lager Werkloosheid belangrijk dan in 1952 Waarschijnlijk ook nog twaalf woningen uit volume 1953 Jaarvergadering van veiling te Roelofarendsveen „Zang en Vriendschap" gaf met kinderkoor een uitvoering Boerenleenbank te Langeraar hield jaarvergadering Coöp. boerenleenbank Voorhout in het goud Op bevrijdingsdag (5 Mei) vrijheidsbraderie NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 WOENSDAG 24 MAART 1954 ALPHEN AAN DEN RIJN De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau alhier zond ons het jaarverslag 1953. In dit verslag wordt opgemerkt, dat de werkloosheid onder de mannen ook in het gewest Alphen in het afgelopen jaar belangrijk lager was dan in 1952. Re latief kwam dit het sterkst tot uiting einde September, toen het direct beschikbare aanbod 170 bedroeg tegen 575 einde September 1952. De gemiddelde werkloosheid per dui- i hoewei eend mannelijke beroepsbeoefenaren per rayon was aldus: Alphen aan den Rijn 17, Woerden 15. gewest 18, Zuid-Holland 26 en Nederland 30. Hieruit blijkt, dat de gemiddelde werkloosheid in het gewest beduidend lager was dan in de provincie en in Nederland. Tussen de rayons Alphen en Woerden bestond er.ig verschil, dat grotendeels is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat in het eerstgenoemde rayon in de agrarische sector meer akkerbouw- en gemengde bedrijven voorkomen dan in het andere, waar in hoofdzaak veehoude rijbedrijven zijn. die een meer constante personeelsbezetting hebben. Bedrijven Klei. betonwarcnindustrie: Het was niet steeds mogelijk, aan de vraag naar geschoold personeel te voldoen, zodat meermalen ongeschoold personeel moest worden aangetrokken. Bouwnijverheid: Ten gevolge van de toegenomen activiteit in de bouwnijver heid ontstond veel vraag naar bouwvak arbeiders, zodat niet steeds direct daar aan kon worden voldaan. De vraag naar grondwerkers moest meermalen ten dele door ongeschoolden worden voldaan. Voor de jeugdigen, die een lagere tech nische schooi verlieten, bestond goede piaatsingsmogelijikhcid. Houtbewerking: Er was vraag naar fa- briekstimmerlieden, waaraan enigermate kon worden voldaan. In de bedrijven, ■waar houten landbouw- en zuivelgereed- schappen worden vervaardigd, bestond meermalen behoefte aan jeugdig perso neel. Kleding en reiniging: De personeels voorziening in deze bedrijfsklassen bood geen bijzondere moeilijkheden. Eén be drijf moest zijn personeelsbezetting ten gevolge van het wegvallen van Belgische orders met 20 werkneemsters verminde- Metaal: Doordat de werkgelegenheid in deze bedrijfsklasse gunstig was, aan vaardden de bedrijven nagenoeg steeds vakbekwaam aanbod. Ook voor de jeug digen, die een technische school verlie ten, bestond goede plaatsingsmogelijk heid. Voedings- cn genotmiddelenbedrijven: De personeelsvoorziening in deze indu strie leverde geen bijzondere moeilijkhe den op. Voor de seizoenwerkzaamheden werden tijdelijke werkers aangetroffen. Ten gevolge van stagnatie in de aanvoer van grondstoffen ontstond in het laatste kwartaal voor een fabriek van spijsolie de noodzaak om voor circa vijftig pro cent van het personeel wenktydbekorting Land- en tuinbouw: Ten gevolge de minder gunstige weersgesteldheid kon eerst in Mei met de verplegingswerk zaamheden worden begonnen. Daardoor ontstond vrij veel vraag naar personeel, maar aan alle aanvragen kon vlot worden voldaan. Over het algemeen kon personeelsbezetting vry constant blijven. Administratie: Door de gunstige be drijvigheid in nagenoeg alle bedrijfstak ken ontstond meer vraag naar kantoor personeel. Deze vraag betrof in hoofd zaak jongere werknemers. Vrouwelijke arbeiders: De industriële werkgelegenheid voor vrouwelijke ar- beiders is in dit gewest betrekkelijk een. zydig en bestaat in hoofdzaak bij de lin gerie- en damesconfectie-industrie. Bemiddeling Overzicht van de bemiddeling: inschrij vingen 3776 mannen en 197 vrouwen plaatsingen 2675 cn 96, aanvragen var werkgevers 2823 en 124, voldane aanvra gen 2694 en 90. openstaande aanvragen eder veel te leren an de afdeling, de heer Veen Meerstadt, sprak een in leidend woord, waarin hij met name wel kom heette, de heer R. Edzes, verkeers- deskundige van het verbond voor Veilig Verkeer. Spr. achtte het overbodig het V V V. aan te bevelen. Iedere weggebrui- dagelijks kennis met het be langrijke werk, dat door het verbond wordt gedaan en dat ook zo bitter hard .Weet u", zo vroeg spr., „dat volgens statistische gegevens verwacht mag wor den, dat vóór 31 December van dit jaai nog 1000 slachtoffers van verkeersonge vallen het leven zullen laten?" Wanneer we ons dat realiseren, dan zullen we toch allen mee willen helpen de veiligheid te bevorderen. Niet alleen door de verkeersregels te leren, maa passen. Spr. noemde in dit band de wellevendheid een van de peilers, waarop de veiligheid Die moet