Haar wij denken er zó over oenkotea Noordatlantische Gemeenschap op stevige grondslagen Bedrijven nemen „eigen vervoer' van rijksinspecteurs over NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 MAART 1954 Alles goed en wel Gezondheid boven charme Volkomen terecht is in deze rubriek ge zegd, dat de lange broek de charme van de vrouw niet ten goede komt. Maar de inzender van dit stukje vergeet, dat de vrouwen dit heus niet doen om aan een modegril te beantwoorden, doch alleen om zich tegen de koude te beschutten. Het is jammer voor inzender, dat wat zijn oog vroeger streelde, nu voor hem verborgen blijft! Wat hebben de mannen het op dit punt veel gemakkelijker: lange wollen broek, lange wollen onderbroek, wollen sokken, het is alles wol wat de klok slaat. Feitelijk vind ik het nog ondeugend ook, zoveel aandacht te schenken aan vrouwen en meisjes. Wij, vrouwen, houden reke ning met de weersgesteldheid. Leiden. MEJ. A. DORENBOS, Zoeterwoudseweg 124. Waarom walgelijk? Waarom is het walgelijk, geachte abonnee, als een vrouw in een lange broek rondloopt, vooral met koud weer? Want dat een lange broek warm is. weet u zelf ook wel. Of moeten we weer ge breide wollen kousen gaan dragen? Me dunkt, dat was ook geen elegant gezicht- Op ieder Bijbels plaatje staan de man nen afgebeeld met lange rokken aan. De eerste lange broeken voor mannen zullen in de ogen van andere mannen ook wel walgelijk zijn geweest- De vrouw, die het eerst op een fiets zat, werd ook bespot. Vindt U opwaaiende rokken zo'n mooi gezicht? Ik niet! Wat de korte broekjes betreft, ja, dat is inderdaad waleeliik, om maar niet te zeggen: onzedelijk. U zult met de tijd mee moeten gaan, meneer. ABONNEE. Katwijk aan den Rijn. Maak je niet zo druk 1 Er staan in deze rubriek ongetwijfeld verscheidene interessante stukjes, maar soms vraag ik me af: hoe komen ze aan de onzin. Zo kan ik niet begrijpen, dat sommigen zich zo druk maken over het dragen van lange broeken door dames. Is dat nu heus de moeite waard en deden de mensen, die zich daaraan ergeren, niet beter eerst de balk uit eigen oog te halen, alvorens zich druk te maken over splinters bij anderen? De lange broek wordt zelfs door ver- Als U een pakje sigaretten per dag rookt, krijgt U in 11 dagen circa 30 gram Nicotine en Teer in Uw lichaam. Deze nadelige gevolgen van de sigaret tenrook voorkomt U met Dcnicotea. Overtuigt U zelf en schaft U het Denicotca-sigarettenpijpje aan. Dcnicotea wordt door vele doctoren :n tandartsen sterk aanbevolen. Denicotea-kristalfilters bevrijden U tran de hinderlijke rokershoest en döor I het gebruik ervan spaart U hart en longen. Bovendien kunt U ten volle blijven genieten van de originele smaak en het aroma van Uw sigaret. Het degelijke, onder wetenschappelijk toezicht staand Denicotca-fabrikaat garandeert U ten volle het gewenste resultaat. Wacht U voor namaakt leder origineel Denicotea-pijpjc en-filter is voorzien van de naam Dcnicotea. Let daarom speciaal op het wereldmerk Verkrijgbaar in de speciale sigarenwinkels I Boekbespreking Een toont Vijftig jaar arbeiders-levens verzekering, door M. Sluyser. Uitgeefster: De Centrale Ar beiders-Verzekeringsbank N.V., Amsterdam, N.V. De Arbei derspers. Aantal blz. 244. ioi uitgevoerd boek. De inhoud s, wat enkele onvermogende, r jonge mensen door initiatief opoffering hebben tot stand gebracht Initiatief van de arbeider voor de arbei der, waarvoor men eerbied moet hebben, en dat met