Spanning in de wereld coors In Houtrust (Den Haag) veiling van tweedehands-auto's Juist voor Hervormden is de schoolkeuze moeilijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 3 APRIL 1954 FR ZIJN WEER heel wat spanningen in de wereld te constateren. Waterstofbommen ontploffen en verscheuren de stilte in het Stille Oceaangebied. In verschillende delen van de wereld brengen zij een storm van protest teweeg. Terwijl men zich hierover in de Westerse wereld druk maakte, lieten de Russen plotseling weten, dat zij op zekere voorwaarden wensen toe te treden tot de Noord-Atlantische verdragsorganisatie (N.A. T.O.). Frankrijk strijdt nu weer op twee fronten: in Europa moet het zich verweren tegen de tegenstanders van het Europese legerverdrag en heeft het zich genoodzaakt gezien, maarschalk Juin van zijn functies te ontheffen- in Indo-China wordt de beslissende slag om de vesting Dien Bien Phoe uitgevochten. Bovendien doen de Russen het thans voorkomen, alsof de komende Geneefse conferentie over Azië een vijfmogendhedenconfe- rentie is. De vrees, dat de Amerikaanse geleerden de uitwerking van de water stofbom niet meer onder controle hadden, blijkt nu niet gerechtvaardigd geweest te zijn. Niettemin blijven bepaalde groepen aandringen op het stopzetten van de proeven, hiermede wellicht ongewild de Russen in de kaart spelend. Churchill wees deze mensen terecht, toen hij verklaarde, dat het staken der proeven een slechte dienst aan de vrije wereld zou zijn. Zolang de Russen, die blijkbaar hun streven naar overheersing van de gehele wereld niet hebben opgegeven, de productie van atoom- en water stofbommen vergroten, zou het onverantwoordelijk zijn, werkeloos toe te zien. Terecht merkte Churchill dan ook op. dat niemand hem ooit verzocht heeft, zich tot de Russen te wenden in verband met waterstofbom-explosies in de Sowjet-Unie. HET RUMOER rondom de waterstofbom was nog niet verstomd, of de Russen zorgden voor een nieuwe sensatie: zij lieten weten, dat zij hun Minister gispt 0. v. J. te Amsterdam Onjuiste inlichting in de zaak-Anneke Beekman Wegens het aan de pers verstrekken an inlichtingen in strijd met de waarheid Jn mr A. A. C. F. Dullemen en mr F. Hollander, respectievelijk procureur- generaal en officier van Justitie te Am sterdam. bij minister Donker ontboden. Beiden hebben namelijk op aan hen ge dane vragen o.a. ontkend, iets te weten omtrent de arerstatle van mevrouw L.- Van M., te Hilversum, die werd aange houden in verband met de otnvoering van het pleegkind Anneke Beekman. minister van Justitie heeft beide functionarissen zijn ernstige afkeuring doen blijken over deze wijze van hande len, die in strijd is met de bestaande richtlijnen. Voor gevallen, waarin het inderdaad noodzakelijk blijkt, dat hangende het on derzoek niets wordt medegedeeld, zal in de toekomst worden volstaan met de mededeling, dat geen inlichtingen kunnen worden verstrekt. toetreding tot de N.A.T.O. in overweging willen nemen, mits.het Wes ten zou toetreden tot het door Molotof voorgestelde Europese veiligheids pact. Dit betekent: mits het Westen bereid is, het Europese legerverdrag prys te geven. Al was de onmiddellijke Amerikaanse reactie ietwat voorbarig, aan gezien nog dertien andere landen over het Russische aanbod moeten beslis sen: het lijkt niettemin waarschijnlijk, dat geen der N.A.T.O.-landen iets voor het Sowjetplan zal voelen. De bedoelingen van het Kremlin zijn dui delijk. Het enige, wat het met zijn jongste manoeuvre wil bereiken, is het onmogelijk maken van de Franse aanvaarding van het E.D.G.-verdrag. Want, weigert Frankrijk dit verdrag te ratificeren, dan zal er nooit sprake zijn van een Europees leger en hebben de Russen hun zin. De Russische overweging van het N.A.T.O.-lidmaatschap heeft dan ook slechts propa gandistische waarde. TN FRANKRIJK zelf hebben de Russen in de afgelopen dagen een nieuwe bondgenoot gevonden in maarschalk Juin. Het was duidelijk, dat diens verklaringen tegen het E.D.G.-verdrag niet ongestarft konden blij ven. Laniel nam een krachtige houding aan en zette Juin uit diens functies Dit muisje zal in het parlement nog wel een staartje krijgen; het is de vraag, of een debat over die kwestie de kansen van het E.D.G.