Yfïpner wint "t t N.A.T.O., sterk genoeg om aanval af te slaan OENICom Verzetsslachtoffers krijgen een betere pensioenregeling Opnieuw een grensincident om tractaatgronden O Markies Montagna weerlegt alle beschuldigingen Kamer voor de Binnenvisserij wordt ingesteld Ledental van vakbeweging in 6 jaar met 23 pet omhoog 7 ZATERDAG 3 APRIL 1954 MORGEN VIJF ]AAR OUD Atlantische Oceaan binnenzee van verbonden gemeenschap "JI/TORGEN BESTOND de N.A.T.O. vijf jaar, terwijl er gesproken wordt ItJ. over de welhaast uitgesloten mogelijkheid van Russische deelneming aan deze organisatie. De Russische voorstellen plaatsen de N.A.T.O. voor een groot probleem, omdat ze gericht zijn tegen een belangrijk onderdeel van de Atlantische organisatie: het Europese legerverdrag. Zo viert de N.A.T.O. haar vijfde verjaardag met meer kanonnen maar ook met meer moeilijkheden dan op enig ander ogenblik van haar bestaan. Het Noord- atlantisch verdrag is op 4 April 1949 te Washington ondertekend door twaalf Atlantische landen: de V.S. en Canada ten Westen en België, De nemarken, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, Engeland en IJsland ten Oosten van de Atlantische Oceaan. Griekenland en Turkije sloten zich in 1952 bij de organisatie aan. werd in September 1950 te New York genomen: Duitsland moet opnieuw bewapend worden. Rondom deze be slissing hebben zich alle moeilijkhe den gekristalliseerd en zij heeft de betrekkingen tussen de N.A.T.O.- landen gespannen gemaakt. Zowel om de Duitsers in het gareel te doen lopen als om hun herbewapening te vertragen, ontwierpen de Fransen haastig hun plan voor een Europese Ver- dedigings Gemeenschap, volgens hetwelk de Duitsers weliswaar de uniform zouden lantrekken, maar slechts als onderdeel an een Europees leger. De grote Krupp- fabrieken en andere wapencmidsen z den streng worden gecontroleerd door groep van zes landen, waarvan Duitsland slechts één was. Inplaats dat er thans nu een half mll- lioen geoefende Duitse soldaten langs de Elbe staan, heeft in de 3'.4 jaar, die zijn verlopen sinds het besluit om hen op nieuw te bewapenen, geen enkele Duitse soldaat wapens ontvangen. Waf doet Parijs De verwijderde achtergrond van de schepping van deze organisatie was, zoals in een toelichtend document werd opge merkt, de erkenning, dat de Atlantische Oceaan niet langer een barrière tussen de landen aan zijn kusten is. maar „de binnenzee van een nauw verbonden ge meenschap". De toetreding van Grieken land en Turkije heeft in dezen de Mid dellandse Zee aan deze „binnenzee" toe gevoegd. De rechtstreekse aanleiding tot het ont staan van de N.A.T.O. was evenwel het verontrustend bewustzijn, dat Rusland zijn legers had gehandhaafd, terwijl alle andere landen na de tweede wereldoorlog hadden ontwapend en dat Rusland begon zijn spieren te strekken. Begin 1948 was Tsjechoslowakije achter het ijzeren gordijn verdwenen. Datzelfde jaar bracht de blokkade van Berlijn, door middel waarvan Rusland probeerde, de Westelijke geallieerden uit Berlijn te ver drijven. De Berlijnse luchtbrug, georgani seerd door de V.S. en Engeland, deed deze poging mislukken. De herbewapening van de N.A.T.O., die begon met nauwelijks 15 divisies „langs de grens" door Midden Europa en een verspreide, slecht uitgeruste, luchtmacht, was niet onmiddellijk in volle gang. Het was een procedure, waar men zijn gemak voor nam. met vergaderingen van minis ters, die in het algemeen discussieerden over het bereiken van het doel van de N.A.T.O. „Het handhaven van de inter nationale vrede en veiligheid". Korea Toen kwam de schok van Korea, een oorlog, die naar de overtuiging van het Westen was aangesticht door Rusland. Het Westen wist niet, of dit het begin was van een kleine oorlog of van een grote. Dat was op 25 Juni 1950 en van die bewogen dag af is de organisatie van de kracht van de N.A.T.O. groots geweest. Thans zijn er 53 