Jlicuuie £ri!tsrf)c (iTourant Fransen vechten nu met de rug tegen de muur Kolonel Nasser staat aan ernstige critiek bloot Wist U Russen ontwikkelden reeds de gevaarlijke N-bom ZATERDAG 3 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10007 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staalfacttcli H ghebleoni tngn bert la Fégfyeaspott" N.A.T.0. morgen vijf jaar Toenemende spanning in Egypte Revolutionnaire Raad werkt koortsachtig aan oplossing der vele problemen (Van onze correspondent Alfred van Sprang) IN EEN EENZAAM gebouw op de oever van de Nijl brandt dikwijls nog tot vroeg in de ochtend licht. Het is een aanwijzing, dat de Revolution naire Raad weer één van haar nachtelijke vergaderingen houdt om te trachten een oplossing te vinden voor de vele problemen waarmee zij de laatste weken te kampen heeft. Het zijn vooral de intellectuelen (waar onder in de eerste plaats de studenten) die meer dan genoeg hebben van de militaire dictatuur en beweren, dat het nu hoog tijd is voor de officieren om weer naar de kazernes terug te gaan. wil, dat Naguib ophoudt met niets anders Het zijn i namelijk niet alleen die elf officieren van de Revolutionnaire Raad, die zich met politieke inplaats van met militaire zaken bezig houden. Op elk ministerie, in elke overheidsdienst zete len tegenwoordig officieren om er op toe te zien, dat de besluiten van Nasser en zijn mannen inderdaad uitgevoerd wor den. Dat betekent, dat er vele honderden officieren aan het militaire apparaat ont trokken zijn. In een periode, dat men zich voorbereidt op een mogelijk gewa pend conflict met de Britten over het ontruimen van de Kanaal-zone acht men dat ongewenst. Angst Nasser begrijpt wel, dat zijn militaire dictatuur op de duur geen stand zal kunnen houden. En waarschijnlijk is hij ook wel bereid om er een einde aan te maken. Hij weifelt echter met het af staan van de macht uit angst, dat deze weer in dezelfde handen als voor de revolutie terecht zal komen. Buiten de verboden Wafd Partij en de Mohamme daanse Broederschap zijn er maar weinig politieke leiders van formaat, uitgezon derd de min of meer onafhankelijke vroe gere premier Aly Maher. En zelfs als deze mensen niet als candidaat aan de verkiezingen zullen mogen deelnemen, bestaat er nog grote kans, dat de meer derheid van de stemmen in de kringen van deze oude en nu verboden partijen terecht zullen komen. En de Revolution naire Raad zint nu op een manier om dat te voorkomen. De critiek komt bijna uitsluitend neer op Nasser en de Revolutionnaire Raad. Nasser is nooit een populair man geweest. Na zijn meningsverschillen met generaal Naguib bestaat er een groeiende anti pathie jegens hem. En de populariteit van Naguib is groter dan ooit. In de ogen van het Egyptische volk kan Naguib geen kwaad doen. Het is Nasser die de schuld krijgt van alles wat er verkeerd gaat. In de boezem van de Revolutionnaire Raad bestaat hier ook ontevredenheid over. Men begint er langzamerhand ge noeg van te krijgen, dat Naguib altijd met de eer gaat strijken en de rest van de Raad de kritiek te slikken krijgt. Men Havenstaking New York geëindigd Na uitspraak van opperste gerechtshof De New Yorkse havenstaking, die 29 dagen heeft geduurd, is gisteren geëin digd. Het is de langste staking geweest uit de geschiedenis van de New Yorkse haven. De staking werd geleid door het Onaf hankelijk vakverbond van Havenwerkers, dat indertijd uit de „American Federation of Labour" werd gestoten, omdat het door bedreiging trachtte