Handel en landbouw leveren elk zestien pet van het volksinkomen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 24 MAART 1954 Waarvan leven Leiden en de Rijnstreek Merkwaardige conclusies uit fiscale gegevens Blijkens een recente publicatie van het centraal bureau voor de statistiek, samengesteld uit gegevens van de fiscale administratie, is enerzijds de handel en anderzijds de landbouw c.a. de voornaamste bestaansbron in het economisch-geografische „district", dat gevormd wordt door Leiden en de Rijnstreek. Worden alle belastingplichtige inkomens in dit district tezamen geteld, dan blijkt dat van het aldus verkregen totale volksinkomen 16 pet verworven wordt door hen, die werkzaam zijn in de bedrijfsklasse „han del" terwijl eveneens 16 pet verdiend wordt in landbouw, veeteelt enz., kortom in de z.g. agrarische sector. Evenwel, al leverei» deze beide groepen eenzelfde percentage van het volksinko- men op, ten opzichte van het volksver mogen nemen zij een zeer verschillende plaats in en hierbij is de agrarische sec tor verreweg de meerdere van de han delssector. Van allen, die in een agra risch bedrijf hun inkomen verdienen is er namelijk één op de vier a vijf tevens aangeslagen in de vermogensbelasting. Dooréén genomen bezitten deze aange slagenen 39 duizend gulden waardoor zij tezamen over 19 procent van het totale volksvermogen van het district beschik ken. In de handelssector daarentegen is er slechts één op de negen bedrijfsklasse- genoten in het bezit van een belastbaar vermogen, dat gemiddeld 34 mille be loopt. Dientengevolge heeft de handels sector 11 pet van het totale volksver- mogen in handen, nauwelijks meer dan de helft dus van het deel der agrariërs Vrije beroepen In betekenis als bestaansbron volgt op beide genoemde bedrijfsklassen de groep „overheidsdiensten en vrije beroe pen". Tot de vrije beroepen behoren de artsen, advocaten, accountants, notaris sen, architecten, journalisten enz. Tot de overheidsdiensten worden in dit verband riet aegenen die onderwijs ge ven maair wel zij. die in enige andere functie aan een onderwijsinstelling als bijv. ae mniv iteit verbonden zijn. En voorts natuurlijk alle overige ambtena ren, beamlbten enz. Welnu deze groep verwerft 13 pet van het totale volksinkomen en daar één op de twintig groèpsgenoten een vermogen bezit, van gemiddeld 49 duizend gulden, beschikt deze groep over 6 pet van het totale volksvermogen in het district. Bouwnijverheid In de bouwnijverheid wordt vervol gens 8 pet van het volksinkomen in ons district verdiend. In deze bedrijfsklasse zijn nog weer minder kapitaalkrachtigen, want slechts één op de 24 dergenen die in de bouwnijverheid hun bestaan vin den. zijn in de vermogensbelasting aan geslagen. Het gemiddelde bezit van deze aangeslagenen bedraagt 33 mille, minder dus dan in de eerder genoemde catego rieën. Alles bijeen genomen heeft de bouw nijverheid in ons district slechts ruim 2 pet van het totale volksvermogen- in han- Verkeer en metaal Zeven pet van het volksinkomen wordt verworven in de sector „verkeer". Hier toe worden allen gerekend, die bij de spoorwegen of enige andere vervoerson derneming nun inkomen verdienen, maar tevens het gehele hotel-, café-„ restau rant- en pensionwezen. Van de hierbij betrokkenen is er één op de negentien dn de vermogensbelasting aangeslagen. Gemiddeld bezitten laatstbedoelden 27 duizend gulden, tengevolge waarvan de sector „verkeer" 2 pet van het volksver- mogen in ons district bezit. Nog iets minder, namelijk 6 pet van het totale volksinkomen wordit geleverd door de bedrijfsklasse van de metaalnijverheid. Slechts één op de 31 van allen, die in deze bedrijfsklasse hun inkomen venver ven, bezit een belastbaar vermogen, en wel van gemiddeld 37 mille. In totaal be schikt de groep metaalnijverheid daar door over iets minder dan 2 pet van het volksvermogen. In de voedings- en genotsmdddelenfa- bricage wordt voorts 5 pet venvorven van het volksinkoiruen in ons district. Eén op de 28 van allen, die in deze fa bricage hun inkomen verdienen, is in de