Keuze tussen twee mogelijke systemen van zeekering niet moeilijk Korte, gesloten kustlijn te prefereren boven honderden kilometers dijk Nieuw provinciehuis kan begin 1958 klaar zijn Jarenlang wilde Waterstaat er niets van weten Toch is het zo NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 16 MAART 19S4 SLUIT DE ZEEGATEN AF! (Vervolg van pagina 1.) SLUIT DE ZEEARMEN AF tot deze conclusie is de Deltacommissie ge komen in haar derde interim-rapport, dat thans aan de minister van Verkeer en Waterstaat is uitgebracht. Alleen op die wijze is een aanzien lijke vergroting van de veiligheid te verkrijgen, wordt daarnaast het isole ment van het eilandengebied verbroken en wordt voorts een ruime zoet- watervoorraad gevormd ter vermeerdering van de agrarische productie. In de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 brachten storm en vloed dood en verderf in het zuidwesten van ons land. Er kwam een waterstand van 0,50 tot 0,70 meter hoger dan ooit tevoren. De hierop niet berekende dijken braken op vele plaatsen door. Er overstroomde een gebied van on geveer 150.000 ha, bewoond door rond 600.000 personen. Achttienhonderd mensen kwamen om het leven, meer dan 72.000 moesten evacueren. De kosten van herstel zijn geraamd op rond 1 milliard gulden, het algemeen schadecijfer kan gesteld worden op 1,5 a 2 milliard. Tooh 'had' de ramp nog enger kunnen zijn. Met zeer veel moeite en slechts dank zij de allergrootste krachtsinspanning is men.' er in geslaagd een begin van door braak van dijken langs de Hollandse IJssel nog op het laatste moment te dich ten. Was dit niiet gelukt, dan zou het cen trale deel van Nederland onder water gelopen zijn. waardoor de economie van ons land vele jaren ontwricht zou zijn- Daar komt nog bij. dat de factoren, die <Ie hoogte van een stormvloed bepalen, nóg ongunstiigeo- kunnen zijn dan op 1 Februari van het vorig jaar het geval was. De storm trad toen immers op tijdens een niet bijzonder hoog springtij: veer tien dazen tevoren was het springtij on geveer een halve meter hoger. Bovendien viel de grootste opstuwimg van het water niet op het tijdstip van hoog water- De windsnelheden waren niet uitzonderlijk hoog. De wateraf voer van de-bovenrivie- ren waren evenmin groot. Hadden al deze factoren ongunstiger gelegen, dan zou de ramp veel groter zijn geweest en met een dergelijke mogelijkheid dient ge rekend te worden bij het ontwerpen van plannen voor de toekomst! In wezen is het zo. dot het gehele laaggelegen gedeelte van ons land (bene den. de normale hoogwaterstand van de zee ligt de helft van de oppervlakte van Nederland met 60 procent van het totaal aantal inwoners) waar de bevolking en haar belangen nog altijd in omvang en betekenis toenemen, steeds wordt be dreigd door het overstromingsgevaar. al zat dit voor het ene deel. bepaaldelijk het centrale gedeelte van ons land eerder kunnen optreden en omvangrijker kun- nij zijn dan voor het andere. Door de afsluiting van de Zuiderzee is die be- Boekbespreking Na 21/2 eeuw een nieuwe concordantie Concordantie op den Bijbel in de Nieuwe Vertaling van het Neder lands Bijbelgenootschap. Uitg- J. H- Kok. Kampen. Per afleve ring f 2.50 (64 pag.). Twee en een halve eeuw heeft de oude Trommius in ons land voortreffelijke diensten bewezen bij het Bijbelonderzoek. Thans heeft echter de heer W. van der Kamp. ambtenaar op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Kampen, met behulp van enkele medewerkers en onder toe zicht van prof. dr W. A. Gispen te Am sterdam en prof- dr H. N. Ridderbos te Kampen een nieuwe concordantie samen gesteld speciaal bestemd voor de Nieuwe Vertaling van het Ned. Bijbelgenoot schap. Van deze concordantie zal eerst het NT. verschijnen en wel in 5 afleverin gen elk van 64 bladzijden (prijs bij inte kening f 2.50 per aflevering: gebonden in linnen stempelband f 14,75). Later hoopt men de concordantie op het O T. te kun nen uitgeven. Deze scheiding tussen O- en NT. zal wel door practische over wegingen veroorzaakt zijn. toch kunnen wij haar niet bewonderen- In de eerste plaats principieel niet: de Bijbel is één. en in de tweede plaats practisch niet: twee concordanties opslaan is lastig- Hoe dit ook zij het werk ziet er goed en degelijk uit, en bij een Nieuwe Verta ling hoort