H. j. PLANJE Jeugdgebouw der Geref. Kerk geopend Katwijkse kotter Annemarie gestrand en weer vlot 8 HEDEN ONZE PAASRECLAME Protestantisme in België groeit; in een eeuw 20 maal zo groot NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 7 MAANDAG 29 MAART 1951 OUDE WETERING „Derde milieu" nu heel wat gerieflijker Geref. jeugdgebouw geopend Zaterdag is dan het jeugdgebouw van de Geref. Kerk geopend, Des middags hebben verscheidene belangstellenden het woord gevoerd, die allen veel waardering bleken te hebben voor het tot stand komen van dit centrum. Ds Van Swig- chem zei onder meer. dat hij zeer blij was, dat het derde milieu er nu heel wat comforta beleer uitziet. Moge het de jeugd stimuleren tot grotere activiteit. Dit geschenk legt verplichtingen op, aldus De heer Deen overhandigde aan de pre dikant de sleutels van het gebouw. Dok ter A. v. d. Bijl voerde het woord namens het gemeentebestuur ds Knottnerus namens de Hervormde Gemeente, de heer Meijer Sr namens het schoolbestuur, me vrouw Knibbe namens de Christen-vrou wenibond, de heer Los namens Halleluj: en de heer De Bil namens de politie. Uit de plannen, die gedurende de voor bereidende besprekingen, zijn behandeld, i ten slotte het plan van A. C. Snaterse aangenomen. Des avonds was de niei zaal geheel bezet. De heer Roeloffs zocht ds Van Swichem een lint te knopen om daar mee het toneeel openen. De heer Groothoff, die de asbak ken voor deze actie vervaardigd had, overhandigde ds Van Swigchem als sluit steen der actie de laatste asbak plus sigaar. Onder de banderolle van deze grote sigaar bevond zich een cheque tec waarde van f 526. de opbrengst der as- bakkenactie. De predikant sprak vervolgens eer dankwoord. Enkele zeer jeugdige vrijwil ligers, Jaap Spruitenburg, H. Wesselius en W. Boogaard, ontvingen een boekwerk. Ook de heer Snaterse kreeg een boek. De avond werd verder gevuld met zang toneel. Als bijzonderheid vermelden nog het gedicht van de „opperslóper" de heer A. Nedervcld. Ter correctie van ons bericht van Za terdag vermelden we nog dat de firma A. Vermaas de electrische installatie aan- Prettige ouderavond Voor ouders en andere belangstellenden is een ouderavond van de Zondagsscholen van Oude en Nieuwe Wetering gehou den. De avond stond o.l.v. ds Knottnerus. Er was maar matige belangstelling. Toch is het een prettige bijeenkomst geworden, omdat er na de inleidingen druk en nut tig werd gediscussieerd tussen ouders en leiders en leidsters. Mej. Gerda Los sprak eerst over het Zondagsschoolwerk. Zij stelde vast, dat het nodig is om thuis de kinderbijbel te lezen, omdat het kind in verhaaltrant van het Evangelie moet horen. De leiders en leidsters hebben ervaren, dat zij in Oude Wetering goed onderlegd moeten zijn, want de kinderen van de Chr. school zijn Bijbelvast. Daardoor ontslaat er een ge lukkige wisselwerking. De heer v. d. Berge sprak nog over „De Zondag en het kind". Hij stelde de vraag, hoe wij de Zondag zien. Bij de bespreking bleek men er van overtuigd te zijn, dat de ouders zich 's Zondags voor de kinde xen moeten opofferen. Als een' kind eens wil uitvliegen, moet dat niet altijd wor den tegengegaan. Het moet zo nu en dan eens zijn zin kunnen krijgen. Daarna moet het het ook weer prettig vinden om in het gelukkige milieu terug te keren. Ernstig ongeluk Zaterdagmiddag heeft er aan de Sloter- weg in de Haarlemmermeer een ernstig ongeluk plaatsgehad. De heer Vermeulen moest met zijn tractor uitwijken voor een auto. Hij week te ver uit, waardoor de tractor in de berm kwam, over de kop sloeg en in