monopolieposities te verwerven bij het lossen van schepen. Het opperste gerechtshof van de st New York bepaalde gisteren, dat het Onafhankelijke vakverbond geen staking mag uitschrijven, aanmoedigen of ei deelnemen. doen dan belangrijke bezoekers begroe ten, tentoonstellingen openen, kleine kin deren over het hoofd strijken en liefda- digheidsbazars bezoeken. Men dringt er op aan, dat hij een actiever rol zal spelen in het uitvoeren van het beleid en er ook een deel van de verantwoordelijkheid voor op zich zal nemen. Al met al maakt, dat de politieke toe stand in Egypte nog uiterst gespannen is. Dat blijkt ook in het openbaar. De re cente ontploffingen in het centrum van de stad waren ook een uiting van on tevredenheid. En zo zijn er meer symp tomen. Het verzet groeit. Nasser zijnen weten dat. Daarom branden de lichten in dat eenzame gebouw op de oever van de Nijl dikwijls tot vroeg in de ochtend Radio-actief besmet Weer 27 Japanners in het ziekenhuis Alle 27 opvarenden van de Japanse vissersboot Dai Maru, die dezer dagen in Japan terugkeerde, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Zij bleken allen radio-actief Ten tijde van de waterstofbom-proef op Bikini (1 Maart( bevond hun schip zich op 250 km van het centrum der ontploffing. Ook Italië zet zich aan hartige E.D.G.-dis Eéu van de komende dagen zal het ontwerpverdrag voor de E.D.G. bij het Italiaanse parlement ter bekrachtiging worden ingediend, aldus heeft de Ita liaanse regering besloten. Rond dit ont werp verwacht men de grootste parle mentaire veldslag, die Italië heeft ge kend. De procedure in beide Kamers zal. naar verwacht wordt, een half jaar in beslag nemen, tenzij de spoed-procedure wordt goedgekeurd, maar daar is weinig kans op. Premier Scelba is gemachtigd, de ver trouwenskwestie aan de ratificatie te verbinden. Zijn verloofde gedood 5 jaar de cel in De Utrechtse rechtbank veroordeelde gisteren de 23-jarige Utrechtse verwa-- mingsmonteur A M.. beschuldigd van doodslag of zware mishandeling de dood tengevolge hebbend, tot een gevangenis straf van vijf jaar met ter beschikking stelling van de regering (overeenkomstig de eis). Op 3 Mei ging de verdachte met zijn verloofde, de 16-jarige A. B. uit de Bilt. per fiets naar het afgezette militaire terrein bij het fort Rhijnauwen te Bun- nik. Aan de rand van de slotgracht ge raakte het tweetal aan het stoeien. L)e monteur greep het meisje naar de keel en gaf haar een duw. waardoor zij in het water terecht kwam, hetgeen de dood tengevolge had. De Britse springkampioen Fox- hunter buigt de prachtige hals om zijn neefje, de vijf weken oude Nonplus, te begroeten. De foto werd genomen op de stoe terij van luit.-kolonel Harry Llewellyn in Llanvair, Mon mouthshire. Foxhunter en zijn baas hebben gezamenlijk reeds verscheidene internationale springwedstrijden gewonnen. En dat de kleine Nonplus ook de benen van een kampioen heeft, dat ziet men op de foto elders in dit blad. Naast het veulen staat mevr. Llewellyn. Harold Adonis kreeg vijf jaar Harold J. Adonis, secretaris van oud- gouverneur Driscoll van New Jersey (V. S.) is tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens ontduiking van de inkom stenbelasting. In dit vonnis werd echter de aantekening opgenomen, dat de straf kan worden verminderd, indien Adonis in de komende 60 dagen met de regering wil Adonis week indertijd naar Nederland uit, nadat hij was beschuldigd van het beschermen van gokkers. Later ging hij ij willig naar zijn land terug. De