-verdrag zal verbeteren. Door zich van Juin te ontdoen, heeft Laniel zich evenwel onomwonden vóór het verdrag verklaard en hjj is nu wel verplicht, het tot het uiterste te verdedigen. Of het hem zal gelukken, de bekrachtiging er van te bewerkstelligen, moet nog worden afgewacht. Intussen wordt ook bij Dien Bien Phoe in Indochina, waar de Frans* Unietroepen zich op heldhaftige wijze tegen een enorme rode overmacht verdedigen, een aanval gedaan op het Europese leger. Het doel van de strijd in dat deel van de wereld is niet alleen de geleidelijke verovering van Azië, maar ook (en op het ogenblik in de eerste plaats): Frankrijk te dwingen, het E.D.G.-verdrag te verwerpen. In het algemeen kan de opvatting horen, dat de Russen op 26 April te Genève bereid zullen zijn een aanvaardbare regeling voor Indo-China te accepteren, als d< Fransen op hun beurt afzien van het Europese legerverdrag. Beziet men de zaak aldus, dan constateert men, dat de mannen van Dien Bien Phoe in de rug worden aangevallen door mensen als maarschalk Juin. die zich niet bewust zijn van de grote verantwoordelijkheid die zij dragen T7EN VAN DE laatste Russische zetten op het internationale schaakbord k-* is Molotofs verklaring in de Prawda, dat hii de Geneefse conferentie beschouwt als een biieenkomst van de Grote Vijf, waartoe dus ook Rood China zou behoren. Dit zou zijn overeengekomen op de Berliinse confe rentie. Deze onjuiste interpretatie is een nieuwe handige zet van Molotof. Een zet. die dankbaar aanvaard zal worden door de Chinese communisten, maar die de Amerikaanse minister Foster Dulles nog heel wat hoofd brekens zal kosten. Jn Rotterdam: Bromfietsenrallye op Koninginnedag Het programma ter viering van de Koninginnedag te Rotterdam zal dit jaar worden uitgebreid met een bromfietsen rallye. die in samenwerking met brom- fietsimportesirs zal worden georgani seerd De bedoeling is. dat deelnemen uit de provincies Noord- en Zuid-Hol land. Utrecht en Noord-Brabant op 30 Aipril individueel vertrekken. Na aan komst in Rotterdam (Diergaarde Blij- dorp) zal de deelnemers een lunchpakket worden aangeboden, naar keuze kan nog worden deelgenomen aan een haven- rondvaart of een opbouwrit. Deelnemers uit Rotterdam vertrekken naar een aan te wijzen plaats buiten de stad en komen ook naar de Diergaarde BltJdorp. Kol. De Vries geïnstalleerd Nieuwe commandant tactische L.3.K. Twee commodores benoemd Op de eerste tactische luchtbasis Volkel heeft gisteren de zojuist naar een hogere rang gepromoveerde kol.-vlieger-waar nemer A. J. de Vriea het commando de tactische luchtstrijdkrachten overge nomen van commodore-vl.-waarnemer W J. Reynierse, die als commandant lucht verdediging Nederland deze functie sinds het vertrek van gen.-maj.vl.-waarn* J. Zeegers had waargenomen. De nieuwe commandant was luitenant- kolonel-vlieger-waarnemer en is met in ging van 1 April bevorderd tot kqlonel. Met ingang van dezelfde datum zijn be noemd: tot commodore de kol.-vl.-waarnemer B. J. Fidelij. commandant van de lucht- vaartopleldlng en de kol.-vlieger L. M. Kamps, chef van de verbindingsdienst; tot kolonel de luit.-kol. ir C. W. A. Ovens, plaatsvervangend directeur mate rieel en de luit.-kol. vlieger J. N. Nass. militair luchtvaartattache ie Londen. tot luit.-kolonel de majoor-waarnemer J. E. van Iterson, militair luchtvaart- attaché te Ottawa; tot majoor de kapitein-waarnemer H. Motshagen. Noenmaal op de Australische ambassade De Australische ambassadeur, de heer Alfred T. Sterling, heeft gistermiddag te zijnen huize een lunch aangeboden ere van het bezoek van de secretaris generaal voor de immigratie van Aus tralië. de heer S H. E. Heyes. C.B.E. Hierbij zaten mede aan minister J G. Suunhoff en de 9ecretaris-geoeraal van Soc. Zaken, mr J. H Klatte. de commis saris voor de emigratie, mr ir B W Havevnan, en de heer dr E. O. Baron van Boetzelaer. chef directie Algemene Za ken van het departement van Buiten landse Zaken. „Jood Süss" werd in Zurich verbrand Veit Harlan, de Duitse regisseur van de anti-semietisehe film „Jood Süss" heeft in Zurich één van de twee bestaande copleën van de film vernietigd. Op een persconferentie zei Harlan „diep be schaamd" te zijn, dat zijn naam verbon den was aan de film, welke in 1941 op last van Goebbels gemaakt