de sloot terecht kwam. Nie mand had het gebeuren opgemerkt. Voor bijgangers zagen niet dat de heer Ver meulen onder de tractor in het water lag. Toen het één van hen opviel, dat de trac- ien ongewone stand had, ontdekte hij dat de heer Vermeulen n 'n bijzonder on gelukkige positie verkeerde. Hij hield automobilisten aan, die geneeskundige hulp inriepen. De heer Vermeulen bleek een grote hoofdwonde, gebroken armen en een ingedrukte borstkas te hebben op gelopen. Het slachtoffer werd in zorg wekkende toestand naar een ziekenhuis gebracht. Geslaagd. Mej. J. van Leeuwen is de vorige week geslaagd voor Fröbelonderwijzeres. Kleuterschool Dinsdagmiddag om half twee houden de hoogste klassen van de kleuterschool een openbare les. Christen-vrouwenbond De Christen-vrouwenbond houdt Dins dagavond om half acht haar jaarverga dering in het jeugdgebouw. Demonstratie Woensdagmiddag wordt In café Van der Werf een demonstratie met snelkook pannen gegeven. t kijkje in het Geref. jeugd- ioutv te Oude Wetering, dat Zaterdag geopend werd en „derde milieu" grote verdien sten heeft. Foto N. van der Horst KATWIJK AAN DEN RIJN erzicht groentenvelling: Niettegenst HILLEGOM Jongetje gedood Zaterdagmiddag heeft op de Leidse straat een ernstig ongeval plaats gehad. het vijf-jarig zoontje van de familie Jonkman het leven heeft gekost. Een reclame-geluidswagen reed in ae richting Leiden Daarachter liepen een paar kinderen. Het zoontje van de fami lie Jongkmen liep plotseling de straat juist op het moment, dat uit de tegenovergestelde richting een militaire vrachtauto kwam. Het jongetje liep tegen de auto op en werd tegen de grond geslingerd, waar het bleef liggen. Een kwartier later overleed het. VALKENBURG Chr. school Voor de nieuwe cursus op de Chr. school, die 1 April begint, zijn niet min der dan 38 leerlingen opgegeven. Acht meisjes gaan naar de.Chr. huishoudschool in Katwijk. De jongens van de zesde klas moeten echter tot 1 Augustus op de school in Valkenburg blijven, doordat de op de ambachtsscholen pas met ingang van die datum beginnen. Mede daardoor is het aantal leerlingen van de Chr. school gestegen tot 224. Als we bedenken, dat dit aantal in vijf lokalen bijeenzit en er voor een eventueel zesde lokaal geen ruimte meer is. dan begrij pen we. dat het bestuur voor een vraag stuk staat, dat niet eenvoudig is op te lossen. Het is voor het ruimteprobleem gelukkig, dat er met 1 September we derom 15 leerlingen de school kunnen verlaten. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN ROTTERDAM, 29 Maart. Veemarkt: Aan roer in totaal 1764 dieren, waarvan 1035 Prjj- 40 tot j van I 8.9( Witlof dat ?rlge blijft het hope- prijs opbrengt. de kwaliteit is nogal deze prijs varieerde v 100 kg. De laatste spruiten brengen tot 40 100 kg op in d breekpe 5.50 tot I 7.40 per 100 kg. Kroten bleef het nog hopeloos, slechts tot 4.50 als de beste redelijk was en kroten gln- l tot 5 per 100 kg. Met rode Kingma's Bank N.V. te Leeuwarden heeft over 1953 189.022 (179.700) winst boekt en declareert 8 (8) pot dividend. Zware slag voor reder van Egmond en schipper H. Nijgh In de dichte mist, die Zaterdagmorgen in de vroegte al over de kust van Noord- Holland hing, is de kotter „Annemarie" van schipper H. Nijgh uit Katwijk bij paal 49 muurvast op de eerste bank ge lopen: het houten scheepje, dat een zware visrels op de kust achter de rug had, kwam zo ver onder de vloedlijn terecht, dat bij laag water schroef en roer boven kwamen. De onmiddellijke hulp van de IJM 3 heeft niet mogen baten: er is weliswaar hard aan de „Annemarie" (KW 27) ge trokken, maar het enige resultaat was, dat de romp lekschuurde en dat een ket ting, waarmee de verbinding tot stand was gebracht, het begaf. Gisteravond is de Stentor van Wijs muller uit IJmuiden vertrokken, om de gestrande kotter los te trekken. Het lukte vry vlot, contact met de Annema rie te maken. Over het strand zijn met paard en wagen twee stevige motorpora- pen met een grote capaciteit naar paal 49 gebracht, die met de vlet van de KW 27 aan boord zijn gebracht. Met hoog ter, omstreeks half tien, is een poging gewaagd de kotter vlot te slepen. Dat is om tien uur precies gelukt. De Stentor kon triomfantelijk naar huis sei nen, dat de kotter Annemarie vlot was. Het heeft er wel even om gespannen, maar de 600 pk waren de KW 27 ten slotte toch wel te machtig. Met twee zware pompen met een capaciteit van 300 en 200 ton water per uur Is het scheepje Vervolg van Stadsnieuws Accordeonisten van Con Brio toonden hun kunnen In de Jacobazaal van de Burcht vierden de accordeonisten van „Con Brio" onder grote belangstelling hun een-jarig bestaan. Een zó jeugdig orkest moet uiteraard nog heel wat leren. Men behoeft zich daarover niet ont moedigd te gevoelen. Wonderbomen plegen immers geen lang bestaan te hebben. De toewijding van dit jonge ensemble en zijn dirigent is zo dui delijk, dat men stellig de moeilijkheden der kinderjaren zal overwinnen. Eigenlijk zijn er drie groepjes: het jeugdcorps en „Con Brio" A en B. Deze verdeling getuigt van overleg. De be ginners houden nu de meer gevorderden niet tegen en ondertussen wordt er een (reserve voor de toekomst gekweekt. De heer Joh. Lancel voert de directie. Hoewel de muzikanten blijkbaar zijn bedoelingen wel begrepen (uiteraard door de repetities) was het geestelijk contact toch niet evident. Van een beïn vloeding merkten we althans niet veel. De klank was daarvoor te egaal, te wei nig genuanceerd. Het rhythme was ook niet scherp genoeg gemarkeerd. Nu moet dit natuurlijk eerst op den duur verbeteren, maar men kan toch in 't begin niet streng genoeg zijn. De ge varen van individualisme en vrijbuiterij liggen steeds op de loer. „Con Brio" B speelde werkelijk niet onverdienstelijk. Het klonk alles vrij nauwkeurig en de nummers waren ook voor accordeonarrangement geschikt. Het A-ensemble staat nog maar aan het begin: men moest hier vaak met de goede bedoeling genoegen nemei stukken waren ook te moeilijk, „Nonnenkoor" van Strauss Is natuurlijk voor accordeons verboden terrein e het voorspel voor de eerste acte „La Traviata" mogen zich slechts vèr- gevorderde orkesten wagen. Het jeugdensemtole speelde een paar eenvoudige liederen heel aardig, aantal spelertjes trad solistisch op, dele zelfs met succes, zoals bijvoorbeeld een dapper duo in de tango „Sympathie". Een nadrukkelijk applaus kreeg de jonge virtuoos Frans Steyn. Dat verdiende hij ten volle! De avond werd onder meer afgewis seld met solozang van de heer Jan va Eyk. Joh. van Wolfcwlnkel. drijvende gehouden. Het werd in de ha- ringhaven aan de grond gezet. Muurvast Een dodelijk vermoeide bemanning en _an schipper, die in geen drie etmalen slaap had gehad, brachten de Annemarie Zaterdag naar Unwiiden. De radio werkte niet naar behoren en het scheepje, dat geen richtingzoeker of echolood rijk is. raakte al bij Castricuim gevaarlijk dicht onder de wal. Een paar kilometer verder het Zuiden, ongeveer drie kilometer benoorden Wijk aan Zee voelde men, dat mis ging: er was geen water genoeg onder het schip en de romp stootte. Ten slotte raakte de kotter vast, muurvast op