worden toegepast tegen- elkaar op de weg. Spr. vroeg nog aandacht voor de cursus verkeersregels, de afdeling vier avonden zal geven alle weggebrui!.ers. De plaatselijke situaties zullen voorwerp van bespreking zijn en inspecteur Groothuijse zal met as sistentie van de plaatselijke verkeersbri- gade als leider optreden. De heer Edzes vertoonde hierna enkele films; de eerste was een zeer suggestieve film over de voorrangsregeLs, waarvan I verscheidene weggebruikers zeer veel I geleerd zullen hebben. Voorts werd men ingelicht over de werkzaamheden van de jeugdverkeersbrigadiertjes in Amerika, met wie onze grote steden ook reeds kennis maken. En als toegift was er dan nog een film over het bezoek van het Koninklijk Paar aan Amerika in 1952. Na de pauze behandelde de heer Edzes vragen op verkeersgebied, die hem ge steld waren. Al met al een belangwek kende avond. Twee woningen onbewoonbaar #De dienst der gemeentewerken heeft een onderzoek ingesteld naar de toestand waarin de woningen Hooftstraat 21 en Ridderbuurt 79a verkeren. Daarbij is ge bleken. dat deze ongeschikt vo ning zijn en niet meer in bewoonbare staat gebracht kunnen worden. De hoofd ingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zuid-Holland deelt deze mening en B. en W. stellen de raad dan ook voor de woningen onbewoonbaar te verklaren. Dienst voor doofstommi Donderdagavond half acht wordt in de consistorie van de Geref. Kerk aan de Raadhuisstraat weer een dienst voor doof stommen gehouden. Opbrengst De schaalcollecte in de Herv. Gemeente gehouden voor de kerkvoogdij heeft f 698.85 opgebracht; de collecte voor Hervormde scholen bracht f732,44 op. Politiediploma De heer A. v. d. Star. adspirant-agent van politie alhier, behaalde het politie staatsdiploma A. HAZERSWOUDE vooral de twee solisten deden het dienstelljk! kinderkoor bracht na de pauze zangspel „Jantje in Modderstad'" Ook hier had de heer Jansen de leiding. we er van hoorden, schonk or overtuiging, dat hij met veel si werfet. Er was een opmerkelijke speei- zangvaardigheid. ook bij de hoofdrol vertolksters. Het geheel maakte een pit tige, levendige indruk. Joh. van Wolfswinkel. Raad van Leimuiden BEGROTING 1954 (GEWONE DIENST) SLUIT In de gisteren gehouden raadsvergadering deelden B. en W. mede, dat boven het nieuwe bouwvolume van 27 woningen voor de komende drie jaar ook nog de bouw van twaalf woningen voor het volume 1953 waar schijnlijk kan worden gerealiseerd. Gevraagd zal worden om zestien wo ningen te mogen bouwen, namelijk acht door de gemeente en acht door particulieren. 68 i 30. Veelomvattend was het werk van het bureau. Arbeidsconflicten kwamen niet voor. Wel moest enkele malen worden opgetreden tegen werknemers, die on rechtmatig de arbeidsverhouding hadden verbroken. De samenwerking met de ge meentebesturen e.a. was uitstekend. Propaganda-avond voor Verkeer De plaatselijke afdeling van het ver bond voor Veilig Verkeer ontplooit deze week veel activiteit. Nadat gistermiddag een bijeenkomst was gehouden met de Jongelui, die dit jaar deelnemen aan het verkeersexamen, werd 's avonds een ver gadering belegd voor alle belangstellen den. Morgenavond volgt dan nog een propaganda-bijeenkomst met de plaatse lijke vrouwenverenigingen. De belangstel ling was gisteravond helaas niet zo groot, Veilig Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft meegedeeld, dat de bouw van twaalf woningen kan wor den gegund. De huurprijs zal f 7.65 be dragen per week, exclusief waterleiding. De begroting voor 1954 werd aangeboden. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 219.795.29. Aangeboden werd ook de rekening 1952- 1953 van het woningbedrijf en de begro ting 1953-1954 van dit bedrijf. Alle leden van de raad. de wethouders uitgezonderd, zullen zitting nemen in de commissie van onderzoek. G. S. hebben bericht, dat de provincie f 2.500 zal bijdragen in de kosten van verlichting van het kruispunt Provin- cialewegBurg. Bakhuizenlaan. De ge meente zal f 333 moeten betalen voor de aansluiting van twee percelen aan de Nokweg op het electriciteitsnet. De kos ten van aansluiting op de waterleiding zullen f 203.50 bedragen. Deze bedragen zullen op de begroting 1954 worden ge bracht. De raad ging accoord met de voorstel len 765 vierkante meter water te ver huren aan de heer Cornelissen te Am sterdam voor f 25 per jaar, terwijl de heer C. H. Vernooy de dijk ten westen van het dorp mag huren voor f 60 per jaar. G. S. deelden mede bereid te zijn een stuk grond bij de provinciale brug over de Drecht aan de gemeente te verhuren; deze grond kan worden gebruikt voor kampeerterrein. Er bestaat geen bezwaar tegen plaatsing van een kleedhokje op dit stuk grond, zodat de baders in de Drecht zich hier kunnen ontkleden. Een verzoek van de Chr. zangvereniging Ex celsior om subsidie werd