Plan voor nieuw dierenasyl te Leiden bij woonwagenkamp? - gereed JOHN DOE Mr Beernink sprak over de Provinciale Staten nieuwe leidsche coubant 3 DONDERDAG I APRI1 1954 Woonhuis, wachtkamer, behandelkamer, kantoor en honderd hokken Stichting heeit vier verzoeken bij B. en W. ingediend Architect Henri Pino heeft de tekeningen voor het nieuwe dierenasyl te Leiden klaar. Er wordt verwacht, zo vernemen wij, dat nu binnenkort met de bouw van het tehuis voor gewonde en zwervende dieren voor Leiden en omstreken kan worden begonnen. Mr dr Hugenholtz deelde ons mee, dat men het, als het enigszins kan, in de komende herfst wil openen. De gemeente Leiden heeft grond aangekocht nabij het woonwagenkamp en de stichting heeft nu het gemeentebestuur verzocht een perceel grond aan haar in erfpacht af te staan. Voor het asyl is een oppervlakte van vier duizend vierkante meter nodig, ook met het oog op mogelijke uitbreiding. Aan het asyl is een woning verbonden voor het gezin van de concierge. Bene- i woonkamer halve meter breed en 5.46 meter lang. Boven zijn drie slaapkamers geprojec teerd, resp. met een breedte van 2, 2.32 en 3.39 meter. Op de verdieping vindt men verder een badcel. Achter de wo ning is een schuur. Vóór de voorgevel van het woonhuis staande, ziet men rechts het gebouw van het dierenasyl. Dat bestaat om te be ginnen uit een grote wachtkamer van 4.50 meter breed en zes meter lang. Rechts van de wachtkamer is het kantoor 1.63 meter breed en 3 meter lang. De hal bevindt zich aan de zijgevel. Deze hal geeft toegang tot toiletten en een gang. Achter de wachtkamer is een behandelkamer voor dieren ontworpen. De behandelkamer is 4.55 meter breed en 5.20 meter lang. De voorgevel van het gebouw bevat drie ramen van de wacht kamer en een klein raam van het kantoo.r De achtergevel heeft een groot raam van de behandelkamer. Behalve het woonhuis en het gebouw worden nog hokken voor vijftig honden en vijftig katten gebouwd. Het geheel vergt een bedrag van f 45.000. Verzoeken De stichting „Nieuw Leids Dierenasyl" .beschikt over een bedrag van vijftien duizend gulden, zodat een hypotheek voor f 30 000 moet worden genomen. De Stichting heeft het gemeentebestuur van Leiden gevraagd, deze hypotheek te wil len garanderen. Verder heeft de stichting het gemeen tebestuur verzocht aan haar vijftig cent per dag voor iedere Leidse zwerfhond te betalen en 25 cent per dag voor iedere Leidse zwerfkat. Er moet ook een ophaaldienst worden ingesteld voor de zieke «n gewonde die- In verband hiermee beeft de stichting aan de gemeente verzocht, deze dienst toe te vertrouwen aan de Leidse brand weer, die steeds bijzonder behulpzaam is geweest voor de dierenbescherming. Wellicht zou de gemeente een kleine speciale auto kunnen inschakelen, ge schikt voor het ophalen van dieren, met een afdeling voor gezonde en een afde ling voor zieke en gewonde dieren. In het schrijven aan het gemeentebe stuur wordt er op" gewezen, dat Lelden eigenlijk het centrum is van de wereld dierenbescherming en dat deze vanuit dit centrum wordt geleid. (Advertentie) CEFA - LEIDEA Frank Capra's Meesterwerk (de man die het meende) CASINO THEATER ALLE LEEFTIJDEN Schilderij naai Parijs Van onze stadgenoot de kunstschilder Alex Rosemeier is zijn werk Paysage Morez-Jura door de Franse commissie van de uitwisseling van kunstschilders gekozen voor de expositie in Parijs, die 23 April "aldaar wordt geopend. Jeugdavond Mare wijk Vanavond wordt om half 8 een jeugd avond voor de Marewijk gehouden in het jeugdgebouw Prediker. De bijeen komst staat onder het motto „Voor de jeugd door de jeugd". Alle jeugdvereni gingen werken er aan mee, padvinders, jongens- en meisjesclubs, kinderkerk en Zondagsschool. WARMOND