Concertgebouworkest komt op 2 Juni naar Leiden JOHN DOE Concours van standwerkers op het Stadhuisplein American star Onderwijzer in Oost-Duitsland heeft nog kansen Tijdgeest heeft grote invloed, ook op geestelijk leven NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 3 MAANDAG 29 MAART 1954 HOOP OP MUZIKALE TRADITIE Uitvoering met Toonkunstkoor van Hohe Messe in Hooglandse kerk Naar wij vernemen, zal in Leiden op Woensdag 2 Juni een bijzondere uit voering worden gegeven van de mis in b kl. t., de zogenaamde „Hohe Messe", van J. S. Bach. Het bijzondere van deze muzikale gebeurtenis ligt hierin, dat het koor van de Leidse maatschappij voor toonkunst, dirigent Iskar Aribo, zal worden begeleid door het Amsterdamse concertgebouw orkest. worden gebruikt schip, koor en beide transepten waardoor het aantal plaat- senh 2600 kan bedragen. Onder het orgel wordt een anderhalve meter hoog po dium gebouwd; hierdoor komen wellicht enkele honderden zitplaatsen te verval len, zodat een 1400 stoelen zullen moeten worden bijgeplaatst. Om een vrije ruimte te verkrijgen zul- Het is duidelijk, dat de bereidheid van de directie van het Concertgebouw en van de leden van dit vermaarde orkest om met het Toonkunstkoor deze uitvoering in Leiden te geven, hier met blijdschap is begroet. Voor het optreden van het or kest buiten Amsterdam bestaan bepaalde statutaire regels, waardoor dit zoveel mogelijk wordt beperkt In grote steden worden dan ook wel zelfstandig concerten gegeven. Maar het optreden buiten Am sterdam alsbegeleidingsapparaat is voor dit orkest een hoge uitzondering. Bovendien zal het straks de eerste keer zijn, dat Leiden het orkest ontvangt. Uit officieuze bron werd ons meege deeld, dat enkele leden van het orkest, die enige tijd geleden de uitvoering van het Toonkunstkoor van het Requiem van Verdi bijwoonden, door de kwaliteit van deze avond zo waren getroffen, dat zij het begeleiden van het koor in de „Hohe Messe" hebben bevorderd. De uitvoering vindt plaats in de Hoog landse kerk Het geheel zal onder leiding staan van Iskar Aribo. Over de keuze der solisten konden ons nog geen mede delingen worden verstrekt. Wel is be kend. dat Albert de Klerk, organist te Haarlem en dirigent en leraar aan de R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht, het orgel denkt te bespelen. Voorbereidingen Ter voorbereiding van de uitvoering zal Donderdag 13 Mei in de Zuiderkerk een lezing door de heer Aribo over de Hohe Messe worden gehouden, af te wis selen met het zingen van koorgedeelten door het Toonkunstkoor. Het spreekt vanzelf, dat deze uitvoe ring de organisatoren voor grote voor bereidingen plaatst. De organisatie is dan ook al in volle gang. De Hooglandse kerk, die normaal tienhonderd zitplaatsen heeft, zal geheel (Advertentie) CEFA - LEIDEV Frank Capra's Meesterwerk (de man die het meende) CASINO THEATER ALLE LEEFTIJDEN R.K. vakschool voor meisjes Verschenen is het jaarverslag 1953 var de R.K. vakschool voor meisjes. Hierin wordt meegedeeld, dat de school op 31 December werd bezocht door 927 leerlin gen, te weten 531 voor de opleidingen er 396 voor de cursussen. Er waren 457 leer lingen afkomstig uit andere gemeenten. Het onderwijs kon het gehele jaar zijn gewone gang gaan. len de gordijnen en de deuren rondom het bankencomplex worden verwijderd. Het is de bedoeling, de kooromgang te bezetten met plaatsen voor leerlingen van de middelbare scholen. Voorts vernamen wij. dat wordt wogen., van de uitvoering van de „Hohe Messe" in deze vorm een traditie te ken, zoals N'aarden jaarlijks z'n thaeus-Passion heeft. Dat er belangstel ling voor de komende uitvoering bestaat, wordt wel bewezen door het feit, dat er al aanvragen om een zitplaats zün binnen gekomen uit Groningen, Laren en Amers foort. En dat terwül dit bericht er c het eerste persbericht is! Wij menen, dat