Smyslov dwong wereldkampioen eindelijk op de knieën de Overzeese Rijksdelen in Eerste Kamer Economie en Financiën I9S| NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 9 DONDEHDAG I APRIL 1951 Wereldkampioenschap schaken Uitdager maakte op fraaie wijze in eindspel gebruik van zijn loper (Speciale berichtgeving) MOSKOU, 31 Maart 1954. In de zovende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap heeft Smyslov zijn eerste overwinning behaald na een fijne behandeling van het eindspel. De uitdager heeft op fraaie wijze in het eindspel gebruik gemaakt van de grote kracht van zijn loper. Het is de wereldkampioen ditmaal niet gelukt uit de stelling een afdoende verdediging te puren. Reeds tien zetten na de hervatting moest hy de vlag strijken. De zevende partij, welke was onderbro ken in de volgende stelling: Wit (Smys- low): Kf3, Td3. Rf6, pionnen a3. g3, h4; Zwart (Botwinnik): Kc5, Ta8, Pe6, pion nen a5, b4. f5., had het volgende slot 41. h4h5 De verwachte zet 4 1Ta8a 7 Het eveneens verwachte antwoord, daar hét de enige manier is om voorlopig de opmars van de h-pion te stuiten. 42. Td3e3 Ook deze zet ligt voor de hand, omdat de zwarte koning wordt teruggedrongen ter bescherming van het paard. Immers dit paard kan niet weg, daar anders de witte koning binnendringt. 4 2Kc5—d6 Hier komt 42Kd5 niet in aanmer king wegens 43. Te5 t 43. Rf6e5 f Een belangrijk schaakje, omdat de koning niet goed naar de zevende rij kan gaan, immers op 46Ke7 zou volgen 48. h6, Kf8, Rg7t Pg7: 50. h7 en wint of 49Kf7 50. Te6 enz. 4 3Kd6—d5 44. Re5—b2 Met de dreiging 45. Te5t en winst van de f-pion. 4 4Kd5d6 45. Te3d3t Thans zou op 43. Te5, ba3: volgen. 4 5Kd6c5 46. Td3—d2 Met fijne manoeuvres heeft wit elke mogelijke tegendreiging van zwart in de kiem gesmoord. 4 6Ta7h7 47. Td2h2 Kc5—d6 48. a 3a4 Legt de zwarte pionnen vast op de kleur van de witte raadsheer. 48Kd6e7 49. g3g4 Nu kan wit zonder bezwaar deze nieuwe dekking aan pion h5 geven, waarmede Th2 tevens weer vrijheid van beweging krijgt. 49. f5—f4 Zilveren molen-tournooi L.F.C. Quick Boys klopte H.O.V. met 53 Quick Boys, de laatste tijd uitstekend op dreef, heeft ook gisteravond in de lichtwedstrüd tegen de Rotterdamse tweede-klasscr H.O.V. een goede presta tie geleverd. De KatwUkse ploeg, die met verscheidene Invallers speelde, heeft de technisch betere Maasstadbewoners ver diend met 53 geklopt. Quick Boys nam in de eerste-helft de leiding door Floor Schaap maar even later maakte H.O.V. door De Kok gelijk. Nog voor de rust gaf Steenbeek met een scherp schot de Katwijkers opnieuw de leiding (21). Hoewel H.O.V. in het veld uitstekend spel te zien gaf, bleek de schotvaardigheid gering. Na de hervatting was de strijd weer geheel open. Quick Boys bleek echter met zijn open aanvallen veel gevaarlij ker. V. d. Oever bracht de stand op 31, en even later was het dezelfde speler, die de voorsprong vergootte, 41. H.O.V. Ikwam toen verwoed opzetten en na tal van vergeefse pogingen wist Dammers op goedkope wijze de achterstand te ver kleinen (4—2). De Rotterdammers kwa men terug en hadden door de ex-Xerxes- crack Beun nogmaals succes (43). Verder liet Quick Boys het echter niet komen, en er volgde hierna weer een gelijkopgaande strijd. Enkele minuten voor het einde wist v. d. Oever uit een strafschop de score op 53 te brengen en daarmede was de strijd beslist. Engelse league In de le divisie van de Engelse League heeft Sunderland voor een grote verras sing gezorgd door de lijstaanvoerder en bekerfinalist West Bromwioh Albion met 21 te overwinnen. Ook Preston North End, dat zich Zaterdag voor de beker- eindstrüd plaatste, kreeg een nederlaag te slikken. Blackpool wees Preston met 42 terug. Aston Villa won met 21 van Sheffield Wednesday. Militair elftal won met 43 van Noordhollands elltal De lichtwedstrijd, welke het Neder lands militair elftal op het Z.F.C.