Bouw van honderd woningen in kan nu spoedig beginnen Mors r ifn" Curatoren Leidse universiteit wensen ontbinding A. Sellenraad sprak weer voor Paedagogiek Mooie aanwinst voor museum van oudheden te Leiden Dr Creyghton sprak voor B.B. A-kring Leiden Ferien-Austausch- Wohnung Vraag naar jeugdig personeel duurt voort NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 27 MAART 1954 STRATEN ZIJN ER. PLAN IS KLAAR Milt jTi rrr TTTBd iï!tr i ji1 Naast tachtig flatwoningen ook vijf voor grote gezinnen (9 personen) Wij herinneren ons het artikel „Terrein voor honderd woningen in om geving Lage Morsweg ontsloten", dat wij publiceerden in de reeks „Leiden groeit uit de kluiten". Dat was in September van het vorige jaar. De stra ten in dit plan zijn al lang aangelegd, maar huizen zijn er nog steeds niet. De waoht was op het nieuwe bouwvolume en nu dat bekend is, mag wor den verwacht, dat met de uitvoering van dit plan, dat werd ontworpen door de architect A. C. Gathier te Oegstgeest, binnen afzienbare tijd wordt begonnen. Het is uiteraard een onderdeel van het bouwschema voor de komende periode, zoals de wethouder, toen het nieuwe woningcontingent was bekendgemaakt, al heeft verklaard. De honderd woningen eigenlijk zijn het er 99 worden gebouwd rondom de binnenkort te openen R.K. lagere school aan de Damlaan. die achter de open bare lagere school staat. De nieuwbouw aan de Lage Morsweg wordt met de uit voering van dit plan zo omvangrijk, dat straks het bruikbaar maken van het spoorwegviaduct aan de Gordelweg ur gent wordt. Blijven deze werkzaamheden voorlopig uit en wordt de verbinding van deze nieuwe wijk door het viaduct met de Hoge Morsweg pas later aan de orde gesteld, dan komen de bewoners van een deel der 100 woningen wel in een uithoek te zitten. De kwestie van de verbindingswegen is blijkbaar een moeilijke. Men ziet het ook aan het Haagwegkwartier, waar vele nieuwe bewoners dagelijks respectabele omwegen moeten maken, omdat een be langrijke weg nog ontbreekt. Het kan zijn. dat de verbinding van de Lage met de Hoge Morsweg via het viaduct Gor delweg op minder moeilijkheden stuit, daar deze werkzaamheden bezwaarlijk een wegplan genoemd kunnen worden, al zijn ze er een onderdeel van. flatwoningen de mogelijkheid zal bestaan om er winkels van te maken. Het zou niet de bedoeling zijn, dit direct te doen. Zoals bekend, worden de honderd wo ningen gebouwd voor de woningbouw vereniging „De Tuinstadwijk". Duizendste woning bij „Ons Doel" Naar wij vernemen, stelt het bestuur an de woningbouwvereniging ..Ons Doel" zich voor de nieuwe en nog in aanbouw zijnde woningen tussen de Van de Sande Bakhuyzenlaan en de Kanaal- weg officieel te openen direct na het ogen blik, dat de duizendste woning van deze vereniging gereed is gekomen. Men ver wacht dit feestelijke moment omstreeks half Mei. De bewoning van dit nieuwe wijkge- deelte gaat gestadig voort. Aanstaande Donderdag worden de sleutels van dt laatste woningwetwoning aan de bewo- Drie typen In het plan van de honderd woningen onderscheiden we drie typen, t.w. 5 een gezinswoningen voor grote gezinnen (ma ximaal negen personen), 14 woningen minder grote gezinnen (vijf bed- flatwoningen, waarvan den) rechterwoningen zijn geprojecteerd op drie bedden en de linker op vijf. De woningen voor negen personen heb ben beneden een woonkamer van 3.81 bij 4.89 meter, een keuken van 2.73 bij 2.77 en een slaapkamer van 2.75 bij 2.91 meter. Boven vindt men nog drie slaapkamers, rcsp. van dc volEcnde afmetingen: 3.23 bij 3.81. 3.90 bij 2.91 en 2.73 bij 2.77 me ter. Verder is od de verdieping een douchecel. Boven deze vijf woningen be vindt zich een zolderruimte. Het aantal kasten bedraagt acht Achter de huizen komen losstaande schuren. 