Twee flessen met donkere vloeistof voor Adenauer Aa 't Is nog niet pluis, rond de 38e breedtegraad Nederlanders hebben 'n goede kans in Zuid-Afrika -LI-YISIE 5 ZATERDAG 3 APRIL 1954 IN EN OM HET PARLEMENT TE BONN Weer wat leven in de politieke brouwerij ran W.-Duitsland UIT DE POSTZEGELWERELD dooi G. PEELEN TTET IS WEL merkwaardig, dat er pal na de serie uit Hongarije, die ge- heel gewijd was aan de kinderverzorging in de communistische lan den, waar het kind „staatseigendom" geacht wordt, nu een soortgelijke serie van Oostenrijk verscheen, die de Westerse visie geeft: ook hier vol trots de moderne hulpmiddelen, ter verbetering van de kinderzorg; veel wat parallel loopt met de Hongaarse reeks. De serie is te groot om geheel af te beelden, we vermelden daarom slechts: een dokter die microscopische onderzoekingen verricht, een ultra modern geoutilleerde operatiekamer, enz. Afgebeeld ziet u: nr 1 een even kordate verpleegster als die van de andere zijde van het gordijn, afb. 2: de kleine op de babywee&6chaal, afb. 4 de nazorg: een Zó boeiend is nu PANORAMA jongen onder de hoogtezon cn waar het me speciaal om gaat: afb. 3 de tegenstel ling tussen Oost en West: Moeder weer thuis met het kleintje, dat aan het oudere zusje wordt voorgehouden. De moeder in het gezin en mèt de vader allèèn verant woordelijk voor de opvoeding van de kleine, volgens haar beginselen zonder inmenging en bemoeizucht van de staat. Honderd jaar geleden werden er in Duitsland, één dag na elkaar, twee grote mannen geboren, aan wie de medische wetenschap zeer veel te danken heeft: Twee Nobel-prijswinnaars ook: Paul Ehrlich, geboren 14 Maart en Emll von Behring geboren 15 Maart 1854. West- Duitsland vond deze coïncidentie zo frap pant, dat ze beide grote zonen op één postzegel tegelijk herdenkt: links Ehrlich, ontdekker van de bloedlichaampjes en i de bepaling van het bloedbeeld; hij n het salvarsan, prepa- framboesia. Nobelprijs Behring, reeds in 1901 ontdekker van de letanus. afb. 5: i niet pluis om de 38e breedtegraad", Zuid-Korea op een geraffineerde mar de wereld duidelijk maken. Ze zijn w nig ingenomen met de wapenstilstand de terugtrekking der Amerikaanse tr pen uit Zuid-Korea, want ze vrezen i steeds verraderlijke verdragsschending door Noord-Korea. Op originele geeft afb. 7 daaraan uiting: een v schuwingsbord, „pas op! gevaar!" met de basis precies op de 38e breedtegraad. Zuid-Korea is onschuldig wit, op de kaart, maar Noord-Korea, boven de drie hoek- inktzwart! Zwitserland wijst op afb. 8 nog eens demonstratief op zijn eis: vrije Rijnvaart. Mèt Nederland zijn ze niet van plan zich zo maar bij de Duitse opvattingen neer te leggen. Gelijk met dit propagandazegel voor vrije „Rhein- schiffart", verscheen nog een drietal pro- pagandazegels: afb. 9 voor de 11e Zwit serse landbouw, bosbouw en tuinbouw tentoonstelling in Luzern: aar, blad er bloem. Afb. 10: voor de tentoonstelling voor vreemdelingenverkeer en kookkunst, de HOSPES te Bern: een gevleugelde pollepel en afb. 11 voor het wereldvoet- baltournooi, dat in Juni en Juli van di Jaar in Zwitserland gehouden wordt: eer voetbal op de wereldkaart. Een viertal zegels, dat uitmunt door kleurencombi- en moderne vormgeving: ze zeggen vier veel, in weinig „woorden", d.i. door een simpele goed gekozen blikvanger is het doel duidelijk, zonder de noodzaak -an toelichtende teksten. Zwitserland, lat zeer sober is in zijn postzegeluitgaven n zich teweer stelt tegen een onnodige eelheid van nieuwe uitgiften, heeft met dit viertal voor het eerst toegestemd in •en uitgave in het vervolg eens per jaar, :onder toeslag, terwille van de propa ganda voor belangrijke economische en culturele gebeurtenissen. 