Nikita Kroesjtsjef ZJJK4L w 7ie is tussen spanning China en bestaan Rusland I" KING Dichter Lucebert door politie uit museum gejaagd ,Prof. mr P. Lieftinck was een financieel dictator" bicabprn 5 MAANDAG 29 MAABT 1954 de man van de nieuwe koers in Rusland? TEDEREEN HEEFT WEL EENS GEHOORD van de meedogenloze wijze, -*■ waarop de communisten sinds de revolutie van 1917 de boeren in de Sowjet-llnie hebben behandeld. Het was Lenin, die de strijd opende tegen deze boeren, waarvan hij zelf eens gezegd had, da-t ze door de geschiedenis veroordeeld waren. Hij gebruikte geweld om het graan in te zamelen. Vijf millioen boeren die weigerden, zich als vee te laten behandelen, werden vermoord. In de dertiger jaren was het verzet onder de boeren opnieuw zó groot, dat Stalin zich genoodzaakt zag, het voorbeeld van Lenin te vol gen. Eerst werden enkele millioenen boeren voor vuurpelotons gesleept, maar later vond Stalin een eenvoudiger middel: hij liet al het graan bij de boeren weghalen, zodat er op het platteland nog millioenen mensen van honger omkwamen. Door de tweede wereldoorlog verloor het Kremlin opnieuw de greep op de boeren. Ondanks allerlei dwangmaatregelen is het thans zo ver, dat de Russen minder te eten hebben en hgfder moeten werken dan in de tijd van de Tsaar. Men gaat nu op een andere manier proberen, de boeren aan te sporen tot grotere productie en de man, die de leiding van de nieuwe campagne (of de nieuwe koers, zoals hij het zelf noemt) heeft, is Nikita Sergevitsj Kroesjtsjef, één der machtigen van het Kremlin. Over deze Kroesjtsjef willen we het in dit artikel hebben. De landbouw in de Achillespees van de Sowjet-Urwe. Men kan wel zeggen, cat de Oekraine dit is want dat enor me gebied is nog altijd de graanschuur van het Sowjetrijtk. Ontneemt met de Sowjet-Unie de zwarte grond van de Oekraïne, dan zou zij ten gronde gaan. Vandaar dat de heersers van het Krem lin naar middelen uitzien om hierin ver. betering te brengen. Het is de taak van Kroesjtsjef. dit te doen. Hij heeft op zich genomen, de Russische landbouwproductie voor 1956 tc verdubbelen. Zo beloofde hij te ver hogen: de aflevering van vlees (230 pet.), boter (190 pet), kaas (220 pet.), en suiker (230 pet.). Dat wil hij bereiken door de boeren op de bestaande land bouwgronden harder te laten werken, maar ook door nieuwe landbouwgron den te scheppen. We hebben enkele dagen geleden kun nen lezen, dat Kroesjtsjef thans pro beert tienduizenden en als het enigs zins kan honderdduizenden, jonge ar beiders te bewegen naar de nieuwe land bouwgebieden in het Wolgadal, het Oeralgebergte, Siberic en Kazakstan te trekken, om acht millioen ha woest en dor land (tweemaal de totale oppervlak te van Nederland) in cultuur te brengen. Merkwaardig genoeg zoekt men de vrij willigers voornamelijk onder de fa brieksarbeiders Weloverwogen gedood waren om fouten, die oneindig veel kleiner waren, ging deze harde bureaucraat niet alleen vrijuit, maar zag ïlfs kans. leider te worden van het ve herstelprogramma. zijn veelbewogen leven heeft Kroesjtsjef al verschillende moeilijke baantjes aangepakt. Het karweitje, dat m moe; opknappen is echter het moeilijkste en zal wellicht ook het bloe digste blijken te zijn. Zwakheid op agra- isch gebied beperkt nu eenmaal de macht van de Sowjet-Unie. Het is Kroesjtslefs taak, deze zwakheid weg te nemen. Zijn plannen laten er geen twij- N1KITA KROESJTSJEF gen met het Westen versmaadde, zich inspande om maar zoveel mogelijk su- perbommen te