Bietuue £ciJisrf)c GTourant J Kapitaal defensie-verdrag voor Zuidoost-Azië Eisenhower: H-bom is nu krachtig genoeg Verkiezingen voor Kamer en Senaat in België Wist U DONDERDAG 8 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10011 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken r5lanlt>asUcfj Is ^hebleoetx ago bert la legljenspott" Herboren Avifauna OPZIENBAREND AMERIKAANS VOORSTEL Waardoor veiligheid tegen comm. aanval zou zijn verzekerd TERWIJL DE SPANNING rondom de bloedige strijd in Indo-China met het uur toeneemt, hebben de Ver. Staten een opzienbarend plan bekend gemaakt, volgens hetwelk tien landen zich aansluiten bij een defensie-overeenkomst. Door deze overeenkomst zou de veiligheid van Zuidoost-Azië (Indo-China inbegrepen) worden verzekerd tegen commu nistische verovering. Want eventuele communistische aggressie zou on middellijk worden beantwoord met een massaal tegenoffensief door de tien verbonden staten. Enkele landen zouden al gunstig op het Ameri kaanse plan hebben gereageerd. Premier Churchill riep zijn kabinet in spoedzitting bijeen om het plan te bestuderen en ook in de hoofdsteden van de andere betrokken landen zal men het plan onmiddellijk in over weging nemen. Het plan komt op het juiste moment, nu in Franse regeringskringen verzet ontstaat tegen Dulles' voornemen, communistisch China tegen aggressie te waarschuwen. ivat de vol- Het Amerikaanse plan gende doelstellingen: 1. Het versterken van de militaire po sitie van een gebied, dat van vitaal be lang is voor de vrije wereld. 2. Frankrijk opnieuw garanties te geven en het Franse streven naar vrede tot elke prijs weg te nemen. 3. Het versterken van de on derhandelingspositie van de vrije wereld, voordat de Geneefse conferentie begint, waar de communisten zware druk op Frankrijk zullen uitoefenen. Latere stappen zouden militaire steun inhouden. De autoriteiten te Washington waren voorzichtig met het bespreken hiervan, maar vernomen wordt, dat het Amerikaanse lucht, en vlootoperaties in het gebied omvatten zou. Het centrale concept is evenwel voor gezamenlijke actie en elk eenzijdig optreden van Ame rika wordt buiten beschouwing gelaten. De tien landen, die kunnen deelnemen zijn: Engeland, Frankrijk, Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland (de landen van het Anzus-pact), Siam, de Fhilippijncn, Laos, Cambodja en Vietnam. De uitwer king van het accoord zou Rusland, China en de Indochinese communisten doen weten, dat de militaire kracht van de vrije wereld tegen hen wordt opgesteld. De Franse houding Wat de houding van de Fransen be treft: sommige ministers vrezen, dat een waarschuwing aan China reeds als een onaanvaardbaar ultimatum zou worden opgevat. Het zou de kansen op beëin diging van de strijd in Indo-China ver-* minderen. Ook vrezen zij, dat een derge lijke waarschuwing juist internationali satie van het conflict tengevolge zou heb ben met het risico van een wereldcon flict. Andere ministers menen evenwel, dat er een veel betere kans op succes volle onderhandelingen te Genève be staat, als het Westen een krachtige po sitie inneemt en duidelijk laat blijken, wat de gevolgen van directe Chinese in terventie in Indo-China zouden zijn. Intussen hebben de communistische Chinezen laten weten, dat de Amerikaan se minister leugens vertelde, toen hij be weerde dat Chinese militairen recht streeks deelnemen aan de strijd in Indo- China. Sprekende over de toestand in Indo- China verklaarde president Eisenhower gisteren tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie, dat de vrije wereld zich een voudig geen verdere verliezen kan ver oorloven in de strijd tegen het com munisme in Azië. De kans dat op de komende Geneefse conferentie door on derhandelingen een regeling voor Indo- China gevonden wordt, noemde hij niet groot. Hij legde er sterk de nadruk op, Nieuwe bromfietsfabriek in A'dam geopend De nieuwe bromfiets- en scooterfabriek (H.M.W.) aan de Buyskade te Amsterdam is gisteren officieel geopend. Deze assemblagefabriek was gevestigd in de zogenaamde „pijp", maar daar was de bedrijfsruimte te klein geworden. In de nieuwe fabriek, die gevestigd is in het verbouwde zgn. Westelijk entrepot, zullen jaarlijks circa 15.000 bromfietsen worden geassembleerd. Alleen de motor een ontwerp van de Nederlander J. Jonker wordt uit Oostenrijk ingevoerd. Nog deze zomer zal in de fabriek ook de assemblage van een scooter van dit merk (H.M.W.-Colibri) ter hand worden genomen. Deze scooter zal minder dan 1000 gaan kosten. In de fabriek zijn 75 personen werk- Prof. Lieftinck even op Schiphol dat Amerika niet alleen op woorden zal vertrouwen. „Een verloren Indo-China", aldus de president, „zou invloed hebben op het z.g. eilanden-verdedigingsstelsel, waar onder Japan, Formosa en de Phillppijnen vallen. Het zou voorts een bedreiging zijn voor landen als Australië en Nieuw- Zeeland. De strijd Bij Dien Bien Phoe ondernamen de communisten nog geen nieuwe aanvallen van betekenis. Ook de Fransen konden weinig doen omdat het nogal regenachtig weer was. Wel werden in de afgelopen nacht parachutisten boven de belegerde vesting neergelaten. Elders in Indo-China neemt de com munistische activiteit inmiddels toe. In de delta van de Rode Rivier, waar heen het hardst werd gevochten, wordt vooral druk uitgeoefend in het gebied van de belangrijke aanvoerweg van d havenstad Haipong naar Hanoi. Mossadeq stond weêr voor de rechters Vandaag zouden in Teheran de zittin gen beginnen van het hof van beroep. over Mossadeqs lot moet heslissen. In December van het vorige jaar is Mos sadeq door een militair gerechtshof tot drie jaar eenzame opsluiting veroordeeld, maar hij is tegen chit, .vonnis..irjt.beroep gegaan omdat aldus Mo6sadi;q het hof niet bevoegd was, een leider van regering te veroordelen. 't Lot der krijgsgevangenen Russisch Rode Kruis wil meewerken Het Russische Rode Kruis heeft zich bereid verklaard, samen te werken met haar Duitse zusterorganisatie om n gaan wat er geworden is van de ruim één millioen Duitsers die sinds de tweede wereldoorlog zijn verdwenen. Het Duitse Rode Kruis heeft deze belofte gekregen :n brief van Tsjolotkof, de voorzitter het Russische. Rode Kruis. Volgens schattingen van hét Westduitse Rode Kruis zijn er" nog ongeveer 133.000 Duit sers in Russische kampen. Ned. delegatie naar de Geneefse conferentie De Nederlandse delegatie naar de Azia- tische conferentie die op 26 April te Ge nève zal beginnen, zal onder leiding staan van de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns. Voorts zullen van de delegatie deel uitmaken mr A. W. C. Baron Bentinck, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern. en dr C. L. Patijn, ohef der directie internationale organisaties van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Lieftinck speelbal in Turkse stembusstrijd Maaltijd werd afgebroken Nog altijd zijn de gemoederen in Tur kije niet bedaard over het vertrek van prof mr P Lieftinck En de campagne voor de parlementsverkiezingen van begin Mei, die nu in