succes bekroond is, nu er een bedrijf is gegroeid met een verzekerd kapitaal van rond f 300 millioen, dat jaar lijks f 3 millioen uitkeert. Het is van historische betekenis, dat in dit boek nauwkeurig werd vastgelegd, hoe er hier in het socialisme een ondernemersdom' ontstond, dat niet gedreven werd door zucht naar winst, maar zucht om te hel pen. en dat steunen kon op het enthou siasme van zeer velen. De door Oude geest ontketende spoorwegstaking maak te aan alle verlangens, om een breed front van andersdenkenden op economisch ge bied te doen medewerken, een einde. On juist is het, dat de schuld hiervoor op scheidene dokters aangeraden in de win ter. Het lijkt mij gezonder dan de dunne nylons (waarover ook nog wel eens if gezegd wordt als zijnde „lichtzinnig' Bij een passende gelegenheid en door de juiste persoon zonder overdrijving ge dragen vind ik de lange broek wèl vlot en charmant. De muffe hofjesgeest mag onder ons wel eens worden verdreven. T. B. Vier lange onderbroeken Voor de briefschrijver die aanmerkin gen had op de zgn. langebroekenziekte weten we een goed geneesmiddel. Laat hij maar eens met een rokje op een fiets gaan zitten bij 14 graden vorst en Oosten wind. We denken zo, dat hij gauw naai vier lange onderbroeken zou grijpen met ingebouwde verwarmingselementen een met wol gevoerde bovenbroek. Hij zal zidh toch wel kunnen indenken, dat onze meisjes en vrouwen niet graag wille van de „charme" met stijf bevroren benen rondlopen, met de kans bovendien om na enige jaren rheumapatiënt te worden. Wil de briefschrijver dan de col lectes ter bestrijding van de iheuma extra goed bedenken? Moeder van drie lang- gebroekte dochters. Echtgenoot van een langgebroekte vrouw. Verloofde van een langgebroekt meisje- lichting door POTTER'S LINIA Ja, dal is charme Ik heb dat ingezonden stukje gelezen over lange broeken voor de vrouv vind het zelf ook niet mooi, maar toch draag ik met de kou een lange broek, als het regent op de fiets ook. De dokters raden dat zelf aan voor de gezondheid. Als je naar je werk gaat door kou en regen is het niet prettig met natte kleren aan het werk te moeten. De lange broe ken en laarzen voor de dames zijn uitkomst. Noordwijk Ouderdomspensioen Zoals bekend is wil men er toe over gaan ouderdomspensioenen uit te keren. Ik vraag nu: Waaraan ontleent de S.E.R. het recht om ongehuwden f 500 per jaar minder uit te keren dan gehuwden De te betalen premie is gelijk. Ongehuwden betalen sedert de invoering van de loon belasting in de bezettingsjaren al veel meer belasting. Zij betalen, in verhou ding, meer aan ziekenpremie, en ontvan gen bij gelijke premie bij werkloos heid 70 of 60 pet van de uitkering, die gehuwden krijgen. Nu gaat hetzelfde weei gebeuren bij de ouderdomspensioen premie. Is dat niet erg onbillijk Men zot dat diefstal kunnen noemen. Ik meen te weten, dat in een democra tisch land bij gelijke arbeidsprestatie ge lijke lonen moeten worden betaald. Dan ook gelijke belastingen voor gehuwden ongehuwden, en bij gelijke premie gelijke uitkeringen. E. PEIJSTER Den Haag Fr. Halsstraat 82 De werkster Nu er tegenwoordig zoveel sociale voorzieningen zijn voor alle werknemers vind ik het vreemd, dat de werksters helemaal vergeten worden. Zij hebben namelijk geen recht op vacantie, geen recht op uitbetaling bij ziekte, geen vaste werktijden, geen ziekenfondsverzekering: zij moeten zich namelijk vrijwillig ver zekeren. Vindt U dit ook niet onrecht