maken, weigerde te ont wapenen en de buitenwereld een gelaat toonde, dat uitdagender was dan tij dens de Berlijnse blokkade, konden we moeilijk geloven, dat het Kremlin in het binnenland de nadruk legde op het ver schaffen van beter eten, schoeisel en andere levensdoeleinden. Toch geloofden vele Westerse diplomaten ondanks hun scepticisme dat Rusland een nieuwe koers volgde. Zij wezen er op, dat de Sowjets van het Westen boter, vlees en televisie-ontvangers wilden ko llen en dat zij er voor wilden betalen met goud en strategische materialen. Het wonderlijkste van alles was, dat deze nieuwe koers later niet maar een haastig in elkaar gezet programma bleek te zijn om een zich onzeker voelend re giem aannemelijk te maken. Neen, het was een weloverwogen schema, dat reeds lang gereed moet zijn geweest, toen Sta lin stierf. Het heeft er zelfs veel van weg. dat de dood van Stalin nodig was om het plan te kunnen verwezenlijken. Er zijn nu nog steeds geen tekenen, dat de Sowjet-Unie werkelijk een ont spanning wenst in de bewapeningswed loop of dat Rusland terugsohrikt voor een permanente koude oorlog. Wel is het onmiddellijke doel van de Russen thans het verhogen van de levensstandaard in de Sowjet-Unie. maar het uiteindelijke doel (Rusland krachtig te maken met het oog op een oorlog), blijft toch het voornaamste „Gevaar" De economische situatie veroorlooft Rusland nauwelijks, een korte oorlog te voeren. De grote inspanningen, welke een langdurige atoomoorlog zou vergen, kan zij zeker niet opbrengen. Dit is een feit, waarop Malenkof in hoogst eigen persoon de wereld attent heeft gemaakt, toen hij verklaarde: ,,Het ziet er slecht uit. De productie van verbruiksgoederen is niet bevredigend. We kunnen niet vol doen aan de vraag naar vlees, melk en eieren. Al deze dingen zijn een gevaar voor de nationale veiligheid." Malenkof liet de details over aan zijn luitenants. Die rapporteerden in een vlaag van zelfbeschuldiging, dat er aan van alles en nog wat gebrek bestond. Het grootste probleem bleek de dreigen de crisis in de landbouw, waarover Kroesjtsjef meedeelde, dat er een groot tekort bestond aan vlees, melk, aardap pelen en groenten, kortom alles, waaraar dagelijks een grote behoefte bestond. Als opperste leider van de Russische boeren droeg Kroesjtsjef de meeste antiwoordelijkheid voor de menselijke ellende en de strategische zwakte, die het gevolg van waren. Er werd hem evenwel geen haar op het hoofd ge krenkt. Ofschoon tienduizenden mensen Bloedig Landbouw: Ruslands grootste probleem •ver bestaan, dat hij voor niets zal terugdeinzen om zijn doel te bei-eiken. Hij heeft zioh al verzekerd van de abso lute macht over de grootste steunpilaar i het communisme: het Russische land de honderd millioen boeren, die het bebouwen moeten. Het Russische landschap is onmetelijk heeft een grote verscheidenheid. Men vindt er uitgestrekte toendra's, die zich 't Noorden verliezen in 'n bevroren, stilte, voorts ontelbare rivieren, derde van 's werelds bosoppervlakte, de grootste binnenzee (Kaspische zee) bergen, die wedijveren met de Himalaya vulkanische as uitspuwen in de Be- ringstraat. Tweederde van het land wa.' 