Werkgelegenheid in Leiden '53 belangrijk gunstiger Restauratie van de Groene Kerk besproken goed Stierenkeuring bracht materiaal bijeen Feestelijkheden op 30 April en 21 Mei NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 1 APRIL 1954 BEMOEDIGENDE CIJFERPARADE Gemiddelde werkloosheid 1470 tegen 2117 in 1952 Ofschoon het jaarverslag 1953 van het gewestelijk arbeidsbureau te Lei den nog niet is verschenen, vonden wij de directeur, de heer H. Hazelhoff, bereid ons enige mededelingen te doen over de stand van de werkloosheid en de werkgelegenheid in Leiden en naaste omgeving in dat jaar, waarbij hij ons tevens vergelijkende cijfers over de jaren 1952 en 1953 verstrekte. De werkloosheid in het gewest Leiden was het gehele jaar 1953 aanmer kelijk lager dan in 1952. Het laagste punt werd bereikt op 31 Augustus, toen het direct beschikbare aanbod 897 bedroeg. Daarna liep het bod op tot 1720 op 31 December of 666 lager dan op 31 December 1952. toen 2386 werklozen waren ingeschreven. In 1953 bedroeg de gemiddelde geregistreerde werkloosheid 1470 of dertig pro mille van de mannelijke beroepsbevolking, tegen 2117 in 1952 of 43 pro mille. Men kan de gunstige ontwikkeling van de werkloosheid ook uit het onderstaan de overzicht afleiden. De cijfers stellen voor de aantallen werkloze mannen het einde van de maanden: 1952 Januari Februari Maart April Mei Juli Augustus September October November December Een vergelijking 2888 2920 2423 2259 1856 na in 1728 1648 1773 1922 2?. 36 1953 2560 2232 1950 1494 1222 1163 1034 1085 1365 1720 i de cijfers per be drijfstak toont aan. dat in de bedrijfstakken een daling van het werk loosheidscijfer vertoonden. Het sterkst was dat bij de bouwnijver heid. als gevolg van de toenemende bouwactiviteit, bij de metaalnijverheid, als gevolg van de toenemende werkge legenheid door vestiging van nieuwe be drijven en vergroting van de activiteit bij de bestaande, bij de textielnijverheid door opvoering van de productie van handbreigarens en wollen dekens, bij de industrie van voedings- en genotmidde len door de verbetering van de conjunc tuur. tenslotte bij de groep personeel algemene dienst De vraag De vraag naar personeel is in het ate halfjaar van 1953. in vergelijking met 1952, belangrijk gestegen, wel het sterkst bij de mannen. De vraag richtte zich voornamelijk op vakbekwame arbeiders, vooral geschoole metaalbewerkers. In de metaalnijverheid kampte men met tekort aan geschoolde werkers. Ook was er sprake van een tekort vrouwelijke werkers, vooral in het rayon Lelden. Tekorten zijn gesignaleerd in de bedrijfstakken kleding en reiniging, tex tielnijverheid en huishouding. Bedrijfstakken De werkgelegenheid in de warenlndustrle bleef zich in 1953 gunstig ontwikkelen, aldus de heer Ha zelhoff. Dit is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de verhoogde bouw activiteit Het voldoen aan de aanvragen leverde over het algemeen weinig moei lijkheden op. Met de bouwnijverheid ging het ook goed. Niet alleen door de omvang rijke woningbouw in dit gewest J ook als gevolg van het uitvoeren grote werken zoals de spoorwegwerken en de uitbreiding van het grote zieken huis. In 1953 was het grootste aantal werkloze bouwvakarbeiders ingeschre ven op 31 Januari, namelijk 510. Na deze datum trad een daling in. vooral de maand April bracht een grote vraag bouwvakarbeiders, waardoor het aantal ingeschreven werklozen daalde van 253 op 31 Maart tot 96 op 30 April. Het laag ste cijfer werd bereikt op 31 Aug.: 53. Men zie nog het volgende overzicht van de aantallen werkloze bouwvak arbeiders. 1952 1953 1 Januari 807 455 31 Maart 529 253 30 Juni 262 62 30 September 202 61 31 December 455 246 De toenemende bouwactiviteit en dt vraag naar houtwaren deden de perso- personeelsbezetting van de ti fabrieke de Libeln toenemen. De werkloosheid in deze bedrijfskla-sse was tegen het eind van het jaar zeer gering: 11. De confectiebedrijven w het gehele jaar goed van orders voor zien. terwijl het aantal arbeidsplaatsen ateeg door vestiging van een nieuw be drijf. waarin ongeveer veertig werkkring vonden. Voor de kledingbedrijven is de toekomst niet hoopgevend. De werkgelegenheid in deze bedrijven gaf een ongunstig beeld en en de perfectionnering va: confectiekleding sloot een herstel va vraag naar maatkleding geheel uit. Ook in de metaalnijverheid was de werkgelegenheid gunstig. De order- ie van de bedrijven was zeer goed oemen. In nagenoeg alle bedrijfs groepen nam de personeelsbezetting in omvang toe. De tekorten aan geschoolde vaklieden konden op een enkele uitzon dering na niet worden aangevuld. In de textielnijverheid zette de verbetering van de werkgelegenheid zich voort. Aan de vraag naar arbeiders kon in de