Waar in hoe de grond zit olie komt ze er uit? en VITAMINEN ACTIFRAL-10 Groot licht op auto als het zicht hoogstens 200 meter is Leg de kaarten op tafel, vraagt Eerste Kamer Het is nu alles A- en H-bom wat de klok slaat 5 WOENSDAG 24 MAART 1954 VRAAG VAN EEN LEEK BEANTWOORD Schoonzoon beschoten 33 dagen geëist Voor de Roermondse rechtbank is gis teren 33 dagen gevangenisstraf met ter beschikkingstelling geëist tegen de Hoensbroekse taxi-ondernemer A van Z., die in een vlaag van woede op 7 October j.l. per auto naar Roermond reed en daar in een café drie schoten uit een re volver op zijn schoonzoon G. J. M. heeft gelost. M. kreeg een schot door de lon gen, één door zijn elleboog cn één door zijn hand. Verdachte had zich hevig opgewonden toen zijn dochter hem kwam vertedien dat zij klappen had gehad van M. Op moment van zijn daad vertoefde Van Z. in een hevige staat van opwin ding. Bovendien was hij dronken. De of ficier van Justitie, mr Moons, achtte ondanks de opgewondenheid en de dron kenschap toch een zekere toerekenbaar heid aanwezig en ook de opzet om M. te doden. Het psychiatrisch rapport was ontlastend voor Van Z. De officier acht te daarom een milde straf op zijn plaats. Uitspraak over veertien dagen. Bert Haanstra vervaardigde uitstekende films in opdracht van B.P.M. VAN „OLIE" wisten we tot voor gisteren niet meer, dan dat je deze, over de gehele wereld zo gewilde en gewaardeerde vloeistof in alle soor ten en mengsels voor alle mogelijke machinerieën kunt, ja zelfs moet ge bruiken; dat je je handen er flink smerig mee kunt maken; dat de politieke situatie er vaak ten nauwste verband mee heeft, getuige o.m. de beruchte klank die het woord „Abadan" sinds kort heeft gekregen; dat een overmatig gebruik van alcoholica je er „in" kan doen geraken en dat een bekende maatschappij in ons land er sinds de vorige eeuw een kapitaal gebouw in Den Haag voor heeft laten zetten. heel verschrikkelijk zou zijn wat heb- hoop mensen „überhaupt" met Verder reikte onze keniis omtrent dit vocht tot onze schande niet. Ja, toch, we wisten er nog iets van, en wel dat het uit de grond gehaald werd. Maar meer toch niet. Hoe dat nou allemaal ging, wat er allemaal aan te pas kwam, wie er voor nodig waren, hoe men de olielagen op spoorde, hoe de boring in zijn werk ging dat alles bleef, hoe gaarne we hier over bij tijd en wijle een boekje ter hand namen, even duister als het aard-innerlijk zelf, waar de boor zich indringt in de hoop olie te ontmoeten. Want die materie is voor een a-technisch iemand als wij zijn, nogal „droog" (merkwaardig contrast) en dan leg je zo'n boekje gauw terzijde. Het boeit niet, zonder overigens iets ten nadele van de kwaliteit dezer lectuur te zeggen. Van een film over dit onderwerp ver wachten wij, persoonlijk, ook geen bijzon der verlichtende werking t a v. onze be trekkelijke onwetendheid in deze, en we veronderstellen dan ook van de films, voor de vertoning waarvan bovenver melde maatsohappij (u moogt het wel weten: de B.P.M.) ons uitnodigde, ook niet veel wijzer te worden. Niet dat dit nu zo geeft U precies wat U nodig hebtI Boekbespreking G. H. S treur man. Inleiding tot het denken van Goethe. Uit geverij Born N.V., Assen-Am sterdam. (54 blz. Prijs gebroch- ƒ1.45.) De voortreffelijke reeks Hoofdfiguren van het menselijk Denken is uitgebreid met een eveneens voortreffelijk boekje. De heer G- H. Streurman, die reeds eer der Goethe, de universeele Mensch (1936) en Uren met Goethe (1941) publiceerde, is er in geslaagd nu een duidelijke snel- tekening van de geniale dichter en den ker te geven. Sneltekening, niet omdat deze schets oppervlakkig