volle gang is, is daar niet geheel vreemd aan, aldus De Tel. Het staat thans wel vast, dat niet Tur kije, prof. Lieftinck „aan de kant heeft gezet", maar dat het initiatief in handen van de Wereldbank lag, toen deze besloot haar missie in Ankara op te heffen. Aanleiding hiertoe was het slepende conflict tussen de bank en de Turkse gering over de inflationistische politiek Turkije en het in gebreke blijven dit land, zijn handelsbalans sluitend In dit conflict beperkte de rol van prof. Lieftinck zich tot het weergeven van de inzichten der bank (die ook zijn inzichten waren), aan de Turkse regering, en omge keerd niet het uitbrengen van rappoi aan de bank over de financiële ecc mische gang van zaken in Turkije. Toen de Turkse president Celal Bayar zelf oud-bankier op het hoogtepunt van dit conflict naar Washington reisde en daar van de president van de Bank, Eugen Black, op nogal aggressieve toon een nieuwe lening van 60 millioen dollar verlangde, volgden korte tijd later prof. Lieftinck's terugroeping en de sluiting van de missie der bank in Ankara. Hoe scherp Bayar en Black wel tegen over elkaar stonden, blijkt uit het feit, dat de beide heren de maaltijd, waaraan de lening ter sprake kwam en waaraan ook prof. Lieftinck aanzat, voortijdig af braken en elkaar boos de rug toekeerden. Het sluiten van de missie zo kórt voor de verkiezingen, speelde nu niet bepaald in de kaart van de Turkse regerin-r, die toch al tegenover een sterke opposite staat. Vandaar dat de regeringsgezinde pers de feiten op hun kop zette. Gisteren arriveerde prof Lieftinck op Schiphol. Hij was op doorreis van Wash ington naar Syrië. Ook Luxemburg heeft nu E.D.G. aanvaard Luxemburg heeft gisteren als vierde land het E.D.G.-verdrag goedgekeurd. Na debat van een dag aanvaardde het één-Kamerparlement van het groot-her togdom het verdrag met 46 tegen 4 stern- Alleen de communisten stemden In zijn rede voor het parlement zei de premier, tevens minister van Buitenl. Zaken, Bech, dat Luxemburg een regi mentsgevechtsgroep aan het Europese leger zal bijdragen. In vredestijd zullen geen vreemde troepen in het groot-her togdom gelegerd worden en de diensttijd zal op 12 maanden gehandhaafd blijven. Het E.D.G.-verdrag moet nu nog door Italië en Frankrijk geratificeerd worden. In Italië is men juist eergisteren met de parlementaire behandeling begonnen. Al leen Frankrijk, waarvan het plan is gegaan, heeft nog geen stappen onder- :n om tot aanvaarding van het ver drag te geraken. Nieuwe advocaat gevonden Onderzoek McCarthy leger begint In de plaats van advocaat Sears, die Dinsdag zijn ontslag nam, heeft de sub commissie van onderzoek uit de Ameri kaanse senaat (McCarthy) vandaag Ray Jenkins, een advocaat uit Knoxville, be noemd tot speciale raadsman in haar on derzoek van het geschil tussen McCarthy en het leger. Naar Reuter verneemt, zal de com sie, die tijdelijk onder voorzitterschap staat van senator Mundt (Rep.), 21 April met de openbare verfioren beginnen. Ulbricht op hoogste post in Oost-Duitsland Vice-premier Ulbricht is gisteren her kozen tot eerste-secretaris van de Oost- duitse communistische partij, de S.E.D. Het politieke bureau van de partij werd in zijn oude samenstelling herkozen. Ul bricht is volgens de reorganisatie (op Rus sische leest) van het Oostdultse bestuur, thans de machtigste figuur in de „sou- vereine" republiek. Vijf doden bij vliegramp Vijf van de 13 inzittenden van een Frans militair vliegtuig van het type Lyon 45, kwamen om het leven, toen toestel