-terrein te Zaandam tegen het Noordhollands KNVB-elftal heeft gespeeld, leverde een verdiende 43 zege op voor de militairen. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, waarin de militairen vooral voor rust een klasse beter speelden dan het Noord- Hollandse elftal. In het militaire team nam Kuysterman (Internos) de plaats in van doelverdediger Van der Burgt (BW), Schouten (Excelsior), speelde in de plaats van de ADO'er Rijnvis op de linksbuitenplaats. Het was invaller Schouten, die na drie minuten spelen de militairen een 1—0 voorsprong gaf. Na dertien minuten verhoogde de Ajacled Van der Wel, die als midvoor bijzonder op dreef was. de score tot 2—0. Uit een corner verkleinde Ten Braak van HRC de achterstand maar voor rust trof Van der Wel nog tweemaal de roos, zodat de militairen met rust een 41 voorsprong hadden. Goed stuwend werk van half- speler Smit van ZFC gaf het Noordhol lands elftal een licht veldoverwicht. maar de militaire verdediging was paraat Door Groot van Zaandijk en Stelling van West-Fricia werd de achterstand tot 4—3 verkleind. Bijna had Fleur van KFC in de laatste minuten nog voor de gelijk maker gezorgd, maar Kuysterman wa; op zijn post. Hier brengt fg4 t evenmin redding, aan gezien daarna het binnendringen van de witte koning niet kan worden verhinderd. 50. Th2d2 Zwart geeft het op, want tegen 51. Td5 heeft hij geen parade meer. De stand is thans: Botwinnik 4%, Smyslow 2Vs pnt. Heden wordt de 8ste partij gespeeld. Persoonlijk kampioenschap L. D. D. B. In de zesde ronde kwam de eerste ver rassende uitslag, namelijk de overwin ning van Th. Uitenbogaard op J. Slinger land. De partij utas zeer ingewikkeld met de beste kansen voor wit. Beide spe lers kwamen in een hevige tijdnood tenslotte kreeg wit de overwinning. Laterveer en W. Leeuwenburg roeelden een slordige partij, waarin veel werd geruild. Wit wist schijfwinst af te dwingen, waarna zwart spoedig moest opgeven. M. Brinks en J. Slingerland speelden een klassieke partij, waarin zwart moest opgeven. De stand is nu: 1 W. Heemskerk 8 uit 5; 2. 3 cn 4 J. J. H. Mertens. Th. Uiten- bogaard en J. Slingerland 6 uit 5; 5 I. La. terveer 5 uit 4; 6 W. Leeuwenburg 3 uit 7 M. Brinks 0 uit 5. Voorts werd nog Bspeeld J. SlingerlandI. Laterveer. Het programma voor de laatste ronde luidt: W. Heemskerk—W. Leeuwenburg: I. LaterveerM. Brinks; Th. Uitenbo- gaardJ. J. H. Mertens. „Knokploeg" van D.E.B. gestraft Naar aanleiding van het gebeurde tij dens de wedstrijd DEBNAC, welke Za terdag 27 Maart j.l. in de Zaterdagmid dagcompetitie van de afdeling Brabant de KNVB te Breda werd gespeeld, heeft het bestuur van DEB geen halve maatregelen genomen. De speler J. Ver- meeren, die scheidsrechter Tange uit Breda enkele vuistslagen toediende, werd als lid van DEB geroyeerd, terwijl P. Oomen, die eveneens de arbiter aanviel, voor de rest van dit seizoen van het gpe- ran wedstrijden voor DEB werd uit gesloten. Cor v. d. Gijp in het B-elftal Het Nederlandse B-elftal, dat Zaterdag 3 April te Den Haag tegen België B speelt, is door de kéüzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Mouw (Rapiditas): Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem); Midden: Temming (DOS); Krist (Ajax) en Van Schijndel (SW) aanvoerder: Voor: Van Ede (Sparta), Brooymans (RAC), Van der Gijp (Emma); Ummels (MW) en_toure (NOAD). reserves voor deze ploeg zullen nader worden aangewezen. Mishandeling van scheids rechter zwaar bestraft De lekenrechtbank van Tuttlingen (Did.) heeft een voetballer, die een scheidsrechter mishandeld en met de dood bedreigd had. veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. In het vonnis werd met nadruk vastgesteld, dat scheidsrechters onder alle omstandig heden tegen uitspattingen van voetbal fanatici beschermd moeten worden. Kring Zwemcompetitie Hedenavond om acht uur heeft in de Regentes