vermogensbelasting aangeslagen. Deze aangeslagenen bezitten dooreen genomen 33 duizend gulden, waardoor de groep als geheel anderhalf pet van het totale volksvermogen in handen heeft. Onderwijs Het onderwijs in al zijn geledingen volgt hierop als bestaansbron voor de be volking in ons district, want zijn beoefe naren verdienen tezamen vier pet van het totale volksinkomen. Eén op de ze ven van hen is voldoende kapitaalkrach tig om in de vermogensbelasting te wor den aangeslagen- Deze kapitaalkrachtige onderwijsmensen bezitten gemiddeld 49 mille, waardoor de onderwijssector ovei 3 pet van het totale volksvermogen in ons district de beschikking heeft Textiel De textielnijverheid en de fabricage van aardewerk, glas, kalk en stenen leve ren voorts elk nog 2 pet van het.volks inkomen in ons district op. In de textiel nijverheid is slechts één op de honderd bedrijfsklaesegenoten in de vermo gensbelasting aangeslagen. Deze aange slagenen, slechts enkele tientallen in aan tal. bezitten gemiddeld 40 mille, waar door de textielnijverheid 0.3 pet van hei volksvermogen bezit. Ook in de bedrijfs klasse van de fabricage van aardewerk enz. zijn relatief weinig kapitaalkrach tigen, namelijk één op de vijftig, maar deze vermogenden bezitten dooreen geno men 65 mille! Daardoor beschikt deze groep, ofschoon ook slechts uit enkele tientallen bestaande, over 0.7 pet van het totale volksvermogen. Een heel bijzondere plaats ten op zichte van het volksinkomen en het volksvermogen nemen die ingezete nen in. die in de fiscale becijferingen gerekend worden tot de groep der beroepslozen. Dit zijn allerminst werklozen, maar eerder renteniers en dergelijken. Deze groep verwerft in ons district namelijk 7 pet van het volksinkomen maar zij bezit daarbij niet minder dan 31 pet van het totale volksvermogen. Eén op d< twee drie is namelijk in de vermo gensbelasting aangeslagen en we voor een gemiddeld kapitaal van 43 mille Alles bijeen genomen hebben boven staande elf bedrijfsklassen dus 86 pot var het volksinkomen en 78 pet van het volks vermogen in ons district. De resterende 19 bedrijfsklassen bezitten tezamen slechts 14 pet van het volksinkomen en zijn als bestaanebronnen van onze bevolking dus van veel geringer betekenis. Yes Sir... gentlemen prefer De MILDE Amerikaan 7c In oellophaan Clubhuis van Morskwartier in gebruik gesteld Een Wok als geschenk uit Canada Met een allergezelligst plechtigheidje is gisteravond het nieuwe clubhuis van de speeltuinvereniging Morskwartier in gebruik genomen. Bescherm heer ir J. J. G. van Hoek had na even morrelen met de sleutel de clubhuis deur wijd geopend en even later waren hij, bestuur, damescomité en ge nodigden opgenomen in de intieme sfeer van het feestelijke zaaltje. Talels en stoelen Er werd over en weer vriendelijk ge sproken. Voorzitter G. J. Flierman vond de opening een prettige gebeurtenis voor het bestuur. Hij maakte van de gelegen heid. die het uitspreken van het ope ningswoord hem bood, grif gebruik orr het speeltuinwerk tussen neus en lippen door nog eens flink bij ieder aan te be velen. Propaganda voor de vereniging, dat hebben we nodig, zei de voorzitter Toen gaf hij het woord aan de be schermheer. Deze vertelde, dat hij het meer op prijs stelde het clubverblijf mogen openen, omdat hij het ook nog als een schamele verzameling planken had gekend. „Ik hoop, dat hier veel goeds wordt verricht in grote eensgezindheid Ik weet, dat enkele mensen hier veel werk verzetten. Samenwerking in eensge zindheid met hen is nodig. Ik wei veel succes in de toekomst". Aldus ir Hoek. De voorzitter, die iedere spreker af zonderlijk bedankte haalde nog even de herinnering op aan 15 Januari, toen de helft van het clubhuisdak op vleugelen van de wind verdween. Maar hij vergat niet te zeggen, hoe ir Van Hoek er voor zorgde, dat alles weer in het reine kwam. Leidse banketbakkersshow trok ruim 2500 bezoekers Volgend jaar de grote zaal met grotere demonstratie-aldeling? Gistermiddag omstreeks vier uur is op de banketbakkersshow „Luilekkerland" van de afdeling Leiden van de Ned. ban