divisies, die als oorlog uitbreekt langs de grens kunnen worden opgesteld. Meer dan de helft van, met veel meer dan de helft van vuurkracht, is geconcentreerd in West- Europa. De andere helft bevindt zich in Griekenland en Turkije en deze beide kleinere mogendheden hebben een verde digingsverdrag met Zuid-Slavië. Er zijn bovendien 45 reserve-divisies, die al thans in theorie binnen 30 dagen te velde kunnen staan. De luchtmacht is van letterlijk niets gegroeid tot 4500 toestellen, voor grootste gedeelte met straalaandrijving tegen het einde van dit jaar zal dit aantal zijn gestegen tot 5700. Bases voor zware bommenwerpers zijn aangelegd in Enge land en Noord-Afrika. Van niet meer dar een dozijn in 1949 is het aantal vooi Frankrijk, het voornaamste bolwerk in de verdediging van de N.A.T.O., wordt verscheurd door binnenlandse onenigheid de goedkeuring van het Europese leger, dat het zelf heeft bedacht. Als het drag inzake de Europese Defensie Ge meenschap, dat thans aanhangig is bij het Franse parlement, uiteindelijk wordt af gewezen, zal Amerika ernst maken met beangstigende herwaardering zijn verdedigingspolltiek, voorzover Eyro- pa daarbij betrokken is. Als U een pakje sigaretten per dag rookt, krijgt U in 11 dagen Deze nadelige gevolgen van de sigaret tenrook voorkomt U met Dcnicotea. Overtuigt U zelf en «haft U het Denicotea-sigarettenpijpje aan. Denicotca wordt door vele doctoren cn tandartsen sterk aanbevolen. Denicotea-kristalfiltcrs bevrijden U van de hinderlijke rokershoest en door het gebruik ervan spaan U hart cn longen. Bovendien kunt U ten volle blijven genieten van de originele smaak cn het aroma van Uw sigaret. et degelijke, onder wetenschappelijk toezicht staand Dcnicotea-fabrikaar garandeen U ten volle het gewenste resultaat. Waoht U voor namaakt Ieder ongineel Dcnicotea-pijpje en-filter de r Denicotca. Let daarom speciaal op het wereldmerk Verkrijgbaar in de speciale sigarenwinkels straalvliegtuigen geschikte bases gegroeid tot 140. Voorts zijn in West-Duitsland atoomwapens gestationneerd. Dit alles is het resultaat geweest var heel wat ernstige overpeinzingen na d« zomer en herfst van 1950. Deze overpein zingen leidden tot een koerswijziging op grote schaal, troepen zouden met spoed naar Europa worden gedirigeerd en ge neraal Dwight D. Eisenhower werd geko zen tot opperbevelhebber van Shape (Supreme Headquarters Allied Powers in Europe). De grote beslissing, die aanleiding tot veel moeilijkheden zou geven, Ook Duitsland zal wellicht op veront rustende wijze zijn positie opnieuw onder de ogen zien en zich afvragen of het eeuwig onbewapend moet blijven en kwetsbaar door Russische druk, omdat :ijn erfvijand Frankrijk, een struikelblok wordt voor de Duitse vooruitgang in plaats van de vriend en bondgenoot, die het krachtens de E.D.G. zou zijn. Ook Frankrijk vraagt zich af, of het zijn eigen politiek niet dient te herzien. Binnen het parlement eist een sterke groep, dat Frankrijk zich uit Indo-China zal terugtrekken om zijn positie in Europa erstevigen en een standpunt in te sn, dat in grotere mate onafhankelijk in Amerika en misschien minder te gen Rusland gericht. De komende maanden zullen beslissend zijn. In die maanden zal het Amerikaanse Congres beslissen, of het verdere hulp zal verlenen aan een weerstrevend Frankrijk. Zal de conferentie te Genève schot bren gen in de oplossing van het Indochinese vraagstuk of de dingen laten waar ze zijn? En zal Frankrijk eindelijk moeten beslissen, of het zijn leger binnen de Europese Defensie Gemeenschap zal ver enigen met dat van Duitsland, of door de E.D.G. te verwerpen het risico zal lo pen, de steun van Amerika te verliezen. Verwerping van de E.D.G.. welke de communistische wereld zo welkom zou zijn, zou de duurzaamheid van de N.A. T.O. op de proef stellen, precies op het ogenblik, waarop haar apparaat goed be gint te werken. Het is misschien