'oor kort te dor of te koud om ir cultuur gebracht te kunnen worden Sowjebgeologen zijn er evenwel var overtuigd, dat in die gebieden onder de grond enorme hoeveelheden ijzer, kolen, aardolie en mangaanerts gevonden zullen Tastbaarder is de zwarte rijkdom de steppen, de diep zwarte aarde, die het grootste gedeelte van de Oekra bedekt en zioh via de Wolga uitstrekt naar Siberië. Tweederde van de 210 mil lioen Russen moet er van eten De man zeil Kroesjtsjef is een man met scherpe blauwe ogen en dun wit haar, waar blonde strepen door lopen. Hij heeft de schouders van een Stachanovitsj (hi," was vroeger mijnwerker), het brede zit vlak en de hoge jukbeenderen van di Slavische boer. Het bureaucratische le ven heeft hem een overbodige vetlaag bezorgd. Dit neemt echter niet weg, dat hij er gezond en energiek uitziet. Hij werd geboren als zoon van mijnwerker in een armoedig Russisch dorp aan 'de rand van de Oekraine, Een tijdlang woonde hij in Koerak. Inplaats van naar school te gaan, moest hij al jong gaan werken, eerst als schaapher dersjongen en later (als kind no«) i kolenmijnen. Toen in 1917 de rode revolutie kwam, trok hij enthousiast het partijharnas aan De comrministen zonden hem naar e<v speciale school voor de opleiding van on geletterde volwassenen om hem te be kwamen in de dienst voor het commu- e. Zo werd hij het prototype van Sowjetmens: ontdaan van het oude geboeid door het nieuwe. Kortom schepsel, dat volgens Lenin gescheiden as van de historie. Eerst werd Kroesjtsjef secretaris het Moskouse districtscomité. Daarna kwam hij in aanraking met Malenkof Beria als lid van het „almachtige" centrale comité, waarvan Stalin zelf se cretaris was. Hij kreeg de leiding van de aanleg van de beroemde ondergrond se spoorweg in Moskou. Het was zijn werk, dat de grootse parades op het Rode Plein een permanent deel gingen uitmaken van het Sowjet-ceremonieel. Spoedig werd hij beloond met de Orde van Lenin en tevens met een moeilijke opdracht: het doven van de nog si lende as van het Oekrainse nationalis- Prachtig zijn metgezellen werden gedood, Kroesj tsjef ontsprong de dans. Gelaaid In de tweede wereldoorlog bleek, hoe Kroesjtsjef had gefaald: Millioenen Oekrainers liepen naar de Duitsers over. zonder strijd te leveren. De Duitsers dom genoeg het belang hiervan in te zien. Zij organiseerden een -slachting, die de overlevenden er toe bracht, een ondergrondse strijdmacht n, due het Rode Leger nog on schatbare diensten zou bewijzen. Met deze grote fout bereikten de Duitsers, dat hun legers ook in de achterhoede erden aangevallen en zij dus niet hun volle aandacht aan de fronten konden Kroesjtsjef. die luitenant-generaal was, commandeerde zelf een guerilla-leger Oekrainers en won een medaille de verdediging van Stalingrad. In elke stad. die op de Duitsers werd veroverd hield hij als politiek commissaris van Russische legers aan het Zuidelijke front grootscheepse zuivering. In 1947 kon hij rapporteren, dat de helft van de lei ders in de Oekraine was geliquideerd. Toen hij in 1949 naar Moskou werd terug geroepen, moest hij zij-n meester echter waarschuwen, dat er in de Oekraine euwe moeiiiiikheden waren ontstaan. Lijdelijk verzet Door de tweede wereldoorlog had het Kremlin opnieuw de greep op de boeren verloren. De toestand werd gevaarlijk, toen de soldaten naar Rusland terug keerden en in gTote groepen bij elkaar bleven op collectieve boerderijen. Het Kroesjtsjef die het eerst het gevaar an inzag. Hij liet de groepen door elkaar werken en splitste ze in afdelingen tot 150 man, onder leiding van communistische voormannen Op die ma- slaagde hij er zelfs in, de Russische landbouw in vrij korte tijd te mechani- Hij verwachtte, ook de mensen te kunnen mechaniseren. Degenen, die zijn plannen dn de weg stonden, vertrapte hij. Toch faalde hij, want de listen van de ontevredenen