Geconcentreerde linie Geen kwestie van angst Voor Studentensanatorium een bedrag van 44.000 Evanston trekt in Amerika enorme aandacht SIR PERCY 2 MAANDAG 29 MAART 1954 "C'R KOMEN de laatste tijd weinig berichten uit Atjeh. Een enkele maal deelt de Indonesische regering mee, dat zij de toestand meester is, en daaruit zou men dan moeten afleiden, dat de opstand is bedwongen. De berichten die door terugkerende Nederlanders worden overgebracht luiden echter geheel anders. Slechts de hoofdplaatsen in Atjeh zijn in han den van de TNI, maar buiten deze versterkte punten heeft de Republiek Indonesia niets te vertellen. Een planter verzekerde ons, dat de situatie doet denken aan de „ge concentreerde linie", die het Indische leger in Atjeh bezette alvorens ge neraal Van Heutsz overging tot een andere en effectievere politiek: het rusteloos achtervolgen van de tegenstander. Aan deze periode zyn de Indonesische troepen kennelijk nog niet toe. Zij bepalen zich tot het bezet houden van de voornaamste plaatsen en zijn blij, dat zij die in handen kunnen houden. Daarbuiten is dus van republi keins gezag geen sprake. En vlak buiten de centra worden herhaaldelijk Indonesische bestuursambtenaren vermoord of ontvoerd. TJET IS, terwijl Nederland in Atjeh toch een strijd van vele jaren heeft AA gevoerd, opvallend, dat de opstand geheel gericht is tegen Djakarta en dat men de Nederlanders ongemoeid laat. De planter die ons inlichtingen verstrekte zei: „Ik zou door Atjeh kunnen gaan wandelen zonder dat me iets zou overkomen". Dat was in de beginperiode van de opstand, want veiligheidshalve heb ben de Nederlanders dit gebied verlaten. In die beginperiode gebeurde het herhaaldelijk, dat Nederlanders werden aangehouden en na onderzoek van de auto mochten doorrijden met de woorden: „Het gaat niet tegen jullfe, het gaat tegen Soekarno". Voor Djakarta, met al zijn anti-Nederlandse propaganda, zal dat wel een nieuw en onplezierig geluid zijn. O IN HET JONGSTE NUMMER van het „onafhankelijk weekblad voor Evangelie en socialisme" Tijd en Taak schrijft de heer D. Scheps over de doorbraak een artikel, dat de aandacht en bovendien een weerwoord verdient. De heer Scheps constateert, dat tegen het naderen van verkiezingen de discussie over de doorbraak aan diepgang pleegt te winnen. Voor die discussie is, zegt hij, de Partij van de Arbeid niet bevreesd: „Indien er een partij is die het principiële, dat er schuilt in het uitbrengen van de stem op haar lijsten, onder de aandacht brengt, is het wel de P.v.d.-A-". Over zijn partij sprekende maakt de heer Scheps ook een vergelijking met de V.V.D. en men krijgt uit zijn artikel zelfs de indruk, dat hij op die party lichtelijk jaloers is. Als men het heeft over de doorbraak, zo schrijft hij ongeveer, dan richt men zich bijna altijd tegen de P.v.d.A. en veel min- det tegen de V.V.D. HET ZAL OVERIGENS, vermoeden wij, met de jaloersheid van de heer Scheps wel meevallen. Waarom richt bij het gesprek over de door braak de belangstelling zich altijd veel meer op de P.v.d.A. dan op de V.V.D.? Dat zal ook wel hiermee samenhangen, dat men het uit de P.v.d.A. steeds nadrukkelijk zo stelt: Wie bij ons komt, mag zijn complete levens beschouwing meenemen. Hebben wij het wel, dan ziet men binnen de V.V.D. de politieke werkzaamheid veel meer dan in de P.v.d.A. als iets aparts, als het ware los van de levensbeschouwing. Die levensbeschouwing eerbiedigt men zozeer, dat men er nauwelijks over praat. Het behoeft wel geen betoog, dat we dit geen juist standpunt vinden; integendeel, we vinden het eigenlijk, voorzover dit het standpunt van de