey, heb jij dat gedaan?" „Nee, ik niet." Onwillekeurig liet ze haar stem dalen tot een gefluister. „Neem dan dat kopje en was het heel zorgvul dig om. Droog het met een handdoek. Zorg, dat er geen vingerafdrukken van je achterblijven. Ie mand heeft het briefje weggenomen en er dit voor in de plaats gelegd. Niemand anders mag het merken." „Ik vraag me af, wie dat gedaan kan hebben ",Daar moeten we achter zien te komen. Ca sey" zei Sonja. „Dat moeten we proberen vannacht nog. Wie kan het eigenlijk gedaan hebben, Casey? Me neer Moto niet. Die bedacht vanochtend pas waar het kon zijn. Wie was er nog meer? Je nam de fles mee, toen je in de rivier sprong." Ik had nooit eerder geprobeerd, voor Sherlock Holmes te spelen. „Wel, laat eens kijken. Lees me dat briefje eens voor, Sonja." Zij bekeek het nogmaals. „Gunst, dat is vreemd", vond ze. „Wat is vreemd? Lees het liever voor." „Er staat niet veel in" antwoordde zij, „maar genoeg om te begrijpen Er staat „Het huis van Ma F^i 'Shan in Fuyu." Dat staat er in het briefje, maar dat is het vreemde niet. Ma Fu 'Shan is een oudere broer van onze bediende Ma, Casey. Ik heb hem vaak genoeg ontmoet. Zijn huis staat niet in Fuyu Ma heeft me dikwijls genoeg verteld waar hij woont in een boeren dorp in de heuvels, een paar mijlen buiten Chin- Chow. Casey, dat briefje is veranderd." „Laten we dat even buiten spel laten", zei ik met een plotselinge ingeving. „Of het veranderd is of niet, ik weet waar het ding is, Sonja. In het huis van Ma's broer. Daar heeft Ma het achtergelaten." „Maar wie heeft het briefje dan veranderd?", vroeg zij, „en waarom?" En toen kreeg ik een tweede ingeving. Ineens wist ik het en opgewonden greep ik naar haar schouder. DE JACHT NAAR HET marine-document Kort os eerste Wereldoorlog 1914—*18 „Luister, heb je al aan Wu Lai-fu gedacht? Hoor eens, Sonja, hij is even slim als Moto, niet waar? Waarom zou hij dit niet voor zichzelf wil len hebben? Luister, Sonja. Ik kan je, geloof ik, precies vertellen wat er gebeurd is." Zij keek mij ongelovig aan, maar ik wist dat ik het bij het rechte eind had. Ik herinnerde mij, wat er in Wu Lai-fu's huis gebeurd was. „Ik herinner mij. hoe zijn houding tegenover mij ineens veranderde terwijl wij zaten te pra ten. Hij heeft iemand gezonden, om in de beker van deze veldfles te kijken. Sonja. zo waar ik hier voor je sta. Terwijl we zaten te praten. Ik weet het zeker. Snap je niet? Hij kwam op het idee om de inhoud te veranderen. Hij wist, dat Moto mij achterna zat. Hij wist, dat Moto vroeg of laat aan die fles zou denken. Hij wilde Moto met een kluitje in het riet sturen, Sonja, omdat hij die formule zélf wil hebben." Sonja keek bedenkelijk en toen begonnen haar ogen te stralen. „Dat is slim van je, Casey. Ik had nooit gedacht, dat je zo slim kon zijn." „Dank je. Ik eigenlijk ook niet, om je de waar heid te zeggen." „Je hebt gelijk. Je hebt beslist gelijk. Het is meneer Wu. Hij heeft er al iemand heenge zonden, vermoedelijk met de middagtrein. Het is voor ons nu te laat." „Stil even", viel ik haar in de rede, want ik kreeg een andere inval. „Ik ken dit land hele maal niet. Hoe lang heb je nodig om dit oord, waar het dan ook zijn mag, per trein te berei ken?" Sonja fronste de wenkbrauwen. „Een heel tijd je, zou ik zeggen. Je zou over Tientsin moeten