waren vele. De boeren ver zetten zich niet openlijk, maar pleegden lijdelijk verzet. Vorig jaar was het zo dat de stille revolutie van de boe- het Kremlin dwong, terug te krabbe len. Zo lang Stalin leefde, kon dit niet. Zijn opvolgers hebben het gedaan, maar slechts een tijdelijke terugtocht. De communistische plannen zijn niet op gegeven. Kroesjtsjef maakte dit zelf dui delijk met de opmerking: „We willen langzamerhand het systeem van de indi viduele boerderijen opheffen. Het zou echter verkeerd zijn. dit haastig te doen." Het slagen van de nieuwe koers hangt 1 van cc medewerking van de boeren. Het uiteindelijke doel is het verstevigen lacht van het Kremlin. Dit is óe grote tragedie: de boeren zullen het enige tijd gemakkelijker krijgen maar de vrij heid zullen zij nooit kennen. Zij zullen harder werken want dat is de bedoe ling maar ze zullen daarmede slechts de greep van hun meesters op henzelf versterkeni Op Nieuwe Waterweg j Nieuw Brits schip bij JTj. ZOU botsing beschadigd Niet aan de leidband ijn twee Britse schepen, de Crowsboroughbcacon en de Benalder. op en voor de Nieuwe Waterweg met elkaar in aanvaring gekomen Door de botsing heeft eerstgenoemd schip enige schade opgelopen. Het maakte licht water en is op eigen kracht naar Rotterdam terugge- De Crowsbnroughbeacon is een nieuw motorvrachtsehip van 9600 ton. dat Vrij dag zijn proefvaart op de Noordzee had gemaakt en thans ledig naar Londen zou gaan. Het behoort toe aan de Medomsley Steam Shipping Company Ltd te Londen. Benalder (7877 ton) is van de Ben Line (W Thomsen en Co) te Edin burgh Het beurtschip Marsdiep, onder schip per A Wuis. heeft Zaterdag ruim zeven uur voor de Texelse kust aan de grond gezeten. Het strandde omstreeks 3 uur tijdens een dikke mist bij lage waterstand. Om half elf kwam het op eigen kracht weer vlot. Wegenwacht gevallen in Noorwegen De Nederlandse wegenwacht M. de Veer uit 's-Hertogenbosch. die voor een propaganda rit met zijn motor op weg is Stockholm, is Zondag ten Noorden Graenna. 250 kilometer ten Zuid westen van Stockholm, gevallen cn licht gewond Hij werd naar een ziekenhui* ervoerd. maar zou vandaag zijn rit naai Stockholm kunnen voortzetten. Het ongeluk deed zich voor op een kruispunt, waar plotseling een paard eD wagen opdoken- De Veer slaagde er in tsimg te voorkomen, maar hijzelf te vallen- Jonge garde Met zijn ongeveer 60 jaren is Kroesj tsjef circa acht jaar ouder dan zijn chef en bondgenoot, Georgi Malenkof (men zegt, dat zij zwagers zijn), maar beide mannen beschouwen zichzelf als tweede- gcneratie-communisten. te Jong om nog te behoren tot de bommengooiers in de Tsaristische tijd, maar oud genoeg om gehard te zijn op het aanbeeld van Stalin. Kroesjtsjef is een van de voorbeelden van de „jonge" communisten: evenals Malenkof is hij een vette, brutale, intelli gente functionaris, een nieuw door Stalin gecreëerd type, ondogmatisch en niet in tellectueel. Tot 1945 hield Kroesjtsjef zich schuil in de schaduw en was hij voor de Wes terse diplomaten slechts een naam. Later zag men zijn kogelronde hoofd vaker op doemen op foto's van Sowjet-leiders. Eerst was hij slechts een witte vlek op de achtergrond. Daarna zag men zijn grote, witte gezicht dicht bij Stalin en sinds vorig jaar bij Malenkof. Het feit, dat hij verantwoordelijik gesteld moest worden voor de crisis in de landbouw, maar toch werd belast met het herstel programma, Han wijzen op een krachtige Wil Peking zich losmaken van Moskou (Van onze correspondent) BONN, Maart. Volgens