de eerste bam-k, die haar prooi ook bij hoog water, toen de thuisstomer IJM 3 heeft liggen trekken, niet prijs wilde geven. De 120 pk Kromhoutdiesel van de kotter heeft braaf meegeholpen, maar het lukte niet; een gebroken schalie var de sleepketting maakte een einde aar deze goedbedoelde poging. Tot gistermiddag is de vierkoppige be manning aan boord gebleven. Later zijn de mannen er op de schipper na afge gaan. Schipper Nijgh heeft toen even schade aan slaap kunnen inhalen, ma al vroeg in de avond was de Nestor pi sent om te proberen het ongelukkige bootje van de bank te halen. De tragiek van deze stranding Is, dat de reder J. van Egmond uit Katwijk, die het scheepje nog maar kort bezit, hier mee een zware slag heeft moeten incas seren. Het bootje had juist een mooi vangetje vis ter waarde van zeker 2000 bij zich. dat echter door de olie volledig bedorven is. Bovendien is de romp van deze vroegere voorpostenkotter nogal be schadigd. De koppen van de motor ston den gisteren al onder water. Schipper E. de Vries uit de Snellius- straat te IJmuiden verdient echter eer pluim voor de wijze, waarop hij zich in de nacht van Zaterdag op Zondag vrij willig inscheepte op de IJM 3 (schipper Jan de Waal) om naar de „Annemarie" te gaan en bij de berging te assisteren. Afscheid A. Hartkamp In het kantoorgebouw van de gas fabriek heeft de heer A. Hartkamp verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid geno- voor het volledig aanwezige per- el van de bedrijven De directeur lel tamelijk, prijzen i tranderd. redelijk, niet geheel prijshoudend SCHEVENTNGEN. 29 Maart. Vangstbe- richten uit zee van hedenmorgen: SCH 32 50 kantjes. SCH 399 20 k.. SCH 250 20 k. SCH 302 34 k., SCH 121 50 k.. SCH 116 k.. 1.30—1. 0.84—0.96. heilbot 2.67—2.70, tarbot 1 i.tse— 1.80. II 1.10—1.20. III 1—1 05. IV 0.80—0.90. griet I 0,95—1.05. II 0,70—0.80. kg; gróte middel - schol 12—14. schar 16 80. stijve ka- seljauw 18—28. middelkabeljauw 27 50. «s- cabeljauw 17.80—20. kabeljauw I 22.50. II !3. III 18, wolf 18.50—24.50, alles per 40 kg. Prijzen verse haring: 1011 per kist van iO kg. IJMUIDEN 29 Maart. Prijzen van gisteren: Per 1 kg. Heilbot 3—2.40. Gr Tong 1.65— •bot I 2.35—185. Per 50 kg. Tarbot II 82—78 Tarbot III 74—66. Tarbot IV 38—33. Tongschar 67—66. KI. Tongschar 38. Schar- tong 27, Gr. Schol 21—14, Grm. Schol 27—17 Kim Schol 47—12 KI. Schol I 35—16 28—8 Gr. Gul 35—26 Mid. tl 28—17 KI Koolvis zw. 23—17 KI. kool- wit 25—24. Per 125 kg Gr. Kabeljauw —45 Gr. Koolvis zw. 45—37 Gr. Koolvis Haring 405 kis i Schar 87 kist Totaal 4510 kisten, a Maart. Vanmorgen binnen motorlogger VL 83. schip- t 500 kisten verse harine en iauwen. Het schip was Dlns- L50, RÓ 2 2050, IJm 74 5200, IJrn 204 2440, KW 24 5600, KW 159 10.300, KW 28 6050, KW 37 - 6950, KW 125 3300. KW 64 2700," 126 2700, KW 89 2850, KW 169 2800. KW 59 2850, KW 17 2700, KW 107 2700, 26 2850. KW 108 2700. KW 10 2450. 1-14 ?250. KW 69 2700. KW 162 2250, 19 2660. tters: KW 94 1000. KW 21 2530, KW 133 2800, KW 77 2050, KW 98 2850. KW 12 2750. 3 2400. IJm 5 3550, IJm 276 1530, IJm 52 2200. RO 29 1950. Am 18 3280. Am 16 3260. 