de tweede ontmoeting in de Kring Zwemcompetitie plaats. Buiten het gewone zwemprogramma wordt een selectie-waterpolowedstrijd gespeeld tussen twee Haagse combinaties De opstellingen zijn: Ploeg A: d. H. Vos (DZV); a. J. Kooi (DZV), Y. Hofstede (DVZ) en J. Brokke (DVZ): v. W. van Zijl (Sleutelstad); W. Goedhart (DVZ); W. de Groot (DZV). Ploeg B: d. A. Plezier (De Zijl); a.: P. Eradus (Sleutelstad), W. van Rooyen (Sleutelstad) en R. Rademakers (Zian); v.: L. ten Berge (HZPC); E. Ran (Zian); en O. Rademaker (HZPC). Deze wedstryd dient om een combi natie samen te stellen, welke op de inter nationale wedstrijden van HZPC op Vrij dag 9 April tegen Zian I zal spelen. Ned. Daviscupploeg tegen Brazilië op METS-banen Het bestuur van de Braziliaanse Ten- nisbond heeft de K.N.L.T.B. doen weten dat het de uitnodiging, om met de Bra ziliaanse Daviscupploeg op Vrijdag 23, Zaterdagmiddag 24 April a.s. op de METS-banen te Soheveningen een oefenwedstrijd tegen het Nederlandse Daviscupteam te spelen, heeft aangeno men. .Uit welke spelers de Braziliaanse ploeg zal bestaan is nog niet bekend. R.C.L. speelt erewedstrijd tegen A.S.C. Ter gelegenheid van het behaalde kam. pioenschap en de promotie naar de derde klas, speelt RCL Zaterdagmiddag half vijf in het Leiderdorpse sportpark een erewedstrijd tegen ASC. De Australiër John Davies, die met een tijd van 2 min. 34.4 sec. te Helsinki het Olympisch kampioenschap op de 200 meter schoolslag won, heeft zich uit de wedstrijdsport teruggetrokken, waar hij zijn studie in de rechten gaat voort- zetten. In groep 3 van de voorronden van het tournooi om het wereldkampioen schap voetbal heeft Ierland te Wrexham met 21 van Wales gewonne Alsnog vergoeding voor grensgelden Aanvragen moet men vóór 1 Augustus indienen De regering heeft besloten, voor alle ia de bevrijding door Nederlandse onder danen aan de grens ingeleverde rijksmar ken, rentemarken en geallieerde marken, ot dusverre onvergoed zijn gebleven, onder bepaalde voorwaarden alsnog een •goeding toe te kennen. Deze vergoe ding is met het oog op de Duitse geldzui- vering vastgesteld op ƒ5,85 voor elke 100 ingeleverde marken. Een desbetreffende beschikking van de linister van Financiën is opgenomen tn de Nederlandse Staatscourant van heden. De arbeidsbureaux van de plaats rei en met ingang van heden formulieren uit, waarop de aanvragen om vergoeding schriftelijk moeten worden gedaan. Uiter lijk 31 Juli 1954 kan een dergelijk verzoek nog worden ingediend. Ofschoon valt te ramen, tot welk be drag vergoeding zal worden gegeven, zou het feit, dat aan de grens ca 75 mil- lioen marken zijn ingeleverd, waarva millioen reeds zijn vergoed (ingevolge de oude grensgeldregeling van 25 Juni 1946) kunnen worden afgeleid, dat het nog om ongeveer 27 millioen marken gaat, hetgeen bij het vastgestelde vergoe dingspercentage op 1.580.000 neerkomt. Het besluit van de regering kon mede worden genomen, omdat de Westduitse wet voor Nederland de mogelijkheid heeft geopend voor een deel der te vergoeden marken terugbetaling te ontvangen. Formulieren zijn verkrijgbaar vanaf 5 April 's avonds van 79 uur. Overdag worden geen formulieren uitgereikt Leerlingenavond muziekschool Bloembollenstreek In Lisse wordt ijverig gestudeerd In het gebouw Rehoboth te Lisse waren gisteravond heel wat ouders en genodigden aanwezig, om in gezellige sfeer kennis te nemen van de resul taten, die het onderwijs aan de nog maar een paar maanden oude Muziek school-Bloembollenstreek had opgeleverd. De directeur, de heer Albert Helmus, die de avond met een kort woord inleid de. sprak van. de al dadelijk betoonde grote belangstelling voor deze onderwijs inrichting. Ér zijn momenteel dertig leer lingen. verdeeld over twee clubjes. Een jaar elementair onderwijs, waarin de jongelui in aanraking gebracht worden met muziek in 't algemeen, gaat aan de gewone studie