Een herinnering aan Macliiavelli Hildebrand wist blijkbaar niet, waarom notarissen zo oud worden ZATERDAG 27 MAART 1951 y^EINTG OPWEKKENDE lectuur was het, die de kranten de laatste we ken te brengen hadden, als zij schreven over het omvangrijke proces, dat thans in Italië wordt gevoerd. Want het heeft er alles van, dat dit proces ons meedogenloos binnenleidt in de donkerste diepten van des men sen geest. Uitspattingen, verslaafdheid aan verdovende middelen, misschien zelfs uitlopende op moord: dat is het, wat hier in steeds scherper en daar door benauwender contouren naar voren komt. Er is bij alle namen die in de verslagen staan, en die vaak de namen zijn van groten in het land, nog één naam, die zich onweerstaanbaar aan ons opdringt. Dat is de naam van Niccolo Machiavelli de door de eeuwen vermaarde schrijver over het leven in Italië zo omstreeks 1500. IS OVEREENKOMST en er is verschil. Het Italië van Machiavelli was een Italië, ten prooi aan chaos en verdeeldheid. Men kan zeggen, dat het leven in die dagen op een ontstellende wijze was ontwricht. Fa milies en gezinnen waren bronnen van onderlinge strijd op leven en vooral ook op dood. Oorlogen en veten maakten het bestaan tot een verschrik king. Het was de glorietijd der tyrannen, die zich eerzuchtig meester maak ten van de macht en wreed vernietigden wat er aan prille democratische regeringsvormen aan het ontwaken was. Avonturiers zonder geweten deden zich in alle felheid gelden en hun wapenen waren dolk en zwaard, ver raad en vergif. Van die tijd geld, dat er was een oorlog van allen tegen al len en ieder was een wolf voor ziin naaste. VV/"ONDERLIJKE FIGUREN leefden er in die tyd en zij zouden kunnen boeien, ware het toch niet, dat zij waren als vaten vol tegenstrijdig heid. Neem een man als Lorenzo de Medici. Schitterend zijn de paleizen die hij bouwde, beroemd de bibliotheken die hij stichtte, maar zijn levensge drag bracht aan de moraliteit geduchte deuken toe en corruptie en bedrog tierden rondom hem welig. Hy kon zich te buiten gaan aan de laagste uit spattingen om zich even later te wijden aan het reciteren van de schoonste verzen. Zo was het leven toen en in die dagen schreef op het stille platteland van hetzelfde Italië Machiavelli zyn beroemde boek over de staat en in het byzonder over de taak, die de vorst in de staat heeft. VV/"ELKE OPLOSSING brengt hij? Deze oplossing, dat bederf bestreden moet worden met bederf. De eisen van het staatsbelang zijn de enige, die de vorst zich voor ogen moet stellen, en aan die eisen moet hij blind en in volle consequentie gehoorzamen. Zedelijke beginselen, zo schrijft Machiavelli, mogen op zichzelf goed zijn, maar wanneer het staatsbestel het noodzakelijk maakt, dat zij opzij gezet worden, dan dienen zij te worden verwijderd. De vorst mag zich volgens hem door niets en niemand laten weerhouden om, op welke wijze ook, veiligheid en rust voor de staat te verwerven. Te midden van slechte mensen, aldus Machiavelli, moet een louter goed mens te gronde gaan. Daarom moet de vorst leren, niet-goed te zijn. Hij moet bijvoorbeeld zijn woord kunnen verbreken. Zo alleen kan men grote dingen bereiken. Niet met het recht moet men strijden, houdt Ma chiavelli ons voor, maar met de macht en met het geweld, evenals de beesten het doen. /"\P DE BEESTEN heeft Machiavelli bij het schrijven van zijn boek goed acht gegeven. De vorst, schrijft hij, zal zowel het beest als de mens op de juiste wijze moeten kunnen „bespelen". De vorst moet vertrouwd zijn met het beest in de mens. Waarom predikt Machiavelli zo nadrukkelijk het kwade? Omdat hij 6lechts langs deze wyze voor de staat het goede denkt te bereiken. En dat goede wenst hij. hij wenst het onbeperkt, voor zijn land, dat hij nu ver scheurd ziet door onderlinge haat en nijd. Hier kan, meent hij, nog alleen maar baten het stelsel van een absolute staat die zichzelf tot wet is, het stelsel van een bar realisme en van een consequent opportunisme met het belang van de staat als enige en hoogste doel. j£_JET BEEST in de mens: wie moet daaraan niet denken als hij de wrange bijzonderheden