17 3030. WR 33 2950, HD 125 2980. de bedrijven, de heer Blom, spraK de heer Hartkamp toe. Opnieuw nemen we vandaag afscheid an een oude getrouwe, wat stemt tot weemoed. Hij prees de activiteit en de accuratesse van de heer Hartkamp, een die nooit op de voorgrond trad. Heel veel hebt ge in de achterliggende 34 jaren gedaan. Spr. deed op de heer Hartkamp een beroep voor het geval, dat het eens nodig mocht zijn, tijdelijk be- hulpziam te zijn. De heer P. van Rijn- chef-incasseerdet herinnerde aan de begrinjaren na 18 Aug. 1919. toen het gasbedrijf nog geen ge meentelijk bedrijf was. maar gas- en duinwaterleverancier. Door de uitbrei ding van het aantal aansluitingen was er gebrek aan opnemers. waarom de heer Hartkamp het fittersvak van lieverlede vaarwel ging zeggen. Nu er ongeveer 15000 meters zijn, is het bedrijf veel moderner geworden. Dat de heer Hart kamp als meteropnemer was aangesteld bleek een goede keuze te zijn geweest. De heer A. van Duyn sprak nog als voorzitter van het juibileumfonds.. De heer Hartkamp sprak hierna woorden dank en afscheid, achtereenvolgens tot de directeur, de incasso-afdeling, de administratie en de technische dienst Daar de wethouder van de gemeente bedrijven. de heer D. J. Kleen verhin derd was sprak de heer Blom in diens plaats nog woorden van waardering en gelukwens. KATWIJK AAN ZEE Jaarvergadering Morgenavond wordt om 8 uur in Irene een gecombineerde jaarvergadering ge houden van de Geref. M.V „Dient den Here met blijdschap" en de J.V. „De Here is onze banier". Hoog en laag water Dinsdag 30 Maart: hoog water 12.04. laag water 7.04 en 20.03. Spreekbeurt Hedenavond 8 uur spreekt voor de ver eniging ter behartiging der belangen var. Kerk en Belijdenis In de achterzaal van de Kapel ds Meuzelaar uit Noordwijk- Binnen over „De leer aangaande de H. Schrift". Hef nieuwe Haagse kookboek Sfoll-de Groot Omvang 578 blz. met 73 afbeeldingen, waarvan 12 in kleuren. Bevat 1250 recept. Prijs geb. in geplasticeerde band f7.90 BOEKHANDEL v. d. BERC Katwijfk a. d. Rijn Telefoon 2032 (Advertentie) ZEC HET MET GROTE PAASEIEREN Zo even ontvangen Pracht sortering SPIJKERROKKEN f 14,95 met zes GROTE PAASEIEREN cadeau en als U f 2,50 besteedt ligt Uw Paasei al gereed. VALKENBURG KATWIJK AAN ZEE In de Congo een kwart van de bevolking D ELGIË is een vrijwel zuiver rooms-katholiek land; slechts één -D procent van de bevolking is protestant. Maar sinds in de vorige eeuw de evangelische zendingsarbeid op gang kwam, en vooral onder de arbeiders in Walenland weerklank vond, is het aantal protestanten sterk gestegen. Een eeuw geleden waren er nauwelijks 5000 protestanten in acht gemeenten, thans ruim 100.000 in 240 ge- I meenten. De strijd in de Belgische Kamer, onlangs gevoerd om het goedkeuren van een concordaat (verdrag met de Paus) voor de I Congo, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de positie van de protestanten daar. De oudste protestantse eerste taak. Ook zij is pres- kerk in België is de „Bond byteriaans en erkent de Ne- der Evangelisch Protestant- derlandise Geloofsbelijdenis, ten. Deze Belgische Evange- se Kerken van België", op- of, om in stijl te blijven, de lische Zending, die thans gericht in 1839. Vier ge- Confessio Belgica, meenten bestonden reeds ln zelfde is. Financi de hervormingstijd. Deze n°8a' afhankelijk van Zwit- presbyteriaal ingerichte kerk serse en andere kerken. Er demisch gevormde voorgan- i. door de etaat erkend: de g>° 3,Ll%T™I!i'n P°S' h«fl predikanten genieten een staatstoelage. Overeenkom stig de grondwet is volle dige godsdienstvrijheid het- eigen bijbelschool exploi- Financieel i_s ze teert, heeft veertig gemeen- H' met (meest) 37 predik» rangelisten. Aan het eind var I ge eeuw vatten de Geref. In de Congo. Na de dood van Deze bond is offi- Kerken in Nederland de ar- Livingstone zetten twee Bap- vele evangelisten gevormd. De Belgen drijven zending cieef dé protestantse kerk beid in België van het land. Hij telt 19 ge- rijn er vijf gemeenten ...c. meenten en 22 predikanten zeven predikanten, ressorte- Koning Leopold I. de stich- rend onder de particuliere ter der Belgische dynastie, synode van Zuid-Holland- was lid van de Brusselse ge- Zuid. En verder noemen we: meente, In 1844 begon de vijf Baptjstengemeenten in bond te evangeliseren; er Wallonië, 17 gemeenten van r zijn thans zeven steunpun- de Chr. Evang. Vergadering, ziekenhuizen vijf evangelisten. 