vooraf. Alles verkeert nu nog in het beginstadium, maar er is alle hoop op verdere groei. Thans wordt onderwijs gegeven in piano-, harmonium- en blokfluitspel. De heer Helmus begon met een open bare les aan zijn beide groepen leerlingen, zoveel mogelijk gevarieerd. Gehooroefe- ningen, theorie, toontreffen en een aardig gezongen volksdansje gaven een goede indruk van wat reeds werd bereikt. Daarna speelde een aantal leerlingen pianowerkjes van goede kwaliteit. Er was ook een „quatre-mains" bij. De nieuwe leraar, de heer Henk de Graaf, hield een prettige, instructieve causerie over de blokfluit. Hij vertelde iets over de bouw, de vier k vijf soorten en de omvang. Hij liet een menuet van Telemann achtereenvolgens Geen diepgaand debat, omdat later beter op de zaken kan worden ingegaan aanvankelijke onderhandelingen met de West in New York hadden plaats gehad, blijkbaar was een neutrale plaats uitge zocht. om de gelijkwaardigheid van de rijksdelen te accentueren. Prof. Gerretson klaagde er over, dat van verschillende zijden gepoogd was. hem als een dichterlijke, boosaardige fan tast in de Kamer terzijde te stellen, en dat terwijl hij een halve eeuw lang een brave burgerman had pogen te zijn. De heer Algra (AR) betuigde zijn in stemming met het niet meer rapporteren over de West aan de Verenigde Naties. Spr. vroeg zich voorts af, of de gelden van het Welvaartsfonds voor Suriname niet te veel zijn versnipperd. De heer Molenaar (VVD) vroeg gevens over de politieke basis verdediging van de West. (Van onze Parlementsredacteur.) Uit de gewisselde stukken was reeds gebleken, dat het debat in de Eerste Kamer over de begroting van Overzeese Rijksdelen niet diepgaand zou zijn. Over Nieuw-Guinea kan immers beter gespro ken worden als de begroting van dit ge biedsdeel en het rapport van de parle mentaire missie aan de orde komt. Over de West is het verstandiger te zwijgen. de onderhandelingen over de nieuwe rechtsorde nog niet zijn afgesloten. De heer De Dreu (PvdA) volstond met verklaren, voor de begroting te zullen Ook prof. De Zwaan (CH) constateer de. dat wij op weg zijn naar een geluk kige inschakeling van Suriname en de Kleine Antillen in 't Koninkrijk-nieuwe- stijl. Prof. Beaufort (KVP) betuigde instem ming met het standpunt der regering, Dver de West niet aan de Verenigde Naties behoeft te worden gerapporteerd, een standpunt, waarmee de heer Geugjes (Comm) het echter volkomen oneens Prof. Gerretson (CH) stelde minister Kernkamp de categorische vraag, of in het ontwerp-statuut voor het Koninkrijk- euwe-stijl de erfelijke monarchie behouden. Voorts hield prgf. Gerretson een lang durig betoog over hetgeen hij de vorige maal, bij de behandeling van de begro- ing. had gezegd, waarbij hij de bewinds man staatsverraad had verweten, hetgeen de heren Molenaar (WD) en Beaufort (KVP) in het geweer had geroepen. Het geschil was ontstaan, zo betoogde hij nu, doordat de bewindsman het begrip „overeenkomst" op een andere wijze had gebruikt dan prof. Gerretson had opge vat. Hij had nu critiek op het feit, dat de Internationale conlerentie Bescherming cultuurbezit in oorlogstijd Van 21 April tot 12 Mei a.s. zal. zoals men weet, in Den Haag een inter-gou- vernementele conferentie worden gehou- over de aanvaarding van een Inter nationale conventie ter bescherming vap cultuurbezit in oorlogstijd. Volgens de ontwerp-conventie zullen de landen zich moeten verplichten bij een gewapend conflict alle historische en cul tuur-monumenten. kunstwerken, belang rijke boeken en documenten niet alleen te ontzien, maar ook met alle middelen te behoeden. Dit alles dient vermeld te worden in een internationaal register, dat bewaard wordt door de directeur-gene raal van de Unesco. Gebouwen en monu menten. die op deze lijst voorkomen, zul len een speciaal kenteken krijgen en on der internationaal toezicht worden ge