rood-Chinese kringen in Oost-Berlijn zal de wereld binnenkort ervaren, dat China niet aan de leiband van de Sowjet-Unie wil lopen, doch een geheel zelfstandige buitenlandse politiek wil voeren. ,,In Genève", aldus een woordvoerder, ,,zal blijken, dat het ons niet geheel mogelijk is een gezamenlijk front te maken met onze Russische vrienden, omdat op bepaalde punten onze belangen vrij sterk uiteen lopen schrale huid? ErMt7jjn C Malenkof n Kroesjtsjef in het Kremlin, dan ook aanwijzingen, dat Kroesjtsjef het goed met elkaar kunnen vinden. Molotoi Als partijsecretaris heeft Kroesjtsjef onlangs een aantal van zijn hoogste betrouwbaarste mannen, die hun carrière in de partij gemaakt hadden, aan he' ministerie van Buitenlandse Zaken ge leverd. Of Molotof daar erg blij mee is. valt niet te beoordelen. Tot oordelen be voegde personen menen het echter te kunnen opmaken uit de houding molotof op de Berlijnse conferentie. Aan deze veranderingen zou de volgende be tekenis gehecht moeten worden: dat er een groeiende rivaliteit is tussen Malenkof en Molotof, waarbij Malenkof er in slaagt, zijn eigen kader een bij Molotof te nestelen, waardoor diens positie langzamerhand ondermijnd wordt en voorts dat het Kremlin bezig een soort ministerie van Koloniën te vormen binnen het tenlandse Zaken. Dit is ook van infloed op de contróle op de satellietstaten. De nieuwe mannen op de diplomatieke pos ten in die landen hebbën thans m< het karakter van koloniale bestuurd, dan van diplomaten, die bij souvereine staten geaccrediteerd zijn Er zijn ook waarnemers die geloven, dat Malenkof en Kroesjtsjef op dit ogen blik de zwaarste concurrenten zijn. Men ziet dus. dat het ook in dit opzicht maar beter is. af te wachten, hoe de situatie in het Kremlin en op het Russische platte land zich verder gaat ontwikkelen. r (Advertentie) Willi) mei roken ophouden! I Vraagt NO SMOKE bij Uw apotheek I of drogist. I Per flacon 1.55 De Oekrainers, veertig millioen man sterk en trots op hun eigen moedertaal, hebben een nationale trots, die eeuwen van conflicten met Polen, Turken, Zwe den. Duitsers en Russen kon door staan en steeds onaangetast uit de strijd tevoorschijn kwam. Om deze trots uit te roeien, keerde Kroesjtsjef in 1938 terug naar Kief. Hij droeg geborduur de Oekrainse kleding en deed alsof hij veel voor de Oekrainse kunst voelde. Op zekere dag bezocht hij het kunstcentrum van Charkof om een schilderij, ge naamd Eind van de Oogst, te bekij ken. Het stelde een groep boeren voor, met een oude man in het midden en een meisje in Oekrainse klederdracht. „Prachtig", zei Kroesjtsjef. Dit was echter niet naar de zin van de politieke commissaris, die hem vergezelde, want deze vroeg, waarom het nodig was, dat het meisje Oekrainse kleding droeg. Dat bevordert maar het nationalisme. Het ge volg was. dat Kroesjtsjef opdracht gaf. het schilderij te zuiveren van deze natio nalistische smet. In de Oekrainse partij vond Kroesjtsjef grotere fouten. Hij gaf opdracht tot zuivering van plaatselijke patriotten en degenen, die de waakzaam heid uit het oog verloren hadden. Van de 15 000 plaatselijke leiders verdwenen er 3 000. Ze werden gefusilleerd of naar Siberië gedeporteerd. Stalin's beloning was de Orde van de rode banier van de arbeid en die van de patriotten in de Oekraine een klein pakje, dat op een winterdag in 1939 ontplofte In de trein, Kroesjtsjef reisde. Twee van Toch is het zo! FERMAT HAD FORMULE (7) Het zal ook waarbij voor de lettci gens de gehele getallen 1.2.3,4.5 enz. kunnen worden ingevuld. Deze formule geeft inderdaad de priemgetaUen 5, 17, 257 cn 65537 te zien, wanneer voor n resp. 1, 2, 3 of 4 wordt ingevuld. Maar dige Euler aan te tonen dat de formule al spaak loopt b\j het getal n 5. 