Particulier initiatief en Overheid VenhcJk Minister van Landbouw ver trouwt de grondkamers ChefariRe4 Humanistisch Verbond geen recht op overheidssubsidie H° 2 WOENSDAG 24 MAART 1954 gelang ze uitgaat van het particulier initiatief (particuliere gezond heidszorg) of van de Overheid (openbare gezondheidszorg). Onder particuliere gezondheidszorg verstaat men, gelijk bekend, ge zondheidszorg uitgaande van maatschappelijke instituten, van besturen van verenigingen of van directies van bedrijven. Onder openbare gezond heidszorg verstaat men gezondheidszorg, uitgaande van rijk, provincie of gemeente. Tot de eerste soort zijn te rekenen: gezondheidszorg uitgaande van ziekenfondsen, kruisverenigingen, bedrijven, ondernemingen, verzekerings maatschappijen, stichtingen en dergelijke particuliere organisaties. Onder de tweede groep ressorteren: Inspectie Volksgezondheid, Cen trale gezondheidsraad, staatstoezicht op de ziekenfondsen, Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, districts-schoolartsendiensten en de gemeente lijke geneeskundige en gezondheidsdiensten. TS DUS HET uitgangspunt van deze twee soorten van gezondheidszorg zeer verschillend, ook het karakter van beide is zeer onderscheiden. De particuliere gezondheidszorg toch is van gemengde aard, d.w.z. zowel curatief (genezend) als praeventief (voorkómend), en draagt voorts een sterk individueel karakter. De openbare gezondheidszorg daarentegen is overwegend praeventief van aard en is bij uitstek sociaal gericht, hetzij op de gehele bevolking, hetzij op enig onderdeel daarvan. Aan de andere kant is er ook een overeenkomst tussen deze twee soorten van gezondheidszorg. Zij dragen namelijk beide een collectief karakter, hetgeen wil zeggen, dat zich een aantal leden van de gemeen schap tot een groep vormt teneinde een taak uit te voeren, welke de krachten van een enkeling te boven gaat. IN VROEGER JAREN had men practisch alleen te maken met particuliere gezondheidszorg. De ontwikkeling echter van het maatschappelijk leven en speciaal leven en speciaal de sociale wetgeving hebben gezond heidszorg door de overheid zeer in de hand gewerkt, zo niet noodzakelijk gemaakt. Het voordeel hiervan is o.a., dat bepaalde gedeelten van het land, welke anders onvoldoende gezondheidszorg zouden genieten, nu ook dat gene krijgen wat werkelijk en nuttig is voor de volksgezondheid. Er zijn bovendien terreinen, waar het particulier initiatief weinig of niets kan uitrichten, b.v. de bestrijding van besmettelijke ziekten (Inspectie Volks gezondheid), het toezicht op de geneeskundige behandeling van personen, wie een bedrijfsongeval is overkomen (Ongevallenwet) en dergelijke. Aan de overheidszorg zijn echter ook nadelen verbonden, nl. stroef heid, ambtenarij en bureaucratie, al dient hierbij dadelijk opgemerkt te worden, dat deze bezwaren vaak te breed worden uitgemeten. Het is naar onze overtuiging althans stellig onjuist te veronderstellen, dat bij de amb tenaar altijd liefde voor zijn taak zou ontbreken. OOK MAG NIET vergeten worden, dat aan het particulier initiatief wel eens nadelen kleven, te weten: gebrek aan coördinatie, versnippering van krachten, instabiliteit en gebrek aan de nodige geldmiddelen. Hiertegenover staat echter het voordeel, dat het particulier initiatief in de regel met een zeker enthousiasme bezield is. Daar komt dan, volgens Brenkman. nog een andere, niet te verwaarlozen factor by, nL dat de „gezondheidsgedachte" nooit beter tot zijn recht kan komen, dan wanneer deze verankerd is in de bevolking zelf. En volgens velen is dit niet beter te bereiken dan door deze bevolking zelf mede de taak te laten dragen, by wier uitvoering zy het grootste belang heeft. Over de verhouding nu tussen particuliere gezondheidszorg en open bare gezondheidszorg is in het verleden veel gediscussieerd. Er waren er en er zijn er nog, die van geen enkele overheidsbemoeiing in dezen iets weten willen. Er waren er ook, en die zijn er heden ten dage nog, die niets liever willen dan dat alles door