leest, zoals ze ook in onze dagen hier en daar zo dui- ONTSLAG MET PENSIOEN OP 70-1ARIGE LEEFTIJD Tweede Kamer weinig enthousiast over hak-de-knoop-door-wetsontwerp (Van onze Parlementsredacteur) lat één van zyn figuren uit een ve Obscura opmerken, dat niemand zo oud wordt als een schoolmeester of een schipper. Schoolmeesters van de onschuldige asempies van de kin deren en schippers van weer en wind. Hij noemde echter niet de notarissen. Ook die worden echter oud: op 1 Januari 1953 hadden van de 850 nota rissen er 340 de zestig-jarige leeftijd overschreden. Het tweede punt was de invoering van een verplichte deelneming aan een onder ling pensioenfonds. Hiertegen waren de heren Lemaire (K.N.P.), en Oud (V.V.D.) te enenmale gekant De heer Lemaire, omdat de opzet hiervan niet strookt met de inzichten van de belanghebbenden. Deze waren Immers zelfstandig niet tot onderlinge overeenstemming gekomen en daarom had de bewindsman de knoop maar doorgehakt. Prof. Oud was falikant tegen, omdat hij het onjuist vond, dat de overheid zich ging bemoeien met een pensioenregeling voor een vrij beroep. Straks kunnen de artsen en de advocaten ook wel tot een pensioenregeling worden gedwongen, zo oordeelde hij. De andere sprekers dachten er anders over. Met de deelnemingsdwang gingen zij wel accoord, maar wat de uitvoering betreft waren er nog wel enige bezwaren, die met name bij de heren Roosjen (A.R.) Van Rijckevorsel (K.V.P.) pr toe leid den, dat zij zich hun stem nog voorbe hielden tot na het antwoord van de minister. Zo stelde mr Roosjen aan de orde de vraag, of de overheid een deel van de kosten van het pensioenfonds moet dra gen. De bewindsman heeft dit idee ver zich geworpen, maar niettemin leeft het voort. Hij vroeg zich voorts af, of de regeling wel voldoende financiële basis heeft, aangezien maar een kleine groep de kosten moet dragen. Hij was alles behalve enthousiast, omdat de Kamer probleem moet beslissen, waar de notarissen zelf een oplossing hadden kunnen en moeten brengen. Mr Roosjen had nog een spitsvondige vraag: de op richting van het pensioenfonds moet bij notariële stichtingsakte geschieden. Maar de wet op het notarisambt verbiedt een notaris, een akte te verlijden, die hem zelf voordcel brengt. Welke notaris kan kan de stichtingsakte voor zijn eigen pen sioenregeling passeren? Meer standplaatsen Ook de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) wilde zich zijn eindoordeel voorbehouden. In ander verband had hij de bewinds- reeds gevraagd, of hij de candidaat- notarissen meer kansen wilde geven door het aantal notarisstandplaatsen uit te breiden. Maar hij had het toch ook wel moeilijk met de verplichting, dat de can- didaat-notarissen moeten meebetalen in de zgn. back-service voor de notarissen, die gepensionneerd zullen worden, zonder dat zij, of zonder dat zij voldoende pre mie hebben betaald. Hij wilde, dat alleen de thans fungerende en de toekomstige notarissen aan deze back-service zouden meebetalen. Daartegenover zouden de notaristarieven best omhoog mogen. Van rijksbijdrage in de kosten wilde hij niets weten: dat zou de onafhankelijkheid het notariaat maar aantasten. De heer Roosjen (A.R.) herinnerde hier- v< zowel voor notarissen als voor candidaat- notarissen. Hildebrand heeft zeker geen reden kun nen vinden voor dit oud-worden en daar om de notarissen niet genoemd, zo m de mr Roosjen. Eigenlijk gaat het bij dit wetsontwerp dus om twee dingen: de invoering een leeftijdsgrens en het in het leven roepen van een pensioenvoorziening. Deze onderwerpen zijn aan elkaar gekoppeld, omdat naar de mening van minister Don ker het niet aangaat, een voor het leven benoemde notaris iets „af te nemen" der er wat tegenover te stellen. Hij ziet het dus als een min of meer sociale maat regel. De koppeling van deze onderwer pen was echter een vrijwel onoverkomen- lijk bezwaar voor de heren Lemairt (K.N.P.) en Oud (V.V.D.). Waarom zal straks blijken. Allereerst gaan wij spreken over het invoeren van een leeftijdsgrens. Men kan daarbij de vraag stellen: mag dit? Een notaris is voor zijn leven benoemd mag