ketbakkersvereniging de vijftienhonderd ste bezoeker met enthousiasme binnen gehaald. De gelukkige was mej. C. Roe- loffs te Leiden, die natuurlijk helemaal niet had vermoed, dat dit haar wel eens boven het hoofd kon hangen. „Je denkt altijd, dat het een ander moet zijn", zei ze na het in ontvangst nemen van de ge schenken. Voorzitter Van der Reijden hield ter gelegenheid van haar binnenkomst een korte toespraak, waarin hij dit ogenblik dé attractie van de dag noemde. Hij wees er nog eens op, dat men voor het wer- kelijk-fijne bij de banketbakker moet zijn, iets wat mej. Roeloffs duidelijk zou worden getoond. Ze kreeg aan verschil lende 6tands onder meer een doos Haagse hopjes, een grote taart, een mandje met paaseieren, een pak stroopwafels cn een doos bruidsuikers. 's Avonds omstreeks kwart over 9 werd de 2500ste bezoeker door een co mité van ontvangst begroet. Het was me vrouw Obdam, wonende Hereweg 72 te Rijnsaterwoude. Haar viel hetzelfde ge luk ten deel: van alle standhouders kreeg ze iets. Om kwart over 11, na de sluiting van de tentoonstelling, verklaarde de voorzit ter van de afdeling Leiden, de heer Van der Reijden, ons, dat hij de tentoonstel ling en show in alle opzichten geslaagd achtte. Een van de organisatoren opperde het plan, volgend jaar de grote stadsgehoor zaal te huren en dan in ieder geval de demonstratie-afdeling grootser op te zet ten. Want het is wel gebleken, dat deze de volle belangstelling van het publiek heeft. Prijswinnaars De volgende cursisten van de cursus 1953—1954 van de afdeling Leiden der N.B.V. hebben op deze geslaagde tentoon stelling een prijs behaald: garneren 1. J. C. Jansen Hazerswoude, 2. H. Krouwers, Leiden, 3. J. Schavema- kers Warmond; marsepein beginners Blonk Leiden, 2. H. Hensing Leiden, Hoekstra Wassenaar; marsepein gevor derd 1 J. van Bemmel Leiden; garneren gevorderd 1 J. Kranenburg Katwijk den Rijn; suikertrekken 1. A. Vermeulen Voorschoten, 2. P. Brittijn Leiden, 3. J. Zwetsloot Hazerswoude. Mevr. H. Mooten bracht gelukwensen over van het damescomité, waarvan zij presidente is. Bij gebrek aan ruimte bood zij eén stoel en één tafel aan vai dertigxstoelen en vier tafels, die het co mité voor de vereniging had verzameld. Maar zij had nog een verrassing. Zij bood namens de oud-presidente van het dames comité, mevr. V. d. Kwaak in Canada, een klok aan. Zij „onthulde" de klok op eenvoudige wijze door er de roodge- blokte handdoek af te trekken. Tijdens het korte intermezzo, dat volg de, las de voorzitter felicitatiebrieven van burgemeester Van Kinschot, van de Haarlemse speeltuinverenigingen en van de heer Vijlbrief van de N.U.S.O. voor. Toen brak het ogenblik aan, waarop vijf mannen, die vrijwillig aan de bouw en afwerking van het clubhuis hadden meegewerkt, woorden van oprechte dank tot zich hoorden richten. De prestatie van elk afzonderlijk werd naar recht en bil lijkheid voor iedere aanwezige uitge meten. Het applaus, dat hierop volgde, was welgemeend. De vijf vrijwilligers kregen allemaal een geschenkje ter innering aan de clubhuisbouw. Sprekers Vermelden wij tenslotte, dat er nog gesproken werd door de heer C. Lardee, ere-voorzitter van de bond van speel tuinverenigingen voor Leiden en omstre ken, de heer H, van Duyne van de Leidse Jeugd-Actie, deze deelde mee, dat de ge meente dit voorjaar weer subsidie ver leent aan de cursus voor medewerkers aan het jeugdwerk (cursus veld- en ter- reinspelen), de heer A. Lasschuijt, afge vaardigde van de Leidse bond, de heer J. Fluijt, hoofd van de Damlaanschool, en de heer B. Broers, voorzitter van de speeltuinvereniging Ons Eiland. Mej. M. R. Driesens ter aarde besteld Gistermiddag vond op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest de teraardebestelling plaats van mej. M. R. Driesens, die gedurende veertig jaar as sistent is geweest aan de openbare lees zaal en bibliotheek „Reuvens". Onder de aanwezigen bevonden zich prof. mr J. C. van Oven, voorzitter van het Leidse volkshuis, mej. M Ruth, directrice van het volkshuis, mej. ds E. B. A. Poortman, predikante van de Remonstrantse Ge meente, vertegenwoordigers van het be stuur voor de leeszaal en personeel. Toen de kist in het familiegraf was neergelaten, trad de heer J. Brouwer naar voren, die namens Reuvens sprak. Domina Poortman leidde de begrafenisliturgie. De heer J. H. Lodewijks uit Groningen sprak namens de familie een dankwoord. Sterk desinfecterend HEES..? HET middel tegen ver koudheid, hoest, keel pijn enz. is AGRÉ-GQLA. Het bevat o.a. het sterk werkende jodium en phenol. 