Onderwijstentoonstelling Vanwege de stichting onderwijsten toonstelling is in een van de lokalen van de R.K. jongensschool een tentoonstel ling ingericht over de tapijtindustrie. Het doel is om op aanschouwelijke wijze kennis bij te brengen aangaande 't fabri cageproces van verschillende industrieën dig verblijf te Leiderdorp niet veel lan ger meer zal kunnen worden voortgezet. In 1922 werd door de heer Hugo van Poelgeest aan de Leidse dierenbescher ming gastvrijheid verleend voor een dierenasyl met de afspraak, dat deze toe zegging zou gelden voor maximaal tien jaar en dat de Leidse dierenvrienden vóór afloop van de termijn een eigen dierenasyl zouden bouwen. Deze gast vrijheid werd zeer ruim opgevat. Naast terrein en woonruimte voor dieren en asylbewaarder werd buiten bezwaar van de asylkas gezorgd voor bijbouw, onder houd enz. Het asyl kon op deze wijze doorwerken, maar niet zonder dat tel- kenjare onvergolden kastekorten moes ten worden aangevuld, welk bedrag tot einde 1942 21 mille beliep. De afspraak met betrekking tot het asyl te Leider dorp loopt nu al ruim dertig jaar. Het is dus wel nodig, dat het plan om in Leiden een asyl te bouwen eindelijk wordt gerealiseerd. Bovendien moet het asyl te Leiderdorp, gezien nieuwe schik kingen in het bedrijf van de N.V Ouder zorg. binnenkort worden stopgezet. Wijziging telefoonnummers Leidse brandweer en B.B. Met ingang van heden zjjn de telefoon- de Gemeentelijke Brandweer. Lange- Bureau Bescherming Bevolking van de A-kring Leiden (Leiden en Oegstgeest) alle aansluitingen op genoemde bu reaux gewijzigd in 30441 en 30442. Uitdrukkelijk wordt vermeld, dat het alarmnummer bij brand e.d. ongewijzigd blijft in 22241. laarboekje Oud Leiden verschenen De vereniging Oud Leiden heeft het jaarboekje 1954 het licht doen zien. Voortbordurend op een oude traditie en vooral in aanvulling op het door de vereniging uitgegeven Kastelenboek is een bijdrage over één der Rijnlandse adellijke huizen opgenomen. Voorts tref fen we bijdragen aan van dr W. Glas bergen over opgravingen in Rijnöburg in 1951, van J G N. Renaud over Ter Does, enige artikelen over het beleg en ontzet van Leiden, de ommekeer in Lei den in 1787 door W. A. Fasel. en dan natuurlijk iets over de geschiedenis van de spoorweg in de Sleutelstad. Mr R. van Royen behandelde de „oude lijn" en het eerste station te Leiden, en ir F. Sohallj schreef over de Leidse spoorwegwerken. Een apart hoofdstuk over de Leidse monumenten is van de hand van de heren A. Bicker Caarten en G. van der Mark. Drs J. N. van Wcssem releveert de gebeurtenissen in de Laken hal in 1951 tot 1953, en het boek besluit met een lijst van enkele recente uitga ven. betrekking hebbend op de Sleutel stad. Zoals gewoonlijk zien de illustra ties er weer buitengewoon verzorgd uit Agenda voor Leiden Donderdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O. causerie met kleurenfilm over Liberia door dr B. M. A. Paulus van Pauwvliet gezant te Brussel. Hotel Bellevue, 8 uur: ruilbeurs „D« Verzamelaar". Hotel Bellevue, 7.45 uur: Leidse Vogel vrienden. Casino, 7 en 9.15 uur: Cefa, John Doe (De man die het meende). L.F.C.-terrein, 8 uur: lichtwed strijd, L.F.C.Leids studentenelftal. Oegstgeest: Het Witte Huis, 8 u.: Eerste Oegstgeester Confectiehandel, Modeshow. School Paul Krugerstraat, 8 uur: Avondtekenschool R.K. Volksbond, diplo ma-uitreiking. Vrijdag Schuttershof, half 10: officiële rpening VEBO-Paastentoonstelling door houder D. van der Kwaak. Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., lezing „Eenheid en verscheidenheid der Ker ken" door prof. dr Berkelbach van d< Sprenkel, voorzitter Oecumenische Raad. Prediker, 8 uur: Chr. Bedrijfsgroepen centrale, 37ste jaarfeest. Burcht, 8 uur: Boekenweek-avond, Hans Alma en Teun van der Veen over Spanji en Joego-Slavië. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Lissone- Lindeman, filmavond over toerisme. Oud-Hortuszicht, 712 uur n.m.: bazar speeltuinvereniging Zuiderkwartier. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond gebed. Oegstgeest: Wijkgebouw De Kern- penaerstraat 42, 8 uur: vereniging Wijk verpleging (Groene Kruis), ledenvergade ring. Lisse: 4 uur: opening Keukenhof door minister mr J. W. Beyen. Zaterdag Oud-Hortuszicht, 212 uur n.m.: bazar speeltuinvereniging Zuiderkwartier. Filmzaal academie, 3 uur: overdracht nieuwe kas Hortus. Boerhaavezalen, Caeciliastraat, half 4: opening tentoonstelling Start. Burcht, 8 uur: concert accordeonvereni ging Accordanto. Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24897, en apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, telefoon 21060 Prof. mr R. P. Cleveringa morgen 60 jaar Jurist van groot formaat aan Leidse universiteit Morgen wordt prof. mr R. P. Cleveringa, hoogleraar in het handelsrecht en burgerlijk procesrecht, aan de rijksuniversiteit te Leiden, 60 jaar. Over zijn levensloop en zijn betekenis als Nederlands jurist schreven wij enige tijd geleden, toen prof. Cleveringa zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Wij willen thans in korte trekken hoofdzakelijk de mens Cleveringa schetsen, die bij allen, met wie hij in aanraking komt, zonder uitzondering in hoge achting staat. En wij kunnen dan niet beter doen dan de woorden aanhalen van de decaan der Leidse juridische faculteit, prof. n E. Jonkers, die hij uitsprak, toen wij jaar geleden met hem over zijn eminente collega spraken. ..Cleveringa is niet alleen een weten schappelijk doch ook een geestelijk lei der. In het bijzonder gedurende de be zettingstijd is dit tot uiting gekomen, .vas het. die op 26 November 1940, aanleiding van Meijers' ontslag, in zijn hoedanigheid van decaan der facul teit der rechtsgeleerdheid van Neder lands oudste universiteit, de alarmklok luidde door het houden van zijn be roemde rede, waarin hij dit ontslag aan duidde als een „barbaarse rechtsver krachting". Voor het houden van deze rede. welk gebeuren ieder jaar overal, waar Leidse oud-alumni tezwmen zijn, wordt herdacht was beginselvastheid en grote moed no dig men vergete niet dat het geeste- Een eenvoudige tekening van de voorgevel van de conciërgewoning en het gebouw van het Leidse dierenasyl. De drie ramen van het lagere gebouw zijn de ramen van de wachtkamer, het kleine raam is van het kantoor. Achter deze wachtkamer ligt de behandelkamer. C.H.U. Leiden De aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten brengen teweeg, dat men allerwege zijn belangstelling richt op dit veelal vergeten college. Ook de vergadering van de Christelijk Historische Unie, afdeling Leiden, richtte gisteravond het zoeklicht op de bestuursvorm der provincie. Mr H. K. J. Beernink, lid van de Tweede Kamer, gaf een uiteenzetting over de Provinciale Staten. De taak van dit college is vrij beperkt, aldus spr. Dit is te verklaren uit een ingst voor provincialisme, dat ten tijde van de Republiek belemmerend op het landsbestuur werkte. De Provinciale Staten hébben een belangrijke taak opzichte van de provinciale waterstaat hét provinciale wegennet. Verder ver lenen ze nog al wat subsidies, bij voor beeld voor volksgezondheid cn onderwijs. Als de staatscommissie Prinsen gereed met haar rapport over de wijziging an de taak der provincie, en als deze en ons laten leiden is steeds afvragende wordt gedaan. We alleen ons best doen door het beginsel, or at God wil, dat er illen de dingen be: pieel standpunt, daarbij de praktijk niet uit het oog verliezende en zo zullen we komen tot een verantwoorde Christelijke iociale politiek, zo zei mr Beernink ten- lotte. De vergadering stond onder leiding ran de heer D. van der Kwaak, die, op verzoek en in verband met een aanstaand, debat tussen de CHU, afdeling Leiden, en 1956), zal de provim sterk worden uitgebrt dus, dat de mensen, di het eind bevoegdheid Dit betekent e 21 April kie- hun zitting: periode een veel belangrijker taak zul len hebben. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens de keuze van de Gedeputeerde Staten en hun taak. De minst aantrekkelijke is wel de verdeling van het provinciale woning contingent. Eén van de taken van de Provinciale Staten is de keuze van de Eerste Kamer. In verband met de komende grondwets herziening kan deze Kamer een belang rijke rol gaan spelen. Tenslotte sprak mr Beernink over de verkiezingen voor de Provinciale Staten als graadmeter voor de politieke verhoudingen in ons land. Hij behandelde de verschuivingen, die de laatste verkiezingen hebben doen de posities der verschillen de politieke partijen. Ook voor de komende verkiezingen be looft de CHU niets, zo zei hij. We zullen Kynologenvereniging Rijnland had goed jaar De Kynologenvereniging Rijnland heeft gisteravond in Zomerzorg haar algemene vergadering gehouden. In zijn openingswoord dankte de voor zitter, dr ir P. C. Lindenbergh, de leden voor hun geweldige medewerking bij de laatstgehouden clubmatch. De resultaten waren dusdanig, dat het alleszins verantwoord is om de match te herhalen. De secretaris-penningmeester, de heer G. Smits, kon in zijn jaarverslag gewa gen van een actief verenigingsjaar. Niet alleen heeft het bestuur verscheidene pro minente figuren op kynologisch gebied als sprekers op de vergaderingen kunnen krijgen, maar ook zijn door de club op tentoonstellingen fraaie successen ge boekt. De vergaderingen werden in het algemeen goed bezocht en de vaste kern van leden breidt zich nog steeds uit. Het ledental is met 22 gestegen en be draagt momenteel 166. Ook in zijn financieel overzicht kon de heer Smits mededeling doen van een goed jaar. Het kassaldo is met plm. 200 ge stegen. De vergadering besloot bij monde van de voorzitter de heer Smits décharge te verlenen voor zijn goed financieel be- Hierna was verkiezing van twee be stuursleden aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren de heren D. de Jongh en G. Smits. De eerste had zich niet her kiesbaar gesteld. Bij acclamatie werd de heer Smits herkozen en na stemming kreeg de heer C. Barning, die door het bestuur als candidaat was gesteld, een plaats aan de bestuurstafel. De veterinaire adviseur van de vereni ging, dierenarts H. J. Stol, beantwoord de na de koffie vragen van leden. Een van de belangrijkste vragen betrof wel de hondsdolheid. De maatregelen tegen deze gevreesde ziekte zijn echter voor zover mogelijk reeds getroffen. Men kan zijn hond hiertegen laten Inenten, maar de resultaten hiervan moeten wor den afgewacht omdat studiemateriaal ont- Diploma's voor leerlingen van Leidse vakavondschool De Leidse ambachtsschool bereikte gisteravond weer een hoogtepunt in he leerjaar met een grootscheepse diploma-uitreiking aan leerlingen, die be paalde cursussen met goed resultaat hadden gevolgd. Het diploma A werd uitgereikt aan hen, die drie jaren op de vakavondschool zijn geweest, en het diploma B aan de leerlingen, die deze school tot het eind hebben door lopen. Het diploma A ontvingen de volgende leerlingen: Bouwkundig tekenen: A. Bogaards, J. A. E. Bokma. D. de Bruin, C. Th. Dissel dorp. H. Dongelmans, C. J. M. van Eg- mond, P. C. N. Hoogstraten, C. M. Jansen, P. de Knegt, A. C. A. Knijnenburg, F. H. Kool, N. Kroeze. "W. F