13 posten ----- T - - - Thans listen predikanten in 1877 het werk voort. Thans zijn 42 zendingsgenootschappen verhonden In de Christelijke Kerk van de Congo, met een permanente raad. Er zijn 271 grote zendlngs- posten, 13.000 scholen, 171 jgj te' 30 melaat- bekende Nederlands-Vlaam- Broeders. 24 Methodisten se „Silb-bond" genoemd, kerken, met zeven steunpunten en gemeenl zes evangelisten. üjke kerken en talrijke be- Sterker missionnair nog is langrijke Pinkstergemeenten, de Belgische Christelijke In de oorlog 19141918 be- Zendingskerk, voortgeko- gon een groep Amerikaanse De Methodisten hebben vrije Lutherse twee zendingsterreinen, het ,°"^an^e- Legers des Heils vier (plus 13 scholen); er zijn 35 Heilsofficieren. De twee grootste Belgische kerken onderhouden een zendings genootschap. dat het Duitse zendingswerk in Ruanda voortzette. Er werken nu 1700 zendingsarbeiders en 47 artsen, samen met 26.000 in heemse predikers en onder- wijzers. Er zijn 1* miUioen protestanten in de Belgische Congo. Dat is een kwart van de totale bevolking. In het Belgische leger werken tien predikanten en drie hulppredikers. Theolo gen ontvangen veelal hun opleiding in Frankrijk. Zwitserland, Nederland maar in 1950 opende in Brussel een theologische fa culteit van de Bond van Evang. Prot. kerken en de Methodistenkerk; dr A. J. Bronkhorst uit Den Haag is thans tot hoogleraar be- Er wordt reeds geruime tijd getracht, een bond van alle Belgische kerken te vor men. Voorlopig hebben de Prot Evang. kerk, de Chr. Zendingskerk, de Geref. kerken, de Methodisten. Baptisten en de vrije ge meente zich verenigd in een soort arbeidsgemoenschan de Federatie van Prot. ker ken in België, om de gees telijke band zodanig te ver stevigen. dat later ook een organisatorische band moee- lijk zal zijn. (Gegevens ten dele van E. Braakman in „Kirche in der Zeit") .0.r> deze groep noemt) haar ziet in evangelisatie haar arbeid onder de Belgische richt bijbelgenootschap. Niet-rooms is niet hetzelfde als communist.... En alle sekten zijn niet protestant ER bestaat in sommige overwegend rooms-katho- lieke .anden de neiging om alles wat niet-rooms is, communist te noemen. Geen wonder, dat de protestantse minderheden in dergelijke landen zich daartegen verweren. Zo ook het blad van de Evang. Lutherse kerk in Italië, naar aanleiding van een bisschoppelijke brief, die oproept tot strijd tegen alles wal niet-r.k. is. In de eerste plaats (aldus het blad). - is bekend, dat het aandeel der protes tanten in de Italiaanse bevolking slechts één duizendste bedraagt. Echter een vijfde der Italiaanse kiezers is commu nist. en dat aantal neemt sedert 1945 steeds toe. Een eenvoudig rekensom metje leert, hoeveel stemmen zelfs theo retisch gesproken van protestanten af komstig kunnen zijn, en hoeveel er ge geven zijn door zonen en dochteren der roomse kerk... Wat heeft het groepje protestanten Ln.een..V-k,- land, waar de sterkste communistische partij Europa vindt, met het communisme te maken? De protestantse landen van Europa zijn blijkbaar voor de commu nistische bacil immuun, terwijl de r.k. landen er nogal vatbaar voor zijn. BOEKENWEEK