de overheid wordt geregeld en uitgevoerd. DE STRIJD, als wij het zo eens uitdrukken mogen, tussen particuliere gezondheidszorg en openbare gezondheidszorg heeft in de laatste tijd een zeer gelukkige oplossing gekregen in een meer innige samenwerking tussen overheidsbemoeiing en particulier initiatief. Beide partyen staan niet meer als onverzoenlijk tegenover elkander, omdat zij langzamerhand begrepen hebben elkander nodig te hebben. Iedereen, merkt Querido terecht op, is er tegenwoordig van overtuigd, dat de bevolking zelf zoveel mogelijk moet delen in wat er voor de ge zondheid gedaan wordt; men zal daarom niet licht een overheidsinitiatief nemen zonder daarby rekening te houden met hetgeen er aan particuli' initiatief is. Doch omgekeerd is een particulier initiatief tegenwoordig vrij wel onmogelijk, althans zeer moeilijk uitvoerbaar, zonder krachtige steun yan de overheid. Door deze omstandigheden worden beide partijen tot een compromis gebracht, dat echter tegelijk een goede oplossing van de tegenstelling in houdt; het is een „mariage de raison", (een verstandshuwelijk) welke toch een gelukkig huwelijk kan betekenen. DE VORMEN van samenwerking tussen particulier initiatief en Over heid zijn overigens heel verschillend. Een van deze vormen is bv. dat de overheid particuliere instellingen, gesplitst in confessionele en niet- godsdienstige, in federatief verband bij elkaar brengt. Een andere vorm is dat de overheid een particuliere instelling mede bestuurt door een ge delegeerde of vertrouwensman. En last but not least is hierbij te denken aan de talrijke vormen van subsidiëring door de overheid. Maar hoe dit samenspel van overtieid en particulier initiatief ook geregeld wordt, hetzij op privaatrechtelijke, hetzij op publiekrechtelijke grondslag, voorop dient te staan, dat deze samenwerking noodzakelijk is, willen wij althans op het gebied van de gezondheidszorg de meest ideale toestand bereiken. Muntendam heeft dan ook volkomen gelijk als hij opmerkt, dat alleen door de samenwerking van de overheid en het particulier initiatief het mogelijk zal zyn het ziekteverzuim in belangrijke mate te drukken, als mede de sterftecijfers in ons land nog verder te doen dalen. Want men vergete niet, dat sociale zekerheid, sociale verantwoordelijkheid en ar beidsproductiviteit tot lege begrippen worden, als er niet de gezondheid van een volk aan ten grondslag ligt. INTUSSEN MAG deze samenwerking tussen particulier initiatief en overheid niet leiden tot verflauwing der grenzen. Daarom is het goed nog eens te releveren uit ons eerste artikel over volksgezondheidszorg, dat wanneer er bij de particuliere gezondheidszorg van overheidsbemoeienis sprake is, deze zorg altijd een secundair en bemiddelend karakter dient te dragen. Enerzyds betekent dit, dat de uit de burgerij opgekomen georgani seerde art>eid ter bevordering van lichamelijke en/of geestelijke volks gezondheid aanspraak heeft op aanmoediging en zo nodig steun van de oveiheid. Anderzijds onthoude zich echter de overheid er van, deze arbeid direct of indirect zelf ter hand te nemen. Dr A. C. DROGENDIJK. PRIMA HONING ONTBIJTKOEK Koop en Pacht Pachtprijzen zijn naar zijn mening niet te hoog (Van onze Parlementsredacteur) A VIER UUR gistermiddag kreeg de heer Engelbertink, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., gelegenheid, om de minister van Landbouw te interpelleren over de ontwikkeling van koop- en pachtprijzen van boerderijen. De heer Engelbertink betoogde, dat in tal van streken het land pachtprijzen betaald en gevraagd worden, die een veelvoud zijn van hetgeen direct na de bevrijding betaald werd. Hij noemde ver schillen van 100 en 150 procent. Hy vroeg de minister: De verhogingen zyn vrij redelyk ge- 1. Of deze bereid is normen voor de grondkamers vast te stellen, volgens welke de koop- en pachtprijzen zullen worden vastgesteld Naast de gemiddelde bedragen ook maximum bedragen aan te geven Of de pachtprijzen op de diverse grondsoorten gebaseerd zijn op werke lijke bedrijfsresultaten en de hierop ge baseerde kooppryzen ook werkelijk be taald kunnen worden 4 Op welke wUze de minister de igengeërfde boerenstand wil bescher- nen tegen de hoge successie- en vermo gensheffingen. 