Groot moment voor de dienaren der kunst Waardering en critiek van Chr. Middenstandsbond Van gezondheidscentrum kan ieder gebruik maken TAXI van RIJN NIEUWE lEIDSCHE COUBANT ZATERDAG 27 HAART 1954 Opening Boekenweek (Vervolg van pag. 1) De aanvoer van koele en versterkende dranken ging met grote moeilijkheden gepaard. Voor de volgende auteurs was het juist toen een groot moment. Zij werden namelijk aan HM. de Koningin voorgesteld. Het waren: Pierre Dubois. M. Vasalis. Jac den Haan, Adriaan Mor- riën, Nes ter Gast. Ad. den Besten, Ellen Warmond, Remco Campert. Lucebert, Charles Boost. A Alberts. P, J. Veneman, J. W. Charles. Simon Carmiggelt, Jur- riaan Andriessen, Paul Steenbergen. Luc Lutz, Jan Retel en Sonja Gaskell, de leidster van het ballet. Zoals U ziet: een hele verzameling dichters, denkers, schrij. vers, tekenaars, boekverkopers en andere werkers in het heerlijk ambacht, dat de literatuur is. Tot drie uur heeft het feest geduurd. De leerlingen der Vrije Academie wa ren tot vijf uur in de ochtend bezig, om de laatste sporen van dit feest uit te wissen. De herinnering aan een groots, gezellig feest blijft! Het programma zelf Onze Kunstredacteur tekent bij deze avond het volgende aan. Het artistieke deel van het programma ter gelegenheid van de Boekenweek werd verzorgd door het Ballet-Recital o.l.v. Soma Gaskell en door leden van de Haagsche Comedie en het Residentie Orkest. Wat bij het ballet speciaal de aandacht vroeg, was „Het ballet van de lezer", een uitstekende vondst van dr Jan Hulsker. Een ontstaan tijdens de oorlog in 1918. Paul Steenbergen deed als verteller uiterst knan werk. evenals de spelers Jan Retel en Luc Lutz en de danseres Louki van Oven. De leden van het Residentie Or kest werden, in het boekenballet. kundig "eleid door Jurriaan Andriessen. Artis tiek was het dus een avond, die wel op een behoorlijk plan stond. Corn. Basoski. Visserijgolfjes .en de schrijver Ed. Hoor-nik (midden) gaf onomwonden zijn mening over de wijze, waarop Paul Steenbergen (rechts) de vertellersrol had vervuld in Strawinsky's „Geschiedenis van een soldaat". De echtgenote van Paul Steenbergen, Myra Ward (links) had natuurlijk hierover haar eigen mening. ....iets waarop de schrijvers ,(v.l.n.r.) Jac. Bloem, Hans Mar tin en A. Roland Holst al zelf hadden gezorgd en als goede ca valiers ook de zorg op zich na men voor de Haagse beeldhou- weres Corinne Franzen-Heslenfeld. evenals de auteur D. v. d. Stoep (midden), die zoveel met zijn collega-schrijver P. J. Ris- seeuw (links) had gedisctissi- eerd, dat onze kunstredacteur (rechts) het nodig vond even een drankje voor hem klaar te maken. die zich verveelt, raakt bij het lezen z in de ban van de romanfiguren, dat hij deze beurtelings voor zich ziet optreden en door dde figuren leert hij het leven wat blijmoediger aanvaarden. De muziek die Jurriaan Andriessen hierbij schreef, was zuiver illustratief en dus functioneel. Het was echt muziek om hét spel, zonder enige pretentie, maar toch soms zeer knap en met geestige in vallen, Het Ballet-Recital heeft er een zeer vermakelijke voorstelling van gege ven, waarbij wel niet alles ballet was, maar toch met een verrassende choreo grafie. Speciaal noemen we hier Conrad v d. Weetering als lezer en Marianne Hilarides als „de duistere drang". De cos- tuums waren geniaal van ontwerp, wpar- voor de jonge kunstenares Noni Lioht- veld verantwoordelijk was. Ter opening van het programma werd „Les Sylphides" op muziek van Chopin gedanst, volkomen tegen de muziek in. te traag en zonder expressie. Het ballet „Rhythme en Klank" op het Allegro