V.V.D. is, eigenlijk nog wel iets onjuister dan dat van de P.v.d.A. Wat dat aangaat, kan de heer Scheps dus gerust zijn. F1 EN TIKJE belangrijker is intussen wat de heer Scheps in het vervolg J van zijn artikel aanroert. Hij heeft opgemerkt, dat er protestants- christelijke jongemensen zijn, die voorstandër zijn van een progressieve politiek en die zich in de bestaande confessionele partijen niet volkomen thuis gevoelen, maar die geen lid willen worden van de P.v.d.A., omdat zij een christelijke partij willen. De heer Scheps zegt dit van deze jongemensen: „Naar ons gevoelen vormt deze visie een ernstiger bedreiging voor een succesrijke doorwerking der doorbraakgedachte, dan de bestrijding die de doorbraak ondervindt van de kant der antithese-belijders binnen de behoudende kerkelijke partijen". Daarop laat hij dan iets volgen, waaruit wel blijkt, dat hij van wat deze jongemensen beweegt weinig begrepen heeft. Hij schrijft namelijk: „Als we het goed zien, is het een zekere angst, vermengd met een hechten aan het oude-vertrouwde, dat hun parten speelt". Het is onze mening, dat de heer Scheps hiermee de plank danig heeft misgeslagen. ZEKER, OOK WIJ kennen die jongemensen, die hun bedenkingen heb ben tegen bestaande situaties in de confessionele partijen. Die beden kingen leken ons soms wel eens gegrond en dat hebben we dan ook doen uitkomen. In andere gevallen hebben wij het gevoel gehad, dat de bezwa ren wel zouden verdwijnen, wanneer men eerst maar wat beter kijk had gekregen. Politiek is nu eenmaal ook iets wat men moet leren. Maar wat ons in die jongemensen bijna altijd weer heeft getroffen, is dat ze plachten vast te houden aan één ding: ze wilden een christelijke partij. Waarom? Uit angst? Of omdat ze toch maar bleven hechten aan het oude-vertrouwde als zodanig? We geloven er niets van. Die jongemensen waren juist bezield door de gedachte veel meer dikwijls dan by anderen het geval was dat men ook aan een partij organisatie de eis mag stellen, dat zy zich ook als zodanig laat leiden door de Christelijke levensovertuiging. Er was hier dan ook geen behoefte aan een party, waarin die levensovertuiging niet meer rechten heeft dan elke andere, mits de aanhanger daarvan de socialistische visie op de maat schappij is toegedaan. Zo is het gesteld met die jongelui. Het staat hun misschien niet altyd helder voor de geest wat ze wèl willen: niemand zal er hen hard om vallen. Maar ze weten terdege wat ze niet willen. Bij een maaltijd buitenshuis hoort WIJN Wat drinkt U, als U 's avonds in een café uitrust van de da gelijkse beslommeringen? Wijn is gezond en gezellig en tegenwoordig kunt U in zeer vele restaurants in Nederland, wwwwhm evenals in 't buitenland, Franse Gj- wijn in karaf krijgen. Er zijn BcU—karafjes van l/4 Liter, waar uit meer dan 2 glazen wijn geschonken kunnen worden. Bestel wijn in karaf! De eeiste balen van Madurodam Ook aan buitenlandse vluchtelingen zal hulp worden verleend Zaterdagmiddag werden in Laren N.H.) de eerste baten van Madurodam afgedragen aan de penningmeester van het Ned. Studenten Sanatorium, drs De Jong. Na aftrek van de kosten en de bij goed financieel beleid passende con servatieve reservering kon mevrouw B BoonVan der Starp. die vergezeld was van de bestuursleden mr W. P. J. Wilde r R. H. Woltjer. als netto-opbrengst f 35.000 overhandigen. Tevoren had het bestuur van het Ned. Studenten-Orkest voor hetzelfde doel f 9000 afgedragen, zijnde de netto-op brengst van een tournee, door het orkest in Januari door Nederland gemaakt. Dit was geschied door de voorzitter en de penningmeester van het Ned. Studenten