nabij Palamade-Majorca (Spanje) :ee stortte. Twee jongelui sprongen zee en hielpen de de overlevenden - -- «j Weer proef in de Pacific Gewonde Japanse vissers willen zich niet door Am. dokters laten behandelen Met een gouden sleuteltje, hem aangeboden door de loco-burgemeester van Madurodam, de 17-jarige Rolf Simon van Leeuwen, heeft de Haagse burgemeester, mr Schokking, gistermiddag het stadhuis in de miniatuurstad te Scheveningen geopend en daarmede het gedurende de winter verstarde leven weer op gang gebracht. Vóór de officiële opening bezichtigden de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, en diens Belgische ambtgenoot, de heer P. W. Segers, Madurodam. Rond 'de waterstofbom en de hiermee verbonden problemeq hebben zich giste ren de volgende gebeurtenissen voorge daan: 1. President Eisenhower verklaar de op zijn wekelijkse persconferentie, dat aAmerika (en vermoedelijk ook Rus land) geen enkele militaire reden ziet orr een nog krachtiger H-bom te maken dan Amerika thans bezit en daarom zal dit ook niet gebeuren. De bom van 1 Maart was van een zodanig kaliber, dat zij met de grootst mogelijke doelmatigheid kan worden gebruikt; b. dat hij niets wist omtrent een uitstel van anderhalf jaar, waarmee het vervaardigen van de atoom bom door de Ver. Staten volgens Mc Carthy gepaard zou zijn gegaan, c. dat hij amendementen op de wet voor de atoom energie (die uitwisseling verbiedt) .heeft voorgesteld, zodat ook de Amerikaanse bondgenoten kunnen profiteren van de ervaringen op dit gebied. Twee kinderen bij spel onder boom gedood Stam van 1300 kg trof twee meisjes in Drunen Twee meisjes van 9 jaar zijn gistermid dag op tragische wijze om het leven ge komen toen zij aan het spelen waren bij een stapel bomen die in Drunen (N.-Br.) langs de straat lag. Voor een houtverwerkende fabriek lag een stapel bomen, waarvan de bovenste boom, die 1300 kg zwaar was, los lag. Spelende kinderen gebruikten deze boom als wip. Plotseling raakte de boom aan het rollen. Twee meisjes kwamen er onder terecht. Zij werden vrijwel onherkenbaar verminkt. De slachtoffertjes waren van Rooy en M. van der Zanden, woonden vlak bij de plaats waar het geval gebeurde. Een derde meisje liep vermoedelijk hersenschudding en schrammen op. De moeder van dit meisje zag het ongeluk gebeuren. De andere kinderen, die nog bijtijds konden vluchtten, kwamen met de schrik R'damse kruideniers: geen verplichte vacantie Op een vergadering van een groot aan tal Tkruüdëhiens is $$teren in het Groot- handelsgefixmw te Rotterdam met over grote meerderheid besloten, om, indien dit nodig zou blijken, een adres te rich ten tot de gemeenteraad van Rotterdam, waarin men zou verzoeken niet tot een verplichte vacantie voor dte kruideniers- branche te besluiten. Charme van jeugd en kleur De wind is nog wat schraal, maar de narcissen kondigen het verder opdringen van de lente aan: charme van jeugd en kleiiY op de bloembollenvelden. A.s. ZONDAG: De algemene verwachting is, dat de C.V.P (r.k.) wel enige veren zal laten AANSTAANDE ZONDAG zullen 5.863.072 Belgen, van wie 2.797.679 mannen zich naar de stembus begeven om hun nieuwe volksvertegen woordigers te kiezen. Reeds nu rijden overal luidsprekersauto's rond, waar mee de partijen haar candidaten aanbevelen, terwijl men overal affiches aangeplakt ziet met levensgrote afbeeldingen van deze candidaten. 