zou zijn, maar omdat hier met enkele forse lijnen een rake typering wordt gegeven. De grote verdienste van dit boekje is dat het voor al iets laat zien van de veelal verwaar loosde of zelfs onvermoede kanten van het veelzijdig genie. Goethes kleurenleer en zijn ontdekking van het tussenkaaks- been worden b.v. niet slechts als interes- santigheden vermeld, maar geplaatst in het groter geheel van zijn stoutmoedige natuurwetenschappelijke theorieën- Met enige inspanning kan de belang stellende leek zich door dit boekje een ruimer en dieper inzicht in de beteke nis van een der grootste dragers van onze Westelijke beschaving verwerven. A. Hf. te maken maar als je er dan toch over gaat zien, hoop je er wat van oj te steken instede van je anderhalf uur t< itten vervelen en je technisch minder waardigheidsgevoel te voelen groeien. Als we eerlijk zijn, lezers, zijn we al! -rkend oliekenner, om niet te zeggen olie- nan, het Seinpost-theater, waar deze 'oorlichting voor een select gezelschap plaats had, uitgestapt: uiteindelijk verrijkt met het „hoe" en „waarom" inzake de oliewinning. Fascinerend Dat is een verbazend interessant indrukwekkend bedrijf, waarmee we dank zij het vakmanschap van de cineast Bert Haanstra en. zijn staf van medewerkers op prettige .wijze hebben kennis gemaakt. Haanstra c.s. hebben in opdracht van de B.P.M. enkele films gemaakt, die duide lijk en treffend en dit is vooral de ver dienste: boeiend, de opsporing en pro ductie van de olie over de gehele aardbol althans waar de B.P.M. werkt in beeld brengen. En bij het zien van deze, uitstekend voorlichtende. rolprenten, welke filmtechnisch ook bijzonder goed in elkaar zitten, bemerkt men eerst fascinerend door zijn avontuur, majestueus door zijn worsteling met het inwendige van de aarde en financieel-riskant door de mislukkingen het winnen van de vloei- stof is, welke volgens menselijke inzich ten de wereld regeert. Deze films, „Dt Opsporing van Aardolie" en „De Verken ningsboring", waarvan de afwerking ge- In een gemakkelijk manoeu- vreerbaar roeibootje zakt de geoloog met zijn helpers ergens i het oerwoud een rivier af, op zoek naar olie. Maanden duurt het opsporingswerk Nieuw hulpmiddel voor de pers Foto's per draad naar de Ned. krantenredacties Compleet net tegen het einde van dit jaar in ons land gereed JN SAMENWERKING tussen de P.T.T. en de Ned. Siemens Maatschappij is de inrichting van een Nederlands telefoto-net ten behoeve van de foto-afdeling van het A.N.P. en de daarbij aangesloten dagbladen in voorbereiding. Men verwacht dat dit net tegen het eind van dit jaar in werking kan worden gesteld. schiedde door Polygoon Profilti, zijn niet ten onrechte door het ministerie van O. K. W. uitgekozen voor het Film Festival te Cannes. Wat de inhoud betreft, men maakt ken nis met het moeizame werk van de geologen, die in oerwouden, woestijnen er rivieren de bodem op haar olie-gesteld heid onderzoeken; met het wetenschappe lijk vorsen in de laboratoria, de transport moeilijkheden en het overwinnen van de obstakels die de natuur de oliezoekers in de weg legt. En als dan na gespannen speuren een vermoedelijke bron is ont dekt dit is nimmer met zekerheid vast te stellen de proefboring, een veel arbeid, kennis en doorzetting vergend experiment, het resultaat waarvan maar in hoopvolle overgave moet wachten. Dagen en nachten achtereen zijn de boormeester en zijn helpers dan in de weer. buis na buis wordt achter de boor de bodem ingedreven, grondmonsters worden regelmatig onderzocht, totdat na koortsachtig zwoegen, waaraan millioenen ten koste worden gelegd, de olie haar weg naar de oppervlakte