orkest, de heren W. Boissevain en M. van Witsen. Zij, zowel als mevrouw Boon. hadden hetzelfde idee gehad, „een chèque is maar een dood ding" zei de laatste en ovrhandigde de voorzitter prof. dr G. C. Heringa een waaier, gevormd van 35 bil jetten a f 1000. De studenten hadden de biljetten van f 1000 breeduit aan een groot stuk karton bevestigd, met een strook „expresse-bestelling". In de aula waren behalve het bestuur i de directie van het sanatorium, alle thans verpleegde studenten aanwezig; de bedpatiënten aan weerskanten op hun ligstoelen. Prof. Heringa zegde de schen kende organisatie van harte dank. Een deel van de opbrengst van Madu rodam zal worden aangewend voor een bescheiden financiële en sociale zorg er nazorg voor de studenten. Door het af nemen van de tuberculose-frequentit onder de Nederlandse studenten zal het in de toekomst mogelijk zijn. de ging uit te strekken tot buitenlandse vluchtelingen-studenten. Prof. Heringa zette tevens uiteen, hoe thans door de medewerking versiteiten. aan de verpleegde studenten colleges worden gegeven in het sanato rium, zowel per bandrecorder als Bagdad ernstig bedreigd met overstroming Ingenieurs verklaarden gisteravond.dat i ..een strijd op leven en dood leveren" n Bagdad, met zijn 500.000 behoeden voor overstroming. Door de overstromingen in het mid- den-TLgris-bekken is een half millioen personen getroffen en de schade beloopt schatting reeds achttien millioen. W. S. de Jong legt leiding textielbond neer (Van onze speciale redacteur) Naar wij verneemen heeft de heer W. S. de Jong. voorzitter van de Ned. Bond Christelijke Detailhandelaren jn Textiel en Modeartikelen, op medisch advies zijn functie moeten neerleggen. De heer De Jong heeft eveneens het voorzitterschap van de stichting Detex neergelegd. Hij blijft nog wel hoofdbe- irslid van de C.T.B. en hoopt ook zijn persarbeid voor het blad Textielia voort zetten. De algemeen-adjunct, de heer Ham ming, zal tot de jaarvergadering, die op n 16 Juni as. te Leiden gehouden wordt, het presidium Verdwijnt Ver. van Chr. handelsreizigers Bestuur verwerpt advies van grens regelingscommissie Tijdens de 26ste jaarvergadering va Ned. Vereniging van Chr. Handelsi gers en Handelsagenten, die op 15 Mei in het gebouw van K. en W. in Utrecht wordt gehouden, zal over het voortbestaan van deze vakvereniging worden sproken. Reeds enige tijd bestaat namelijk de toestand, dat behalve in deze bij het C.N.V. aangesloten vereniging, die 720 leden telt, ook 650 Christelijke handels reizigers zijn georganiseerd in de Ned. Chr. Beambtenbond, die eveneens bij het C.N.V. is aangesloten Onderhandelingen tussen beide verenigingen hadden geen resultaat. De grensregelingscommissie C.N.V. heeft'toen de Ned. Chr. Beamb tenbond aangewezen als de organisatie, waarbij de Christelijk georganiseerde handelsreizigers en handelsagenten bij uitsluiting dienen te zijn georganiseerd. Het bestuur van de Ned. Ver. an Chr. Handelsreizigers en Handelsagenten heeft ln grote meerderheid echter geen vrij- medigheid kunnen vinden de vereniging te adviseren zich bij de uitspraak van de grensregelingscommissie neer te leggen. Volgens het bestuur zal de vereniging evenwel op de jaarvergadering een besluit moeten nemen. Het v De negenhonderd passagiers aan boord van de QUEEN MARY (onderweg van Londen naar de Ver. Staten) zullen Halifax, Canada, worden ontscheept aLs gevolg van de havenstaking in New York. Overtreding Zondagswei Feestgangers bekeurd (op eigen verzoek) Maastricht wil een rechterlijke beslis sing uitlokken in verband met de Zon dagswet. Zondagmorgen heeft de politie