enig in de geschiede nis, dat 14 landen zo bereidwillig tot elkander zijn gekomen om elkaar hun militaire geheimen te onthullen, hun eigen industrieel en financieel potentieel met elkaar te bespreken en hun eigen plannen en hun eigen politiek te wijzigen ze aan te passen aan de algemene planvorming van de Raad van de N.A. T.O. De grootste bedreiging voor de N.A.T.O. komt dus niet van binnen uit <aar spruit voort uit oorzaken, waar- /er zij in het geheel geen macht heeft. De N.A.T.O., welker leden het vorige jaar 65^4 milliard dollar hebben uitge geven voor de verdediging, is nu volgens haar opperbevelhebber in Europa, gene raal Alfred M. Gruenther, sterk genoeg aan elke onverhoedse aanval van de Russen het hoofd te bieden. Maar elke hoge functionaris bij Shape en bij de N.A.T.O. is zich er van bewust, dat de komende maanden een crisis-periode zul len brengen, die door een lid van het Franse kabinet is omschreven als „de donkerste periode sinds de oorlog". Wetsontwerp aanvaard Aftrek van andere inkomsten blijftzo nodig nieuwe wijzigingen van de wet buiten pensioen (1940-1945), waardoor de pensioenregeling voor verzetsslachtoffers wordt verbeterd, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Tevoren had de minister van Maatschappelijk Werk, mr F. J. F. M. van Thiel, nog opheldering gegeven over verscheidene punten die ka merleden aan de orde hadden gesteld, DE NIEUWE AMERIKAANSE SHAG VAN DOUWE EGBERTS Accoord met Australië over emigratie De secretaris-generaal van het Austra lische departement voor immigratie, de heer T. Heyes, die enkele dagen in ons land vertoeft, heeft gisteren besprekin gen gevoerd met de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, en de regeringscommis saris voor de emigratie, mr ir B. W Haveman. Er werd overeenstemming be reikt over een aantal punten inzake het vervullen van faciliteiten en de insche ping van de immigranten. Den Haag spaarde drie millioen Bij de Nutsspaarbank in Den Haag is in Maart j.l. 3 millioen meer ingelegd dan terugbetaald tegen 1,3 min vorig jaar, doch niet zo veel als in Februan j.l. toen er 4.3 mfln overgehouden werd De stortingen bedroegen ƒ8.8 (v. j. 5.9' min. de terugbetalingen ƒ5.7 (4,6) min, waardoor het aan inleggers verschuldig de bedrag tot ƒ130,1 min steeg <v. j ƒ103.6 min), verdeeld over 212 891 (203.200) beleggers. Duitser jaagde Nederlander weg Politie legde zich in een hinderlaag en greep in bij handgemeen PNIETJW IS HET tot een grensincident gekomen in verband met de kwestie van de tractaatgronden. De Duitser Johan Schabrucken is gistermorgen gewapend mei een riek verschenen op het land te Siebenge- wald (L.) dat vroeger zijn eigendom was en heeft onder bedreigingen een daarop werkzame knecht van een Nederlandse pachter weggejaagd. De knecht waarschuwde zijn werkgever, die de politie van een en ander in kennis stelde. Later is de landbouwer zelf r land gegaan, terwijl politiemannen zich in de nabijheid in hinderlaag legden. Opnieuw verscheen S. na enige Ujd. Het kwam tot een woordenwisseling handgemeen tussen beide manr.i politie greep echter spoedig in en maakte proces-verbaal op tegen de Duitser. Het land was na de oorlog door het Nederlands Beheersinstituut als ont- De zaak-Montesi (Mulo) „Twee maanden lang hebben ze mij met handen modder gegooid DE GEHEIMZINNIGE MAN Ugo Montagna werd gisteren in een week blad geciteerd ontkend te hebben dat hij aan het hoofd stond van een bende in verdovende middelen of dat hij Wilma Montesi kende, de vrouw, wier dood hem en andere hoge personen in een schandaal verwikkeld heeft. Deze verklaring, de eerste in haar soort afgelegd door Montagna, werd ge publiceerd in het weekblad „Le Ore". In een brief, geschreven door de voormalige vriendin van Montagna, Anna Maria Caglio, en aangeboden aan het hof, wordt hij er van beschuldigd „de hersens" te zijn van een bende, die in verdovende