het pogen om hier traditie te vestigen, niet y'del is. Juni is een vacantiemaand en de omgeving Leiden, met Katwijk en Noordwijk. her bergt dan zoveel gasten, dat de belang stelling voor z'n muzikaal gebeuren zeker niet gering zal zijn. De eerste uitvoering moet dat ook bewijzen. „Heien Zeventien" Leids studentendispuut Excercendo herdacht 22ste lustrum „De standwerker is min of meer een curiosum geworden, hoewel hij op week- en jaarmarkten nog steeds voorkomt. De standwerker is een uit- schreeuwer; hij heeft allereerst de taak, een mensenmenigte voor zijn marktkraam te verzamelen, hun nieuwsgierigheid aan te wakkeren en hen vervolgens in een welwillende en liefst vrolijke stemming te brengen, om ten slotte enige toeschouwers er toe te bewegen, zich als eerste kopers naar voren te wagen. Uit ervaring weet hij, dat dan talrijke anderen zullen vol gen". Aldus schrijft prof. dr K. Baschwitz in deel VII van de Ensie. En d' Leidenaars, die Zaterdag passief deelgenomen hebben aan een onderdeel van de viering van Excercendo's 22ste lustrum, dat bestond uit een wed strijd van standwerkers op het Stadhuisplein, hebben zich van de waarheid dezer woorden kunnen overtuigen. Klokslag elf uur zette de stadsbeiaar- dier op z'n carillon het Io Vivat in, waar na een klein getal hooggehoede jonge mannen op het bordes van 't stadhuis uit volle borst de bekende woorden meezon gen. die een roemloze dood stierven in het geklingel der klokken en het rumoer van de markt aan hun voet. Deze hooggehoede jongemannen waren het bestuur en de Iustrumcommis^ van 't Leidse studentendispuut voor stij" en uiterlijke welsprekendheid Excercendo dat op die dag de krasse leeftijd van 110 jaren bereikte Men weet: Piet Paaltjens de melancholieke -student, die eigenlijk Frangois Haverschmidt heette, onder mger op de Hogewoerdhoek Koenesteeg woonde en z'n befaamde „Snikken en Grimlachjes" schreef, was er ook lid van. Terwijl de klokken nog beierden en de hoge hoeden het bordes afdaalden en zich zotpaar onder het vulgus profanum mengden, sloeg een 17-tal standwerkers op het Stadhuisplein aan de arbeid, als deelnemers aan de wedstrijd, die Excer cendo ter ere van z'n feest had uitge schreven. De burgemeester was er ook, omstuwd door twee wethouders en de ge- Stikker was er niet Zeventien standwerkers. Maar minister Stikker was er niet bij. helaas. Kent ge 'm niet, onze minister Stikker? Natuurlijk kent ge hem, als ge een geregelde markt- bezoeker zijt. Ge kunt hem altijd vinden aan de voet van de „monumentale" lan taarn, met z'n keurig gescheiden blonde haar, z'n palinkjes en bokkumpies, z'n kist met losse briefjes van één, twee-en- een-l.alve en tien gulden, met z'n Sprookjesmelodie Staalwijk vierde 5-jarig bestaan van de zangspelclub enorme Volendammer broek en z'n nóg enormeme welbespraaktheid. Hij heet H. Vlak. deze Volendammer, maar hij een broertje van onze voormalige m ter van buitenlandse zaken (thans bassadeur in Londen) kunnen zijn. Hij is. naar onze smaak, de beste verkoper, d: wij ooit aan 't werk zagen op de vele markten, die wij van Burg op Texel tot Menton aan de Rivièra hebben bezocht. Geestig, beschaafd, overtuigend, kunt uren naar 'm staan luisteren zonder moe te worden. En gegagrandeerd, dat ge met een bos paling of een half dozijn makrelen naar huis gaat, al houdt helemaal niet van vis. Maar goed, onze vriend Vlak was dus niet. Heren Zeventien Agenda voor Leiden Maandag School Paul Krugerstraat 37, half 8 half 9: Avondtekenschool R.K. Volks bond, tentoonstelling werkstukken. Volkshuis, 8 uur: K. en O., kookcursus „Keukengeheimen" door mevrouw D. L. CreyghtonEldering- Schouwburg, 8 uur: K. en O., enige voorstelling van St Joan van G. B. Shaw door de Ned. Comedle- Dinsdag School Paul Krugerstraat 37, half 8— half 9: Avondtekenschool R. K Volks bond, tentoonstelling werkstukken. Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Koksschool, gezelschap Jac. Bijleveld uit Den Haag met: „Zij kregen wat zij wil- Volkshuis. 7.45 uur: Leids Acad. Kunst centrum, voordracht Maud Cossaar uit de bundel „Schuim en Asch" van Slauer. hoff. Gulden Vlies, 8 uur: Coöp. Boerenleen bank Leiden-Oegstgeest. algemene leden vergadering. Prediker, 8 uur: Zendingssamenkomst, spreker ds C. A. Korevaar van Rotter- Stadsgehoorzaal, 8 uur: bijeenkomst medewerkers bevolkingsonderzoek. Oegstgeest: Witte Huis. 8 uur: Eerste Oegstgeester confectiehandel, modeshow. Woensdag Volkshuis, 8 uur: K. en O., parallel cursus „Keukengeheimen" door mevr. D. L. Creyghton-Eldering. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., eer ste concert Beethoven-cyclus Residentie- Orkest, solist Herman Krebbers. viool. Stationsplein, 9 uur v.m. Ned. vereni ging van huisvrouwen, excursie naar het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Ambachtsschool. 8 uur: diploma-uitrei king vakavondschool. Stadsgehoorzaal, half 3: Rotterdams kindertoneel (Anneke Elro) met Panda. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni- ging „Rijnland", algemene vergadering. Lokaal Van Meizen, Nieuwe Beesten markt 15. 8 uur: kampioenschap snel- dammen van Leiden. Sociale Zaken, Steenschuur 21. half 8 half 9: zitting voorlichtingscommissie prijzen en huren. Oegstgeest. Witte Huis. 8 uur: Eerste Oegstgeester Confectiehandel, modeshow. Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, telefoon 24807, en apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, telefoon 21060 Als het uur van onheil slaat, vindt het de B.B. paraat. Bureau B.B. Leiden: Langebrug 56 telefoon 24735 Showroom geopend Zaterdagmiddag heeft de firma Walen kamp haar geheel verbouwde showroom met werkplaatsen aan de Turfmarkt her opend. Er was veel belangstelling. Voor al een moderne autoscooter en een snel model bromfiets trokken de dacht. Een schouwburg zó vol, dat menig toneelgezelschap er jaloers op kon zijn, genoot Zaterdagavond van de opvoering van „Sprookjesmelodie", een kinderope rette, die werd gebracht door de zang spelclub .Staalwijk en omgeving" ter ge legenheid van het vijfjarig bestaan. De operette had natuurlijk een konink lijke inslag: een oude grootmoeder, die haar wereldrijk wenst over te dragen aan een van haar drie kleinkinderen, twee prinsen en één prinsesje. De drie candi- daten krijgen ieder een jaar tijd om te tonen, wat zy waard zijn ter bevordering van de vrede onder de mensen. De oudste prins zoekt het in militair vertoon. Hij zet (héél modern) in alle landen een flink leger, zodat niemand het in zijn hoofd krijgt de ander aan te vallen, ten minste. dat hoopt hij. Het prinsesje zoekt het in rijkdom en weelde, ervaart, dat de men9en daar niet tevre- dener van worden. De jongste prins ech ter is een poëet. Hij gelooft in de schoon heid en in de vrolijkheid, hij gelooft in de liefde en daarom brengt hij liederen aan de mensen en wint aller harten. Zoals in een sprookje hoort, worden er ook een paar zeer wijze dingen gezegd. En het geheel speelt in de achttiende eeuw. ver genoeg dus in het grijze ver leden om aan zulk dichterlijke gebeurte nissen als boven beschreven te kunnen geloven, en dankbaar ding en entourage, die ken. Dat er gebruik ;n kan gebrul' gemaakt, be- Voel U herboren door tohicumnoury Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hans N. z van en P M Kampman; Albert D. den Haan en M J den Dulk:_ Maria. d van J Beij hoeft bij de liefde, waarmee heel dit werk wordt gedaan geen betoog. De kleding was buitengewoon verzorgd, de toneelrequisieten waren voor een groot deel van eigen fabrikaat: Er was zelfs in het door elfjes bewoonde woud voor een echt klaterend fonteintje gezorgd! We vonden echter ondanks alle goede be doelingen de verpleegstertjes ietwat detoneren. Niet, dat