5. Of de minister een verhoging met soms 100 procent van de pachtprijs ver antwoord vindt. 6. Of er zulke maatregelen te treffen zijn voor arbeiders, die een stukje grond pachrten. dat hun pachtsommen niet bo ven de 41 procent van het vooroorlogse peil uitgaan? 7. Of het landbouwkundig verant woord is om landbouwers bU verkoop van een boerderij de hoogst toelaatbare tegenprestatie te laten betalen? Tenslotte informeerde de heer Engel bertink naar de pacht- en verkooppry- zen van woeste gronden. Minister Mansholt's antwoord kwam In het kort hierop neer. dat hij het volste vertrouwen heeft in de werkzaamheden van de grondkamers. Zy zyn gebonden aan gemiddelde pryzen en de min vroeg zich af, of hy daarnaast nu nog minimum- en maximum prijzen moet vaststellen Wil de Kamer soms deze pachtmaterie geheel aan zich trekken? zo informeerde hij. Als de grondkamers een prijs ..land bouwkundig verantwoord achten", dan sluit spr. zich daarby aan. Het ooi van de grondkamers is de enige i en moet dat ook zyn. weest. De minister kan bezwaarüjk maat regelen nemen tegen de autonomie van de grondkamers. Met de verhoging van de pachtprijzen van arbeiderswoningen en de gronden waarop ze staan, is het zaak uit te kyken Spr. zal die aangelegenheid nauwlettend in het oog houden. De vragen over de woeste gronden kunnen eerst worden beantwoord, als ook deze gronden onder de pachtregelingen vallen. Daartoe dienen eerst de bezet tingsmaatregelen te worden opgeruimd. - vergadering werd vervolgens ver daagd tot Woensdagmiddag twee uur. Vestigingswet Bedrijven afgekondigd Op een nader te bepalen tijdstip in werking In het Staatsblad van gisteren is de Vestigingswet Bedrijven 1954 afgekon digd. Zij zal op een nader door de Kroon te bepalen tUdstip in werking treden. Deze wet vervangt de Vestigingswet Kleint-edryf 1937. Terwijl de oude wet alleen betrekking heeft op detailhandel, ambacht en kleine nUverheid, dan de nieuwe vestigingswet van toepassing worden vertelaard op alle bedrijven, mei uitzondering van de landbouw, de vis serij, het bankbedrijf, het verzekerings bedrijf en het vervoerbedrijf. Op verzoek van het bedrijfsleven kunnen bij een vestiging9besluit eisen worden vastge steld. Deze kunnen slechts betrekking hebben op credietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid. Zodra de nieuwe wet in werking zal zifci getreden, komt het besluit alge meen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 terstond te vervallen. Voorlopig blijven van kracht de op de vestigingswet klein bedrijf 1937 gebaseerde vestgingsbeslui- ten en de krachtens het organisatie- besluit voedselvoorziening 1941 tot stand gekomen erkenhingsregleimenten en regelingen betreffende vestiging als keiaar. betreffende het uitoefenen het bedryf van tussenpersonen in or rende goederen en dat van veilinghouder het houden van veilingen. Meer bevoegdheden bij rampen gevraagd Wet bescherming bevolking van toepassing Ook in geval van watersnood of andere rampen en van dreigend gevaar daarvoor moeten de wet bescherming bevolking en de wet verplaatsing bevolking zo nodig van toepassing kunnen worden verklaard, zo meent de regering. Daarom heeft de regering thans aan de Tweede Kamer voorgesteld, haar hiertoe de bevoegdheid te verlenen. Voor het vorderen van woonruimte en levensmiddelen en het oproepen van mensen met de verplichting hun eigen materitfen mee te nemen, moest tijdens de Februariramp door de burgemeesters veelal een beroep worden gedaan op be palingen die geschreven waren voor an dere omstandigheden. In andere gemeen ten ia het gemis gevoeld, op eenvoudige wijze inkwartiering te kunnen vorderen voor geëvacueerden uit het rampgebied. Hoewel deze leemten tijdens de overstro mingsramp grotendeels werden onder vangen door de spontane medewerking van de bevolking, meent