regel worden voldaan, tekort aan vrouwelijk personeel kon uit het aanbod niet worden aangevuld. De werkgelegenheid voor kante personeel verbeterde zich enigszins in het tweede halfjaar, voornamelijk eer gevolg van een ruimere plaatsingsmoge lijkheid voor jongeren bij verschillende instellingen en bij overheidsdiensten. Voor ouderen werden de plaatsingskan- De heer Hazelhoff deelde ons verder mee. dat in 1953 door de beroepskeuze- adviseurs in totaal 1241 adviezen werden uitgebracht. Voor de afdeling bijzondere bemiddeling was het jaar succesrijk. Het aantal plaatsingen bedroeg 229. Beethovenc dus op magistrale wijze geopend R.O. schitterde onder Van Otterloo Het eerste concert in de korte Beethovencyclus door het Residentie Orkest, die onder auspiciën staat van K. en O., bracht ons drie van de bekendste werken van de meester: de ouverture Egmont, het vioolconcert, gespeeld door Herman Krebbers, en de derde symphonie. Heeft een Beethoven- cyclus zin? Men kan het zich afvragen, daar het oeuvre van Beethoven toch waarlijk niet in onze concertpraktijk tekort komt. Vanuit dit gezichts punt zou een Brucknercyclus bijvoorbeeld meer zin hebben; de commer ciële onmogelijkheid van zulk een onderneming is evenwel even onbe twistbaar. De grote belangstelling voor deze serie bewyst. dat een Beethovencyclus toch op zijn plaats is; men hoort meesterwerken van deze allure nu eenmaal nooit te vaak. doch anderzijds moet de uitvoering dan ook aan zeer hoge eisen voldoen. Slechts dén kan zulk een traditie levend blijven. Wij kunnen slechts constateren, dat Wil lem van Otterloo en zijn orkest aan deze hoge eisen zo schitterend voldaan heb ben, dat dit concert niet alleen aanvaard baar werd, doch zelfs een evenement de hoogste orde- Van Otterloo. wiens directie steeds ge- acheveerder. steeds dwingender en dyna mischer schijnt te worden, weet zelfs aan de best bekende partituren een nieuwe glers te verlenen; men ziet er plotseling iets nieuws in. ook al kent men elke noot. van buiten. En is zulks niet het kenmer kende van een zeer groot dirigent? Al was de inzet van de ouverture Egmont. een buitengewoon gevaarlijke inzet derdaad omdat hier niets mis mag gaan oiet vlekkeloos, en al bleef de orkest klank hier en daar wat ruw. de climax aan het slot was reeds geheel in Vat Otterloo's stijl, een opvoering van d spanning tot het einde, zonder in goed kope effecten te vervallen. Ook een or kest moet zich trouwens even inspelen. De inzet van het magistrale vioolcon cert was erfecl. Krebbers speelde rijn schitterende partij op eminente wijze; zowel hij als Van Otterloo schenen van dit concert een idee gevormd te heb ben. waarbij de nadruk niet meer. zoals zo vaak geschiedt, komt te vallen op het sublieme, het imposante en monumen tale, doch veeleer op het speelse, het fijn-genuanceerde in de motivische thematische opbouw, op de licht- schaduiwetfec'.en van zovele passages. De tempi waren gelukkig vrij snel, ook dal van het middendeel. Krebbers toon licht en zonder overbodige pathetiek. Dat technische problemen geheel waren op gelost spreekt bij een violist als Kreb bers vanzelf. Zijn genuanceerde streek en expressieve toonvorming blijven vrij van dsrt nerveuze overgevoelige en onrus tige. dat tegenwoordige zovele violisten kenmerkt. De harmonie tussen solist orkest was zeer gelukkig. Krebbers mocht dan ook. na deze grote prestatie, een enthousiaste ovatie in ontvangst ne men Jammer slechts, dat zijn instrument wat minder rijk van toon is, dam men De Eroïoa, in het vorige conoertsei- zoen reeds op zo magistrale wijze door Van Otterloo te Leiden gedirigeerd, werd ook ditmaal de triomph van dé avond. Zelden boorden we van dit meesterwerk, stellig een der hoogste toppen der ge hele symphonische litteratuur, een meel bezielde, meer meeslepende uitvoering. De dirigent schijnt zich wel in bijzonder? mate met alle détails van deze partituur vertrouwd gemaakt te hebben. Welk een climax weet hij op te bouwen in de door werking en in de coda van het eerste Dertig muziekcorpsen naar het concours in Hillegom Midden in bollenseizoen internationaal muziekfestijn Midden in het bollenseizoen, op 24 en 25 April en op 1 en 2 Mei, zullen dertig muziekcorpsen in de grote zaal van Treslong in Hillegom concer teren op het tweede intematoionale muziekconcours, dat in deze bollen- gemeente wordt gehouden. Het eerste concours vond plaats in 1948, maar dit tweede komt daar ruimschoots bovenuit, zowel wat accommodatie als wat deelneming betreft. Bergkapelle Seegraben uit Oostenrijk in Bergmann parade-uniform; het Harmonie orkest uit Hülls bij Krefeld; het jeugd- Terwijl de onderhandelingen met ver schillende binnen- en buitenlandse corp sen nog voortduren, staan thans