4294 967297 op. de getallen 641 en 6 700417, dus beloning die éfns door Neder rd uitgeloofd, maar die niet erd uitgekeerd toen het op betaling inkwam. Ja. zo zijn wy Volgens diplomatieke kringen te Bonn ouden er inderdaad ernstige menings verschillen tussen Peking en Moskou bestaan. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe-En-Lal, die onge- de hele regering commandeert, heeft al herhaaldelijk laten doorschemeren, dat Moskou geen woord heeft gehouden. Mo lotof zou al in 1950 de garanties hebben gegeven, dat hij binnen zeer korte tijd rood-China tot de Verenigde Naties zou toelaten. Tsjoe meent thans, dat hij directer en vlugger zijn doelstellingen zal bereiken, als hij die persoonlijk en alleen gaat nastreven. Handelsbesprekingen tussen Britse za kenlieden en een gemengde Chinees Russische commissie regerings-inkopers zijn op last van Peking plotseling afge broken. Een ChineesRussische commis sie. die momenteel in Parijs handelsbe sprekingen voert, Is eveneens tot werk loosheid gedoemd, daar de Chinese verte genwoordigers opdracht hebben gekregen middellijk naar huis te komen. In Duit_ zakenkringen wordt druk gesproken er een communiqué van Peking, waarin gezegd zou worden, dat alle handelsbe sprekingen voortaan rechtsreeks en China kunnen worden gevoerd. Jlt via Oost-Berlijn binnengedruppel de Russische gegevens valt op te maken, dat Moskou ten aanzien van de confe rentie te Genève zeer pessimistisch is ge stemd. Malenkof zou in een persoonlijk schrijven aan Mao hebben gepoogd de rood-Chinese eisen enigszins te matigen, nde de basis te leggen voor een ge deeltelijk succes. Tsjoe. door Mao ge machtigd deze brief te beantwoorden, zou duidelijk te kennen hebben gegeven, dat de Chinese buitenlandse politiek niet lan ger meer via Moskou blijft lopen. Opmerkelijk is, dat deze berichten vol komen worden gedekt door gegevens uit ■Delhi. Diplomatieke kringen in de hoofdstad van India zijn er volledig van overtuigd, dat er ernstige en diepgaande tanden zijn tussen Peking en Mos kou. Rood-China zou Rusland onder an dere verweten hebben, dat het Kremlin ijn kaarten niet handig genoeg heeft uit. gespeeld. Indii 1 Cacaoboterfabriek te Zaandam in brand In een cacaoboterfabriek te Zaandam de N V. Cacao-handel en -industrie v/h D- Stuurman Dzn, is Zondagmorgen brand uitgebroken, door broeiing in cacaoschilfers. Na een uur was de brand weer het vuur meester en kon begonnen worden met de nablussing. Het bedrijf, dat uit cacao-afval ca boter maakt, heeft vooral waterschade opgelopen. Ook vreest men. dat een groot deel van de opgeslagen cacaoboter door de grote rookontwikkeling onbruikbaar is geworden. Strenge winter vernielde ingezaaid graan Nu de voorjaarswerkzaamheden op de landbouwgronden in Zuid-Limburg zijn begonnen, blijkt welk een grote schade de jongste vorstperiode aan landbouwproducten heeft toegebracht. Vele percelen tarwe, gerst en koolzaad zijn door de strenge vorst vernield. Een groot aantal akkers moet worden omge ploegd en opnieuw ingezaaid met haver of zomergewassen. Tweede Mau Mau-gene- raal capituleert Gisteren heeft de Mau Mau-generaal Kaliba, zioh als laatste van de batalji commandanten van de reeds gevangen „generaal China" in het gebied vai berg