ze hun rol niet goed speelden, maar we geloven niet, dat er in die tijd (nog vóór het optreden van Florence Nightingale!) al zulke kwieke zustertjes door de wereld trokken. De kinderen waren over het algemeen :er rolvast en tamelijk stemvast. acteren ging wat stroever, maar het valt ook niet mee. Hollandse kinderen de nodige bewegingsvrijheid in het publiek brengen. Er waren ook opvallende uitzonderingen, zoals de kleine trouba dour, de drie Japanse meisjes en negertjes. En natuurlijk ging het ook de groteren beter af. Blijdschap De avond werd geopend door de v zitter, de heer C. J. v. d. Zeeuw, die tot zijn grote voldoening onder de aanv gen ook de heer Jasperse mocht welkom heten, weer geheel genezen van zijn ern stige ziekte. De leiding van de operette berustte echter nog bij de heer H. Franke. Misschien dat de heer Jasperse de instu dering van de volgende uitvoering weei handen kart nemen? De voorzitter hoopte het van harte. Het volgend jaar zelfs twee uitvoeringen geven. Om dat grootse plan te kunnen verwe zenlijken stimuleerde spr. tot het wer ven van donateurs en donatrices. Na afloop van de voorstelling kwamen vier hoofdfiguren uit voorgaande ope rettes op het toneel, uit „De sneeuw koningin", uit „De prins van Sint" uit „Goudhaartje en de troubadour" ei „De stuk gedanste balschoentjes". Alle medespelenden werden op het toneel verzameld bedacht met geschenkn. Zelfs een afvaardiging van het koor van de Ned. Protestantenbond uit Alphen aan den Rijn was aanwezig met bloemen en gelukwensen. Voorzitter Van der Zeeuw, die de lei ding van de avond had gehad en beslommeringn, daaraan verbonden, had moeten verwerken, werd door een be stuurslid, de heer Talens. hartelijk be dankt en op zijn beurt met een geschenk l M E den Os; Peter K. ...i p J Zwart en E J Otten! Adrianus.Ibedacht. z van P J v d Broek en J Koet; Frede- De begeleiding op de piano v rik. z van W G A te Meerman en G D handen van de heer J. Wieriks. Aberson. Leids Kamerorkest o.l.v. de heer J. OVERLEDEN: G E v d Berg. wed. van'Trouw Majoaar, 92 j. mezzi. Het zorgde voor de muzikale inter- Herhaaldelijk werd er Zaterdag op het Stadhuisplein volop en breeduit gelachen om de kwinkslagen van de standwerkers. Men bestudere de gezichten op deze foto maar eens Vraag Uw winkelier naar het nieuwe succes van N ie me ij er: échte Amerikaanse sigaretten-tabak, en proef zelf hoe bijzonder zacht en geurig zo'n eigengemaakte Amerikaanse sigaret is. Let op het moderne, brede pakje, handig om nit te rollen. Rol de sigaretten niet te vast, dan geniet U het meest en i U maakt minstens 45 heerlijke sigaretten uit zo'n royaal pakje American Star a 85 cent E U E R'S JABA ABAK.O P^Z'N^B_E S T Kind verdronken aan Hoflaan Gisteravond omstreeks 6 uur is de twee-jarige jongen J. L. uit de Dijkstraat in een sloot achter de Hoflaan gevallen en verdronken. De ouders waren aan de Hoflaan op visite. Toen zij het kind mis ten en de vader het ging zoeken, vond hij het in de sloot. Brand aan Van 't Hoffstraat Gistermorgen brak in een perceel aan de Van 't Hofstraat brand uit door over verhitting van de kachel. Er brandde een gaatje in de vloer en het vloerkleed ver brandde gedeeltelijk. De brandweer heeft het vuur met de nevelspuit geblust. Ned. bollenkwekers in Namen De federatie voor het toerisme van de provicie Namen in België heeft het ini tiatief genomen tot het oprichten van een bloemententoonstelling, die tot stand is gebracht in samenwerking met een aantal vooraanstaande Nederlandse en Belgische bloembollenkwekers. Circa een millioen tulpen, nacissen en hyacin ten zijn in een prachtig assortiment uit- geplant. Bloemenrhapsodie in Aalsmeer Op 4 September hoopt men in Aals meer weer een bloemencorso te houden. De keuze is gevallen op het motto „Bloe menrhapsodie". De 25 praalwagens, die in de stoet zouden meerijden, moeten