„START" exposeert Boerhaavezalen in de Werkloosheid in Leiden daalt regelmatig Inauguratie prof. De Groot aan Leidse universiteit Van Carmen naar de Balkan in woord en beeld Prof. dr W. A. Goddijn 9 April zeventig jaar Prof. Van Thiel bestreed de malaria in Nw-Guinea NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 3 APRIL 1954 de Waar gaan onze schilders in naaste toekomst heen? In 1947 begon de commissie voor de Koninklijke subsidie voor vrije schil derkunst weer met haar werk voor de schilders onder de dertig jaar, en in 1952 exposeerde men onder algemene en grote belangstelling de be kroonde schilderijen. Men had voor deze reizende tentoonstelling de naam „Start" gekozen en onder deze naam ontstond een „beweging"die ook niet-bekroonde schilders omvatte. Tezamen exposeren zij thans wéér en de „Start"-tentoonstelling doet ook Leiden aan. Zij wordt hedenmiddag in de Boerhaavezalen geopend en zal zeker ook in de Sleutelstad belang stelling trekken en discussies uitlokken. Zoals men misschien weet, bedraagt de subsidie, waarmee de commissie de bekroonde schilders steunt, 1200 per jaar. Het doel is niet meesterwerken te ontdekken, maar wèl de creatieve talen ten op te sporen en aan te moedigen. De vraag van het ..Wie zal dat betalen?" dreef de commissie bij de samenstelling van een tentoonstelling van het bekroon de werk naar het departement van O., K. en W., waar men met soortgelijke plannen rondliep. Bij deze tweede „Start"-tentoonstelling zijn echter niet alleen de bekroonden „aan het woord", maar werd een gelijk aantal onbekroon de. maar wel streng gejureerde schilders toegevoegd. De eerste „Start"-tentoonstelling werd een geweldig succes. Zij reisde door 20 plaatsen en het bezoek lag 300 tot 400 procent hoger dan normaal. Er werd hevig rond het geëxposeerde werk ge debatteerd, hetgeen vele gemeentebe sturen niet belette werken aan te kopen. Ook particulieren kochten werken aan. Er werden er in totaal 52 verkocht. Na afloop nodigde het departement 'dan ook de deelnemende kunstenaars uit voor «en bespreking om te komen tot een blij vende tentoonstellingsmogelijkheid. Het werd géén vereniging, maar een bewe ging. die andere jonge schilders aantrok. De commissie voor de Koninklijke sub sidie bleef erin vertegenwoordigd. De leeftijdsgrens werd verlegd tot veertig Deining Het is geen wonder, dat de „Start"- beweging overal hevige deining veroor zaakt. Het werk. dat getoond wordt, is in hoge mate modern. Niet zó maar ab stract, of surrealistisch, maar écht mo dern, d.w.z. dat men van de abstractie en het surrealisme uit weer naar nieuwe wegen is gaan zoeken. De reactie op het impressionisme, dat geen „dingen" schilderde, maar alleen het licht, dat op de dingen viel, was tweeërlei. Daar was Cézanne, die het constructieve probleem stelde; via hem kwam men tot de abstracten. tot Mon driaan bijvoorbeeld. Aan de andere kant was daar Van Gogh, die naar een nieuwe inhoud zocht; hij stond aan het begin van «en weg, die langs de expressionisten naar de surrealisten voerde. De jonge schilders van de „Start" zoe ken naar een inhoud voor hun abstrac ties en néar constructieve vormgeving voor hun emoties en gedachten. Zij staan midden in deze nieuwe worsteling van vandaag en hun werk is dus moderner dan menig abstract schilderij zonder meer, dan menig surrealistisch werk. En waar de discussies rond de abstracten en surrealisten nog niet eens zijn geëindigd, moet dit werk wel deining veroorzaken. ogen, als mer de atmosfeer. Natuurlijk i gewend is i heeft het impressionisme ook hier zijn invloed doen gelden. Een geordend impressionisme, dat bovendien naar niet-conventionele onderwerpen zoekt. Zie bijvoorbeeld „Het rose huis'" van Albert Muis. waarin géén zoetelijke romantiek te vinden is, maar d fel schijnt, dat je ogen er bijna Zie ook H. v. d. Idsert. die „Oude hof" aan de Bergense school doet denken. En Oosterkerk uit Bodegraven, die het