de regering dat het toch nodig is hiervoor wettelijke voorzieningen te treffen. Advertentie) 4 doen méér dan één! Ot werking van 4 geneesmiddelen in één lablei verenigd is krachtiger en weldadiger dan van alk middel afzonderlijk. Cheferine „4" helpt ook bij hovigt pijn en griep, wanneer andere middelen falen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 05 CT Ministers bevestigen Paspoorten worden goedkoper De legeskosten voor de afgifte van pas poorten zullen inderdaad worden ver laagd. Hoeveel deze verlaging zal bedra gen. wordt nog overwogen, zo hebben de ministers Luns en Beyen op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Goed hart (PvdA) geantwoord. Het invoeren van een unifom tarief voor het hele land is voorlopig niet uit voerbaar. Boven de rijksleges worden namelijk nog leges geheven door de pro vinciën en gemeenten. Deze organen bepalen zelfstandig het bedrag van hun leges, aldus de ministers. Biografie van dr Nolens Van de hand van de heer G. Widders- hoven te Venlo, oud-inspecteur van het lager onderwijs, zal binnenkort een bio grafie in drie delen over het leven het werk van de Rooms-katholieke priester-staatsman dr W. H. Nolens (18601931) verschUnen. Hierin zUn o.m. verscheidene redevoeringen, die in de Tweede Kamer door dr Nolens zijn ge houden en tal van publicaties, gebundeld. Controle op misbruik dienstenveloppen Misbruik van portvrije dienstenvelop pen door ambtenaren voor particuliere doeleinden wordt het doelmatigst bestre den wanneer de geadresseerden het mis bruik meedelen aan de postdirecteuren, zodat deze proces-verbaal kunnen opma ken. Minister Algera zegt dit in zijn antwoord aan de Eerst Kamer over begroting. Ieder hoofd van dienst is bevoegd, dienstenveloppen die gereed zijn voor zending te openen. Minister Algera be twijfelt echter of deze controle doeltref fend is. Een frauderende ambtenaar zal immers brieven die hij onrechtmatig verzenden afzonderlijk in een brievenbus van de posterijen werpen. Reeds in is overigens opdracht gegeven de tróle te verscherpen, aldus mir Pokon.goed voor alle kamerplanten, cactussen, blad- en bloeiende planten Ltl op hel „mirk" Pelon R.K. commissie zegt: Godsdienst en levensbeschouwing niet gelijkwaardig OE MOET DE HOUDING van de burgerlijke overheid zijn tegenover het Humanistisch Verbond en daarmede verbonden organisaties? Mag de overheid de geestelijke verzorging van soldaten, D.U.W.-arbeiders en gevangenen mogelijk maken of bevorderen? Op deze brandende vragen heeft een commissie van het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming in zojuist uitgekomen rapport antwoord gegeven. De commissie bestond uit: lid en voor zitter: prof. dr A. G. M. van Melsen te Nijmegen, lid en secretaris; H. E. J. God ding o.p. te Leeuwarden; leden: dr B. van Bilsen o.f.m. te Maastridit; luitenant-kolo nel J. B. van Croonenburg te 's-Graven- F. G. van der Gun te Utrecht; dr Leeuwen o.f.m. te Alverna, mr L. P. M. Loeff te 's-Gravenhage; A. van Rix- tel S.C.J. te 's Gravenhage; mr K. T. M. Rijckevorsel te 's Gravenhage; mr H. M. L. H. Sark te Wassenaar, dr P. Schoo- nenberg S.J. te Nijmegen, mag dr J. G. Stokman o.f.m. te Utrecht. Op zichzelf genomen, aldus de commis sie in haar conclusies, zijn het Godloos uitgangspunt en de morele opvattingen van het Humanistisch Verbond nog geen reden voor een totaal afwijzend stand punt van een overheidslichaam bij de aanvragen van het Humanistisch Verbond om officiële erkenning, faciliteiten subsidies. Het standpunt van de overheid dient bepaald te worden in het licht var de concrete eisen van het algemeen wel zijn der Nederlandse samenleving. Tot deze concrete eisen behoort, dat de overheid zich in het algemeen niet mengt ln het recht van iedere Nederlander naar eigen levensbeschouwing te leven. Doch anderzijds geldt ook, dat de overheid op haar wijze er over waakt, dat de erken ning van God en godsdienst niet onder mijnd wordt. Daarom moet de overheid ten aanziet van de eisen van het Humanistisch Ver bond een