Hoe Burgess en MacLean Engeland verlieten Per vliegtuig (en niet per boot) via Diisseldorf naar Praag Van Haarlem begin! de victorie van het orgel Van boeken en tijdschriften Kanker verminderd door beter eten en mondverzorging Probleem gerepatrieerden gaat mij ter harte nieuwe leidsche couhant 9 VRIJDAG 26 MAART 1954 Geholpen dooi Rode agenten TAE „SPECIAL BRANCH" van Scotland Yard is er eindelijk achter ge- komen, op welke wijze de vermiste diplomaten Guy Burgess en Donald Maclean als „Very Important Persons" (zeer belangrijke personen) wer kelijk Engeland hebben verlaten, op weg naar Oost-Europa. En deze wer kelijkheid is geheel afwijkend van het verhaal van hun vlucht, zoals dat tot nu toe was verspreid door handlangers van beide diplomaten. Deze com munistische handlangers legden een vals spoor via een andere route. Scotland Yard kreeg deze inlichtingen van een vroegere vooraanstaande com munist, die kort geleden met de partij heeft gebroken. Dit is de tekst van hetgeen deze ex- communist volgens de Britse „Sunday Dispatch" heeft verteld: Burgess en Mclean hebben Engeland niet verlaten door middel van de boot- dienst over het Kanaal, zoals tot nu toe werd aangenomen. Hun vertrek was reeds maanden van tevoren vastgesteld door de internationale communistische organisatie die ook voor een vals spoor zorgde, waardoor de indruk werd ge wekt dat de diplomaten via Southampton en St. Malo naar Parijs waren gereisd. MCLEAN EN ECHTGENOTE Verenigd in Praag. In plaats daarvan, aldus de ex- communist, verlieten zij Groot-Brit- tannië door de lucht. Zij passeerden de controle op het vliegveld als V(ery) l(mportant) P(ersons) met hulp van een commu nistische agent, die er voor zorgde, dat de aandacht niet op beide n nen zou vallen en dat er niemand zou ziin die het vertrek zou verder vertellen. Zij vlogen naar Diisseldorf in Duits land. Daar werden zU afgehaald door een communistisch agent, die hun enige dagen in huis nam, teneinde elk spoor uit te wissen. Daarna stapten de Britse dlnlomaten opnieuw in een vliegtuig en ditmaal ging het regelrecht naar Praag in communistisch Tsjeohoslowakije. Niet de eeiste maal vertrek In andere gevallen eveneens met succes is uitgevoerd. De aanwezigheid communisten en met de communis ten sympathiserenden op de vliegvelden maken dergelijke ontsnappingen vrij eenvoudig. De ex-communist vertelde, dat de twee mannen die vla Southampton het land erlieten, dubbelgangers van Burgess en Mclean waren. De bagage die aan boord het stoomschip „Falaise" werd ach tergelaten. was alleen bedoeld om het misverstand compleet te maken. naam van de functionaris op het vliegveld, die de vlucht van Burgess Mclean heeft mogelijk gemaakt, is f de Yard verstrekt. Mclean en Burgess, beiden voora staande functionarissen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dwenen in Mei 1951. Maandenlang trachtte de geheime dienst hun spoor te volgen, maar verder dan Parjjs kw men niet Bovendien dat weten wy was dit spoor vals. Eén van de vele theorieën die rondom dit 'geval zijn opgebouwd is. dat z(j het Kremlin helpen bij het bepalen van de politiek ten aanzien van het Westen. Dit ligt het meest voor de hand. want beide diplomaten waren by uitstek deskundig on het gebied van de buitenlandse poli tiek. Z»j namen op hun vlucht ook nog een aantal belangrijke documenten In de herfst van het vorig jaar dwenen mevrouw Mclean en haar kin deren plotseling in Zwitserland, waar zy „met vacantie" waren. Aangenomen wordt, dat zii, al dan niet vrijwillig, het Oosten zijn gebracht door commi tische agenten. Volgens onofficiële be richten leven de Mcleans thans in dorpje Kladno. ongeveer 20 km Praag. Weer een internationale wedstrijd