Waterlooplein te Amsterdam schilderde. Weg terug Bij bijna alle deelnemers is te bespeu- en, dat zij zoeken naar „de weg terug" net behoud evenwel van de winstpun- van vorige perioden. Frans Nols zoekt in zijn abstracties weer vorm en inhoud te combineren. Max Reneman blijft aan de expressionistische kant bij zijn zoeken naar de vorm. Lex Horn schildert stevig geconstrueerde land schappen; Aart Roos is er met een zee die zeer vergaand geabstraheerd is schilderij, waarin men nochtans de sfeer van de haven voelt, juist misschien doordat het essentiële alleen ts weer gegeven. Hans Engelman kan men he' beste nieuw-realist noemen. Hans var Norden is in deze richting vertegen woordigd met een portretgroep, die rond uit naargeestig is. ondanks het feit, dat er een feest wordt voorgesteld. Maar is het leven van de meeste mensen niet ronduit naargeestig? En die grijze, kille, nuchtere haven dan van Frans Vollmer? Volledig abstract bleven Jaap Mooy en Wim Gerritsen. B.B. Beter voorkomen dan genezen Bureau B.B. Leiden: Langebrug 56, telefoon 30441 en 30442 Naaste toekomst Het alle exposerende kunstenaars te bespreken. Volstaan wij daarom met de verzekering, dat de tentoonstelling een bezoek waard is. Niet alleen omdat men er mooie schil derijen kan aantreffen, maar vooral om dat men hier kan zien. waarheen in de naaste toekomst de weg van de Neder landse schilderkunst zal voeren. De tentoonstelling is hedenmiddag door wethouder J. C. van Schaik ge opend. Er werd een inleiding gehouden ioor mr P. Janssen, hoofd van de af- ieling beeldende kunsten van het depar tment van O., K. en W. Op de openingsplechtighied komen wij Maandag nader terug. C. Th. R. Agenda voor Leiden 7aterdag Oud-Hortuszicht, 2—12 uur n.m.: bazar speeltuinvereniging Zuiderkwartier. Boerhaavezalen. Caeciliastraat, half 4: opening tentoonstelling Start. Burcht, 8 uur: concert accordeonvereni ging Accordanto. Maandag Stadsgehoorzaal, half 3, 8 uur en half 10: modeshow C. en A. Burcht. 4.15 uur: inschrijving kinder wedstrijden Koninginnedag (912 jaar). Dinsdag Stadsgehoorzaal, 11 uur, half 3, 8 uur en half 10: Modeshow C. en A. Burcht, 4.15 uur: inschrijving kinder wedstrijden Koninginnedag (912 jaar). Zuiderkerk, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, Jean Pierre Rampal (fluit) en Robert Veyron-Lacrolx (piano). Prediker, 8 uur: Chr. Metaalbewer- kersbond, extra vergadering over de ve ouderdomsvoorziening, spreker de heer H. Bijker. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr B. H. Strieker over de Libyers. Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 2—5 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Stemmen bij volmacht Formulieren voor het stemmen bij vol macht (verkiezingen voor de provinciale staten op 21 April) zijn kosteloos ver krijgbaar ter gemeentesecretarie van Leiden en de omliggende gemeenten. De formulieren dienen uiterlijk 7 April (dus aanstaande Woensdag) volledig ingevuld en ondertekend op stadhuis of gemeente huis te zijn ingeleverd. Deelnemers Aan de tentoonstelling in de Boer haavezalen nemen 36 kunstenaars deel. Gedeeltelijk bekroonden van de Ko ninklijke subsidie voor vrije schilder kunst, gedeeltelijk scherp geselecteerden uit de „Start"-beweging. Zij hebben géén collectie van voldragen meesterwerken bij elkander gebracht, maar wèl ver antwoord werk, dat een gevarieerd beeld geeft, van wat er op het ogenblik onder de jongere schilders leeft. Voor één ding moeten wij hier van tevoren waarschuwen. Deze schilders kunnen tekenen; zij beheersen de tech niek, zij kennen hun métier. Het ls een opmerking die vaak t.o.v. de abstracten gemaakt wordt: dat zij uit onmacht zó en niet anders werken. Het moge wel eens waar zyn. hier is het beslist niet het geval. Bij de jurering zijn ook de tekenmappen eraan te pas gekomen en op de tentoonstelling liggen ook teke ningen etc. ter vergelijking. Daaruit blijkt een groot vakmanschap. Kundig Neem