deze ambtsperiode nu, althans de zittende notarissen zo maar worden verkort? Alle sprekers, n.L de heren Roosjen (A.R.), Van Rijckevorsel (K.V.P.), Lemaire (K.N..P) en Oud (V.V.D.) en de dames jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) en Zeelenberg (P.v.d.A.) waren het er over eens, dat hiertegen geen staats rechtelijke bezwaren kunnen worden in gebracht. Alleen de heer Van der Feltz (C.H.) betreurde een en ander. De argu- Eelt gezwellen aan de grote teei. Een succesvol middeltje tegen eeltknobbels en eelt- gezwellen aan de teen is nu verkrijgbaar onder de naam DALET BALSEM. DALET BALSEM dringt diep in de huid door. ver licht de pijn op wonder bare wijze, heft de ont steking en opzwelling op. Zodoende kan de grote teen zijn normale vorm en stand hernemen. Vraag een tube DALET BALSEM aan Uw Apotheker of Drogist, verlaagde prijs 1.85. toen gisteren in de Tweede Kamer delijk naar voren komen? Nog altijd ligt het bederf op de straten en poogtaan de orde kwam het wetsontwerp, dat het de nonnen van het leven te ondermijnen. Zo is er overeenkomst met de dagen, waarin Machiavelli schreef aan zijn opzienbarend boek, een boek dat in later eeuw op zo veler gedachten- wereld een enorme invloed heeft gehad. Maar er is een belangrijk verschil. Want het heeft er alles van, dat in enze dagen en in het Italië van nu bedrog, anders dan in de dagen van Ma chiavelli, niet meer bestreden behoeft te worden met bedrog en misdaad met misdaad. Immers, wat thans in Italië gaande is, is een rechtsgeding en er is reden om de uitslag daarvan met vertrouwen tegemoet te zien. Tegenover geweld kon Machiavelli in zijn dagen nog niet anders pre diken dan geweld. Recht en macht waren bij hem nog gelijksoortig en het zal hem, de scherpe denker, niet zijn ontgaan, dat dit tegelijk voor het recht de dood betekende. Maar hij gaf hieraan toe, omdat hij ook dit on verbiddelijk zag als een eis, die de nood van zijn land stelde. 1" EZEN WIJ wat er bij dit proces aan zonde naar voren komt, dan kan het ons wél eens bang te moede worden. Alle neiging tot menselijke hoogmoed moet ons dan wel ontvallen. Maar een lichtpunt is er, een licht punt dat Machiavelli in zijn dagen tevergeefs heeft moeten zoeken: het lichtpunt, dat de staat, dat de overheid, tegen onrecht niet onrecht wil stellen, maar recht, en dat zij blijkt in te zien, hoe overeenkomstig haar hoge roeping zij rechtskrenking alleen maar kan opvangen door rechts herstel. de leeftijdsgrens voor notarissen op 70 jaar wil invoeren, met daaraan gekop peld een verplichte deelneming in een onderling pensioenfonds, dat zal gelden UW LAATSTE KANS Uw laatste kans om toch nog Net diploma H.B.S. A of B te behalen wordt U nu geboden door R.ES.A. Deze bekende schriftelijke cursus leidt reeds jaren op voor het staatsexamen H.B-S., dat blijkens Staatsblad 511, zozeer is verlicht, dat de bezwaren, die er wellicht waren aan te voeren tegen een Schriftelijke opleiding nu vrijwel zijn vervallen. Grijpt dus deze laatste kans en vraag nog heden een prospectus aan bij Resa- Hilversum. Dit adres is voldoende: Straatnaam en nummer zijn over bodig, daar Resa alom bekend is in Nederland- Spoedig wetsontwerp op cadeaustelsel Het wetsontwerp tot regeling van het cadeaustelsel zal binnenkort bij de Twee de Kamer worden ingediend Het heeft het departement van Economische Zaken reeds verlaten. Aan het wetsontwerp ligt ten grond slag de gedachte dat in dit opzidht zowel de centrale wetgever als publiekrechtelijke bedrijfsorganen een taak is weggelegd. Daarom behoeft van de regeling geen nadelige weerslag op het welslagen van de P.B.O. te worden gevreesd, zo heeft minister Zijlstra aan de Eerste Kamer meegedeeld. En nieuwe wettelijke regeling van uit verkoop en opruiming is in een verge vorderde staat van voorbereiding. Van de mogelijkheid tot het instellen van een koopavond is tot nu toe gebruik gemaakt in ruim 350 gemeenten, voor namelijk op het platteland. Krolopruiming en a-socialiteit, In Esplanade te Utrecht hield (het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw 2ijn ledenvergadering onder presi dium