werd. Hij heeft het negatief ten overstaan van een notaris verbrand. De andere copie is na de oorlog door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in beslag genomen. Een Egyptisch filmverhuurkantoor had onge veer 35.000 dollar geboden voor het ver brande negatief. De Zwitserse Federatie van Joodse Gemeenten was uitgenodigd de verbranding bij te wonen, doch deze uitnodiging is niet aangenomen. Emissie Zwolsman De N.V. Verenigde Aannemingsbedrij ven v'h Zwolsman te 's-Gravenhage emitteert 800 aandelen van f 500 'egen 100 pet, delende in de winst over 1954, met claim voor drie oude op twee nieuwe aandelen. Aulobeurs voor A.N.W.B.-leden Toewijzing door notaris Groen na inschrijving in gesloten bus (Van een onzer verslaggevers) Van 17-21 Mei zal in Houtrust te Den Haag een veiling worden gehouden van tweedehands-auto's van en voor A.N.W.B.-leden. De ingebrachte auto's zullen worden gekeurd door een legertje experts van de A.N.W.B., waarna keuringsrapport aan de wagen wordt gehecht, met een waardebepaling. Men kan dan schriftelijk bieden. Om vier uur des middags wordt de bus met inschrijvingen ontzegeld door notaris W. Groen, die de wagens aan de hoogste inschrijvers zal toekennen. De A.N.W.B hoopt hiermede de han- »1 in tweedehands auto's, waarmee ko pers en verkopers dikwijls de allernaar ste ervaringen hebben, althans voor de A.N.W.B.-leden, betrouwbaarder en ge makkelijker te maken. Bovendien wordt door het houden van een velling, het misbruiken van de naam A.N.W.B. bU incidentele verkopen, enigs zins tegengegaan. Op het ogenblik geeft de A.N.W.B. bi] verkoop van tweedehands auto's on- Eeveer 5000 adviezen per jaar. terwijl er 140 000 autorijdende leden ziin. Men ver moedt, dat er ongeveer 30.000 auto's per aar verhandeld worden, zodat de ad- iezen nog sleahts een zeer klein per centage der leden dienen. De autoveiling in Den Haag is een proefneming. Slaagt deze dan kan men de verdere plannen ontwikkelen. De auto's moeten één dag voor de vel- j ling worden ingebracht met vertoon van de lidmaatschapskaart van de A.N.W.B De volgende dag kan verkooht worden. De verkoper heeft het recht een limiet te 9tellen voor de minimumverkoopprijs. De kopers betalen 6 de verkopers 4 ri. de verkoopprijs aan de A.N.W.B. Bij inbreng moet f 25 gestort worden. Op deze eerste veiling schat men 100 Eerste Ned. burgemeester geëmigreerd man, die In 1945 op 26-jarige leef- gemeester uit ons land geëmigreerd, tijd do jongste burgemeester van Neder land was, is gisteravond als eerste bur- Met zijn vrouw en vier zoontjes is de thans 35-jarige burgemeester J. Heer- sink, van het 4300 inwoners tellende Gel derse plaatsje Steenderen, per emigran tenvliegtuig van Schiphol vertrokken de Canadese stad Hamilton, waar zich onder de 250.000 inwoners neer Ne derlanders bevinden dan in zijn zroegere dorp, n.l. 5000. Zoals men weet, is de heer Heersink reeds twee jaar in Canada geweest als emigratie-directeur van de Canadese Herv. Kerk. Hij zal nu met zijn gezin terugkeren In het huis waar hij die twee iren heeft gewoond. Enkele camera-operateurs van de Ca nadese Omroep zijn speciaal naar ons land gekomen om het vertrek van de fa milie op de filmband vast te leggen. Deze film zal straks in Canada op het televisie scherm ta zien zijn. Wegens prijsopdrijving Zes steenfabrikanten voor het hof Het Arnhemse economische gerechts hof heeft gisteren de gehele dag be steed aan de behandeling in hoger be roep van overtredingen van de prijsop- drijvings en hamsterwet 1939, ten laste gelegd aan zes steenfabrieken. Vrijspraak (bevestiging van het recht- bankvonnis) werd geëist voor De O. en K„ beiden te Nijmegen. Eveneens werd vrijspraak gevraagd voor de N.V. W. te Nijmegen (rechtbankvonnls 29.000 boete). Bevestiging van het rechtbankvonnls werd voorts geëist tegen De F. te Oest 15.000 boete) en tegen Van H. en J. te Tiel 8150 boete). In de zesde zaak, tegen een steen fabriek te Opijnen, was de eis een geld boete van 4.000 l.p.v. totaal 20.000 volgens het vonnis van de Arnhemse rechtbank. Uitspraak op 15 April Voor vergiftiging weer 20 jaar geëist Tegen de 31-jarige opzichter A. L. L. uit Gouda, die zijn echtgenote M. N. va met arsenicum om het leven zou hebben gebracht, is gisteren voor