plaatst. Het overbrengen van cultuur bezit naar veilige plaatsen en het betrok ken personeel dienen onder speciale be scherming te worden gesteld. Met vrachtauto te water en verdronken De heer J. Merrienboer uit Hoorn is Dinsdagmiddag met een vrachtauto van een firma uit Avenhorn te water gereden en verdronken, vermoedelijk doordat hij onwel werd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De 18-jarige dekknecht O. W. Kiche uit Amsterdam is Maandag tijdens een aan varing in het Merwedekanaal tussen Breukelen en Maarssen over boord ge slingerd en verdronken. Minister Staf zal Portsmouth bezoeken Minister Staf en vice-admiraai A. de Booy zullen op 5 April in Den Helder aan boord gaan van de kruiser De Z Provinciën. Op 7 April zullen zij aankomen in Portsmouth, waar zij aan een lunch eer aantal Engelse gasten zullen ontvangen. De minister en de vice-admiraal zul len diezelfde dag met een Beechcraft var de Marine Luchtvaart Dienst naar Ne derland terugkeren. Mr K. Vonk directeur van Scheepvaart Mr K. Von<k. raadsadviseur in vaste dienst bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat directoraat-gene ra al van Scheepvaart) is benoemd tot directeur Scheepvaart. Mr Reinink niet van plan weg te gaan Rapport aan de N.A.V.O. over vier maanden gereed Mr H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van O. K. en W„ die tijdelijk is benoemd tot adviseur voor culturele betrekkingen van de Noord- atlantische raad. denkt na ongeveer 4 maanden de resultaten van zijn onder zoek aan de Noordatlantische Raad te kunnen voorleggen. „Gaan we u als secretaris-generaal ver liezen?". zo heeft een verslaggever hem gevraagd „Zal uw advies ook leiden tot de vorming van een nieuw internatio naal apparaat in NAVO-verband?" Mr Reinink antwoordde, dat hij zeker iet van plan is. zijn weggaan te bevor deren. En wat een nieuw administratief orgaan betreft, als een dergelijk appa raat noodzakelijk zou zijn, moet het in elk geval zo klein mogelijk worden ge houden. Ook al zal zijn nieuwe taak hem in de volgende maanden veel „van huis" houden, hij zal toch telkens met onder brekingen op het ministerie zijn. Overgangswet voor P.B.O. in het mijnbedrijf Onlangs heeft de regering in een wets ontwerp de oprichting voorgesteld van een bedrijfschap voor de steenkolenmijn, industrie, dat in de plaats zal komen van de Mijnindustrieraad. In een afzon derlijk wetsontwerp stelt de regering ni een overgangsregeling voor. Vordering van grond voor vliegveld uitgesteld De vordering in eigendom van gronden voor de aanleg van vliegveld in de Bra bantse gemeente Bakel-Milheeze, die op 1 April was vastgesteld, is uitgesteld. De ministeries van Oorlog en Landbouw hebben een verzoek van de landbouw organisaties. om de gronden ni< eigendom maar in gebruik te vorderen, in studie genomen. Jongen in Amsterdam door gas omgekomen Een negenjarige jongen in Amsterdam- Oost. W. K. Oort uit de Boeroestraat. is gistermorgen om het leven gekomen door gas dat uit een scheur in de verbjndings- slang tussen gasleiding en een comfoor was ontsnapt en via de keuken zijn open slaapkamertje was binnengekomen- Finland en Nederland hebben Dinsdag een overeenkomst gesloten met het doel dubbele belastingheffing te vermijden. De overeenkomst heeft betrekking op de in komstenbelasting, de vermogensbelasting en de succesierechten. op sopraan- en tenorblokfluit horen en speelde daarna, begeleid door de heer Helmus, de sonate voor altblokfluit van Marcello. Als voorbeeld van huis muziek diende een kwartet voor blok fluiten en cello, uitgevoerd door enkele leerlingen en de heer De Graaf. Na de pauze waren de harmonium-stu denten aan de beurt en ook nog enkele meergevorderde pianisten. Uit alles bleek, dat de muziekstudie aan deze inrichting heel serieus wordt opgevat. VISSER1JGOLF Shamrock met tweetal De Woensdagmarkt werd bezocht door twee trawlers, de Vios en de Sdhoorl, met de trawllogger Shamrock. De Vios had 70 kisten schelvis, 75 kabeljauv gul, 60 kool, 50 wijting. 