2.25 meter breed en 3.60 meter lang. met een ingebouwde kolenberg plaats. Het tweede type is bestemd voor vijf bedden. Opvallend is hier de grootte van de woonkamer, die 6.50 meter lang en 3.81 meter breed is. De keuken is 2.64 bij 2.75 meter. Er zijn drie slaapkamers: 2.76 bij 3.81, 3 bij 3.14 en 2.71 bij 2.75 meter. Verder een douchecel en een vlieringruimte. Deze vlieringruimte kan slechts gedeel telijk worden gebruikt. In deze huizen zyn vyf kasten. Flats De flatwoningen vertegenwoordigen eigenlijk twee typen, omdat ze in grootte en inrichting verschillen. Bijna alle flats bevatten drie woonlagen (enkele twee). In de woningen rechts van de trappen- hal is een woonkamer (met balcon) van 3.91 bij 4.78 meter. De grote slaapkamer is 2.76 m breed en 4.49 m lang en de kleine 1.80 m breed en 2.78 m lang (in totaal drie bedden). De keuken is 1.80 bij 3.79 m. Ze grenst aan het achterbalcon waarop een kolcnbergplaats is geprojec teerd. Het aantal kasten is vier. Uiter aard ook in de flats: een douchecel. De linkerwoningen van de flats zijn ontworpen op vijf bedden en hebben een slaapkamer meer: 2.10 m breed en 4.84 m lang. Er zijn niet vier, maar vijf kasten. De losstaande schuren hebben een breed te van 1.71 en een lengte van 2.94 meter. Er komen gemeenschappelijke voor tuinen. maar elk pand heeft z'n eigen achtertuin. Ons werd nog meegedeeld, dat by acht Simavi-collecte in Leiden en omgeving Van Maandag tot en met Zaterdag wordt wederom een aanslag gepleegd op de beurzen van onze lezers. Ditmaal is het de Simavi, die bij u aanklopt Dit prachtige werk is eigenlijk zo bekend, dat een aanbeveling water dragen .naar de zee betekent. Tal van Nederlandse artsen in Suriname. Nieuw-Guinea en Indonesië worden door Simavi in staat gesteld, gratis medische hulp te verle nen aan allen, die daaraan behoefte heb ben. In 1953 werd voor dit werk onge veer drie ton besteed. Het Simavi-co- mité rekent er op. dat het wetk. dank zij veler giften, ongestoord kan doorgaan. Een dokter nodig De Zondagsdienst van de Leidse huis artsen wordt morgen waargenomen door de dokters Jansen. Langezaal, Nieuw- zwaag, Pieterse en Stoffers. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 Maart 13 uur tot Zaterdag 3 April 8 u. waargenomen door Apotheek Kok. Ra penburg 9. tel. 24807 en apotheek ..Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48. tel. 21060. ners overhandigd. Dan zijn 168 woning wetwoningen en 12 middenstandswonin gen bewoond. Snelle bouw bij L.B.V. Op het driehoekige terrein Leuvenstraat Gerrit van der LaanstraatAndries Schotkade worden thans de 29 wonin gen van de Leidse Bouwvereniging ge bouwd, twee blokken aan de Gerrit var der Laanstraat, een aan het verlengde van de A. Schotkade en een aan de Leu venstraat. In de woningen aan de A. Schotkade is het glaswerk reeds aangebracht, zodat de openstelling er van niet lang mee zich zal laten wachten. In verband met de verlenging van de kade moeten ech ter eerst riolerings- en bestratingswerken worden uitgevoerd. Een blok huizen de G. van der Laanstraat is ook al z< gevorderd, dat men binnenkort wel met het glaswerk zal beginnen. Voor het blok aan de Leuvenstraat zijn de fundamenten gelegd. Zeven blokken in Noord in aanbouw Od het grote bouwterrein aan de Wil lem de Zwijgerlaan gonst het ook van bouwactiviteit. Hier komen enige honder den woningen. Met de eigenlijke woning bouw kon worden begonnen, toen het heiwerk (1300 palen) achter de rug Aan de kant van de Beatrixstraat maken de bouwers met zeven blokken thans goede voortgang. Stichting Samenwerking Universiteiten Moet l.A.I. ondergebracht bij Instituut voor de Tropen? Namens curatoren der Leidse universiteit hebben de president, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, en mr A. F. Visser van IJzendoorn aan het bestuur van de Stichting voor Internationale Samenwerking der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen een brief doen toekomen, waarin zy mededelen, dat de Leidse univer siteit van oordeel is, dat verdero samenwerking der universiteiten binnen dit kader niet gewenst is. Het Curatorium is van oordeel, dat dc Stichting moet wor den ontbonden en dat haar belangrijkste onderdeel, het Internationaal Academisch Instituut, moet worden ondergebracht bij het Instituut voor de Tropen te Amster dam. Opvallend hierbij is, dat Curatoren der Leidse universiteit op generlei wyze in deze aangelegenheid overleg hebben gepleegd met de senaat der universiteit, zodat bovengenoemde brief voor de senaat een volkomen verrassing was. Op c verzoek deelde de secretaris van de senaat aer Leiase universiteit, prof. ar J. N. Bakhuizen van den Brink, ons het volgende mede. „Het was ons volkomen onbekend, dat 't Curatorium aer Leiase universiteit een dergelijk besluit zu nemen en een brief van deze strekking aan de Stichting deed toekomen. Ik kan u dan ook zeggen, dat de mening van Curatoren nog niet ae mening van de universiteit, van de senaat, behoeit te zijn. De stem van het Leidse Curatorium is er één van de ruim twintig, want, zoals u weet, hebben in de Raad de Stichting vertegenwoordigers van tien Nederlandse universiteiten en hogescholen zitting: één namens elk Cu ratorium, één namens elke senaat. Boven dien hebben in deze Raad een afgevaar digde van de Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenscnappen prof. dr C. C. Berg en een. of twee vertegen woordigers van- de minister van Onder wijs zitting. Namens de Leidse senaat wordt de af vaardiging waargenomen door prof. dr J. L. Duyvendak, die thans evenwel ziek is. zodat zijn plaats wordt ingeno men door prof. dr J. H. Boeke. Prof. Boeke nu is de mening toegedaan dat het aannemelijk is dat de Leidse senaat een geheel andere mening is toegedaan dan het Leidse Curatorium en dat de senaat de volledige medewerking aan de Stich ting zal blijven geven". Staan curatoren alleen? Naar het zic-b laat aanzien, zullen, de Leidse curatoren weinig kans krijgen om hun voorstel tot opheffing van de Stich ting op de aanstaande vergadering van de Raad (9 April) aangenomen te krijgen. Voor zover men kan beoordelen, nemen Curatoren en senaten der andere Neder landse hogescholen en universiteiten in deze kwestie een geheel ander standpunt in. Men acht allerwegen de samenwer king der universiteiten van groot gewicht en practised nut. Het is dan ook meer dan waarschijnlijk dat de Stichting haar werk zal blijven voortzetten. Volgens de Haagse redactie van Het Parool is men in vrijwel alle kringen, die betrokken zijn bij de Stichting, teleur gesteld over de houding van het Leidse Curatorium. Deze negatieve houding wijt men aan de kinderziekten, die het Inter nationaal Academisch Instituut heeft moeten doormaken, doch die men thans goeddeels heeft weten te bezweren. En juist in deze periode van verbetering is volle medewerking van de universiteiten geboden. Men. zou het betreuren, wanneer de Leidse universiteit zich in dit stadium zou terugtrekken in een isolement, ter wijl er juist nu aanleiding is om belang rijke vruchten te verwachten, zowel voor de universiteiten als voor het onderwijs in Nederland in 't algemeen. Men hoopt thans dat het Leidse Cura torium zijn mening nog zal herzien, voor al ook wanneer over twee jaar het man daat van de heer Visser van IJzendoorn afloopt. Prof. Boeke zeide voorts het niet mogelijk te achten de opvattingen van de senaat met betrekking tot de samenwer king der universiteiten weer te geven, in het lioht van 't standpunt van curatoren. De senaat heeft destijds deze samenwer king gewild en sedertdien geen gesprek meer gevoerd over dit onderwerp. Men kan hieruit niet meer afleiden dan dat daartoe in de senaat klaarblijkelijk geen aanleiding werd gevoeld. Het was zeer duidelijk