60 tabletten f. 0.98 Oost en West J. P. K. van Eechoud sprak over Nieuw Guinea Aan het slot van zijn causerie met lichtbeelden, die de heer J. P. K. van Eechoud gisteravond onder auspiciën van de vereniging Oost en West in het Leidse Volkshuis hield, verschenen twee beelden op het doek, één van een ziek kind, en één van een lachend de toekomst inkijkend meisje. In die twee beelden ligt de tegenwoordige toestand en de toekomst van dit rijksdeel besloten, milère, en misschien ontsluiting. De heer J. P. K. van Eechoud kan bo gen op een vijftienjarige ervaring Nieuw Guinea, eerst als hoofd van veldpolitie, later als resident. Hij had een verzameling foto's van zeer uiteen lopende kwaliteit meegebracht, en hij vertelde ziin gehoor losjesweg met be hulp van de geprojecteerde beelden een menigte wetenswaardigheden over dit 'and. dat de laatste tijd meer en meer in het middelpunt van de belangstelling komt te staan. gaf hü een indruk van de woest heid van Nieuw Guinea, dat nog voor verreweg het grootste deel door dicht woud is bedekt, waarin men gemak- keli'k kan verdwalen, zelfs na er slechts tientallen meters in te zijn door gedrongen Langs noord- west- en zuid kust liggen dan de kleine olaatsen ver- snreid. met als yootste Hollandia met ziin 7000 zielen. Verreweg het interes santste deel van de causerie werd inge- besdhrijving van de be volking. Ongeveer de helft van de Pa- Doea's leeft in de valleien in het mid- den-'^hergte. Hoeveel talen er zijn is moeiliik te zeggen, er is nog geen verge lijkend taalonderzoek gehouden, maar er. houdt het op een stuk of tachtig ^komen verschillende talen. De nog niet met het Christendom in aanraking gebrachte Papoea's verminken gezicht en bovenlijf op de meest afschuwelijke manier om zich op te 1, Merkwaardigerwijs vindt men dit gebruik niet in ds Vogelkop. Universitair asylfonds doet goed werk In verslagjaar vijf a/gesludeerden In het jaarverslag van het universitair asylfonds over 1 November 1952 tot en met 31 October 1953 staat vermeld, dat de stichting in de vijf jaren van haar bestaan aan ruim tachtig uitgeweken studenten van diverse nationaliteiten directe geeste lijke en materiële hulp heeft geboden, waardoor het hun mogelijk werd gemaakt in Nederland hun studie voort te zetten. Op het ogenblik studeren nog 27 gevluch te studenten onder auspiciën fonds. Van de zijde van Duitse, Zwitserse, Franse, Zweedse en Deense studenten wordt veel hulp geboden, maar nog niet genoeg, want naar schatting leven nog 1200 D.P.-studenten overal in Duitsland verspreid. Van de acht studenten,'die in het ver slagjaar het U.A.F verlieten, zijn er vijf afgestudeerd. Eén bursaal behaalde cum laude het doctoraal examen kunst-ge schiedenis en een ander het doctoraal ïen wis- en natuurkunde, eveneens laude. Tot nu toe hebben alle afge studeerden een geschikte werkkring ge vonden. Afgevoerde studenten kregen nog enige tijd een overbruggingstoelage. Tij dens het verslagjaar werden drie nieuwe studenten in het fonds opgenomen. De bijdrage per student was in Lelden de op een na hoogste van het land, name lijk f2,92 (Groningen f3.01). Het boekjaar kon met een batig saldo van f 15.038,21 worden afgesloten, waardoor het ver mogen is gegroeid tot f 36.172,77. Avand voor medewerkers bevolkingsonderzoek Volgende week Dinsdagavond wordt in de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst ge houden van alle medewerkers aan het thans beëindigde bevolkingsonderzoek op te Leiden. Onder meer worden de resultaten medegedeeld. Voorts wordt ge sproken door dr J E. Zweers, directeur het