50 haring, 150 radio, 950 makrelen en 160 stuks stijve kabeljauwen, en de Schoorl voerde 70 kisten schelvis, 70 kool. 40 gul, 50 wijting, 160 makreel. 40 varia en radio. Uit de Shamrock kwamen 25 kisten schollen. 35 wijting, 30 schelvis, 75 radio 50 makreel 45 dichte wijting en 570 ijs- plus 110 stijve kabeljauwen. Plug present De KW 76 van Kees Plug was aan aftslag met 15 kisten tarbot en tong. 65 schollen. 20 schelvis, 120 gul en kabel jauw, 50 wijting, 30 varia en 300 stuks stijve; de kotter Annie (IJm. 14) zorgde voor 8 tarbot en tong, 40 schelvis. 50 radio, 110 makreel, 10 varia, 270 ijs en 390 stijve kabeljauwen. Mooie en mindere reizen De Vios maakte voor de dertien dagen gisteren f 33.600; de Schoorl kwam er met f 19.000 maar bekaaid af. Een mooie reis maakte de IJm 221 met f 12.400 en de Shamrock deed het eveneens redelijk met f 8.880; terwijl Plug met zijn mooie scheepje vis de beloning van f 10.900 vond. De Duitser BX 447 die in IJmuiden met machineschade en slechts 60 kisten schol tong aankwam, maakte er nog altijd 2890 voor. Naar de Bels De Belgische markt kon weer dikkop pen gebruiken en de regels kabeljauwen gingen gisteren voor f 90 tot f 65, terwijl de kisten van f 80 tot f 65 deden. Grote grootmiddelschelvis is eveneens naar het Zuiden verdwenen en werd gehono reerd met f 55 tot f 50 per kist. De rest ging naar het binnenland: grote gul voor f 40, middel voor f 35 en kleinmiddel- sehelvis zat "tegen de f 50. Klein beetje haring De geringe hoeveelheid haring van de Woensdagmarkt werd verkocht voor f 10 50 tot f 12 en er is niets van opge houden; de makreel liep van f 18 tot f 20 per kist. Schol voor Albion De schollen verdwenen, wat de grote soorten aanging, weer naar Engeland en voor de grove van f 16 tot f 13 be taald, terwijl de middel f 16 tot f 26 op bracht en voor de zetschol tot f 39 is betaald. Vandaag weer twee Hedenmorgen waren de Norma en de Postboy aan de markt. P.T.T. moét huis-aan- huis bezorgen Uitspraak firma Vierhand contra Staatsbedrijf De president van de Haagse rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in het kort geding tussen de firma Vierhand Haarlem en het staatsbedrijf van de PTT. De firma Vierhand had de PTT doen dagvaarden, omdat het staatsbe drijf geweigerd had ongefrankeerde en ongeadresseerde reclamestukken van deze firma huis aan huis te bezorgen. De president, uitspraak doende, heeft de PTT in het ongelijk gesteld en haar veroordeeld tot een dwangsom van f 1000 voor elke keer, dat zij weigeren zou, stukken van de fürma te bezorgen. In de overwegingen werd gezegd, dat de PTT wettelijk verplicht is. voor deze bestel lingen zorg te dragen. Uit douaneloods werd maar raak gestolen De officier van justitie te Breda, mr Houben, heeft Dinsdag op scherpe wijze de toestanden gehekeld die er geheerst hebben in de douaneloods van het tion te Roosendaal. Wegens allerlei kleine diefstallen werden twee hoofd daders emballeura, overeenkomstig de els veroordeeld tot 2 maanden onvo en 4 maanden voorw. Acht anderen kre gen straffen van 6 weken voorw. wel 40 boete. De zaken van vier dachten werden verwezen naar de n voudige kamer. Onder de verdachten bevonden zich vier douane-ambtenaren. Op een gegeven dag lagen er in de douaneloods wijnvaten voor verificatie opgeslagen. De thans terechtstaande douaniers trokken een monster er deden dit zo, dat iedereen de kans had de wijn te proeven. Een der verdachten bekende ter zitting, dat hij op een keer 10 a 12 flesjes wijn mee naar huls had Brief van Koningin op 70-jarige bruiloft In Bodegraven vierden de heer en me vrouw Van Dorp vandaag hun zeventig jarig huwelijksfeest, hoewel de eigenlijke dag pas op 4 April as. is. Hij is 93. zij 90 jaar. Burgemeester