middelen handelt. In dezelfde brief wordt ver klaard, dat Piero Piccioni, zoon van de minister van Buitenlandse Zaken, de „moordenaar" van de bende was. De minister meende dat de wet dooi het uitstel en door nader overleg mei verschillende instanties een goede rn'houa heeft gekregen. De ambtenaren behan delen de wet met grote liefde, evenals de uitvoerende organen, omdat men ge voelt, dat hier sprake is van een ere- sahuld. De verzorgingsgedachte ziet spr., even als de heer Kikkert (C.H.), als een na tionale verzorging door het Nederlandse volk. Hij acht het niet juist te spreken van een steun- en verzorgingselement, waarvan de Nationale Federatieve Raad in zijn adres gewaagt. Men kan z.i. niet zeggen, dat verzor ging iet6 oneervols zou hebben. De minister betoogde, dat de aftrek van andere inkomsten noodzakelijk is om te komen tot het uitgangspunt der wet: het handhaven van de verzetsslacht offers of hun nagelaten betrekkingen In hun sociaal milieu De pensioengrondslag moet daaraan gekoppeld blijven. De practijk van zeven jaar heeft doen zien, dat het uitgangspunt en de toepas sing der wet goed zijn geweest. Thans Viji Dronken achter het stuur jaar ontneming van rijbevoegdheid geëist „Weer een sprekend voorbeeld van het bijzondere gevaar, schuilend in alcoho'- muibruik door automobilisten." Zo heeft de officier van Justitie bii de Amster damse rechtbank gisteren het geval ge noemd van de ofi-jarige A. N. F. v d. B., tegen wie hij zes maanden gevan genisstraf plus vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste. Verdachte zou op 29 Januari 's avonds mevr. Bos uit Amsterdam, die met haar zoon op de Velzerweg niet ver van de overweg Sloterdijk wandelde, hebben aangereden en met grote snelheid zijn weg hebben vervolgd. Het slachtoffer is later met een schedelbasis- en een been- fractuur naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij nog steeds wordt verpleegd. B. zou eerder die avond zes borrels en negen kleine glazen bier hebben ge dronken. Uitspraak op 14 April. Oplocht op Zondag 6 boete geëist Voor de Maastrichtse kantonrechter is gisteren op korte termijn behandeld een overtreding van de Zondagswet, aie jl. Zondag is begaan. Zoals men weet, werd toen een optocht gehouden ter ge legenheid van het veertigjarig priester jubileum van een der pastoors ln Maas tricht. Vier kerkmeesters stonden nu te recht, omdat zij deze optocht hadden georganiseerd. De ambtenaar van het O M. was van oordeel dat het hier een optocht gold zonder godsdienstig karak ter. Hij eiste tegen elk van de verdach ten een boete van zes gulden. De kan tonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen worden enige verbeteringen aangebracht die algemeen zijn toegejuicht. De minister zegt toe oog, oor en hart zullen hebben voor critiek als deze- komt en hij zal dan niet lang wachten met eventuele wijzigingen. Hij zal dan het verlenen van terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954 bevorderen. Limburgs oudsie inwoonster (bijna 102) overleden In het tehuis Calvarieberg te Maas tricht, waar zij sinds 1948 werd ver pleegd, is gisteren in de leeftijd van bijna 102 jaar overleden mevrouw M. E. H. JongenMiontulet. Zij is slechts een paar dagen sukkelend geweest, zonder dat er van een ziekte sprake was. Op 4 Mei 1953 vierde zij als oudste inwoon ster van Limburg haar 101ste verjaar dag. Wonogiri (na eerste reis) later binnen Het nieuwe motorschip Wonogiri va de Kon. Rotterdamsehe Lloyd, dat ko mende uit Indonesië vandaag in de i avond van zijn eerste reis te Rotterdam zou terugkeren na reeds enige dagen extra oponthoud te hebben gehad In Middellandse Zeehavens, moet door dichte mist op zee met verminderde snel heid varen, zodat het nu niet vóór Zon dagmorgen zeven uur aan de Lloydkade Minister Suurhoff bij herdenking Expogé De Ned, Ver. van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd organiseert een plechtigheid ter herdenking van de in de oorlog gevallenen, te houden op Maandag 10 Mei 's middags om half vlei op de erebegraafplaats te Bloemendaal. Minister J. G. Suurhoff zal daar een rede houden. ,.Ik ben de man van het schandaal", aldus zou Montagna verklaard hebben. „Twee maanden lang, van dag tot dag wordt de publieke opinie door de pers van alle schakeringen op de hoogte ge bracht van alle bijzonderheden van mijn leven, mijn verleden, mijn heden en zelfs een beetje van mijn toekomst". „Men heeft mij- mét handen modder ge gooid, zonder mé de kans te geven me te verdedigen en zonder de mogelijkheid te verklaren en uit te schreeuwen, dat juf frouw Anna Mario Caglio slingert tussen de gevangenis en het gekkenhuis en dat alles wat over mij in omloop gebracht Is eenvoudig niet waar is". „Ik heb de arme Wilma Montesi nooit gekend", aldus de verklaring. „Het recht zal de waarheid aan het licht brengen. En ik ben de eerste om er een beroep op te doen". „Piero Piccioni heeft niemand ver moord, evenals ondergetekende niet de leider is van een bende smokkelaars in verdovende middelen. Dit is de waar heidAls de openbare mening dorst naar schandalen, kijk dan daarvoor niet uit naar Montagna. Er zijn vele andere aspecten die opgehelderd dienen te wor- De verklaring, die vergezeld was van een aantal foto's, die het blad van Mon tagna mocht maken in zijn jachtverblijf. is de eerste rechtstreekse toespeling, die hij op het Montesi-schandaal gemaakt heeft. Eerder heeft hij een formele ontken ning afgelegd over een rapport van de caribinieri, dat hij een nazi-spion ge weest was, agent voor de geheime politie en gast op de braspartijen van de groten in de laatste dagen van het fascisme. Hij heeft een proces aanhangig gemaakt te gen de officier die het_ rapport onder tekend had. Montagna verdedigde ook zijn titel van markies, die volgens sommige bladen niet echt is. Hij heeft aan „Le Ore" mee gedeeld, dat de titel hem in 1946 ver leend werd door ex-koning Umberto. Hij zei verder, dat de zwartharige Anna Maria, wier getuigenis het meeste mate riaal voor het schandaal verschaft heeft, ljem verleden week opgebeld heeft en hem „mijn vette aardappel" heeft ge noemd. Hij zei, dat zij begon te huilen toen zij zijn antwoord hierop hoorde. Montagna deelde voorts mede, dat hij getracht had „zich te ontlasten" van Anna Maria na een week van vriend schap met haar. „Werkelijk, Anna Ma ria is een meisje dat je gauw beu bent". De jonge Piccioni heeft zich in een ander weekblad verdedigd. In „Epoca" verklaart hij: „Gedurende een jaar van onderzoek en polemiek zou het gemakke lijk geweest zijn te bewijzen dat ik met deze gehele zaak niets te maken heb". De jazz-pianist, zoon van de minister van Buitenlandse Zaken, zei: „De zin voor waardigheid" had hem doen zwij gen na de beschuldigingen. eigend vijandelijk vermogen aan de Lim burgse gemeente Bergen, waarin Sieben- gewald ligt. verkocht, die het heeft vpt- pacht aan enkele ingezetenen. Op for mele gronden werd deze verkoor vorig jaar door de Raad voor Rechtsherstel nietig verklaard S. eiste zijn grond terug, maar de gemeente Bergen ging in beroep, ook al wegens het feit dat met overheidsgeld voor ettelijke dutzer den guldens cultuurtechnische verbete ringen op de grond zijn uitgevoerd. Dit beroep is omstreeks Kerstmis in behan deling genomen, maar de uitspraak is nog steeds niet gevolgd. Wel is bepaald dat hangende dit beroep de Nederlandse pachters in het volledig genot van rechten zouden blijven. Verzoek van Kamerlid Sta lezingen in winkels na sluitingstijd toe Het Tweede Kamerlid Stufkens (PvdA) heeft schriftelijk aan minister Zijlstra verzocht, een wijziging van de Winkel sluitingswet te bevorderen waardoor B. in W. de bevoegdheid krijgen, toestem ming te verlenen voor het houden van lezingen ln winkelruimten na sluitings tijd. Het Kamerlid heeft dit verzoek ge