dan een bekend Nederlands liedje uitbeelden, vele uit de bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee". Het stadionspel is ont worpen door de heer C. Nauta Amster dam. Het heeft de naam „Spel van bloe men en lied" gekregen. LISSE Beroeplngswerk Geref. kerk Morgenavond om half 8 wordt in de Geref. kerk een vergadering van alle belijdende leden gehouden om te komen tot het beroepen van een predikant. Chi. onderwijzers uit Leiden en omgeving luisterden naar dr Van Hulst Verscheidene malen heeft dr J. W. van Hulst, directeur van de Hervormde kweekschool te Amsterdam het „voorrecht" gehad achter het „ijzeren gor dijn." te vertoeven. In 1948 was hij in Macedonië, Bulgarije en Griekenland. Oost-Duitsland werd door hem in 1949 bezocht; hij was daar ook ih de Paasvacantie van 1953. Deze laatste reis maakte hij op verzoek van het internationaal verband van Chr. onderwijzers in samenwerking met de oecumenische raad van Kerken. Van alles wat hij toen gezien en gehoord heeft, van de moeilijkheden, maar toch ook van de mogelijkheden, ver telde dr Van Hulst Zaterdagmiddag in De Doelen voor de Vereniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen afdeling Leiden. Er wordt, zei dr Van Hulst, in Oost- Duitgland nog een belangrijk stuk kerk- werd verricht. Veel onderwijzeressen en onderwijzers in de communistische school houden vast aan het evangelie van Jezus Christus en dragen dit uit aan hun kin deren. Maar de Kerk in Oost-Duitsland en ook de jeugd daar voele zich aan hun lot overgelaten door West-Europa. De Kerk en de schoolgemeenschap hier heb ben het practisch verleerd om voor de mensen achter het ijzeren gordijn te bid den. Dat geeft te denken, aldus spr., want wat daar gebeurt, speelt zich af op slechts enkele honderden kilometers van onze grens. De Kerk en de Jeugdbeweging it Oostzone hebben een oproep tot het Westen gericht. Wordt deze daar staan Of worden zij aan hun lot overge laten? Kunnen wij in West-Europa, zo vroeg spr., de moed niet meer opbrengen om met hen te spreken en naar hen te luisteren? De heer Van Hulst heeft dit. in opdracht, gedaan. Veel heeft hij ge zien, wat hem met ontzetting vervuld heeft. Toch wilde hij niet alles in een zuiver zwart-wit schema tekenen, over tuigd als hij is ook van de eigen fouten. Één vijfde deel van alle bewoners der aarde Is marxist, zei hij. En dit marxis me is geen economisch stelsel, maar rond uit een religie. Alles is religieus geten deerd. Men werkt aan de heilstaat. In Oost-Duitsland staat geloof tegen geloof, het geloof aan het marxisme tegen het geloof aan Jezus Christus. De Chr. onderwijzer daar dient met in zet van zijn gehele persoonlijkheid te kiezen voor Jezus. Wat kan hij namelijk doen? Hij kan zyn functie neerleggen en als een „kerel" blijven staan. Doch dan wordt hij eenvoudig opgepakt en wegge voerd om nooit terug te komen. Hij kan ook vluchten, maar ook dit is niet erg aanlokkelijk. Er is voor hem slechts één brachten. De meesten met hese stem- want bij een standwerker krijgen de stembanden zelden of nooit rust. Want /an moet hij het hebben. Een stand werker zonder stembanden is een jager zonder geweer. Wanneer er nog eens een hogeschool voor standwerkers gestidht worden, moet men in de eerste plaats beginnen met spraakleer, en hiermee be doel ik dan vooral het goede gebruik van de stembanden. Bij de Heren Zeventien Zaterdag was er maar één bij, voor r wij het konden bekijken, die nog goed geoutilleerd was, op dit gebied. Dat as de man van de beschilderde tegeltjes. Onder ons gezegd, deze wedstrijd viel el wat tegen, al was het idee van Ex cercendo voortreffelijk Wij voor ons ge loven dat men eer. standwerker op z'n best ziet. wanneer hij niet wéét dat er critiseh naar 'm geluisterd wordt. Het wedstrijd-idee maakt dat de man het mooier wil doen dan anders, waardoor lictie aan