nu eenmaal ook een nieuwe concordantie. E. H- G. dreiging voor het middendeel van ons land van het Noorden uit nagenoeg ver vallen- Aan de Zuidwestelijke zijde ech ter. met de diep m het land dringende zeearmen1, drei/gt diit gevaar m bijzondere Ingrijpend Het nationaal belang eist. aldus de commissie, dit gevaar in de toekomst zo goed mogelijk te voorkomen; het dwingt thans tot het nemen van in grijpende maatregelen ter verbete ring van de zeewaterkering. Deze eis wordt nog geaccentueerd door de ge leidelijke, nog steeds voortgaande daling van ons land ten opzichte van de zeespiegel, een verschijnsel, waar bij enerzijds de bodemdaling, ander zijds rijzing van de zeespiegel tenge volge van afsmelting van land ijs een rol speelt. Dit aides maakt het noodzakelijk, maat regelen te beramen', waarbij niet alleen rekening wordit gehouden met de hoogste waterstand!, die bij de jongste Februari- stormvloed is geconstaiteerd. maar ook met de kans op nog hogere stormvloed- standen. De commissie stond voor de keuze: óf het afdammen van de zeearmen óf het verhogen' met 1% tot 2 meter van alle zeekerinigera in het geteisterde gebied. Zorgvuldig heeft zij van beide systemen alle voor- en nadelen afgewogen en ten slotte was de keuze niet moeilijk: sluit de zeearmen af in het rapport komt een samenvatting voor ter vergelijking van de beide sys temen. Door afdiamminig van de zeearmen ver krijgt men een hoofdwatenkerlng. be staande uit een korte gesloten kustlijn, gevormd door duinen en dammen, die zonden- bijzondere moeilijkheden reeds direct de volledige 6terkte zal kunnen verkrijigen, welke voor de naaste toe komst nodig wordt geoordeeld. Het on derhoud van deze waterkering, die alle mogelijkheden van verdere verhogingen inhoudt, is eenvoudig en overzichtelijk- Daarachter ligt dam een tweede water kering. gevormd door het tegenwoordige dijkenstelsel. dat, gezien de functie, die het dan hééft te vervullen, bij onvoor ziene gebeurtenissen nog in staat zal zijn een ramp te keren of aanzienlijk te be perken- Beperkt men zich tot het verhogen der bestaande dijken; dan verkrijgt men slechts één waterkering, beslaande uut aaneenschakeling van vele honder- kiiometecrs lange dijkvakken van de meest uiteenlopende samenstelling, die op vele punten gebreken en zwakke plekken zullen vertonen, waarvan het regelma tige goede onderhoud zorg zal blijven n waar im de toekomst, mocht men slaigen de thans direct nodige ver hogingen nog tot stand te brengen, prac tisch geen verdere verhoging van bete kenis over de gehele linie meer mogelijk zijn. Volkomen bepaald Eenstemmig meent de commissie, dat uit een oogpunt van veiligheid de keuze volkomen is bepaald: dit kan niet an ders zijn dan hét systeem der afdamming. Door zijn zoveel kleinere lengte en zijn betere samenstelling, zomede door de In de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 brak het water zich met geweld door de dijken in Zuidwest Nederland. Hon derden mensen kwamen om het leven, duizenden ha vruchtbaar land werden overstroomd door het vernielende water. Toen werd het. water vijand nr. 1, die een troosteloos landschap schiep als deze foto toont. Nu heeft de Delta-commissie ge adviseerd tot afsluiting van de zeearmen. Zal door de verwe zenlijking daarvan ons nage slacht menselijkerwijze gespro ken bewaard kunnen blijven voor een ramp als verleden jaar over ons kwam Bij de plan nen is rekening gehouden met nog ongunstiger factoren dan die, welke de jongste storm vloed beheersten. tweede waterkering, welke bij de afdam ming automatisch ontstaat, geeft dit sys teem csen veiligheid van geheel andere hogere orde dan die, verte-regen door het verhogen der bestaande dijken- En te vens behoudt men daarbij de mogelijk heid. om, wanneer de naveauverande- rrngen tussen zee en land zich verder ongunstig mochten ontwikkelen, aan daar door ontstane moeilijkheden op eenvou dige wijze het hoofd te bieden- Slecht* op deze wijze wordt een zeewalerkering verkregen, die men ook voor de toekomst betrouwbaar mag noemen. Het kostenvraagstuk behoeft bij de ver gelijking van beide systemen geen rol te spelen: het afdammen van de zeegaten en het verhogen van de bestaande dijken zou een bedrag vergen, dat in dezelfde nrde van girootte zou liggen. Ook wat de