ZWITSALIINE gelee Onprettige positie Goed initiatief Dwaas gedoe Een gerepatrieerde kan voor juristerij geen stoel of broodje kopen Menselijk leed gaat schuil achter het gegochel met millioenen i-riT.izj-l 2 VRIJDAG 26 MAART 1954 T^ERWIJL DE EERSTE KAMER de begroting van Maatschappelijk Werk J behandelde, bood een aantal Indisch-Nederlandse vrouwen aan de secretaris-generaal van Maatschappelijk Werk een request aan, waarin werd gevraagd om zo spoedig mogelijke repatriëring van in Indonesië ver blijvende familieleden. De parallel die de aanbiedster van het request trok tussen Willem de Zwijger en minister Van Thiel laten wij maar voor wat zij waard is. De minister is een braaf en goedwillend man, maar van de problemen in In donesië weet hij niets. Als men de parallel toch zou willen gebruiken, zou men kunnen zeg gen dat zij in zoverre opgaat, dat Willem de Zwijger er ook niets van wist, maar het verschil is dan dat die er moeilijk iets van kon weten. Minister Van Thiel had zich, alvorens af te gaan op zijn adviseurs, beter kunnen oriënteren. Omdat hij dat niet gedaan heeft, zijn wij zowel met het probleem der Nederlanders in Indonesië als met het probleem der Ambonnezen in Nederland totaal op de verkeerde weg. TNDISCHE NEDERLANDERS hebben niet meer het recht om naar Neder land te komen als zij dat wensen. Het is algemeen bekend, dat het Hoge Commissariaat de afgifte van paspoorten ernstig traineert. En nu heeft minister Van Thiel zich laten vertellen, dat het voor vele van deze Indische Nederlanders beter is in Indonesië te blijven. Dat kan in sommige gevallen juist zijn, in verreweg de meeste gevallen is het niet juist. De regering heeft het recht en de plicht, de Nederlanders in Indonesië voor te lichten over hetgeen deze mensen hier te wachten staat. Zij kan zeggen dat de aanpassing moeilijk zal zijn, dat er grote woningnood heerst en dat de arbeidsmarkt over-oerd is. Maar de Nederlanders zelf hebben het onvervreemdbare recht, de eindbeslissing te nemen: naar Nederland of blijven in Indonesië. Zij kunnen dat zelf ook veel beter beoordelen dan de minister en zijn adviseurs van achter hun Haagse bureau. En wanneer men afgaat op het nieuws dat uit Indonesië komt, stellen de feiten de minister dagelijks in het ongelijk. Als deze bewindsman voorts iets zou weten van wat er in Indonesië gebeurt, maar wat niet in de Ne derlandse kranten komt, dan zou hij zijn standpunt vermoedelijk snel wijzigen. Want nogmaals, wü zijn er van overtuigd, dat hij een goedwillend man is. Maar prettig is zijn positie allerminst. "C'R IS TE AMSTERDAM een internationaal exploitatiebureau voor dag- bladen en periodieken, het bureau Bolijn, dat belangrijk en nuttig werk doet. Sedert enige jaren bevordert het de verschijning van speciale Nederland-nummers van belangrijke buitenlandse bladen. Dit gebeurde reeds voor Die Welt te Hamburg, Het Laatste Nieuws te Brussel, Ruhr- Nachrichten te Dortmund, Informations économiques te Lausanne, Schweizerische Handelszeitung, Strom und See te Bazel, II Sole te Milaan, II Corriere Mercantile te Genua en II Globo te Rome. Het is duidelijk, dat op deze wijze de naam van ons land tot ver over de grenzen wordt verbreid. Aan deze serie is thans toegevoegd een speciaal Nederland-nummer van het Joegoslavische weekblad Privredni Pregled. Het is geheel geschreven in het Servo-Kroatisch en het ligt natuurlijk aan onszelf, dat we het niet hebben kunnen lezen. Wèl hebben we het met be langstelling doorgebladerd en ook het doorbladeren van een krant is maar niet iets wat ieder kan. Ditmaal was het ons een aardige bezigheid, om dat we begrepen, dat ditzelfde ginds in Joego-Slavië door zeer vele mensen geschiedt en dat al die mensen daardoor in de gelegenheid Waren vele goede dingen over ons land te lezen. Wat we konden ontdekken was, dat onze minister Zijlstra in dit Joe goslavische Nederland-nummer een bijdrage heeft geschreven, maar ook dat konden we niet lezen, zelfs zijn handtekening niet. O TT ET IS