enkele deelnemers aan een feeststoet, die werd gehouden ter ere van een priester jubileum geverbaliseerd, op verzoek van de organisatoren zelf. Men wil weten of een dergelijke stoet al dan niet valt onder „optochten met godsdienstig karakter", die zijn uit gezonderd van de verbodsbepaling. R'damse havenstaking vandaag ten einde 'Stakende losse havenarbeiders zijn Zaterdag bijna drie uur bijeen geweest in een vergadering, die het O.V.B. had belegd in gebouw Odeon te Rotterdam Het resultaat was. dat de vergadering een resolutie aannam, waarin geprotes teerd werd tegen willekeurige strafmaat regelen in de haven. De resolutie ze verder, dat het werk neergelegd zoi worden van Zaterdagochtend tot van daag en dat daarna de actie voor betere loon- en arbeidsvoorwaarden met alle ten dienste staande middelen zal worden viortgezet. Vanmorgen zijn inderdaad alle arbei- |ders normaal aan het werk gegaan. Tigris staat nu 22 cir onder het peil, dat gevaar oplevert. Alle wegen die naar Bagdad' leiden ziir overstroomd- De landbouwoverschotten V.S. zijn voorzichtig bij opruiming Minister Mansholt heeft de indruk, dat de Verenigde Staten behoedzaamheid zul len betrachten bij het opruimen der over schotten van landbouwproducten en dat :al worden gepoogd het prijrverloop niet ongunstig te beïnvloeden. Hij kan wel niet het oordeel van een aantal Eer- ste-Kamerleden onderschrrijven dat de overschotten nog geen verontrustend karakter dragen. Integendeel, hij is mening, dat indien deze voorraden thans op de wereldmarkt zouden worden ge bracht, het prijspeil, althans voor enkele producten, ernstig zou worden verstoord. Een snelle verandering van de situatie is weliswaar mogelijk, b.' misoogsten voordoen, maar een beleid dient niet op dergelijke kansen te worden gebaseerd. Dit zegt de minister in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer ovei de begroting 1954 van Landbouw. Commissie uit Staten vóór Provinciehuis Vragen over representatieve deel De Commissie uit ae Prov. Staten van Zuid-Holland, die het ontwerp voor hei nieuwe Provinciehuis bestudeerd heeft, adviseert de Staten, het voorstel, om ii Peutz op te dTagen het voorlopig ont werp uit te werken, aan te nemeri. Deze opdracht omvat: het maken van éën uit- voeringsontwerp met bestek en .'begro ting. Dr R. Miedema in Amersfoort overleden Na een kortstondige ziekte is Zater dagmorgen in Amersfoort op 67-jarige leeftijd overleden dr R. Miedema die op 23 September 1951, nadat hij de Remon strantse gemeente in Amersfoort 33 jaar had gediend, mat emeritaat was gaan. Dr Miedema's eerste gemeente Schoonhoven (1912>. In 1918 kwam naar Amersfoort. Gedurende 25 jaar leidde hij ook de afdeling Amersfoort van de Ned. Protestantenbond. Van het Instituut voor Religieuze Kerkelijke Kunst in Utrecht was hij 1938 tot kort voor zijn dood directeur ook aan de Universiteit aldaar was vele jaren privaat-docent in de kerke lijke bouwkunst. Morgenavond wordt in de Remon strantse kerk aan de Herenstraat tf Amersfoort een herdenkingsdienst ge houden, waarin dr L. J. van der Lof zal voorgaan. De begrafenis zal geschieden op Woensdagmiddag om 14.30 op de be graafplaats Rusthof te Amerssfoort. Ds A. de Voogd (Delft) ridder in orde Oranje-Nassau Ds A. de Voogd, Herv. predikant te Delft, dae na 43 dienstjaren gisteren, wegens bekomen emeritaat afscheid nam zijn gemeente, is door de Koningin 'oenoemdtot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De onderscheiding is hem na loop van de dienst in de Nieuwe Kerk de consistorie uitgereikt door de burge meester van Delft, de heer D- de Loor. Di W. A. Visser 