en een prijsvraag (Van onze Kunstredacteur) Toen Mozart in 1766 even het orgel van Christiaan Müller in de Bavokerk te Haarlem bespeelde, noemde hij dit in strument „het mooiste ter wereld". De tienjarige knaap mag toen in z'n enthou siasme misschien iets te ver gegaan zijn. een feit is dat Haarlem trots kan zijn op dit historisch juweel op orgelgebied. Het gemeentebestuur van Haarlem beseft dit maar al te goed en organiseert dit jaar nu al voor de derde maal een interna tionaal orgelconcours in de Bavokerk. Dit concours bestaat elk jaar uit een improvisatiewedstrijd voor organisten on der de 35 jaar, een concert door de jury leden en een concert door het Noord hollands Philh. Orkest o.l.v. Toon Ver- hey met in het programma een nieuw werk voor orgel en orkest. Kon vorig Jaar de Zaandamse organist Piet Kee de improvisatieprijs (een zilve ren tulp) overnemen van de Weense or ganist Anton Heiller, dit jaar zal hij die wisselprijs hebben te verdedigen tegen Prof. dr G. Brillenburg Wurth:|het hoogste goed de vrijheid was. Dienst- Gestalten der Liefde. Uitgave J. bare arbeid was voor hen het verachte- £ok N,V' te KamPen- PrÜ3 lijkste, wat zij zich konden indenken; moeilijk te rijmen met zo iets begci 4.95. Prof. dr G. Brillenburg Wurth mag door theologisch Nederland wel in ere gehou den worden. Neen. niet om de man in de hoogte te steken of te vleien! Maar wel. omdat bij Kok in Kampen van zijn hand een zeer opmerkelijk boek verscheen: „Gestalten der Liefde", een boek. dat alle Christenen veel te zeggen heeft. In dit geschrift weegt de hoogleraar de onderscheidene vormen van liefde af tegen de boodschap der liefde, die het Evangelie ons predikt. Juist zij, die me nen dat van die Christelijke liefde en zo... wel te weten, zullen verrukt opkijken, want wat prof. Brillenburg Wurth brengt is zowel naar methode als naar uitkomst, splinternieuw. Sedert het existentialisme zijn intrede heeft gedaan in het moderne geestes leven zijn er voor de Bijbelse boodschap nieuwe vergezichten en mogelijkheden ge opend. De schrijver heeft hen alle kend en in zijn boek verwerkt er geeft aan zijn werk dat frisse, oi wachte karakter: dit maakt deze theolo gische studie zo actueel en van zo'n groot belang voor ieder, die leeft in deze mo derne tijd. Met name vier gedachtegangen trof fen ons bijzonder. Om u enige indruk te geven van de sfeer van dit boek, zullen wij trachten deze vier kort weer te geven naar de indruk, die zij op ons maakten. In de eerste plaats willen wij even stil staan bij schrijvers opmerking, dat de Christelijke liefde een gebod is. In het Evangelie geldt liefde als plicht. De Ro mantici in het begin der vorige eeuw worden hier als tegenpool genoemd. Dezen waren de mening toegedaan, dat liefdo een gevoel is en gevoelens laten zich niet commanderen. Zij treden spontaan op. „Sehnsucht" was hun wachtwoord, waar het de liefde gold. Dwepen, sm ten, verlangen... Deze liefde draagt mediterend karakter. Kierkegaard sprak hier van aestheticisme: het geliefde ob ject werd smachtend gadegeslagen bij voorkeur met de ogen van het gemoed of van de geest. Nog maar al te vaak wordt deze liefdesopvatting onder ons gehul digd. De Bijbel echter zegt hier lijnrecht tegen in: Gij zult liefhebben. Liefde is uw plicht. Wacht niet, totdat uw gevoel zo ver is. maar bemint hier en Maar niet alleen de Romantici, ook de volgelingen van Sigmund Freud komen hier met de Bijbel in botsing. Voor dezen toch is de liefde: drift. En ook de drif ten laten zich niet commanderen. Integen deel: zij drijven de mens voort. In het ka der van hun biologische wereldbeschou wing is er geen plaats voor 1 geen plaats voor het horen en gehoor zamen. Scherp is schrijvers