HELAAS ernstig bedoeld: De sportvereniging De Lange Afstand Tippelaars (L.A.T.) gaat tijdens de Pinksterdagen een „superlange- afstand-non-stop-wandel-prestatietocht" over 250 km organiseren, van Maastricht naar Amsterdam. De vereniging, zo vertelt zij ons, organiseert al sedert vele jaren lange-afstand-prestatietochten" en snelwandelwedstrijden. Elk jaar zorgt ze voor een „monstertocht" van Amsterdam naar Leeuwarden en we kon den dus al wel zowat weten, wat ons boven het hoofd hing. Toch blijft een simpel mens nog altijd hopen, dat het niet „zo ver komen zal. De hoop is ijdel gebleken. Uitgerekend op de Pinksterdagen zal ons nu dit festijn worden opgediend. De heren zelf voorspellen er dit van: „Het laat zicb begrijpen, dat deze tocht het uiterste van het uithou dingsvermogen van de wandelaar zal vergen, vooral in en na de tweede nacht, wanneer, behalve de vermoeidheid, ook de slaap, de inzinkingen, de eindeloos lange wegen en de eventuele voeteuvels en weersgesteldheden hem bestormen." Ondanks alles hopen we, dat „hem" onder het tippelen nog iets anders komt „bestormen", en wel het besef, dat dit alles toch eigenlijk alleen maar daasheid is. Dan zal hij (behalve misschien van zijn voeteuvels) voorgoed genezen zijn. Lijk van Ned. schipper in België gevonden In de Maas bjj Lihcs-Brumagne (Bel gië) ia het stoffelijk overschot gevonden de 53-jarige Nederlandse schipper Gerrit Feenstra uit IJsselmonde, die be gin Maart van de aak Ailida is ver- Tweede Kamer over Indische oorlogsslachtoilers (Van onze Parlementsredacteur) "P\E TWEEDE KAMER heeft gistermiddag, onder grote belangstelling aJ van belanghebbenden op de tribunes, een aanvang gemaakt met een even triest als merkwaardig debat. Triest, omdat het handelde, na negen jaar, over de uitbetaling van vergoedingen aan oorlogsslachtoffers uit het voormalige Nederlands Indië en zulks naar aanleiding van het zgn. Rapport Achterstallige Betalingen. Merkwaardig, omdat het hier niet ging om een wetsontwerp, maar om een „losse regeling", waarvoor de Kamer reeds een bedrag van f 185.750.000 op de begroting had goedgekeurd. De Commissie Achterstallige Betalin gen was in haar rapport cekomen tot een benodigd bedrag van f200 250 000. De re gering wilde aanvankeliik niet verder eaan dai» het bedrag, dat zij op de bezro- ting p'.aaste. Tijdens het schriftelijke overleg met de Kamer ging de rege ring (gisteren vertegenwoordigd door de ministers Luns en Van de Kieft) iets ver der: zij stelde in het vooruitzicht, dat nog een bedrag van fll millioen extra bij suppletoire begroting zou worden aange vraagd. Van veel enthousiasme was gisteren bij geen der sprekers iets te merken. Men wilde, dat er veel verder was gegaan. De heer De Graaf (KVP) gaf zichzelf een schouderklopje toen hij herinnerde aan zijn in 1951 ingediende motie, waarin op meer activiteit van regeringszijde voor de gereoatrieerden was aangedrongen Hij vond, dat de regering de morele plicht heeft, de verplichtingen van de voor malige Nederlands-Indische rezering over te nemen: de eigen nationaliteiten moeten op ruime witze worden gerehabiliteerd. De heer Van de Wetering (C.H was van oordeel, dat deze oorlogsslachtoffers op dezelfde voet als de Nederlanders, die onder het Duitse juk hebben geleden of het slachtoffers van de watersnood ziin zeworden. dienen te worden behandeld. Hij maakte er bezwaar tegen, dat de zaak veel te ingewikkeld was gemaakt. Jaren lang is er touwgetrokken over de vraag, of er een juridisch dan wel een moreel recht op schadevergoeding bestaat. In het morele recht is het juridische reoht be sloten. Voor al die juristerij kan een ge- renatrieerde geen stoel of broodje koDer. Hij herinnerde er aan, dat hij reeds bij de souvereiniteitsoverdracht gewaarschuwd had. dat de Indonesische regering zich niets van haar taak als rechtsopvolgster van de Nederlands-Indische regering met betrekking tot de rehabilitatie van oorlogsslachtoffers zou aantrekken. Narigheid D* heer Stufkens (PvdA) wilde wel. dat