Russische nota Drie stellen in Parijs antwoord op De Westelijke Grote Drie zullen in Parijs bijeenkomen om een antwoord op te stellen op de jongste Russische nota. Parijs ls gekozen, omdat de NATO hier haar hoofdkwartier heeft en alle leden van het pact moeten worden geraad pleegd. zo meldt A.F.P. De drie regeringen zullen afzonderlijke nota's samenstellen echter met eenzelfde strekking, n.l. verwerping van de Russi sche nota, waarop men in Bonn volgens de correspondent van het ANP, als volgt heeft gereageerd: Verwezenlijking van de Russische voorstellen (voor een Europees veiligheidsverdrag en Russische deelne ming aan de NATO) zou de Westelijke verdedigingsorganisatie volkomen vernie tigen. Kindje in Naaldwijk na val overleden Het 1-jarig zoontje van de familii V. uit de Duivetorenstraat in Naaldwijk is gisteren uit een raam van de eerste ver dieping van de ouderlijke woning geval len. Het kindje kwam op een tegelplaats terecht en is gistermiddag in het zieken huis aan het Westeinde in Den Haag overleden. Het kind had op een stoel voor het raam gestaan. Vermoedelijk heeft het zelf het geopend. SLACHTPARTIJ VOOR PRIKKELDRAAD Verdedigers van Dien Bien Phoe sliepen al vier nachten niet DE FRANSEN in het bolwerk Dien Bien Phoe vechten nu met de rug tegen de muur. De communisten hebben al hun reserves in de strijd geworpen en bezetten thans vier stellingen rondom de vesting in Noord- Laos. In de Noordwestelijke sector zijn zij het diepst doorgedrongen. Hun voorposten bevinden zich daar op nog geen anderhalve kilometer van het centrum van het bolwerk. Een officier van de Franse Generale Staf meende gisteravond, dat de opstandelingen mogelijk te uitgeput zullen zijn om hun aanvallen voort te zetten, als de Franse bezetting van Dien Bien Phoe nog 48 uur kon standhouden. Maar juist dit laatste is de grote vraag. De ernst van de toestand blijkt wel het Een tegpnslag is ook, dat de communis- best dor het feit. dat de Vietminh bij de aanval in de Noordwestelijke s< hele divisie gebruikt tegen een gering aantal verdedigers. Deze mensen hebben in vier dagen en nachten niet gerust geslapen en zijn voor hun bevoorrading op aanvoer uit de luoht aangewezen. De rebellen lijden ernstige verliezen bij hun wilde pogingen, door de prikkel- draarversperringen heen te breken naar het hart van het fort. Kennelijk proberen zij de Franse Oostelijke en Noordooste lijke buitenposten af te snijden en zc laar het centrum door te dringen. In de Zuidoostelijke sector hebben zij het be gin 'van de prikkeldraadversperringen bereikt. Franse mitrailleurs, tanks artillerie maaien de Rore troepen n die wilde charges uitvoeren op de sperringen, met granaten en springstof ladingen in lange bamboestokken. Het is een verwoede worsteling, v De verdedigers betwisten elke duim breed gronds aan de fanatieke, in golv» aanstormende stoottroepen der Vietminh. Zelfmoord-eenheden van de rebellen klommen over de lijken van honderden gesneuvelde kameraden om met spring stoffen een weg te banen door de prik keldraadversperringen. Achter hen kwa men de stoottroepen. In de Noordwestelijke sector zijn dui zenden rebellen doorgedrongen tot twet buitenposten, waarvan zij er later één moesten prijsgeven als gevolg va zware Franse tegenaanval. Met t van tanks, artillerie en eskaders tuigen proberen de Fransen ook de de buitenpost te heroveren en te komen, dat de rebellen dit bruggenhoofd gebruiken om tot het centrum vesting op te rukken. Toch doorvliegen Ondanks het hevige vuren