gereserveerde houding aan- Het Humanistisch Verbond zal uit heeft ontdaan, mag de overheid in indi viduele gevallen de verzorging van d« zijde van het Humanistisch Verbond om wille van de gewetensvrijheid weliswaar niet onmogelijk maken, doch kan er geen sprake zijn van een officieel opnemen een daarmee corresponderende subsi diëring van een verzorging van de zijde van het Humanistisch Verbond in organieke verbanden. Te allen tijde moet echter de schijn gelijkstelling tussen godsdienst en levens beschouwing worden voorkomen, terwijl tevens waarborgen moeten worden ge geven, dat de activiteit van het Humanis tisch Verbond niet ontaardt in anti godsdienstige en anti-kerkelijke acti Radiodistributie nog niet duurder Een verhoging van de tarieven radiodistributie zou volgens minister Al gera op dit ogenblik nog voorbarig zijn. Mocht een verhoging echter voor het lo nend maken van de draadomroep nodig blijken nadat de onlangs geschapen defi nitieve toestand is bevestigd, dan zal de minister niet schromen die vast te stellen, zo heeft hij aan de Eerste Kamer meege deeld. Het aanbrengen van abonné-geleidin- gen in nieuwe stadsdelen gebeurt pas in dien een aanvraag tot aansluiting is ont vangen. Wel worden in alle stadsuitbrei dingen reeds de nodige voedingskabels aangebracht, omdat deze werkwij; eigen kracht in de vrije sector van het aanzienlijke kostenbesparing betekent maatschappelijk leven moeten aantonen,' dat het een exponent is van een belang rijke groep en in een door die groep wer kelijk gevoelde behoefte aan humanisti sche levensbeschouwelijke verzorging metterdaad voorziet. Zolang het Humanistisch Verbond zich van de op hem rustende bewijslast niet Van het erf van School en Kerk Betoepingsweik Geref. Kerken jepen: te Oldemarkt. J. Henge- veld cand. te Aalten; te Eist (Gld.), W. A. J. Dalmayer te Waardhuizen (N.B.). Ds Van Abcoude (Soemba) met emeritaat Ds F. N. M. van Abcoude, missionair predikant op Soemba vanwege de Gere formeerde Kerken van Groningen, Dren- Overijssel, zal om gezondheids redenen eervol emeritaat aanvragen en repatriëren. Ds Van Abcoude is 59 jaar werd te Djokjakarta geboren, waar een chemische opleiding voor de sui kerindustrie op Java ontving en ook acht jaar in dit bedrijf werkzaam was. Hij huwde met een dochter van een zen deling en na diens overlijden was hij zyn studie zover gevorderd, dat hij de kleine gemeente kon verzorgen. Na g jaar zendingsarbeid en 3'£ jaar internering kwam hij naar ons land, waar hij zijn theologische studie voltooide. In 1948 werd hij door de Geref. kerk ti Assen uitgezonden naar Soemba. Wetenschap van boek en bibliografie Mr H. de la Fontaine Verwey hoogleraar te A'dam Aan de dr P. A. Tiele-Stichting is door de raad van de gemeente Amsterdam stemming verleend tot het vestigen bijzondere leerstoel in de wetenschap het boek en de bibliografie universiteit van Amsterdam. Het bestuur der Stichting heeft thans tot bijzonder hoogleraar benoemd mr H. de la Fontaine Verwey. bibliothecaris van de universi teitsbibliotheek. In vogelvlucht Deze week wordt in Bordeaux eer Frans-Nederlandse universitaire week gehouden, ter gelegenheid waai zes Nederlandse professoren de gast zijn van de universiteit van Bordeaux. Aan de theologische faculteiten der rijksuniversiteiten waren in 19521953 de volgende aantallen studenten inge schreven Leiden 128 (13 vrouwelyke) Utrecht 270 (10 vr.), Groningen 73 (1 vr.) en de Gem. Universiteit te Amsterdam 135 (15 vr.). De verslagen van de hoog leraren vanwege de Ned- Herv. Kerk rr ken melding van een zekere matheid de studentendisputen. In verband met de dit jaar op Woensdag na Pasen plaats hebbende kiezingen voor de provinciale staten, houdt de Schoolraad voor de Scholen den Bybel zijn algemene vergadering niet op deze traditionele datum maar op Vrij dag 23 April in het gebouw voor te Utrecht. De Chr- Kleuterschool te Wissekerke op Noord-Beveland vierde onder grote belangstelling haar 100-jarig bestaan. Er bestaan plannen tot oprichting van een theologische faculteit in Indo nesië. uitgaande van de gezamenlijke kerken, aangesloten bii de raad kerken. De Nederlander dr W. A. Visser 't Hooft, seer.