1Z"ANSELIER ADENAUER is teruggekeerd van zijn reis. Hij kan nu weer zijn aandacht wijden aan allerlei nogal netelige zaken, die op oem wachten. De besprekingen over het Saargebied zijn afgebroken; eer gesprek tussen Adenauer en Bidault moet deze weer op gang brengen. Dan zal de rust, die heerste in het Paleis Schaumburg (waarin het bureau van de kanselier is gevestigd), spoedig zijn verdwenen. Dan zullen zijn secretarissen, die tijdens zijn afwezigheid van een welverdiende vacantie ergens in Duitsland genoten één er van was mee op reis naar Grieken land en Turkije weer de handen vol hebben. Dan zullen de talloze auto's weer onophoudelijk rijden door het grote hek, dat toegang geeft tot het mooie park, waarin bomen en struiken zich langzamerhand met het prille lentegroen tooien Dan zal er ook voor de portier en de leden van de „grenswacht", die bij het paleis dienst doen, weer veel meer leven in de brouwerij zijn. De laatste weken was er hoegenaamd niets te beleven. Weliswaar werd er één keer groot brandalarm gegeven, toen op de verdieping vlammen achter een v oplaaiden. Dit was de schuld var electrisch kacheltje, dat gordijnen zengde en een schrijfbureau blakerde Het vuurtje was weldra geblust; brandweer kon gelukkig onverrich- terzake vertrekken. En dan was er nog enige opwinding over twee flessen met een donkere vloei stof. die twee jonge mannen portier hadden afgegeven. ..Een groet uit Frankrijk voor de kanselier", zeiden ze en verdwenen spoedig in keersgewoel. Sinds een aan de bonds kanselier gericht pakketje explodeerde, worden alle voor de kanselier bestemde zendingen nauwkeurig onderzocht, ook de flessen. Die kwamen ten slotte in het laboratorium van de politie terecht Een chemicus stelde vast: een buitenge woon goede rode wijn." En hij voegde •an toe: ,.Die zal de kanselier best sma ken wanneer hij weer thuis is". Bundeshaus In het parlementsgebouw aan de Rijn het ..Bundeshaus" is het daarentegen helemaal niet stil. Minister Schaeffer verdedigde zijn voorstellen tot belasting verlaging met een verklaring, die liefst 54 pagina's lang was. Na afloop duizelde het toehoorders, de pers en de afgevaar digden van de cijfers. Er werd heel wat beraadslaagd in de fractiekamers en d( vele andere vertrekken, die de afgevaar digden in het grote gebouw in Bonn ter beschikking staan. Bij de openbare be handeling bleek dit een kolfje hand van de financiële deskundigen aller partijen. Het zal nog wel enige voeten Het gaat allemaal nog wat hou terig, maar vaart zit er al Dit is de toekomstige kampioen springer Nonplus, een neefje t de kampioen Foxhunter. Mevrouw Llewellyn, echtgenote de bekende Olympische jockey en stoeterijbezitter, rent met het prachtige dier mee. Ds T. T. Spoelstra Pretoriain Den Haag Op voorwaarde, dat prima vaklui emigreren (Van een onzer verslaggevers) VAN STAD TOT STAD zal ds T. T. Spoelstra, predikant van de Gere formeerde Kerk van Pretoria-Oost in Zuid-Afrika, de komende maan den ons land afreizen om voorlichting te geven over de emigratie-mogelijk heden naar zijn land. Hij maakt deze reis in opdracht van de synodale deputaten voor de immigratie van zijn kerk en de Geref. Immigratie vereniging van Zuid-Afrika. Dezer dagen is hij in ons land gearriveerd en hij denkt drie maanden te blijven. Ds Spoelstra is