van de heer H. W. Bloemers, die de bijeenkomst opende. Het onderwerp, dat behandeld werd, betrof de vraag: „Welke moeilijkheden veroorzaken de maatschappelijk niet aangepaste gezinnen bij de huisvesting en wat is hieraan te doen?" Prof R. Hornstra uit Utrecht, ir Chr. J. Kluiters uit Maastricht, mej. Hubregt- se uit Amsterdam en verschillende andere sprekers hebben het onderwerp van alle zijden belicht en men kwam tot de con clusie, dat het noodzakelijk is om goede woningen te bouwen ter voorkoming van de koppeling krot en a-socialiteit. menten voor het stellen van een leeftijds grens worden gevormd door de sterke veroudering van het corps van notaris vooral ook de thans slechts langzaam mogelijke doorstroming, waar- indidaat-notarissen maar slecht aan bod komen. De wet voorziet voor het doen afvloeien in de notarissen boven 70 jaar ln een overgangstermijn van twee jaar. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) betwijfelde of deze termijn wel lang genoeg zou zijn. Prof. Lemaire (K.N.P.) dacht ook, dat een over gangstermijn van 6 k 8 jaar nodig zou zijn, terwijl prof. Oud (V.V.D.) zijn me ning concretiseerde in het volgende voor stel: ontsla de notarissen, die vóór 1 Jan. zijn geboren met ingang van 1 Jan. en ieder volgend jaar de notarissen de twee volgende jaarklassen. Op deze wijze zou op 1 Jan. 1962 de wet met betrekking tot het stellen van de leef tijdsgrens van 70 jaar normaal kunnen werken. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) dacht, dat de notariële weerstanden minder var financiële aard dan wel een psycholo gische aard waren. Deze weerstanden zouden goeddeels doorbroken kunnen worden, wanneer de notarissen, die het pensioen niet nodig hebben, zouden klaren, dat zij dit pensioen niet zullen aanvragen. Dan komt het met de back service ook gemakkelijker te liggen. Voorts vroeg zij ook een weduwnaars pensioen te regelen nu er gehuwde welijke notarissen zijn. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen be toogde, dat de vrijwilligheid altijd is af gestuit op de tegenstand van enkelingen daarom zag zij geen andere mogelijk- de dwin- heid dan het aanvaarden gende regeling. Er is door deskundigen lang over gedokterd. Hetgeen de minis ter heeft voorgesteld is niet ideaal, maar het schept de minste onrechtvaardig heden. Daarom wilde zij zich achter het wetsontwerp plaatsen. Haar fractiegenoot, de heer Van der Feltz, was nog minder enthousiast. Hij kon met een verplichte deelneming in het pensioenfonds slechts meegaan, wanneer de bewindsman bereid zou zijn het grote onrecht weg te nemen, dat de In functie zijnde notarissen nog een back-service 5,12 pet. voor anderen moeten be talen. Naar zijn opvatting zou de overheid hiervan op zijn minst een deel voor haar rekening moeten nemen. Minister Donker zal Dinsdag a.s. ant woorden. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerlc Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Grijpskerk (Gr.), G. J. J. Rensink te Dalen; te Kampen (vac. S. P. Nydam. toez.) A. H. Nijkairup te Bal- lum op Ameland; te Naarden (vac. G. W. v. Tridht, bijz. werkzaamheden: geest verzorging Vrijz. Herv.) H. Snoep. vic. te Don Haag, die dit beroep ook Vaticaan tegen schoolwet in Neder-Saksen Naar aanleiding van de thans in het land Neder-Saksen weer opgelaaide schoolstrijd heeft de apostolische nuntius in de bondsrepubliek, aartsbisschop dr Aloys Münch, te Bonn geïnterve nieerd. De nuntius heeft tegen de West- Duitse regering verklaarddat naar de edankt: voor Huizen. (N.-H.i, C. J mening van het Vaticaan de in Neder- d. Broek te Est-Meteren; voor Houten (U.) S. M. van Dieren te Ede. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Kalumazoo (USA) J. W. Kersten te Genemuiden. Kamper lector H. M. Mulder gaat promoveren Drs H. M. Mulder, lector in het klas siek Grieks, klassiek Latijn en Patrio- tisch Latijn aan de theologische hoge school der Geref. Kerken (Art. 31 K.O.i te Kampen en leraar aan het Geref. gym nasium te Groningen, zal Maandag te Groningen promoveren tot doctor in de letteren cn wijsbegeerte. Zijn dissertatie is getiteld „Publii Papinii Thebaidos liber secundus commentario exegitico aestheticoque instructus." De promotie zal in het Latijn worden gehouden. Pro motor is prof. dr P. J. Enk. Russische prof. Lysenko beledigd Aan de Russische geleerde V.S Dimi- trief. op wie reeds verscheidene malen critiek was geuit wegens vergissingen en tegen de staat gerichte practijken", de doctorsgraad ontnomen. Men acht deze maatregelen beledigend voor beroemde Russische professgr TrOfim Lysenko. de wetenschappelijke Grote Man van Malenkofs landbouwprogram ma. Prof. Lysenko had Dimitrief ver scheidene malen in bescherming geno men en hem „een man met zuiver a tenschappelijke kwaliteiten" genoemd- Ind. recht de lil Delft, E Marbus te Wassei Leiden. Ci A E dei laar, en J F X I Ijsbegeerte i heer H P M Goddijn te Lelden. Doet ex. ge neeskunde de dames C J Best—Bruinse te Rotterdam, E L de Jager te Leiden. I J Liems te Leiden. L L J StokhuyzenOchl- te Leiderdorp en de heren H M Gree" |g- - - te De, Ha. Saksen voorgestelde schoolwet in strijd met het in 1933 tussen het toenmalige Duitse Rijk en het Vaticaa ngesloten concordaat- inauguratie prof. dr s. r. de groot Op Vrijdag 2 April te klokke 4 uur hoopt prof. dr S R de Groot, benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der wis- en na tuurkunde. zijn. ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het auditorium der rijksuniversiteit te .Oeyen, Vcnlo. C e Voorburg. WAF 1 A Luif te Leiden. B v d Poll n J W Stoop te Oegstgeest. Wij zijn op weg naar het staatssocialisme Gerei. Maatschappelijk Verbond vergaderde te Amersfoort Onder leiding van de heer P. Groen uit Rotterdam, heeft het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond, waarvan de leden, zoals men weet, behoren tot de Geref. Kerken onderh. art. 31 k.o., in Amersfoort zijn eerste jaarvergadering. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, na de interne toestand deT organisatie en de verkrijging van de Koninklijke goed keuring te hebben vermeld, gewezen op het steecLs toenemend staatsdirigisme, waardoor men op weg is naar het staats socialisme Spr. betreurde het, dat hier tegen in Prot. Ghr. kring zo weinig pro test wordt gehoord Nadat het Verbond van Geref. Werk gevers en het Verbond van Geref. Werk nemers afzonderlijk hadden vergaderd, werden tot bestuursleden van het Ver bond1 herbenoemd de heren H. Maat te Laag Zuühem, D. Smilde te Heerenveen en W. Bruiius te Groningen. In de middagvergadering hield de heer J. H. Meijer een referaat over Enige economische en sociale Aspecten van de de heren HGreébe I Belastingheffing. Ds J Rijneveld uit Spakenburg sprak een slotwoord. Den Haag. Den Haag en J G de Jong te Scheveningen hr W H de Savornin Lohman te Leiden. GRONINGEN, 26 Maart. Geslaagd voor irtsex. Ie ged. mej. JAM Piers, Groningen. 3 C H Meijer. Haren (Gr.). Bevorderd tot rts, mej. A R Knol, Sleen. Het lied der aetherqolven Hilversr 8.18 Gran gebaande leven", caus. 9.45 Met en zonder omslag 10.10 Gram. 10.40 „Bij 9tukjes en beetjes", een- acter 11.15 Nederl. muz. AVRO: 12.00 Sport- solegel 12.05 Dansmuz. 12.35 Even afrekenen. Heren! 12.45 Lichte muz. 1.00 Nieuws 1.05 Meded 1.10 De BB spreekt 1.20 Gram. 1.30 Lichte muz. 2.00 Boekbespr. 2.20 Mannen koren 3.40 „De strijd om Troje". hoorsp. 4.05 Orgelconc. 4.30 Sportrevue. VARA; 5 00 Strijksext. 5.30 V. d. jeugd 5.50 Sportjourn. 6.15 Nieuws en sportultsl VPRO: 6.30 Korte Kerkdienst IKOR: 7.00 Kinderdicnst 7.35 Gesprekken om de Bijbel AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Omr. ork. en soliste 9.00 Cabaret 9.40 Meded. 9 45 Puzzle-Parade 10.45 Radiojourn U00 Nieuws 11.15—12 00 Gevar. muz. soliste 10.00 Gerefoi de kerkdienst 11,30 Gram. 1-1.45 Alt en orgel KRO; 12J5 Gram. 12.20 Apologie 12 40 Ham mondorgel en piano 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Lichte muz. 1.40 Boekbespr. 1.55 2.00 V. d. jeugd 2.30 Viool progr. 11.OP Nieuws 11.15 Pianospel 11.30 Muz. caus. 11.45 Voordr. 12.15 Gram 12 56— 1 00 Nieuws. Lichte muz. 12.30 Weerber, 12.34 Lichte muz. 1.00 Nieuws 1.15 Gram 1.30 V d. sold. 2.00 en 3.30 Gram. 4.00 Voetbalrep. 