critiek op de loer van Freud. maar raak In de tweede plaats: de Christelijke lief de Is een dienst. Als antipoden stelt de schrijver hier de oude Grieken, digs als de liefde. En ook de klas sieke Griek in ons is geneigd voor sla venarbeid de neus op te halen. Liefde en spel, liefde en vrije tijd zijn ook voor ons combinaties, die het beter doen, dan lief- in dienstbaarheid. Liefde is ook voor bij voorkeur een Zondagskind. Maar Bijbel zegt onverbiddelijk: liefde is dienst. Als derde gedachte willen wij deze naar ïren brengen, dat de Christelijke liefde geen voorkeur kent. De natuurlijke mens zoekt zich zijn liefdesobjecten met zorg uit. Zij moeten zijn liefde waard zijn. Liefde voor het ware, het goede, het schone is hier het hoge ideaal. Liefde voor het eigene, het eigen gezin, het eigen volk, het eigen ras, eest voor de hand liggende. Liefde het genotschenkende het meest voorkomende. Hiertegen in roept het Evangelie op tot een liefde voor de naaste zondei meer, voor de naaste, die op onze levens weg treedt zonder dat wij hem met zorg hebben uitgekozen. Dikwijls is dit een naaste, waar wij weinig eer aan kunnen behalen, die onze liefde eigenlijk ni< waard is, waar al onze goede zorgen aa verspild zijn. Maar dan staat daar hot woord der Schrift: het onedele heeft Hij uitverkoren. En wij begrijpen, dat wij niet verder hebben te vragen naar het doel, de zin of het nut van onze liefde, maar eenvoudig het gebod hebben te aan vaarden: gij zult uw naaste liefheb ben! Het resultaat zal wonderbaar zijn. want het is het gebod van die God, die Zelf de Liefde is. Ten vierde is daar schrijvers uit spraak. dat het begrip der Christelijke liefde in de theologie niet de aandacht heeft gekregen, die het krachtens zijn plaats in het Evangelie verdient. Met name in de Reformatorische theologie is de dogmatische bezinning op de liefde maar al te zeer schuilgegaan achter die op het geloof. Prof. Brillenburgs boek is een oproep om te komen tot een theologb der liefde. Juist in deze tijd, nu diversi wetenschappen de mens naar zijn wezer herontdekken, zich allerwegen anthropo- logisch oriënteren, is er aan zulk theologie grootc behoefte. Het is de dienste van prof. Brillenburg Wurth dit onderkend en in zijn boek aangetoond te hebben en onvervaard aan zo'n theologie begonnen te zijn. Naast deze waardering hebben wij uiteraard ook onze critiek, maar deze loopt er in laatste instantie op uit, dat wij dit bock graag tweemaal zo dik had den gezien, want het onderwerp Is bij lange na niet uitgeput. Wij hopen dan ook. dat prof. Brillenburg Wurth thans begonnen werk niet zal laten ten en dat zijn initiatief weerklank moge vinden in de theologie van onze tijd. F. H. G. dr Hans Haselböck uit Wenen, Ed' Peter uit Bern, G. C. M. Stoop uit Utrecht en vermoedelijk een Amerikaanse or nist. De jury bestaat uit twee blinde ganisten, nl. Gaston Litadze uit Parijs Helmut Walcha uit Frankfurt am M en Hendrik Andriessen uit Den Haag. Op Donderdag 8 Juli wordt de improvis wedstrijd gehouden, waarbij de deelne mers de opdracht krijgen op een uur het concert opgegeven thema (of thema's) een vrije improvisatie en een praeludium en fuga te improviseren. De juryleden spelen Vrijdag 9 Juli in de Bavokerk en wel Passacaglia van Bach door Gaston Lltaize, een Sonate en raalvoorspelen van Bach door Helmut Walcha en een improvisatie door Hendrik Andriessen. Voor het orkestconcert in de Gem. Con certzaal op Zaterdag 10 Juli is een prijs vraag uitgeschreven voor een orgelcom positie in de vorm van een praeludium en fuga met een speelduur van omstreeks a minuten. De ingezonden werken worden beoordeeld door Henk Badings, Albert de Klerk en M. Geerink Bakker. Deze jury kiest drie