afgewezen. Op verzoek van de rijkstuinbouw consulent is enige vermindering gebracht op de heffing bij kassenbouw door tuinders. De heer Tasseron zou gaarne zien, dat de huwelijken door de ambtenaar va burgerlijke stand „in het zwart" zouden worden voltrokken. Er zal Ieder J; f 50 op de begroting worden geplaatst voor ambtskleding. Urgentieplan De raad ging over tot vaststelling een urgentieplan voor de komende vijf Jaar. Urgent zijn de beschoeiing vai industrieterreinen, aanleg begraafplaats, aanschaffing blusmateriaal, vernieuwing straatlantaarns, riolering cn aanleg sport terreinen. Voor de jeugd zal een klein speelveld worden gemaakt in het tuin dorp. De heer Keijzer bleek bereid te zijn een stuk grond af te staan als speel- Bouw van nieuwe veilinghal kost 300.000 In de Pancratiuszaal heeft de coöp. bloemen-, groente- en fruitveiling Eendracht Maakt Macht haar 35e jaarvergadering gehouden. De zitter, de heer Th. W. Schrama, kon in zijn openingswoord ruim honderd leden welkom heten. De directeur van de velling. de heer N. Turk, bracht het Jaarverslag uit. Voor de glasproductie zijn de uitkomsten goed ge weest, voor de vollegrondproducten matig. Vanaf de anvang was rr goede vraag uit Zweden en Engeland, maar vooral uit België, naar aardbeien, zodat een omzet van ruim f 700.000 werd bereikt. De aanvoer van natuursla was zeer om vangrijk. namelijk 1.048.633 krop. Voor België werden in Augustus hoge prijzen besteed, tot 38 cent per krop. Het nut van minimumprijzen kwam bij peu len. doperwten en capucijners wel heel duidelijk uit. Ook de tuinbonen konden de dans niet ontspringen. De kassnijboncn werden bijna geheel door België afge- In het algemeen was de teelt van volle- gronds-snijbonen niet rendabel. De augurken-prijzen bleven geruime tijd op goed niveau. Na half Augustus daalde de prijs snel en kwam doordraai voor. Tot 15 October brachten najaars tomaten een slechte prijs op, daarna ging het veel beter door openstelling van de Engelse markt. Van de aangevoerde pro ducten is voor f 783.000 afgenomen door de exporteurs, voor f 328.000 door de industrie en voor f 22.000 door de detail handel. Aan vergoeding doorgedraaid) producten is f 17.688.10 uitbetaald; aar heffingen voor de productenfondsen is f 36.944.66 ingehouden. Wat de Lloemen betreft, de export tulpen naar Zwitserland betekende red ding in de nood. De winst op narcissen was. de hoge kosten tn aanmerking geno men, gering. In totaal werden 1 063.904 bos tulpen en 672.492 bos narcissen aan gevoerd. Anjers, freesia's, lathyrus en dubbeld. terrein en voor het in orde maken dit veld zal een bedrag op de begroting worden geplaatst. Aan de afdeling van E.H.B.O. werd Dor 1954 een subsidie van f 250 verleend, terwijl de vereniging tot steun aan he Koningin Wilhelminafonds een subsidi kreeg van f 25. De verordening op de winkelsluiting werd gewijzigd. In de mer zullen de winkels open blijven tot r. in de winter tot 6 uur. Kappers mogen het hele jaar door sluiten De vergoeding voor de leerkrachten »n de school met de bijbel zal bepaald worden op ongeveer f 630 per jaar. He aantal leerlingen zal per 1 April tot 16( zijn gestegen, zodat benoeming van eer vijfde leerkracht noodzakelijk is. In be ginsel besloot de raad medewerking t( verlenen voor de aanschaffing van Meu bilair en leermiddelen voor deze school de inrichting van het zevende er achtste leerjaar. Het voorstel" tot ontsluiting van Vriese- koop werd aanvaard. Er zal nu een vaste brug komen, terwijl op de weg over het /an de boerderij een gesloten weg dek wordt aangebracht. een geheime zitting besloot de raad de weg langs de Westeinderplas een breedte te geven van 5% meter, nu de verhouding tussen de gemeenten Aals- en Leimuiden beter is geworden. In eigen beheer zal een beschoeiing over 500 meter worden aangebracht langs de landerijen aan de Ringvaart. Milde gevezs stimuleerden vernieuwing van programma In de bijna geheel bezette gymnastiekzaal uan Hazerswoude gaven de gemengde zangvereniging „Zang en Vriendschapen haar kinderkoor „Looft den Heer" een uitvoering. De erevoorzitter, ds Chr. van der Leeden, greep in zijn openingswoord reeds vooruit op het zevende lustrumfeest in het najaar. Het bestuur heeft het plan, dit met een breed opgezet kerk- concert te vieren. Maar dan is een versterking van de mannenstemmen reeds nu noodzakelijk. Spr. hoopte daarom, dat aan zijn oproep gevolg zal worden gegeven. Het gemengde koor produceert een vloeiende, goed gemengde klank, die echter door het gebrek aan herenstem- men niet volkomen uitgewogen is. De bassen maken een fraaie sonore, vaste toon, de tenoren doen in kwaliteit iets voor hen onder, hoewel ook zij zeker niet onvoldoende zijn. De hogere tonen kunnen voorzichtiger worden gevormd. Wat de damesstemmen betreft: de ilten vooral maken een betrouwbaar