van de Rode luchtdoelartillerie, voeren Franse vlieg tuigen onophoudelijk door de luoht raden aan. Alle andere beschikt ar stellen worden voor het bombarderen der Vietminh-stellingen ten Noordoosten var Dien Bien Phoe gebruikt. Valschermtroe pen hebben reeds gepoogd, deze stellingen te bestormen, doch zij moesten tengevolge van het hevige vuur der Rode artillerie terugtrekken. Zoals men weet herdenkt de Anti Rev. Partij in deze dagen te Rotterdam haar 75-jarig be staan. Onze fotograaf maakte verband hiermee dit over zicht van het feestelijk samen zijn in „Lommerrijk". Dr. J. Schouten voert het woord. DAT het Verbond van de Ned. Groot handel gisteren in Utrecht een Groot handelsdag hield. DAT het Ned. oefensmaldeel V giste- :n voor een week-einde-bezoek de ha- »n van Plymouth binnenliep. DAT de Ned. radioraad gisteren in Maastricht de moeilijkheden voor de ontvangst van de Ned. programma's in het Zuiden besprak. DAT generaal B. R. P. F. Hasselman gisteren uit Rome in Napels is aan gekomen. DAT de in Januari opgerichte Stichting Landelijk Katholiek Rheumacentrum plannen heeft dit jaar nog een speciaal ziekenhuis (175 bedden) te bouwen voor ruim ƒ4.000.000. DAT de referendaris ter gemeente-se cretarie Utrecht, A. v. Kalken, benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nas- DAT tegen de 41-j. directeur A. B. van Rotterdam f2.000 boete is geëist, wegens uitvoer van strategische belangrijke che micaliën uit Engeland en West-Duitsland naar Zwitserland. DAT de raad van Doetinchem besloot ?n prijsvraag uit te schrijven voor. een ieuw gemeentehuis, waartoe hij 'een jury benoemde. DAT geprobeerd is de brandkast van de Coöp. Aankoopver. te Loenen (Gld.) open te snijden, doch de inbrekers door gebrek aan brandstof hun pogingen op gaven en 2 cylinders en 1 dekzeil achter- DAT minister Algera op de jaarverga dering van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, 21 t.m. 23 Juni te Dor drecht, zal spreken. DAT de machines van de Oranje ge schikt worden gemaakt voor oliestook, werk zonder tijdverlies voor het schip nog dit jaar klaar komt. DAT gisteren de 27-jarige R'damse politieagent L. G. v. Elten, toen hij op de Dorpsweg bezig was opmetingen te ver richten voor een verkeersbotsing door een vrachtauto is aangereden en zeei ernstig is gewond. DAT Zaterdag 8 Mei in Leerdam de bondsdag van de Ned. Rode Kruiskorp- sen wordt gehouden. DAT het psychiatrisch rapport van prof. mr P Baan over R. L.. alias Presi dent Robert, binnenkort door de Maas trichtse rechtbank wordt verwacht. DAT het Ned. Genootschap van leiders voor Comptabele en Economische Examens in een adres aan de Tweede Kamer wijst op de mogelijkheid tenachterstelling van mondeling bij schriftelijk onderwijs bij het ontwerp op de omzetbelasting. DAT de wachtmeesters Gresel en Loonen onderscheiden zijn met het di ploma van het Carnegie-Heldenfonds wegens redding van een vrouw bij de overstroming van de Maas rond Kerst mis '52 te Bergen (L.). DAT tegen de 57-j. W. T. G. L. van S. uit Amersfoort, die door anonieme brief kaarten de directeur van Soc. Zaken te Utrecht zou hebben beledigd, voor het Amsterdamse hof f 500 boete is geëist (bevestiging rechtba-n'kvonnjs). DAT de comniissaris der Koningin in Limburg gisteren te Heerlen de tweede politie-opleiding6school in ons land (de le staat te Wassenaar) opende. DAT tegen de 31-j. commies der belas tingen F. S. uit Zeist in Utrecht 10 rrrnd is geëist, waarvan 4 voorw.. wegens ver duistering in dienstbetrekking van