de Dordtse rechtbank opnieuw twintig Jaar gevange nisstraf geëist. Deze straf was reeds der geëist, maar de rechtbank wees toen een tussenvonnis, waarin bepaald werd, dat een nader onderzoek moest worden ingesteld naar het tijdstip, waarop hét vergif was gekocht. De officier van Justitie achtte de bewijsvoering door de voortgezette behandeling versterkt bleef daarom bij zijn eis. Uitspraak op 15 April. auto's per dag te kunnen verhandelen. De veiling betreft alleen personenauto's, elke niet ouder zijn dan 1945. K.S.G. zoekt geld Een vertegenwoordiger van het Hoge Gezagsorgaan der Europese Kolen- Staalgemeenschap zal volgende week Washington vertrekken om te trachten geld ten behoeve van de gemeenschap lenen. Men hoopt op f 1200 mlllioen. Op 10 dezer zal de ministerraad van de K G. te Luxemburg beraadslagen ov rechtstreekse tarieven voor het gehele ge bied der gemeenschap. Zoekt het Verlorene emitteert De Vereniging Zoekt het Verlorene, te Rotterdam, medisch-paedagogische richting voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, emitteert bij de Zuidhollandse Bank een obligatielening va"n f 350.000 ii stukken van f 1000. f 500 en f 100. renten de 4 pet tegen 100 pet.. aflosbaar door uitloting gedurende 25 jaren met recht op versterkte aflossing met ingang var 1959. Doel is vervanging van het hoofd gebouw. Lindeteves en Nieuwe Afrikaanse Naar aanleiding van het bod der I inde- teves N.V. op de aandelen der N.V. Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap wordt gemeld, dat nominaal f 1000 prefe rente aandelen Nieuwe Afrikaanse kunnen worden verwisseld in f 1200 aandelen Lindeteves plus f 300 contanten en f 3000 Nieuwe Afrikaanse in f 3600 Lindete* plus f 300 contanten. Schakelprogramma op D-day Radioreporters langs de hele invasieroute Op initiatief van de BBC zal op 6 Juni een uitgebreide reportage worden gewijd aan de herdenking van de invasie in Nor- mandië, die dan juist 10 jaar zal zijn ge leden. De BBC is van plan een groot schakel programma uit te zenden waarbij een staf van reporters de frontlijn van 1944 van Normandië tot aan de Rijn bij Remagen zal volgen en ook in ons land reportages zal verzorgen, o.a. een kerkdienst in Oosterbeek. Het hoogtepunt van deze serie geallieerde uitzendingen is dit uit Normandië, waar op het strand een kerk dienst zal worden gehouden, gevolgd door een herdenkingsplechtigheid. Naar ver luidt, zouden daar redevoeringen worden uitgesproken door president Eisenhower, destijds opperbevelhebber van de geal lieerde strijdkrachten, en door premier Winston Churchill. Delltse Hogeschooldagen Tentoonstelling De Ramp geopend In Delft zijn onder grote belangstelling an oud-alumni en studenten vandaag en steren de Technische Hogeschooldagen gehouden. Met name de tentoonstellingen het laboratorium voor electrotechniek die in het gebouw voor weg- en water bouwkunde trokken zeer de aandacht. In laatstgenoemd gebouw besprak gistermid dag bij de opening van tentoonstelling; De Ramp welke gewijd is aan de wa tersnood van Februari '53 en twee ma*- -- den geopend zal blijven ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks- staat de vraag: Wat nu? Ir Maris deelde mede. dat tot 1 Januari J.l. 250 millioen gulden is uitgegeven voor het dijkherstel, welk bedrag vermoedelijk tot f 350 millioen zal stijgen, wanneer op 1 November het gehele herstel voltooid ls. Geref. Zendingsarbeiders komen met verlof Verschillende Geref. Zendingsarbeiders ijn weer aan verlof toe. Er komen er dit jaar verschillenden tegelijk, omdat vier jaar geleden nogal wat Zendings arbeiders werden uitgezonden. Dr G. J. Dreckmeier hoopt ongeveer 27 Maart te eren. Haar adres is dan: Lieven de Keylaan 63, Hilversum. Zr J. A. IJkel arriveert 30 April. Met dezelfde boot ook de familie Smit uit Soemba; eind Juni of begin Juli de fam. dr H. Bergema van Makassar. Begin Juli varen naar huis de families ds G. J. van Reenen te Dja karta en mr dr D. C. Mulder van Djokja. Ds G. D. Kuiper van Solo hoopt met zijn izin 28 Juli te arriveren. Verder zijn op komst dr J. Kuiper en gezin uit Waikaboebak op Soemba, de fam. Duker van dezelfde plaats en ds en Van Abcoude ook uit Waikaboe bak. Verder komt de fam. Zwitser uit Melolo. evenals zr P. F. ten Kate van