be standdeel uit; de sopranen zijn in het hoge register niet volkomen vrij. zij be naderen deze tonen te veel vanuit een te lage instelling, zodat men vaak een slepen-naar-boven waarneemt. Als geheel kan dit koor wel wat aan. De beschaving is voldoende, de uitspraak grotendeels correct, de voordracht vrij plastisch, nu en dan zelfs licht, maar, mede door de wat te trage temipi, in werken van een luchtiger genre, nogal zwaarwichtig. Het programma, wat onder de onge twijfeld muzikale en beheersende lei ding van de heer Pascal Jansen bijna steeds bevredigend werd verklankt onder voorbehoud van de bovengenoem de bezwaren was ongelijk van kwali teit. De beste vertolkingen ondergingen het werk, waarmee verleden zomer op een concours in Utrecht de eerste prijs werd behaald: ..Winternacht" van Van Reenen en „Droome Vrouw kom" van Olman. De muzikale waarde van dit laat- ,ier steekt ver boven die van het concoursnummer uit. Als hoofdwerk was blijkbaar bedoeld .Psalm 146". voor koor. solo, kwartet, piano en orgel, van Anderson, een be werking van de onberijmde tekst. Het koor had zich hierop behoorlijk gepre pareerd, en leverde de niet gemakkelijke stemvoering in acht genomen, een niet onverdienstelijke prestatie. Er was wel een zeker tekort aan soepelheid merk baar, beter gezegd: het zingen ging niet ..vanzelf". Toch had men ook verschil lende goede momenten; dan was de klank rijp en geëgaliseerd. Persoonlijk achten we echter de waar de van deze soort composities, niet hoog. De gewijde tekst wordt door de muziek, omdat deze niet met het karakter daar van strookt, duidelijk geweld aangedaan Een paar goede stemmen vielen bij de (amateur-)solisten op. Dank zij enkele milde gevers kon het koor ook nu weer iets aan programma vernieuwing doen. Tot onze vreugde hoorden we frisse muzikanteske werkjes als de variaties op „Kort jakje" (Schel- levis) en „Hoort de muzikanten" (Stenz) En daartussen in de barcarolle uit „Hoff mann's Erzahlingen". Het koor zong dit alles nog wat te degelijk, niet leutig, niet wiegend genoeg. Maar de 'klank was toch wel mooi; op den duur zal men zeker met dit genre meer vertrouwd kunnen raken. Het is de moeite van volharden de oefening waard! De kleuters van „Looft den Heer" zon gen bij wijze van afwisseling. Men hoor de hen met hun drieën of tweeën en ook nog een jongen en een meisje als solistje. Lang niet allemaal bleven ze op toon. de rrueesten zakten erg. maar er waren wel aardige stemmetjes bij. Een compli ment voor de enkele zuivere zangertjes; Verminderde omzet van veiling had gevolgen De boerenleenbank Langeraar hield gisteravond in café Kramer haar alge mene jaarvergadering onder leiding van de directeur, de heer M. Keijzer. Deze merkte onder meer op, dat de verminderde omzet van de veiling ook gevolgen heeft gehad voor de bank, doordat de belangen van de bank met de tuinbouw nauw verbonden zijn. Er werden het afgelopen jaar credieten gegeven voor kassen- en huizenbouw. Nadat de heer Keijzer de geslaagde vie-| vroeg medewerking van de leden, opdat ring van het zilveren jubileum der bank' geen boekjes meer op het kantoor had gereleveerd, ging hij nader in op de' J HU brachten goede prijzen op. Tot Pinksteren waren de prijzen van snlj- bevredigend, daarna zakten totaal ineen. De chrysantprijzen bewogen zich op een laag peil. maar vanaf Novem- ?r kwam hierin verbetering. In 1953 zijn 193 groente- en 203 bloe- enveilingen gehouden, tegen respectle- velij'* 184 en 189 in 1952. Aan groenten fruit werd geveild voor f 1.964.463,75, dat is f 21.159,73 minder dan in 1952. Aan bloemen is geveild f 778.658.26, of f 94.312,81 meer dan in 1952. Van de mogelijkheid credieten te krijgen van het waarborg- instituut voor de Veenstreek werd in an dere plaatsen meer gebruik gemaakt Zowel de exploitatierekening als dc balans werden door de vergadering goed gekeurd. waarbij werd besloten de winst van f 6.339,91 toe te voegen aan de reserve, die daardoor aangroeit tot f 46.610,22. In het bestuur werden de heren N. P. Bakker en L. C. Castelein herkozen, ter wijl de heer P. M. Verdel zijn plaats zag ingenomen door de heer Th. Hoogen- boom Mzn. De heer Th. Hoogenboom Dzn. werd herkozen in de raad van toezicht. Goedgekeurd werd het voorstel het be stuur te machtigen de bouwkosten van nieuwe veillnghal. emballageloods en kantoor te verhogen tot f 300.000 en voor dit bedrag een lening aan te gaan. Wat de vooruitzichten betreft deelde de heer N. Turk mede. dat de glasaard beien in Engeland onbeperkt kunnen wortcn Ingevoerd. België zal in Mei geen importbelemmeringen opwerpen. Het In voercontingent van narcissen in Duits land is. vergeleken mat vorig Jaar, ver- DE KAAG Verbouwing Jeugdherberg De aanbesteding voor het verbouwen van de jeugdherberg heeft het volgende resultaat gehad; P. C. Buschman f22.245, fa