vindt ofniet aanwezig of onbereikbaar blijkt te zijn. Naar de statistieken uitwijzen, is dit laatste in negen van de tien keren het geval! Naast de technische kwaliteiten, die in deze film zijn gebracht o.a. door Prosoer Dekeukeleire, camera. Ronnie Erends, montage, Leo Fioole, geluid, er Henk Vink, mixage hebben we bewon dering voor de goed gekozen muziek var Max Vredenburg, uitgevoerd door leden van het Concerleebouw-orkest. Om onze ontboezeming tn de aanhef te besluiten: we zijn er geen aandelen in de olie rijker door geworden, toij kunnen een ieder aanbevelen deze rolprenten. waar een jaar aan is ge werkt en die als documentaire in 14 ver schillende talen door de wereld zullen gaan, te gaan zien wanneer de gelegen heid zich voordoet. Sw. Tot dusverre levert de foto-afdeling van het A-N.P- de voor de Nederlandse- couranten bestemde foto's per post of per trein door he.t gehele lano. Daai deze wijze van verzending een aanmer kelijk tijdverlies oplevert, vooral voor de dagbladen- ver van Amsterdam, waar A N-P.-Foto is gevestigd, werd reeds ge ruime tijd gezocht naar een sneller ver- bindi ngsm iddel Overbrenging van foto's langs de draad en zelfs door de aether is niets nieuws; dat gebeurt al jaren. Maar een telefotonet, waardoor de aangeslotenen gelijktijdig het -beeldnieuws op hun redactie-kantoren ontvangen, vereist een half-automatische a-pparatuur, die na lang overleg door ir Rudolf Hell te Kiel werd ontworpen en UBtgevoerd- De enige meneelij-ke hande lingen, die nodig zijn, zijn aan de zijde van de zender het inzetten van de over brengen foto en het in werking stel- van de automatische synchronisatie, aan de zijde van- de ontvangers het inzetten van een cassette met fotopapier et bedrijfsklaar int ellen van WAT IS DICHTE MIST? Automobilisten in Groningen veroordeeld tot boeten van vijftien gulden rpwEE DESKUNDIGEN, een verkeerstechnische en een meteorologische, hebben gisteren voor de kantonrechter te Groningen moeten uitmaken wat dichte mist is. Tegen een aantal automobilisten was namelijk een pro ces aanhangig gemaakt wegens het overtreden van het wegenverkeers reglement. Zoals men weet, zijn bestuurders van motorrijtuigen verplicht overdag bij dichte mist „groot licht" te gebruiken. Men zat evenwel met de vraag: „wat is dichte mist?" Ir A. G. M. Boost, di recteur wegen en verkeer van de A.N.W.B., verklaarde dat men volgens de internationale schaal voor de scheep- •aart van zware mist spreekt als licht- merken op 50 meter niet meer zicht baar zijn. Bij een zicht van 50 tot 200 r spreekt men van dichte mist. Vol- ir Boost zou in dat geval dus groot- of dimlicht voorgeschreven zijn. Hij zou iwel uit veiligheidsoverweging nog dichte mist willen spreken wanneer zicht niet meer dan 300 meter be draagt. Ir Boost achtte het noodzakelijk :eds dan vol licht te voeren. Dr G. H. Klamer adjunct-directeur m het K.N.M.I. in De Bilt, deelde deze mening. Ook het K.N.M.I. spreekt van dichte mist bij een zicht van 50 tot 200 meter. De ambtenaar van het O.M. meende een grens van 200 meter te moe ten aanhouden en eiste tegen alle ver dachten boeten van 20 tot 25 gulden. De kantonrechter tekende bij zijn vonnis aan dat het begrip dichte mist misv< stand heeft gewekt en verlaagde de boe ten tot 15. Grootste kustvaarder uit het Noorden Bij de Scheepswerf Hoogezand N V. te Hoogezand is gistermiddag met goed ge volg te water gelaten het grootste kust vaartuig dat tot dusver in het Noorden des lands is gebouwd. Het was het torkustvaartuig Pateke dat in aanbouw is voor Richardson and Company Ltd te Napier in Nleuw-Zeeland. Het schip meet 750 br.t. apparaat. Daarna