zelf een zoon van granten: zijn Friese ouders kozen in de Ünie als hun nieuwe vaderland Hij weet, da<t na de oorlog talrijke Neder landers emigreerden, maar hij meent ook. dat er nog veel te weinig gereformeerden de overwegend Protestantse Unie var Zuid-Afrika kiezen. Er zijn rogal wat onkerkelijken er rooms-kaholieken onder de groepen bin nenkomende Nederlanders; het aantal ge reformeerden schat hij op 10 procent Dat kon wel wat hoger, meent rr in de Unie Temeer omdat er met na: voor de orthodoxe protestanten zulke goede mogelijkheden zijn om zich aa passen. Voor de gereformeerden staat vereniging gereed, die zorgt voor plaat sing. bemiddeling, huisvesting. En overal jl een Gereformeerde of Nederd. Ge ref. Kerk. De gemeente van ds Spoelstra bestaat voor 40 procent uit (oud-) Neder landers! Ook de Hervormde kerk in Zuid- Afrika is grotendeels rechtzinnig. In- op dracht van de Herv kerk arbeidt dr K. H. E. Gravemeyer voor de immigranten; hij komt binnenkort weer naar ons land leer Hervormden te activeren in deze richting. Wie van aanpakken weet. en goed ge- school is kan in Zuid-Afrika terecht Geen administratief personeel. Er zijn nl. raat tegen lues t in 1909. Rechts v. 1 Nobelprijswinnaar, sera tegen diphteri twintig jaar geleden werd het communistisch congres in Praag gehou den en daar werd tot secretaris-generaal gekozen een jonge „veelbelovende" par tijgenoot: Klement Gotwald. De man die het tot president zou brengen. Zoals achteraf bleek, was de oorzaak van zijn dood, op 14 Maart 1953 niet een ziekte of kwaal, maar gevolg van een beschieting van zijn trein door ondergrondse verzets strijders. Hij stierf onderweg aan een longbloeding. Afb. 6 van Tsjechoslowakije herdenkt zijn dood, nu een jaar geleden, door zijn verkiezing tot secretaris der partij in 1929 op een zegel te brengen We zien hem daar, zijn speech in de hand, zijn partijgenoten toespreken. „Het is nog veel verschillen in boekhoudsysteem, wet geving, taal Vooral technici kunnen hun brood in de Unie verdienen: bedrijfsleiders synthetische benzinebereiding ketelma kers, chemische ingenieurs mensen voor turbines, compressoren, hijskranen en pompen, laboratorium-assistenten, draai ers (er kunnen er 60 geplaatst wordeni, passers En verder jongelui als leerling-schei kundige en leerling-ingenieurs, personeel voor de verschillende afdelingen van de Spoorwegen; ook wel gewone ambachts lieden als electriciens en enkele bouwvak arbeiders. Enmeisjes voor de ver pleegsters-opleiding. alsmede gediplo meerde verpleegsters. Misschien ooh enkele onderwijzers. „Hoe denkt men in Zuid-Afrika ovei de binnenkomende Nederlanders' de aarde hebben voordat de voorstellen van deze strijdvaardige minister i practijk worden toegepast Trouwens, minister Schaeffer moet evenals alle andere ministers van finan ciën een oüefantshuid hebben. Niet al leen heeft hij het in het parlement te ver duren. op het ogenblik wordt hij ook belaagd door bezems en stoffers, heeft het met vijfhonderd vrouwen de stok en dat is niet mis. Immers, al te vaak wordt vergeten dat een regerings-apparaat niet alleen uit mi nisters. staatssecretarissen, hoofdambtena ren, afgevaardigden en andere functiona rissen bestaal. Het was in Bonn nau lyks bekend, dat bijvoorbeeld op de gentien ministers wel 500 schoonmaak sters hun dagelijks brood verdienen. Mi nister Schaeffer. die dit wel wist en geen mogelijkheid voorbij laat gaan on staatsuitgaven te beperken, heeft onlangs Ds T. T. SPOELSTRA sommige Nederlanders