Barbaro van Bartok was sterker en met sten. De pianobegeleiding van Peter Res- ter was beneden de maat. Na de pauze ging „De geschiedenis van de soldaat" van Igor Strawinsky. eén oude Russische legende, waarbij de mu ziek eigenlijk geen functie meer heeft „Gestunt" ter wille van meisje Militaire piloten vlogen te laag Krijgsraad legde detentie op Voor de krijgsraad te velde-Oost te Arnhem hebben Vrijdag twee zaken ge diend tegen vliegers, die te laag zouden hebben gevlogen Als eerste stond terecht de beroeps eerste luitenant J. B. van de vliegbasis Leeuwarden, die tijdens een verkennings vlucht op 1 September j.l. met zijn Glos- ter-Meteor-trainer op circa 30 meter hoogte over het dorp Noordbroek vloog, waardoor de inwoners angstig waren ge worden. Er werd tegen hem een militaire hechtenis van 6 weken, waarvan 4 voor waardelijk, en f 600 boete geëist. Beklaag de was overigens reeds gestraft, doordat hij sinds October niet meer heeft mogen vliegen en ook geldelijk een vrij aanzien lijk bedrag heeft gederfd De mede-inzittende reserve-sergeant vlieger H. had het „grapje" enkele dagen later in de omgeving van Hoogeveen uit gehaald. eveneens met een Gloster-straal jager Op een hoogte van ongeveer 100 meter was hij over een gehucht gevlogen, waarbij hij tevens een kunstvlucht had uitgevoerd, dit alles ter wille van zijn meisje, dat er woonde Tegen hem luidde de eis 4 weken voor waardelijk en een geldboete van f 300. H. is reeds geschorst als vlieger en uit de officiersopleiding gezet. De krijgsraad veroordeelde tenslotte de eerste luitenant B. tot een militaire de tentie van 6 weken, waarvan drie weken voorwaardelijk, en de res. sergeant-vlie ger H, tot een militaire detentie van 4 weken voorwaardelijk. Hoger beroep inzake Barkey Het parket van het landgerecht te Djakarta zal hoger beroep aantekenen tegen het vonnis, dat rechter Lim heeft uitgesproken tegen de heer Barkey. een Nederlander, die 18 Maart j.l tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij 49 patronen in zijn bezit had. Brief over regeringsnota Eigen karakter van de middenstand moet basis zijn voor beleid (Van onze sociale redacteur) TVTIJ GEVEN er de voorkeur aan, de middenstandsproblemen te benade- ren van uit de eigen structuur van de middenstandsondèrneming on daaruit de nodige conclusies voor het beleid te trekken, onafhankelijk van de gevoerde of te voeren politiek in andere sectoren van het bedrijfsleven. Van dit zeer juiste uitgangspunt gaat de Christelijke Middenstandsbond uit in een zeer uitvoerige brief, die hij gisteren aan de leden der Tweede Kamer heeft aangeboden ter aanvulling van het discussiemateriaal, dat de Middenstandsnota bevat. Naast die vestigingswetgeving cre-dietregeling wil de CMB een derde pijler onder het middenstandsbeleid van de Overheid gesteld zien: de vorming van rechtsregels voor de mededinging. Daarnaast komen dan maatregelen op fiscaal en sociaal terrein, doöh het mid- denslamdsbeleid te dezen moet meer ge zien worden als een aanpassen van alge mene regels op middenstand en midden standsonderneming. Wat het vestigingsbeleid aangaat, be- twljflt de CMB of het opnemer, van een andere branche in een bestaande zaak, oök aangeduid als branchevermen/ging, over de gehele linie wenselijk moet wor den geacht. Minister Zijlstra: Binnenlandse V.V.V. blijft particulier Minister Zijlstra is van oordeel dat de bevordering van het vreemdelingenver keer, voor zo ver het de binnenlandse organisatie betreft, dient te worden over gelaten aan het particulier initiatief. Over de benoeming van een directeur- generaal voor het