Perbolingo. Middenstandsonderwijs in studie Staatssecretaris installeerde commissie „Het tot nog toe gevoerde midden- standsbeleid is reeds belangrijk tege- gekomen aan de rechtmatige langens van de middenstand". Dit zei vanmiddag de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr G. M. J. Veldkamp, bij de installatie van de commissie ter bestudering van de vraagstukken van het Middenstandsonderwijs. Mej. dr A. de Waal. zijn amfc-tgenote van O., K. en "r., was bij deze installatie aanwezig. Dc werkloosheid in Amerika is in Maart j.l. met 54.000 tot 3.725.000 gestegen In de aandeelhouders van Ruhaak en Co te 's-Gravenhage kon men door ge brek aan quorum geen besluiten n< over de statutenwijziging. Naai welke school Prof. Van Niftrik sprak op gemeente-avond in Paaskerk in Den Haag (Van één onzer verslaggevers) „Naar welke school moet nu een Her vormde ouder zijn binnenkort 6 jaar wordend kind heensturen?" d-it was de vraag, die prof. dr G C. van Niftrik gisteren op een gemeenteavond in de Hervormde Paaskerk in Den Haag stelde. Het antwoord gaf de Amsterdamse hoog leraar niet als een recept, omdat, zoals hij zelde, Hervormden niet Rooms en niet Gereformeerd zijn. Zij zijn niet als zo- danig gebonden aan een bepaald school type. Zij moeten die school kiezen, die zij in de concrete situatie voor hun huis het meest verantwoord achten. Zo kan het mogelijk zijn. dat op de Christelijke school in hun buurt bepaalde dogmati sche opvattingen en gewoonten heersen die de hunne niet zijn. Terwijl er zich een openbare school voordoet, waar het onderwijs in zulk 'n geest gegeven wordt, dat Hervormde ouders het in wezen als „Christelijk" kunnen erkennen. Gereformeerden, zegt prof. Van Nif trik hebben 'het gemakkelijk: zij sturen hun kinderen naar een Christelijke school. Rooms-Kafcholieken hebben het ook makkelijk: zij zenden ze naar een R.K.-school. De Hervormden echter hebben het moeilijk. Bij hen werken, bewust of on bewust, bepaalde invloeden, waardoor zij zich over het algemeen niet kunnen neerleggen bij de zuilen-theorie, het scheiden van het Nederlandse volk ln aparte volksdelen Deze invloeden zijn verschillend van oorsprong. Spr. noem de er drie: de ondogmatische, Erasmi aanse vroomheid, die in vele Hervormde kringen nog gevonden wordt en die eventuele Christelijke invloeden in de openbare school graag accepteert, ja deze wil stimuleren en bewaren. Voorts de erfenis van Hoedemaker en Kohlbrugge. die vasthoudt aan de geloofsvisie van het ..Heel de kerk en heel het volk" en die hunkert naar een staatsschool, die niet zonder Evangelie is en ten derde de in vloed van Karl Barth, die het Apostolaat der Kerk beklemtoont, die de deuren van de Kerk openstelt naar de wereld en zioh haast om in de wereld te getui gen van 'het Evangelie. Zo groeit er in de Hervormde Kerk, hoe langer hoe meer de overtuiging dat we er niet zijn als we alleen maar zorgen voor de eigen Christelijke activiteiten. Er is een we reld, die niet aan haar lot mag worden overgelaten. Het is dit specifiek Hervormde, (Advertentie) Met IVOROL elke tand 'n brillant ZONDAG 4 Hilversum I 402 m. NCRV: 8.00 Nieuws 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding 9.15 Vo caal ens. KRO: 9.30 Nieuws 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis 11.30 Vragen beantw. 11.45 Orgel conc. 12.10 Gram. 12.20 Apologie 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Gevar. muz. 1.40 Boekbespr. 1.55 Gram. 2.00 V. d. kind. 2.30 Balalaika-ens. en soliste 2.50 „Op de paden van het nabije Oosten", caus. 3.10 3.40 Symphon»g Thuisfront overal. 4.15 Gran IKOR5.00 Cantatedienst 6 6.45 Vragen beantw. NCRV: 1 Samenzang 7.30 „Weg i ecital 11.50—12.00 Grar 298 n: vlot Hllvei 8.18 Orgel. hai. meded. en postduiveuuo. land 9.00 Gram. met toelicl telijk leven", caus. VPRO: IKOR: 10.30 Ned. Herv. K 12.00 Sportspiegel 12.05 A Even afrekenen, heren. 1-. 1.00 Nieuws 1.05 Meded. 1.1C 1 20 Vcrz. progr. 2.00 Boe) fare-ork. 2.45 Politie-ork. strijd België—Nederlai goed Trit jeugd 5.54 Zangdie Nieuws 11.15 h. platte- 45 „Gecs- d. jeugd „Land op de grei tities over Oosten uitwlsselingsprogr us. 8.10 Lichte is". indrukken v rijk 9.00 „Studio Europa!", nen 10.00 11.00 Nws „Country Magazine 3.10 Ci thëus Passion" (II deen 5 40 Boekbespr. 