daan naar aanleiding van een uitspraak de Hoge Raad, waarbij werd beslist dat het houden van zulke lezingen straf- Staten vergaderen in de Ridderzaal De vergadering van Prov. Staten, die DiDSdag a s. wordt gehouden, zal om 11 uur ln de Ridderzaal in Den Haag aan vangen. In deze zitting komt de bouw van het Provinciehuis aan de orde. Minister Mansholt heeft besloten een contactcommissie in te stellen voor vraagstukken op het gebied van het wel zijn ten plattelande. Voorzitter is ir A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, te Voorburg. Secretaris Is Ir J. M. van Rossem, inge nieur bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tweede Kamer accoord Particuliere organisaties krijgen stemsport vissers mogen niet peuren DE BINNENVISSERIJ zal aan meer regels worden gebonden als een wetsontwerp tot wijziging van de visserijwet van kracht wordt, dat de Tweede Kamer gisteren z.h.st. heeft aangenomen. Deze regeling is nodig omdat de binnenvisserij en kustvisserij ernstig in het gedrang dreigen te komen. Aan de ene kant neemt namelijk door inpoldering, drooglegging, normalisering van rivieren en beken e.d. de oppervlakte water voor deze visserij steeds af. Aan de andere kant neemt het aantal sportvissers uit binnen- en buitenland voortdurend toe. Verhoging van de productiviteit van het nog beschikbare viswater is daarom dringend nodig. In het wetsontwerp werd nu voorge steld, een kamer voor de visserij In te stellen, samengesteld uit leden, die de beroepsvisser!) en de sportvisserij en de eigenaren van het visrecht of viswater vertegenwoordigen. De kamer zal wor den belast met de taak het doelmatig bevissen van de kust- cn binnenwateren bevorderen en een redelijke verdeling n het visrecht te bewerkstelligen. In deze taakomschrijving is zowel gedacht aan het toezicht op de uitgifte van ver gunningen en op overeenkomsten tot verhuur van Visrecht als aan het belang de samenvoeging van versnipperde visrechten en van de verdeling van het viswater tussen de beroeps- en de sport visserij. Het toezioht op het uitgeven van vergunningen is in zover beperkt, dat niet elke vergunning de toestemming van de kamer behoeft, maar dat de recht hebbende slechts een beslissing van de Kamer nodig heeft over de vraag of en in' hoever en onder welke voorwaarden hij vergunningen mag uitgeven. Het toezicht op de overeenkomsten in huur en verhuur van visrecht strekt zicih verder uit. Voorgesteld wordt een regeling overeenkomende met die, welke het paohtbesluit visrecht 1941 kende Echter is naast de onmisbare besoher- ming van een doelmatige bevissen en ven de verbetering van de visstand in sterkere mate op de voorgrond geplaatst. Ook groentenexporteurs boos op België De Alg. Ned. Bond van Groenten- en Fruitexporteurs heeft in een brief aan minister Mansholrt zijn instemming be tuigd met de motie, die op 25 Maart is aangenomen door de algemene vergade ring van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. In deze motie werd protest aangetekend tegen de wijze waarop België bij de invoer van groen ten en fruit het landbouwprotocol toe- Canadese hoofdofficieren bezoeken ons land Een gezelschap, bestaande uit achttien leden van de staf en studenten van het National Defence College van Canada zal op 28 April op Schiphol aankomen voor een tocht door Nederland. De groep kom/t uit Engeland en zal zich na het bezoek aan ons land naar 'België bege ven. De studenten zijn hoofdofficieren van de drie strijdmachten en ambtena ren van verscheidene departementen. Ruim 1.1 millioen leden Vermogen bedroeg vorig jaar f 64 millioen Het totale ledental van de Nederlands? vakbeweging bedroeg eind vorig j 1.137.800, dat is 346.600 meer dan in 1947 (het eerste normaal te achten na-oorlogae jaar). Bij deze cijfers, verstrekt door het C.B.S., zijn de leden van de communis tische E.V.C. niet inbegrepen, omdat deze vakcentrale geen opgave heeft verstrekt. Van de 1.137.800 aangeslotenen zijn 970.000 georganiseerd in een vakbond die is aangesloten bij een der vier grote vak- centralen, en wel bij het N.V.V. 435.700, de K.A.B. 334.700, het C.N.V. 183.200 en de N.V.C. 17.500. Wanheer men echter rekening houdt met de stijging van het aantal personen dat ln Nederland in loondienst was, ls de stijging van het ledental niet 44. 