'I Hooft Jarenlange studie ging vooraf aan grote conferentie in Augustus )E TWEEDE ASSEMBLEE van de Wereldraad van Kerken die van 15 tot 31 Augustus te Evanston in de Verenigde Staten wordt gehou-| zal een enorme publieke belangstelling trekken. De interesse van de, zijde der pers is groter dan ooit bij enige samenkomst in Amerika is ge-i weest". Dit heeft de secretaris van de Wereldraad van Kerken, de Neder- ander dr W. A. Visser 't Hooft uit Genève meegedeeld tijdens een bijeen- komst te Amsterdam. Deze tweede asemblee, na de eerste, die i 1948 te Amsterdam is gehouden, noem de de secretaris ..een belangrijke uiting de gemeenschap der kerken, die in geregeld contact met elkaar wensen te komen". De assemblee wil zijn een ar beidsgemeenschap. een gespreksgemeen- schap. alsmede een getuigenisgemeen schap. dit laatste alleen indien een der gelijk gemengd gezelschap tot zulk ge zamenlijk getuigenis kan- komen. Tijdens de eerste assemblee in Amster dam is do behoefte gevoeld aan een meei persoon-lijk contact en daarom heeft men de Verenigde Staten gezocht naar een iversiieit, waar alle gedelegeerden uit geheel de wereld kunnen worden onder gebracht- Men heeft deze gevonden in het universiteitsgebouw van Evanston nabij Chicago, met de enorme McGaw Memo rial-Hall. De belangrijkste reden, dat men Amerika heeft gekozen voor deze tweede asscmblée ls. dat nog nimmer in de V.S. een grote oecumenische conferentie is ge houden, waardoor min of meer het ge voel is ontstaan, dat de oecumenische be- weging in feite bulten Amerika leeft, al dus dr Visser 't Hooft. Hoewel er in Amerika een grote oppo sitie tegen bestaat, zullen dank zij de principiële toezegging van de Amerikaan se regering, ook leden van enkele Oost- europese landen de assemblée bijwonen, onder meer uit Hongarije, Tsjechoslowa- kije en Oost-Duitsland. Alleen uit China, waarmee het contact der kerken aldaar verloren gegaan en uit Polen en ïnië worden geen afgevaardigden wacht. Ook de kerken uit Rusland zelf zullen verstek laten gaan, omdat geen van deze is aangesloten bij de Wereldraad. Het hoofdthema, waaraan 25 theologen enleken uit vele landen gedurende drie jaar hebben gewerkt en waarover een unaniem rapport is uitgebracht, luidt, zo als men weet: „Jezus Christus, de Hoop der Wereld". Dit thema zal besproken worden in 15 groepen, die een gezamen lijke boodschap zullen uitbrengen. Het uitvoerige programma van deze tweede assemblée is reeds eerder door ons ge publiceerd. Desgevraagd deelde dr Visser 't Hooft mede, dat hem nog niet bekend is, of De evangelist Bllly raham heeft toege-, :egd de bijeenkomst in Evanston te zul-i len bijwonen als waarnemer. Elke dag zal voor de deelnemers een godsdienstoefening worden gehouden in de Methodistenkerk van Evanston. Gedurende het weekeinde heeft de Oecumenische Jeugdraad te Amsterdam Evanston-congres gehouden, o.l.v. ds N. O. Steenbeek. In een zestal secties, i. geleid door dr W. F. Golterman, jhr; C. M. Baronesse van Ank van Wijck, drs H. M. de Lange en ds G. van Leeuwen, werden de onderwerpen van Evanston besproken. Dr W. A. Visser 't Hooft gaf zijn samenvatting van het besprokene. Zondag gingen prof. dr W. J. Kooimans en dr Visser 't Hooft in een tweetal kerk-l diensten voor. Uit het verslag blijkt, dat de vragen ziclj vooral concentreren om de afmetin gen van het representatieve gedeelte Sommige leden zijn van mening, dat het bijzonder de Statenzaal er» de o vangstzalen, geschikt voor 800 personen, let te groot zijn. Daarentegen werd van andere zijde opgemerkt, dat een te kleine opzet zich. detoekomst, ernstig zou wreken. Het