districts-consultatiebureau, en de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. Kinschot. Er worden films vertoond de bestrijding van t.b.c. op Aruba ver het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven. Schoolkinderen zwommen in de Overdekte om het diploma Ook grote belangstelling van de zijde der ouders Maandag en Dinsdag was de Leidse Overdekte bezet met schoolkinderen, die zwom- het diploma. Voor dit festtfn bestond weer grote belangstelling, ook van de ouders, die de verrichtingen van de kinderen met grote aandacht volgden. Ook ezig de gemeentelyke inspecteur, de heer H. A. Vriend, en de rijks inspecteur, de heer Machielsen. Leidse Hout: jongens A: Albert Kooienhof: Ernst Nagel; Wout Louwman; Jaap v. d. Verver; B: Gerard Kraan; Mesjes A: Jerphia Taber de Jonge; door vele ziekten, die vaak niet afdoen- de kunnen worden bestreden door het ontbreken van een elementair hygiënisch inzicht. Maar toch gloort er licht aan de kim. Waar de Papoea in aanraking is gekomen met de Westerse beschaving blijkt hij zich goed te kunnen aanpas sen. Wat zijn technisch inzicht betreft doet hij voor geen enkel ras uit de chipel onder. Over de toekomst van Nieuw Guinea liet de heer Van Eechoud zich zeer 5 zichtig uit. Alle nasporingen uit de laat ste tijd zijn nog niet tot een einde ge bracht. of de rapporten laten nog op zich wachten. De olie schijnt op het ogen blik nog het meeste perspectief te bic- De causerie werd besloten met de ver toning van het eerste journaal over Nieuw Guinea, opgenomen door een Nederlands cineast. De avond werd ge opend door de voorzitter van de afde ling Leiden en omstreken van Oost en West, prof. dr C. C. Krieger. Opgravingen in de Acht Zaligheden Lezing over het grafritueel in de bronstijd Door de oud-Rijnsburger dr W. Glasbergen te Groningen De vele systematische grafheuvelonderzoekingen, sinds het begin van deze eeuw ondernomen in Nederland, hebben de kennis omtren-t de voorge schiedenis ten zeerste verrijkt. Groot is het aantal gegevens omtrent de structuur van praehistorische grafmonumenten, welke konden worden bijeengebracht. Naast gegevens van structurele aard zijn aanwijzingen aangetroffen omtrent rituele handelingen, die werden uitgevoerd tijdens de bijzetting of daarna. Het zijn deze aanwijzingen, welke ons iets kunnen vertellen over de geestelijke achtergrond van de grafheuvelbouweis. Aldus dr W. Glasbergen uit Groningen, gisteravond tijdens een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. De opgravingen, die in de jaren 194850 zijn ondernomen in de grote grafheuvel- necropole tussen de gehuchten Toterfout en Halve Mijl !n de gemeente Veldhoi (Noord-Brabant) hebben in het bijzonder bijgedragen tot de kennis van het graf ritueel in de bronstijd. Spr. behandelde eerst enkele van de voornaamste ver schijnselen, die tot dusverre in Neder land waren vastgesteld. De geleidelijke overgang van lijkbegraving naar lijkver branding in de periode van late steentijd tot vroege ijzertijd blijkt geen algemem geldigheid te bezitten. Zowel in gravei in het Noorden des lands als in het een trum en het Zuiden vindt men crematie en inhumatie door elkaar reeds vroege bronstijd. Crematiebijzettingen in urnen blijken reeds voor te komen in het begin van de midden-bronstijd eeuwer voor de komst van de urnenveldenbe schaving. Bij die vroege urnen gaat het dan om sporen van een groep van inval lers uit Engeland die hier te lande het gebruik hebben gebracht om verbrande menselijke beenderen bij te zetten in een aarden pot. Het magische afsluiten van een eerst opengelaten gedeelte van een paalkrans kan men allerwegen in Neder landse bronstijd-grafheuvels terugvinden. De graven zelf zijn somtijds tijdelijk be dekt geweest door een dodenhuisje, vóór men overging tot de bouw van de graf heuvel. Merkwaardige kuilen naast de Francis v. d. Bij: Asserstraat: Jongens B: Thijs Wolters; Richard v. d. Berg; Meisjes A: Gerrie v. d. Kwiek; Henriette Bakama; Ada Hennepman; Cobie Karstens; Adrie de Kernstraat: Jongens A: Jan van Wij- landt; Edmond Ruitenberg; Helge