vaardig, vooral daar er zoveel oudere ongehuwde werksters zün? WERKSTER. Waarom toch Als militair reis ik elke week van mijn garnizoen naar mijn woonplaats en omgekeerd. Meermalen komt het voor. dat de bus. waarmee ik moet reizen, stampvol is- Vorige week nog maakte ik het volgende mee. Ik zat achterin de bus. Hy was bij wijze van spreken tot de nok gevuld. Het looppad stond vol en zelfs op de treeplank stonden enkelen. We za ten als haringen in een ton. maar naast mij was een plaats onbezet- Een heer werd er op attent gemaakt, maar hij ant woordde: „Nee ik blijf wel staan". Ook is het eens gebeurd, dat een mili tair een plaats vrij maakte voor een dame. Deze militair werd verrast met het antwoord: .Nee. ik dank U, ik wens geen opgewarmde plaats van een mili- Waarom toch dit alles? Ik ben heus niet de enige, die dit meemaak, dus aan mij ligt het niet. Is een plaats van een militair soms te min? Zijn zij geen men sen? Ik vind dit alles toch wel een beetje erg. Wij offeren onze mooiste jaren op om ons land te helpen verdedigen in tijd van oorlog en dan krijgen we van de bur gers zulke antwoorden. Geen wonder, dat men dan gaat klagen dat de militairen tegenwoordig zo onbeleefd zijn en niet meer voor ouderen gaan opstaan. Maar de ouderen maken het ,er zelf naar. Ik hoop. dat de mensen eens iets wrtjzer worden. EEN MILITAIR. (Ingezonden stukken) „Kinderachtig" Gaarne vraag ik de aandacht van deel uwer lezers, en wel speciaal deel, dat vorige week Zaterdag getuige was van het feit, dat omstreeks half, twaalf een niet meer geheel nuchtei zijnde heer zo hard op de luiken van eer van mijn étalages sloeg, dat de dikke spiegelruit daarachter barstte. Nadat de politie was gebeld, maakte het toekijkend publiek opmerkingen als: „Hoe kinder achtig daarvoor de politie te roepen" „Je mag tegenwoordig ook niets m< Nu wil ik dit geëerd publiek verzoeken mij de kosten van het vervangen van de spiegelruit te betalen, want anders vind ik dat publiek erg kinderachtig. Tevens dank ik de politie voor haar kordaat op treden. Leiden. J. HOOGERVORST, Morsstraat 9. Veel goeds en schoons gemist Vaak krijg ik de indruk, dat de tijd, waarin een kunstenaar niet als een vol waardig lid van Christus' Kerk werd be schouwd, nog niet voorbij is. Ik ken in onze kringen mensen, die een behoorlijke opleiding hebben gehad in de muziek, maar die nooit op bijeenkomsten worden uitgenodigd. Waarom moeten zulke sen hun talenten onder de korenmaat zetten? Mijn ervaring is, dat de geestelijke armoede voortkomt uit een a-culturele houding van ons Prot. volksdeel. Veel wordt tegengehouden uit angst voor reldgelijkvormigheid. Daardoor echter mist men veel goeds en schoons, dat God ons door middel van die kunstenaars gevi Aanmoedigend voor verpleegsters In onze krant heeft nog wel eens gestaan over het bij uitstek vrouwelijke beroep van verpleegster. Inderdaad prachtberoep. Maar wat denkt men het volgende. Een leerling-verpleegster deelde mij mede, dat zij haar zo vacantie van drie weken moet opnemen tussen 1 Maart en 30 April. Dit geldt voor alle leerlingen in die inrichting, zo dat inderdaad de eersten begin Maart, de anderen resp. drie en zes weken later gaan. De gediplomeerden mogen hun vacantie kiezen in de maanden Mei tot en met September. Is dit geen uitzonderlijk slechte rege ling? Waarom niet ten minste een week in Juni, Juli of Augustus en de gediplo meerden ook wat in de voor- cn na jaarsmaanden? Wordt er op bovenver