overgegeven. Generaal China begon zes weken gele den zijn pogingen om Mau Mau-leiders tot overgave te bewegen. Twee van zijn bataljoncommandanten sneuvelden, een derde, „generaal Tan- ganjika" gaf zich drie weken geleden de Russen hadden ge zegd, dat zij zich uit de Veren: Jachtvliegtuigen in 1960 toch bemand Dezer daeen berichtten wij op gezag van het A N P. dat minister Staf in Gro ningen verklaard zou hebbn. te verwach ten dat er in 1960 geen bemande jacht vliegtuigen meer in de lucht zullen zijn. luchtmachtkringen vernam het A.N.P. in dit verband het volgende: „Tegen laagvliegende machines kunnen geleide projectielen niet gebruikt wor den. zodat zij in het tactisch gebied, waar electronische middelen geen rol spelen, reeds onbruikbaar zijn. Bovendien is dit soort projectielen niet precies te zenden naar een gewenst object, maar zoekt het uit wat het tegen komt. Voorts is het fabriceren van een geleid projeclel dat over een grote afstand moet opereren enorm duur, duurder dan de fabricage van een straaljager. Het jachtvliegtuig zal verder in het tactisch gebied gebruikt kunnen worden bij de aanval op vijandelijke jaeers die in de start of de landing zijn Bovendien zal het kunnen dienen om een geleid projectiel (dat voorlopig nog geen grote reikwijdte heeft) mee te nemen en in de lucht af te vuren, het z.g. „air to air gebruik. In Engeland heeft de ontwik keling van dit „air to air"-gebmlk dan ook de hoogste voorrang en gezien de naar verhouding lange tijd die nodig is voor onderzoek en productie, is het niet waarschijnlijk dat reeds in I960 geen bemande jachtvliegtuigen meer in de lucht zullen zijn." Minister Staf. wie het bovenstaande ter lezing werd voorgelegd, zei eezc£j te hebben niet te weten wat in I960 de positie van het bemande vliegtuig zsl zijn." Het zou wel kunnen, dat dit dan geheel verdenen is". Nieuw overleg in zake het Saaigebied Zeer binnenkort zal het overleg tussen de Westduitse bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Bidault, over het Saargebied r gde Na- d-n hervat. Aanvankelijk zouden zij deze ties 'zouden1 terugtrekken, indien rood-1 kwestie op 30 Maart te Brussel China niet zou worden toegelaten, zou i ken. maar de conferentie over de Euro- Een natuurlijk tegenwicht. In weer en wind moeten zij erop uit de ingenieur, de opzichter, de postbode, de melkboer. Maar wat hun werk ook mag zijn: KING hoort erbij! KING verdrijft de vermoeidheid, KING ver kwikt en verfrist. In KING pepermunt werken de edelste gaven der natuur samen, om de mens een gezond tegen wicht tc geven tegen de vermoeienis sen van zijn inspannende dagtaak. Met KING als partner valt he: werk aan zienlijk lichter» PEPERMUNT he» beste dagelijkse middel Ier opwekking en verltwlkku „Keizer van de Vijftigers" experimenteerde ook met kleding Lucebert ,de experimentele dichter, heeft blijkbaar toch niet genoeg aan zijn ge dichten en moet zijn zucht tot experl- enteel doen ook op andere wijze uit- ven. Op het Boekenfeest, Vrijdag- •ond in Den Haag, liep hij met zwarte hooggesloten trui cn een zwarte cape. verd hij aan de Koningin voorge steld. Zaterdag zou hij in het Sted. Mu- i te Amsterdam de gemeente poëzieprijs 1953 in ontvangst ne zijn bundel „Apocrief. Maar verder dan de hall kwam hg niet. De dichter, wiens eigenlijke naam Bertus Zwaan- dijk is, verscheen in een middeleeuws gewaad, rijk uitgedost en met wit bont omhangen, zich noemend „Keizer de Vijftigers", onder welke naam h volgelingen graag in de literatuur- Turks blad verklaart: Toch een persoonlijk conflict en geen breuk met de Wereldbank? TTET TURKSE BLAD VATAN, dat in de regel regeringsgezind is en over Al goede relaties met regeringskringen beschikt schreef Zaterdag, dat de Nederlandse oud-minister prof. mr P. Lieftinck als vertegenwoordiger van de Wereldbank in Turkije is heengegaan, omdat hij was opgetreden „als financiële dictator van Turkije". Het blad geeft te kennen, dat Turkije met de heer Lieftinck persoonlijk onenigheid had en niet met de Wereldbank als zodanig.