2. De wetenschappelijke medewerker van de New York Times heeft geschre ven, dat thans een kobaltbom kan worden vervaardigd, die alle leven op aarde on mogelijk zou kunnen maken. Zulk een kobaltbom zou de H-bom van 1 Maart kunnen zijn, omhuld met een hoeveelheid kobaltstaal. Bij ontploffing ontstaat een radio-actieve wolk, 320 maal zo krachtig als radium. 3. De 23 Japanse vissers, die in een ziekenhuis te Tokio wegens radio-actieve besmetting worden verpleegd, hebben be handeling door Amerikaanse dokters ge weigerd, omdat dezen hun toestand beter voorstellen dan in werkelijkheid het ge val is. 4. In de Stille Oceaan heeft een nieuwe proef met atoomwapens plaats gehad. Er is niet bekendgemaakt, of het hier een H-bom betrof. Vast staat, dat de proef van groot belang was voor de Ameri kaanse nationale verdediging. Het proef gebied was tevoren nauwkeurig met ra dar afgezocht. De man die Juin opvolgt? g lang blijven deze aanplak biljetten meestal niet hangen, want politieke tegenstanders zijn er steeds als de kippen bij om ze af te scheuren of onleefbaar te maken, terwijl de afbeeldingen der volksvertegenwoordi. gers-in-spé dikwijls worden veranderd in de lachlust opwekkende caricaturen. In het algemeen wordt verwacht dat de Rooms-Katholieke CVP bij deze ver kiezingen voor Kamer en Senaat wel enige veren zal laten. Politieke waarne- zijn er niettemin huiverig voor te voorspellen, dat deze partij, die redert jaar het bewind in handen had, zo wel in de Kamer (waar zij een meerder heid had van 4 zetels) als in de Senaat meerderheid van 7 zetels) haar absolute meerderheid zal verliezen. Men wijst er op dat hoewel de CVP enerzijds waar schijnlijk een aantal zetels zal verliezen door het optreden van soheurpartijen, zU niettemin anderzijds zal profiteren van de verjonging van het kiezerscorps in de afgelopen vier jaren met bijna een half millioen zielen. Deze verjonging, zo wordt aangenomen, zal voornamelijk de CVP ten goede komen. De katholieke scheurpartijen, die bij de verkiezingen van as. Zondag een rol spelen, zijn de ..Vlaamse Concentratie", sterk beïnvloed door elementen die tij dens de oorlog een pro-Duitse houding hebben aangenomen, het z.g. „rassemlble- ment van Saint-Remy", dat zich onder leiding van het afgescheiden CVP-kamer. lid Saint Remy tot de middenstanders wendt en een absolute taalvrijheid streeft, het „onafhankelijke blok" er „Christelijke Volksunie", die beide eens stemmen hopen te vergaren de kleine middenstanders en de land bouwers in het Vlaamse land. Wat de Koningin Elizabeth zond telegram Entente cordiale viert 50ste verjaardag Vandaag bestaat de Entente cordiale vijftig jaar. Het Britse en het Franse par lement wisselden gelukstelegrammen en koningin Elizabeth zond van de Stille Oceaan uit een telegram aan president Coty van Frankrijk. Door de ondertekening van de En tente cordiale (hartelijke overeenstem ming) tussen Frankrijk en Engeland werd op 8 April 1904 een eind gemaakt aan de wederzijdse vijandschap cn het wantrouwen dat in de 19de eeuw tussen beide landen bestond. Jongen in Franeker gered Burgemeester sprong ge kleed te water De 10-jarige Frans Fleur uit Franeker raakte spelend aan de Zuiderkade te water. De burgemeester, de heer J. Dijkstra, had van de overzijde van het vaarwater gezien wat er gebeurde. Hij greep zijn fiets en snelde over een brug naar de andere kant. Geheel ge kleed sprong de burgervader van de hoge wal en wist nog juist op tijd de jongen te grijpen. Hulpvaardige handen hielpen redder en drenkeling op het droge. DAT van 15 t/m 20 April in de Rivièra- hal te R'dam een diorama te bezichtigen is van een bosrand in Nieuw-Guinea