Jac. Dobbe f21.750, Gebr. Akerboom f21.400, H. J. Strijk f21.350. NIEUW VEEN Voor het Groene Kruis Vrijdagavond geeft een toneelgroep van de Johannesstichting in Zaal-Bosman een uitvoering ten bate van het Groene Kruis. Excursie Chr. plattelandsvrouwen De afdeling Nieuwveen van de Chr. plattelandsvrouwenbond houdt morgen middag een excursie naar de baconfa- briek te Uithoorn. Demonstratie wasmachines Morgenavond wordt in café Leliveld van 7 tot 10 uur een demonstratie ge geven met wasmachines. Men kan vuil wasgoed meebrengen Vertrokken Jac. A. van Wieringen. zonder beroep, van A. H. Kooistrastraat 4 naar Nieuwer- Amstel. Marg. van Borsselenlaan 76; H. A. Valé. dienstbode, v. O. Nieuwveense- weg 45 n. Ter Aar, Geerweg 6; Fr de Jong. landarbeider, v. Oostkanaalweg 5 n. Canada (Toronto); P. Habermehl. graanhandelaar, v. A. H. Kooistrastraat 25 n. Garderen. Dorpsstraat 2; D. J. var Leeuwen, winkelier. OUDE WETERING Uitslag aanbestedingen Voor de verbouwing van de zwemin richting te Oude Wetering werd een open bare aanbesteding gehouden. De uitslag luidt: D. Langhout f 16.800, fa. J. Berkel f 14.900, P. C. Buschman f 15.800, fa. Jac. Dobbe f 16.000, Gebr. Akerboom f 15.650. fa. H. J. Strijk f 15.350, J. L. Zoet f 15.225. Geslaagd De wachtmeester der rijkspolitie P. Spaan heeft te Den Haag het politiediplo ma behaald. Geref. jeugdgebouw wordt geopend Zaterdagmiddag om drie uur vindt de officiële opening plaats van het Geref. jeugdgebouw. KATW11K AAN DEN RUN Opening Hervormde school Maandag 29 Maart 's middags om 3 uur zal de officiële opening plaats vinden de nieuwe Hervormde school aan de Narcisstraat. In de avonduren tussen acht uur en half tien is er gelegenheid oor de ouders om de school te bezich tigen. Op 1 April, als de nieuwe cursus begint, zal de school voor het onderwijs gebruik worden genomen. A.R. kiesvereniging In de zaal achter de Geref. kerk wordt hedenavond 8 uur een ledenvergadering gehouden van de A.R. kiesvereniging, waarin zal spreken de heer T. Kralt uit Rijnsburg over „Kan een Christen lid ijn van de P. v. d. A.7 KATWIJK AAN ZEE Ouderavond Savomin- Lohmanschool Recrutenavond De afd. van Pro Rege hield in Het Oude Raadhuis een recrutenbijeenkomst ondei leiding van de heer H. van Velde. Spreker de heer J. A. Nap te Rotterdam, zitter van de afdeling Zuid-Holland, die zijn onderwerp noemde „Van huis aar tehuis". De jonge man moet zich in zijn dienst- jd niet schamen voor zijn beginsel, aldus )r„ en de kerkdiensten moeten, >ver mogelijk, nooit worden verzuimd. „Het geestelijke contact moet bewaard worden met jezelf en je legerpredikant' 5pr. releveerde, dat er op 't ogenblik 12 Christelijke militaire tehuizen zijn roorts bestaan nog plannen voor 7 nieu Maak van deze schakels in je diensttijd gebruik, aldus spr., die voort •ertelde, wat de dienstplichtigen staat te wachten en hoe zij hebben te handelen. Burgerlijke stand Geboren: Pietronella M., d D. Hakkenbrak; Jacob, z i moed en D. van der Eist. Overleden: M. Rozetooom, 21 J. In het Unigebouw werd gisteravond de ouderavond gehouden van de Savornin Lomanschool, hoofd de heer S. H. bergen. De leiding van deze goed bezochte bijeenkomst berustte bij de voorzitter van het Hervormde schoolbestuur, ds P. P. J. Monster. Ds Monster wees op de noad- zakelijkheid van een goede verstandhou ding tussen de beide opvoedingsplaatsen, nl. gezin en school. Beide hebben in dc opvoeding een vaste lijn te volgen. Na het openingswoord kwamen ver scheidene leerlingen voor het voetlicht, die op leuke wijze enkele verzen decla meerden. Het hoofd van de school, de heer Van Eijbergen sprak over „De taak van de onderwijzer in de hedendaagse tijd". Spr. wees op de grote vooruitgang op tech nisch gebied en op de gejaagdheid, waar door onze tijd is gekenmerkt. Het is een rustpunt temidden van deze dingen, onze kinderen te mogen w.ijzen op Christus. In het tweede gedeelte van zijn toe spraak ging spr. op enkele practische aan gelegenheden in. Het bestuur heeït een schrijven gericht aan de inspectie en aan het college van B. en W„ waarin de urgentie wordt aangetoond van restau ratie van de ouder wordende school. Al eerder is iets dergelijks gebeurd voor het minder oude schoolgebouw aan de Beste- vaerweg. Spr. meende te moeten zeggen, J. de Vrij dat met vertrouwen het besluit van het C. G. De- gemeentebestuur moet worden tegemoet I Voor de pauze werd nog geluisterd r Receptie en twee feestavonden in voorbereiding Nu ongeveer vijftig jaar geleden kwam men in Voorhout, na lange voor besprekingen en beraadslagingen, tot het besluit een spaar- en voorschot bank op te richten. Het bestuur van de afdeling vai) Bloembollencultuur kreeg 14 December 1903 de opdracht, de voorbereidende werkzaamheden te regelen en de inspecteur van de Raiffeisenbank uit Utrecht om voor lichting