nu bijvoorbeeld Groenestein met zijn verdronken paarden. De schilder is niet, zoals zovele anderen, naar het rampgebied van de overstroming van het vorig jaar getrokken. Hij heeft geen re portage van het leed van de dieren kun nen maken. Maar hij heeft ervan gelezen en het heeft hem diep in het hart gegre pen. Dode dieren op het abattoir dienden hem tot model om bepaalde situaties te kunnen uitbeelden. De rest. en dat is het meeste, vloeide als het ware vanzelf uit Groenesteins penseel. Het eigenaardige zijn daarbij de impressionistisch opge vatte voorstudies; het eigenlijke werk is anders, getuigend van een formidabele beheersing van het vlak en van de king van de kleur, monumentaal en danks de moderne oplossingen I klassiek. Denk ook niet, dat Dick Zwier zijn havengezicht uit onmacht zo zwaar op zette. Deze haven is. behalve een prach tig geconstrueerd doek, ook een uitbeel ding van de kracht, die er in zo'n haven tussen strekdammen en pieren leeft. Het is bovendien een dichterlijk schilderij, dat dingen suggereert, die eigenlijk niet te schilderen zijn. De masten var J- schepen wiegen op de deining van water. Men ziet het bijna met eigen Optimisme gerechtvaardigd Nu de stand van het aanbod per ultimo Maart 1954 bekend is, blijkt dat het optimisme, waaraan in het vorige bericht op zeer voorzichtige wijze uiting werd gegeven, gerechtvaardigd is geweest. De werkloosheid daalde in beduidende mate, namelijk van 1293 tot 1042, terwijl daarenboven 110 personen op diverse werkvoorzieningsobjecten tewerkgesteld waren. Het totaal beschikbare aanbod geheel werklozen plus arbeiders werkob- jecten bedroeg derhalve 1152. Een afname van 256. Vooral verheugend is het te kunnen constateren, dat genoemde daling zich in alle bedrijfsklas- in deed gevoelen. De toenemende activiteit, welke tel-1 voorjaarsdrukte in winkelbedrijven en kenmale het voorjaar kenmerkt, is ook I handel. sterk merkbaar. In de eerste plaats De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten steeg, namelijk van 296 tot 312, hetgeen in hoofdzaak als een seizoenver schijnsel gezien dient te worden. De be hoefte gaat in de eerste plaats uit naar huishoudelijk personeel o.a. werk sters ervaren verkoopsters, typistes en confectienaaisters. Daarnaast wordt in vrijwel alle bedrijfstakken ongeschoold personeel gevraagd. werd een vrij groot aantal losse arbel- geplaatst, daarnaast konden plaat singen geboekt worden in de bouwsector, de landbouw, de textielindustrie, het hotelbedrijf, de handel en de metaal industrie. Voorts werden enkele vacatu- uld door plaatsing van minder valide arbeidskrachten. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953, toen het totaal be schikbare aanbod 1905 bedroeg tegen thans 1152, wijst uit, dat de werkgelegen heid in niet onaanzienlijke mate is toe genomen. Het voordelig verschil bedraagt 753. Wordt hierbij in het oog gehouden de natuurlijke aanwas der beroepsbevol king, met als tegenhanger de emigratie, waardoor 300 beroepsbeoefenaren ge durende 1953 werden afgeschreven, dan zijn er redenen om de werkgelegenheid gunstig te noemen. Immers de emigratie heeft weinig invloed oo de arbeidsmarkt uitgeoefend. Emigratie PUZZLE- PROMINENTEN 1. C. Kwakernaak. Wzn, Kam perfoelieplein 7. Katwijk aan Zee; 2. H A. de Boer, Juffermansstraat 2, Oegstgeest; 3. W. F. v. d. Blom, Oranjegracht 32, Leiden. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der Leidse huisart sen wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, Hartman, Pleiter, Ver- brugge en Wydicks. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 3 April één uur n.m. tot Zaterdag 10 April acht uur v.m. waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552. en de Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085. Interessant is het evenwel het emlgra- tiecijfer van 1953 te analyseren en we naar het land van vertrek. Het volgende overzichtje geeft een duidelijk beeld doet zien voor welke landen voorkeur bestond. Emigratie 1953, gebied bureau Geweste lijk Arbeidsbureau Leiden: Australië: 76 beroepsbeoefenaren, Canada: 115 Nieuw-Zeeland 63, Zuid-Afrlka 42, Rho desia 1 beroepsbeoefenaar. Voor een goed begrip is het wellicht niet overbodig, de aandacht te vestigen op het feit, dat het vertrek van 297 be roepsbeoefenaren een afvloeiing van cir ca 620 personen vrouwen en kinde ren inbegrepen tot gevolg had. Voorjaar Het voorjaar en de naderende z kwamen reeds tot uitdrukking in het aantal ingediende aanvragen, dat steeg van 175 tot 207. Een belangrijk deel der aanvragen be treft nog altijd jeugdige krachten leef tijdsklasse 15 fm 18 jaarhetgeen, zo als reeds eerder werd vermeld, een jaar lijks terugkerend verschijnsel ls. Vervol gens bestaat behoefte aan geschoolde krachten voor diverse bedrijfstakken, o.a. de metaalindustrie, de textielindustrie en de carrosseriebedrijven. Voor ge oefende en ongeschoolde krachten be staat plaatsingsmogelijkheid in diverse bedrijfstakken, waarbij in het bijzonder de metaalindustrie, gevolgd door de tex tielindustrie, genoemd kan worden. Vrouwen Het aantal werkloos ingeschreven vrou wen daalde van 158 per 20 Maart 1954 tot 133 per einde Maart 1954, deeis als gevolg van de schoonmaaktijd en de Hogere jaarwedden voor Leidse wethouders Het gemeentebestuur van Leiden heeft beriaht ontvangen, dat Gedepu teerde Staten accoord gaan met de ver hoging van de wethouderssalarissen. In arl heeft de Leidse gemeenteraad voorstel hiertoe goedgekeurd. De verhoging heeft terugwerkende kracht tot het bgin van het zittingsjaar, 1 Sep tember 1953. Vervreemding van de natuurkunde De positie van de natuurwetenschappelijke onderzoeker (en vooral die van de physicus), die door de ontwikkeling van de vervreemding van dp wetenschap met de rest van de civilisatie was ontstaan, kan men aandui- b den in de zin van ..alienation", zoals de Amerikaanse intellectuelen tussen de oorlogen dat woord gebruiken, aldus prof. dr S. R. de Groot in zijn inaugurele rede bij de aanvaarding van het hoogleraarschap in de theo retische natuurkunde aan de Leidse universiteit. De rede droeg- tot titel: Vervreemding van de natuurkunde. In het vervolg van zijn rede maakte prof De Groot het duidelijk, dat de onder zoeker zich op zeker moment vereen zaamd in een cultureel milieu bevond, dat zonder zijn toedoen, en ook bijna zonder zijn verzet, fundamenteel was veranderd. In deze situatie geplaatst, vertoonde de physicus twee soorten van reactiewijzen, de philosofische en de wetenschappelijke. Eerstgenoemde bestaat in het aanhangen van bepaalde wijsgerige, „levensbeschou- Prof. dr S. R. de Groot Boekenv/eekavond Enige jaren geleden maakten de Zwolse journalist Hans Alma en de te kenaar Teun van der Veen een reis naar Spanje, voornamelijk levend van wat tekenen en goochelen aan peseta's opleverde. Vorig jaar zwierf Alma alleen door Joego-Slavië. Van beide reizen konden talrijke Leidenaars meegenieten op de gisteren in de grote Burchtzaal gehouden Boekenweek avond. Alma ls niet alleen een buiten-gewoon vlot verteller daarvan leggen zijn boeken ..Car-men zonder make-up" en „Waar Europa eindigt" voldoende getui genis af hy is een al even vlot vertel ier en. zoals na de pauze bleek, een be kwaam fotograaf. Bovendien heeft hij r.og een hobby, goochelen, waarvan hij ook enige aardige staaltjes liet zien. Teun tekenend en Hans goochelend (en zo nu en dan als rijlce Amerikaan een tekening kopend om dw Spanjaarden te veile hun peseta's te laten rollen) trok het tweetal Cjor een groot deel van Ze hadden ieder ndet meer dan 130 gulden op zak. en al koet het allergoedkoopste hotelletje don niet meer dan een gulden vier. de koorden van de beurs kun- :n dan niet erg ruim worden gevierd- Het midden-plateau had de reizigers ït meest gepakt, niet zozeer wegens hel ruige landschap, maar om de prachtige bewaard gebleven steden en dorpen, die