of niet: de Bijbel blijft in Nederland het meest gelezen bnelc, en wellicht meer dan ooit is daar de laatste jaren de aandacht op gevestigd: eerst door het gereedkomen van de nieuwe vertaling, en dit jaar door het komende bijbelfe.est ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Brits en Buitenlands Bij belgenootschap. Foto: de eerste in ons land gedrukte bijbel (15e eeuw). qezonö? Maar het Lutherse blad protesteert e ook tegen, dat de roomsen alles maa „protestant" noemen, tot de Jehova' Getuigen toe. Terwijl dergelijke sekten evenveel met bet protestantisme te ma ken hebben als met Rome. Dogma en ethiek van Luthersen en Calvinisten kunnen de rooms-katholieken voldoende bekend zijn om niet alle mogelijke sek ten met de eeuwenoude erenaam „pro testant" te sieren. S)omiriee^, Langs de zieken iet« schijnbaar onbelangrijks, dat héél belangrijk is: wanneer een wijk- of dorpspredikant in het ziekenhuis zijn gemeentelid komt opzoeken, loopt hij soms met 'n grote boog om al die andere patiënten heen, knikt zelfs soms niei naar hen en bemoeit zich enkel en alleen met-dat éne gchaap van zijn edgen kud de. U, die dit doet, moest eens weten hoe dit de anderen steekt en dat zij zich daarover nog lange tijd opwinden Zij zien in U een vertegenwoordiger van God (of ze nu in Hem geloven of niet) en verwachten van u dat u iets van de sfeer van Jezus binnen brengt. Dit nu valt hun op deze manier bitter tegen en alweer is er een kans van de Kerk en het Godsrijk „verspeeld". (J. W. Brummelkamp in: Woord en Dr. Martin Niemöller, „Kir- jhenprasident" van de Evange- VK"and.'walramen isohe **rk in het land Hessen - - -■"» ;n Nassau, zei op de synode /an deze regionale kerk, dat de {èzondheldstoestand van de predikanten over het algemeen slecht is. Dat is te wijten aan verbelasting. Het ware te iverwegen, of men de predi kanten niet regelmatig medisch noet laten onderzoeken, om iet gevaar te vermijden, dat zij in korte tiid ln hun dienst „ver- Dienst). Vader worstelt nog herderlijke brief mocht gmatische rechtschapen verwachten, dat hij de in de protes- FN wat wij zo bij of- ficiële gelegenheden zeggen, leven wij kilo meters boven tantse belijdenissen duidelijk geplaatste Buskes in zijn rubriek grenspalen tegen alle dwepers en tariërs niet tot zijn voordeel verzet, de openbare mening te misleiden... On verdraagzaam. In „La Luce", het blad der Walden zen. zijn weer staaltjes van onver draagzaamheid te iezen. De Baptisten- dooreenmengeling heeft die ons ook door zakelijke, mense- en drijft die tot ons heil de spot met onze vrome mededelingen in onze kerkbode. Wij zijn maar heel gewone mensen en wij de Jong geeft (in Kerk ER echter 0een hoven onze stand te -leven. Op je Iep,» lijke belangen ener zijds en de bereidheid J. tot dienst en een besef roeping an der- Wereld) een beeld. Dominee heeft een beroep. Iemand vraagt aan des domi- nee's dochter: gaat alleen een dominee voor ernstige beslis singen komt te staat Ieder mens komt er i rader weg? Antwoord: ryn leven staan is niet zo moeilijk, maar op je enen blijven staan, is ntzagljjk vermoeiend te Je groeit op de Uiaagipuimreiu ic ictcu. ue u,cM rr. I gemeente van Ariccia (provincie Rome) Vader worstelt nog! sta&n- («b «ooit lange duur scheef vroeg erkenning van de benoeming een predikant. Na kwam de vergunnini met zekerheid bv het door." Dat is dan de1 predikant. Na ettelijke maanden duiding van de ziele- tannemen - «Hf* Heer roept njgt." De Baptisten protesteerden, dede. om veriicnting Het ministerie verklaarde, dat het een door de Heilige