duur van de uitvoering betreti z.ei at- lvu:- missie geen voordeel in het verbeteren van de bestaande dijken- Een ander argu ment. dat pleit voor het afdammen der zeegaten is. dat in dit geval het droog leggen van gronden achter de dammen aantrekkelijker wordt, terwijl het ver sterken van de bestaande dijken tot ge volg zou hebben, dat een aanzienlijke oppervlakte cultuurland aan zijn bestem ming zou moeten worden onttrokken. Daarbij komt nog. d'at het ononderbroken aanbrengen van dijkverhogingen van ten minste 1M; tot 2 meter, samengaande met de daarvoor benodigd© aanzienlijke ver zwaringen en verbredingen in het gebied der Zeeuwse en Zuidhoïïandse stromen door de aanwezigheid van vele woningen, bedrijven- havens, outillaiges, enz. langs en zelfs op deze dijken, uitermate moei lijk en plaatselijk vrijwel onmogelijk zal zijn. Technisch acht de Delta-commissie de afsluiting van de zeearmen mogelijk, al onderschat zij de moeilijkheden niet. Ook economisch acht de commissie de last van 1 2 milliard gulden in een periode van 20 25 jaar niet te zwaar: het is een last. die on6 volk met het oog op de veiligheid vsn de waterkering niet alleen moet. maar in dit geval ook zal willen dragen, gezien de grote vitaliteit, die het steeds toont, wanneer he gaat om het be houd van zijn grond. Haagse vuilnistrein raakte onklaar Vertraging treinverkeer ZwolleAmersfoort In het treinverkeer op het baanvak Zwolle—Amersfoort ls gistermiddag ver traging ontstaan. Omstreeks 12.15 uur was een electrische locomotief van de vuilnis trein van Den Haag naar Drente onklaar geraakt bij Hattemerbroek. Het baanvak werd over een korte afstand beschadigd. Tussen Zwolle en de legerplaats Olde- broek werd aanvankelijk over enkel spoor gereden. De stoptreinen tussen Oldebroek en Zwolle vielen uit. De loco motief en de vuilnistrein werden bij Wezep op een zijspoor geplaatst. Met het herstel van het beschadigde gedeelte werd onmiddellijk begonnen. Omstreeks 15.15 uur was het treinverkeer weer nor maal. Te Zwolle is Zondag op de leeftijd van 71 jaar overleden de heer Jos. E. Vogt, oud-wethouder van Zwolle en oud lid van gedeputeerde staten van Overjjs- Luchtmacht gaat de 20 Spitfires verkopen Toestel was al enige tijd „uit de lucht" De Spitfire, het vliegtuig, dat in de laatste wereldoorlog een belangrijk aan deel heeft gehad in de successen der ge allieerde luchtmacht, zal waarschijnlijk binnenkort van de Nederlandse vliegvel den verdwijnen. Uit de lucht is het in ons land al sinds enige tijd. daar de training van de zgn. maandvliegers", de laatste tijd ook reeds op straalvliegtuigen gebeurt. Het squa dron Spitfires, dat op Soesterberg is ge- stationneerd, was daardoor tot werkloos heid gedoemd. De luchtmacht Is thans bezig le trach- in de ruim 20 Spitfires met onderdelen In het buitenland te verkopen. De toestel len zijn voor het merendeel van het type 14 en waren in 1945, toen de wapenstil stand werd afgekondigd, in gebruik bij het Nederlandse 322ste jachtsquadron, dat toen ingedeeld was bij de Britse R.A.F. Kamerlid stelt vragen Wat wil het Indonesisch bureau N.-Guinea? Dreigend verlies van Nederlandse nationaliteit Het Tweede-Kamerlid Van Rijcke- vorsel (K.V.P.) heeft schriftelijk ministers Beyen en Luns vragen gesteld over het onlangs door de Indonesische regering ingestelde Buro Irian (Bureau Nieuw-Guinea). De heer Van Rijcke- vorsel informeert o.a. of de Nederland se regering daardoor niet gehinderd dreigt te worden in de vervulling van haar verplichtingen tegenover de be volking van Nieuw Guinea. Voorts verzoekt hij, aan de kamer een afschrift te verstrekken van de protest nota die de Indonesische regering on langs aan de Nederlandse regering heeft gezonden over de in Nederland bestaande plannen tot herdenking het vierjarig bestaan der Republiek Zuid-Molukken in April a.s. Ook vraagt het KamerLid of bij het voorlopig Indonesisch parlement wetsontwerp is ingediend om de Indo nesische nationaliteit te verlenen aar allen die zich een zekere tijd in Indo nesië hebben bevonden en niet in het bezit van een Nederlands of ander vreemd paspoort zouden zijn of zouden kunnen komen. Van dit wetsontwerp zou de heer Van Rijckevorsel evenee graag een afschrift ter inzage oi vangen. Docenten bij K.M.A. op zwart zaad Het Tweede-Kamerlid Vermeer i v.d.A.) heeft schriftelijk aan minister Staf gevraagd of het juist is dat aan lectoren en burgerdooenten van de Kon. Militaire Academie nog steeds niet de zgn. nivelleringstoelage over 1953 is uitbetaald. Ook de salarissen voor de lectoren, die reeds in December j.l. werden geregeld, zouden nog niet zijn uitbetaald. Goederenvervoer via ons land toegenomen Uit een opgave van het C.B.S. over de internationale goederenbeweging in Nederlandse havens blijkt, dat totaal Nederland zijn gelost gedurende 1953 (ln 1000 ton): 20.481 ter zee (19.387 in 1952). 