vreemdelingenverkeer wenst de minister zich echter nog nie: uit te spreken. Zoal6 men weet. wordt deze benoeming voorgesteld in het rap port der commissie-Hirsohfeld Aange- het bestuur van de ANW binnen afzienbare tijd zijn standpunt over dit rapport aan de regering zal meedelen vindt de minister het minder juist, thans nader daarop in te gaan, zo heeft hij de Eerste Kamer meegedeeld. Komsomol tegen bijgeloof en jeugdbaldadigheid De Sowjet-jeugdorganisatie Komsomol heeft een resolutie aangenomen, waarin opgeroepen wordt „de slechte invloeden, zoals religieus bijgeloof' te bestrijden ooraan te gaan in de strijd tegen de baldadigheid onder de jeugd. Wat het onderwijs betreft wordt gepleit voor een modern opgezet handelsexamen waarin met name aandacht besteed wordt aan bedrijfsadministratie. kostprijscal culatie en doelmatige bedrijfsvoering. De vakexamens kunnen dan letten op toe passing op de branche. De CMB komt er tegen op. dat thans 16 jaar na de inwerkingtreding der Vestigingwet het aantal ministeriële klaringen, voor vakbekwaamheid, ter vervanging van het diploma nog steeds groeiend is. Breedvoerig pleit de CMB voor treffen van rechtsregels voor de mede dinging. Ernstig komt de CMB op tegen suggesties tot wijziging van de Winkel- sluit inigswet met betrekking tot de Zon- dagssluitirug. In een paragraaf over sociale zekerheid handihaafd de CMB zijn bekende stand punt, om niet aan te dringen op het tref fen van sociale voorzieningen voor de middenstand. Ernstig bezwaar wordt in dit verband geopperd tegen het advies van de SER inzake de ouderdomsverzeke- ring. Ten aanzien van het fiscale beleid wordt te weinig rekening gehouden met de structuur van het middenstandsbedrijf. dat zich kenmerkt door een zeeT nauwe relatie tussen onderneming en onderne mer De brief van de CMB vraagt ten slotte om door verruiming van de eredietmogeliikheder, vestiging van mid denstand sbedr ij ven in nieuwe wijken mogelijk te maken. Ook van Madurodam Bekroonde affiches Het Genootschap voor Reclame heeft, volgens uitspraak van een jury weer een zestal affiches bekroond. Uit 120 Inzendingen werden gekozen het affiche voor de huidige Jaarbeurs, Ned. Spoorwegen Madurodam van J. de üwerp Libra Studio, en dat van de Haan. ieder met 5 stemmen, alsmede de biljetten van de Bond Nederlandse Ar chitecten (ontwerper Otto Treumann), de Ver. Chem Ceta Bever (ontwer per W. J van Dulkenraad). van Witte- 's Modemagazijn N V. (ontwerper Jos Bunder en mej. G. Kuipers) en he; letterbiljet voor de Jaarbeurs (ontwerper H. Lieve!. Op het boekenfeest in Den Haag wilden minister Cals (midden) en zijn secretaris-generaal mr H. J. Reinink (rechts) iets meer weten van het boekenballet, waarvoor Jurriaan Andriessen (links) de muziek schreef Willem Ruys Woensdag verwacht Laatste leden militaire missie terug Het motorschip Willem Ruys. dat met 948 passagiers op thuisreis is uit Indo nesië. wordt in de vroege morgen Woensdag as te Rotterdam verwacht. De ontscheping der passagiers zal daar. voorziene omstandigheden voorbehouden, Woensdagmorgen om 8 uur aan de kade van de Koninklijke Rotterdamsohe Lloyd beginnen. Onder de 50 passagiers, die tevoren in Napels dëbarkeren. bevinden zich Sir John Nicoll, gouverneur van Singapore, ■met gevolg, en dr M. A. Lieftinck, direc teur van het Zoölogisch Museum in Bo- gor (Buitenzorg). Met de Willem Ruys keert voorts de laatste groep van leden der opgeheven Ned. Militaire Missie in Indonesië, be staande uit ongeveer 40 personen, naar ons land terug. Ned. schip overgedragen aan Britse reder Het grootste schip ooit op de werf De