reeds dertig corpsen met in totaal 2400 leden In geschreven. Op de avond van 23 April zal de commissaris der Koningin In Zuid- Holland, mr L. A. Kesper, de offlclèle opening verrichten. De Hillegomae Har moniekapel heeft dit festijn georganiseerd ter gelegenheid van zijn zestig-Jarig be- Het openingsconcert wordt gegeven door de Fodens Motorworksband uit Sandbach onder leiding van de bekende Engelse musicus Harry Mortimer. Dit corpa werd in 1950 nationaal kampioen van Engeland, In 1952 kampioen van het festival van Bournemouth en in 1953 kampioen op het muziekconcours, uitge schreven door de Daily Herald. Het corps is ook wereldkampioen geweest en won acht jaren achtereen het Bellevue Cham pionship. Van de overige deelnemende corpsen moeten worden genoemd de Soclété Clsssique de Cambral, Frankrijk, tachtig man sterk; de Frankfurter Kammer- muslkfreunde. de prachtig geüniformeer de Fanfare uit Yverdon, Zwitserland; de ven. orkest Möllergate Skoles Guttemuslk- korps uit Oslo, bestaande uit leden, ln leeftijd variërend van acht tot vijftien jaar. Voorts Sagene Ungdoms Musikkorps uit Oslo. Sortland Musikforene uit Sort- land, Noorwegen; Harmonie d'Arras, Frankrijk, Harmonie Municipale de Laon. Frankrijk cn dan het corpa La Lyre Amicale de Poissy, Frankrijk. Van de vele Nederlandse corpsen, die hebben ingeschreven, moeten we noemen het corps van Albert Heljn. Diemer Har monie, muziekvereniging Lijempf, Leeu warden, Hoogoven Harmonie en nog vijf tien van de beste Nederlandse orkesten. De samenstelling van de internationale Jury kan pas worden bekend gemaakt na het sluiten van de Inschrijvingsdatum. De Koningin heeft een zilveren medaille uitgeloofd, mr Kesper een bronzen me daille. De inzet van het concours is het wereld-bloembollenvaandel Helaas heb ben de organisatoren de Zondag niet ge respecteerd. WIJ sullen alleen over de op Zaterdagen kunnen schrij- deel. hoe weet hij zulk een Es-dur-ac- coord aan het begin als het ware neer te zetten in de ruimte als een onwrik baar fundament, hoe aangrijpend wordt onder zijn leiding de gefugeerde episode van de Maricia Funèbre met haar schrij nende dissonanten, hoe onstuimig en op stuwend weet hij het scherzo te her scheppen! Zelfs enkele zwakheden in het tweede deel. een zekere traagheid bij de contra bassen, enkele vertraagde inzetten van het koper, konden deze indruk nauwe lijks schaden, zo sterk was de suggestie Doch het hoogtepunt was naar ons ge voel de finale, een der verbijsterendste constructies die Beethoven ooit schiep: hier wist Van Otterloo. dank zij een op- Panda, het beertje, in gehoorzaal Panda, het beertje, een moderne sprookjesfiguur, geschapen door Marten Toonder, stond gisteren in levende lijve op het toneel van de stadsgehoorzaal. Hij daar neergezet door Anneke Elro en haar sprookjcsgezelschap, het Rotterdams Kindertoneel. En een voor één derde gevulde zaal leefde hevig enthousiast mee met de intriges, die Graaf Izegrim, de wolf. en het bosvrouwtje, rondom Panda in elkaar zetten. Dat Anneke Elro van het bosvrouwtje iets bijzonder fascinerends wist te ma ken, behoeft bij de reputatie, die zij reeds op dit gebied heeft (tien jaar lang geeft et haar ensemble voorstellingen voor kinderen, speciaal sprookjes), geen be toog. Ook de andere rollen, voor het me rendeel dierenrollen. waren in goede handen. De hoofdrol, die van Panda, werd net de benodigde naïveteit en vlugheid ertolkt door Willy Lambreohts. De regie was eveneens in de ervaren handen van Anneke Elro. Zij heeft er voor gezorgd, dat het stuk sfeer had en dat er geen gapingen voorkwamen. Alles verliep, zoals het verlopen moest. De jeugd heeft er dan ook uitbundig van genoten. TER AAR Gezinshulp Uitgaande van de plaatselijke centrale an het CNV werd gisteravond een ver gadering gehouden met vertegenwoor digers van instanties en verenigingen om te komen tot een georganiseerde gezins hulp. De stoot kwam van de heer Van Heijningen. Mej. E. Oskam hield praatje over Ihet maatschappelijke werk cn de gezinszorg. Gewezen werd op de taak der Kerken. De vragen werden ge steld. of de Kerken vijftig procent sub sidie mogen aannemen voor gezinsétulp of zij deze hulp geheel uit handen moe- geven aan een interkerkelijke stichting. Nal-bus de sloot in De Nal-bus van gistermorgen 11 uur uit Leiden passeerde in de Vierambachts- polder een bakfiets en reed met een klein aantal inzittenden de sloot sloot in. Er gebeurden geen ongelukken. Jubileumopbrengst Voor het jubileumfonds van de A.R.P. zamelde men in deze gemeente een be drag van f 141 in. Verkeersexamen Gistermorgen werd te Aardam een verkeersexamen gehouden. Van de 30 leerlingen der beide scholen slaagden er 27. Bouwfonds Het bouwfonds van de Hervormde Ge meente