kom* dan nog het ont- ikkelen van de ontvangen foto in de donkere kamer- Het Nederlandse telefoto-net zal be ginnen met 16 aangeslotenen- in Amster dam. Utrecht. Rotterdam. Groningen. Arnhem, Enschede, Hilversum, Wilder- ank. Winschoten. Nijmegen. Zwolle en Leiden. In de regel zal van één vast punt uit worden gezonden, nl. Amster dam doch er zullen voorzieningen wor den getroffen waardoor ook van andere punten in het land kan worden gezon den door middel van een draagbare zen der. Voeding op haringvloot laat te wensen over Zoals wij reeds eerder meldden zijn de uitspraken in het rapport over de voe ding op de Nederlandse haringvloot, uit gebracht in opdracht van het College' van Rijksbemiddelaars, weinig rooskleu rig. Deze voeding sahiet calorisch be langrijk te kort voor de noodzakelijke zware arbeid. Er is voorts een tekort aan koolhydraten, vitamine B, provita mine A en waarschijnlijk ook aan cal cium en vitamine C. Tot die conclusie komen de twee artsen, dr R. F. H. Bon- jer en dr J F. de Wijn van het Instituut voor Praerventieve Geneeskunde den. De samenstelling van het rantsoen behoeft herziening ten aanzien van verhouding vetten en koolhydraten, zeggen zij in hun rapport. De voor; ning der verse groenten blijft ten achter bij de te stellen verwachtingen. Daaraan zou medeschuldig zijn de onoordeelkun dige wijze van inkopen voor het toch reeds te lage totaal bedrag, dat groenten wordt uitgetrokken. Er is ook te weinig afwisseling in de broodbeleg ging. Op vele schepen is geen speciale kok aanwezig. Voeding en accomodate op de haringvloot vormen geen voldoen de tegenwicht tegen de ontberingen en het langdurig en zware werk aan dek. zo luidt de conclusie. Het onderzoek is in 3 visnachten vol tooid en beperkte zich tot één schip. Het betreft hier dus een moment-opname Een breder onderzoek wordt in visserij- kringen algemeen gewenst geacht. Ned. kustvaarder raakte in moeilijkheden Het Nederlandse kustvaartuig Arienol- Lol en criliek voor minister Staf Ontbreken van vuurleidingen op nieuwe kruisers ernstig gelaakt DE EERSTE KAMER heeft gisteren minister Staf duidelijk gemaakt dat men graag iets meer wil weten over de plannen tot opbouw van vijf divisies en over de resultaten van zijn besprekingen met de Amerikanen. Over het algemeen was men niet erg tevreden met wat de minister tot nu toe heeft losgelaten. In het kader van de behandeling der begrotingen voor Oorlog en Marine deelde mr Wendelaar (V.V.D.) mee, dat hij per soonlijk wel met de regering wil meegaan, maar dat zijn fractie een grote reserve maakt. Namens de K.V.P. vroeg Jhr mr G. A. M. L. Ruijs de Bee- renbrouck meer kaarten op tafel te leggen. Sprekend over de territoriale verdedi ging kwam deze KVP-spreker met een nieuw idee. dat hij ook reeds aan gene raal Gruenther had voorgelegd. Voor het Westen achtte hij Duitse troepen onont beerlijk. Hebber, de Fransen hiertegen overwegende bezwaren. dan zou* spr. Duitse troepen in de Engelse en Ame rikaanse troepen willen opnemen, dus een nieuwe vorm van vreemdelingen legioen. In de avondvergadering toonde de heer Gerretson (CH) zich een tegenstander van de mogelijkheid van spreiding van troepen in EDG-verband Hij was van mening dat de regering met het aanvaar den hiervan een enorme verantwoording op zich heeft genomen. Zware taak De heer Algra (AR) zag de taak van de minister als zeer moeilijk. De volksvertegenwoordiging moet daar re kening mee houden. Deze periode plaatst ons in militair- technisch opzicht voor buitengewone vraagstuken, vooral wat betreft de over gang naar nieuwe wapens. Dan is er de New Look, die spr. niet zo wilde zien, dat de