6.00 V. 5 55 Weerber. 7.00 Niei Intermeza kind 6.50 Cai 7.15 Cai 8.15 9 25 Llefdadigh. oprc 10.15 Klankb. Epiloog 12.00—12.00 f Engeland BBC 1500 12.30 Kerkdienst 2.45 Geva 4.30 Klankb. ■ie-dlenst 9.30 Hoorsp. 10.00 .15 Symph. ork. 11.52 4.00 Hoo Hoorsp. and 44. Toen merkte ik op, dat zij ineens anders was. Ik zag terwijl ik aan het bekertje onderaan de fles trok, dat haar blik scherper was geworden, plotseling beangst. ,,Nee. Laat ik eerst je arm verbinden. Casey, zet alsjeblieft die fles neer". Haar stem was scherp, evenals haar blik. .Waarom?", vroeg ik. Onze verhouding had zich eensklaps gewijzigd. „Om je arm. Het is misschien slecht voor je". „Wat heb je, Sonja? Dit zal mijn arm geen kwaad doen" Met die woorden rukte ik de beker van de fles. maar ik dronk niet. In plaats daarvan staar de ik naar de bodem van de beker... naar een stukje rijstpapier op de bodem, ongeveer het for maat van een sigarettenpapiertje, dat met Oos terse lettertekens beschreven was. Ik zag. hoe Sonja de hand ernaar uitstak en ik trok de beker weg Vlugger dan ik verwacht had kwam ik te weten, waarom net haar te doen was. „Nee, niets ervan", zei ik. „Dat was dus je bedoeling! Nee. Sonja, dit krijg je niet. Nu wil ik de waarheid weten" Een deel van de waarheid was me al duidelijk geworden; het sloeg me geheel uit het veld. Ik wist, wat dat voor een papiertje was onder in mijn veldfles. Ik had het er niet ingestopt. „Dat heb je handig gedaan, Sonja. maar toch nog niet handig genoeg Nu schijn ik het briefje tóch te hebben. N>et dat ik het lezen kan, maar misschien zul jij het me aanstonds wel voorlezen en commandant Driscoll kan je controleren. Hij is hier in het hotel. Hoor je, wat ik zeg? Ik zal hem meteen roepen". „Nee, neel Doe dat niet! Dat moet je niet doen!" De zenuwspanning, die mij tot dusver had op gehouden, verliet mij niet. Half zag ik Sonja. maar mijn andere helft vertoefde weer in de hut op de „Imoto Maru" Ik bewonderde de slimheid van Ma, die aan het bekertje onderaan mijn fles gedacht had. Maar had hij een betere plek kun nen vinden om een briefje neer te leggen voor een man als ik dan hij had uitgekozen, voor hij betrapt werd? Waar vond je een plek, waar an deren waarschijnlijk minder aan zouden denken? Jet was Ma's ongeluk, dat ik de beker tot op lit ogenblik niet weer gebruikt had. Hij had niet jerekend op mijn ongewone onthouding. Dat was iL'es. „Nee", herhaalde Sonja. Casey, doe dat alsje blieft niet. Daérom wilden zij je vermoorden. Het was hun om die fles te doen, Casey. Ik DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914'18 moest je vragen om ze mee te brengen weet je wel?" Ik knikte haar hartelijk toe. „En daarom wilde je mijn leven redden, ver moed ik. Ik ben je zeer verplicht, Sonja". „Nee, dat was het niet alleen. Casey, we moe ten denken. Laa» mij dat papiertje eens zien". Ik legde het papiertje weer onder in de beker, duwde die weer onder in de fles en stak het geheel in mijn zak. ,,Wij kunnen over dat papiertje Diaten. maar ie behoeft het me» te lezen" Zij scheen over mijn antwoord noch verbaasd, noch beledigd. „Casey", vroeg ze, „lijkt het je niet beter, als ik nu eerst je arm verbind? Hij begint weer te bloeden". Haar smeken roerde mij. En ik had inderdaad nulp nodig. Goed dan'', stemde ik toe. En zij deed het werkelijk keurig. Zij wies de wond met warm water uit het bleek enkel een vleeswond Waarschijnlijk zou mijn arm de vol gende dag stijf en erg pijnlijk zijn, en misschien kreeg ik er een beetje koorts van: maar verder zou ik er wel geen nadeel van ondervinden. Toen wies zij mijn hoofd en haalde een schoon overhemd uit miin koffer. „Voel je je nu beter?" vroeg ze. ik voelde mij een heel stuk beter, wat ik haar ook zei. Wij hadden ons tegenover elkaar aan tafel ge zet en het was heel stil in de kamer. Het was of wi.j oude vrienden waren en misschien waren wij dat ook. „Iémand moet ik in mijn vertrouwen nemen", zei zij eindelijk. „Ik zal het jou vertellen, Casey, aangezien ik geheel alleen sta. Ik zal het jou ver tillen en ik smeek je, om mij te helpen". „Eerlijk?" vroeg ik, „want daar wacht ik op." Zij antwoordde openhartig: „Ja, eerlijk. Weet je, ik geloof, dat ik niet zo vlug kan denken als sommige mensen. Het is allemaal vreemd voor mij, Casey. Ik ben er eigenlijk niet voor groot gebracht. Zie je, meneer Moto ried vanmiddag, dat er iets onderin die fles was. Ik was erbij, toen hij dat bedacht." Ik vergat het pijnlijke kloppen in mijn arm en het bonzen van miin hoofd „Hoe kon hij dat raden? Zijn Japanners dan helderziende?" Sonja glimlachte en toen haar ogen de mijne ontmoetten, waren ze niet meer hard. „O nee, dat niet, maar meneer Moto is slim heel slim, Casey. in sommige opzichten. Dat •Tiret hij wel zijn hii dit werk Vanmorgen was ik erbij toen hij za* na te denken en hij ver telde me, wat hij dacht." 