te vragen. De volgende personen hebben zich beijverd om tot oprichting van een bank te komen: Petrus Berbee Fzn en Corne lls Westerbeek, bloemisten, Johannes van Dobbelen, hoofdonderwijzer, Leonardus Prins, zonder beroep, en Petrus Warmer dam. bloembollenkweker. Op 7 Maart 1904 werd in het stationskoffiehuis van C. Paardekooper een vergadering gehouden voor belanghebbenden en belangstellen den, onder leiding van de heer P. Berbee Fzn. Alle aanwezigen waren enthousiast voor het plan en 57 leden traden toe. Van die 57 zijn er nog vijf in leven en ook nu nog lid van de bank, te weten P. Lem- i, L. A. Prins Gzn, A Turnhout, Chr. Does en Th. Hoogstraten. Met veertig stemmen werd tot kassier gekozen de heer P. Berbee Fzn. Als voorwaarde werd gesteld, dat hij zijn brandikast en een lokaliteit ter beschikking moest stellen. De leden waren wel zo goed met een schuur genoegen te nemen. Het salaris werd vastgesteld op f 100 per jaar. Leden van de raad van toezicht wer den de heren J. van Dobbelen, voorzit ter, L. Vester, secretaris en C. Prins Lzn. Tot bestuursleden werden gekozen de heren C. Westerbeek, L. Prins Lzn, P. Warmerdam Jzn, J. v. d. Hulst en H. P. Groenewegen. Op 14 Maart begon de bank in een schuur naast het oude Pa rochiehuis. De bank is nu uitgegroeid tot het gebouw aan de Herenstraat. Het eerste jaar sloot de kassier zijn boeken af met een totaal aan uitstaande voorschotten van f 8378, tegoed 'n reke ningcourant f 11.320, aan spaargelden f 11.096. Zes jaar later kon voor let eerst f 1.734 op de reserve worden geplaatst. Dit bedrag is nu aangegroeid tot f 52.556, terwijl aan spaargelden is gedeponeerd f 974.073. Aan uitstaande voorschotten is geboekt f 238.897, terwijl het tegoed in rekening-courant f 331.959 bedraagt. Het tegenwoordige bankgebouw betrokken in 1936. Vooral de oudere ge- atie heeft over het besluit dit gebouw 'T te zetten bedachtzaam het hoofd geschud, maar de omzet van de bank maakte dit nu eenmaal noodzakelijk. De „ouden" Van de oprichters is niemand meer in leven. Behalve de vijf leden, die vanaf de oprichting lid zijn, kunnen er nog drie worden genoemd, die reeds een jubileum achter de rug hebben. In de eerste plaats moeten we noemen dokter H. A. G. Bots. rustend arts te Voorhout, reeds 31 jaar voorzitter van de raad van toezicht. On der zijn Innemende leiding zijn de jaar vergaderingen zeer prettige bijeenkomsten geworden. Voorts hebben de heren L. H. Prins en P. L. v. d. Hulst reeds respec tievelijk 36 en 34 jaar zitting als bestuurs lid. Laatstgenoemde is ook jarenlang kassier geweest. Als directeur heeft de bank gekend de heren C. Westerbeek, (1904—1908), L. Prins (4 jaar), J. v. d. Hulst (1 jaar). P. Warmerdam (12 jaar), S. P. Warmerdam (7 jaar), L. v, d. Geer (16 jaar), en vanaf 1948 tot heden Bern. Schultc. Als kassiers fungeerden de heren P. Berbee (1904 1908), J. A. Langeveld (1908—1920), P. N. Vester (1920—1946), P. L. v. d. Hulst (19461949). De tegenwoordige kassier is de heer B. v. d. Nouland. Feest Natuurlijk zal het heuglijke feit het gouden jubileum, zoals reeds gemeld, feestelijk worden gevierd. Reeds jaren lang is men bezig een feestfonds te men. Het feestcomité bestaat uit de heren A. C. H. N. M. de Bekker, voorzit ter, Th. P. v. d. Hulst, secretaris, A. C. Pennlngs, penningmeester, J. L. Nijssen, H. J. Vester, E. F. Knoppert en P. G. v. d. Lans. Deze heren hebben niet bepaald stilgezeten. In het Parochiehuis wordt op de middag van 20 April een officiële receptie gehouden, die om half drie begint. De leden met hun dames krijgen op 27 en 29 Maart een feestavond aange- bank worden gedeponeerd De secretaris, de heer Th. Hoogervorst, noemde in zijn jaarverslag onder meer de aankoop van een woonhuis in Langeraar waarin te zijner tijd de bank wordt ge vestigd. Het ledental is met vijf vooruit gegaan. De totaaltellingen der balans be droegen f3.526.53 en van de verlies- en winstrekening f 11.316,55. De heren M. Keijzer en C. A. v. d. Hoven. resp. voorzitter en lid van de raad van toezicht, werden herkozen. Tijdens de rondvraag sprak de heer N. Pieterse de hoop uit, dat bij het inrichten van het aangekochte perceel als bank gebouw rekening wordt gehouden me belangen van de kassier. TER AAR Papenveerburg krijgt hekken De brug over het Aarkanaal aan het Papenveer (dus niet de brug Hoekse Aarkade, eveneens aan het Pa penveer) krijgt hekken. Tot nog toe werd deze brug aan beide zijden door een ketting afgesloten, die slecht zicht baar is en 's avonds niet verlicht wordt. Door de hekken zal de veiligheid zeker worden bevorderd. WOUBRUGGE A.R. kiesvereniging In de bijzondere school is een leden vergadering gehouden van de A.R. kies vereniging Nederland en Oranje. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. van Reenen. het 75-jarig be staan van de A.R. partij op 3 April. Hij feliciteerde de heer A. Kroon met de viering van diens gouden bruiloft. De heer E. Boer uit Alphen aan Rijn, ex-voorzitter en raadslid, sprak bezitsvorming. Bij de eigendomsvorming bedenke men, dat God de enige absolute eigenaar is. Spr. memoreerde de resul taten van het eerste Chr. sociale congres van 1891, waarbij de vorming van eigen dom nader in het licht werd gesteld. Bij de tegenwoordige sociale voorzieningen is het bestaan van de wieg tot het graf veilig gesteld. Maar de vorming var eigendom kan de persoonlijke verant woordelijkheid weer schragen. Arbeid, grond en kapitaal zijn productiefactoren voor de inkomensverdeling. Loonvorming is de taak van werkgevers en werknemers weerlegde de stelling „gelijk loon samen: ingrijpen van de overheid moet gelijke arbeid" en gaf tot slot enkele uitzondering blijven. Overwinst dient ge- maatregelen om de spaarzin op te wek- lijk te worden verdeeld onder allen, die ken. Hierna volgde een geanimeerde be- aan het productieproces meewerken. Spr.j spreking. Vervolg Stadsnieuws J. Grommé 40 jaar bij Rotogravure De heer J. Grommé. bedrijfschef bij de N.V. Nederlandse Rotogravure Mij. herdacht gisteren het feit, dat hij veertig geleden bij deze maatschappij in dienst trad. In de recreatiezaal verza melde zich om half twaalf het personeel de reproductie-afdeling, waar de ju bilaris en zijn echtgenote allereerst wer den toegesproken door de directeur, de J. C. Stafleu. Spr. schetste uitvoe rig de vele verdiensten van de jubilaris het bedrijf en ook gewaagde hij waardering van de vele arbeid, door de jubilaris verricht ten dienste van de leerlingopleiding. Namens de maatschap- 'oor Nijverheid en Handel speldde spr. de jubilaris de verguld zilveren me daille op de borst. Hierbij voegde de directeur het gebruikelijke geschenk on der c ivert. sche- De heer de et- bouquet Namens het gezamenlijk personeel sprak de heer O. Krap en hij bood een prachtige vulpenset aan. Als derde spre ker trad de heer Binnenkamp, en wel °ns de bovenafdellng naar voren. Namens de afdeling bood deze mer lamp en een boekwerk t Joh. Jasper overhandigde m serij een fruitmand en e bloemen voor mevrouw Grommé. pakkende en geestige wijze dankte de jubilaris voor deze huldiging. Hij bracht de verdere dag in huiselijke kring door. Fiets contra scooter Op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Donkersteeg botste gistermiddag half twee een fiets tegen een scooter. Het ge volg was, dat een 52-jarige bewoonster van de Morskad'e die op de duo van de scooter had gezeten met een hersen schudding naar het A-Z. moest worden vervoerd. boden, waar onder andere een cabaret gezelschap zal optreden. Spoorwegovergang Ook de gemeente Voorhout heeft haar spoorwegovergangprobleem gekend, zij het dan in veel geringer omvang dan Leiden. De verbreding van de overweg thans bijna voltooid. De verkeersweg wordt nu zeven meter breed, plus rechts links een rijwiel- en voetpad. Het weg dek tussen de rails bestaat nu uit blok ken beton, zodat het ergerlijke hobbelen tot het verleden behoort. Stemburcaux Voor de verkiezingen zullen dc volgen de personen zitting nemen in de stem- bureaux: District 1 Burgemeester Drs C J N de Graaff, voorz.; A J v d Lans d Ploeg, leden, met als plv. de heer A W de Groot. District 2 C L M Prims, i.\ A Eigenbrood en W Borst, leden, met als plv de heer J L Nijssen. Rietschelf verbrand In de nacht van Maandag op Dinsdag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Berg en Daalse polder. Ach- n de polder stond een rietschelf, toe behorend aan de huurder van het land, de heer Van Nobelen te Warmond, in brand. Er bleek niets meer te redden te zijn. Een paar daar staande kisten aard appelen werden meteen gekookt. Vermoed wordt, dat vonken van een in de nabij heid gestookt vuurtje de oorzaak zijl Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelis P M J, z v L D Vester en M C M v Sbeijm; Clementia J, dvHJ van Beek en A E v Loon; Jdharn- na C, d v P H v d Hulst en C P Heems kerk; Barbara W, d v J C S van Gent en K v d Broek; Jacobus J, z v J M Hoek en H P Koek; Cabharina M, d v H P d Berg en H J Mosseveld. ONDERTROUWD: P L M Kin*. 