de door de regering in de oorspronke lijke regeling aangebrachte verbeteringen vijf jaar eerder waren gekomen. Dan er veel narigheid voorkomen. In dit band wijzen wij er op, dat de heer De Graaf (KVP) een aanval deed op de groep „Pro Patria", die naar zijn mening een politieke hetze tegen de regering voert, welke gevaarlijk is. De achtergrond deze „hetze" is echter, dat de rege ring zo lang heeft betalmd met het treffen in een werkelijk bruikbare regeling. Niet 'voor niets merkte de heer Ha zen bosch (AR) op. dat er menselijk leed schuilgaat achter ons gegoochel met mil lioenen, en dat de schijn tegen ons is, alsof Nederland te weinig oog heett voor de positie van de gerepatrieerden, die odk onze landgenoten zijn. Het meest pijn doet het, wanneer niets of niet voldoende wordt gedaan, wanneer deze landgenoten worden beschouwd ais een apart soort Nederlanders, voor wie het er niet zo erg op aan komt. Aan dit besef moet de voedingsbodem worden ontnomen. Er moet niet formeel, materieel en reëel recht worden ge daan. De grondslagen voor de regeling wor den gevormd door de rehabilitatie-ordon nanties. in 1946 door de Nederlands-Indi sche regering uitgevaardigd, zij het hier daar aangevuld en verbeterd. Dit nu s een doorn in het oog van de heer Van de Wetering (CH). Hij vond het opgewarmde Djakarta-voorstelien. In Nederland kreeg men pas in 1950 eer- overzicht van de geleden schade en kwam men toen pas met een oorlog6schaderege- ling. Het bestaat dus niet, dat men in Indië in 1946 al een goede regeling kon treffen. Hij vond. dat alles veel eenvou diger was. wanneer uitgegaan was van het principe: uitbetaling, geheel of ge deeltelijk var> de achterstallige salarissen en pensioenen. Ocik de heer Hazenbosch (AR) aöhtie het gekozen uitgangspunt onjuist. Hij be streed, dat dit. gelijk de regering bij her haling heeft betoogd, eer- principieel ka rakter draagt: daarvoor is zij zelf er her haalde malen teveel van afgeweken. Hij meende, dat nu rekening gehouden moet worden met de huidige mogelijkheden in Nederland en niet meer met economisch en politiek gefundeerde beleidsvragen uit de na-ooriogse Indische periode, toen gezegd werd. dat de achterstallige sala rissen en pensioenen niet konden worden uitbetaald en dat daarvoor een rehabili tatie-uitkering in de plaats mosst komen. De beleidsvraag kan nu weer plaats maken voor de rechtsvraag. Over het algemeen vond de stelling van de regering, dat geen rekening ge houden kan worden met de monetaire maatregelen, die Indonrsië heeft getrof fen. een slecht onthaal. Er worden niet- Nederlandse guldens van Nederlandse guldens afgetrokken, zo riep de heer Van de Wetering (CH) uit. Alleen de heer De Graaf (KVP) zag wel moeilijkheden van verdergaande maatregelen, maar toch was ook hij van oordeel, dat het rehabiliterend vermogen van de uitkeringen in vele ge vallen slechts gering is. Nagenoeg alle sprekers vonden het verkeerd, dat de re gering niet is ingegaan op de in het voor lopig verslag gedane suggestie, de twee de slot-rehabilitatie-uitkering te verho gen met nog eens 4 maanden salaris. Dat de regering de delegatie-schulden overneemt vonder- allen prachtig, maar, aidus de heer Hazenbosch (AR), de tegen- stellingeri en ongelijke behandeling wordt hierdoor maar groter. Want deze schuld- vrijmaking wordt gekoppeld aan een be paalde vorm: zijn voor het levensonder houd van het gezin in Nederland op andere wijze schulden gemaakt, dan wor den deze niet overgenomen. Ook de heer Van de Wetering (CH) wilde een vorm vinden, waarbij niet-dalegatieschiulden. indien op bona-fide wijze gemaakt, wor den overgenomen. Vestigingseis Het zou ons te ver voeren, alle punten van het debat naar voren te halen. Enkele vraagstukken vragen echter nog de bij zondere aandacht. Daar is de kwestie van de vergqeding van wederinrichtingskos- ten. Die kan men zien als een soort tege moetkoming in geleden schade aan huis raad. Deze krijgt men niet. wanneer men niet op 1 Januari 1954 blijvend in het