dat de initiatieven van Curato ren van Leiden aanleiding gaven tot wat men in de kringen der hoogleraren een „volledige verwarring" noemt. De secretaris van Curatoren, dr K. Prof. dr J. H. Boeke. plaatsvervan gend vertegenwoordiger namens de Leidse senaat in de stichting. Wiersma, verklaarde dat er nog geen aan leiding was geweest om de senaat op de hoogte te stellen, daar de zaak nog pas zo kort liep. Niettemin, zoals or.s bleek, bij ons onderhoud met prof. Bakhuizen van den Brink, zou men, op zijn zachtst uitgedrukt, toch wel kunnen spreken van een pijnlijke verrassing van dit college. Nochtans zal de senaat op de brief Curatoren niet reageren of zijn eigen mening doen horen, vóór de vergadering op 9 April, omdat de senaat niet officieel van deze brief in kennis is gesteld Bovendien is het de vraag of de senaat van mening is dat deze zaak zo kort liep, want reeds vier weken geleden gaven Curatoren voor het eerst uitdrukking, zij het ook inofficieel, aan hun opvattingen, en wel aan dc minister van Onderwijs en aan de Stichting. In een gesprek, al dus het Parool, dat prof. dr H R. Kruyt als vertegenwoordiger van de Stichting met Curatoren van Leider- had, werd Zo zullen de nieuwe étagewo ningen van de Mors, Leiden- West, er uitzien. Het plan is ontworpen door de architect A. C. Gathier te Oegstgeest. Op vallend is, dat aan alle woon kamers een balcon aansluit. Leidse muziektent aangekomen Op 30 April 's avonds de opening Naar w(J vernemen zal op Vrijdag April 's avonds om 8 uur op het Stad huisplein de nieuwe gemeentelijke mu ziektent officieel In gebruik worden ge nomen. De tent, die is vervaardigd door een firma in Spijkcnlsse, is enige dagen geleden in onze stad aangekomen. De organisatie van de ingebruikneming is in handen gegeven van de vereniging „Koninginnedag", die hierin vanzelfspre kend een welkome attractie voor d< avonduren ziet. Het is de bedoeling, dat een van d< plaatselijke muziekcorpsen deze avond enige nummers zal uitvoeren en dat ook het mannenkoor van de dienst van meentewerken zich zal doen horen. De nieuwe Leidse muziektent is te gelijken bij een auto, waarvan de vloer kan worden uitgeklapt. Ze heeft vier wielen en kan op alle mogelijke plaatsen dienst doen B-innen twee uur kan men de tent overeind hebben. De lengte is acht en de breedte ook acht meter. Het is uiteraard de bedoeling, dat des zomers een veelvuldig gebruik van d< tent wordt gemaakt, zowel voor zanguit voeringen als voor instrumentale con certen. We menen, dat deze tent aan hel culturele leven van onze stad zeer ter goede zal komen. Werk aan viaduct Gordelweg begonnen Naar wij vernemen, zijn- de werkzaam heden voor het gereedkomen ran h duet aan de Gordelweg begonnen De ge meente heeft besloten de verbinding van Morslaan met de Hoge Morsweg dioor dit viaduct tot stand te brengen, voordat de nieuwe 100 woningen klaar zijn. Aan de kant van de Hoge Morsweg worden thans rloleringswerkzaam'heden verricht en aan de straatbocht van de M-oa-slaan naar dit viaduct gewenkt. Met dit bericht ver valt de opmerking in ons artikel over de 100 woninigen t-a.v. de verbinding. Geref. Kerk Leiden Omdat dr Westerink niet over voldoen de stem beschikt, gaat morgen om 10 uur voor de Herengrachtkerk ds Meynen van Den Haag en om 5 uur in de kekr aan de Oude Vest ds Sweepe van Leiderdorp Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg, 8 uur: zangspelclub „Staal- wijk en omgeving", uitvoering van Sprookjesmelodie (5-jarig bestaan). Jacobazaal Burcht, 7.45 uur: feest avond Con Brio. Maandag Turk, 4 uur: aandeelhoudersvergade ring N.V. v.h. E. J. Brill- School Paul Krugerstraat 37, half 8 half 9: Avondtckenschool RK. Volks bond. tentoonstelling werkstukken. Volkshuis. 