taak van de versohillende krijgs machten wordt geconcentreerd op één strategische luchtmacht. Tenslotte heeft men de moeilijkheid van de verdeling der lasten. Het 5-divisieplan noemde de heer Al gra logisch en efficiënt en het behoort volgens hem te worden verwezenlijkt. Komende op de marine vroeg spr. zich af of het juist is de Tromp en haar zus terschip de Heemskerck, als logement schepen in te richten. Z. i. kunnen ze op andere manier rendabel worden gemaakt. Het tot 1955 ontbreken van vuurlei- Churchillenorme problemen" Afschaffing van A- en H-bom waarschijnlijk moeilijker dan de ontwikkeling T~\E ATOOMENERGIE en alles wat daarmee verband houdt, staat op het -L' ogenblik wel zeer in het middelpunt der belangstelling. In Japan worden de 21 vissers verpleegd, die na een Amerikaanse H-proef op Bikini door radio-actieve as werden besmet; de Britse premier, Churchill, ver klaarde, dat niets zijn regering zó bezighoudt als de A- en H-problemen en ook in Argentinië houdt men zich actief met de kernphysica bezig. Nadat een zorgvuldig onderzoeik is in gesteld naar de mate van aansprakelijk heid der Ver. Staten voor de gevolgen van de waterstofbom-proef op Bikini (1 Maart), zal de Japanse regering Washing ton om schadevergoeding vragen. Aldus heeft de Japanse minister van Buiten landse Zaken. Okazaki. na een kabinets vergadering meegedeeld. De 21 visser®, die wugens radio-actieve infecties worden verpleegd, zullen spoedig naar het uni versiteitsziekenhuis van Tokio worden overgebracht Volgens de Amerik. senator Pastore, zijn de eerste berichten over de toestand van de vissers ernstig overdreven. Als zij genezen zijn en dat kan niet lang meer duren dan zullen zij nimmer mi;er gevolgen van deze ervaring onder vinden, aldus Pastore. Groot-Brittarmië zal in het komende' belastingjaar 53675.000 pond uitgever- voor de ontwikkeling van atoomenergie, dat is ruim 70.000 gulden meer dan het bedrag dat daar thans v«oor is uihgetrdk- ken, aldus blijkt uit een Brits parlements- overzichit. Premier Churchill verklaarde in hel parlement op vragen, dat hij geen ver klaring kon afkggen over de regerings- politiek ten aanzien van de H-bom. „Niets ter wereld beheerst onze gedachten meer dan de enorme problemen en gevaren die zijn verbonden aan atoom- en. waterstof bommen", aldus Churchill, die hieraan toevoegde, dat afschaffing van „deze verschrikkelijke wapens" waarschijnlijk moeilijker zal blijken dan de ontwikke ling er van. Intussen heeft de Argentijnse regering bekendgemaakt, dat de Oostenrijkse atoomgeleerde Richard Pelc, die thans i. Buenos Aires woont, werkzaam is voo de Argentijnse Atoomcommissie. Het i bekend, dat Argentinië koortsachtig werkt aan grote atoomprojecten. De V.S. hebben hedenmorgen besloten de Japanse vissers, die als gevolg va Amerikaanse waterstofbomontploffing door radio-actieve as zijn gewond, onmiddellijke vergoeding te betalen. dingsapoaratuur op de De Ruyter en De Zeven Provinciën achtte hij een laak baar tekort aan planning. De ontwikkeling waarin de tactische luchtmacht zich thans beweegt, nl het afhankelijk zijn van een centraal Euro pees commando, achtte hij niet zonder ar voor de verdediging van Neder land. Voorlichting Bijzondere aandacht wijdde hij aan het raagstuk der vrijwilligers. Deze vrijwil ligers moeten er onvoorwaardelijk op kunnen rekenen dat de regering op hun dienstneming prijs stelt en dit moet men hier ook laten blijken. Dit is een zaak van voorlichting, waar- ij men voorzichtig moet zijn met het woord „militarisme". Over de voorlichting aan de jeugd sprekende, vroeg de heer Algra of in dezen met de minister overleg is ge