hun bloeitijd in de zestiende en zeven tiende eeuw beleefden- De levensstijl van de Spanjaard past zo volkomen in deze glorierijke entourage van het verleden. Sinds de Armada zee koos in 1588 is net Spaanse wereldnjik ten onder gegaan, maar de Spanjaard heeft zijn trots en vorstelijke houding bewaard- Men moet. aldus Alma, wel een keus maken de eerste keer- De afstanden zijn moordend, en de vervoermiddelen even- De auteur gaf een levendige be schrijving van de positie van de vrouw en deed zijn toehoorders tot slot kennis ma-ken met een stierengevecht, door een fascinerende passage uit Carmen zonder make-up voor te lezen. Teun van der Veen gaf nog een ge slaagde demonstratie portrettekenen, zo als hij dat in Spanje heeft gedaan en een Leidse schone veranderde op papiei -- op slag in een Spaanse senoria. Naar de Balkan In het tweede deel van de avond kwam Joego-Slavië aan bod. Een punt van over eenkomst met Spanje ls, aldus Alma. de trots van de mensen daar, al uit die zich wel anders dan op het Iberisch schier eiland. De Joegoslaaf beschouwt de Ita liaan als een verachtelijk mens. Hij ziet de Italiaanse man als een verwijfd wezen cn heeft, ondanks de verschrikkingen van oorlog, bewondering voor de Duitser in zijn ogen een echte man is. Duitse toeristen worden, merkwaardig genoeg, overad vriendelijk ontvangen. Uit dit psychologisch verschijnsel is het enorme verzet te verklaren tegen de over dracht van zona A van Triest aan Italië Economisch speelt dot helemaal geen belangrijke rol, want Joego-Slavië bouwt zelf en haven, die Triëst volledig zal vervangen. Wat de politieke verhoudingen betreft, sinds de breuk met Rusland is de per soonlijke vrijheid voor de Joegoslaaf stedk gegroeid. Als die breuk niet was gekomen, zou, aldus Alma. een partisa- nenoorlog zijn ontsaan, omdat de Joego slaaf een te sterke inbreuk op zijn per soonlijke vrijheid niet verdraagt. Hij gaf voorts een indruk van de enor- ie verschillen in levensstijl ;n de fedo- rtievc voiksrepuoiiekeii. die samer. Joego-Siav.e vormen. Voor een goed dee, on gmlc worucu verklaard uit nci feit, dat het Zuidelijk deel tot 1912 onder Dit gebeurde gistermiddag omstreeks vijf uur op de hoek Haagweg Da Costastraat. De bestuurder van de luxe auto gaf waarschijnlijk geen voorrang aan de chauffeur van de bestelauto van H. Rabenberg te Heemstede, toen ze beiden de Da Costastraat inwilden. De bestel auto kwam uit de richting Den Haag en de luxe auto uit de stad. De gevolgen van de botsing ziet men hier op de foto: de luxe auto kwam geheel ondersteboven te liggen, terwijl de bestelauto er slechts met lichte beschadigingen afkwam. De bestuurder van de omgekeerde wagen liep slechts lichte verwondingen op en die van de bestelauto bleef oeheel ongedeerd. Uiteraard trok de aanrijding, mede doordat deze op een spitsuur gebeurde, veel bekijks Foto N. van der Horst 'elijke" of sociaal-politieke standpunten; de tweede in het wijzen op de betekenis de wetenschap, in casu de natuur kunde zelve als deel van de cultuur, als gebied waarop een eigen ervaring moge lijk is. Een slecht sociaal geweten drong, vooral a het gebruik "an de atoombom, vele physici tot een pogen, hun maatschappe lijke situatie te bestuderen. Dit geschied de op lofwaardige en enthousiaste wijze door het oprichten van verenigingen en tijdschriften, speciaal met het doel de sociale verantwoordelijkheid van derzoeker en de sociale weerslag van de wetenschap nader te beschouwen. Het nuttig effect van deze activiteit werd ech ter verminderd door een wat naïef tekort aan psychologische en wetenschappelijke kennis. Er beslaat ook een neiging, sociale ge borgenheid te vinden in het accepteren van de een of andere soort van Marxis me, aldus prof De Groot. Hij wees op het interessante oorzakencomplex van de ge ruchtmakende verraadsaf/aires en ging na, wat Marx en Engels hebben geleerd ten aanzien van de natuurwetenschap. In het tweede deel behandelde