Landesbergen, H. v. d. Linden. H. C. Loos, A. Th. v. d. Meer, H. J. Montfrooy, I. Pardon. J. P. v. d. Pompe, W. Rijsdam, L. Stakenburg, W. de Vos. R. Wielinga, J. N M. Witsen- burg. Stofferen: W Baalbergen, P J. J. Baaren, H. H. Beukenholdt, D. Kaptein. H. Kerk hoven. F. Kleer, M. Koetsier. H. J. Phi- lippo. Schilderen: A. Schrijvers, A. F. J. Spie- rings, J. J. H Vernet. E. A. Vogelenzang. Machinebankwerken: J. Bekooy, G. Beurse, J. J. de Boer, W. F. de Bruin, M. H. v. d. Burgh. J. Dreef. H. B. van Dijk, J. v. d. Heyden. P. H. Hillebrand, C. M. Kloots. W. Kooien. J. A. Kraan. A. Lems, J. F. Lingeman. H. G. Maaskant, J. v. d. Meeberg, P. J. Melet, F. W. Meyer, G. Middelkoop, N. Noppen, C. Pauw. A. van Pelt. J. Plasmeyer, G. F. Redegeld, A. Rietkerk, A. Stokkel. J. Stouten. J. J. C. Teyn, H. P. Turk, A. v. d Ven. C. P. Vogelaar. Auto- cn motorhcrstellen: W. J. H. As- pef, J. Bogerd, J. C. Boot, W. Broers, A. A. M. J. van Eeden, G. Elsgeest, H. Ernst, P. J. v d Geest. H. C. Lems, J. V. d. Luyt, C M. Meyer, P. Nieuwenburg, C. v. d. Nieuwcndijk, E. Rietbergen, .T W. Schrijvers, N. v. d. Splinter, Th. G. M. van Steyn, D. van Tol. H. J. van Ulden. Landmachinistcn Electrotcchniek J. J. B. Aniba. J. N. Beerepoot, A. W. Derks, G. S. v. d. Heiden, M. Hoek, A. W. Lam- mers, W. Laterveer. H. Moenen. W. Mo raal. M. J. van Ovost, W. C. Ravensber- Haas(je) en hond(je) trouwe vrienden in Voorschoten Neen lezer, dit is geen 1 Aprilmop, maar een liefelijk dierentafreeltje bij de familie C. Belonje, Pauwenstraat 7 te Voorschoten wat is er in deze gemeente alzo niet te beleven op dierengebied! Mevr. Belonje kreeg een drie dagen oud haasje van een buurman, die het onder het riet in het bollenland vond. Hij redde he{ uit de gretige snavels van kraaien en reigers maar wist er verder zelf geen raad mee. Mevr. Belonje echter wel. Met een klein zuigflesje begon zij het haasje om de vier uur melk te geven en zie, het tierde welig. Dit voedsel werd later aangevuld met een blaadje groen en sinds enige dagen ook met geraspte worteltjes. Moppie, het zeven jaren oude huishondje (een Maltezer leeuwtje) is dol op zijn nu veertien dagen oud speelkame raadje, dat heerlijk door de huiskamer dartelt als de familie bij de kachel zit. Dat dartelen onderbreekt het hdasje door zich nu en dan een flinke wasbeurt te geven, voor zover Moppie hem dit ten minste toelaat. Foto N. van der Horst Het diploma B werd uitgereikt aan de volgende leerlingen: Bouwkundig tekenen: C. Beukenholdt, A. Bosman, K. P. Bosman, P. H. J. Dissel dorp, G. P. Duivenvoorden, J. M. van Dijke, A. Hak, J. van Hartingsveldt, A. Horsman, J. J. F. Klein, J. W. Knibbe, A. P. C. Knijnenburg, J. v. d. Kraats, J. H. v. d. Meer. J. van Muyen, C. Nieuwveen, N Petersen, P. v. d. Pouw- Kraan. D. Rietveld, C. Rijsdam, A. Stadt, N. C. Steenbergen, J. Wesselman, Th. J. P. Winter. C. H. Winters. Meubeltekenen P. F. Boting. W. L. Faas, H. C. de Graaf, Th. J. G. M. v. d. Klugt, H. J. Ouwehand, M. G. van Veen, J. van Voorst. C. Zwanenburg. Stofferen: C. M. van Brecht. R. Florijn, B. Huisman, J. la Lau, F. W. Peters, S. de Ridder. C. Robbers. H. Roos, F. Stijn. Schilderen: L. W. G. Bader, G. Bal kenende, S. Gerrits. H. Th. Hoogenboom, Z. de Jong, C. Jonker, E. Molenaa Plu, J. Tangeman, D. de Wagt, J. H. Zaal. Machinebankwerken: Th. A. Augus- tinus, J. Beurse, G. W. M. Bleys, J. A Bon, F. Döll, D. Filippo, W. van Gent, H. Chr. Gordijn, J. Gout, A. C. de Haas, v. d. Holst, W. H. Hoogenboom, C. Jong bloed, J. N. van Kampenhout. F. X. Ker- stens, M. van Leeuwen. N. v. d. Linden, M. Lobbezoo, J. v. d. Luyt. C. C. Mey, H H. G. Montfrooy, H. C. Mooye- kind, R. G. Redèl, D. Roest, R. R. Schuier, J. Selier, P. J. Stikkelman, P. van