ca. f 7767,—. derde gedeelte van het gebied ten Noordoosten van de vesting, van waarui het mogelijk is het voornaamste der twei vliegvelden te beheersen, in handen heb- Waarnemers in Hanoi schatten de tot Phoe geleden verliezen op bijna 20.000 dusver door de Vietminh voor Dien Bier man, dat is de helft van het aantal troe pen waarover zij by het begin van d< slag beschikten. Intussen rukken de communisten ook op in de staat Cambodja. Franse en Cam bodjaanse troeDen bereiden zich in aller ijl voor op een tegenoffensief. Het gebied van de strijd is woeste met wouden over dekte grond, spaarzaam bewoond door leden van de stammen der Moi's. Door dit eebied lopen slechts enkele wegen, die in de regentijd onbegaanbaar zijn. Het is niet mogelijk, doortrekkende troepen plaatselijk te bevoorraden. In de grote staat Vietnam hebben poli tieke en godsdienstige leiders gezworen, zich nimmer aan het communisme te zul len overgeven of enig compromis te steu nen. dat afbreuk zou kunnen doen aan de nationale onafhankelijkheid of vrijheid. De Vietnamese regering, die tegen vrede door onderhandelingen met de rebellen is. heeft een oorlogskabinet ingesteld, dat elke groep zal vernietigen die pleit voor een accoord met de communisten. Gen. Vandenberg overleden De bekende Amerikaanse generaal Hoyt S. Vandenberg is gisteren in Wash ington op 55-jarige leeftijd aan kanker overleden. De generaal was van 1948 tot Juni van het vorig jaar stafchef van de Amerikaanse luchtmacht. „Generaal Van", zoals hij bij de lucht macht werd genoemd, werd In October j.l. in een ziekenhuis van het Amerikaanse leger opgenomen. Hij werd geheel apart gelegd en mocht geen bezoek ontvangen. Generaal Vandenberg, afstammeling van Nederlandse immigranten en neef van wijlen senator Vandenberg. een van de meest vooraanstaande senatoren, die de republikeinse partij heeft voortgebracht, volgde ln 1948 generaal Spaatz als staf chef op. In deze functie werd hij de grote voorvechter voor de wederopbouw van de Amerikaanse luchtmacht, die na de tweede wereldoorlog aan kracht had ingeboet. In de voorbereiding van „D-day" had Vandenberg een zeer groot aandeel, waar bij hem zijn kennis, die hij bij de veld tocht in Noord-Afrika in '42'43 had op gedaan, zeer te stade kwam. Zijn twaalfde luchtmacht vormde in deze veldtocht de „vliegtuigparapluie" ter bescherming van de landstrijdkrachten. Gedurende de laatste wereldoorlog toonde de generaal grote moed, door vlie gend als tweede piloot, boordschutter of navigator aan verschillende bombarde menten op Duitsland deel te nemen. Eerste perziken en druiven zijn er Aan de veilingvereniging Honselersdijk werden gisteren de eerste perziken aan gevoerd door H. G. A. Persoon, waarvoor 47 Vi cent per stuk werd genoteerd. Tuinder A. G. Damen kwam met de eerste nieuwe druiven aan de veiling. Hiervoor was de prijs f3,65 per doosje (1V4 ons). Twee vooraanstaande Britten: Maar Britse atoomgeleerden geloven er niet veel van „De Russen zijn bezig met de ontwik deling vand eg evaarlijke N(ytrcgenium)- zo heeft de Britse ex-minister var buitenlandse Zaken, Morrison, in een toe spraak te Wellington (Midden-Engeland) verklaard. (De Nytrogenium- of stikstof- bom is, populair gezegd, een gewone atoombom, omgeven met stikstof Red.) Het linkse parlementslid Fenner Broek- way voegde hieraan later toe: „Niet alleen de beschaving, maar de gehele mensheid wordt door de N-bom bedreigdD« Russen zijn er in geslaagd, de N-bom t< ervaardigen". Intussen heeft Pandit Nehroe, de