Koninkrijk is gevestigd. Daar vallen dus buiten zij, die nog in Indonesië zijn (vaak op aandrang van de regering) en zij, die zijn geëmigreerd. Tegen deze fatale datum was van alle kanten bezwaar, maar tagen de vestigingseis zelf ook. Emigratie is altijd voorgesteld als een groot Neder lands belang, aldus de heer Van de Wete ring (C.H.) de gerepatrieerden. die emi greerden, hebben zich flinke mensen ge toond en de vergoeding vin wederinrlch- tlngskosten zou hun „met een schouder klopje" moeten worden overhandigd. De vraag of er huisraadschade is geleden, aldus drs Hazenbosch (A.R.) hangt niet af van de plaats van vestiging, maar van tijd en plaats, waar die schade geleden werd. Drs Hazenbosch had ook bezwaar tegen het hanteren van een weistandsgrens voor particulieren, temeer waar dit bij de landsdienaren ook niet geschiedt. Vleugellam Van alle zijden werd er ook bezwaar tegen gemaakt, dat de regeling niet in een wet is neergelegd. „Nu is de Kamer vleugellam, want zij kan geen amende menten indienen", meende de heer Van de Wetering (C.H.). Hij en de heer Hazen bosch (A.R.) vonden, dat het indienen van moties -/einig effect zou hebben. Ook de heren De Graai (KVP) en Stuf-.ens (P. v7d. A.) betreurden het standpunt van de regering. De eerste zwichtte in dit op zicht alleen voor het argument, dat een en ander te veel tijd zou kosten, doch drs Hazenbosch meende, dat dit wel wat zou meevallen. Ook werd bezwaar aangetekend tegen het voornemen van de regering een Com missie van Bijstand in het leven te roe pen, die overwegend ambtelijk van karakter zal zijn en gepresideerd zou worden door het hoofd van de afdeling Rehabilitatie van het departement van Buitenlandse Zaken. Dit is een vermen ging van adviserende en uitvoerende in stanties meende de heer Hazenbosch. Alle vier sprekers wilden het ambtelijke element in de minderheid hebben en in ieder geval het voorzitterschap bekleed zien door een „onafhankelijke". De heren De Graaf en Stufkens wilden bovendien de commissie meer zien als een beroeps instantie. Het debat zal pas worden voortgezet nadat de Kamer de behandeling van de Wet tot het stellen van een leeftijdsgrens voor notarissen en het oprichten van pensioenfonds voor notarissen achter de rug zal hebben. Van regeringszijde zal het antwoord vel niet komen voor volgend' week Dinsdag. De eersfe in ons land Enschede krijgt l.o.-school met een zwembad In Ensohede zal een openbare lagere school verrijzen, die zal worden voorzien van een zwembad. Dit zwembad is ge projecteerd onder het gymnastieklokaal dat bij de school zal worden gebouwd. Het zal dienen voor de beoefening van de schoolsport, terwijl er ook wedstrijden kunnen worden gehouden. Dit ls de eerste school in ons land met een zwem bad. Protest N.C.R.V. tegen «reclame -brief Het dagelijks bestuur van de NCRV heeft schriftelijk bij minister Ca Is protest aangetekend tegen de brief van het bu reau van de regeringscommissaris voor het radiowezen waarin ook het vermelden van namen van personeelsverenigingen in de verantwoording van gelden bij de radio-actie voor „Loesje" als reclame werd gekenschetst. Van het erf van School en Kerk Beroepingswezk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te St Maartensdijk (toez.) C. van den Bosch te Bruchem- Kerkwijk. Te Soerabaya (Prov. kerk in West-Indoneslë), H. Zunneberg te Elle- woutsdijk. Bedankt: voor Lienden, C. J. van den Broek te Est-meteren. Geref. Kerken Beroepen: te Wijckel, J. Dijkstra cand. te Ellekom. Geref. gemeenten Beroepen: te Wageningen, A. van Stuyvenberg te Nunspeet. Bedankt: voor Katwijk aan Zee, ds H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Ds De Peer (70) stierf bijna gelijktijdig met zuster (73) Te Aarlanderveen, waar hij de laatste jaren woonachtig was, is overleden de emeritus Herv. predikant dr W. de Peer. in de ouderdom van 70 jaar. Het merk waardige feit deed zich voor, dat zijn 3 jaar oudere zuster, mej. M. J. de Peer. die voor deze ongehuwde predikant het huishouden