Noord N V. te Alblasserdam gebouwd, heeft gisteren zijn officiële proeftocht naar en op de Noordzee gehouden. Het is het 5986 b.r.t. metende motorvracht schip Crowborough Beacon, dat gisteren tevens werd overgenomen door de Me- domsley Steam Shipping Cy Ltd te Londen. Staking in New York Nw Amsterdam zonder sleepboothulp Het 36 667 ton metende passagiersschip Nieuw Amsterdam van de Holland Ame- rikalijn is gisteren zonder sleepboolihiuLp van de kade te Hoboken in de haven New York los gekomen, toen het een tocht van 42 dagen naar de Middel landse Zee vertrok. Later verleende sleepboten de Nieuw Amsterdam tie door de boeg van het passagiersschip stroomafwaarts te wenden. Vóór de Nieuw Amsterdam vertrok, lager, twee sleepboten bij het sahip klaar. Toen echter een vertegenwoordiger van de stakende vakbond van havenarbeiders, de F.L.A. adviseerde de Nieuw Amster dam niet te helpen, gaven zij aan dit advies gehoor. De sleepboten grepen later ln, daar het passagiersschip in moeilijk heden scheen te zijn geraakt door het getij en de krachtige wind De havenwerkers in# Baltimore en Bos ton hebben besloten, "vanaf heden han delsschepen, die deze havens aandoen wegens de staking van de New Yorkse lossers, niet meer te laden en te lossen. Rusland geeft schepen aan Amerika terug De Sowjet-Unie is er mee accoord ge gaan, aan de V.S. 38 kleine schepen terug te geven, die zij in de tweede wereld oorlog krachtens de leen- en pachtwet had ontvangen. Het betreft twaalf torpedoboten duikbootjagers, die in Mei en Juni tp Istanbul (Turkije) aan de V.S. rullen worden overgedragen. Nieuwe actie legen B.P.M. De vereniging van nationale vervoers maatschappijen in Zuid-Sumatra heeft bij de autoriteiten de eis Ingediend van nationalisatie der pontons van de BPM, die in Zuid-Sumatra veerdiensten onder houden, onder voorwendsel, dat de voort durende reparaties aan die pontons het verkeer belemmeren. Nieuwe arrestatie in Indonesië De politie te Medan heeft Woensdag de 44-jarige Nederlander, de heer F. W. Romswlnkel, vertegenwoordiger van de N.V. Muara. gearresteerd, benevens een werkloze Indonesiër. De bollenhandel Aanvoer minder; prijzen behoorlijk Men kan op de bollenveilingen nu toch goed zien dat het gladiolensetzoen op de laatste benen loopt. De aanvoer wordt iedere week kleiner. En daarmee krimpt ook de kooplustHoewel: de kwekers mogen vast niet klagen. Er werd voor twaalven voor Generaal Eisenhower nog f7,10 besteed, wat men moeilijk een beetje kan noemen cn f7.30 voor twaalven van Lilac Times is ook niet goedkoop. Trouwens men gooide ook Dr Fleming nog niet te grabbel: veertie nen draaiden voor f7.30 en twaalven voor f6,80 per 100. Spotlight noteerde voor veertienen f6,60 Veertienen voor Modern Times veranderden van eigenaar voor f 6.70 en 16,30. en van Mrs Mark's Memory voor f7,60 en f 6.80. Nieuw Europa draaide voor resp. f6,40 en f6,20. Mansoer v.erd verkocht voor f6.80 en f6.60. Picardy voor f6.40 en f6,terwijl Leeuwenhorst de Onbekend soort vis gevangen De trawler Johannes Polderman heeft eergisteren te IJmuidcn een totnutoe bekende vis aangevoerd. Men had daar nog nooit ïo'n dier gezien. De vis is on. geveer zo lang en breed als een kabel jauw, zo dik als een tong, heeft een paar grote ogen en is onder en boven eender gekleurd. Men was van plan de vis schenken aan Artis te Amsterdam VUf loggen het alleenrecht De trawlers lieten gisteren aan IJmuidense markt verstek gaan en loggers hadden dientengevolge het rijk alleen. De KW 95 marktte met 490 kisten haring van de Silverpitt en 400 stij' kabeljauwen, 180 ijskabeljauwen en kisten rond- en platvis. De VL 166 had 1000 kilo tongen, 45 kisten schol en wijting-plus 200 Ijskabeljauwen, 60 stij' en 200 kisten haring, terwijl de VL 85 voor 5 kisten tarbot en tong, 10 schol, 30 gul en kabeljauw, 250 haring en 100 stijve kabeljauwen zorgde. De SCH 135 was voorts present met in totaal 400 kis ten haring. 