werken uit, die tij dens dit zaalconcert worden gespeeld door Albert de Klerk. Verder bestaat het programma voor deze avond uit „Concert -pour orgue et orchestre a cordes et timpane" van Pou- lenc (Albert de Klerk solist) en „Concerto Romano" van Alfredo Casella (Anton Heiller orgelsolist). In het kader van dit jaarlijkse orgelfeest in Haarlem geeft Anton Heiller op 7 Juli om 3 uur en op 13 Juli om 8 uur een orgelconcert in de Bavokerk. zijn tevens reeds voorbereidingen getroffen om volgend jaar een zomer cursus voor organisten aan het concours te verbinden, welke cursus zal staan on der directie van Hendrik Andriessen en tijdsduur heeft van 5 a 6 weken. Als docenten worden gevraagd Lady Susi Jeans uit Dorking, prof. Flor Peeters uit Meehelen, prof J. Ahrens uit Berlijn, prof R. Leonhardt uit Wenen, prof A. D. Fokker uit Haarlem. Albert de Klerk, Anthon v. d. Horst, Hennie Schouten, A. Flentrop, Henk Badings en Anton Heiller. De nieuwe Opperste Sowjet zal op 20 April bijeenkomen. De nieuwe wet gevende vergadering is op 14 Maart gekozen. Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Ook aanbe volen bij winterhanden, winter voeten en z.g. „kloven" inde vingers. Rel of. Nieuweadijk Opnieuw IV2 jaar geëist legen kellner de „Nol" Transport naar politiebureau dodelijk voor slachtoffer? Tegen de 25-jarige kellner A. J. V.. alias de Nol. die bij een rel op de Nieu wendijk te Amsterdam de 39-jarige Haarlemmer T. v. Kordelaar bij een twist tegen de grond had geslagen is in hoger beroep bevestiging van het rechtbank- vonnis (IV4 jaar) geëist. De vraag, waar om het thans ging. was of K. indien hij in het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam was opgenomen geworden in leven ge bleven zou zijn. De behandelende ge neesheer had de man n.l. na verbinding over laten brengen naar politiebureau De verdediging betoogde, dat zijn dood aan dit transport te wijten zou zijn. De medici-deskundigen, die gehoord wer den waren evenwel van mening, dat de verwondingen van dien aard waren, dat K. in ieder geval gestorven zou zijn. zodat aan V. wederom mishandeling de dood ten gevolge hebbend ten laste werd gelegd. Het Hof zal 8 April uit spraak doen. Garage aan drie zijden open en toch voldoet ze Een garage, die aan drie zyden geheei open is, lijkt moeilijk een ideaal oord het stallen van een glimmende wa- te zyn. Hjkt. zeer terecht, want proeven in het Nationaal Luchtvaart La boratorium te Amsterdam hebben aan getoond, dat de wagens in deze zonder linge garage vrijwel evenzeer zijn be schermd als in welke volkomen gesloten ruimte ook. In Duitsland werd dit soort parabool-vormige garage reeds langer gebruikt en nu. nadat alle testen bevre digend zyn verlopen, heeft een Neder landse firma de fabricage ervan ter hand genomen. Door de bouw in de vorm van luifel heeft men vele moeilijkheden pijlers of zuilen vermeden en is par keerruimte zo groot mogelijk gehouden. Volgens aërodynamische wetten is het voor sneeuw, regen en wind onmogelijk ln de open zijde van de garage door te dringen. Een spleet onderaan ln de ach terzijde uitgespaard én de vorm van de garage doen in de parkeerruimte een luchtstrpom ontstaan, die voor de ge stalde wagens e«*i soort van „luchtkus- optrekt. Bf) proeven is gebleken, dat bv. waterdruppels hierdoor inplaats naar binnen te vallen, op een kleine afstand voor de garage op de grond slaan. Struisvogelpolitiek van kip Een van de kippen van de heer W. A. Reeuwyk in de Rokkeveen te Zoetermeer heeft dezer dagen aan struisvogelpolitiek gedaan. Niet dat het dier de kop in de grond heeft gestoken, maar het heeft een ei gelegd dat minstens even groot is als een struisvogelei. Het product was namelijk drie keer zo