deed, enkele uren later over leed. Beiden zijn zij op de Algemene begraafplaats te Aarlanderveen ter aarde besteld. Ds W. de Peer stond achtereen volgens te Est (1911) en Stevensweert (1031). In 1950 ging hij met emeritaat, daarna hij tot 1951 nog hulpprediker was te Oyen. Barlimeus te Zeist wil gaan uitbreiden Het ligt in rle bedoeling het Chr. Blin deninstituut Ear time us te Zeist uit te breiden- Dit is medegedeeld tijdens een samenkomst to Arnhem- Met de uitbreiding is een bedrag van 4 4 5 ton gemoeid. Tot dusver heeft men een halve ton bijeen. Bmrtimeus telt thans over de honderd leerlingen, die bijna allen- intern- zijn. Het is het enige Prot-Chr. opleidingsinstituui voor blinden in ons land- In vogelvlucht Op 10 April zal in Enschede een nieuwe Herv. Kerk, de Vredeskerk, geopend worden. De Deutscher Akademischer Aus- tanschdienst te Bonn stelt 3 beurzen voor Ned. studenten beschikbaar voor zomer cursussen aan Westduitse universiteiten. Het Ned. Dep. v. O. K. en W. verschaft nadere inlichtingen. Te Amsterdam wordt een tentoon stelling gehouden (t. en m. 11 April) over het Buitengewoon Lager Onderwijs In Joegoslavië bevinden zich 158 geestelijken in gevangenschap, t.w. R. Katholieken, 32 Orthodoxen en 2 Pro testanten. De Javaanse Christelijke kerken streven naar éénwording. *!r Aan de Theologische School te Djokja zal in samenwerking met het Ned. Bijbelgenootschap begonnen worden met de opleiding van Bijbelcolporteurs. De Chr. Kweekschool te Aalsum bij Dokkum zal worden uitgebreid (kosten 2bi 3 ton). Lagerhuis accoord met commerciële TV Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond in tweede lezing met 296 tegen 269 stem men zijn steun gegeven aan de plannen van de regering om commerciële televisie in te voeren. Daarmee wordt het TV- monopolie van de BBC „doorbroken". ^~voor~ mooie* z achte Het lied der aethergolven ZATERDAG 27 MAART Hilversum I. 402 m. VARA; 7 00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.16 Gram. 8.55 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld-, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 V. d. arb. 1. d. continubedrijven 11.40 Claveclmbelconc. - 12.33 Idem l.M -deo wieg tot het graf", caus. 3.33 Dansmuz. 4.05 Concertgebouw-ork. en solist 5.00 Act. 5.30 Gram. 6.00 Nieuws 6.20 Amus.muz. 6.40 Regerlngsultz.; Atli tl9ch allerlei 7.00 Artistieke VPRO: 7.30 „Passepartou Boek Handelingen". Een kwastgat of naad? Neem OU PA te baat! KHEC0IAAR HOUT CETA-BEVER Ook Spierpijn en rbeumatlsctae pijnen wrijft U weg met Minister Drees: Opinie-instituut is particulier De regering ls van mening dat be moeienis met de activiteiten van het Ned. Instituut voor de publieke Opinie niet op haar weg ligt zolang deze activiteiten niet overtreding van wettelijke voor schriften inhouden, zo heeft minister president dr W. Dreee op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Weiter (KNP) geantwoord. Het instituut, dat in 1945 ls opgericht. Is een burgerlijke maatschap van de he ren drs W. J. de Jonge en J. Stapel en heeft een zuiver particulier karakter. De meeste onderzoekingen, door het instituut verricht, zijn van commerciële aard en worden gefinancierd door de opdracht gevers. Eveneens zijn en worden enquêtes uitgevoerd in opdracht van wetenschap- pelijke Instellingen en verenigingen Een i maal de kamer op enkele maal is ook een opdracht gegeven -taan. door een overheidsinstantie. Daarnaast enquêteert het Instituut zelf. 37. „Hij was klein, bijna teer. Hij droeg een ge klede jas. Kleine handen, kleine voeten intel ligent, beleefd. Verlakte schoenen en een groe ne ring aan zijn vinger. Hij herhaalde maar steeds, dat het hem toch zó speet." Jim Driscoll haalde diep adem en kwam wat dichter bij me. Het leek wel of ik een gevan gene was, die door de militaire politie werd ver- Hoe is 't mogelijk!" zei Driscoll, „is dat de knaap! Lee. wat is je verhouding tot die man? Hoe kreeg hij je te pakken?" ,,Hij bood aan, mij een vliegmachine te be zorgen waarmee ik