pleegd. Hij was gevallen over het uitge sproken militaire karakter van sommige publicaties. Voorlichting moet een diepe re en ideële betekenis hebben dan al leen het bevorderen van de werving van vrijwilligers. Dreiging blijtt De heer Vixseboxse (CH) sprak rer de consequenties van het lidmaat schap van de NAVO en constateerde dat de verwachting dat de defensiekosten zouden verminderen na 1955 illusoir is geworden. De blijvende dreiging uit het Oosten eist verdere defensie-inspanning 1956. Het heeft geen enkele zin er over te debatteren of het nu beter is 3 beweeg lijke divisies te vormen dan wel de voor genomen 5. De deskundigen van de NAVO zouden geen knip voor de neus waard zijn als zij niet het beste probeerden tot stand te brengen, zo betoogde spreker. Er is maar één weg: het volgen van de defensielei ding. zo lang deze ons vertrouwen waard is. De beoordeling van zuiver militaire aangelegenheden onttrekt zich, zo stelde spr. het, aan de nationale parlementen. Hij drong verder aan op verbetering in het begrip der bevolking voor de ge hele defensie en daarmee voor de be scherming van de christelijke grondslagen izer samenleving. Tenslotte wijdde spr. aandacht aan de marine, waarbij hij zeide te betreuren dat er geen tweede vliegkampschip in de plannen is vervat. Het Nederlandse volk is altijd een zeevarende natie geweest en moet dat blijven en het hebben van een goede marine is hiervoor een eerste ver eiste. De heer Schipper (A.R vond dat op het terrein van de maatschappelijke zorg de vrije organisaties nog te veel naast elkaar staan. Financieel is men niet in staat meer leidende figuren aan te trek ken- Spr- vroeg daarom een subsidie voor de dr ie -zu.i 1 en-organisatieOnder de In- Nederlanders heerst een stijgende onrust over de toestand in Indonesië, aldus spr. De Ambonnezen zouden in staat gesteld moeten worden bij te dragen hun kosten van levensonderhoud- Con tact met de Stichting van de Arbeid leek spr. op dit punt van. belang. Ook de heer De Vos van Steenwijk achtte de toestand' voor de Ambonnezen nog allerminst bevredigend- ..Blijven zij hier, dan zullen zij zich toch moeten aan passen- Van de Indische Nederlanders in Indonesië zouden nog te veel verzoe ken voor overtocht naar Nederland wor den afgewezen. De zitting werd daarna geschorst tot hedenmorgen half elf. dus, dat met van Bordeaux had verlaten, is Bretonse kust in moeilijkheden geraakt. Daar een van de motoren defect was, hees men twee zeilen. Men slaagde er in op deze wijze de haven van Brest binnen te lopen. Door het noodweer is een deel van de aan dek gestuwde la ding over boor geslagen. Mduertentie) t Haar verloren, al verloren I Roos is een teken dat Uw hoofdhuid verschilfert Uw haar zal uitvallen in dien U niet zéér snel ingrijpt! Want Uw ondervoede hoofdhuid schilfert reeds en verhoomt. Daar moet U onmiddellijk iets tegen doen. Wat? Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de wetenschappelijke haarvoeding, is uitgevonden. Ga terstond Silvikrin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld uitkomst gebracht. Silvikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen 1 h„rgro«, rol, Tryptofuin Ts-ro.ln,, Cystine en de 11 overige uit de amino- groep. De wetenschap heeft vastgesteld, 'dat Silvikrin al deze opbouwstoffen in de juiste verhouding bevat Hef gezicht wil ook wat Leidse geleerden zullen mosasaurus prepareren Prof. Van der Vlerk cn dr Kortenbout- Van der Sluys van het Rijksmuseum te Leiden hebben g'isteren met enige andere palaeontologen de in de mergelgroeven "t Rooth bij Cadier cn Keer (L.) gevon den fossielen van de mosasaurus (voor historische