4 45 Gram. 5.00 Planorecital 5.40 Gram. 5.45 Sportultsl. i 6 00 Gram. 6.15 Orgel nauuur 7.0Ö Nieuws 7.30 Gevar. .30 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Verz I ~en 1.00 Nieuws 11.05—12.00 Da - - Koreavrijwilligers op thuisreis Sinds 21 Maart is een groep militairen van het Nederlands detachement Verenig de Naties, hoofdzakelijk samengesteld uit vrijwilligers die op 11 Maart en 4 April 1953 naar Korea vertrokken, op thuisreis naar Nederland. Het detachement, dat onder commando staat van de kapitein H. M. A. Teuwisse uit Maastricht, zal onvoorziene om standigheden voorbehouden omstreeks 22 April in Marseille aankomen. Vandaar keren de militairen per trein naar Ne derland terug. Stroop- en verfbad op dijk in Zaandam koren en solist. 4.45 Gram 5.00. Nieuws 5.05 en 5.45 Gram. 7.30 Nieuws'8.00 Gevar. m 8.50 Gram. 9.00 Waals progr. 10.00 Nlei nellngen min. Nlcu Engelse les v begin- clmbel 2. 3.20 Kamerkooi bouwork. 4.10 Katholiek Thi 4.15 Sportrep. 4.30 Vespers II 3.00 Rondetafelgesprek soliste 9.45 „Waar hel 10.30 Gram. 10.35 Act. en liturg, kalender 11.00 R; 5.00 Oecu- Avónddiens! aieuws 7.05 Gram Kerkhervormers" 8 00 Gram. 8 25 D( .muz. 9.15 Musette ik dèt ge- Nleuws 7.15 Caus. 7.30 Concertork. en sol. 8.15 Blaas-ens. 8,43 Kerkdienst 9 25 Llef- dadlgheldsoprpep^ 9.30 Hoorsp. 10.00 Nieuws piar Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Have a Go 12,30 Kerkdienst 1.00 Verz.prögr. 2.15 Gevar. muz. 2.45 Gevar. progr. 3.15 Dansork. 4.00 Hoorsp. 4.30 Klankb. 5.00 „Capital Fare" 5.30 Zang en gitaar 6,00 Hoorsp. 7.00 Hoorsp. m. muz. 7.30 Gevar. progr. 8.00 Nieuws 8.30 Gevar. muz. 9.30 Samenzang 10.00 Gevar. Rijksgraan verduisterd: 20 mnd. geëist Twintig maanden gevangenisstraf is gis teren voor de Utrechtse rechtbank geëist tegen de 34-jarige graanhandelaar A. W. R. te Rhenen wegens verduistering van 217 ton sojaschroot en 181 ton Australiache gerat ten nadele van de staat. De ver dachte was aangesteld als opslaghouder voor het aankoopbureau voor graan en •kkerproducten van depóts te Culemborg en Rhenen. Omdat de zaken slecht gingen en hij gebrek had aan kapitaal, ging hij er in 1952 toe over herhaaldelijk hoeveel heden van bovenvermelde producten te verkopen. In totatl ontving hij ln de Ja ren 1952—1953 175.000 gulden die hij ge bruikte voor het delgen van schulden. Door ongelukkige speculaties ln gerst bad hij een belangrijke eoro verloren. De officier van Justitie hield bi] zijn •ts rekening met het fait dat verdachte geen persoonlijk voordeel van het misdrijf heeft genoten. Uitspraak op 9 April aj: 38. „Ik zeg het misschien nodeloos ingewikkeld. Ik zal het duidelijker maken. Het is duidelijk, dat het meisje je aardig vindt, Casey. Zoek haar gezelschap en tracht haar vertrouwen te winnen. Dat moet je toch niet moeilijk vallen." Driscoll glimlachte. „En als je haar vertrouwen hebt gewonnen, vraag haar dan naar haar lieve oude papa. Zoek uit, wat zij van dat briefje weet. en doe het vlug, Casey." „En wat dan?" „Dan tippel je hierheen en vertelt mij, wat je ontdekt hebt. Dit geval heeft ons al maanden zorg gebaard, Casey. We hebben al geruchten erover vernomen uit onze eigen inlichtingenbron nen. Wij moeten dit tot elke prijs te weten ko men, als we kunnen, en jij bent onze enige hoop. Ik zou wel naar Wu Lai-fu toegaan, maar als hij teveel weet, keert hij zich misschien van me af." Ik worstelde met mijn gedachten en vroeg: „Is dat bericht zo gewichtig?" Hij maakte een ongeduldig gebaar „Het is veel gewichtiger dan jij of ik of de een of andere Russische juffrouw." Hij haalde een portefeuille uit zijn zak en wierp vijfhon derd dollar in Chinees bankpapier op tafel. „Hier dat is voor je onkosten. Vooruit!" Ik keek van het geld op tafel naar Driscoll. wiens gelaat in de bekende plooien van dienst en plicht was getrokken; en ik las erin als in een spiegel, want zijn mening over mij stond in zijn ogen geschreven. Dat hij mij tot zó iets in staat achtte, griefde mij het meest; en toch moet hij er zijn reden voor gehad hebben, want Dris coll was geen dwaas. Hij baseerde zijn verzoek toehappen. Ik herinner mij