- Functionarissen van de bank in Was hington hebben geweigerd commentaar geven, doch uiting gegeven aan de hoop, dat de betrekkingen zouden voort- Turkije, aldus het blad. had Ie komst nn prof. Lieftinck in 1952 toegejuicht als bewijs van belangstelling van de Wereld bank in de economische problemen van Turkije. Maar de heer Lieftinck's arro gant karakter maakte hem, In plaats van •en brug tussen ons en de bank, tot zwarte kat" („zwarte kas" Is een Turks gezegde, dat verwijdering en schei ding uitdrukt). „Toen hij arriveerde", aldus het blad. erlangd" hij een kamer naast het bureau van de eerste minister en 'let dui delijk blijken, dat hij zou optreden als financieel dictator van Turkije". Het besluit om prof. Lieftinck's terug roeping te verzoeken, was volgens het blad genomen, nadat de Turkse president Celal Bayar het hoofdkantoor van de bank In Washington had bezocht. Gisteravond om half elf is prof. Lief tinck met het lijntoestel naar New York vertrokken Malenkof nodigt Amerik. journalisten uit Een groep van 36 Amerikaanse hoofd redacteuren van dagbladen, die een reis maakt door Europa, heeft gisteravond een uitnodiging ontvangen van de Sovjetrusei- sche eerste minister. Malenkof, voor een bezoek van drie weken aan Rusland. De uitnodiging ls aanvaard De Ameri kanen hopen de volgende week naar Moskou te kunnen vertrekken. geschiedenis willen worden opgenomen. Aan zijn arm Jlep Luceberts vrouw, ge kleed als keizerin. Belden werden ge volgd door vijf man, een ln maliënkol der gestoken lijfwacht, o.w. de schrijver Bort Schierbeek, de dichter Remco Cam- pert, de schilder Davld Kouwenaar en de beeldhouwer Willem Beyers. Het ge zelschap mocht niet verder en kreeg van de politie de mededeling, dat alleen Lucebert en zijn vrouw waren uitgeno digd. Met harde hand moest de politie daarop de hall schoonvegen en verdwe nen Lucebert met zijn gevolg naar socië teit „De Kring". Daar ging het volgend telegram naar het Sted. Museum. „Wij, Lucebert met ons gevolg, zijn door de Amsterdamse strijdmacht verhinderd de oorkonde op waardige wijze in ontvangst te nemen". In het museum ging alles normaal door, zonder dat de naam van Lucebert werd genoemd. De oorkonden werden uitgereikt aan A. Alberts (lite ratuur), Abel Heerberg (toneel), Rudolf Escher (muziek), Robert de Roos (mu ziek) en Helmut Salden (boekverzor ging). Zij waren normaal gekleed en zijn ook in hun leven en ln hun kunst normaal. jtccJtte tt verergeren «nel lol chronlech moaqiiid.il Al. I vo.ds.i moeilijk O' n'* V i OW.IOOI guting. do maagwand aanta.t «01 "J nieuwe maagmiddel B1CARPAN komi U U« maag 'O hud= ™- I vermiidl U d. na l.d.rn maal- M|d optredend, klachten, zoal. maagpttn. misselijkheid, oplt.- pen 'Ln,.... «I en drukkend gevoel. BICARPAN beval alle. -dl nodig 1. om weet een gezonde maag en een gezonds eetlust te krijgen. Vraag Uw geneesmlddelen- leverancier oen uitvoerige be- schrijvlng ovet I MA4G CACHETS "AKKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5