-gen. van de Wereldraad van Kerken, krijgt naast zich als asso ciate general secretary ds Francis House, die volgend jaar zal aftreden als hoofd van de afdeling godsdienstige uitzendin gen van de B.B.C. Ds. R. J. van Pagée, Ohr. Geref. predikant te Maarssen, heeft het ver zoek om een jaar als legerpredikant te dienen, aangenomen en zal op 1 Mei in dienst treden. Universitair Asylfonds helpt nog 27 studenten Het Universitair Asylfonds, opgericht n Maart 1948 om studenten te helpen, Jie om der wille van de vrijheid zyn ge vlucht heeft blijkens het jaarverslag 1952-1953 in vijf jaar ttjds ruim 80 uitge weken studenten directe hulp geboden. Eind October j.l. studeerden nog 27 ge vluchte studenten onder auspiciën van het U.A.F. Ln Nederland: twee Bulgaren, tien Hongaren, drie Polen en twaalf Tsjechoslowaken. De Nederlandse stu denten brachten hiervoor in het verslag jaar ruim f 57.000 bijeen, ofwel gemid deld f 1.95 per persoon. Dr E. J. Ariëns wordt hoogleraar te Nijmegen Het bestuur der Sint Radtooudstiehting heeft dr E. J. Ariëns bevorderd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de R.K. universiteit te Nymegen om onderwijs te geven in de pharmacologic. ONDERWIJSBENOEMINGEN Rotterdam-Noord, am; Herv. school rorcivnv Mr Groen Harderwijk. 'ezep. A G Bos te Hilvei Prlnstererschool (ULO) A Soeters. te Schiedam; Chr. ULO-school erwijk (tijd.), R van Dijk, te Lemmer; ol met de Bijbel te Scherpenzeel (Gld), M A Meydam, te Zwartsluis; Chr. Ulo school te Amersfoort (tijd.). J H Grevers. te Amsterdam. UTRECHT. doctor ln de geneeskunde op proefschrl Bijdrage tot de kennis van de groei der >1 daarbij door de Encoche Ranvler gespeeld, J P W te Terneuzen. GRONINGEN. 23 Maart. Gepromoveerd proefschrift: Sci coincidence studies .f HF 181 and OS 193 and the odd proton nuclei, H de Waard AMSTERDAM. G.U., 24 Maart. Gepro moveerd met lof tot doctor ln de letteren en wijsbegeerte op proefschrift; Le Vocabulaire de Bifrun dans sa Traduction des quatre Evangiles, mej. M H J Fermln, geb. te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Neder. nej. A Geslaagd de dames E te Leiden. AMSTERDAM, G.U H Huysse, beiden Het lied dei aethergolven DONDERDAG 25 MAART Hilversum I 402 m. AVRO 7.00 Nieuws 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO 8 00 Nieuws 8.15 Gram. Geestelijke liederen Waterst. 9.35 Gram. Gevar. muz. 11.40 IV gebied. 12.00 Zang 1.15 Mcded. 1.20 Gram. 1.58 „De ring van de spel 2.45 Sopr. Opgraving in centrum van Dokkum begonnen De Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Dokkum is gisteren begonnen met het afgraven van een ge deelte van het vermoedelijk oudste punt van de terp, waarop de stad is gebouwd. Op het marktplein is een gedeelte van ongeveer 20 meter in het vierkant afge zet. Hier heeft vroeger de beroemde Pre- monstratenser Bonifatius-abdij gestaan. In 1589 was deze abdij zo bouwvallig, dat ze afgebroken moest worden. De abdij toren heeft het nog tot 1831 uitgehouden. In dat jaar viel dit laatste overblijfsel onder slopershanden. De opgravingen staan onder leiding van dr P. Glazema, terwijl het toezicht is op gedragen aan drs H. Halbertsma. Door bodemvondsten hoopt men na dere gegevens te krijgen over de ouder dom van Dokkum. Voor het eerst wordt nu een terp af gegraven in een stad. Niei mis 9.45 Grat NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgei KRO: 11.00 V. d. zieken 11.45 Schoo 12.00 Angelus 12.03 Lunchconc. (12. Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 V. >eren). 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1. ïg en piano 1.50 Gram. NCRV 2.00 Om •k. 2.45 V. d. vrouw 3.15 Gram. 3.30 Zaï i piano 4.00 Bijbellezing 4.30 Alt. hobo 4 orgel. 5.00 Hoorsp. v. d. jeugd 5.30 Grai 5.40 Voordr. 