merendeel der commissieleden kon zich evenwel met de opzet van het represen tatieve deel verenigen. Op de samenwerking tussen de archi- ct en een binnenhuisarchitect, van het begin van de bouw af, werd met klem aangedrongen. Er bestond voorts, blijkens het verslag, belangstelling voor de te gebruiken steen soort. voor het beeldhouwwerk, dat de gevel versieren moet en voor het effect, dat de liftkokers in het uiterlijk van het gebouw maken. Nu de toren vervallen is, meent men, dat deze uitsteeksels het uiterlijk van het Provinciehuis kunnen accentueren. Engeland en de E.D.G. Hét Britse aanbod aan de E.D.G. zal twee divisies van het Rijnleger zo is in Londen bekendgemaakt. Ook Engeland het bevel willen aanvaarden over een klein deel van het Europese leger. Dit zouden de voornaamste Britse concessies aan de Fransen zijn. De McGaw Memorial Hall in Evanston bij Chicago, waar van 15 tot 31 Augiistus de Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken wordt gehouden. \mgo(m\j Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Surhulzum (vac. H. Marra, toez.) cand. J. W. v. d. Heide,] vicaris te Gaast. Beroepen te Nijverdal (toez.) G. Juke-| ma te Middelstum. Bedankt voor Huizen (N.H.) J. den' Besten te Babyloniënbroek voor Harder wijk: W. L. Tuk-ker te Delft. Benoemd: bot hulppred. te Utrecht (wijkgemeente Jaffa) K. de Bel, em. pred. te Hollandse Rading. Geref. Kerken Beroepen: te Nieuw-Loosdrecht (vac. H. Bouma, bij accl.) J. van Dalen te Den Andel. Bedankt: voor s-Gravenhage-West ac. H. van Andel) J. Kremer te Utrecht' Examens: de classis Kollum heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard G. T. Ch. Goslinga te Buiten post, cand. aan de V.U. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Rotterdam-Centrum (vac. J. P. Geels) P..op van Velde te Mur- merwoude. Evang. Luth. Kerk Aangenomen: naar Purmerend- Hoorn, D. Volinger te Oosterbierum, laats telijk pred. te Medan. Zendingsarbeiders reizen uit (en thuis) Dr A- Th- van Leeuwen-, zendimgspredt- karet van de Hervormde kerk, die werk-j ls als docent aan de middel ba-re school te Malang, hoopt in Juni met ver lof naar Nederland/ te komen. Ds B. J. Boland', zendtogspreöitkant oer' Ned- Heirv. Kerk met verlof, zal op 14 April met zijn gezin opnieuw naar West- Java vertrekken, om daar te werken hl dienst van de Chr- lectuur commissie.- Zondagavond 4 April zal hij in een kerk dienst te Doetinchem afscheid- nemen de beide Achterhoekse classes, waar mee hij verbonden is. Voor de zendin-gsarbeid op Niéuw-. Guinea werden in de maand Maart als 'erpleegsters uitgezonden: zr N- de Vries, dae op 7 Maart werd afgevaardigd in de Hervormde Kerk te Dieren; zr B- Fol- kerts. die op 23 Maart werd afgevaardigd n dienst m de Hervormde Kerk te Nij'kerkeveen; zr T. Wiertsema. die op 26 Maart werd afgevaardigd- in een dienst i de Hervormde Kerk te Spijk (Gr.) ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM G. U. 27 Maart: Geslaagd oor cand. politieke en sociale wetenschap en (sectie A) mej. F. v. d. Burg, A. R. G. [eesterman en P. Th. v. d. Mey, Amster- am. cand. rechten mej. A. Storm en mej. J. Schaap. Amsterdam en cand. economie: von Reth. Amsterdam. R. G. Slkkema DINSDAG 30 MAART ium I 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws m. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: iws 8.15 Gram. 8.45 ld. 9.00 Morgen- 9.15 Gram. 9.25 De groentenman 9.35 Gram. 11.00 V. d. zieken 11.30 Lichte muz. 12.30 Land- 12.33 V. h. platteland 12.41 Meded. 10.00 Gram. Buitenl. overz. 11.00 Nieuws 11.15 New York railing 11.20—12.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nieu' 1.