reizen en dan door Shan-Hai-kwan." „Dat maakt me niet veel wijzer. Zou iemand, die vanochtend vertrokken was, er morgenmid dag zijn?" Sonja lachte. „Je hebt al te westerse begrippen van een treinreis in China, Casey. Het zou hem min stens nog een dag kosten. Maar hij heeft een voorsprong. Wij kunnen hem nu niet meer inha len." „Niet? Ben je vergeten, wat ik ben?" „Neen", zei ze ernstig, „Ik vind je een kraan. Casey." „Dat niet! Maar ik ben vliegenier, Sonja. Ik betwijfel of Wu eraan gedacht heeft, iemand per vliegtuig te zenden." Zij sprong haastig op. „Casey, kan jij aan een vliegmachine komen? „Ik weet, waar ik het proberen kan. En als je dat dorp op de kaart kunt vinden, kan ik je er morgenvroeg afzetten. Hoe ver denk je, dat het hiervandaan is?" „Vijfhonderd mijl", zei ze. „In orde. Het heeft geen zin, nu op weg te gaan. In het donker kunnen wij het niet vinden." Haar opwinding bedaarde eensklaps. 1.05 Radiofeuilleton 11.25 Gram. AVRO: 2.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. leded. 12.3.' i 1.15 Meded. 1.30 iraatle 2.20 Stryl 3.10 Planovoordr. 3.30 Or el en plano VARA 4.00 Orgelspel 4.30 Muz. jus. 5.10 V. d. kind. 5.45 Herii Tilly Derby r Filmprogr. 3.00 Gi Hoorsp. 4.30 H< 5.30 Hoorsp. serber. 2.00 Nieuws 2.10 4.40 Gram. .00 V. d. kind. 6.55 Weerber. 7.15 Sport 7.30 Gevar. muz. 8.00 levar. progr. 9.30 Idem 10.00 i aus. 10.45 Gevar. progr. 11.15 Pianorecit 1.45 Pari. overz. 12.00—1203 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 1200 Mi •ales dagb. 12.15 Orkestconc. 12.45 Pai verz. 1.00 Fabrieksfanfare 1.45 Concert 2.' V. d. kleuters 3.00 V. d. 4.45 6.00 1 5.15 I •k. 6.4! 7.00 r. progr. 7.45 Hoorsp. 8.00 Niet Sport 8.30 Gevar. progr. 9.00 Lichte muz. 9.15 Discussie 10.00 Concert 11.00 Nieuws 11.15 Act. 11.20 Dansmuz. 12.05 Voordr. 12.20 Dansmuz. 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Orgelsp. 3.00 V. d. jeugd 3.30 Omr. -- t 5.00 Nieuws 5.10 Lichte n 1.00 Gram. 6,10 Voordr. 6.20 Gri 1.30 Conc V. Volkszang 7.50 Cal 8.00 Symph. ork. en sol. 8.55 Kunstkaleidos- coop 9 10 Symph. ork. en sol. 9.45 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Intern. Radio Universi teit 10.30 Vlaamse liederen 10.55—11.00 Nws. Brussel 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.20 Gram. 2.00 Concert 3.00 en 3.30 Gram. 4.05 Lichte muz. 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Pianorecital 7.15 en 7.25 Gram. 7.30 Nieuws 10.00 Idem 10.15 Jazz muz. 10.55 Nieuws. BBC Ultz. voor Nederland. 10.00—10.30 N. M. Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films (op 224 m.). TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 8.15 „Een ton voor Triest", ge- 'htenwisscling over 't vluchtclingenvraag- - van de e 8.55 Puzzle ook eens met ons mee Letterraadsel Het geheel vormt een gezegde van 41 letters: 29, 21, 15, 32, 28, 37, 41 Zangstukje, lied; 30, 10, 33, 12 Hoofddeksel; 9, 5, 31, 8, 14, 28, 36. 16, 9 Fundament; 30, 10, 20. 24, 2, 26, 12 Telwoord, getal; 16. 23. 19, 8, 15, 28 Vrucht; 17, 4, 13, 8 Europeaan; 34. 7, 27, 6 Smekend verzoek; 38, 22, 5, 3 Ver sterkte plaats, vesting; 40, 35, 18 Gelofte; 1, 22, 11, 39. 25, 20 Straf ondergaan. Oplossing vorige puzzle 1. Donor, 2. rond, 3. dor, 4. do, 5. o, 6. op, 7. pot, 8. stop, 9. stoop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2