500 Ijskabeljauwen en stijve, terwijl de KW 138 met 60 tong, 70 schol en 30 diversen verscheen. Voorts was er wat kleine vaart. Haring niet opgehouden De haringprljs was dan wel niet er stevig: net even boven de opvangpriji. maar de pufschuit kreeg het bij deze vrij geringe aanvoer niet druk. Het grootste deel is verkocht voor f 10.50 tot f 11.—. Regels naar de Belg De regels stijve kabeljauwen gingen naar België en werden voor f 70 tot f 75 verkocht, de kisten deden van f 63 tot f 55. Engeland nam de grove schol traag af en beaalde voor de grote schol len niet meer dan f 12 per kist, terwijl de middelschol f 15 deed en er voor de zetschollen niet meer dan f 25 is betaald: oen zaten tussen de f 20 en de f 25 per kist Kleingoed naar binnen De schol twee bleef voor het binnen- nd over en werd met f 17 tot f 20 ge honoreerd. terwijl de drietjes het met f 15 tot f 12 moesten doen. De wijting bracht zelfs nog f 25 per kist op. TongprUsJos De laptongen gingen bU geringe aan- oer voor f 1.60 van de hand en de groot- middel deed tussen de f 140 en f 1.35. terwijl de halve pondjes verkocht zijn tegen de daalder per kilo. Eéntong werd betaald met f 1.45 tot f 1.55 en de slips gingen voor f 1.35 weg. Gelria vandaag De laatste der Mohikanen van deze week is de Gelria. die gisteren al binnen lag met zijn 360 kisten makreel. 200 ha ring. 100 gul en kool. 100 schelvis, wijting en 15 diversen met 75 stijve kabeljauwen Dagen en bedragen De SOH 135 maakte gisteren een mooi reisje met f 8150. de KW 95 deed f 6300 en de KW 138 f 4750. De kotter KW 189 deed f 590. Nieuws van en voor Katwijk Schaakvereniging Katwijk Uitslagen van onderlinge wedstrijden van de schaakvereniging Katwijk: Hoek Breukelman Edelingvan len 01; BarnhoirnKreft 10; Baai- bergen—van der Plas afg.; Lugthart— Scheps Vil Van Delft—De Mol afg.; HazenbroekKlinkenberg 01; De Jong Berkheij 01. Dokter en tandarts Voor zover het de patiënten betreft van de dokters J. Bergman en H. M. Hueting te Katwijk aan den Rijn en E. E. van der Laan te Rijnsburg. wordt de Zondagsdienst der huisartsen morgen waargenomen door dokter Hueting, Rijnstraat 33, tel.2102; de dienst der tandartsen wordt waargenomen door dokter J. H. Reynders, Kon. Wilhelmi straat 1, tel. 2012, spreekuur van 11.30 tot 12.30 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Pensioen De heer A. Hartkamp, incasseerder bij de gemeentebedrijven heeft vandaag een 34-jarige diensttijd de dienst met pensioen verlaten. Hedenmorgen werd officieel afscheid van hem genomen. Vrouwenbeweging In een gisteren gehouden vergadering werd besloten tot oprichting van afdeling van de Ned. Rooms Katholieke vrouwenbeweging. Tot bestuurslid wer den gekozen mevr. CaspersVan Beek. mevr. A. FennesOudshoorn. mevr. OostdamVesters. mevr. Van der Valk Lange en mej C. van Stijn. KATWIJK AAN ZEE Jaarverslag K.R.B. Maandagavond om 8 uur wordt de jaarvergadering gehouden van de Kat- wijkse Reddingsbrigade. Uit het jaarverslag, dat de leden werd toegezonden, vernemen we, dat op 1 Januari van dit jaar het aantal leden 605 bedroeg. Herinnerd wordt aan de stormramp van het vorige jaar, waar door vrijwel het gehele bezit ten prooi aan het watergeweld. In het bad seizoen 1953 was echter de K.R.B. op het strand, op het Zuiderstrand