natuurlijkheid inboet en vele dingen gechargeerd worden. Ds Gilhuis uit Den Haag sprak voor Geref. mannen in de Zuiderkerk De afdeling Zuid-Holland-Noord van de Gereformeerde mannenvereniging, die tweemaal 's jaars in verschillende plaatsen binnen het afdelingsressort vergadert, had Zaterdagmiddag de Zuiderkerk te Leiden als plaats voor haar voorjaarsbijeenkomst gekozen. Ds Gilhuis uit Den Haag hield een referaat over het onderwerp: Geestelijk leven en tijdgeest. Prijsuitreiking De eerste prijs (oorkonde van Excer cendo plus asbak van B. en Wwas voor de gewone standwerker D W Jans sen. die fruitpersers kwijt wilde Een tweede prijs in deze categorie kregen mevr. A Gijsen-Scheepstra (brillenstaaf- jes) en F van Steyn (scheermesjes) en de derde prijs was voor J H v d. Poel (chocolade) en J Kraak (bijoux), terwijl de heer A. C. Ludwig met z'n schilder stukjes de eerste prijs als hoogstandwer ker verwierf. Namens de jury reikte de heer J C. Stoop de prijzen uit. waarbij het woord tevens gevoerd werd door de praeses van Excercendo. de heer P. J. W. Naeff. en namens de standwerkers door de heer J. van Feiten,die woorden van dank Hierna was het hoog tijd voor een bor rel op de sociëteit: voor de standwerkers omdat hun kelen droog en moe geworden waren, voor de juryleden, omdat ze veel hadden moeten delibereren en de mannen van Excercendowel. dat het feest was. Het geestelijk leven beheerst maar niet :n sector van ons leven, maar het be heerst heel ons bestaan, aldus spreker Wel vertoont dat geestelijk leven bij een bepaalde persoon in ee'n bepaalde tijd eigen kleur en structuur. Spreke: noemde als voorbeeld de Bijbelschrijvers, die als Instrumenten van dezelfde Geest dezelfde Waarheid toch weer anders ge kleurd naar voren brachten. De tijdgeest is de sfeer waarin we leven en denken, het is de stroming in ons levensschip drijft. Zo'n tijd geest komt tot stand, doordat mensen invloed hebben op elkaar. Ook de ge beurtenissen hebben hun invloed. Dat de geest in de ene tijd heel anders is dan in een andere, wordt duidelijk wan- men een boek of een preek van honderd jaar geleden leest. Ds Gilhuis kwam tot de conclusie, dat het geestelijk leven wel niet radicaal wordt veranderd door de tijdgeest, maar dat hij er toch een enorme invloed op heeft. Als men nu die tijdgeest gaat be spreken, moet men het verleden niet gaan idealiseren, want ook het verleden heeft zijn diepe ingezonkenheid en zedeloos heid gekend, zo zei spreker. Hoe is dan nu de tijdgeest? Vandaag heeft men het eeuwige sterk ingeruild voor het tijdelijke. De moderne menr schuwt de dood en heefl het immateriële ingeruild voor het materiele. De ontspan- ning neemt een enorme vlucht, In plaats met de inspanning, doen we het me de gemakzucht. Men leeft niet meer, maai laat zich leven. n van de meest bedroevende en ge lijke tendenzen van onze tijd is, da zich steeds minder verantwoorde lijk gaat voelen. Valt de verantwoorde lijkheid geheel weg, dan houdt men oj i te zijn. Onze tijd wordt verder ge- ïerkt door een geest van oppervlak kigheid en een hunkeren naar hel actuele. De oorzaak van dit alles is, dat enigeen God heeft ingeruild voor de Deze geest van de tijd heeft ook zijn geweldige invloed op de gelovigen, de kerkmensen. We moeten op onze hoede en de gevaren onderkennen, moeten positief dicht bij de Heiland leven iet de hele mens op Zijn Woord ver trouwend moeten we de wereld ingaan. Laat de heerlijkheid van dat vaste Woord in deze onvaste wereld zien. We zullen moeten overgaan tot kernvorming. komen een vaste kern van mei die staan in het geloof, waarop anderen kunnen steunen, opdat we niet allen ver vlakken, zo zei ds Gilhuis ten slotte. Vóór dit referaat handelde de verga dering enkele huishoudelijke zaken af. De leiding had de heer P. Hogeweg van Honselersdijk. mogelijkheid: hij moet blijven ren er van