groot als een kippenei en woog meer dan 2 ons. Toen het werd uitgeblazen, bleek de inhoud te bestaan uit een hoeveelheid eiwit, een dooier en een normaal kippenei. De kip die het reuzenei heeft gelegd verkeert nog in blakende welstand. Ned. journalist trouwde met Mary Churchill Mr E. Elias werd ziek in Suriname en keert terug De 37-jarige mevrouw Mary Churchill, voormalige echtgenote van een neef van de Britse premier, is gisteren in Londen getrouwd met de 45-jarige Nederlandse journalist J. H. Huizinga, Londens respondent van de Nieuwe Rotterdamse Crt. zoon van de bekende Leidse hoog leraar, wijlen prof. J. H. Huizinga. Ruim een jaar geleden is mevi Huizinga—Churchill gescheiden van John Spencer Churchill, een zoon van majoor John Spencer Churchill, een broer Sir Winston. De heer mr E. Elias („Praetvaer" Elseviers weekblad), die benoemd tot perschef bij de Caralbische Commis sie. is tijdens een dienstreis in Suriname ziek geworden. Terug op Trinidad heeft een medische keuring uitgewezen, dat hij niet geschikt is voor dienst in de tropen. De heèr Elias heeft daarop zijn dienstver band voortijdig beëindigd en is thans on derweg naar Nederland, waar hij eind dezer week wordt verwacht. In Neder land zal hij zijn vroegere werkzaamheden hervatten. De 72-jarige wielrijder P. G. Fortuin uit Gravenpolder, is gi<ïtermdddag toen hij van de Molenweg de Rijksweg wilde oprijden, tegen een auto, bestuurd door L. uit Goes, gereden. HU was op slag dood. Dit dodelijk ongeluk ls het derde één week op de rijksweg in de omge ving van Capelie Bij deze ongelukken verloren in totaal vier mensen het leven. Dalende sterftecijfers Nieuwe radiologische afdeling van het Kankerinstituut geopend DE MODERNSTE APPARATEN voor de bestrijding van kanker zijn te zien in de nieuwe radiologische afdeling van de kliniek van het Ned. Kankerinstituut te Amsterdam, een afdeling die gisteren is geopend. Ook de les- en tentoonstellingszaal van het Antoni van Leeuwenhoekhuis, in gericht op de zolderverdieping, is bij deze gelegenheid officieel geopend, en wel door dr W, F. Wassink, hoofd van de sociaal medische afdeling. Het tentoorvgestelde bestaat goeddeels uit beeldstatistleken, die de bezoek±r o.a. doen weten da! kanker van de onderlip alleen een Kwaal is van pijprokers of werkers in die openlucht- Onder de ta- Minister Van Thiel H Waarschuwing tegen blaadjes van belangenverenigingen ET VRAAGSTUK van de gerepatrieerden gaat mij zeer ter harte, zo zei minister Van Thiel gisteren in de Eerste Kamer. Een subsidie voor voortgezette geestelijke verzorging na het verlaten der contractpensions is dit jaar gegeven en spr. hoopt dit ook in de toekomst te kunnen doen. In overleg met het Rijksarbeidsbureau wordt aan werkgelegenheid en daarbij behorende huisvesting voor deze groep de grootste aandacht besteed. Wat betreft de Indische Nederlanders gaat de regering er van uit dat de kwestie van nationaliteit een vrije keuze der betrokkenen moet zijn. Indien er overwegende redenen zijn om Indonesië te verlaten, moet transport op rijkskosten plaats hebben. heer Schipper (A R.) eens, dat deze groep t.z.t. zelf moet bijdragen ln de kosten van haar levensonderhoud. Wat de duur het verblUf »n Nederland betreft: het De opbouw van de sociale organisatie in Indonesië zal met de grootste spoed geschieden cn binnen enige weken kun nen waarschijnlUk de eerste ambtenaren hiervoor naar Indonesië vertrekken. De minister toonde zich verder een voorstan der van een centraal college van advies in Djakarta en van de adviescommissie in Den Haag die de vraag van overkomst naar Nederland zullen bestuderen en voorlichting ln dezen kunnen geven. HU hoopte verder voldoende specialis ten voor de