heeft over Maart een bedrag ƒ197 opgebracht. merkelijk snel tempo en een zeer strakke, doch niet starre directie, een ongekende daemonie te ontketenen, die evenwel nergens in anarchie ontspoorde. Het or kest scheen geheel meegesleept te wor den. Na deze bijna adembenemende final: was de geestdrift der toehoorders dan ook indrukwekkend. Onze verwachtin gen betreffende de twee overige concer ten in deze serie zijn hoog gespannen. J. van der Veen. OEGSTGEEST In gebouw Irene vond gisteren eer meente-avond plaats waar voornamelijk de restauratieplannen van de Groene Kerk werden besproken, en aan de gemeente leden voorgelegd. Verwacht had mogen worden, dat voor deze plannen, hoewel reeds eerder gepubliceerd, een grotere belangstelling van de zijde der kerkelijke gemeente had mogen blijken. Het gaat hier immers niet alleen om een Ingrijpende verbouwing, ten doel hebbende het be houd van een cultuur-historisch monu ment, doch tevens om door deze ver nieuwing een betere bestemming te geven aan de kerk voor de eredienst. De preeidentikenkvoogd, dr P. C- Arkel. wees er op. dat uitstel dier werk zaamheden schadelijke gevolgen met zich zou brengen. Vanzelfsprekend zal dieze restauratie, ondanks de financiële hulp van Rijk, Provincie en burgerlijke ABBENES Opbrengst De collecte voor het steunfonds van het cfcaeoneaeenhuis te Leiden heeft in Nieuw- Vennep en Abbenes f 101 opgebracht NIEUW-VENNEP Ontwerp voor een uitbreidingsplan Aangezien het uitbreidingsplan in on derdelen voor Nieuw-Vennep. vastgesteld op 9 October 1941. is verouderd, bieden B. en W voor het westelijke gedeelte van Nieuw Vennep, begrensd door de voor malige spoorbaan, de Venneperstraat en de reeds bestaande bebouwing, een nieuw ontwerp uitbreidingsplan aan. Het ontwerp is voor een deel sanction- nering van de reeds bestaande toestand en schept voorts de volgende uitbrei dingsmogelijkheden: de bouw van 26 woningen aan de jhr v d. Pollstraat, de bouw van ruim 100 woningen, eveneens in half open bebouwing, aan de Eugenie Prévinaireweg en aan de ten zuidwesten daarvan aan te leggen achterweg; de bouw van 48 woningen, eveneens aan de E. Prévinaireweg, in de bebouwings- strook ..open bebouwing met woonhuizen en agrarische bedrijfsgebouwen I en bij behorende terreinen"; de bouw van een Geref. kerk (reeds in aanbouw) op het punt. waar de E. Prévinaireweg en de Venneperstraat samenkomen; ten zuid oosten van deze voor kerkbouw aange wezen grond, voor 't voormalige stations gebouw. is een terein bestemd voor openbaar plantsoen. Bouw lokaal ging niet door Ruim een jaar geleden ging de ge meente met de stichting Het Apostolisch Genootschap te Amsterdam een overeen komst aan inzake twee percelen grond de E. Prévinaireweg. Het was de be doeling van de stichting om op het ter rein. dat zij van de gemeente in eigen dom overnam en dat ongeveer 905 ca groot is. een vergaderlokaal op te rich ten. In de akte van ruiling werd het beding opgenomen, dat indien drie jaar na de eigendomsoverdracht nog geen aanvang is gemaakt met de bouw van het lokaal, de gemeente gerechtigd is de overdracht ongedaan te maken. De stichting zou dan verplicht zijn tegen be taling van f 2 262.50 haar terrein weer aan de gemeente terug te leveren. Aangezien de stichting er in geslaagd Is het jeugdgebouw van de Geref. Kerk aan te kopen, gaat de bouw niet door en is zij thans reeds bereid het perceel voor de genoemde som aan de gemeente terug te verkopen. meente. een grote geldelijke last leggen op do kerkelijke gemeente Hij achtte het met alleen een plicht, doch ook een voor recht, dat de Herv. Gemeente in haar ge heel, hierachter mag staan- Hij deed eer beroep op alle lidmaten om toch vooral de handen ineen te slaan om het finan ciële probleem gezamenlijk op te lossen- De architect, de heer v. d- Sterre, ver telde een en ander over de wijze, waarop de restauratie ter hand genomen zal i ten worden en met tal van foto's toonde hij aan welke verbeteringen zullen moe ten worden aangebracht. Hij had boven dien de beschikking over fotomateriaal uit oude tijden, waardoor men een indrok kreeg, hoe de kerk er vroeger had uit gezien. Toen in de pauze de schctsplannen ter inzage werden gegeven, bleek tot veler teleurstelling, dat de kerkeraad had be sloten het plan, zoals dit In het kerkblad was gepubliceerd, niet te handhaven- Volgens dit plan nl. zon de kerk wor den verlengd met een travee, waardoor het schip van de kerk langer zou worden dan het koor- De afmetingen van beide zUn nu ongeveer gelijk. Dit plan heeft men moeten laten vallen in verband met de hoge extra-kosten, die de gemeente moeten dragen, naar schatting een bedrag van f 30 000. Er gingen evenwel ook stem men op van hen. die de verlenging geens