over de Stille Oceaan kon vliegen", antwoordde ik; ,,op bepaalde voor waarden. Mijn sigarettenfabriek heeft me in de steek gelaten. En daar zat ik." Jim Driscoll draaide me de rug toe en liep de kamer op en neer. Toen keerde hij zich om en zei: „Je moet me precies vertellen, wat je overkomen is." Ik vertelde het hem; voor de tweede keer die dag vertelde ik de waarheid. En daarbij verge- „Ik dacht, dat jij misschien iets kon doen", antwoordde ik, „maar daarin heb ik me natuur lijk vergist. Je was altijd een ezel, Jim een van die sleurmensen, die het in de dienst ver brengen." Ik zag met vreugde, dat die steek hem hinder, de. „Dank je", antwoordde hij en ging naar de huistelefoon, waar hij een nummer draaide op dezelfde manier, waarop hij van de brug een seintje aan de machinekamer zou geven. „Wu Lai-fu is er dus in betrokken? Je bent in goed gezelschap verzeild. In orde, ik zal Wu..." Hij zweeg en vervolgde in het Chinees, toen leek ik onwillekeurig Driscoll, zeer tot zijn na deel. met de in het zwart gehulde Wu Lai-fu. Bij die ander vergeleken scheen Driscoll stomp en weinig scherpzinnig. Hoewel hij me aandach tig aanhoorde, betwijfelde ik of de volle beteke nis van mijn woorden tot hem doordrong. Ik ge loof niet dat hij er veel van begreep, te oordelen naar de mening, die hij te kennen gaf na mij aangehoord te hebben. Hij liep weer een paar neer en bleef voor mij Formele waarborgen, dat de resultaten van de enquêtes positief zijn. zijn, voor rover de minister-president bekend, niet aanwezig, zij het ook, dat het instituut lid is van verschillende Internationale or ganisaties, die o.a. ten doel hebben, de objectiviteit van opinie-onderzoeken. Publicatie van de resultaten van en quêtes gebeurt op verantwoordelHkbeld van da betrokken praorganen. ..Eén ding is duidelijk", merkte hij op; „jij hent niet te vertrouwen." Ik voelde, dat mijn zelfbeheersing mij begaf. ..Dat is onbillijk", zei ik. Driscoll glimlachte met primitieve beleefdheid. ..Neem me alsjeblieft niet kwalijk, ik wilde je Kvoelens niet kwetsen. Heb je nog gevoelens, e? Ik meen op te maken, dat je een Japanse spion bent Je kunt mij niet kwalijk nemen, dat DE JACHT NAAR HET marine-document Kort oa eerste Wereldoorlog 1914—'18 zich aan het andere eind iemand meldde; wat mij eraan herinnerde dat Driscoll marinetolk was geweest in Peking. Wel een minuut lang voerde hij een voor mij onverstaanbaar gesprek, waarna hij zich weer tot mij wendde. „Wij zullen deze zaak meteen tot klaarheid brengen- Wu komt in persoon hierheen. Er moet wel iets aan de hand zijn, dat hij mij een bezoek komt brengen. Het is een ernstige kwestie en wij moeten dit nader onderzoeken... Dat Russische meisje hoe zei je ook weer dat zij heette?" „Dat heb ik je gezegd Sonja." Driscoll keek mij medelijdend aan. ,,Wat kan mij voor de drommel haar doopnaam schelen? Gebruik toch je hersens. Hoe was haar achternaam?" Ik trachtte na te denken, maar woede maakte mij het denken moeilijk. „Ik probeer het me te herinneren zij heeft het mij eens verteld ja, ik heb het al: zij p - Karaloff te heten." Driscoll's hele houding veranderde. Zijn mond viel open en hij stond verstijfd. „Dat doet de deur dicht", zei hij zachtjes bij zichzelf. „Het lijkt onmogelijk, maar ik geloof toch dat het zo is." Hij begon te grinniken. „Lee, je hebt een borrel verdiend. Dat moet Kara- loff's dochter zijn! Dat is interessant! Bedien je! Hier heb je de fles, Lee." Ik duwde de fles weg. „Wie is de oude heer?" vroeg ik. Driscoll lachte weer. „Wat je niet weet kaD je niet hinderen. Ik zou liever een geheim aan een microfoon vertellen dan aan jou. Maar luis ter eens, Lee, ik wil je een dienst vragen." „Weet je enig argument, waarom ik je onder deze omstandigheden een dienst zou bewijzen?" Driscoll antwoordde ernstig. „Het is niet voor mij. Ik vraag het je terwille van het land, waar je geboren bent. In de hoop. dat je nog een greintje vaderlandsliefde over hebt. Dat meisje schijnt je te mogen lijden, Casey, dat