nog iedere bijzonder heid van die smakeloze zitkamer het etiket op de whiskeyfles, het lege glas, de sigaretten eindjes op de asbak, een kanten sjaal op de rom melige divan en Driscolls witte uniformpet op tafel. „Goed", zei ik, „ik zal proberen je dat bericht te bezorgen. "Ik zag Driscoll met geveinsde hartelijkheid glimlachen. „Goed zo!" zei hij, doch meteen ver dween het lachje van zijn gelaat. Ik trad nader en hij moet iets op mijn gezicht gelezen hebben. „Maar niet op die manier", zei ik. „Luister naar me, Driscoll, nu ben ik aan het woord. Ik kwam vrijwillig om je iéts te vertellen, en als DE JACHT NAAR HET marine-document Kort os eerste Wereldoorlog 1914—18 antwoord doe je mij een voorstel, dat mij niet oevalt Je kent dat meisje niet." Eerst toen ik die woorden uitsprak begreep ik, waarom ik zo woed'end was. Het was niet om mezelf, maar om haar. „Wacht even!" Jim Driscoll werd rood. „Je begrijpt de zaak niet." „Nee, en ik wil die ook niet begrijpen. Je mag dan een officier zijn. maar je bent alleen een heer uit hoofde van je benoeming. Als dat briefje be staat, zal ik op mijn eigen manier proberen om het te vinden, en als ik het vind. kun je het krijgen Driscoll... Dat meisje is tienmaal meer waard dan jij, Driscoll. Zij heeft mijn leven ge red. Je zult geen vinger naar haar uitsteken." Bijna werktuigelijk bracht ik mijn vijf vin gers stevig in aanraking met zijn gezicht. Vreemd hoe een dergelijke handeling soms de spanning kan breken. Het had in het minst niet in mijn bedoeling gelegen zo iets te doen en ik handel de geheel onbewust. Achterna was ik, geloof ik, nog verbaasder dan Jim Driscoll. Zijn lippen vertrokken tot een stomme grijns. „Wij kunnen het hier niet uitvechten", zei hij; „dat zul-je wel weten. Wij moeten wachten tot dit achter de rug is, Casey. Ik heb je al gezegd dat het hier niet om jou of mij gaat zo als je hieruit misschien kunt opmaken." In zekere zin had hij gelijk. Ik bewonderde Driscoll zelfs om zijn zelfbeheersing. „Maar niettemin blijf ik bij mijn mening", antwoordde ik, „en het is beter dat je die weet." „Je bent duidelijk genoeg geweest", gromde Driscoll. „Dat hoop ik", was mijn antwoord. Ijc weet niet waartoe dit alles geleid zou heb ben, maar gelukkig werd er op dat ogenblik op de deur geklopt en Driscoll vergat zijn woede. „Daar heb je Wu", fluisterde hij. „Kalmeer en houd je gedekt." Hij opende de gangdeur. Het was inderdaad meneer Wu. Hij droeg nog steeds zijn zwartzij den kleed, hield een bruine vilthoed in de hand en boog diep. „De eer is zo groot, dat het mij vrees aan jaagt", verklaarde hij. ,,U hebt mij ontboden, commandant Driscoll?" Driscoll knikte. „Hebt u er bezwaar tegen, dat wij de verdere beleefdheidsformules overslaan?", vroeg hij. „En meteen ter zake komen?" Meneer Wu legde zijn hoed op tafel stak de handen in de mouwen en knikte. „Als u geen waarde hecht aan de vormen, behoeven wij die niet te volgen. Ik kan even zakelijk zijn als gij. U hebt uw landgenoot dus gesproken"; hij wierp een peinzende blik op mij. „Dat is uitstekend. Ik dacht wel, dat hij naar u toe zou gaan." Ook Spierpijn -7*1 .Tl Voor de oude dag 10,05 Morgenwijding VARA; 10.20 Gram. 10 35 V. d. zieken 11.40 Voordr. 12.00 Gram. 12.07 Accordeonork. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12 38 Accordeonork. 1.00 Nieuws 1.15 progr, i Grar 6.00""Nieuws 6.20 Gram^S Pari overz. 7.00 V. d. jeugd 7.10 Muzikale kanttekeningen 8.25 Volkszang 7.45 Regerlngsuitz.: Land- bouwrubr. 8.00 Nieuws 8.05 Act 8.10 „In Holland staat een huia" 8,40 Aëtherforum 9.20 Dansmuz. 9.50 „Het vijfde Middenstands, congres v. d. P.v.d.A. te Utrecht", toespr. 10.05 Radio Philharm. ork. en solist 11.00 Nieuws 11.15 rgelspel 11.35—12.00 Gram. de dag 8.00 Niéuws 8.15 Sportultsl 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram 11.15 Gevar. muz. 12 25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en meded. 12.33 Orgelconc. 12.59 Klokgelui "..15 Marinierskapel 2.00 School- 1.00 Nlei radio 2.30 Gram. v. a. vrouw j.io «jram. 3.38 Zang, piano en voordr. 