J. Ub- bink; Moyo Laman; Bram Wassenburg; Wim Brakel; Bob Rijlaarsdam; Robbie Fruman; Meisjes A: Corrie van Bem- melen; Elsje Engelenburg: Reina de Jong; Ridi Klinkhamer; Corrie van Hel den; Chariot van Goor; Dolly v. d. Burg; Tineke Arnoldus; Dita v. d. Klugt; Anne ke de Haas; Gonny van Meingaarden. Lusthoflaan: Jongens A: Daan Koet; Meisjes A: Willy Oppelaar; Beppie Struik. Noordeinde: Jongens A: Robbie Rot teveel; Paul Tesselaar; Freddie Kist: Piet Bloemink; Robbie Velthuyzen; Karei Waasdorp; Meisjes A: Barbara Meyere; Lineke Kooreman; Martha Zweers; Meisjes B: Renee Venker; Astrid Marmelstein. Lorentzkade: Jongens A: Wim v d. Staay; Charles Kreuger; Maarten Wier- dema; Meisjes A: Thea Groen; Hanna van Gellecum; Frieda Voortman; Carla Verpoorten; Barta Bot; Joke Erades; Carla Bouter; Corrie de Hart. Schuttersveld: Jongens A: Huub van Dongen: Frans Burgerjon; B: Hans Vermey: Meisjes A: Kartin Könimgs; Mary Boeff: B: Arine Vlasveld. Maresingel: Jongens A: Henny Pijnacker; Haverstraat: Jongens A: Steef van Es: Meisjes A: Sientje Hondbeek; St. C. Diepenbach. Hoogl. Kerkgracht: Jongens A: Rob bie Klinkenberg; Jaap Kolderman: Kees Roelofs; Meisjes A: Alie Bekooy. Zuidsingel A: Jongens A: Jan Sln- teur; Geert de Wink; Noordeinde: Jongens A: Sytse van Vliet; Henk v. d. Leeden; Medusastraat: Jongens A: Freek van Buuren: Wim van Diemen: Dcrk Slinger land; Meisjes A: Cobie Pardon. Javastraat: Jongens A: Jan Pret; Meisjes A: Annie Vermeulen; B: Bep- Zeeuw. Vollenhovenkade: Jongens A: Kantongerecht Leiden Defecte electrische handboor werd jongen noodlottig Op 30 Decembér van het vorige jaar werd de 17-jarige G. P. de Haan uit Noordwijk, die voor zijn patroon, een smid aldaar, met een electrische handboor werkte, wegens een defect aan de boor getroffen door de stroom en op slag gedood. De smid moest voor het Leids kantongerecht terecht staan wegens overtreding van de veiligheidsvoorschriften. Het O.M. achtte de overtreding wettig j overtuigend bewezen. Het was de schuld van verdachte, dat de boor niet voldoende beveiligd was geweest. De Ambtenaar eiste een week hechtenis voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar, en een boete van 100. De verdediger, mr De Clercq, betoogde, dat de jongen ook niet juist had gehan deld door een looplamp te halen, terwijl hij wist, hoe gevaarlijk dit was met een vochtige grond. Hij bepleitte clementie De uitspraak werd ƒ30 boete of tien dagen, met teruggave van de In beslag genomen apparatuur en snoeren. Afgeleid Een vertegenwoordiger uit Leiden moest terecht staan, omdat hij op 30 December 's avonds om 9 uur op de Gravendamse- weg te Noordwijkerhout met zijn tegen een rechts van de weg geparkeerd staande auto was opgereden, waardoor een grote ravage ontstond. Verdachte had enige tijd met een slager uit Noordwij kerhout in een café doorgebracht, en ge zellig koutend waren de kennissen weg gereden, met het bekende gevolg. Door dat gesprek hadden ze niet op de weg ge let. De uitspraak werd 40 boete of twin tig dagen Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Doreen dr van F. C. J. v. Loenen en F. Meilof; Cornelia dr van 1. v. den Nieuwendijk en B. van Gelder; Dirkje dr van J. de Haas en G. van Beelen; Hendrikus zn van G. v. Zeist en C. v. den Broek; Simon zn van S. Dekker en G. J Sira; Cornells H. zn van G. Fas- seur en A. H. Zonderop; Hendrikus J. van N G. v. Deursen en M. A. Burger; Pieter zn van P. Schaap en S. Vavier; Carla M. dr van F. X. Goddijn en J. M. S. Mulder; Dingeman zn van C. H. v. Star- kenburg en C. Star: Johanna M. dr M. Turenhout en J M. ter Wee. Overleden: P. H. Boezelijn, huisvr Braggaar, 66 jr; F. C. Ogier huisvr Mennes, 82 jr. Hans Denie: Jasso Hoekstra: Pim van Bemmel: Bram Marks. Munnlkenstraat: Jongens A: Dick Hofman: Gerrit de Vries. Pasteurstraat: Jongens A: Willy v. d. Zeeuw. Aalmarkt: Jongens A: Henny Petiet; Piet Onvlee; Jan Mooy; Harry Eradus: Harry v. d. Nadort: Hans Metz; Jack Brouwer; Meisjes A: Mirjam Radius; Anneke Riel; Betty Ezendam; Mieke Maas: Leny Susan; Noortje Lambrechts. Langebrug