mr J. J. Croles is gis teren komen feliciteren. Hij overhan digde een brief met gelukwensen van H.M. de Koningin. In geheel Frankrijk is gisterochtend een grote staking van onderwijzers, leraren en hoogleraren begonnen. Bijna vier millioen studenten en scholieren zijn van onderwijs verstoken. VALKENBURG Blindenkoor Gisteravond heeft het bekende Amster damse blmdenkoor in- de Hervormde kerk uitvoering gegeven. Er beetond voor deze avond, die door ds Lekkerkerker ge opend en gesloten wend, veel belangstel ling. Onlangs gaven we een uitvoerig erslag over een soortgelijke avond, ge houden in Lelden. We kunnen nu dus kort zijn. Collecte Zaterdag word*, in deze gemeente een collecte gehouden voor Simavi. het me dische werk in de tropen. Vooruitgang bij R.V.S. Het verzekerd kapitaal van de Rotter- damsche Verzekering Sociëteiten N.V. (R.V.S.) is in 1953 met f 92,3 millioen toegenomen tót f 1481.8 min, door een toeneming van f 167,3 min en verval van f 78.7 min. De uitkeringen bij overlijden bedroegen f 4.4 min tegen een verwach- van f 10,7 min. De premies beliepen r,9 (v.j. 41.2) min, de uitkeringen en afkopen f 18,2 (16,4) min. De premie- ve vermeerderde tot f 305 (281,3) min berekend op een rentevoet van 3 pet tegen 3,9 pet gekweekte rente. De extrareserve werd versterkt van f 8,1 min tot f 10.9 min. Voorgesteld wordt 8 (7) pet dividend op verplichte en 4 pet op onverplichte stortingen benevens f 117,57 uitkering per oprichtersbewijs. Nieuwe emissie van Siavenburgs Bank Slavenburgs Bank N.V. heeft besloten het geplaatste aandelenkapitaal uit te breiden van f 4.8 millioen tot f 6 mil lioen. Het is de bedoeling nog deze week een emissie te komen van f 1.2 mil lioen, met claimrecht, waardoor bezitters van vier oude aandelen recht hebben op één nieuw aandeel tegen de koers van 112 procent. Op de vraag, door een der aandeel houders gesteld, of er nog plannen zijn tot overname van een of andere bank, werd geantwoord, dat directie en com missarissen daarop gaarne het antwoord schuldig blijven. Het dividend werd vastgesteld op 8 pet. Generaal mr H. J. Kruis werd als com missaris herkozen. N.V. LIJM- EN GELAT1NEF A BRIEK DELFT te Delft. Voorgesteld dividiend 8 pet. uitkering aan houders van restantbewijzen f 8 per bewijs N.V. METAALBUIZENF ABRIEK MIJ EXCEISIOR te Schiedam. Voorge steld interim-dividiend 25 pet, waarvan 20 pet in aandelen en 5 pet in contanten met gebruikmaking van de faciliteiten die de wet op de herkapitallsatie 1951 biedt. N.V. NED KABELFABR1EK te Dieft. Voorgesteld, dividend 8 pet. plus 2Vt pet uit de dividendreserve van 1952 (Div. over 1952: 9Vs pet). Blikemballagefabriek Thomassen en Drijver N.V. te Deventer. Voorgesteld dividend 15 (15) pet, wint 2 (1,1) mil lioen na 1,8 (1,7) min afschrijving. Over 1954 wordt een behoorlijke bedrijfs bezetting verwacht. Faillissementen Ongef door Var Co'i I N V.) he Handeli- J Lafeber Geëindigd: N.\ compagnie Rohaiu, h/o Cartonnage- en Papierindustrie Alcario. R'dam; N.V Confectlefabr. Continental. Zutphen; N.V. Handelsondem. C Stolk. A'dam. uitkering 2 pet; fa Tedo. Adam; H Hoejenbos, graanhandelaar. Utrecht. Surséance van betaling; door M A Salz- mann, Llnnaeusparkweg 65. A'dam, h/o M A Salzmann. reclame-art en Cartonnage. labr.. Pr. Hendrikkade 184. ontwerp-accoord. bewlndv. mr H M Voetellnk, beslissing 7/4; aan H A H Thlecke, aannemer. Nijmegen, def. Ui jaar. bewlndv. mr W A C M Heljnen; ingetrokken verzoek t.o.v. fa Thlecke en Zn en venn J G Thlecke. Nijmegen; door N.V Gloellampenfabr. Radulm. Tilburg, ontw - accoord. vorderingen uiterlijk 9/" mr P L J Rassers. Breda, en mr ;llssing 23/4. v.m. 10.30 H Jacobs. (Opgeg taf i Handel N. V.). Co'i Koninklijke accoord met New York De president van de New Yorkse ef fectenbeurs heeft volgens A. F. P. me degedeeld, dat de New Yorkse effecten beurs in beginsel tot overeenstemming is