8 uur: K- en 0„ kookcursus ..Keukengeheimen" door mevrouw D. L. CreyghtonEldering- Schouwburg, S uur: K. en O., enige voorstelling van St Joan van G. B. Shaw door de Ned. Comedle- Dinsdag School Paul Krugerstraat 37. half 8 half 9: Avondtckenschool R. K. Volks bond. tentoonstelling werkstukken. Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Koksschool, gezelschap Jac. Bijleveld uit Den Haag met: „Zij kregen wat zij wil den". Volkshuis, 7.45 uur: Leids Acad. Kunst centrum, voordracht Maud Cossaar uit de bundel „Schuim en Asch" van Slauer. hoff. Gulden Vlies. 8 uur: Coöp. Boerenleen bank Leiden-Oegstgeest. algemene leden vergadering. Prediker. 8 uur: Zendingssamenkomst, spreker ds C. A. Korevaar van Rotter dam. Stadsgehoorzaal, 8 uur: bijeenkomst medewerkers bevolkingsonderzoek. Oegstgeest: Witte Huis, 8 Eerste Oegstgeester confectiehandel, modeshow. Tentoonstellingen Lakenhal 10—4 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807. en apotheek „Tot Hulp der Mensch heid", Hooigracht 48, telefoon 21060 Vragen van en over jongelui Er moest ook een vak „Veilig verkeer voor het leven" zijn De gemeentelijke inspecteur voor onderwijs en jeugdzorg te Enschede, de heer A. Sellenraad, een bekend, en geliefd spreker in paedagogisch ge ïnteresseerde kringen, heeft gisteravond in het Vlies weer een volle zaal getrokken. De vereniging voor Paedagogiek afdeling Leiden had hem uit genodigd om vragen van jongelui te beantwoorden. Weliswaar kwamen de jongelui zelf niet opdagen en werden hun moeilijkheden schriftelijk naar voren gebracht, de aldus behandelde onderwerpen waren er echter niet minder interessant om. Spreker begon met een korte Inleiding' over de weerstanden, die de jonge mens bij zijn groei moet overwinnen. Daarbij ging spr. uit van de stelling, dat de jeiigd universeel is ingesteld. De opvoeding wenkt, zo zei spr., in plaats van stimu lerend in de meeste gevallen eerder remmend. Heel in het kort besprak de heer Sellenraad dc spanningen, die er tussen ouders en kinderen kunnen ont staan en de eenzaamheid en de verwaar lozing, waaraan de jongeren in veel ge zinnen zijn overgeleverd. Ook econo misch is de jeugd vaak aan remmingen blootgesteld. Tenslotte ondervindt de jeugd ook weerstanden in zichzelf. In verband daar mee besprak de heer Sellenraad vier mensenftyperj het jagers- en visserstype (kleuters tot aan de schoolplichtige leef tijd zijn er het prototype van), het school type (lieden, die alleen in groter ver band kunnen leven), het pu'berteitstype en het volwassen, critische type. Al deze phasen heeft de volwassen mens in zijri groei meegemaakt. Het is maar de vraag, of hij alle phasen ook Ls doorgekomen. Hoeveel elasticiteit heeft hij behouden? Een hoogst belangrijke vraag in verband Door aankoop in de kunsthandel te Londen is het rijksmuseum van oudheden in het bezit gekomen van een grote, fraaie, zwartfigurige Attische colonnet- tenkrater, van een type. dat tot dusverre in het museum nog niet vertegenwoor digd was. Het stuk is afkomstig uit particuliere Engelse collectie en v bij de ontdekking, zoals dat bij bijna alle Griekse vazen, die in Etrurische graven gevonden zijn, het geval is, in gebroken toestand aangetroffen. Het was echter vrijwel compleet c i de ateliers het Ashmolean vuldlg en op z restaureerd. Deze zeldzame vaas. die 38.5 cm hoog Is en die dateert uit de laatste decennia der zesde eeuw vóór Chr.. waarschijnlijk uit 520 vóór Chr., vertoont op de voor- en de achterzijde prachtige tekeningen in archaïsche stijl. Op de vóórzijde staat een Atoomexplosie en de zelfbescherming daartegen Goede voorlichting, decentralisatie en een uitstekend opgeleide B.B. (met de daarin opgenomen E.H.B.O.