23 procent. Bij de vakbeweging zelf waren eind vorig jaar 1860 personen ln dienst, tegen 1729 een jaar tevoren. Ook de geldmiddelen van de vakcen- tralen en de ai dan niet bij haar aan gesloten vakbonden zijn aanzienlijk rui mer geworden. Was in 1951 het totaal vermogen reeds f 54V4 millioen, eind 1952 was het gestegen tot meer dan f 64 mil- Toch ls dit vermogen zeker niet hoog, Indien wij het vergelijken met de ont vangen contributies. De jaarlijkse contributie-ontvangsten bedroegen in 1953 meer dan f 36 millioen De gemiddelde jaarcontributie per lid was f 29. Dit gemiddelde wordt echter laag ge houden door de geringere contributie hen. die aangesloten zijn bij een bond de N.V.C. of die lid zijn van een niet bij een centrale aangesloten bond. De gemiddelde jaarcontributie bij de drie grote vakcentralen N.V.V.K.A.B. en C.N.V. bedroeg respectievelijk 38, 35 en 31 gulden. Hans Henkemans krijgt Prof. V. d. Leeuw-prijs De minister van O., K. en W. heeft de Prof. v. d. Leeuwprijs voor 1953 ingesteld samenwerking met Philips' Phonogra- fische Industrie, toegekend aan Hans Henkemans voor diens Concert voor viool orkest. De Jury bestond uit prof. dr A. A. Smljers, Eduard van Beinum en Sem j Dresden. Andere naam Eerst waren er tegen het wetsontwerp nogal wat bezwaren. Men vond dat de regeling veel te ver ging. De regering heeft daarom in haar voorstel verschil lende wijzigingen aangebracht. Het re sultaat was, dat de meeste kamerleden gisteren hun instemming met het ont werp konden betuigen, al was er nog op verscheidene punten critiek. Minister Mansholt zei in z|jn antwoord, aanvankelijk op het standpunt te hebben gestaan, dat paahtdwang onmisbaar was. B|j het overleg is h|j gaan weifelen en tenslotte tot de overtuiging gekomen, dat de pachtdwang niet nodig is. Wat een opmerking van de heer Van Vooral voor kleuterB, kinderen, a.a. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocolade- smaak, bjj apofhekers en drogisten. der Zaal (AR.) over de naam van de kamer vbor de visserij aangaat, zei spr., dat het er z.l. weinig toe doet hoe het college heet. De minister was echter be reid de naam te veranderen in Kamer voor de Binnenvisserij. In het wetsontwerp was voorgesteld, alle bestuursleden en hun plaatsvervan gers te laten benoemen door de minister. Thans bleek de heer Mansholt echter be reid, amendementen van de heer Van der Ploeg (K.V.P.) over te nemen, die beogen alleen de voorzitter, de plaats vervangend voorzitter en de secretaris sen van de kamer te doen benoemen door de minister. De leden zullen nu worden benoemd door de organisaties van be roepsvissers, van sportvissers en van or ganisaties, die de eigenaren van viswater en visrecht vertegenwoordigen, ieder van deze voor een derde. Voor het tegengaan der waterveront reiniging zal de minister nader overleg gen me: ambtgenoten Het aantal leden van de kamer zal driemaal drie of drie maal vier bedragen. Ernstig zal worden overwogen leden door de Stichting voor de landbouw te laten aanwijzen. Een al gehele herziening der visserijwet Is nog niet begonnen, maar spr. meent dat deze toch wel nod-ig ls. Wat het doelmatig bevissen aangaat, dat is een rekbaar begrip. De Kamer voor de Binnenvisserij zal daarvan een omschrijving hebben te geven. De minis ter verklaart verder bereid le z|jn tot een wijziging, waardoor sportvissers niet meer zullen mógen peuren. Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.st, aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11