melde wijze niet wat al te veel „liefde' voor het vak gevergd? Ik zou het toch op zijn zachtst als „weinig propagandis tisch" willen betitelen. Vóór inlijving Met warme instemming las ik, dat de conservatief Nicholson in het Britse La gerhuis had voorgesteld, Nederland uit te nodigen toe te treden tot het Britse gemenebest. Het is te hopen, dat regering dit .voorstel met algemene s men zal goedkeuren. Het zal beslist niet veel moeilijkheden geven. Heel ons goede vaderland is thans rijp voor inlijving in het Britse imperium. We denken en spre ken Engels, onze boeken, toneelstukken, hoorspelen enz. zijn nagenoeg alle uit het Engels vertaald, modebladen en andere tijdschriften, niet te vergeten alle popu laire muziek enz., alles-is Engels. „Oké" cn „sorry" en duizenden Engelse woor den en uitdrukkingen worden elk uur van de dag te pas en te onpas gebruikt. Wat let ons nog toe te treden? En dan de hulp die wij van Engeland steeds hebben ontvangen. Enkele voor beelden uit 19401945. Onze jongens heb ben op de Grebbeberg twee maal 24 uur op aflossing door Engelse troepen liggen wachten, maar dit is in Indië ruimschoots vergoed, want daar hebben onze jongens drie maanden vacantie genoten te Sin gapore, iets waarvoor heel Nederland nog dankbaar is. zijn nog enkele Nederlanders, die niet zijn geëmigreerd naar Canada. V.S., Zuid-Amerika. Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland, maar die gedoemd zijn hier te blijven. Deze achtergeblevenen 'tollen misschien zo achterlijk zijn om tegen de inlijving enige bedenkingen te opperen. Hun stem zal echter wel die in van een roepende in de woestijn. Br. Geestelijke eenheid Over dit onderwerp zijn al heel wat pennen in beweging gekomen. Kranten boeken getuigen hier dagelijks van- Maar ondanks alle inspanning, zelfs in ternationaal. doet het zeer pijnlijk aan. dat de verwarring op geestelijk terrein dagelijks groter wordt Juist nu en dat tekenend terwijl de ledigheid van alle kanten ons tegen grijnst. Na het op trekken van de kruitdamp van twee •ereldoorlogen vinden we het slagveld der levensworsteling bezaaid met jam merlijk verminkten cn geestelijk omge komenen. De verheerlijking van de stof. met vernietiging en belediging van het geestelijke in de mens. is een duur gekochte zegepraal De voortvretende secularisatie roept een crisis in alle krin gen op. Onze eeuw is oververzadigd van cultuur en zingenot, cn anderzijds is er alzijdig tekort aan natuurlijk en geestelijk leven. Gejaagd door innerlijke st wordt de mens van deze eeuw geesteloos voortgestuwd. Wie zal ons leven inhoud geven? Ons naar God ge schapen hart immers moet verzadigd orden' Niemand ook kan alléén leven Als iedere Christen dit op Bijbelse wijze leert inzien, stoten wij elkaar niet af en verdwijnt alle kerkisme. Onze religie is HtTCtMK ^OlO.o) Wat hret liefste hebben?" op. Ik heb altijd aan voorraadje blikgroenten In hull. Dat I* ge makkelijk. Dan atan we lakker zonder dat Ik aan uur In da keuken «ta om groenten schoon te maken en te koken. Het li Inder daad een ultkomit, die blikgroen ten I Geen afval, gewoon even ver warmen en in vier minuten klaar. Vol zomervltamlne Neem Blikgroenten Ongetrankeerde stukken Moet Tante Pos altijd huis-aan-huis-bezorgen Er is een verschil gerezen tussen het Bureau voor Marktonderzoek en Recla me-analyse Vierhand te Haarlem en de P.T.T., die geweigerd heeft ongefrankeer- de stukken van dit bureau huis aan huls te bezorgen. Dat was geschied op grond van de overweging, dat Vierhand slechts in „winstgevende" wijken zelf bezorgde, maar dat de P.T.T. wilde laten doen. waar zij van de bezorging geen profijt trok. Het bureau had de P.T.T. gisteren In kort geding voor de president va Haagse rechtbank gedagvaard. De presi dent bepaalde de uitspraak op 31 Maart. Minister Beyen voor de radio over N.A.V.O. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, zal op 3 April a.s. voor de radio een korte toespraak houden ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie. Deze rede zal over de beide zenders Hil versum uitgeoznden worden en begint om 20.05 uur. Stichting Propaganda Ijs opgericht In Den Haag ls gisteren opgericht de stichting Propaganda IJs, die zich ten doel stelt de bevordering van het gebruik van consumptie-ijs en het kweken van goodwill bij het publiek ten aanzien van ijs en de met ijs verwante grote en kleine industrie. Voorzitter is de heer J. H. J. M. Chappin. Tot directeur van de stichting is be noemd mr Ph. H. Noordwal. Het bureau ts gevestigd Kneuterdijk 8 te 's-Graven- Het Trekpaard kreeg een nieuwe voorzitter Het aantal trekpaarden in Nederland bedraagt thans ca. 200 000. Hoewel som migen een verdere daling van dit aantal trekpaarden verwachten, ziet men bij de Kon- Ver- Het Ned- Trekpaard het cijfer wel als stabiel. De vereniging hield gis teren in Central te Den Haag haar al gemene vergadering. De heer J. A. Stols uit St- Philipsland werd tot voorzitter van de vereniging ge- Minister Zijlstra spreekt tot Amerika Geestelijke weerbaarheid, economische samen werking en militaire kracht Versterking van de economische ban den tussen de landen aan belde zjjden van de Atlantische Oceaan is naast de militaire samenwerking van beslissende betekenis voor het welslagen van de po ging om de Noordatlantische gemeen schap tot een levende werkelijkheid te maken, aldus verklaarde prof. dr J. ZU1- stra, de Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, in een rede die hij gisteren hield voor de leden van de American Businessmen's Club te 's-Gra- venhage. Een gemeenschappelijke verdedigings inspanning is volgens de minister op de duur slechts mogelijk, wanneer deze ge vestigd is op een gezonde economische grondslag. Een nauwe económisehe sa menwerking in Atlantisch verband zal een grote bijdrage kunnen leveren tot versterking van de economische betrek kingen binnen Europa. Spreker herinnerde er nog aan, dat West-Europa's industriële productie sinds 1948 met 40 pet steeg, de handel tussen de landen der Organisatie voor de Euro pese Economische Samenwerking sinds de tijd voor de oorlog met 42 pet. Het dollartekort dat in 1947 27 milliard be droeg, is nagenoeg verdwenen. Te veel wijst men volgens spreker op de noodzaak van economische integratie Minister Algera installeerde raad van bestuur Minister Algera heeft de raad van be stuur van de Stichting Inschrijving Eigen Vervoer geïnstalleerd, in het bijzijn van de directeur-generaal van het verkeer, H. van Galen Last, de directeur var verkeer, mr G. H. Dijkmans van Gunst, de chef juridische zaken, mr. C. J. G. J Vinkesteyn. vertegenwoordigers van alle vervoersorganisaties in Nederland, en van de N.V. Ned. Spoorwegen. Teza men zullen zij een commissie vormen, welke de raad van bestuur van voor lichting kan dienen. Deze stichting is door de mkiisffr belast, met het nemen van beslisangén op aanvragen om een inschrijving voor eigen vervoer van goederen