ter voorbereiding van een collectie flora fauna uit Nieuw Guinea in diergaarde Blijdorp DAT gisteren enkele Eerste en Tweede Kamer-leden en de gezant van Israël de Jaarbeurs in Utrecht bezochten. DAT de 24-jarige bankwerker F. W. en de 26-jarige Ch. K., beiden uit A'dam, gearresteerd werden, verdacht van in braak in een villa te Bussum. DAT de capaciteit van de raffinaderij van Van den Berghs en Jurgens Fabrie ken te R'dam o.a. door een nieuwe ketel thans tweemaal zo groot is (ca 3000 ton oliën en vetten per week). DAT de oud-directeur-hoofdingenieur van de prov. waterstaat van Zuid-Hol land, ir T. v. d. Wal uit Den Haag, be noemd is tot lid van de Zuiderzeeraad. DAT de Eindhovense raad f 80.000 be schikbaar stelde voor een natuurstenen omlijsting voor het oorlogsmonument al- DAT de diensplichtige korporaal A. C. W„ die in de trein eer en goede naam van een lt.-kol. had aangetast, door de krijgs raad te velde-Oost in Arnhem veroor deeld werd tot 2 mnd. mil. detentie voor waardelijk, f60 boete en terugzetting tot de rang van soldaat. DAT voor de zender van het American Forces Network in Duitsland twee re portages worden verzorgd van de Keu kenhof en Amsterdam om de Amerikaan se soldaten te laten weten, wat een ver lof in het voorjaar in ons land hen biedt. DAT het nieuwe passagekantoor van de K.L.M. te Rome op 22 April naar Ita liaans gebruik zal worden ingezegend. DAT voor de Nationale Jeugdlucht- vaartdag op 20 April op Schiphol reeds 1500 jongeren hebben ingeschreven. DAT 12 muziekcorpsen uit Eindhoven en omgeving op 17 April de tamboer majoor van de Philips-harmonie, S. v. d. Voorde, bij zijn zilveren jubileum als tamboer-instructeur bij deze gezelschap pen een tromserenade zullen brengen. DAT de oud-minister van O. K. en W., prof dr J. J. Gielen, Maandag zal spreken )p de burgerdag voor jonge kiezers in de gemeente Nijmegen. DAT de nieuwe kabelbaan naar de Wil- helminatoren te Valkenburg (L.) Zaterdag 17 April in gebruik genomen wordt. DAT Woensdag 28 April een receptie wordt gehouden in Zeist t.g.v. het 75-j. jubileum van de (paarden)tram tussen Utrecht en Zeist, thans autobuslijn N.B.M. DAT de Bond van Kleinhandelaren (venters)) in Petroleum, Was- en Poets- artikelen te R'dam met de oliemaatschap pijen gaat praten over de concurrentie. DAT 4000 door de Ned. bloemisterij aan de buitenlandse pers bloemen gisteren de zen aldaar en in Bad Godesberg opfleur-nederende opdrachten liet nieuwe partijen betreft is nog opmerke lijk,dat in de kieskringen Gent ook de Nationale Europese Sociale Beweging (NESB) aan de verkiezingen deelneemt. De leider van deze politieke organisatie, Debbaudt, een gewezen lid van de S.S., komt echter niet voor op de kieslijst. Sedert 4 Juni 1950 is in België 'n ho mogeen-katholieke regering aan het be- wind geweest, allereerst onder leiding van Duvieusart hierna van Pholien cn sedert 15 Januari 1952 van Jean van Houtte. Het was de elfde regering sedert de bevrijding. In de Kamer had de CVP de absolute meerderheid met 108 zetels (77 soc., 20 lib. en 7 comm.), in de senaat met 91 zetels (soc. 62. lib. 19 en comm. 3). Het Belgische kiezerscorps is sedert de verkiezingen van Juni 1950 gestegen met 227.620 zielen. Zuiderkruis Vrijdag in Rotterdam Ten gevolge van slecht weer is de aan komst van de Zuiderkruis, een in dienst van de HollandAfrika-lijn varend geringsschip, aan boord waarvan zich groot aantal verlofgangers bevindt, op nieuw vertraagd. Het schip wordt Vrijdag 's middags om 12 uur aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. Dit is generaal Guillaume, de resident-generaal van Frans Ma rokko, die wordt genoemd als opvolger van maarschalk Juin in de N.A.T.O. De maarschalk zal vermoedelijk ook als comman dant van de N.A.T.O.