zij je leven gered heeft. Van die genegen heid kunnen wij gebruik maken." En hij begon weer op en neer te lopen. „Hoezo?" „Wij moeten dat bericht hebben", zei Dris coll. „Wat kunnen de dingen toch soms vreemd lopen. Door een zuiver toeval heb jij deze ge schiedenis ontdekt. Het zal je misschien belang inboezemen, dat het maritieme overwicht op de Stille Oceaan hiervan kan afhangen. Of stel je daar geen belang in? Casey, dat meisje weet er méér van. Wat, dat weet ik niet. Wij kunnen haar eigenlijk niet goed bereiken, maar jij wel." Hij wierp een blik op de dichte deur van de slaap kamer, waar zijn vrouw zich bevond. „Alle da mes houden van vliegeniers. Ik kan het weten. Luister naar me Lee. In een geval als dit is altijd de vrouw de zwakke schakel. Zij ontfutse len de diplomaten hun geheimen en een handige jongen kan die weer van haar te weten komen. Be grijp je, wat ik bedoel, Casey?" „Neen" Driscoll deed beschermend geduldig. 10.40 10.00 .Soc. „Onder de pannen 11.1^—12.00 Verz.progr. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorzang - 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9 00 V. d. vrouw 9.40 Gram. 10,00 V. d. kleuters 10.15 „Die lustige Witwe", operette 11.00 V d. zieken 11.45 Pianospel 12.00 Angelus 12.03 Promenade ork. en soliste (12.30—12 33 Landbouw, en tulnb.meded.) 12.55 Zonne wijzer 1.00 Nieuws 1.30 Am us.ork. 2.00 Boek- bespr. 2.10 V. d, Jeugd 2,20 Engelse les 2 40 Fanfare ork. 3.00 Kroniek v. Letteren en Kunsten 3.35 Koorzang 8.30 „Lichtbaken", caus. 8.50 Gram. 9.00 „D werkers van het elfde uur", hoorsp. 9.5 Metropoie ork. 10.30 „Ziedaar Uw Moeder" idgebod 11.00 Nieuw recital 1 Esperanto 14.25—'12,00 Piano. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Dansmuz. 12.30 Gram. 1.25 „Have a go" 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Gevar. muz. 3.10 Concert 4.30 Gevar. muz. 5.00 Hoorsp. 5.30 Gevar. procr. 6.00 V. d. kind. 6.55 Weerber. 7.00 Nieuws 7.40 Gevar. muz. 8.16 Interviews 8.45 Pari. >rogr, 10.00 Nieuws 10.15 Tweede Chr. H.B.S. werd in1 Utrecht aanbesteed Gisteren is aanbesteed de bouw van een tweede Christelijke H.B.S. in Utrecht, te bouwen in het Westelijk deel van de stad bij de hoofdingang vqn het jaar- beursterrein aan de Croeselaan. Het ge bouw zal geen gangen hebben, doch een hal in het midden. De laagste inschrij ving was van de Gebr. G. en A. Th. Bakker te Giessendam m.t 784.000 (hoogste 906.000). school te Pernis,, J Witkai A Bkker te De Krim (Ov.); Nassauschool t Hiüegersberg (hoofd J G v Keulen). Bosma te Leeuwarden; Chr. school te Nedet ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. V.U.. 25 Maart. Geslaagd Psy. hoIn:::'-: E ning eveld, Zaandam. J StriJ- land. Rotterdam. Cand. Wis- en Natuur kunde: H Loman. Nieuw Weerdinge. Cand. Biologie, mej. i Batelaan. Gouda, mej. W E Richter. Buseum, cum laude. AMSTERDAM. G.U., 26 Maar :and. Hellingmar dam, en geologie. D J R Gersdorf, Aerdcnhout. Doet L J G Sohcrmerhorn. Amsterdam. A F Jacobs. Bergen. Doet. ex. wiskunde, A H Borgesius. Amsterdam. Doet. ex. econo mie B M Mulder. Amsterdam. Doet. ex. psy chologie J P A Gruyters. Helmond. ROTTERDAM. 25 Maart. Geslaagd voor cand. economie H Enzering. Den Haag. en S H Waringa, Arnhem. Doet. id. E Kaptein. Rotterdam. W N de Graaf. Harlingen. F van den Akker, Rotterdam. L J A Hogendoorn, Voorburg, en J Middelhoven. Veenendaal. ROTTERDAM. KKn. H.O., 25 Maart. Ge slaagd voor semi-arts mej. A E van Daa- len. Utrecht, en J B v Leeuwen. Leidsohen- dam. L A G J Timmermans, Amsterdam. H R Fisoher, Den Haag, P Padmos, Amster dam. C M van der Meulen, Voorburg, en A Hoek. Bolnes. Arts: J Holster, Hengelo. P Muntendam. Wassenaar, en J I de Neeff. Hilversum. AMSTERDAM. G.U.. 25 Maart Geslaagd voor doet. geschiedenis L. R. Hendriks, Amsterdam. Kamerlid stelt vragen Wijziging van de nieuwe Zondagswet bepleit Het Tweede Kamerlid Maenen (KVP) heeft schriftelijk aan minister Beel ge vraagd of hij bereid is, spoedig een aan vulling van de Zondagswet te bevorderen