Tol, N. Turenhout, J. Q. A. Uljee. A. Veldmaat, M. A. Verhagen. H. C. P. Vintges, J. Waasdorp, H. J. Webbers. A. M. Wessel- Auto- en motorherstellen: S. G Beuk, J. de Bolster, C. de Bruyn, J. L. C. Bun- nik, A. Dêmoed, J. van Duivenbode, C. H. Guldemond, E. Habraken, E. Harkink, J. J. Hogervorst. P. Kempenaers, J. J. Korbee, M. G. C. Kovacs, J. B. v. d. Kwaak. M. L. Menken. A. Mol, D. Schip pers. H. A. Stuifzand, J. Chr. Teske, A. J. Verdonk, J A. van Vliet, P. A. van Werkhoven. Landmachinisten'Electrotechniek: J. J. Kop, J. Labordus, H. C. van Meurs, M. S. van Meurs, H. F. Th. Rozier, H. W. Schouten. Electrisch lassen: C. P. J. v. d. Berg, H. D. Bol, C. Bulk. J. Hoevers, L. C. van Kreuningen, 9. Lagendijk. W. Langeveld, J. A. van Leeuwen, P. Chr. Logeman, J. Ooms, A. Pardon, M, L. de Rijk, G. Rijn, A. Singeling. Autogenisch lassen: L. G. v. d. Berg. C. van Berge-Henegouwen, D. Bonnet, M. H Custers, J. A. van Haaren, W. G. Knibbe. P. Kooi, G. F. Lafeber, J. Llgt- voet, G. Ie Maitre, D. Meyer, Th. G. Neyenhuis, A. J. P. v. d. Ploeg, J. P. J. Ramb, N. J. Ridder, W. van Steenbergen, F. M. Steenvoorden. Textielavondschool (Spinnen): M. F. E. Albers, I. J. Azier, A. M. W. Copier, W. Harreveld, A. K. van Leeuwen, P. Selier, J. Stikkelorum, T. van Tilburg, C. Velt- huyzen. Sprekers Vóór de uitreiking had gesproken de -oorzitter van de ambachtsschool, ir J. J. van Hoek. Daarna kwamen aan het woord wethouder J. C. van Schaik, en mr W, de Clercq, secretaris van het departe- Leiden van de maatschappij voor Nijverheid en Handel, die Frits van Til burg een oorkonde en een medaille van de maatschappij overhandigde als bewijs waardering voor zijn grote ijver en energie, waarmee hij onder moeilijke om standigheden zijn doel heeft weten te be reiken. Ir Van Hoek overhandigde C. Velthuyzen een boekwerk namens het bestuur van de stichting tot steun aan h»t textielonderwijs. C. Velthuyzen was de beste leerling van de textiel-avondschool. arna voerden het woord de directeur de ambachtsschool, de heer C. Bril- de voorzitter van de Vola, de heer I meesten denken, aldus spr., P. Zwanenburg, en tot slot C. Velthuyzen, de in dit verband de voor verkeersvlle- die de dank van de leerlingen uitdrukte.jgers vastgestelde verzekeringspremiën, lijke en ook het feitelijke verzet toen nog in hun kinderschoenen stonden en, wat nog meer zegt: offervaardigheid, bereidheid zich te offeren voor de grote en heilige zaak der gerechtigheid. Cleveringa ging rustig, zeker en waar dig zijn weg. Ik zeg niet teveel, wan neer ik beweer dat Cleveringa door het houden van deze Novemberrede een der stimulators is geweest van het geeste lijke verzet in ons land. Wie tegenover Cleveringa staat, voelt dat hij niet alleen te maken heeft met een jurist van.groot formaat, maar ook en vooral met een mens van grote allure. Hij is de eenvoud zelve Als ge hem zijn verdiensten voorhoudt en zegt, dat ge ook in de toekomst veel van hem ver wacht, zal hij hierop antwoorden in de zelfde trant als bij zijn inaugurele oratie: .Dit kan ik niet garanderen. Ik kan al leen beloven, dat ik al mijn krachten daartie zal inspannen". Maar op een be lofte van Cleveringa kan men bouwen. Een waardig groot man, die ook in zijn opgang zijn sympathieke eenvoud wist te bewaren". C. J. Brouwer 40 jaar bij de S.L.F. De heer C. J. Brouwer, werkzaam aan de meterafdeling van de stedelijke licht fabrieken, herdacht gisteren het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad het bed-rijf. Aanvankelijk was hij werkzaam Ivj het kabelnet, maar a! spoedig kwam hij terecht bij de dienst, hij ook nu nog tot volle tevreden heid zijn werk verricht, namelijk oo de meterkamer, cn wel aan het electrische deel daarvan. In de toespraken van directeur, ad junct-directeur en andere superieuren van