gekomen met de Koninklijke Neder landse Petroleummij ten aanzien van be paalde technische punten, welke voort vloeien uit een opneming van de aande len der Mij in de officiële notering te New York. Aan een buitengewone aandeel houdersvergadering van Michels Arnold N.V. zal goedkeuring worden gevraagd voor deelneming in de aanleg van rijst velden In Ethiopië. In dit Jaar wil mer een proefaanplant ln de grond brengen en dan beoordelen of men zal deelne men in een nieuwe N.V. Edelstanlmij N.V. Amsterdam. ,Je kunt hem het best een dubbeltje geven, anders roken we hem niet kwijt.'' H1LLEGOM Ouderavond Op Woensdagavond J.1- heeft de Julta- naschool haar jaarlijkse Ouderavond ge houden in Treslong- De heer Haakman opende de bijeenkomst en deelde mede. dat het gelukt was de schuld over 1953 volledig af te lossen, zodat met een schone lei het nieuwe jaar was ingegaan- Spre ker drong er bij de aanwezige ouders op aan op grotere schaal toe te treden als donateur van de schoolvereniging. Hierna krwamen de leerlingen van de school aan de beurt om hun ouders staal tjes van hun kunnen op de planken te tonen. Het program-ma dat goed verzorgd was. werd vlot afgewerkt en de kinderen 9chenen in het geheel geen plankenkoorts te hebben. Zeer speciaal verdiend ver meld te worden de uitbeelding van het Verenigd Europa- De fleurige costumes en de veelkleurige vlaggen der diverse tanden deden het uitstekend. In de pauze werd een verloting gehou den. waarvan de opbrengst bestemd was om de onkosten van de avond te dekken- De heer Valkenburg, hoofd der Juliana- school. sprak het slotwoord, waarbij hij de aanwezigen dankte voor hun opkomst in zo groten getale- Ook richtte spreker een speciaal dankwoord tot het personeel voor het vele voorbereidende werk- De dames, onderwijzeressen kregen bloemen aangeboden. LISSE Receptie In verband met het vijf-jarig bestaan van de Keukenhof houden B. en W. Maan dag van 5 tot 7 uur voor genodigden een receptie ten stadhuize. NOORDWIJK C.H.U. hoorde de heer Van Eijbergen De afdeling van de C.H.U. heeft in hotel Seinpost te Noordwijk aan Zee ver gaderd. De leiding was in handen van de heer Sj. Bakker, voorzitter, die een spe ciaal woord van welkom toeriep aan de spreker van deze avond, de heer S. H. an Eijbergen uit Katwijk aan Zee^ lid an de provinciale staten van Zuid- Holland. Na het lezen van Luc 12 2234 wees de voorzitter op het bijbelwoord: Wees niet bezorgd. De opkomst liet te wensen over. De heer van Eijbergen, merkte op, dat~er niet alleen in Noordwijk maar evenzeer in alle andere plaatsen en ook bij andere partijen een matheid is te constateren in de be langstelling voor vergaderingen als deze, welke zeer te betreuren is. Zijn rede was voor het grootste deel gewijd aan de on derschatte betekenis, die de Provinciale Staten in ons democratisch bestel hebben en welke belangrijke rol zij vervullen. Het tweede deel van zijn rede ging over de plannen van de Katwijkse zeehaven en het grote belang, dat deze haven eventueel ook voor de naaste omgeving kan hebben. De uitgebreide discussie, die volgde, getuigde van de grote interesse voor dit onderwerp onder de aanwezigen. Als verrassing werden nog enige films vertoond, die direct met de visserij ver band hielden en zeer in de smaak vielen. De heer E. L. de Witt eindigde met gebed. Simavl-collecte Zaterdag komt Simavi weer bij u aan kloppen, en het plaatselijk comité hoopt dat de burgerij harten en beurzen zal openen. Simavi vraagt niet naar ras of geloof, maar wil dokters en zusters van alle ge zindten hun barmhartigheidswerk moge lijk maken. In 1953 werd ongeveer f 300.000 aan steun uitgegeven; het comité verwacht, dat ook in Noordwijk velen hun schouders zullen zetten onder dit onbaat- Vastgesteld Interim-dividend 10 (10) pet. zuchtige werk van naastenliefde. DUIVELAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7