-strijd- krachten in centraal Europa moeten aftreden wegens zijn be kende verklaring tegen de E.D.G. Gemalin ernstig ongerust Koning Leopold in Panamees oerwoud vermist Koning Leopold wordt vermist. Prinses De Réthy, zijn gemalin, maakt zich stig ongerust. Tien dagen geleden trok de koning in gezelschap van twee blanken en een groep Kuna-indianen het oerwoud van Panama in om de route te vinden die Balboa in 1513 heeft gevolgd on Stille Oceaan te vinden. Zoals gemeld, zou de expeditie ongeveer een maand wegblijven. Een kleine groep indianen is thans op zoek naar de expeditie. Een particulier vliegtuig keerde onverrichter zake terug. In het gebied waar de koning wordt ver mist, leven verscheidene stammen, die zich steeds met alle middelen tegen in dringers verz l ten. Christenvervolging in Celebes Als afgevaardigde van de Christenen heeft de Indonesische oud-minister dr Leimcna, een bezoek gebracht aan vice- premier Wongsonegoro in verband met de terreur op Celebes. Dr Leimena heeft er op gewezen, dat de vervolging op schudding in het buitenland kan teweeg brengen. Wongsonegro zeide, dat de re gering de vervolging zeer betreurde en dat slechts door een algemene operatie op grote schaal opgetreden kan worden. De regering zou dit zo goed als moge lijk is, doen. Zij zal bij de uitvoering van het veiligheidsprogramma niet gierig zijn en de nodige fondsen ter beschik king stellen al moet men er voor vasten. De regering beschouwt het lijden der Christenen geenszins als een onbelang rijke zaak, zeide Wongsonegoro. Wereldnieuws in zakformaat Als gevolg van het feit, dat Neder landers en Belgen geen visum voor Duits land meer nodig hebben, is het aantal rei zigers. dat in Maart door de paspoorten- contróle van Aken is gegaan, drie maal zo groot als het vorig jaar. De Britse strijdkrachten hadden op 1 Maart 844.0000 dienst. Het vorig jaar was dit aantal op dezelfde datum 873.000. Zes maanden gevangenisstraf kreeg een Britse korporaal in West-Duttsland, Bonn geschonkenomdat hij soldaten, die hij moest bewa- zlekenhui- ken. zijn laarzen liet likken en andere lerda-enarfodhH. foO De Indonesische arrestaties van Nederlanders De Indonesische minister van Justitie, mr Djody Gondokoesoemo, heeft aan Aneta medegedeeld, dat een deel der ge arresteerde Nederlanders deze maand aan het parket zal worden overgedragen. Gebleken is. dat alle gevallen onderling met elkaar in verband staan cn een ge heel vormen al zijn zij op zich zelf ver schillend. Venezilos, leider van de Griekse li berale partij, heeft zich uit het politieke leven teruggetrokken. HET WEER IN EUROPA 8 8 f-i i Is 5 lts. 2 z -3 Oslo Stockholm Kopenh. A'dam Brussel Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münchcn Zürlch zw. bcw. mist mist onbew. Celi. bbew- geh. bew. motregen NO 1 N 2 N 5 windstil ONO 3 N 6 NNO 4 windstil WNW 2 N 1 NNO 6 NO 2 NNO 3 -2 0 -1 0 1 0 -2 0 1 0.2 2 0 4 0 6 0 13 0 3 O.t 5 2 3 0.2 Genève Innsbruck geh. hew. motregen NO 5 ONO 2 NW 3 windstil 5 0 8 2 6 2 5 0.1 Helsinki Warscnau 1. bew. zw. bew. N 3 NNW 1 -2 0 4 1 WEERBERICHT Weer nachtvorst Droog weer met weinig be- wolki.ng, maar hier en daar ochtendmist. Op de meeste plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag Iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1