prof. De Groot de „harde" zijde der „philosophen" schaar en de reacties, die op hun denk beelden zijn gekomen. Kleertjes voor de Cortona- stichting Op initiatief van het J.ugd Rode Kruis hebben leerlingen van de R. K. vakschool voor meisjes, Galgewater 1, kleertjes in gezameld en gemaakt. Gistermiddag wer den deze door mej. Chr. van Noort, le- algemeen vormend onderwijs, aan de vertegenwoordiger van het Rode Kruis, de heer S. Sinnema, aangeboden. Deze droeg de meer dan honderd kleer tjes op zijn beurt weer over aan de over ste. moeder Anakleta, van de stichting Sint Margarita van Cortona, het tehuis voor ongehuwde moeders aan de Haag- weg. Tevens overhandigde de heer Sinne ma enige doosjes met speelgoed, afkom stig uit Amerika een restant van de .rampgoederen". Een en ander werd in ontvangst genomen door mevr. M. Smits- de Wit namens het bestuur van de stich ting. De kleertjes werden gemaakt door leer lingen van de primaire opleiding 2c, een aantal leerlingen van klas 2a en enige >weest. Ook. oemoupige wijl hel i. oorcielyk deel viji de HaOsbungem» is beheerst heelt veel mei mensen gepraat en hij gai e en dorpsfeest mei Pasen. Eijn Louserie won aanmerkeiyK aan aarde aoor de vertomrug van een serie prachtige opnamen in kleuren, door at r zeil vervaardigd. Hoewel ue be volking zeer arm is, hebben de mensen gecultiveerde Westerling. Dr. '2 net oordeel van deze journeli*., cie u. lgo; hem bezochte landen inderdaad zonder naxe-up weet ie oeschiijien- uo avonu tond onder leiding van de heer J. Zand vliet voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse boekverkopersbond. Benoemingen Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is in vaste dienst benoemd r wetenschappelijk ambtenaar bij de cheologie aan de Leidse universiteit de heer L. G. Leeuweburg, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. In vaste dienst werd benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bij de universitaire film dienst de heer J. W. Varossieau, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. Op 13 April is het 50 jaar geleden, dat de heer P. J. Cambier en mej. L. Sinteur, thans wonend Duivenbodestraat 1, in het huwelijk traden. Op dezelfde dag viert de opleiding huisnaaien le en 2e jaar. I het echtpaar M. H. Kuivenhoven In de hal van het schoolgebouw is de J. G. W. KuivenhovenBolt, te Leiden, verzameling geëxposeerd geweest. zijn 50-jarig huwelijksfeest. OUD-HOOGLERAAR AAN LEIDSE UNlVERSITEIi Prof. dr W. A. Goddijn, oud-hoogleraar in de pharmacographie, galenische pharmacie en receptuur aan de Leidse universiteit, hoopt 9 April zijn zeventigste verjaardag te vieren. Op 12 September 1952 nam prof. Goddijn afscheid van de universiteit, waarbij zijn grote kwaliteiten uitvoerig zijn beschreven. tot doctor in de wis- en natuurkunde en zes jaar later werd hij benoemd tot di recteur van het Rijksherbarium en te vens belast met het onderwijs in de sy stematische plantkunde. In 1934 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoog leraar in de pharmacographie, galenische pharmacie en receptuur, welk ambt vijf jaar later veranderde in een gewoon hoogleraarschap. Tegenover één onzer redacteuren ver klaarde prof. Goddijn in 1952, dat hij zeer veel voldoening van zijn werk heeft gehad, al is zijn tijd te veel bezet ge weest om veel wetenschappelijk werk te kunnen doen. Toch heeft prof. Goddijn nog kans gezien enkele reizen te maken naar Afrika. Zwitserland en het Itali aans merengebied, om zich verder in zijn vak dat hij zo uitnemend beheerst, de biologie, te bekwamen. Van hem zal altijd bekend blijven, dat hij binnen 24 uur voor zijn ambtsaanvaar ding aan de Leidse universiteit, een nieuwe oratie schreef, nadat de oude voortijdig door een dagblad was gepubll- "TId#„I-.zynL^®rkz.aam leven hee,t hu HH ook schreef hij PROF. DR W. A GODDIJN Leldenstar van geboorte liet hij zich, toen de tijd daartoe was gekomen, schrijven aan de