zins noodzakelijk en wenselijk achtten. De penningmeester, de heer J. A. Mul der merkte op. dat de restauratiekosten, die opgebracht moeten worden, waren opgenomen in een door hem opgesteld fi nancieel plan- De kerkelijke in/komsten zuilen moeten worden verhoogd met een bedrag van f 5000 per jaar. Met grote overtuigingskracht deed de heer Mulder een beroep op de aanwezigen en op heel de kerkelijke gemeente om de vrijwillige bijdragen te verbogen. In de toekomst ziende wees hij tenslotte nog op de uit breiding van Oegstgeest in de richting van de Groene Kerk, zodat deze na ver loop van jaren centraal zal liggen. Door middel van de ter verzending gereed lig gende folders zal alle leden van de Herv. Gemeente gelegenheid geboden worden aandeel in financieel opzicht bij te dragen, waardoor bereikt kan worden dat het Groene Kerkje geen ruïne, doch een waardig kerkgebouw zal worden. Excelsior in Endegeest Voor de bewoners van Endegeest en Rhijngeest werd gis'eravond in de re- :reatiezaal een concert gegeven door de mondaccordeonvereniging Excelsior o.l.v. de heer Kriek. Met de pittige Excelsior-mars van Wiersma werd de avond geopend en vele 'aardeerde nummers volgden. Ook den enige liederen uitgevoerd met zang van een tiental dames, die blijk ga- niet alleen te kunnen spelen, doch ook te kunnen zingen. Voor de auze werd een schetsj» -pge- voerd „Even bellen", na de pauze werd begonnen met het toneelstukje De Venus in Milo. Blankenburgs mars Abschled der Gla diatoren was het slot. waarmee dit goed gediciplineerde corps de toehoorders, die in groten getale waren opgekomen, een genoeglijke avond hebben bezorgd. Steer in 't gezin? De ..Nieuwe Leidscbe" e Raad Benthuizen Bouwvolume voor 19 woningen De burgemeester van Benthuizen deel de gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad mede, dat deze gemeente voor 1954'57 een bouwvolume kreeg van 19 woningen. Voorts kunnen dit jaar nog drie woningen worden'ge bouwd van het vorige bouwcontingent. Gezien de uitslag van de aanbesteding werd de begroting 1953 gewijzigd. De ming van de kosten voor bouw en inrich ting van gemeentehuis en brandweer- garage was namelijk te laag geweest, aangezien deze was gemaakt voor ingaan van de laatste loonronden. De raad 'besloot het voor de bouw het gemeentehuis benodigde terrein in eeuwigdurende erfpacht over te n< van de bouwvereniging Algemeen Be lang. Naar aanleiding van een schrijven van GS. besloot men voorts de woon- ruimtewet 1947 volledig te handhaven. De afdeling van de vereniging EHBO krijgt een extra subsidie van f 2,50 per keer. daar deze gebruik moet maken van het speellokaal der Chr. kleuterschool, in verband met de restauratie van de o.l.-school. Tijdens de rondvraag bracht de heer Van Soest het uitslaan van de muren een lokaal dezer school ter sprake e vernielzucht der jeugd. De voorzitter deelde mede, dat de muren na de re ratie onder handen worden genomen en dat de jeugd zich niet meer aan verniel zucht zal te buiten gaan, gezien de geno men maatregelen. De heer De Vrij achtte het beter met het herbestraten van het tweede ge deelte van de Dorpsstraat een jaar te wachten, aangezien het wegbed dan ster ker zal zijn. B. en W. zullen dit bespre ken. Voorts informeerde dit raadslid naar de verwerking van resten vuil, af komstig van de Ringsloot De voorzitter antwoordde, dat dit tijdens de laatste vergadering van B. en W. is geregeld. De Bentruiters Wegens het gemis van goede zaalruimte zal ook de landelijke rijvereniging De Bentruiters de jaarlijkse feestavond in de zaal Veelenturf te Zoetermeer houden en wel aanstaande Zaterdag om half acht. Simavi-collecte Zaterdagmiddag wordt de jaarlijkse collecte voor Simavi gehouden. NIEUWVEEN Zaterdagmiddagvoetbal Naar wij vernemen bestaan er reeds geruime tijd plannen om te komen tot oprichting van een Zaterdagmiddagvoet- balverenging. maar gebrek aan veld was oorzaak, dat deze plannen niet tot werke lijkheid konden worden gebracht. waarschijnlijk de gemeente voor sportveld gaat zorgen (als deze plannen tenminste doorgaan) bestaat de moge lijkheid, dat ook van dit veld gebruik zou worden gemaakt, daarom wil men pro beren de plannen te verwerkelijken. Voor dit doel wordt od Woensdag 7 April vergadering gehouden in een der lokalen van de O.L.