A: Jongens A: Rudi Ooms; Aad de Roode; Dick van Leeuwen: Meisjes A- Greetje Erades; Elly Hoog kamer; Elly Bonte; Langebrug B: Jongens A: Flip Lucie; Freddy Bruisen; Cok de la Rie; Henk Boeff. Oosterstraat: Jongens A: Piet Lan- genzaal; Sjaak Bink; Han Kukler; Hans Sieval; B: Jes Gordijn; Gé Pieket; Coos Arnoldus. Driftstraat: Jongens A: Henny Zie- rikzee; Meisjes A: Cisca de Graaff; Bep Vogelenzang; Tiny de Kier: Leni Lan genzaal; Henny Bekooy: Leni v. d. Vos; Leni v. d. Broek; Evi Kret. Middelstcgracht: Jongens A: Kokkie Abbink; Bram Schouten; B: Henk van Klaveren; Meisjes A: Willy Fasseur; Tiny Hartevelt: Nelly Binnendijk. Damlaan: Jongens A: Chris Hols- Stadhouderslaan: Jongens A: Cor de Groot; Henk Boelee; Guido Bakema Kees van Varick; Cornelis v. d. Bos Johan v. d. Zeeuw; Ronny de Jong; B: Hert-ert Roseleur; Gerrit Schaap; Henk de Vries: Meisjes A: Mary Stolp; Rineke van Vliet; Anke Plateel; Ineke van Polanen; Ria Simons; Ilse Vodegel; Ada de Koning; Gerry v. d. Horst; B: Lenie van Hooidonk; Adi Kikkert. RUnsburgersingel: Jongens A: Her man Smid; Dick Polanen; Henk v. d. Velde; Rens de Wit; Robbie Helmholdt; Gaard Remon; Meisjes A: Alie van Eg- mond; Toos Mieremet; Greetje van Mei zen; Sari Harland. Hoge Morsweg Jongens A: Rudi Kloek; Meisjes A: Ria Boeff: Beppie Uythoven; Ansje van Eik; Adriana Rut gers; Elly v. d. Valk; Tiny Buma; Rietje Brak; B: Agatha de Graaf. Drie Octoberstraat: Jongens A: Jan Riesenkamp; Emile van Falleaux; Henny d. Laan; Adriaan Erades; Meisjes A: Elly Bekkering; Tiny Barning; Joke Mollevanger. Rapenburg 48: Jongens A: Albert Friebel; George Hotze; Jacobus Marée; Piet Roelandse: Henk Rubin-gh; Jan Huys Dick v. d. Reyden; Paul Perquinen; Frans d. Klugt; Sjaak Groenendijk; Tonny Rosier; Tom v. d. Heyden; Dré v. d Brink; Jan Duindam; Henny Elderhorst; B: Henk Mank; Johann. v. d. Klugt; Wilh. Plasmeyer; Johann. v. d. Bos; Mintje Ziegelaar: Johann. Boogaards; Frans Mingers; Antih. Singerling; Anth. Verhoeven; Johann. Pont; Louis Streng; Nico Nagtegaal; Piet Kerstens. Franchlmontlaan: Jongens A: Klaas Walenkamp; Robbie Opdam: Nol Ver- Kley; B: Jan Kok; Boudewijn Jansen; Piet Bots; Paul Gubbens. Os en Paardenlaan: Jongens A: Ben Baak; Wout Verhoog; Gerard Oude El ferink; Nico Bredeveld: Duivenbodestraat; Jongens A: Nico v. d. Linden: Sjef van Beek; Sjaak Boe lee; Harry Vredeveld: Nico Gans; Gerard Bontje. Haarlemmerstraat 240: Jongens Peter Hoogeveen; Piet Leefaard; Frans Sebille; Wim Blok; Joop Kerkvliet; B.L.O. Caeciliastraat: Jongens A; Wim van Leeuwen; Arie Vermeulen, Henk van Duuren; Piet v. d. Weert: B: Hendrik Kijk in de Verte. Potgieterlaan: Jongens A: Tom Mar- tijn; Wim Langezaal. B.L.O. Breestraat: Jongens A: Jan Visser; Cor van Haastrecht; Kees var Diest; Paul Sloos; Wout Polanen; Cor Borst; Peter Vlasveld: Sjaak van Cassel; B: Henk Gaasbeek; Piet van Riel. Driftstraat: Jongens A: Bert van Brussel: Hans Petersen; Johnny Schutte Frans Sala; Pjet Ammerlaan: Joop Som- meling. D» De Wolffschool: Jongens A: Henk Bekooy; Henk Blikman; Jaap van Kern- graven kunnen zijn bedoeld voor het brengen van plengoffers. Een zeer opmerkelijk grafmonument is tumulus 8 van de grafheuvelgroep Toter- fout-Halve Mijl. Deze heuvel bevatte het grootste getal van aanwijzingen omtrent rituele handelingen, tot dusverre vast gesteld in een Nederlandse grafheuvel. Na te zijn verbrand op de brandstapel, werden de resten van de dode (een zeer jong kind!) bijgezet in een ondiepe kuil. Deze werd overdekt door een doden huisje, dat weer werd omgeven door een staketsel. Vervolgens hield men waar schijnlijk een dodenmaaltijd. Later wer den deze structuren verwijderd, en men ging over tot het opwerpen van een graf heuvel van heideplaggen. Deze werd om geven door een ring van wijd gestelde palen, opgesteld volgens een hoogst merk waardig systeem. Tussen enkele paalgaten werden de openingen geblokkeerd met palen, en met deze handeling werd de dode kennelijk symbolisch afgesloten van de wereld der levenden. Later werd de tumulus, na het verrotten der palen, nog