te maken, wat er van ken Is. Hij heeft dan nog kansen gelijkheden met de kinderen. Want de onderwijzer Is verplicht na de vUf uren schooltijd, iedere dag nog twee uren met de kinderen samen te zijn, hetzU dat hU naar bulten gaat, hetzij dat hO musea bezoekt of Iets dergelijks. Hier kan de hem opgelegde dwang ver keren in een deugd. In de natuur kan hij de kinderen wijzen op de grotoheid van Gods almacht. Onder biddend opzien tot God heeft dr Van Hulst met deze mensen getracht de weg te zien, die gegaan moet worden, opdat zij bij hun kinderen kunnen blij ven. Ook wij, zei de heer Van Hulst, die nen deze mensen in ons gebed niet langer te vergeten. Met onze kinderen moeten wij de Kerk, de jeugd en de opvoeders achter het ijzeren gordijn opgedragen aan Hem, Die hen staande kan houden in de allermoeilijkste ogenblikken van hun De vergadering stond onder leiding van de heer H. Hederik uit Voorhout, die in zijn openingswoord wees op de dankbaarheid, maar ook op de grote ver antwoordelijkheid waarvoor de vrijheid ons stelt. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 22 t/m 27 Maart Te Lelden vestigden zich: W. T. A. Bergers, verkeersvlieger. De L. de Kanterstraat 28; M. B. O. M. Borg- grave. Hoge Rijndijk 51; H. van den Broek, Lange Mare 36; A. C. C'.aasen, matroos II KM. Noordeinde 2A; J. G El- singa-Don. Zoeterw singe! 27: W. E. Drvs- dale. H. Morsweg 60; H J. W van Duijn en Fam„ scheepsbouwk a.b. „Marian" Iigg. Utr. Veer hoek Singelbrug; S En- gelsma, onderwijzeres. Hoge Rijndijk 65; M de Graaf, hulp i.d. huish., Nw Rijn 16; H. Grissen echtgen. v. Eleveld, Heren gracht 14; S. R. de Groot en Dam, hoog leraar, Rapenburg 85; J. Halstein en Fam.. slager, Ma re dijk 7; E. van der Heide, Atjehstraat 75; W B M. Hettinga. kantoorbediende, De Sitterlaan 43; C V van der Heijden, verpleegster. Witte Sin gel 27; C J van der Heijden, stoker I KM. Noordeinde 2A; R. R Huger.holtz en Fam Rijn^j singel 9; M de Jong. hulp ixl. huishouding. Witte Rozenstr. 48a; J H. Kinkel, 11 verpleegster. Witte Singel 27; C Klein, matroos I KM. Suringar- straat 35; W F. Knippenberg, J. v. Goiienkade 31; J, van der Kolk, bottelier 1 KM, Lammcnscbansweg 116: P. T. van der Lee. Groenhovenstr. 15; M. van der Meer-de Leeuw, Rijnb weg 157; A P van Leeuwen en Fam., Noordeinde 37; A. L. J. de Lucht en Fam.. bedrijfsleider. Hoge Rijndijk 23; R H. Luiten, militair, Geregrt 40; T Pattikawa, korp muzikant KM Hoflaan 44: E Tuinhof de Moed-van de Peppel, De Costastraat 91; D J. Per- duijn, B. Ballotstr. 48: W. A. van der Ploeg en Fam mach. houtbewerker, woonark 1241 ligg. Driftsloot einde Suma- trastr, (bij Volkstuinen); W. E. S van Duuren-Poortman en Fam Fagelstraat 13; J A Pij-nacker en Fam kapper. Rapenburg 17; E Zwart-de la Rie en Fam.. C Huygenslaan 19; C. G Bölger- Rljken. balletdanseres, a b „Avalon" ligg H Morsw.; C. van Schie. huishoudkun dige. Witte Singel 27;; D Schutte, ver- warmings-monteur, Noordeinde 52; T. C. van Seggelen, veehouder, Waard 1; J. Srr- lier, verpleegster, Morsstr 27; A. M. Spruijt, verpleeghulp, Boerhaavelaan 51; P C van Heljlingen, constr.-tekenaar, Kersenstr 4; H Timmerman, hulp ver pleegster. Kaarsenmstr. 7; S. Tirtomi- hardjo (Raden). Watersteeg 4; C. van Tongeren, typiste RWS De Goejestr. 34; J van Tuin. ass. bedrijfsleider. Tromp straat 56; D. van Vliet en Fam. grossier in toiletart., Hartmanstr. 21; H S. West hoek, hulp I.d. huish., Vaartkade 6; P. de Winter, militair, Haven 16A. Uit Lelden vertrokken: E. Altink en fam., Hartmanstraat 7, Losser.Zuid-Lutte 46; T. van Apeldoorn. Breestraat 33a, Tilburg. Heile Schoorstr 12; G. Best-Arbouw, Lombokstraat 13. Amsterdam Vecbtstraat 179 I; G E. Bak ker. St Aagtenstraat 23 Zoeterwoude, Rhljnegommerstraat 30; B Bering, Zon- neveldstraat 7 Utrecht. Knoopkazerne; E Beuving, Rijnsb.weg 10, Oegstgeest, Willibrordlaan 6; P J. M de Bock. Zoe- terwoudsesingcl 108 's-Herlogenbosch, Baselaarstraat 5; C Cornet. Grevenstraat 4. 