-school. VUf-Mel viering De Chr. Oranjevereniging vergaderde ln de consistorie van het evangelisatie- gebouw teneinde de plannen te bespre ken voor de herdenking van de bevrij ding. Besloten werd om op 5 Mei 's mid dags volks- en kinderspelen te Houden terwyl 's avonds in een grote tent, die geplaatst zal worden op het terrein van de heer Bos. de bekende toneelvereniging ALPHEN AAN DEN RW Veertig dieren werden geprimeerd (Van onze deskundige medewerker, de heer J. v. d. Goot te Wassenaar) Iets vroeger in het jaar dan anders is de vermaarde districts-stierenkeuring te Alphen aan den Rijn gehouden. Jammer genoeg werkte het weer niet erg mee: tijdens de keuring van de jonge dieren regende het flink, zodat het voor mens en dier geen pretje werd. Veel jonge stieren zijn nog niet te sterk in hun gang na een lange winter in de box, en het koude weer doet hieraan niet veel goed. Tweede premies behaalden Benno van G. Treur. Leimuiden, robuuste stier, kon ln de kruisvorm iets edeler; Winston van W. van Santen, fraai type stier met adel, kon iets dieper; Bertus van Alma, van H. v. d. Stoel, Zoeterwoude. soortlge stier; Cor van H. S. Ran, Nleuwveen, best type, gelijnd, doch achterbenen niet te sterk; Arnold van W. J. Breedljk, Het bezoek werd door het weer ook niet bevorderd, maar toch was de belangstel ling niet onbevredigend en de keuring had een vlot verloop. In totaal werden veertig stieren geprimeerd, daardoor be zet Alphen aan den Rijn de belangrijkste plaats bij de keuringen in Zuid-Holland. Van nog groter betekenis is, dat de kwaliteit van de dieren met de productie- gegevens er ook mag zijn. Het is zelfs zo, dat hierin nog steeds een opgaande lijn is te constateren. Bij de jonge stieren plaatste Emlel S. J. v. d. Stoel te Leiderdorp zich de kop; platte, behangen stier van stekend type. Hij kon zich iets krachtiger ln gang tonen. Een tweede premie was voor Gerhardes van J. D. van Akker te Hoorn; soortige, behangen stier, die iets helt in het achterstel. Voorts kregen tweede premies Apollo van H. de Jong te Nieuwkoop, een door L. Eikelenboom te Rijnsaterwoude gefokte stier, minder diep dan Gerhardes; Adelbert van G. W. v. d. Poel te Zoeterwoude, gefokt door S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp, iets kleine stier van fraai type; Robert van L. Eike lenboom, best type, is nog niet geheel uitgegroeid; Romeo van S. J. v. d. Stoel, fraai gelijnde gesloten stier, die zich iets sterker in de gang kon tonen. De lijst wordt voortgezet met Evert van C. van Zwieten, Hoorn, platte stier, die even meer adel kan tonen; Justus van W. Hoogendoorn, Zoeterwoude, fraai ge lijnd stiertje, kon echter iets gespierder; Bertus van Jac. van Wieringen, Hoog- made, goed soortig, zondigt iets in de schouders; Dorus van M. J. N. v. d. Weij- den, Langeraar, robuuste knaap, die iets correcter voorhand moest hebben, Jodo- cus van Stoomzicht, van H. Blijleven, Nieuwkoop, gelijnd en evenredig, Iets aan de maat; Reinder van Oostheem, van E. G. Rosenboom te Rijnsaterwoude, valt door leeftijd Iets uit de toon, doch is zeker lang de minste niet van dit gezel schap en zal ln de toekomst nog wel eens revanche nemen. Derde premies voor Thijs van J. A. W. Kaptein, Hazerswoude, Noorman van Stoomzicht, van H. Blijleven; Socrates van S. J. v. d. Stoel; Dina's Eduard van L. Droogh, Zoeterwoude; Dorus van M. van Dolder, Alphen aan den Rijn; Arthur 2 van A. van Dorp, Hazerswoude; Eber- hard van Gebr. Bos. Zevenhoven; Aladln van H. B. van Leeuwen, Stompwijk; Ad miraal van W. van Santen. Wassenaar. Twee-jarigei De twee-jarigen vormden een zee goede rubriek. Deze collectie werd aan gevoerd door extra stieren, een zwarti en rode. Ook hier won, na zwari strijd, de zwarte en wel Hans van C. vai Zwieten. Deze fraai gelijnde stier is vai goed type en vertoont een bouw. Zijn halfbroer Rlkus. voorheen J. Treur en thans eigendom van H. An- genent, Woubrugge, was ondanks de familieverhouding zijn sterke rivaal. Belde stieren hadden hun aanhangers en terecht. Rlkus is zeldzaam diep behan gen, doch kon in kruisvorm en schou derplaatsing iets correcter. Hij werd meesterlijk gedemonstreerd, deze forse knaap. Op Initiatief van het gemeentebestuur kwam gisteravond een aantal personen als afgevaardigden van de verschillende bevolkingsgroepen byeen om te spreken over Koninginnedag en 21 Mei, war H.M, de Koningin en Prins Bernhard Alphen zouden bezoeken. Wethouder Dekker sprak inleidende woorden, v in hij er aan herinnerde, dat we plaatselijk met de viering van de natio nale feestdagen in een slop dreigden geraken. Nu 30 April als officiële feest dag is aangewezen, meent het gemeente bestuur. dat men ook tot een passende omlijsting moet komen. In overleg met de besturen vai Chr. Oranjevereniging en de Wllhelmina- vereniging werd besloten tot breder mitévorming. Spreker zei. dat hij en secretaris, de heer Constandse, de gadering zouden verlaten, waarna comité een bestuur kan kiezen en de ken onderling regelen. Zo gemakkelijk liet men de vertegen woordigers van het gemeentebestuur HAZERSWOUDE Vergadering Morgenavond half acht vergadert de A R- propagandachib in de school welke vergadering het middstandsvraagstuk door G. Bog aards wordt behandeld. Plattelandsvrouwen Dinsdagavond kwam de afdeling de Ned. bond van plattelandsvrouwen bijeen. De heer Van Wijk van de Ko ningin-Wilhelmina vereniging sprak ir. deze vergadering over het doel dezer organisatie. Enige gedichten werden door mej. Dekker gelezen. V.G.L.O.