geneeskundige behandeling van Nederlanders in Indonesië te kunnen behouden. Waarschuwing De minister waarschuwde tegen „het verstoren van de goede verhoudingen in repatriëringskwesties door blaadjes van belangenverenigingen die z.i. soms on juiste mededelingen doen t.a.v .geldende richtlijnen. Met name noemde hU het blad Onze Koers van de vereniging van Indische Nederlanders. Het is voorts niet mogelUk vroeger af gewezen verzoeken tot repatriëring van departementswege nogmaals in behande ling te nemen, maar men kan het pro beren met een nieuw verzoek dat dan kan worden bekeken. Voor de Ambonnezen stelde de minis ter verbetering van de woningen in het vooruitzicht. Voorts was hU het met de bakverbruikers. lijdende aan tongkanker, de misbruikers een grotere plaats onder de tabaksverbruikers ly- der.de aan longkanker. Kanker sis zoda- niet erfelijk, terwijl erfelijkheids factoren by het kankeronderzoek toch iet mogen worden weggecijferd- Dr Wasink deeld? mee dat de sterfte door mond- en sl:>kdarmkar.ker sterk is afgenomen, veeleer door het afnemen van drankmisbruik en geslachtsziekten door de verbetering der mondverzorging dan door iets ander: Vooral te danken aan de verbeterde handeling is vofgens dr Wassink het af nemen van sterfte aoor baarmoederkar,- ker. niet het m.ast cok aan tijdige mei ding. Groot kindeTtai schijnt op het ont staan van deze soort carcinoma geen in yioed te hebben Maagkanker wordt zeldzamer, ondank" de geringe macht der therapie- D« afne men is waarschijnlijk te danken aan ver beterde voeding, een verschijnsel dat zich oij de hogere maatschappelijke klassen al eerder heeft voorgedaan (evenals het tijdig melden van baannoe- derk lach ten) geleidelijk over de gehele bevolking gaat uitbreiden. Verdere uitgang op dit gebied is volgens dr Was sink stellig te verwachten. De resultaten van dit type van order- zoek. zo zeidc dn Wassink. zullen haast onafwijsbaar leiden tot sor.aal-medisch' bemoeiingen, -i w.z. tot echte kankerbe strijding. Hij notinde bUvoorbeeld de nu al bestaande kunikerregistratie. het syste matische 'ndenwijs aar. wijkverpleeg sters en de samenwerkende ka meereen'. ra- Pr of. dr L- B- W. Jorvgkees. voor/.itlei an de >-•> rem ging Het Ned. Kanker ins'.i- tut. die de bijeenkomst had geopend, ad in het bijzonder dank gebracht aan het Koningin Wilhelminafonds voor alle t aan de vereniging verleend. Prof. Piccard wil onderzee- helicopter bouwen De 70-jarige professor Auguste Piccard is van plan, een „onderzee-helicopter' bouwen om onderzoekingen te verrichten op middelmatige diepten. Hij deelde dit mede in een afscheidscollege, dat hij de faculteit der toegepaste wetenschappen van de Brusselse vrije universiteit gaf. Het toestel, dat hij een „rnesoscaphe" noemt, istaat uit een cabine van r'exl- glas met er boven op een rotor met ver schillende schoepen. Het toesttel zou 200< meter diep kunnen gaan. Prof. Piccard zei, dat de bathyschaaf heel geschikt is onderzoekingen op 4000 5000 meter, r dat er ook heel wat te ien is de 2000 meter-grens. Voor deze delmatigc diepten dienen de biologen e.ft oceanografen te beschikken over lichter, goedkoper en makkelijker te han teren apparaat. beleid moet gericht blijven op terugkeer naar eigen land. De regering acht de tUd nog niet gekomen om de Ambonnezen in Nederlandse milieus onder te brengen. Voor het welzijnswerk ten plattelande is bij het departement thans een aantal Initiatieven in studie. Over de wettelijke regeling van het woonwagenwerk zei de minister, dat het beter is eerst een goede grondslag te vin den voor het maatschappelijk werk in het algemeen en dan te komen tot een wette lijke regeling. Steun voor ex-krotbewoners Steunverlening voor