met behulp van vrachtwagens. Deze laak was tot nu toe toevertrouwd aan de Rijksinspecteurs van het verkeer. In de stichting hebben zitting verte' genwoordigers van de Chr. Midden standsbond, Ned. Kath. Middenstands bond, Kon. Ned. Middenstandsbond, Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, Kon. Ned. Landbouwcomité, Verbond van Ned. Werkgevers, Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. Alg. Kath. Werkgeversvereniging. Verbond van de Groothandel, Raad voor het Grootwinkelbedrijf, Vereniging van Ned. Zó boeiend nu PANORAMA niet alleen die der genade, maar ook der waarheid. Eenheid is daar, waar de aan de Bijbel ontleende waarheid is, waar de Godheid van Christus beleden wordt. Iedere Christen heeft er goed op te let ten, dat de anti-christ straks zal zitten en god in de tempel, en niet in een balzaal. Dat is het misleidehdc Niet te vergeefs staat geschreven: Indien het mogelijk was. zou zelfs de uitverkorene misleid worden. En dat kan nooit, want levende ziel slaapt nooit. De ware religie wint het altijd, in eenheid des OPMERKER. Rijnsburg. Gemeenten en Bedrijfsgroep Openbare Nutsbedrijven. Voorts hebben zitting twee vertegen woordigers van het departement van Verkeer en Waterstaat. n.L de heren G. Poot, referendaris en F. C. Spoel, hoofd commies, een door de minister van ver keer en waterstaat aangewezen vertegen woordiger van het gehele vervoer van goederen tegen vergoeding, de heer F Balhuizen, directeur van het Ned. Bin- nenvaartbureau, en twee vertegenwoor digers. aangewezen door de algemene verladers en eigen vervoerder* organi satie. te weten de heren mr F. E. Spat en J. Gardeniers. Tot voorzitter werd benoemd mr F. E. Spat, tot plaatsvervangend voorzitter cn gedelegeerde voor de financiën dr H. Molhuysen, en tot algemeen secretaris de heer W. Vis. De raad van bestuur hield na afloop van de installatieplechtigheid de eerste werkvergadering. binnen Europa en te weinig toont besef voor de moeilijkheden, aangezien een gemeenschappelijke economische po litiek alleen mogelijk Is als er een hoog gezagsorgaan komt en een gemeenschap pelijk parlement, terwijl het al vaststaat, dat verschillende landen daarvan afzijdig zullen blijven. Deze onderschatting van r moeilijkheden en de te brengen offers één der kernproblemen. Zij betekent e< gemis aan werkelijkheidszin. Rekent mi met deze moeiliikheden, dan zijn de vo deringen zeker niet onbevredigend. Spr. betoogde, dat de geconstateerde stagnatieverschijnselen in West-Europa deels een gevolg zijn van gebrek aan In wendige coördinatie, anderdeels van voldoende Atlantische economische menwerking. De economische ontwikke ling binnen West-Europa is ook zeer af hankelijk van de internationale conjunc tuur, welke weder goeddeels bepaald wordt door de conjunctuur in Amerika Daarom is het noodzakelijk dat de Atlan tische landen zoeken naar een gemeen schappelijke conjunctuurpolitiek. De Westerse wereld beschikt over voldoende instrumenten om een conjunctuurpolitiek ieren en een depressie te verijdelen, aldus de minister, die er aan herinnerde, dat niet alleen militaire kracht moet steunen op economische, doch dat de Westerse samenleving in de eerste plaats gevestigd moet zijn op geestelijke weer baarheid. Vervolgens wees spreker op de noodzaak van lagere Invoerrechten en slechting van handelsbelemmeringen In Amerika, terwijl hU voorts aandacht wijdde aan de plicht van het Westen om de minder ontwikkelde landen en