hebben ccn grote mond, en dat is fataal! Het devies de immigrant is: mond dicht, ogen open! Er zijn vele verschillen, in klimeat. levensgewoonten. Maar wie uitstekend vakman is (er wordt prima werk verwacht, anders staat mer zó op straat natuurlijk; niet goed ge schoolden hebben het moeilijk omdat de kleurlingen hun arbeid verrichten) en 5 geen last heeft van heimwee, komt Zuid-Afrika wel terecht". Er bestaat weliswaar een tekort s oonruimte, maar de Geref. Immigra tie-vereniging heeft tot nu toe iedereen kunnen plaatsen. De sociale verzeke ring is over het algemeen goed, het derwijs is overal prima.er is werke- lija veel aantrekkelijks. Ds Spoelstra zal in ons land bespre kingen voeren met de regering, met de synodale deputaten voor de emigratie der Geref. Kerken en de Chr. Emigratie Centrale. Wie hem spreken wil, kan bij hem terecht, mits imen zich schriftelijk opgeeft, met zo mogelijk uitvoerige in lichtingen. Hij heeft nu reeds 150 ver- zooken om een onderhoud, en hij is t.z.t. in een aantal plaat- land .spreekuur" te houden; dan behoeft men niet van her en der Den Haag te komen, waar de pre- Jdikant thans bij familie logeert. „De algemene opinie is gunstig. MaarI adres is: Vlierboomstraat 460, Den Haag. Financieel Overzicht van de weefcj Bonus, herkapitalisatie, emissies en dividenden verlevendigden de week Telkens opnieuw wordt de hausse op de effectenbeurs bedreigd door minigen. welke in eerste aanleg ook deze •eek de overhand hadden. Betreffende Kon. Oiie deelde de president der New Yorkse effectenbeurs mede. dat in prin cipe overeenstemming is verkregen ter zake van opnemang dezer aandelen in at officiële notering. Men kan derhalve bin- afzienbare tijd het hoofdfonds zijn intrede zien doen in Wallstreet. een dat slechts weinag Europese ten deel valt- Verder werd deze week bevestigd het bericht inzake de uit kering van een bonus van 20(belas- tintgvrij) in aandelen uit de agio-reserve het concern. De beurs begroette dit een nieuwe koersstijging, welke het sentiment van de markt gunstig kon beïnvloeden. De aandelen Philips Gloeilampen heb ben zich uitstekend kunnen handhaven. Ongetwijfeld heeft hierbij betekenis ge had de mededeling van het bestuur der onderneming, dat men. wat betreft de gang van zaken in het bedrijf, naar „de glundere gezichten" achter de bestuurs tafel moest kijken cn de beurs heeft daaruit terecht afgeleid, dat men niet te klagen heeft in Eindhoven. Er bestaal echter geen plan om te streven naar het verkrijgen van de officiële notering op Amerikaanse beurzen- Betreffende de di videndpolitiek werd medegedeeld, dat hei erop aanstuurt om de omstandig heden zo gunstig mogelijk voor de aan deeLhouders te maken. Unilever kon deze week enkele punten j oasis stijgen, AKU bleef per saldo in één doen zeer Op de binnenlandse lndustriemarkt de den zich verschillende nieuwe gezicht? punten voor- De Holi- Draad- en Kabel- fabriek kwam met de verrassing van 50% herkapitalisatie-uitkenng plus een bevredigend dividend. Van Gelder Zo nen bracht het nieuws, dat de fabrieken volledig bezet waren cn ae onderporte- Ceuiille zeer goed gevuld was- Verder overweegt het bestuur van deze onder neming de fiscale mogelijkheden ener uitkering van de agioreserve. welke 7-4T. van het uitstaand aandelenkapitaal be loopt. Ter beurze heeft men gunstig gerea- seerd op deze uitlating van het bestuur Er zijn verscheidene andere ondernemin gen, welke de beschikking hebben agio-reserves In hoeverre de belasting dienst dergelijke