29 GETROUWD: K Tukker, 27 j. (Sassen- (USA) en J M L Nijssen, 20 j. hei/m) en A Verbree, 28 j; J vam der Meij, 29 j en H C Geluk, 24 j. OVERLEDEN: E v d Leur, 81 j; P v d Meij, 77 j. kinderzang onder leiding van de heer P. H. Weiss. De heer J. Haasnoot vertelde op boeien de wijze over zijn Engelse reizen. Er volgde nog een aardige raadselwedstrijd voor alle aanwezigen. Aanbesteding Het bestuur van de Katwijkse reddings brigade besteedde gistermorgen in Casa Cara de aan de bouw van de Zuidpost aan het strand. Er waren 7 inschrijvings biljetten. De hoogste inschrijver was de fa J. Remmerswaal voor f 17.761 en de laagste inschrijver fa J. Haasnoot voor f 14.352. De begroting was f 14.800. De bouw is aan de laagste inschrijver ge- C.H. kiesvereniging Voor de C.H. kiesvereniging spreekt hedenavond 7.45 uur ln de Oranjezaal van het Jeugdhuis de heer C. Kranenburg over het onderwerp: Is de verkiezing van de Provinciale Staten in Zuid-Holland voor de C.H.U. van belang? Landarbeidersbond Morgenavond om 8 uur is er in het Jeugdhuis een vergadering van- de Ned. Chr. landarbeidersbond. Ouderavond Chr. huishoudschool Het dezer dagen geplaatste verslag van de ouderavond der Chr. Katwijkse indu strie- en huishoudschool behoeft enige aanvulling. De voorzitter van. het be stuur, dr. G. W- Overdijkink, heeft na dat hij de. vergadering met gebed, Schrift lezing en het laten zingen van twee ver zen van Psalm 100 had geopend een woord van welkom gesproken, hetgeen onvermeld is gebleven. In zijn openings rede memoreerde dr Overdijkink de strijd voor het Christelijk onderwijs. In 1920 werd financiële gelijkstelling van openbaar en christelijk onderwijs be reikt. Een belangrijk besluit is ook ge nomen 'door de Raad van Europa te Parijs, op 20 Maart 1952. Voor geheel West-Europa kregen de ouders het recht om over de opvoeding en het onderwijs van hun kinderen te beslissen. Dr Over dijkink heeft deze ouderavond ook met gebed gesloten. Mr Halbertsma zeventig jaar Mr S. N. B. Halbertsma te Wassenaar, vice-president van het Haags gerechtshof, heeft zijn zeventigste verjaardag mogen vieren. Mr Halbertsma is voorzitter van het bestuur van het Rotterdams Zee hospitium alhier. De vice-president hoopt op 1 April met pensioen te gaan. Hij studeerde in Leiden. Hoog cn laag water Donderdag 25 Maart: hoog water 6.30 en 18.52, laag water 2 13 en 14.36 uur. HILLEGOM Correspondentschap Voor een goede gang van zaken vesti gen wij er nog even de aandacht op, dat het correspondentschap voor Hillegom wordt verzorgd door de heer H. Lancee, Wilhelminalaan 21. Wij verzoeken bestu ren van verenigingen en dergelijke, alle uitnodigingen en nieuwsberichten aan hem te doen toekomen. OEGSTGEEST Met algemene stemmen hebben de Oegstgeester middenstanders besloten om op 5 Mei aanstaande een braderie te houden, die de naam vrijheidsbraderie zal hebben. Dit besluit werd genomen in de vergadering die gisteravond werd gehouden van wege de contact-commissie van de Prot. Chr. en de Rooms-Kath. middenstands vereniging in Het Witte Huis. In zijn openingswoord zei de heer J. K. Veenendaal o.m. dat het z.i. juist wa< om de bevrijdingsdag te blijven herden ken. Hadden we deze dag niet, dan zouden we ook geen Koninginnedag meer gekend hebben. Spr. bracht dank aan de heer J. L. Nouwens L.zn voor zijn arbeid als voorzitter in het afgelopen jaar. Verslag werd uitgebracht door de pen ningmeester van vorig jaar, de heer Vee nendaal. die kon gewagen van een batig saldo van de Sint-Nicolaas-actie groot f 23,21 en van de Kerstactie groot f 50,30. Daarna werd overgegaan tot het maken van plannen voor de komende braderie. Over het algemeen was men de mening toegedaan, dat volgend jaar vroeger met de organisatie moet worden begonnen, o.m. door het instellen van een subcom- Jaarvergadering U. V. V. De afdeling Oegstgeest van de Unie an vrouwelijke vrijwilligers hield Maan- ag de jaarvergadering in Het wit te Huis. De Presidente, mej. A. M. S. v. Abeelen wees op de prestaties, die de vrijwilligsters het afgelopen jaar lever den. De presidente haalde het U.V.V.- blad Raad en Daad aan toen zjj wildé duidelijk maken, wat de afdeling Oegst geest in 1953 deed. Dat bleek niet wei nig te zijn. missie, die een half jaar van te voren moet beginnen. Er zou weinig veranderd worden aan de opzet. Op Vier plaatsen zal een orkestje of bandje muziek ten ge hore brengen. Het verzoek werd gedaan, alle midden standers in het centrum te centraliseren, maar dat is afhankelijk van de deelnemer zelf. Besloten werd dat alleen middenstan ders van Oegstgeest aan de braderie mee kunnen doen. Niet-leden zullen een hoger inschrijfgeld moeten betalen. Het „Glip- pertje" zal weer op het appèl zijn. bracht een uitgebreid jaarverslag uit en de penningmeestcresse. mevr. S. van Nouhuys-Balfort bleek een voordelig saldo van f 418,79 in kas te hebben. Om gezondheidsredenen moest mevr. Koert afstand doen van haar secretares se-functie. Voor wat zij allemaal sinds 1939 deed, kreeg zij een attentie van de mede-leden. In haar plaats werd mevr. G. Robbers-Bosman, Toorenveltstraat 22, gekozen. By de rondvraag gaven enige dames zich op voor hulp bij de verzorging van de ouden van dagen, als er een sociëteit voor ben wordt opgericht. Er werden tenslotte enkele smalfilms vertoond van een aantal uitstapjes, die (ie laatste jaren met de ouden van dagen eerden gemaakt. Bij deze filmvertoning - - - zijn»

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4