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Mc gengebed 8.00 Nieuws 2.30 Gra V. d. vr Lichte r Iradio 3.00 Gram. 3.1 i. 4.30 V. d. jeugd 5.3 9spel 6.00 Nieuws 6.1 ankb. 6.30 Vioolrecital /ous parlc 7.00 V. d. kind. 7.05 Strijk' vrouwenkoor en sol. 7.30 Gram. 8.00 Niet 1.05 Gevar. progr. 9.35 Lichte muz. 39. nieuwe melange Pure Virginia Cigarettes ,.0 ja? U bent zeer slim, meneer Wu." „Och nee", antwoordde Wu hoofdschuddend „Maar mijn volk is zo oud en leeft zo dicht op eengepakt, dat wij van alle menselijke verhou dingen op de hoogte zijn. Ik vermoed, dat u zich bezorgd maakt over een zekere brief. Deze man heeft u natuurlijk ervan verteld. Denkt u. dat het misschien in verband staat met de zaak, weJke wij besproken hebben?" „Dat weet ik wel zeker, Wu, en ik weet, dat u mij kunt helpen als u wilt. U kwam een tijdje geleden bij mij om de onderhandelingen tc ope nen, en ik hoop dus dat wij nog samenwerken Wat weet u van dat briefje?" Meneer Wu's gelaat was gewild uitdrukking loos, maar er was een spottende glans in zijn ogen en zijn lippen krulden hooghartig. „Ja", zei hij. „het is waar, dat ik een tijdje geleden bij u kwam doch enkel als last hebber. Het spijt mij, dat ik u niet langer hel pen kan, commandant Driscoll Ik moet ook aan mezelf denken en heb daarom besloten, de zaak zelf in handen te nemen Er zijn zoveel andere belanghebbenden, die misschien méér betalen. Engeland misschien of Rusland misschien Driscoll kreeg een kleur „Hoor eens, u bent bij me gekomen." Meneer Wu's handen kwamen uit de mouwen magere, bezwerende handen. „Dat is zo", erkende hij, ,maar als u dacht, dat ik hierin uitsluitend uw dienaar was, dan is dat een vergissing. Ik vind het op het ogenblik beter voor mezelf te handelen." Ten tweeden male scheen Driscoll slechts mei moeite zijn toorn te beheersen. „Je hebt mij bedrogen, Wu!" Meneer Wu keek vermaakt. „U drukt het al héél sterk uit. Ik ben enkel enige tijd geleden met u hierover in relatie ge treden. Ik heb u niets beloofd." Hierop begon ik te lachen. Het was mij heel duidelijk, dat meneer Wu Jim Driscoll te slim af geweest was, inlichtingen van hem had weten los te krijgen en hem daarna in de steek had gelaten. Ik zette mijn hoed op en liep naar de deur, toen mij nog iets inviel „Ik ken noch China noch de Chinezen, meneer Wu, maar ik weet één ding, dat het hier wel net zo zal zijn als over al elders. U bent te zeer met uzelf ingenomen. En het is niet verstandig, om dat zo te laten merken." DE JACHT NAAR HET marine-document t Wereldoorlof 1914—*18 Het kwam mij voor, dat meneer Wu's gezicht narder werd en hij scheen op het punt om te antwoorden, maar ik liet hem geen tijd Ik ver tiet de kamer en liet meneer Wu en DriscolJ verder praten wat ze wilden. Hoe goed meneer Wu ook veinzen kon, toen was ik meer dan ooit overtuigd, dat er een om mekeer in hem had plaatsgegrepen en wel tij dens ons gesprek in zijn woning. Meneer Wu wist iets, wat wij geen van allen wisten en dat hem zeer veel genoegen deed HOOFDSTUK X. Ik ging naar myn eigen hotelkamer, want ik wilde alleen zijn en nadenken. Dit geheel Europees gemeubelde vertrek gaf uitzicht op de trams, auto's, wandelaars en getulbande agen ten van Nanking Road. Ik herinner mij dit alles slechts vaag; het vormde enkel een onrustige achtergrond van mijn sombere gedachten. In mijn hart wist ia, dat ik mijn grote woorden tegen Driscoll niet gestand kon doen. In tegen stelling hiermede waren al Dnscoll's opmerkin gen juist. Wat moest er van mij worden als mijn geld op was? Nu ik met meneer Moto gebro ken had, was de oceaanvlucht van de