8.30 Ge 10.00 Gevar. progr. 11.00 Ni 'ospel 1.15 Pi- leiaard recital 12.00 Vh leiaardrecital 12.30 Weerber. 12.34 Lichte ïuz. 1.00 Nieuws 1.15 Balletmuz. 1.30 V. d. Md. 2.00 Operamuz. 3.00 Spoi 6.20 Grai tultsl. 5.50 Gram 6.30 Godsd. half. Symph. ork list 9.00 Gram. 9.15 Symph. c list 9.45 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 1 progr. 11.00 Nieuws 11.0512.00 Gram. istel 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Ni. Verz. progr. 2.30 Chansons balrep. 3.45 Gram. 3.55 Voetbalr 4.45 Gram. 5.00 Nieuws 5.05 Dansmuz. Godsd. halfuur 7.30 Nieuws 8.00Concert I. 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55 Niei critisoh staat tegenover al het „Christe- j lijke". tegenover de Christelijke levens gewoonten. zoals die aan het einde van de 19de eeuw hun vorm kregen. De Her- I vormde Raad voor Kerk en School stelt oortdurend deze critische vraag: is de Christelijke school wel per se Christelijk?. 1 de openbare school per se onchriste?. lijk? Men doet dat uit het besef, dat er i2e moderne tijd nieuwe verhoudin-': gen zijn ontsaan. De verhouding ortho-. dox-vrijzinig b.v. is radicaal gewijzigd ook die tussen Christendom en Hu- manisme. Tegen de onmenselijking van deze tijd zitten Christenen en Hu-.l maoïsten in hetzelfde schuitje Door denking van deze vragen stelt voor nieuwe situaties. Noch met de flauwe neutraliteit van de openbare school, noch met de vanzelfsprekende Christe lijkheid van de Christelijke, kunnen deze Hervormden 'het vinden. Zij hun keren naar een nieuw schooltype, dat overeenkomt met de gewijzigde situatie. I van onze tijd. Daarom geldt voor dé Hervormden niet een algemeen geldend voorschrift van: dit is de school voor uw kind maar een keuze, collectief eri persoonlijk, die voortkomt uit het be-..i sef: Ik als Christen kan niet anders! Dat deze inleiding van prof. Van Nif- trik een sein was tot een levendige ge- dachtenwissellng. behoeft geen betoog. Beroepingswetk Besten, te Babyloniënbroek, die bedank-' .or Hasselt; te Ruinen, K. Mulder, te j Oude Pekela. dankt: voor Rijssen. J. G. A Ab-. bringh te Oosterwolde (Gld.); voor de be- I noeming tot legerpredikant, J. v. d. Berg Giessen-Rijswijk. Geref. Kerken Geref. Gemeenten ipen: te Woerden, H. Ligten- berg te Rotterdam. Ds N. Buffinga gisteren overleden Bekend Geref. predikant van R'dam-Centrum Gistermiddag is om vijf uur plotseling, I in de ouderdom van 66 jaar te zijnen huize overleden ds N. Buffinga, predi-; kant van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Centrum Ds Buffinga leed, j zoals men weet, reeds geuime tijd aan hartkwaad. in verband waarmede hii vervroegd emeritaat had aangevraagd. Donderdagavond had hij nog een verga dering gepresideerd. Nicolaas Buffinga werd 6 December 1887 in Doezum (Gr.) geboren. Na studie aan de V U. deed hij October 1916 zijn I intrede bij de gemeente in Oosthem. Ver volgens stond hij te IJmuiden'(1919) Rot- terdam (1922) Ds Buffinga heeft altijd met grote vreugde in de Maasstad gearbeid en hoe zeer zijn werk en persoon gewaardeerd werden, bleek ook bij zijn huldiging, toen. I hij in 1947 25 jaar predikant in Rotterdam 1 was. Ds Buffinga was 23 jaar voorzitter van het Geref. Jeugdverband, namens welke raad hij zitting had in het bestuur van de Ned. Jeugdgemeenschap. Als voorzitter van de plaatselijke com- missie voor de Zending onder de Joden heeft hij ook veel zegenrijk werk ver richt Gedurende een kwart eeuw was hij Nieuws. voorzitter van de afdeling Rotterdam van ...15-»En" de Prot. Chr. Reclasserlngsvereniging. 1 bMlrmMtafen(op 4M. ™.