eens gebruikt voor een begraving. Op nieuw werd de heuvel omgeven met een paalkrans, die ook ditmaal ritueel werd geblokkeerd. Ontginningen doen steeds grafheuvels op onze diluviale gron den verdwijnen. Gelukkig kan er af en toe 'n mooie groep worden gerestaureerd en bewaard, welke in het landschap de herinnering levend houdt aan deze In teressante monumenten uit het verre ver- Agenda voor Leiden Woensdag Anatomisch laboratorium Wassenaarse- wec. 8 uur: K. en O.. „Vrees voor en be strijding van kanker", medische cursui door hoogleraren. Leids Volkshuis, 8 uur: K. en O., paral lel-kookcursus „Keukengeheimen" door mevr. D. L. Creyghton-Eldering. Kamer 125 stadhuis, half 8: Leids Jeugdparlement, De militair en zijn vrU«- tijds besteding. In den Vergulden Turk, 8 uur: Ned. Reisvereniging, jaarvergadering en films. Rehoboth. 8 uur: Staatk. Geref. Partij, ds H. G. Abma van Rotterdam-Delfs- haven over: Niet de staten, maar gij! Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereniging van postzegelverzamelaars. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Cebuto- filmavond. kleurenfilms over Oostenrijk. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 —half 9: voorlichtingscommissie prijzen en huren. Donderdag Foyer stadsgehoorzaal, half 8: afdeling Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, feest viering 30-jarig bestaan. Leids Volkshuis. 8 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, studen<tenduo F. K. Adriaanse (viool) en H. Hanrath (piano). Gulden Vlies, 8 uur; Expogé, jaarver gadering distriet Leiden. Zuiderkerk. 8 uur: V.U.-avond, spre kers mr J. Verdam en ds G. Toornvliet, V.U.-film. Sint Elósabethziekenhuis, 11 uur vjn. opening- nieuwe vleugel. Leidse-Houtschool, 8 uur: dr P. v. d. Broek over het testen op school. Vrijdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedagogiek, de heer A. Sellenraad uit Enschede beantwoordt vragen van en over jonge mensen. Antonius-clubhuis, 8 uur: Bescherming Bevolking, dr Jac. W. Creyghton uit Heerlen over: Atoomexplosie en de zelf bescherming daartegen. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land—Engeland, de heer C. L. Cudworth uit Cambridge over: East-Anglia end Holland. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond gebed. rltl Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling ëd. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 2—5 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel. 21313. penhout; Koos Kouters; B: Gerard Sil vester; Jan Pret. Mariaschool Haarlemmerstr.: Meisjes A: Anneke Linderhoff; Angela Juffer mans; Miep Fieleman; Cia van Oerle; Willy van Hartevelt; B: Maria dc Graaf. Barbaraschool: Meisjes A: Hannie Coster; Ria Jurie-zen; Lenie v. d. Hoeven; Annie van Leeuwen; Bep de Bruin; Josi Dieben; Els van Duyn; Gerda van Dijk; Emmy de Roode; Anneke Houps; Tilly la Rivière; Marianne van Noort; Lenie Kukler; Anneke van Zanten; Tonny Deckers; Corry Stipdonck; Nanneke Overdevest. Catharinaschool-Krauwelsteeg: Meis jes A: Anneke Couwenberg; Truus v. d. Pouw Kraan; Corrie Bentveld; Annie v. d. Werf; Joke Brandt; Annie de Graaf. Ds De Wolffschool: Meisjes A: Rine ke Scholten; .Anneke Bouwens: Jansje Dumortier; B: Agatha Disselveld; Elly Nagtegaal; Bep van Kuilenburg. Thereslaschool-v. d. Werffstraat: Meis jes A: Alie Poojer; Rietje Keyzer; Greetje v. Hartevelt. Potgieterlaan: Meisjes A: Nclly Abel man; Thea Kerkvliet; Rietje de Winter. H. Hartschool: Meisjes A: Jettie Ouwerkerk; Annie van Staden; Anneke Hinderhof; Ria Gerdens. B.L.O. Caeciliastraat: Meisjes A: Riet van Eygen; Tinncke Brouwer; Driftstraat: Meisjes A: Hannie Osse- voort; Yvonne Elsema; Inneke v. d. Mey; B: Lenie Sip; Tineke van Egmond; Pasteurstraat: Meisjes A: Greetje Piekaar; Rietje Borst; Lenie Kuiters; Truusje ten Donkelaar. Munnlkenstraat: Meisjes A: Joosje v. Varick; Saartje de Roos; Hanny Saarloos. Van Vollenhovenkade: Meisjes A: Jannekc Kouwen; Wilma v. d Wetering; Loesje Minting; Marijke Schinkel; Te- kelien Penseel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3