baan als hij dat werkelijk gemeend had. Er was een kansje, dat Sam Bloom mij een baantje kon bezorgen op het vliegveld, maar dat was maar een vage mogelijkheid. Wat het vin den van het briefje betrof dat ging volkomen boven mijn kracht. Ik voelde dat ik er hopelozer aan toe was dan ooit te voren, en dat gevoel werd nog sterker, toen ik mij tegen de lunch naar de eetzaal begaf. Het was een luxueuse eetzaal, hagelwitte tafeltjes, kristallen kronen en een or kest. Er heerste een koortsachtige vrolijkheid, die iets onwezenlijks had. Alle Europeanen van Snanghai schenen hier aan de lunch verzameld, elk pogend om iets te vergeten zakenlui en offi cieren met hun vrouwen en ze wisten blijkbaar illes van elkaar. Er hing een sfeer van praatjes intriges en heimwee, die mijn eigen rusteloos heid neg deed toenemen Ik was blij, weer op mijn eigen kamer te zijn hoewel ik er niets te zoeken had. In deze stemming was het een nog groter ver rassing voor mij toen ik bemerkte, dat er tij dens piijn afwezigheid een enveloppe onder mijn deur was doorgeschoven Het was een vierkante, blauwe enveloppe, waarop in energiek vrouwen schrift mijn naam stond geschreven Toen ik die openscheurde steeg een geur van garden: op, die mij overdreven sterk voorkwam briefje luidde: kleuters chans 10.00 V. 12.30 Land- 12.33 Gram. 12.55 Zor 3.30 Ben je zestig 4.00 V. d. zeker kenlof 5.00 V. d. jeugd 5.15 Feli d. jeugd 5.45 Overzee: Dr igsuitz.: Rijksdele dlerenwen Sportpraatje 6.30 V. .10 Gi 1.3" ij deni 11.05 -12.00 Gri Engeland BBC 330 d. jeugd .15 „Uit i. 8.20 „Spi schiedenls L. M. H. Joosten. Neerkant Leiden 29 Maai xamen Romaanse heer H. C. M. van Geslaagd candidaai aal en letterkunde !T Krabben te Den Has ïarltjkef inhandlge llkdoorr middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel bespaart U veel ellende. i f. 1.35 11.05 Niet Ijfers" 9.30 „Matthaeus Pas- 11.20 Viool en piano 11.50 d. arb. Orgelspel 12.20 12.45 Voordr. 1.00 Gram. 1.25 V. 55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Dis ssie 2.55 Schots ork 5rsp. 9.30 Hoorsp. 5 Caus. 10.45 Re< •1. overz. 12.00—12.03 Ni >rogr. 8.30 Gram. i. muz. 10.00 Niei il 11.10 Hoorsp. 1 overz. 1.00 Dansmuz. 1.30 Orkest 2.45 V. d. kleuters 4.00 Amus. muz. 4.45 Milit; Dagb. 5.30 Gra ark. 12.45 Pari. i Orgelspel 6.30 8.30 Have a Co 9.00 Hoorsp. 9.30 Hot muz. 10.15 Verz. progr. 11.00 Nieuv 1155 Sport 12.05 Voordi Brussel 324 m. 11.45 Concert 12.30 Weer- er. 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Lichte ".uz. 1.45 Koorzang 2.00 Schoolradio 3 30 Or- Syndicale kron. 8.00 Ver d. vrouw 9.00 Concert 10.00 Nieuws Mczzo-sopr. en piano 10.55—11.00 Nw». sscl 484 m. 12.00 Omr. ork. 1.00 Nieuws ïram. 2.45, 3.00 en 3.50 Idem 4.05 Ge- 5.15 Verz. pi (gij NlCL... Nieuws 10.15 Franse muz. 10.05 Nieuws. BBC uitz. voor Nederland 10 00--10.30 N.M. Nieuws Vraaggesprek met onze luisteraars Boeken en schrijvers (Op 224 m.). TELEVISIE-PROGRAMMA KRO: 8.15 Impressies ovevr onze Reee- i ingsstsd 8.45 Fill de He- Puzzle ook eens met ons mee Kruiswoordraadsel Horizontaal: 2. Samengestelde ether, 5. I Moedwil, 7. Onder andere, 9. Chinese maat, 10. Leer van het heldendicht, 12. Spijker, 14. Grote bijl, 15. Nakomeling, 17. i Een der Muzen, 19. Uitheemse herkau-1 wer, 20. Moed, 22. Rij, 24. Zeden, gebrui- I ken, 25. Gezinslid. Verticaal: 1. Razend, 2. Water in Fries land, 3. Rot plekje aan fruit, 4. Staaf, I Ö.Eénjarig kalf, 8. Putemmer, 11. Alle- j daags, 13. Levenslucht, 16. Natie, 18. Vreemde, 19. Kleefstof. 21. Boom, 23. Verlaagde toon. Oplossing vorige puzzle VERKOOPSTER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2