Geest jjjfl teer roept my m» nr die plaats! Eén 1 ID VOOr ZOTlda? weet ik zeker 1 hij de te slissing. Ds. Buskes heeft dat de Heer mi» ge roepen heeft tot het werk van dominee Maar waar ik dominee had uitgeaeeld. Ondanks zijn verklaring. der voorbeeld gehoord. d°' ha"'rt. dat de betrokkenen er uitdrukkelijk hadden gevraagd, werd de aanklacht gehandhaafd. In Reggio in Calabrië werden enige protestantse gezinnnen getroffen door Vader oor,telt nog eo»««t motieven al, dat Moeder is al aan het inpakken! En hij vervolgt: ,£ouden wij stromingen. Zij werden niet nuchterder de toegang werd hem rigoureus Natuurlijk is roep een ernstige zaak - ------ Maar wij moeten toch mee ophouden nooit duidelijk heb kunnen onder scheiden. Als ik aan nam of bedankte, heb 'k altijd het gevoel aehad: ik hoop, dat het zo goed is. God ■egen de greep! Laten Gebrek aan predikanten is muur wij rnveien toen - ruetip conetoteren. dot - een beroep uitzonderlijk :e beslissing te maken. Wy maken lachelijk het dorp i de stad. Ik vind dat internationaal helemaal niet erg. Wij 'a™ Tiln neon nrnfeteri Do Ken er 01J een aantal eenvoudige ge- iTiiuin neen in een voorwooro i apren-eu een WOOrd 0tlS brochure gewezen op het ge- mee. Ik beweer hele- "'et, doorhebben, brek aan predikanten, dat blijkbaar een maal niet, dat er geen - C'fWt motieven te pas komen zyn geen profeten. De De Zweedse Lutherse aartsbisschop belangen var Yngve Brilioth heeft in een voorwoord zin spreken e Engeland en andere landen kampen met maor tic ben het met het zelfde probleem. Er zijn ook gun- collega De Jong eens: stige uitzonderingen: de Noorse Luther- bet is een combinatie se Kerk en de Nederlandse Hervormde van meer en minder Kerk bij voorbeeld. «J peen ?°"d« G°d motieven h.ef" <l°<n als wv een verstan dige vrouw hebben In de collecten hoort eigenlijk geen kopergeld meer thuis Dit is toch, gezien de veranderde waar- de van het geld, volgens het Maand blad der Herv. kerk voogdijen. uit de tjjd en ook de kerk heeft haar verhoog de uitgaven. De ver houding tussen de dubbeltjes en de kwartjes zou ook belangrijk verbeterd kunnen worden in het voordeel der kwartjes. „De kerk. wier taak na de tweede wereldoorlog zo ontzaglijk is ver groot, heeft van ons allen ter vervulling dier taak een offer nodig en dat offer behoeft, zeker voor bijna alle kerkgan gers, niet in koper geld te bestaan." geestelijke motieven Machtige vakbeweging Een stem van de vakbonden bij de benoeming van geestelijken of zelfs de overneming van de potronaatsrechten en -plichten voor zekere kerken (zodai de vakbond „beschermheer" der gemeente wordt) eist de anglikaanse geestelijke Reginald Gaul uit Rand in Lincolnshire. Hij wenst deze Invloed der vakbeweging vooral ln industriegebieden. Ds. Gaul is onlangs gekozen tot predikant in Sheffield, maar de bisschop heeft die benoeming niet goedgekeurd, wegens de scherpe critiek die deze predikant zich veroorloofde n v verscheidene bisschop pen en de aartsbisschop van Canterbury Dominee-huilebalk De overledene had tijdens zijn leven geen enkele band met de kerk gehad. Zijn familie even min. Maar een tante zocht en vond een dominee om hem te vragen of hij niet bereid was de begrafenis te leiden. De dominee, verwonderd, vroeg waarom men dit wenste, ais toch kennelijk de kerk niets voor hen te zeggen had. waarop de afge cante antwoordde: ..Nou dominee wij hebben zoiets nooit eerder meegemaakt en nu hadden we zraag iemand voorop die d'r wat verstand van heeft". 'Hervormd 'een warden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7