6.00 Politiekapel 6.35 Raadhui raat 6.45 Leger des Heilskwi .10 V. d. jeugd - - opzichte van het aanbrengen kabels op een later tijdstip. In de omgeving van het Amstelstation in Amsterdam bedraagt de lulsterdicht-1 te Bergen (L.). overleden heid na drie jaar exploitatie thans 32 pet. wondingen, die hy vorige week had op- In Amsterdam-West zijn 405 van de 2616 gelopen toen hy op de akker bij het aan- sinds kort bewoonde nieuwe woningen leggen van een brandje viel, waardoor aangesloten. I zyn kleren vlam vatten. Bejaarde wielrijder door auto gedood Bij Uffelte (Dr.) is gistermiddag de 75- Jarige wielrijder R. Tuin uit Uffelte door een auto aangereden en op slag gedood. De wagen reed tegen het muurtje langs de Smlldervaart en sloeg over de kop. De autobestuurder, afkomstig uit Amster dam, liep een gebroken hand op. „Vreemdelingen pochen altijd," verklaarde hij. „Vreemdelingen worden altijd nijdig. U weet niet hoe gelukkig u bent, meneer Lee, dat u zo in vrede kunt vertrekken. En nu raad ik u met een heen te gaar., voordat ik andere maatrege len moet nemen Ik keek Sonja aan. „Vaarwel", zei ik. Door de beleefde bediende in het wit begeleid, verliet ik de kamer. Ik was door de hele ge schiedenis zo van mijn stuk gebracht, dat ik niet oplette waarneen wij gingen. Ik voelde mij door het gebeurde diep vernederd. Mr. Wu's nauw verholen spot was mij niet ontgaan. Hij hield mij voor een ongeneeslijke dronkaard, door de zee aangespoeld. Op een gegeven ogen blik ik kon niet met juistheid zeggen wan neer was zijn belangstelling in mij plotseling verdwenen. Er was iets onverklaarbaars ge beurd. dat mij voor hem even waardeloos ge maakt had als een uitgeknepen citroen. Hij had iets uit mij gekregen, zonder dat ik zelf wist wat. Hij was zo begerig naar die boodschap, dat hij mij die desnoods met geweld had wil len ontrukken en ineens was zijn opwinding ge zakt nog voordat Sonja onverwacht was op gedoken. Het hele tafereel en de gehele omgeving sche nen mij altijd een bladzijde uit een Oosterse roman, zonder enig verband met de werkelijk heid die ik kende Misschien is het hele Oosten zo. In elke Oosterling schuilt blijkbaar een voor liefde voor romantiek en fantastische drama's, zoals wij ze in de bladzijden van de „Duizend en Eén Nacht" vinden. Ik weet het niet en het kan mij verder ook niets schelen; ik probeer hier enkel de feiten weer te geven, zoals ze ge beurd zijn. Teruggekeerd in het vertrek, waar ik mij ver kleed had. vond ik de bewijzen van mr. Wu's rijkdom Een nieuw en uitstekend Europees cos- tuum, met schoenen en ondergoed, lag op mij te wachten en zelfs een koffer met een tweede stel kleren. Een der bedienden gaf mij in het Engels een verklaring hiervan, waardoor ik voor het eerst merkte dat hij die taal machtig was. „Voor u", zei hij. „Complimenten van me neer Wu. Meneer Wu zegt, dat de auto voor u klaar staat.'.' Een kwartier later was ik uitgedost in een grijs flanellen pak, dat mij vrij goed paste. Een der mannen reikte mij een grijze vilthoed en een wandelstok, de ander nam mijn koffer op en ik draaide mij om, ten einde de kamer te verla ten, toen een der bedienden het woord nam. DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914—'18 „Alstublieft", zei hij, „dit vergeet meneer. Zijn geld en zijn fles." En hij overhandigde mij mijn tabakszak, die mijn Japanse bankpapièr bevatte en mijn met leer beklede veldfles met de beker onderaan in geschroefd. Ik was blij met de fles, mijn trou we lotgenoot en de enige schakel, die mij nog verbond met mijn vroeger bestaan een vrij onzeker bestaan misschien, maar waarin ik mijn eer nog niet verspeeld had Ik plantte de hoed achter op mijn hoofd en wierp de bedienden een tien-yen biljet toe. „In orde, jongen, laten we gaan!" Wij doorkruisten weer dat labyrinth van bin nenplaatsen en ik trad uit de poort, waar de zelfde auto, die mij gebracht had. stond te wach ten. Ik werd erin gezet met mijn koffer en de poort sloot zich achter mij. De auto vertrok zonder dat ik iets had ge zegd; de chauffeur had blijkbaar zijn orders ge kregen. Achterovergeleund, zonder enige belang stelling voor mijn omgeving, zat ik in gedach