Maashagedis van reusachtige afmetingen) onderzocht. Dit is de tweede mosasaurus, die in ons land is ontdekt De eerste werd in 1770 in de St Pieters berg gevonden. Het ligt in de bedoeling om alle been deren van het monster naar Leiden over te brengen en aldaar te komen tot een reconstructie waarna een gipsafgietsel j zal worden gemaakt. Men verwacht, dal de complete mosasaurus vervolgens in - het natuur-historische museum te Maas- j tricht kan worden ondergebracht. De bekende reptielendeskundige, dr Bron- gersma uit Leiden heeft *lch reeds be reid verklaard het prepareren uit te Toch is het zo ALLEEN VOOK MAUSOLOS (3) In verschillende opzichten de Romeinen destijds weinig origineel geweest. Moesten wij onlangs consta teren, dat zij in de oudheid elke vuurtoren een pharus noemde, de alom bekende vuurtoren vóór de haven van Alexandria Pharos heette, precies hetzelfde gebrek hebben de Romeinen ten loon gespreid bfj het gebruik van het woord ,jnau- soleum", waarmede praalgraf werd aangeduid. De Ro tan Hadrianus, het mausoleum van Caecillia Metella aan de Via Appia, kortom, zij ge bruikten deze be naming voor in drukwekkende praalgraven, zoals ook wfj deze term zijn gaan bezigen voor het grafmo nument van Ko ningin Victorii heid toch t Friedrich Vilhelm lil van l'ruisen en zijn echtgenote. Maar hét Mausoleum u-as oorspron- I kei ijk uitsluitend en alleen het praal graf dat uerd opgericht voor Mausoloi, die in de vierde eeuw vóór Chr. koning was van Carië, het Z.Wdeel van Klein-Azië, dat thans tot Turkije bc- Dit Mausoleum werd gerekend de klass misia huwde, waardoor alle den voor een romantisch sprookje aanwezig waren. Ve moeten echter de sfeer even onderbreken, door te vertellen dat Carië in die dagen onder toezicht van Perzië stond en dat Mausolos eigenlijk een satraap was. Ten opzichte van het ver haal doet dit weinig terzake, maar het geeft ons het besef, dal de werkelijk- zó sprookjesachtig kan zijn dat de boos heid van het leven er geheel achter Het huwelijk van koning Mausolos en koningin Arte misia moet bijzon- der gelukkig zijn geweest, want toen in het jaar 353 v. Chr. de koning op nog zeer jeug dige leeftijd stierf, gaf zijn treurende weduwe opdracht voor hem een graf- richten dat in pracht zijns gelijke niet had. De ver vulling van deze wens was in de oud heid, toen de vorstelijke graven met vele kostbare zaken werden opgesierd, geen kleinigheid en voor de uitvoering hiervan moest dan ook een beroep wor den gedaan op beroemde Griekse bouw meesters, zoals Satyros en Pytheos, terwijl het beeldhouwwerk werd ver- aardigd door de grote kunstenaars Time- wereldwonde- Skopas, Bryaxis, Leochat ren, maar omdat de naam niet wette- theos. Ijjk beschermd was, heeft alle namaak Koningin Artemisia heeft de vol- volgende eeuwen zich met dit tooiing van het grafmonument niet merk kunnen sieren. Vandaar dat we monumentale graven als mausolea be titelen, hoewel ze met koning Mausolos totaal niets uitstaande hebben. Maar goed, laten we terugkeren tot het bergachtige Carië, dat destijds rijk aan wouden was, vruchtbare vlakten telde die koren, wjjn en olie leverden, en op welks bergweiden de schapen in talrijke kudden graasden. Over dit ge bied regeerde de jonge koning Mau- solus, die de schone koningin irte- jaren na de dood van Mausolos, waar- schjjnljjk van verdriet. De kunstenaars besloten echter de taak te voleindigen, ,Mit liefde voor het werk, ten be hoeve van eigen roem, en als getuige nis van hun kunde". Nu, het werk dat zjj afleverden, inderdaad zijn en heeft twen getrotseerd I Nadruk verboden

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5