Indi sche premier, gisteren een beroep op d< grote mogendheden gedaan, een accoord te sluiten, volgens hetwelk men afziet verdere experimenten met de H-bom, ,dle het bestaan van mens en bescha ving bedreigt". Nehroe zeide in een rede het parlement, dat d'e 'betrokken gendheden de uitwerking van A- en wapens volledig zou moeten publiceren. De publieke opinie zou dan over het pro bleem zijn ingelicht en daarmee is al veel gewonnen, aldus Nehroe. Premier Churchill van Engeland heeft x>r Maandag een kabinetszitting bijeen- Winderig, maar zacht 7V7ADAT in het midden van de ajge- t lopen week Nederland binnen het bereik was gelegen van onstabiele polaire luchtmassa's, waarin herhaal delijk buien tot ontwikkeling kwa men,sl aagde Vrijdagmorgen zac lucht van subtropische oorsprong in, tot in onze omgeving door te drin gen. aldus deelt De Bilt mede. Dt ging bijna overal gepaard met wa motregen. De vr\je zware regenval, die Vrij dagavond in het midden en het Zui den van het land voorkwam, hing samen met het passeren van een uit het Westen komend koufrnt. Afkoe ling van betekenis bracht dit front niet, want de lucht er achter had eveneens een temperatuur van om streeks 10 graden. Wel was de voch tigheid van deze tucht iets kleiner, hetgeen Zaterdagochtend enkele op klaringen tot gevolg had. Intussen bevond er zich Zaterdag morgen op ongeveer 1000 km ten Wes ten van Noord-Ierland een zeer ac tieve depressie, die nogmaals grote hoeveelheden zachte en zeer vochtige Oceaanlucht naar West-Europa stuur deDeze lucht zal, nadt het binnen dringen er van wederom regen in ons land heeft gebracht, ook Zondag nog aanwezig zijn. In verband hiermede is de kans op zwaarbewolkt, maar zacht Zondagsweer groot, terwijl de Zuidwestenwind krachtiger zal wor- President en mevr. Coty komen in Juli Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt thans officieel mee: Zijne Excellentie de president der Franse Republiek en mevrouw Coty zul len van 21 tot 24 Juli a.s. officieel bezoek aan Nederland brengen. geroepen e i het Lagerhuis beginnen op die dag (over hetzelfde onderwerp: H-bom) grote debatten. Mimster Eden (Buiter.-'.-aTxtoe Zaken) ver klaarde in een rede te Belfast, dat de H-bom een verschrikkelijke waarschu wing inhoudt voor degeen die een aanval zju overwegen. Wat betreft de mededeling van Mor rison (bron onbekend) over de Stikstof- bom, zijn Britse atoomgeleerden sceptisch gestemd. Aan de ontwikkeling van de N- bom kleven zoveel moeilijkheden, o.a. de ontsteking door enorme wanmtereactie. dat zij het niet wel mogelijk achten, dat de Russen die reeds overwonnen hebben. Tijdens een massabijeenkomst op de centrale vismarkt van Tokio hebben de Japanse viskopers gisteren geëist, dat de Ver. Staten ophouden met de H-proeven cn dat Washington een schadevergoeding betaalt voor de geringere verkoop van tonijn, als gevol-g van de radio-actieve besmetting van enige vangsten. Nadat minister mr J. W. Beyen gistermiddag in Lisse de vijfde Keukenhof-tentoonstelling had geopend, heeft ook zijn echtge note een opening verricht. Met een gouden sleutel ontsloot mevr. Beyen het nieuwe paviljoen, waar de bloemsierkunst gede monstreerd zal worden. Naast mevr. Beyen de minister. Veel bewolking Het OJU. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Zondag: Zon van 6.10 u tot 19.17 u; Maan van 6.01 u tot 21.22 u. Maandag: Zon van 6.08 u tot 19.19 u; Maan van 6,26 u tot 22.52 u. Heden N.M. Op 10 April E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1