de jubilaris klonk de grote waarde ring door voor de accuratesse en werk lust en het vakmanschap van de heer Brouwer. Zijn onmiddellijke chef roem de hem als een man, voor wie geen werk te gecompliceerd kan zijn en als een technicus, die zich door de studie steeds de ontwikkeling van het vak op de hoogte hield. Twee enveloppes, respectie velijk inhoudend een gratificatie en een oorkonde, bezegelden de hartelijke woorden. Namens het bestuur van de personeels vereniging sprak de voorzitter van de jubileumcommissie de heer Brouwer toe. Hij overhandigde een fraai geschenk. Het personeel van de meterdienst bereid, de de jubilaris in eigen kring nog een verrassing. Haagse Economische Politierechter Uitsel voor Examen Bij verstek behandelde de Haagse Eco nomische Politierechter een zaak tegen een kruidenier uit Alphen a d. Rijn. Deze had een tabakszaak voortgezet als op volger van zijn moeder, maar hij was niet in het bezit van de vereiste vergun ning. Wel had hij de vereiste kruideniers- diploma's en het middenstandsdiploma. „Die man moet maar eens hier verschij nen". zei de politierechter. Even later versoheen hij toch nog. Hij vertelde in Mei en Juni examen te zullen doen. .Het is een hardwerkend man", las de officier van Justitie uit de stukken. De zaak werd aangehouden om de uitslag van het examen af te wachten. TJl.C.-bestrUding Omdat hij 24 runderen onder beheer en toezicht had gehouden zonder aange sloten te zijn bij de prov. gezondheids dienst voor tbc-bestrijding moest een landbouwer uit Noordwijkerhout zich verantwoorden voor de Haagse Econ. Politierechter. Het bleek dat de koeien eigendom waren van verdachtes broer, die in Californië verblijft. In twijfel werd getrokken of verdachte wel het beheer had gevoerd, want hij vertelde dat aan- en verkoop e.d. door zijn vader geschied de. Nu was hij wel aangesloten bij de gezondheidsdienst. Om dit laatste te on derzoeken werd de zaak aangehouden. Nog een examenkans Voor de Haagse Econ. Politierechter verscheen een meubelmaker uit Leider dorp, die in 1950 een meubelfabriekjo had overgenomen zonder de vereiste ver gunningen te hebben. Wel had hij het middenstandsdiploma en was hij ge slaagd voor het practisch gedeelte van het vakdiploma, maar op het theoretisch gedeelte was hij gezakt. Een ministeriële verklaring was afgewezen. Verdachte vertelde dat hij met vijf man personeel werkte en zo nu en dan ook wel aan particulieren Juli zou hij opnieuw exam De officier van Justitie en voorwaardelijke sluiting i drijf voor zes maanden met e van twee jaar en de bijzondere v de dat verdachte binnen zes maanden aan de eisen moet voldoen Conform de eis werd verdachte veroordeeld. Zonder toestemming ontslag genomen Omdat hij zonder toestemming van zijn patroon en zonder toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslag zou hebben genomen werd een Leidse metse laar bij verstek door de Haagse Politie- techter conform de eis veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen. VOORHOUT Chr. Historische Unie Gisteravond was de afdeling Voorhout an de Chr- Historische Unie bijeen. In deze vergadering heeft de heer D- van der Kwaak gesproken over de betekenis de Prov. Staten. Aangezien de Leidse wethouder deze lezmg al in verschillen de buitengemeenten heeft gehouden, vol staan wij met deze korte mededeling. Benoeming Mej- H- van der Weiden, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is benoemd te Amsterdam. leverde. In e f 15 boete ran het be- proeftijd (Advertentie) MATTHAUS PASSION Hoe word ik verkeersvlieger of stewardess Voorlichting van Rijksluchtvaartdienst Wie verkeersvlieger of stewardes wil worden, kreeg gisteravond in het Antoniusclubhuis volop gelegenheid wat meer over deze