-diploma Aan de school met de Bijbel hebben de volgende leerlingen het vglo-diploma ontvangen: J. van Aalst. C. Duiker. M. Matze, M. Raaphorst. A. Slootweg. A. Voets, P. van Elswyk. A. Oppelaar. J. Staring. A. Vreugdenhil. J. van 't Wout. allen Hazerswoude en A. Kruit, Boskoop. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes G H M, z v J E Menscb en M M Out; Maria J Th L. z v J Th Louwers en A G J Kerkvliet; Jacob, v C van der Hoek en A Buitenhuis. OVERLEDEN: Johannes van Aalst, 61 e v C van Aalst; Cornells A M de Groot, 42 j, e v C A van der Hulst. WOUBRUGGE Ouderavond In hotel Swama werd g'steravoncl een ouderavond gehouden van de openbare lagere school. Aan de scheidend-, leerlin- werd 'n getuigschrift uitgereikt Leer- en van de hoogste klassen voerden op het zangspel ..Keverje weet raad" Plattelandsvrouwen byeen ln de rechtzaal van hotel Swama kwa- en gistermiddag de plattelandsvrouwen byeen. Mevr. Van LeeuwenHoogstraten uit Alphen ad- Rijn sprak over haar reis door Canada en de V.S- In het bijzonder behandelde zij de huishoudelijke probic van het Canadese gezin. echter niet gaan. vooral niet toen bleek, dat van het comité verwacht werd, dat het zich ook zou belasten met de orga nisatie van feestelijkheden bij het be zoek der Koningin. Algemeen was het gevoelen, dat men wat zal moeten doen op 30 April en het zwaartepunt zal die nen te vallen op de datum van het be- Er werd een bestuur benoemd, dat op korte termijn zal vergaderen en daarna met voorstellen bij de commissie zal komen. Het bestaat uit: H. J. Jansen voorzitter; J. B. Samsom 2e voorz.; mr J. F. Loef le secretaris; B. Cornet 2e secretaris; C. Vermijt le penningm.; Jac. P. Smit 2e penningm.; mevr. Herbig Hofstee. W. J. v. d. Brink en P. J. Groen- hart leden. Uitreiking diploma's Gisteravond heeft in de tekenzaal v; de nijverheidsschool van de Martha- stichting door ds Meijer de uitreiking plaats gevonden van de door de leerlin gen behaalde einddiploma's. De direc teur van de school, de heer Van Bins- bergen, maakte de bevorderingen be- Van klasse I naar II; W. Basson, A. P. Davids. K. S Dijkman, C. M Hommer som H. Meijer. J. D. van Berkel. C. de Jong, H. de Jong, J. van der Stoep. P. Stoof, A. van Doorn, F. Paap, H. J. Pie- penbrink, G. Stoof en J. van Capel. Voorwaardelijk bevorderd: J. R. Hom mersom F. J. Dongelmans. C. M Brink. G. van Ooijen. M. van der Stoep, L. G de Werker. Twee niet bevorderd. Van klasse II naar III; T. C. van den Akker. K. Bakema, B. J. Ledeboer, G. de Fijter, A. Kiekens, H. J. van den Bouwborst, L. C. Th van Dyk, J. A C. den Hartog Voorwaardelijk bevorderd: L. J. Reijmers, W. Smit. Niet bevorderd twee. Van klasse III naar IV: C. Brinkman, G M. van Oeveren, C. Koster. M. Lan- gelaar. H. Langman. C. van Ooijen, R. F. Stender. L. H P. Kempers. Van klasse IV naar V: J. de Fijter, W. F Leenheer. J. Sohoneville, E. Uithol en van Capel. Het einddiploma werd uitgereikt aan: Albertus van Gils en Johannes A. Va- lentijn beiden Ter Aar, en Antonius Zirkzee en Izak Uithol Alphen. Eén werd afgewezen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Huldiging bij C-B-C- In het veilingsgebouw hield d» Chr. be drijfsgroepcentrale een ledenvergadering. Drie leden werden gehuldigd, die 25 jaai lid zijn van de bond. t.w. N. van Hars kamp. J. N- van Willigen en C. Verbree De voorzitter, de heer C. Horstman, wens te deze leden van harte geluk met dit feit- De Jubilarissen kregen een oorkonde en het gouden insigne- De heer R. Ch Schel-hngerfcout sprak over ..Bij-bel en sociale leven". Bomdemonstratie Onder leiding van de heer Stroo kwa men de blokploegen van Koudekerk en Hazerswoude-Rijndij-k bijeen om een se rie bommodellen te bekijken De projec tielen werden besproken en gedemonteerd Alphen aan den Rijn, voldoend typische stier, die in de voorhand Iets dieper kan; Graaf van J. van Dorp Gzn., Hazerswou de, gelijnde, ruime stier, die iets aan de maat is. Derde premies voor Marlnus van Joh. van Dorp Jzn te Hazerswoude; Elbe van N. S. Onderwater, Stompwijk; Bart van T. J. van Woudenberg, Zevenhoven; Leo nora's Court van H. J. v. d. Meer, Hoog- made. Drie-jarlgen Vier drie-jarigen verschenen op het appèl, alle van zeer goede kwaliteit. Hier van behaalden drie een eerste premie. Voorop ging de bekende Abel van D. van Os te Rijnsaterwoude, zeer gelijnde, diepe stier van best foktype. Zijn rivaal Peter van J. J. Verhaar te Zevenhoven