volken i heffen tot een hoger welvaartspeil, aangezien een groot deel van de mens heid de primitiefste behoeften aan voed sel, kleding en huisvesting niet kan vullen. Ook hiervoor is een gezamenlijke krachtsinspanning van het Westen nodig. Regering weet niets van millioenen-erfenis Bij de regering zijn verzoeken om In lichtingen ingekomen over een mlllloe- nenerfenis van een zekere Jacques Du bois, die in het begin van de 18e eeuw Batavia zou zijn overleden. Bij de gering is hierover echter niets bekend. Financieel Overzicht van de week j Na druk van winstnemingen volgde weer herstel op de beurs De effectenbeurs stond deze week aan vankelijk sterk onder invloed van winst- nemingen. welke het koerspeii drukten Op zichzelf gezien is het geen ongewoon verschijnsel, dat na een periode van be langrijke koersstijgingen liquidaties voorkomen van lager gekocht materiaal. Vele effectenbezitters zitten op grote winsten cn zijn gemakkelijk geneigd om. als de markt vermoeid raakt, tot winst- nemen over te gaan. Zulk een technische reactie doet overigens de markt geen kwaad. Met name de Internationale waarden hadden deze week van enig aanbod te lijden, maar er volgde een behoorlyk herstel. Het hoofdfonds. Kon. Olie. kwam gevoelig lager en noteerde (op de voor beurs) een ogenblik 437 pet. Onder in vloed van nieuwe buitenlandse aankopen volgde er enig herstel. Het was met te merken, dat er enige invloed op de koers uit ging van het bericht betreffende een overeenstemming tussen de grote inter nationale petroleumconcerns betreffende de exploitatie en verkoop van de Per zische olie. Unilever herstelde zich prachtig en werd van Britse zijde gekocht. Het bericht be treffende een verlies van $5 millioen, dat de Amerikaanse dochtermaatschappij in 1953 zou hebben gelèden, had slechts tijdelijk enige uitwerking. Ook verluidde.' dat in het lopend jaar de zaken van het Amerikaanse concern veel betere perspectieven hadden, met name voor de zeephandel. In ieder geval heeft net bestuur der Unilever reeds eerder aan- leiding gevonden om over 1953 een divi dend van 14 pet in uitzicht te stellen, hetgeen erop wijst, dat de totale zaken van het concern uitstekend moeten heb ben gelopen. Zowel Philips als AKU. de twee andere internationale fondsen konden, ns een aanvankelijke inzinking, zich nerstellcn Ter beurze biyven allerlei geruchten rzake Koninklijke Olie circuleren, ge ruchten. welke van aangename aard zijn Zo heeft men het over een flinke ver- hoging van het dividend over 1953. ais- mede over een bonus, welke op komst zou zijn We maken melding van deze geruchten, maar zijn er ons tevens van bewust, dat het bestuur der Konmklyke altijd zijn plannen goed geheim kon hou den en er is geen reden om te veronder stellen. dat zulks ditmaal niet het gevai 'ou zijn. De verruiming van het kapitaalver keer met het buitenland welke door de Nederlandsche Bank is toegestaan, bete kent een stap op de weg naar convertibi liteit van de gulden Voor de beurs is het van betekenis, dat buitenlander» voort aan in bepaalde gevallen de opbrengst van verkochte Ned effecten naar net land hunner inwoning mogen transfere- Andcriyds moet men er ook rekening mede houden, dat deze soepeler transfer bepalingen ook kunnen leiden tot een ge forceerd aanbod op onze effectenmark als het buitenland Nederlandse fondsen wil liquideren. Op de locale aandelenmarkt kwamen ook zekere koersfluctuaties voor. met name in industrieaandelen. Winstnemers