met een voor bet doel geschikt gemaakt reddingshuis- in de Noord met een directiekeet. De materialenschuur. die langs het ka naal achter Cleyn Duyn stond werd !n het afgelopen jaar op een geschiktere plaats gezet, nl. op het terrein van de rijwielstalling aan de overzijde van de uitwatering. Wat het strandweric betreft, wordt ge zegd. dat mede door het voortdurend toe van de wachten geen slachtoffers de zee waren te betreuren. Het voor het eerst gebruikte seinbord bleek niet te voldoen, doordat de kleurencom binatie vanuit zee niet duidelijk was te zien. Het aantal gevonden kinderen was: Zuidpost 161 en Noordpost 58. Eerste- hirlp-verlening gebeurde in resp. 360 en 234 gevallen. En bovendien werden on telbare kwallen.beten behandeld. De belangstelling voor de zwemopleL dingen stijigt ieder jaar. Voor het beha- ;an het diploma reddend-zwemmen Raad van Voorschoten De openbare zitting van de raad van gisteravond had een alleszins rustig verklop. Alleen de overeenkomst met gezondheidszorg met betrekking tot het in beheer exploitatie geven van het gezondheidscentrum gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie over een artikel uit die overeenkomst. f7.10 Drs Ey sink-Smeet s, die aanvankelijk in deze raadszitting als raadslid zou wor den beëdigd, was wegens verblijf bui tenlands niet aanwezig. De heer Mol wai eveneens afwezig. Nadat burgemeester Van der Hoeven zitting had geopend met het Ambt6- ïbed en de ingekomen stukken en notu- •n waren behandeld en vastgesteld, werd het eerste voorstel van B. en W. gaan tot aankoop van de woning Voorstraat 45 zii-st. aangenomen Hiermede is het laatste pand, nodig voor het sanerings-plan Bloklaan, eigendom van de gemeente Terwijl de beide wethouders zich verwijderden, werd het voorstel va voorzitter van het college, om Ged. Sta ten te adviseren het salaris van de beide wethouders te brengen op f 1500, zonder discussie en z.h.st. aangenomen. Het gevraagde crediet van f 9300 vooi mechanisatie van de bevolkingsadmini stratie, waarvoor in de vorige raadsver gadering reeds werd gediscussieerd cr welke zaak met name door de gemeente secretaris nog eens grondig werd bestu deerd, werd nu zfhst. verleend. De heer van Eist. die deze kwestie op de vórige vergadering had opgehouden, kon zich met de nu voorgestelde oplossing ver enigen. Wel wilde hij dat niet alleen de gemeente-secretarie van siallatie zou profiteren, maar dat ook aan de bevolking, desgewenst gegevens zouden worden verstrekt Als laatste voorstel kwam dan ter tafel de ingebruikneming van het gezond heidscentrum aan de stichting gezond heids-zorg. Het is nu dus zo. dat het nieuwe ge bouw van de gemeente is en dat gezond heidszorg (dit zijn de drie samenwerken de kruisverenigingen) de verantwoor delijkheid krijgt over het beheer en tic exploitatie van het centrum. Eventuele exploitatie-tekorten (die schat 5. 4 6000 gulden bedragen) zullen door de gemeente worden gedragen en eventuele overschotten vloeien in de ge meentekas. Een langdurige discussie ontspon zich ten aanzien van een bepaald artikel uit de exploitatie-overeenkomst Het resul taat was dat de redactie van dat artikel op voorstel van de heer Korthals, ge amendeerd door de heer Van Oosten, werd gewijzigd. Het ging er hier hoofdzakelijk om wie uiteindelijk had te beslissen over het al of niet toelaten van een eventuele w e vereniging die gebruik wil maken van het gebouw. Het is nu zo dat. indien door de stichting ten genoegen van B. en W. wordt aangetoond, dat bedoelde vereniging doelstellingen nastreeft dan 'el middelen bezigt, die als ongeoor loofd moeten