beroepen te horen. De afdeling Rijksluchtvaartschool van de Rijksluchtvaartdienst had name lijk een voorlichtingsavond belegd voor leerlingen van middelbare scholen en hun ouders. Na een inleidend woord van de heer B. W. Noordam, be last met de werving van verkeersvliegers, hebben de vlieger S. A. Spieren burg en de stewardess M. F. A. H. Leenaerts, beiden van de Djakarta-route van de K.L.M., veel wetenswaardigs verteld over hun werk. Mej Leenaerts zei onder meer, t land de vierde luchtvaartnatie is, dank zij de K.L.M., die de zevende plaats neemt op de wereldranglijst. Om deze voor ons kleine land mooie plaatsen te be houden is het zaak, dat de KLM niet al leen over goede toestellen beschikt, de beste vliegers aantrekt goede service geeft. De minimum leeftijd voor de stewar dess is 22 jaar en zij moet In 't bezit zijn van het diploma HBS in sommige ge vallen kan ook met MULO worden vol staan. Talenkennis is heel belangrijk vooi haar. Tijdens de acht weken opleiding op Schiphol wordt per maand f 150 betaald. Hierna komt de stewardess ongeveer twaalf tot achttien maanden op de Euro pese lijnen, wat wordt gevolgd door dien sten op de intercontinentale lijnen. Het bruto salaris bedraagt f330 tot f 500 per maand. De stewardess mag niet gehuwd zijn. Haar werk noemde spr. zv niet gemakkelijk, maar ook mooi. De heer Spierenburg hield een geestig toespraakje over het doen en laten van de verkeersvlieger. Als vooropleiding moet deze HBS hebben en om de oplei ding aan de Rijksluchtvaartschool te kun- volgen, moet de adspirant-vlieger jonger dan 17 en niet ouder dan 21 zijn. De medische en psychotechni sche keuring is zeer streng en blijkens de ervaring zo goed, dat uitvallen daarna practisch niet meer voorkomt. De opleiding, die 2M jaar duurt, sehiedt op Ypenburg en Gilze-Rijen. Van het opleidingsgeld moet tijdens de dienst bij de KLM f 3.600 worden terugbetaald. Gedurende de opleiding worden de cur sisten vrijgesteld van de dienstplicht. Het netto salaris voor de verkeersvliegers be draagt f 460 tot f 1.600 per maand. De Rijksluchtvaartschool is de enige oplei ding ter wereld, die de adspirant-vliegers direct vanaf de schoolbanken opleidt. Het vliegen is niet zo gevaarlijk als de welke lager zijn dan die voor taxi-chauf feurs in de grote steden. Voorts releveer de hij het feit, dat zich iedere seconde 35.000 mensen in de lucht bevinden. Een en ander werd verduidelijkt door de films over de Christchurchrace en „De Vliegende Hollander". Na afloop kreeg de heer Spierenburg een boek over lucht fotografie aangeboden, aangezien dit de 25ste keer was, dat hij een dergelijke causerie hield. Zijn vrouw en mej. Leenaerts kregen een bloemetje. De zaal was ongeveer voor de helft gevuld, voor namelijk met jongens. B.B. is mogelijk als U allen meedoet Bureau B B. Leiden: Langebrug 56. telefoon 3044 1 en 30442 Burgerlijke stand van Leiden GEHUWD: F J W Blom en J Havelaar; J D Hartkamp en E Mark; G Kroese- metjer en A van Eginond; A J van Gil* J van den Berg; C J de Jong en M Tetteroo; G de Vink en M van Polanen; J Houweling cn C Cuperus; P van der Kwaak cn M Rasser; G N Boonekamp en C J M Bon, GEBOREN: Stephanus S z v H J Wit kam en A M F Peeren; Leontinc A M. L Schermer Voest en M A E Raes- sens; Daniël Oh F z v C L Lefèvre en J E Homborg; Cornelia J M d v B C Dui venvoorde en M C A Kouwenhoven; Hendrika A G d v J Augustinus en C A Geeve; Marinus J M z v B de Bruin cn M Heetvelt; Petronella d v J B Krul P Polanen; Pieter S z en Elisabeth d v J Heemskerk en E Anes; Johanna M d v W F Beekman en W Ouwerkerk; Jacob v J Stoof en J P Pardon. OVERLEDEN: G Slingerland, huisvr. v Platteel, 46 j; B Hoogkamer, wednr, 76 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3