reserves vrij van inkom- ternbelastmg zal laten uitkeren, moe vorden afgewacht. In feite wordt er geer bedrijfswinst behaald met een koersaaio oij de uitgifte van nieuwe aandelen. De aandeelhouders betalen meer dan 100% de stukken en als ze dat later weeT krijgen uitgekeerd, word.t het eigen geld eigenlijk terugbetaald. De Amsterd amoebe Droogdok keert 18'* duidend uit (v.j. 15) en heeft in hei lopend boekjaar een gunstige bedrijfs bezetting. De Machinefabriek ..Breda' de aankondiging van een on veranderd dividend van 9 De koers der aand- reageerde gunstig op dit be richt. De Ned. Gist- en Spiritusfabriek is over gegaan lot verhoging van de dividend- 8 op 9% Het betreft hier i tn een circulaire de diverse ministeries opgewekt hun kantoren voortaan meer door werksters maar door schoonmaakbedrijf te laten schoonhouden. Dit zou de bondshuishouding en dus ook de belastingbetaler per jaar ruim millioen DM schelen. De vijfhonderd werksters zijn hiertegen in het geweer gekomen. Zy hebben wel iswaar geen emmers water over de minis ter gestort of stofdoeken naar hem ge worpen. Ze hebben eerst een adres ge zonden waarin zij er niet alleen twijfel ut spreken of dat schoonmaakbedrijf werkelijk zoveel goedkoper zal werken, maar er ook op gewezen, dat de meeste van hen oorlogsweduwe zijn. In het mi nisterie van Economische Zaken zijn de 51 werksters er 27 oorlogsweduwe. De meeste dezer vrouwen hebben kinderen, terwijl velen van hen in woningen wo nen, die eigendom van de staat zijn. Die woningen zouden zij moeter. ontruimen, wanneer zij worden onslagen. En dan meteen ook weer het probleem ontstaan waar 250 goedkope woningen in Bonn te vinden. Afgezien daarvan zouden deze vrouwen toch ook weer elders een w« kring moeten vinden. Ook voor deze gumenten en problemen moet minister Schaeffer een oplossing vinden. Achiei de schelmen Wie een beetje achter de schermen het parlement in Bonn wil kijken, vindt hiertoe gelegenheid in het zojuist bij de universiteitsdrukkerij in Bonn verschenen handboek ,,De tweede Duitse Bondsdag", samengesteld door Hans Trosmann, de directeur van de Bondsdag In dit boek zijn o.a. de levensbeschrijvingen van de afgevaardigden opgenomen. Die zijn wel iswaar niet altijd even spannende lectuur, maar er blijken toch heel wat bijzonder heden omtrent de samenstelling va West-Duitse parlement uit. Meer in ieder geval, dan de doorsnee kiezer va afgevaardigde we»t. Van de 465 manne- 'ijke afgevaardigden noemen niet minder dan 201 zich „deelnemer aan de eerste tweede wereldoorlog". Daar evenwel ook vandaag de dag nog vele afgevaardigden hun militaire loop baan verzwijgen mag worden aangeno- dat wel meer dan de helft van de huidige afgevaardigden eens in dienst is geweest: 24 afgevaardigden zijn in de oor log ernstig gewond geraakt; 2 afgevaar digden var. de CDU en 4 van de SPD mis- been; 4 afgevaardigden van de SPD werden wegens voorbereiding tot hoogverraad door het Hitler-regime met tuchthuis "bestraft en waren ingedeeld bij het beruchte strafbataillon 999. Twee af gevaardigden verklaren het ridderkruis te bezitten: dr Dittrich van de CDU en Eschmann van de SPD. En wat de vrouwen betreft: er riffen op de banken van de C.D.U. drie domt- ven, die vóór zij trouwden alle drie onderwijzeres waren. Wat dit hand boek, afgezien van persoonlijke gegevens afgevaardigden ook nog zeer waardevol maakt, zijn een reeks tot dus- eer niet gepubliceerde gegevens. Zo den de verkiezingsresultaten van 1949 en 1953 vergeleken voor