hadden hier in verscheidene gevallen overhand en sommige aandelen ond gingen een gevoelige reactie. Intussen kwamen ook aangename verrassingen voor, b.v. dat Van Vlissingen Katoen blijkens het jaarverslag over 1953 een winst maakte van f7.4 millioen (v j. f2.7 mill.), terwijl het dividend werd hoogd van 10 tot 11 pet. De aandelen koers onderging een gunstige invloed van het verslag. Carps Garen kwam eveneens met een verhoging var het di vidend. n.l- van 10 tot 12 pet.. Amsterd. Ballast verraste de beurs met een winst uitkering van 12 pet. (v.j. 9 pet) Ned. Dok- en Werf Mij hield het bij een on veranderd dividend van 10 pet. Deze voorbeelden bewijzen, dat het bednjfs leven in het afgelopen jaar uitnemend gewerkt heeft en de vooruitzichten moe ten wel gunstig zijn. gezien de dividend verhogingen. Het Centraal Planbureau kwam met een gunstige prognose voor 1954, waaromtrent deze week ons blad bijzonderheden vermeldde. De Intern. Gewapend Beton te Breda kwam, als één der weinig uitzonderin gen. met een dividendverlagmg tv op 8 pCt. De koers der aandelen daalde prompt ca. 10 punten. Later volgde enig Op de cultuurmarkt heerste tydeUjK een gedeprimeerde stemming, daar de berichten over Indonesië sombe: büj' luiden Later volgde een opmerkelijk herstel, met name van Deli tabak en Am sterdam Rubber. Vermoedelijk wordt te Singapore binnenkort een rubberconfe- rentio geopend waaraan producenten er verbruikers zullen deelnemen. Enige ordening in het artikel rubber is wel ge- Scheepvaartwaarden waren in het al gemeen weinig veranderd. Aand. Stoomv Mij Hillegersberg en Oostzee trokken echter de aandacht door de gro'e koers stijging. welke veroorzaakt wordt door geruchten betreffende een bijstempeling der aandelen. Deze maatschappijen heo- ben een grote agio-reserve en men meent, dat de mogelijkheid aanwezig u. dat het bestuur precies zo zal handelen ais dat van Philips. Er zijn meer ondernemingen met een agio-reserve b v. Rott Droogdok. Smit Transormatoren. Victoria Biscuit, Billiton. Kon. Java China Paketv Wai deze maatschappijen zullen doen. moet worden afgewacht en er staat hierom trent vermoedelijk nog niets vast. Op de emisaiemarkt kwam Blyaenstein en Co. met f 1 millioen cert, van aana. en f2 millioen 4 pet. obl.. welke uitgiften veel aandacht trekken Er bestond be langstelling voor de claims, welke op ae eerste dag voor f 170 verhandeld werden, wat uitkomt op een koers voor de aan delen van 161 pcL De Amerikaanse markt was ongeam-, meerd- Ankara sprak iet profil, ftinde „Wü oeven voor Uw han cpan 'nlif.friikvrk Zün wereldbank, ooast stank, voor dank, en ook dat is een bekend dinek voor LieftiV-iek j. \ön ambtenaren der departementen zeiden we:,2fe kosten onseenten" Maar na bun sliow voor de radio, zien we z'als kleinkunstcomp&enten! X, Yw'?\ Twee bejaarde tippelaren, een meteen zonder baard- baren hebben het bestaan, lopend naar Rome, te gaan- zij liever dsn wij, op bun jaren Het £dam der ronde kazen zit. zwaar op vreemden te azen. De kaasmarkt berrie herleeft er per berrie, en neemt ons met kazen te graze. éü.n Amen.. <ent ent mevroL,->,< 'tb. dielelyk-metziebzelt inde. knoop zit. Vijfentachtig wil zij me».1 met Sebooniitidsbrii u De een noemt bet 2ct deader pit! 6n al rookt prinses Margaretlv sigaren, n zijn duehters dr \ül wèl gevaren, thans is het wu. ot de volgende k r U 2at naar de - GQ€ - LI - VISIÊ Xjo aren

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5