heeft een schitterend kruis, doch zijn achterbenen zijn niet te solied geplaatst; Gerrit van Gebr. v. d. Holst is een zeer goede „Drltte im Bunde" en geeft ook niets in het type toe, zijn zware achter benen konden iets correcter zijn; Menze van W. Hoogendoorn te Zoeterwoude, kreeg een welverdiende tweede premie, stoort iets in de voorhand en plaatsing der achterbenen. Senioren Tenslotte traden de senioren aan, een „gewichtig" trio. De zeldzaam edele Gustaaf 2 van Vita Nova betrad als heer en meester het terrein, deze stier is, evenals zijn vermaarde broer, zeer vitaal en zeer op zijn plaats in dit station. Dan de machtig zware, doch niet te edele Maarten 2 van Alma, van Gebr. Van Leeuwen te Zevenhoven. Deze stier is een volle broer van de bekende Maarten 3677, die hiér heel wat nakomelingen kon tonen. Een tweede premie kreeg de fraai ge lijnde Marcel van Schultinga, van J. W. A. van Niekerk te Alphen aan den Rijn, mocht naast zijn fraaie lijnen Iets rui mer in de bouw zijn, wat zijn type ten goede zou komen. Al met al belooft de centrale keuring op 6 Mei te Leiden een zeer Interessante keuring te worden. Met een variant op een bekend gezegde zal dan worden aan getoond, dat de blaarkopfokkerij leeft. Chr. boerinnenbond In hotel „Toor" werd een vergadering gehouden van de plaatselijke afdeling Chr. boerinnenbond. De presidente, mevr. de Jong-Verburg. opende, waar na als spreekster optrad zuster W. van Kuyk, hoofdverpleegster in de Dr W. v. d. Berghstichting te Noordwijk, met het onderwerp „Het gelukkige leven van het zwakzinnige kind". Spreekster schetste eerst de zwakzin nige kinderen thuis. Alleen door uiter ste noodzaak worden de ouders gedreven, daarvoor in aanmerking komende kinde ren aan een inrichting toe te vertrouwen. Zr Van Kuyk, die reeds 25 jaar in ge noemde stichting werkzaam is, kan hier uit ervaring spreken. Als de kinderen echter eenmaal opgenomen zijn, staan de ouders verwonderd, dat ze nog tot zoveel in staat zijn en zich zoveel gelukkiger gevoelen dan thuis. Het paviljoen is heel mooi. Er is een hertenkamp, door verpleegden aangelegd. In het „glazen huis" leren de kleinen lopen; er is een speeltuin. Achter het paviljoen staan kleine huisjes, in elk daarvan 6 zwakzinnigen wonen, de beste geeft hier leiding aan het werk. De ver pleegden geven ieder jaar door henzelf verzorgde avonden. Men heeft een eigen zangvereniging en mondorgelclub. De kinderen houden veel van dieren. Zr Van Kuyk vertelde voorts van de les methoden en van het spel, waarbij men vaak veel meer voor elkaar over heeft dan de gezonden. Na de pauze werden vragen gesteld. Door mevrouw Stapper werd het ge dicht „De zeven kruiswoorden" voorge dragen, waarna mevr. Lemens de avond De secretaresse, mevr. Kramer, deelde ons nog mee, dat dit de slotavond was in dit seizoen en dat de vereniging, die nu een half jaar bestaat, 22 leden telt. Jaarvergadering Chr. besturenbond In Concordia is gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Ohr. Be sturenbond. De voorzitter, de heer W. Geerlof, vroeg in zijn openingswoord be langstelling voor het gemeentelijk gebeu ren en wees op de taak in verband met industrievestiging. Men mag ook niet onverschillig staan tegenover de vragen van rccreactle. Uit het verslag van de secretaris, de heer H. Hart. bleek dat de aangesloten afdelingen thans 1300 leden tellen. Al phen draagt nog steeds bij in de groei van het C.N.V.T. Het financieel over zicht, uitgebracht door de heer J. van Dongen, sprak van een goede gang van zaken. Er volgde voorts een bonte rij van verslagen. De heren C. Burggraaf en Griffioen rapporteerden over het werk, dat het fonds Draagt Elkanders Lasten ook hier doet. De heer S. van Leeuwen bracht verslag uit over de jeugdclub, waarvoor nog steeds goede animo be staat. ook als het gaat over studie. Het ontspanningsgedeelte stond onder leiding van de heer H. Brokaar dat was, als steeds, ln goede handen. Schoorsteenbrand Voor een begin van brand bij L. H aan de Oudshoornseweg werd gisteravond om streeks half 7 de brandweer gealarmeerd Uitbreiding raadsagenda De raadsagenda is nog uitgebreid, na melijk met voorstellen inzake wijziging van de begroting 1953 van het grond bedrijf. Vragen van de heer Slootjes Het raadslid Slootjes heeft opheldering gevraagd over enkele financiële posten, betreffende de 100 woningen gebouwd rekening van de bouwvereniging Alphens Belang. Ook op deze vragen 'ven B. en W. uitvoerig antwoord. De jaarwedde van de wethouders In verband met een schrijven van Ged. Staten stellen B. en W. de raad voor, zich er mee te verenigen dat, gerekend 1 September 1953, de jaarwedde van de wethouders wordt bepaald op i 3200.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4