iedere kieskring voor iedere partij en een overzicht ge geven van de politieke stromingen West-Duitsland ge durende de afgelopen vijftig jaar. -vatief beheerde onderneming, betere stemming. welke een krachtige financiële positie heeft. Diverse andere maatschappijen kwa men met verhoging van het dividend. De Liim- en Gelatinefabriek verhoogde de uitkering tot 8 pet (v.j. 7%), de Ned. Appartenfabriek „Nedam" tot 8 (v.j. 7^4). Hollandia Kattenburg tot 6 (v.j. 3). Deze laatste verhoging trok de aandacht ter beurze, omdat hieruit bleek, dat deze onderneming de gevolgen van de textiei- n 1952 te boven is gekomen- Metaalfouizenf»brie"k Excelsior" heeft de aandeelhouders verrast met een erim-<Sividend van 25%. waarvan 20% aandelen. Rced6 eerder heeft deze My i bonus van 33'tot uitkering ge bracht, terwijl nu, onder gebruikmaking de faciliteiten der Wet op de Herka pitalisatie nog eens een mooie uitkering wordt gegeven- Geen wonder, dat de koers dezer aandelen belangrijk steeg. De Ned- Kabclfabriek te Delft heeft -n dividend van 10aangekondigd hetgeen de beurs tegenviel. Men had op gerekend, want de 10>4% bestaan uit slechts 8% normaal dividend en uit de dividend-reserve- Het schijnt, dat de fabriek te Alblasserdam teleurstellen resultaten heeft opgeleverd. Met be langstelling wacht de beurs op het ver- ag van deze krachtige onderneming Een grote verrassing voor de beurs as het aanbod van het bestuur van v. d. Linde Teves om de aand- Nieuwe Afrik- Handelsvennootschap over te ne- tegen een aantrekkelijke koers plus eonl anten Uit deze transactie blijkt, dat Linde- teves de aandacht gaat vestigen op Afri ka. eon arbeidsveld, dat vermoedelijk meer toekomst heeft dan Indonesië Op de emissiemarkt heerst eensklaps grote bedrijvigheid. De Kon. Ned. Papier te Maastricht komt met een emissie aand.. Albert Heyn is aan de markt met f 960 000 nieuwe aand. tegen 1 op 10 115% De claimprijs werd hoog ingezet, maar daalde later Verder is W J Stok vis te Arnhem met een uitgifte van aand aan de markt, terwyl na dc Ned Mid- denstandsbank nu Slavenburg's Bank het geplaatst aandelenkapitaal gaat vergro ten. De gang van zaken bij deze middel grote bankinstelling wordt in het eerste kwartaal van het lopend boekjaar als ?er bevredigend gekenschetst. De theor. aimwaarde is f 40 Duitse obligaties waren in reactie, om dat uit de mededelingen van de Regering 's gebleken, dat de Duitse Regering nog niet onze rechtvaardige eisen inzake de tydens clc bezetting geroofde Ausiands- bonds heeft ingewilligd. De Duitse schul- denrcgeling werd door ons land daarom et bekrachtigd. Op de staalsfondsenmarki heerste een Het gaat tussen ons en de Belgen Zoals tpast m twee feneta ttkjen Het garnalenverkeer dat gaat vrij heen en weer. Ja, we kunnen Lei amper verzwelgen Maar de2e week stond die meneer aan de grond om dat alles wat was staakvast was! Een bomvast Stel zware proleten, gehuurd om geheimen te weten-, kocht in Japan vis, voor de pan daelit U Mfs Want zij noemen zövRfimascetoi. Cte Lue bert der avan-tgardisten en keizer der di'ebtwwdkubistón verwekte sehandaal non wel pontificaal te tig zieh nid met prg2fti fetkistei. Het jongetje Keesie de Jager kwam vallend snel lager en lager. Maar deszelfs pakhuisehef demonstreerde toen lef Hu' ving keesjeI Die loopt niet eens trager. Tëtj slotte als ik het nu goed zie, JC beeft Naguih met wasser tóeh ruzie.. Maar volgende week zynzewelwmon- Je "tik ZO r ais Uw ilin.S1*

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5