ten verdiept en voor het eerst sedert jaren dacht ik snel en logisch niet aan mijzelf maar aan iets gewichtigers dan mijzelf. Als Driscoll in de stad was en hij had gezegd dat hij hierheen ging moest ik hem zoeken. Er was iets gewichtigs aan de hand. Men handelde niet, zoals Moto en Wu Lai-fu gehandeld hadden, zon der gegronde reden. Ik kende de boodschap niet, maar mijn avonturen bevatten misschien ge wichtige aanwijzingen, welke iemand in Dris- coll's positie begrijpen kon. De belangen van mijn land schenen op het spel te staan, hoe wel ik niet inzag hoe. Buiten die gedachten is mij nog een ander ge voel bijgebleven; een gevoel, dat in de auto plotseling bij mij opkwam, zonder dat enig ge zicht of geluid er speciaal aanleiding toe gaf. Ik besefte, dat ik mij in een vreemde plaats be vond, waar alles gebeuren kon en, geloof mij ik had gelijk. Ik betwijfel, of enige stad ter wereld wonderbaarlijker is dan Shanghai, waar de beschaving van Oost en West elkaar ont moet hebben en, zonderling genoeg, zijn sar gesmolten tot iets heel anders dan Oost en West; waar China's zilver en schatten veiligheidshalve liggen opgestapeid; waar Oosterse millionnairs in hun wagens langs de Bund rijden, waar de belangen van Europa die van het Oosten ont moeten en botsen in een fonkeling van unifor men en juwelen: waar de praktische nuchter heid van het Westen de Oosterse gelatenheid ontmoet Ik verzeker u, dat ik dit alles voelde sn ik noem het nu als verklaring van me: Wu en van alles, wat er verder gebeurde. Ge looft u me, in Shanghai is alles mogelijk, van een gemene Westerse intrige tot de ontmoeting met een prins) Profeet", hoor- ^5 V. d. zieken tot vijf" 5.00 V. d. Jeugd 5.45 legeringsuitz.: Drs F. J. A. Terwisscha icheltinga: „De cafe- ombo". 6.00 Nieuws i.25 V. d. jeugd 6.40 F (eunermuz^ 7.00, V. d. kl. ïesproken brief uit Londen 7.20 Mil .45 „Zes weken Australië", caus. «euws 8.05 Radii loliste. 9.10 Filmi Philharm. ork. iz. 10.00 Cabaret 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Ja rsum II 298 m. KRO 7.00 Nleu\ 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morger 7.00 Nw. 9.50 „Ik den .30 Gram ■MB9.45 Grar r zo overen U?" 10.00 Am ).20 „De protestantse orgelkunst". 10.45 vondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15—12.00 el 1.25 V. d. arb. 1.55 Weerber. 2.10 Meded. 2.20 Lichte muz. 4.00 Gram. 4 45 Hoorsp. 6.00 V. d. kind. t .15 Caus. 7.25 Sport 7.30 Gra Engeland BBC 1500 e lale's Dagboek" 12.15 c 1.15 Di 2.45 V. .10 Ra< 5.15 „Mn -.45 Concert kind. 3.00 V. d. vrouw 400 Gram. gelspel 4.45 Lichte muz. Mil. ork. 6.31 Idem 10.30 Gevj Dagboek" 5.30 Caus eert 7.15 V. d. jeugd 7.45 ws 8.25 Sport 8.30 Gevar. ibeantw. 9.30 Hoorsp. 10.00 11.00 Nieuws 11.15 12.05 Voordr. GeMBHHBB jz. 12.56—1.00 Nie n. 11.45 Gram. 12.00 Concert 12.34 Gram. 12.50 Koersen 0 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 En- ram. 3.00 Con ram. 5.15 V. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Gi kind. 6.15 Gra V. d. i 8.00 Gram. 8.10 Klankb. 8.40 Gra .00 Nieuws 10.15 Gram. 10.30 Electrise i.05 Lichte m 7.15 Gra Nieuws 10.15 Gi m. 12.00 Concert 12.40 Gram ram. 3.00 Concert 3.45 Gram iz. 5.00 Nieuws 5.15, 6 30. 6.4! 7,30 Nieuws 8.00 Hoorsp. 10.(X 10.55 Nieuws. Nederland 10.00—10.31 laai". Engelse literatuur Puzzle ook eens met ons mee Spiraalwoordraadsel Omschreven woorden invullen. Daarna, te beginnen bij 1 en steeds een zelfde aantal vakJes overspringend, een verbor gen vogelnaam zoeken. Van 1 naar 2 Vorstelijke waardigheid, 23 aanzetten, 34 kleurling, 45 niet toebereid, 56 frisse wind, 67 Euro peaan, 78 vertragingstoestel, 89 zang- noot, 910 pers- voorn, woord. Oplossing vorige puzzle: Horizontaal: 1 fust, 3 bolk. 6 riem, 8 moes- 9 ra, 10 klont. 12 hal. 13 eek, 14 via, 15 fut, 16 reeks, 18 O T., 19 zeil, 20 peen, 21 tras. 22 eeuw. Verticaal: 1 frak. 2 tronk. 3 bes. 4 om, 5 kwal, 7 iet. 8 moet, 9 raak, 11 leut. 12 hiel, 14 veine, 15 fort, 16 ree, 17 sluw, 19 zes, 20 pa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2