4.00 Bijbellezing 4 30 Planorecital 5.00 V. d. kleuters 5,15 Gram. 5.30 V d Jeugd 5.45 Regeringsuitz.: „Rijksdelen Overzee": Ir J. Fokklnga „In drukken van het bos ln Nieuw Guinea" 6.00 Gcmcnffd koor 6 20 Sport 6.30 Vocaal ens. Gram. 11.30—12.00 Ider Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Gram. 12.4 Voordr. 1.00 Hoorsp. 1 20 Gevar. progr. 1.5 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Gevar. progr. 3.1 -"I Dansmuz. 6.00 V d. k 7.25 Spoi •t 9.30 Gevar. 10.15 Hoorsp. 11.45 Pari. progr. 10.00 Niet 12.00—12.03 Nlei: 1.15 Orgelspel 1.45 Concert 2.45 V. d. kleuters 3 00 V. d. vrouw. 4.00 Amus. muz. 4.45 Dans- iriuz 5.15 Mrs Dalc's Dagb. 5.30 Hoorsp. 7.00 7 15 Vragenbeantw. 7.45 Hoorsp. 8.00 --- - :t 8 30 Gevar. muz. 9.30 10 30 Gram. 11.00 Nieuws 1.45'Gevar muz. 12.05 Voordr uz 12.56—1.00 Nieuws. )0 Nieuws 5.10 Lichte 6 15 Volkslledei 6.30 V. d. sold. 7.00 N; .25 Fin. kron. 7.40 Gram 8,00 Koorzang 9.15 Concert 10.00 Nieuws 10.15 ongeveer 15 ton goederen ge laden trailer van het expeditiebedrijf Res 1 Nova te Groningen is gistermiddag gp- j kanteld en in de ónderdijk van de Wc-str I zanerdijk te Zaandam gevallen. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. De lading, o.a. bestaande uit stroop, verf, stijfsel en linoleum, viel uit de auto. ,De ravage werd nog erger toen vaten met stroop en verf opensprongen .en de in houd met liters tegelijk na&r buiten stroomde. Edenaren kiezen zeil Heidekoningin Na de statenverkiezingen op 21 April wacht de Edenaren nog een tweede gang naar de stembus. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer wil dit jaar namelijk de keuze van de Heidekoningin overlaten aan de burgerij. Het zal een volkomen vrije stemming zijn zonder candida- ten, zodat iedereen de dame kan voordragen, die hij het meest geschikt acht voor de zware taak. Zij, die de meeste stemmen op zich verenigt, wordt dan plechtig uitgeroepen tot H.M. Calluna. Het Is de bedoeling de vorstin der helde op 8, 9 en 10 Juli een bezoek te laten brengen aan Amsterdam, Rot terdam en Den Haag als ambassadrice van Ede. Ook is thans definitief besloten alle andere Koninginnendie in den lande feesten opluisteren, uit te no digen tijdens de heideweek een be zoek aan Ede te brengen. Tweede Kamer nam tal van wetsontwerpen aan (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder debat goedgekeurd de Garantie- wet leningen bijzonder nijverheidsonder wijs (tot een maximum van 275 mil- lioen. Ook ging de Kamer accoord met het beschikbaarstellen van een bedrag van ƒ900.340 op dfe begroting-1953 van het depatement van O. K en W. voor het voortzetten van televisie-uitzendin gen. Bij de behandeling van het wetsont werp tot goedkeuring van het Verdirag van Parijs tot oprichting van een Euro pese Organisatie voor kernphysisch dat ihet hier niet alleen gaat om zuiver wetenschappelijk onderzoek, maar ook om oorlogsvoorbereidingen, te meer waar West-Duitsland meedoet, waarom zijn fractie moeilijk zou kunnen voorstem men. Het wetsontwerp werd zihst. aan genomen, met de C.P.N. tegen. Onder de hamer ging voorts door een wetsontwerp tot het beschikbaar stellen van ƒ20 millioen uit de Marshall-hulp in het belang van de ontwikkeling van technische procédé's en apparaturen. Tenslotte verenigde de Kamer zich met een viertal wetsontwerpen tot natu ralisatie van in totaal 74 personen. Puzzle ook eens met ons mee Naamkaartje To Krops Nieuws. - VERE r.,vr12 00 Gram 1.00 Nieuws] Welk beroep heeft deze jongedame? d&.°SZ; 5 00 Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Planorecital 6.30 1 rammelaar. 2 agriel, Ur. te, 3 mier. Chansons 7.15 Gram. 7.30 Nieuws 8.30 Gram. eigen, 4 por, eg, mild, 5 ork. lap, die. 6 40 Kamerork. en solist 10.00 Nieuws 10.55 keer Ra> karot Ne< fe g - Idcm kan, 9 regelmaat. BBC. uitzending voor NederlandJ3.06—8.13 Verticaal: 1 rampokker, 2 agio, re, ale, m*10 00—10 30*nm Niéuws Bezien swaa'" 3 mi' «ker. P.G, 4 merel. rose. 5 elegant, dighei'd v' d. week. Engelse les v. gevorder- i el. 6 luim, pan, N.M-, 7 arg, idee, ka, 8 den lop 224 m). 10.55—11 0! Brussel, i atelier, Aa, 9 rendement.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2