worden beschouwd, toela- i ting kan worden geweigerd. Tenslotte is werd met er dan nog altijd een artikel ln de uitstekende notering Sneeuwprinses bleef graag f7,20 en f6,60 best betaald. Veertienen eenkomst, dat beroep op de raad Gold Dust wei-den afgedrukt op f6.40 gelijk maakt dit dan een laatste woord of daaromtrent en van Silhouet op f 6,80. kan spreken. f 6,80 In de discussie kwam ook nog naar n" voren, dat iedere ingezetene al of niet lid van een kruisvereniging van het Gezondheidscentrum gebruik kan maken. In de rondvraag brak de heer Van Oos- Voor veertienen van Pactoius besteed. Voor dezelfde maat riosa had men f6,75 over. Maria Goretti verkreeg zelfs nog f8.30 voor veertienen. Acca Laurentia bracht f 6,en f 5,80 op. Twaalven van Abu Hassan brachten pri- a prijzen op: ruim f8,— per 100. De aanvoer bestond voor een groot deel ,t overschotten van exporteure. die dus x>r hun restanten nog goede prijzen NOORDW11KERHOUT Zondagsdienst lans voor de pers die, speciaal dit keer, de stukken voor de raadsver gadering wel zéér laat in haar bezit kreeg. Dit is. aldus spr., niet bevorder lijk voor een goede en verantwoorde voorlichting. Ook de heer Van Eist sprak in deze geest De heer Korthals vestigde de aandacht op de moeilijkheid om het van de telefoonautomaat, maar dit vraagt een belangrijke uitgaaf, De heer Pels verzocht de volgende raadsvergadering nader ingelicht te worden over de stap pen, die het college heeft gedaan ter ver krijging van een groter bouwvolume. Prinses Wilhelmina in Voorscholen Gisteren was HJC.H. Prinses Wilhel- mina in Voorschoten. HKH. bracht een bezoek aan de heer P. Bodaan. oud-chef kok, die dienst heeft gedaan bij Koningin Emma, prinses Wilheimina en H.M. Ko ningin Juliana Zondagsdienst De Zondagsdiénst wordt waargenomen door dokter Swen. Wijkzuster is Zr van Dfiel van het Wit-Gele-kruis. Opbrengst De collecte, welke in de week van 1—6 Maart in onze gemeente werd gehouden ten bate van de Centrale voor practische hulp aan alleenstaanden, te Groesbeek, heeft opgebracht f 191.36. kan de animo nieit groot genoeg zijn. Per week namen gemiddeld 105 personen deel aan de zwemopleldlngen. Er is alle reden om aan te nemen, dat in de ko mende zomer ce nieuwe Zuiderpost er weer zal staan. Wat betreft de financiële toestand van de brigade gbeft het jaarverslag een eind cijfer van f 6971 aan. Contrlbutlën f 1895, subsidiën f 1310; uitgegeven werd voor nieuw reddinga-nateriaal f 506. verband middelen f 293. bezetting posten f 810, reserve-opbouw posten f 2961, alg. re serve f 278. Prijzenwedstrijden K.W.Z. Hieronder volgen de uitslagen van de tweede ronde van de prijzenwedstrijden van de damclub K.W.Z. Groep A: J. DubbelaarD. Barnhoorn 2—0. A. Herbert—D. Meijvogel 1—1, A. de ZeeuwA. Kuljt 02. W. Berkheij T. van Beelen 02, G van der BentP. v. Duljvenvoorden 02, C. van Beelen G. Pluimgraaff uitg„ P MeijvogelL. Brouwer 20. Groep B: A. van DuljvenbodeJac. v. Rijn 11. B, van Rijn—G. D. Buis 11, W. v. d. Holst—N. de Jong 0-2, W. v. d. PlasIJ de Wilt 02, R. Lageman Jac de Best 02, J, RuwaardChr. Heemskerk 20, A. v. Duijvenvoorden J. van der Plas D. 11. Paraat voor de zee Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor stuurman bij de zeevisse rij zijn geslaagd voor het tweede ge deelte van het examen, recht gevende om voor schipper te monsteren: Gerrit de Jong. stuurman van de KW 64. Arie van der Bent en Teunis van Duijn Pzn, van de KW 147 en Jacobus Messemaker Hzn van de KW 45. allen alhier. Voor het eerste gedeelte van dit exa men zijn geslaagd: Cornells Groen Jzn van de KW 170. alhier en Jan