-ploegen) vormen de beste bescherming tegen een atoomexplosie. Aldus dr Jac. W. Creyghton, hoofdmijnarts te Heerlen, die gisteravond in het Antoniusclubhuis sprak voor de A-kring Leiden van de Bescherming Bevolking. De belangstelling voor deze bij eenkomst was groot en het hoofd van de kring, de heer S. W. Hagedoorn, kon onder anderen de burgemeesters en verscheidene raadsleden van Leiden en Oegstgeest welkom heten. smolten, maar verdampt door de Dr Creyghton begon met de voorge schiedenis van de atoombom en merkte onder meer op. dat reeds in 1896 het verschijnsel der radio-activiteit werd waargenomen (door Henri Becquerel) bij uranium. De wetenschap omtrent dit verschijnsel en later ook van de kern splitsing vorderde geleidelijk en gedu rende de laatste wereldoorlog werd in Amerika door het Manhattemproject de explosie van een atoombom voorbereid. Aan Hirosjima ging een proef vooraf in de Nevadawoestijn; dit was in feite de eerste atoomexplosie. Hier was de bom gemonteerd op een stalen mast van 70 meter, waarvan na de explosie niets meer over was. De mast was niet ge vankelijk de indruk gevestigd, dat deze laatsten hun mening hadden laten varen, wat enige dagen later evenwel niet zo bleek te zijn. Bestuurssamenstelling fout? Prof. Boeke heeft voorts als zijn mening te kennen gegeven in deze gang van zaken een gevolg te zien van de onjuiste samenstelling van het bestuur der Stich ting, waarin Curatorium en, senaat ieder een eigen vertegenwoordiger hebben. Dat werkt vooroverleg tussen deze beide lichamen niet in de hand en kan leiden tot een splitsing in de universiteit De ge volgen daarvan treden thans aan de dag. Dat nochtans de samenstelling van het bestuur der Stichting blijkbaar een nauw contact tussen Curatorium en senaat ver onderstelt, valt niet te ontkennen Een dergelijk nauw conact beslaat ook wel licht bij een aantal Nederlandse universi teiten en hogescholen, doch dit geldt voor Leiden, aldus prof. Boeke, zeer zeker niet. Hetgeen in dit geval al wel zeer duidelijk is gebleken. Vandaag zullen de rector magnificus der Leidse universiteit die tevens pre sident van de senaat is prof mr J M. van Bemmelen, en de Leidse vertegen woordiger voor de senaat in de Stichting, prof. dr J. H. Boeke. met eLkaar overleg plegen om het standpunt van de senaat in deze aangelegenheid te bepalen. hitte. Hieruit blijkt dus, dat de atoom bom in eerste instantie een brandstich tend wapen is. Bij de explosies in Japan bleek, dat er drie groepen van 'beschadiging zijn: de hitte, de luchtdruk en de radio-activiteit. Bij de luchtdruk moet vooral het glas gevaar niet worden onderschat. Tallozen zijn als het ware doodgeschoten door de versplinterde ruiten, die niet naar bui ten springen zoals bij een gewone bom maar naar binnen. Niet minder dan 70 procent van he* aantal slachtoffers bleek door de hitte gedood te zijn en 15 procent door de radio-activiteit. De hoge temperatuur heerst slechts een ogenblik en daardoor kan bijvoorbeeld lichte kleding hiertegen reeds afdoende beschermen. Ogenblik kelijk na het waarnemen van de licht flits moet daarom dekking worden gc zocht. De E.H.B.O.-mensen moeten dus ter dege voorbereid zijn op het behandelen van brandwonden en shock. Tegen radio activiteit kunnen twee maatregelen wor den genomen: voldoende afstand en af scherming. Vooral gewapend beton vormt een goede afscherming. Inzake de on langs op Japanse vissersschepen neerge daalde radio-actieve as merkte spr. op. dat dit ook bij andere proeven had kun nen gebeuren en dat atmosferische sto ringen hiervan de oorzaak zyn. Na zijn causerie vertoonde dr Creygh ton een aantal lichtbeelden, onder meer over de gevolgen van de atoombomexplo sie in Hirosjima en de proeven op Bikini. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Wilhelmina A, d. v. L. C. W. Batenburg en C. I. Alphcnaar, Hendrik, z. v. I. Arnoldus en S. A. Kriek, Johanna C., d v H. Singerling en J M Schouten Engelina M d v M. Frankhuizen en J. E. v. d. Klaauw. Kornelis J, e v T. Smits en J. v d Weijde, Yvonne M., d. v. P. J. An- drik en C. S. Grcssie, Pctronella, d v. J Kagenaar en L. Vlieland. Overleden: J. A. Schrama, man 59 j. voorstelling van Heracles, die onder be scherming van Pallas Athene (links in gevecht is met twee krijgslieden, waarbij een andere godin als toeschouwster aan wezig is (rechts): op de achterzijde een voorstelling van Dionysos en Hermes, in' gezelschap van drie dansende figuren, een sileen en twee maenaden. Deze aanwinst is ook daarom zo be langrijk, omdat zij een pendant vormt van de roodfigurige colonnettenkrater, die in 1952 door het museum is aange kocht en die byna een eeuw jonger is, zodat deze vorm nu zowel in de oudere zwartfigurige als in de jongere rood figurige techniek in het GEMEENTE LEIDEN OUiciële publicaties i Lei den brengen ter openbare kennis, dat hef weggedeelte, gelegen tussen de Haag- weg cn de Rynzichtlbrug, met ingang van 29 Maart a.s. tot het tijdstip, waarop de werkzaamheden ter plaatse zullen zijn eëindigd, gesloten zal zijn voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trek- de jeugd Is het goed Na deze inleiding was er gelegenheid om ook mondeling vragen tc stellen. Daar er vooralsnog geen liefhebberij bestond, begon de heer Sellenraad met de schrif telijk ingediende vragen. Is het goed. dat de ouders hun kinde ren dwingen om lid van een jeugdbewe ging te worden? Nee, vond spr. Men moet dit als ouders alleen stimuleren en daarbij bedenken, dat de jeugd van na de tweede wereldoorlog veel meer indi vidualistisch is ingesteld. De emancipa tiedrift van een vorig geslacht is haar vreemd. Toen kwamen de opmerkingen uit de zaal ook los en men opperde, dat er bo vendien veel en veel teveel te doen Is tegenwoordig. Spr. vond, dat ook de vol wassenen de nadelen daarvan ondervin den. Maar het leven van vandaag vraagt een snelle aanpassing en dus een zo vol ledig ïyiogelijké oriëntering. De tweede vraag betrof de moeilijk heid van veel'jongeren, die wel graag hun problemen met de ouders zouden willen bespreken, maar daartoe maar moeilijk kunnen komen; eerder ging men paar vreemden, zo betoogde de vraagstel ier. die veronderstelde, dat er dan iets scheef moest zyn in de verhouding tus sen ouders en kinderen. De heer Sellerwaad wees op de gebon denheid van de ouders ten opzichte van hun kinderen, op hun besef van verant woordelijkheid en op hun eerzucht. Hij vond, dat een kameraadschappelijke hou ding de beste was en dat de ouders kin deren boven de twaalf moesten behan delen. alsóf ze volwassen waren. „Vindt U het goed, dat een meisje van 19 op een bepaalde tyd thuis moet ko men cn dat zij geen huissleutel mee krijgt?" luidde een volgende vraag. Dis cipline in huis moet er zijn, antwoordde de heer Sellenraad, maar een als logisch en redelijk aanvaarde discipline, die bo vendien op kameraadschappelijke basis moet worden geplaatst, in dc geest van „Zoiets doen we bij ons niet." Niet zo straf! Een echte vraag van een modern Jong meisje: „Jongens mogen wel meisjes vra gen, maar meisjes geen jongens. Is dat niet een beetje ouderwets?" Spr. vond niet dat het ouderwets was. maar dat het in de natuur zelf lag. Echter is er op dit gebied bij vroeger al heel wat ver anderd cn zal er nog veel veranderen. Men bedenke daarbij, dat by zulke jonge mensen als klaarblijkelijk de vra genstelster was. eerder sprake is van erotiek en niet van sexualiteit. Men zorge dus niet al te straf te zijn en er eerder op te weiken, dat de jongeren in de verhouding tussen de sexen het goe de en mooie zien. Er moest op school ook een vak zijn, dat „Veilig verkeer voor het leven" heette, vond spr. Verdere vragen gingen nog over di- ploma-jagcrij (waarvoor spr. behalve de ouders de maatschappij verantwoordelijk stelde), het verwerpelijke systeem van huiswerk voor de lagere school, hobby's en het „recht" van de ouderen om hoog van de toren te