«n|Voor dc oorlog was hij jarenlang lid van de gewestelijke landstorm-commissie van, de B.V.L. Bekend werd ds Buffinga in heel het land door zijn vele boeken. Het populairst is wel: Koopmansstad in Vuur, dat 18 herdrukken beleefde. Onlangs verscheen nog een dagboek van zijn hand: Blijf bij mij Heer. De begrafenis zal Dinsdag 12 uur op de Algemene Begraafplaats Crooswijk te Rotterdam plaats hebben. Voetl Nieuws „Het eiland Mat MAANDAG 5 APRIL sum 1 402 m. NCRV: 7.00 Niei m. 7.30 Gewijdi dag 8 00 Nle iz. 7.45 Een 11.15 G« der 12.30 Land- en tuinb. meded. 12. 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuw uz. 1.45 Gram. 2.00 Schoolrad Gram, 2 45 V. d. vrouw 3.15 Licht» v Guinea's rotsen". 6.00 Gemengd 0 Sportpraatje 6,30 Surinaamse 6.45 Engelse les 7.00 Nieuws 7.10 voordr. 7.30 Pari. comm. 7.45 Huis- Radiokrant 8.20 Gram. 8.30 „Het n Edward Grieg", hoorsp. 9.15 3d 10 05 „Het s ln Amsterdam caus 10.10 Gram. 10.40 Nat. kamp. schaken 10.45 Avondover denking 11.00 Nieuws 11.15 Evangellsatie- uitz. i. h. Hongaars 11.30—12.00 Gram. Hilversum II 298 m. AVRO 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. De groentenman 9.35 Gram. 11.00 „Van uwen en vrijen", caus. 11.15 Kamerork. 10 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb. me- I, 12.33 In 't Spionne!ir 12 38 2 piano's jrdr. 2,45 Oude lisingen". door Ir D. C. Heijboer 8.00 •uws 8 05 „De Globe". 10.55 Gram. 11.00 luws 11.15 Filmprogr. 11.45—12.00 Gram. ingeland BBC 330 m. 12.00 Gram. 12.45 orsp. 1.00 Hoorsp. 1.20 Gevar. muz. 1.55 erber. 2.00 Nieuws 2.10 Gevar. progr. 3.10 inomuz. 3.30 Lichte muz. 4.00 Interv. 4.30 •list 5.45 Caus. 6.00 V. d. 7.00 Nieuws 7.15 Caus. zang 7.50 Caus. 8.30 id. 6.55 Wc< 5 Sport 7.30 Kt Symph. ork. 9.J Gevj 10.15 Hoorsp. 11.45 Pari. overz. 12.00—12.01 ii 247 m. 12.00 Mri 30 Dansmuz .15 Orgelspel 1.45 Concert 2.45 V. d. kleuter 1.00 Strijkork. 4.45 An WÊÊJÊM z. 5.15 Mrs Dale's Dagb. 5.31 im. 6.45 Orgelspel 7.15 Vrager 8 25 Sport 8.30 Ge- rogr. 9.30 Hoorsp. 10.00 The Goossens muz. 12.56—1.00 Nieuws, el 324 m. 11.45 Gram. 12.00 Omr, ork. eerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. ïuws 1.15 Pianorecital 1.35 Gram. 2.00 adio 3.00 Gram. 4.00 Gevar. muz 5.00 5.10 Lichte muz. 6.00 Franse les ■am. 6.25 Caus. 6.30 V. d. sold. 7.00 7,40 Gram. 8.00 Kamerork. en so- !0 Top-tunes 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 8.30 Gram. 8,45 Concert „Vrije tijd" 10.55 Nieuws. BBC Ultz. voor Nederl- Engelse les voor beglnn. "00—8.15 N.M. De zeer oude Herv. Kerk van Olst (Ov.) zal gerestaureerd worden ikosten f120 000). De staatssecretaris van O. K. en W., mej. dr A. de Waal. zal Maandag 5 April j de landbouwhuishoudschool te Staphorst openen en Vrijdag 9 April die te Ruinen. Promoties Utrecht, 2 April Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: Hubert Korneliszoon Pool, C. M Geerars, geb. te Eemnes. Nijmegen, 3 April Gepromoveerd tot doctor in de Theologie (cum laude) op proefschrift: Analytische Psychologie en. Godsdienst, pater R. Hostie S.J., geb. te Antwerpen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 3 April. Geslaagd doet examen Ned. recht mej. J C Hagesteyn te Rotterdam. I en de heren W J Kornechoff te Rotterdam en J G v d Kiev te Amsterdam. Doet, ex. klas- sieke taal en letterkunde dc heer P J G Gussen te Leiden. Cand. ex. Engelse taal en letterkunde dc heer J M E Noordhof te Nij- megen Doet. ex. geneeskunde me). M C van Eek te Leiden en de heren L J Bosch te Arnhem. A V Garvestein te Rotterdam. H Heins te Rotterdam, L A H Hogenhuls te Bilthoven. A te Eindhoven dr M Wijnar Puzzle ook eens met ons mee Raadselvergelijking Tracht te'bewijzen dat: ZAK WERK VAL - DOR BEN BËER REGIE door de woorden voor en achter het ge- lijkteken te verenigen tot twee woorden van vrijwel dezelfde betekenis. Het eerste I woord telt dus 10 letters en het tweede woord telt 15 letters. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1. Vorm, 4. alom, 7. aards, 9. N.T., 11. kea, 12. de. 13. keg, 15. tor, 16. i sak. 18 heg. 19. t.t., 20. ree. 22. eb. 24. cider, 25. ijl, 27. ben, 28. rij, 29. gijp, 30. hen. Verticaal: 1. Vink, 2. ra, 3. mak. 4. Ada, 5. L.S., 6. mier, 8. rep, 10. test, 12. doge, 14. ga, 15. te, 17. krib, 18 heen, 19. twijg, 21. edel, 23. brijn, 26. lij, 28. re.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2