Bedijn van Noordwijk aan Zee. By de te 's-Gravenhage vanwege de afd. kusttelegrafie der P.T.T. gehouden examens voor radiotelegrafist is ge slaagd Jb. van Duyn Czn, schipper van de KW 53. Allen zijn opgeleid aan de visserU- school, alhier. De reddingsvletten Tussen het bestuur van de Noord-Zuid- Holl. Reddingmaatschappij en dat van de Katw. Reddingbrigade is een overeen komst getroffen, waarbij de N.Z.H.R.M. de twee reddingvletten van de K.R.B. in onderhoud zal nemen Na het badsei zoen 6taan de vletten dan ter beschik king van de reddingmaatschappij. Spreekbeurt Dinsdagavond half acht spreekt voor de Geref. Gemeente (Remisestraat) ds De Wit van Leiden. Hoog en laag water Zondag 28 Maart; hoog water 8.58 en 21.44, laag water 4.13 en 16.52 uur. Maandag 29 Maart; hoog water 10.25 1 23.20, laag water 5.25 en 18.28 uur. (Advertentie). Primestraat 42 KatwtJk aan Zee Telefoon 2199 AUTO RIJSCHOOL LUXE VERHUUR BILLIJKE TARIBVEN Handelsinsliluut „Theoprac" Boekhouden, Talen, Typen, Middenst. diploma (Advertentie) KRAMERS' WOORDENBOEKEN FRANS 1196 blz. per deel 9.75 DUITS 1302 blz. per deel 9.75 ENGELS 1376 blz. per deel 9.75 NEDERLANDS 988 blz. per deel 8.75 Boekhandel A. v. d. Berg Tel. 2082 KATWIJK a/d RIJN Toch is het so! JACHT OP PKIEMGETAL (6) Met ijver, geduld en nauwkeurigheid hadden vele lexers zich tot voor kort roem kunnen verwerven. F.r bestond nl. een wiskundige sport, die we de Jacht op de priemgetallenzouden kunnen noemen, en waaraan het een ieder try stond deel te nemen. De mensen met '"j wiskundeknobbel hadden daarbij desondanks had ook de volslagen i achin leek e heeft bekende priemge- tal. Daar wordt sinds mensenhru- jaagd. Een opwin dende sport, want zodra iemand door lastig en tijdrn- priemgetil gezocht dat het bestaat. ondeelbare getallen De Franse wiskundig de eerste helft van de 17de eeuw leefde en van huis uit jurist was, schijnt een methode te hebben gekend, waardoor hv op betrekkelijk snelle uyzr kon uit- maken of een getal al dan niet ondeel. baar tvas. Althans, toen pater Mersenne eveneens een wiskundige van grote faam - hem eens vroeg naar de delers S598169, kreeg hij nog die- rd dat dit getal Ie priemgetallen zelfde dag i het product was v« 112303 en 898423. Mrr :elf u reeks 1 2147 483647 was. getal gebleven waarvan de ondeelbaar beid kan worden aangetoond. Nadien heeft nog een ander priem get al vele jaren lang als hoogste trnphee gegolden, ooit door een getallenjager buitge maakt, t.w. 2** I 2 305843 009213 693951. Een kapitale „eenenzestiger" dus, die tientallen jaren lang de naam droeg het grootst bekende priemgetal te zijn. Maar Lucas was in 1877 ten slotte nog gelukkiger met 21*7 1 170 J41183 460469 231731 687303 71S884 105727. Hoe ijverig de jacht op de priemgetallen ook werd voort- gezet, dit formi dabele getal van Lucas bleef de enkele jaren. Maar toen ging Miller te Cambridge de priemgetallen met een electronitehe rekenmachine te lijf en al* groot ste mammouth- getal, waarvan de ondeelbaarheid werd onderzocht. 127 2 uit de bus: 180 (2 l) f. Deze formule zal de meeire lezers wei nig zeggen, omdat hun de tijd en het geduld ontbreekt haar tol een getal uit te werken. Welnuna mtiverking krijgen we: 5 210644 015679 228794 325390 955853 335898 483908 056458 352183 851018 372555 735221. Dit is dus tot op heden het grootste priemgetal. Maar met die electronieche rekenma meer' eigenl^k mar^8heid V66r we dit spel vaarwel zeggen, mof.en f" u ^ter niet de formulas onthouden, waarmee men destijds ge tracht heeft priemgetallen op te spo- (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 13