blazen (welk recht zij volgen6 spr. niet hebben). Vele vragen gaven aanleiding tot het spontaan ontwikkelen van een debat, hetgeen de avond behalve interessant ook amusant maakte. De spreektrant van de heer Sellenraad was daar trouwens óók borg voor. de Gemeentelijke Brandweer. Lan- gebrug 56; Bureau Bescherming Bevolking de A-kring Leiden (Leiden en Oegst geest); alle aansluitingen op genoemde bu- -stichting K. bureaux gewijzigd in 30441 en 30442. eÜ". i.. Uitdrukkelijk wordt vermeld, dat het alarmnummer bij brand e.d. ongewijzigd blijft in 22241. De Commandant van de Brandweer S. W. HAGEDOORN. Een B.B. zonder vrijwilligers is als 'n brandspuit zonder water Bureau B. B. Leiden: Langebrug 56, telefoon 24735 Geveild perceel Ten overstaan van notaris J. Fuhri Smethiage te Leiden is geveild het huis met tuin te Leiderdorp. Berkenkade 14. In bod f6100, koper H. L. E van der Reijden te Leiderdorp voor f6150 Opvoering „Saint loan" Op Maandag 29 Maart zal de Neder landse Comedie onder auspiciën van de 1 O. (de Leidse Volksuni- voorstelling geven van Saint Joan" door Bernard Shaw. De hoofdrol wordt vertolkt door Ellen Vogel. Deze voorstelling duurt van 8 u. tot 12.15 u. Speciale trams naar Oegst geest cn richting Hoge Rijndijk zullen gereed staan. (Advertentie) Junges Schweizer Ehcpaar mlt 4 Kindern SU CUT eine flir ca. 14 Tage in den Monaten Juli-, August 1954. Geboten wird: Einfamilien- haus mit 4 Zimmern. Bad. elektr. Küche und Garage in Baden/Schweiz. Interessen ten mochten slch in Verbindung sctzen mit OTTO KELLER, Uhrmachcrmeister, Baden/Schweiz. Stand van de werkloosheid Ook gedurende de afgelopen verslag periode vertoonde het aanbod een daling, zoals reeds in het vorige bericht als een redelijk aan te nemen verwachting werd uitgesproken. Op 20 Maart stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 1293 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daaren boven 115 personen bij diverse werk voorzieningsobjecten geplaatst waren, zo dat het totaal beschikbare aanbod ge heel werklozen plus arbeiders werk- objectcn 1408 bedroeg, hetgeen een vermindering betekent van 150. Deze daling is voornamelijk toe te schrijven aan de verruiming van de werkgelegenheid in dc landbouw- en de bouwbedrijven. Vooral voor schilders be stond ruime plaatsingsgelegenheid. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 toen het beschik bare aanbod 1955 bedroeg doet zien, dat niettegenstaande de natuurlijke aan was van de beroepsbevolking, de werk gelegenheid een gunstiger beeld ver toont. Dc vroag naar mannelijke arbeids krachten bleef constant en bedroeg op 20 Maart 175. In de eerste plaats bestaat in vrij wel alle vakken behoefte aan jeugdig personeeL Een telkens in het voorjaar op de voorgrond tredend verschijnsel, dat eerst na de beëindiging van de diverse cursusjaren afneemt. Reeds nu wordt alle aandacht aan de aankomende jeugd besteed, door contact met scholen onderwijsinstellingen cn propagering Vervolgens kunnen jongere administra tieve krachten geplaatst worden, bene vens volwassenen in de metaal- en zij het in mindere mate in de textiel- en aanverwante industrieën. terwijl daarnaast plaats is voor ongeschoolden in diverse bedrijfstakken. Het aantal werkloos Ingeschreven vrou wen bleef vrijwel gelijk, en bedroeg op 20 Maart 158. De vraag naar vrouwelijke krachten steeg nog iets. namelijk van 284 tot 296. Als een verheugend verschijnsel kan voor het eerst na lange tijd gewag worden gemaakt van een afneming van het aantal aanvragen om huishoudelijk personeel, maar de vraag om seizoenar beidsters bijvoorbeeld hotel is toe genomen. Voorts bestaat behoefte aan ervaren verkoopsters, goede typistes, confectie- naaisters en ongeschoolde krachten voor de méést uiteenlopende bedrijfstakken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3