Leidse universiteit, welke studie hij in 1909 besloot met het afleggen van het apothekersexamen. In datzelfde Jaar werd de heer Goddijn be^ noemd tot assistent van het Rijksher barium. om vijf Jaar later conser te worden. In 1926 promoveerde de heer Goddijn Leidse hoogleraar boekte hoopvol resultaat Dezer dagen is prof. dr P. H. van Thiel, buitengewoon hoogleraar in d< parasitologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, verbonden aan het instituut voor tropische geneeskunde, teruggekeerd uit Nieuw-Guinca. waar hij op verzoek van de gouverneur gedurende zes maanden wetenschappelijke on derzoekingen heeft verricht en een proefproject voor de malariabestrijding heeft georganiseerd. voor het ontwikkelen van de bestrijdings- methode van de malaria, behelsde in eer- ste instantie het inrichten van enkele proefwoningen In deze woningen lieten inheemsen zich gelaten steken door de muskieten De gedragingen van de mus kieten, zo constateerde prof. Van Thiel tijdens z(jn onderzoek in de proefhuizen, zijn zo. dat wellicht een succesvolle strijd tegen de malaria gevoerd kan worden door de muskieten te verdelgen in directe omgeving van hun eerste prooi, Nadat prof Van Thiel vele waarnemin gen had verricht op dit gebied, ging hij over tot de organisatie van een weten schappelijk proefterrein. Op ongeveer 40 km van Hollandia bevindt zich het sprookjesachtige Sentanimeer, in welks omgeving zich een geïsoleerde bevolking bevindt De gehele bevolking van dit ge bied werd geregistreerd en onderging een bloed- en miltonderzoek. waaruit malariabcsmetting kan blijken. Voorts werd een bevolkingsonderzoek georga niseerd in de ook in deze omgeving lig gende Nimboranvlakte. In eerstgenoemd De malaria is verreweg de ernstigste ziekte, die de gehele bevolking van Nieuw Guinea, behalve die In de bergen Wisselmeren) bedreigt, Tot dusverre was nog geen wetenschappelijk gefun deerde poging ondernomen om het land van deze kwaal te bevrijden. Prof Van Thiel is thans teruggekeerd met wat hij omschreef als ..zeer hoop gevende resultaten", die, indien metter tijd de verwachtingen juist blijken te zijn, aanleiding zouden kunnen vormen tot een grootscheepse strijd tegen deze gezondheidsvijand in alle kustgebieden van Nieuw-Guinea. Dit wetenschappelijk onderzoek vergde vele maanden van in tensieve arbeid. Prof Van Thiel vertrok In September j.l. naar het Oosten, woonde in Bangkok een congres over de malariabestrijding bij en begon begin October zijn onder zoek nabij Hollandia. Proefwoningen Dit onderzoek over de gedragingen van de malariamuskiet, de enige goede basis Psycho-analyse en alcoholisme Zitting van consultatiebureau op congres te Noordwijk m.tn de mening vcrkondl- nlïlhe LPiy0hlatr'l! m het bijzonder psycho-analyse geen taak hebben bij de verwacht van Pgd-M. geccënbineerd"wondt' i— hand ZOrgt handeling in Kroepsver- band, zoals d.e geschiedt bij de Araeri- de ■«onien.eïS- de ,al«emene mening van Noordwijk door Zwltserland ™*nde, dat naIy4e ln de behandeling van alcoholisten tot dusverre te zeer gelet drankz°uchdtee00rZ^en Va" d" lndivld^l« door het nir-lb u °P de problemen, die h™ o alcohollsme zelf geschapen wor den Prof. Jellinek. voorzitter van^et men* dAorTÏ Tr, de typische Pi jnen, door het alcoholisme zelf opgeroe- heeft nmC m°T-1iikheden' die de alcoholist onder!0 eerlijk zijn toestand te onderkennen. Spreker zette de werkwiize gi"ngC vnatnCdenaVanide A™erikaanse bewe ging van de anonieme alcoholisten uiteen de verhouding tussen deze beweging de DSVCh atri» en de psychiatrie. Ook word Ir Noordwijk 550 ritting g5 zitting werd de werkwijze van dit bureau biUo^d°nStreerd" Dc conKresleden toonden bijzondere waardering voor dit werk. de hoopgevende bestrij dingsmiddelen toegepast. <n laatstee noemd gebied niet Het eerJtaenïïnEl gebied omvat 6000 inwoners! vanuit laatste werden 1000 inwoner, onderzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3