waardoor bepaalde tradities buiten de werkingssfeer van de wet komen te val len op Zondag voor één uur 's middags, bij het begeleiden van jubilarissen naar en van de kerk, bij processies en optoch ten met een godsdienstig karakter. Zoals men weet, zijn hierover in Lim burg moeilijkheden gerezen Juist gister avond is in de Maastrichtse gemeente raad nog een motie aangenomen, waarim wijziging van de Zondagswet woTdt be pleit Australië gerust Student vond radio actief cobalt Een 18-jarige Australische student, Clement Brian Tonkin, heeft gisteren te Adelaide op straat een cylinder met radio-actief cobalt gevonden, die een verpleegster kort tevoren had verloren. Hij zal worden onderzocht om te zien, of hij nadelige gevolgen zal ondervinden van het feit,'dat hij de cylinder korte tijd in zijn borstzak heeft gedragen. Hoe wel de cylinder in een beschermend om hulsel zat, wordt het niet onmogelijk geacht, dat Tonkin over een week of twee, overigens niet ernstige brandwond op zijn borst zal krijgen. Het verlies van het cobalt veroorzaak te veel opschudding, vooral omdat men aanvankelijk dacht, dat de cylinder uit zijn beschermende loden bus was geval len. Via da radio werd onmiddellijk een waarschuwing uitgezonden, dat de vinder in gevaar verkeerde. 'De student, die het voorwerp vond, stak het eerst in zijn borstzak en later in zijn aktentas. Thuis gekomen hoorde hij pas, wat hij had gevonden. De cylinder behoorde tot de voorraad radio-actief materiaal, die het ziekenhuis van Adelaide van het Britse atoomcen- trum Harwell heeft gekocht Wilde staking in Vaassen Bij de N.V. Industrie te Vaassen ls in de Gelderse gemeente Epe gisteren een wilde staking uitgebroken. Wegens een meningsverschil met de directie over het stukloon hebben 22 machinevormers van de ijzergieterij het werk neergelegd. (Advertentie) Voor vlijtige handen in schoonmaakgetij: Hamea-Gelel Avondgebeden J2.00—12 03 Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Con cert 12,45 Pari. overz. 1.00 Dansmuz. 1.55 Sportparade 2.15 Orgelspel 2.45 V. d. kind. 3.00 V. d. vrouw 3.30 Concert 4.00 Race-rep. 4.30 Orgelspel 4.45 Voetbalrep. 5.50 Verz. progr. 6.30 Sportrep. 7.00 Lichte muz. 7.45 Caus. 8.00 Nieuws 8.24 Sport 8.30 Hoorsp. 9.30 Horsengym. 10.00 Gram. 11.00 Nieuws 11.15 Lichte muz. 12.56—1.00 Nieuwe Brussel. 324 r i Gram. 12.30 Weerber. 12 34 Gram. 12.50 Koersen 12.55 Grs Nieuws 1.15 Gram. 2.15 en 5.15 Idem 3.45 Concert 4.00 Accordeonrecital 4.15 Gram. 4 30 Accordeonrecital 4.45 Engelse les 5.00 tlieuws 5.10 GTam. 5.30 Gemengd koor. so. listen en ork. 6.00 Gram. 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7.45 „Omroep-omme- i ganck" 9.30 ..Adrienne Lecouvreur", opera 10.07 Nieuws 10.22 „Adrienne Lecouvreur". opera 10.56 Nieuws 11.0012.12 „Adrienne Lecouvreur". opera. Verz. progr. 5.00 Nieuw 11.00 Dansmuz BBC. Uitzending voor Nederland, 5.005.15 Engelse les voor beginnelingen (op 224. 49 '3 m.). 10.0010.30 Nieuws. Spiegel v. d. Sportjourn. (op 224 m.). (Advertentie) De zacrende pimen van rheumatiek. spit. Ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er Is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en Is onschadelijk voor hart en maag Bh apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Puzzle ook eens met ons mee b <b 7 9" B y Doorlopend kruiswoord raadsel HORIZONTAAL: 1 Zuigelingen speel goed, 2 vlug/stad in de oudheid/voorzet sel, 3 insect/niet vreemd, 4 duw/land bouwgereedschap/zacht, 5 zwaardvis/ coupon stof/aanw. voorn- woord, 6 maal/ dichtbij/rivier in Utrecht, 7 rol gespon nen tabak/neon/zangnoot. 8 ivoor/vreem de munt/inhoudsmaat. 9 orde. VERTICAAL: 1 Ind. plunderaar, rover, 2 opgeld/zangnoot/drank, 3 zangnoot/ uitbouw/godsdienst, 4 zangvogel/kleur, 5 bevallig/maat, 6 stemming/keuken ge bruiksvoorwerp/maanstand, 7 boos/denk beeld/vogel, 8 werkplaats/rivier, 9 ener gie die een machine oplevert. Oplossing vorige puzzle: KOOL, koel, keel. meel. MEES.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2