materiële inrich ting van woningen bij het verlaten van krotten zou z.i. te grote consequenties met zich meebrengen, maar wel zal aan dacht moeten worden besteed aan de in stelling van de bewoners op hun nieuw* omstandigheden. Spr. wilde verder gaarne in de volgen de begroting overwegen in hoeverre er voor hem een taak ligt in de gebieden die op economisch gebied achter zijn geble ven en niet vallen onder de zgn. ontwik kelingsgebieden. Nadat nog verschillende Kamerleden In tweede termijn het woord hadden ge voerd, zei minister Van Thiel in zijn dupliek o.m., dat het vraagstuk van de afbakening van het werkterrein van het departement vorig Jaar bij de debatten reeds ter sprake was gekomen. Het zou toen in de ministerraad worden gebracht. (Of dit gebeurd is, liet de minister in het midden. Red.). Jonge Ambonnezen in het bedrijfsleven opnemen gaat nog moeilijk, zo antwoord de spreker de heer Schipper. De begroting van Maatschappelijk Werk werd z.h.st. aangenomen, met aanteke ning dat de heer Brandenburg geacht wordt tegen te hebben gestemd. De vergadering werd hierna gesloten. Schipper, die oplichtte, in Leiden gepakt Bij geestelijen te bicht In Lelden is gisteren aangehouden de 43-jarige schipper H. V. uit Amsterdam, die in verschillende plaatsen van ons land. w.o. Den Haag. diefstal en oplich ting heeft gepleegd. V. maakte het o.m. tot een gewoonte R.K. geestelijken te raadplegen over zijn moeilijkheden en hun dan om financiële bijstand te vra gen. In enkele gevallen kreeg hij bedra gen van f 20 tot f 35 los. Kreeg hij niets, dan stal hij iets. Zo ging hij er in Den Haag en in Arnhem met de flets van de geestelijke, die hij bezocht, vandoor. De man begon zijn practijken in October J.I., nadat hij in September uit de gevangenis was ontslagen. ZojtMét verscheen De Zilveren Beker door Thomas B. Costain 533 blz. Geb. in luxe half leren band f. 7,75 (voor abonné's op de Triomf- Keeks f. 3,90) Een der grootste Bijbelse verhalen van alle tijden. Bestel he< bij Uw boekhan delaar Toch is het zo! ONBEELBABE GETALLEN (5) U suit zich he priemgetalle.n worder Ien, die behalve dm maar door I deelbaa deling worden :e ooi nneren, dat onder verstaan de getal- zichzelf, alleen ondeelbare getal- i; hebben zich door in dr onverflauwde wiskundigen en niet-wiskundigen) rngetallcn, en t daar 1 bij op; dus: IZxSxbx7xll x P) 1. Is dit nieuw gevormde getal nu een priemgetal? .Ja. want na deling van elk kleiner priemgetal blijft onherroe pelijk als rest 1 over". Maar 11 kunt ook antwoorden: JVeen, het nieuwe getal is géén priemgetal, want ons uitgangspunt was dal P het grootste priemgetal was, dus kan er niet een nag gro ter priemgetal be staanVU deze tegenstrijdigheid fout gemaakt heb ben by ons uit gangspunt, t.w. de 1 eronderstelling dat het aantal priem getallen eindig is. zijn, omdat er geen groter beslaat. Maar de bekende Griekse wiskundige Euelides. die omstreeks 300 vóór Chr. in Alexandric uoonde en wiens meet kundige stellingen nu. na 2200 jaar. bij vele scholieren nog slapeloze nachten veroorzaken, diezelfde Euelides wist destijds reeds op elegante uyze aan te tonen dat er geen grootste priemgetal tal bes V 1 Latei zo redt stelling dat hel a eindig is, en dat het P is. Dan kunne, vuldiging maken hij onge van de reronder 'al priemgetaller prtemge- !e oude Euelides zich nier bediend heeft t-an een bewijs uit bet ongerijmde, een uopen waarvan wiskundigen gaarne gebruik maken wonneer zij iets niet rechtstreeks kun nen bewijzen. .Va het voorgaande belanden we dan als vanzelf bij de vraag die een lezer ons stelde, nl. „wat is het grootste ge- n weet, dat het ondeel baar is. Daarr. 1 Ni druk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9