's-Gravenhage. Geleenstraat 78: B S. H van Donk. Rijnsburgerweg 10. Geleen, Lelienöingel 19; G. C. van Dorp. Haar lemmerstraat 42b. Groningen. Hofstr. 22a; M van Dijk. V d S. Bakhlaan 12. Delft. Oude Delft 197; E. Glasius, Hoge Rijn dijk 240. Amsterdam. Deurloostraat 56 IV; J A. W Groenewegen, J. de Wittstr. 49. Amsterdam. Smaragdstraat 3 hs; E. W. v. Veen-Gybels en fam.. Ten Katestr. 12, Voorschoten. Pr Bernhardlaan 22; S. H van Gijn, O. Singel 72. 's-Gravenhage, Nassau Zuilensteinslraat 1; M. C. van Hasselt Groenhovenstraat 13. 's-Graven hage. Rijnstraat 6; F. Hofstraat, Hooigr. 82. Katwijk, Dahliastraat 18a: N. C. Hop, Van Bemmelenstraat 1, Voorsdhoten, Rijndijk 140; P. van Houten, Smidsteeg 1, 's-Gravenhage, Dibbitstraat 13; P. van Hoven en fam., Hoefstraat 62, 's-Graven hage, V. d. Neerstraat 189; M. Jelles, Rijnsb.weg 10. Duitsland: J. de Lange, Heemskerkstraat 52, Rotterdam. Toepad 120; J. Mingers en fam., Rapenburg 17. Voorschoten. Pr. Irenelaan 28; E. L Moll eohtg. van Gips, Driftstraat 33a, Voor schoten. Leldseweg 184; M. A. E. Oude mans, Rapenburg 45, Rotterdam. Meck- lenburglaan 5; L. den Outer, Aloëlaan 36, Voorschoten, Voorstraat 47; L. M. M. Windrihh-Pollman en fam., Hoogstraat 3, Bergen N.H., Verspijckweg 3c; M. K. Ruijgrok-v d Post en fam., Vestestr. 7, Lochem, Tramstraat 22; J. J. van Raamt en fam., H. Rijndijk 109a. Rijswijk Z.H., Galjoenstraat 91; C. Roelandse. Celebes- straat 8. Zwolle. Akkerstraat 39; A. Schilperoort en fam.. Zoeterw weg 64. Voorschoten. Nassaukadc 23; R. A. M. L. Schreurs, Witte Singel 92, Haarlem, Stol- bengstraat 2; E. C. A. van Sebille, Java- straat 24, 's-Gravenhage, Oranjeplein 102; J. G. Smit, Rijnsb.weg 10, Doetinchem, Peppelenlaan 8; A. F. Steens Mariënpoel- straat 21. Verenigde Staten van Noord- Amerika; A, E. M. Terpstra. Rijnsb.weg 10. Utrecht. Cathrijnesingel 101; C. A. Thissen. Burggravenlaan 7, Oegstgeest, Terweeweg 24; J. E. Thijsse. Zijlsingel 51. Oegstgeest. Spaargarenstraat 25; W F. Zeverijn, Oude Vest 51, Amsterdam. J. v. Goyenkade 27; K. Vermeulen-Zwart, Vrouwenksteeg 8, Amsterdam, Klove niersburgwal 20. VOOR SCHOTEN G. H. Oostergo damkampioen van Voorschoten Door overwinningen op zijn concur renten Weggen en Van Berrrmelen is G. H. Oostergo onbereikbaar geworden voor de overige deelnemers, waardoor hij het kampioenschap van Voorschoten zonder verliespunten ververde, en zich daarmee in het bezit stelde van de door de dam vereniging DJÏ.S. beschikbaar gestelde wisselbeker. De strijd om de tweede en derde prijs in deze klasse is nog niet beslist, al zal deze alleeen nog kunnen gaan tussen G. Weggen, R. Storm en J. van Bemmelen. In de tweede klasse A werd de span ning vergroot door een onverwachte ne derlaag van Rozendaal tegen v. d. Munt. Daar ook H. v d. Velden een veer moest laten tegen Oosterom, doordat hij niet verder dan remise kwam, gaat J. J. v. d. Velden hier aan de kop. laatstgenoemde behaalde tegen Van Delft twee maal de volle winst. In de tweede klasse B werd het kampioenschap van L. Knol nog even uitgesteld, doordat S. Stolk er in slaagde hem zijn eerste nederlaag toe te brengen. De uitslagen luiden: Eerste klasse: S. H ZitmanR. Storm 02; J. BemmelenG. H. Oostergo 02; Uitgest. partij: G. Weggen—G. H. Ooster go 02. Tweede klasse A: G. v. d. Munt J. W. Rozendaal 2—6; J. J. v d. Vel den—R. v Delft 2—0; H. v. d. Velden— J. Oosterom 11; R. v. DelftJ. J. v. d. Velden 0—2. Tweede klasse B: F Woud a S. Stolk 0—2; M Waayer—J. Vlekkert 0—2; L. Knol—H. Grüter 2—0; S. Stolk F. Wouda 20; H. GrüterF. Wouda 2—0; S. Stolk—L. Knol 2—0, Jaarfeest Dinsdagavond om half acht hebben de Geref. jongens- en meisjesclubs jaarfeest in het gebouw voor Chr. belangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3