11.050 langs rivieren en kanalen (8.400) Dulles voldaan Caracas tegen het communisme De inter-Amerikaanse conferentie te Caracas beeft mot zeventien stemmen tegen 1 (die van Guatemala) de belang rijkste paragraaf aangenomen van de Amerikaanse resolutie inzake de bestrij ding van het communisme. Mexico en Argentinië onthielden zich van stem ming. De paragraaf veroordeelt de acti viteit van de internationale communis tische beweging als een interventie van het buitenland in Amerikaanse aange legenheden, Volgens Guatemala heeft de resolutie de weg geopend voor een gemeenschap pelijk ingrijpen in de blnnenlande aan gelegenheden van Amerikaanse staten. Maar minister Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken van de V Skeerde voldaan naar Washington terug. Bij zijn aankomst aldaar verklaarde hij. dat te Caracas een belangrijke beginselver klaring aangenomen werd. Het feit dat Guatemala zich tegen de resolutie ver klaarde. toont volgens hem aan dat het zeer noodzakelijk was. de resolut.e op te stellen en goed te keuren De vijand nu niet het Amerikaanse gebouw binendringen door de bres ■bestaan nu is onthuld Waf doet Moskou? Nieuwe communistische partij in Zwitserland Zestig Zwitserse afgevaardigden uit de kantons Genève. Waadtland Wallis, Neuf- chatel en Zurich hebben een nieuwe par tij opgericht onder de naam „Progressie- Partij". De nieuwe partij staat onder leiding van Leon Nicole, die vorig jaar uit de communistische partij is gestoten wegens afdwaling. De „Progressieve Partij" betuigt haar solidariteit met de Sowjet-Unie en wi! strijden tegen de „kapitalistische profi teurs van de bewapeningswedloop". Het is nu maar de vraag, welke var de twee Zwitserse partijen de commu nistische of de Progressieve door de Sowjet-Unie zal worden erkend. ALS ALLES MEELOOPT... Architect Peutz legde zich vooral toe op juiste ruimtewerking overal (Van een onzer verslaggevers) DOORDAT HET EERSTE ONTWERP voor een nieuw provinciehuis in Den Haag te duur werd geacht, is er een nieuw gekomen, dat van het vorige in wezen aanzienlijk verschilt. Niet alleen is nu de ambtswoning vaor de commissaris van de Koningin voorlopig weggelaten, maar ook zal men nu aan de buitenkant van het gebouw duidelijk de drie onderdelen (representatief, bestuurs- en werkgedeelte) kunnen onderscheiden. Wij hebben dit reeds enige tijd geleden gemeld. planologische dienst. Voor de „op hoger niveau werkenden" zijn er snolliften. De architect van het nieuwe provin ciehuis, ir F. P. J. Peutz, heeft gist middag op een persconferentie nog ec toelichting gegeven op zijn jongste ontwerp, dat binnenkort in de vergade ring van Provlciale Staten ter tafel zal worden gebracht Hij heeft ln het Interieur bijzondere aandacht besteed aan de ruimtewerking. Bij het representatieve gedeelte komt men via een ruime entree met tocht deuren ln een grote, warme vestibule, men meteen de grote statietrap zal zien. Die voert naar de Statenzaal, met wandelgang rondom en licht boven en naar de ontvangstzaal, of, op zijn Zondags, de SaJle des Pas Perdus. Beneden heeft men nog de vestiaire, die zeven a achthonderd man vlot zal kun nen venverken en boven de toiletten, stenografenkamers en wat dies meer zij. In het overgangsgcdeelte heeft men de kamer van de commissaris, twee salons, een wachtkamer, de werkkamer va griffier en de bibliotheek Snellilten Van het werkgedeelte zijn de eersti vijf verdiepingen voor de diverse pro vinciale diensten. De drie bovenste zijn voor de provinciale waterstaat ei Auto op rails laten staan Ruzie veroorzaakte botsing op onbewaakte overweg Kibbelende chauffeurs zagen trein uit Roermond niet aankomen Op de ónbewaakte overweg in de lijn RoermondEcht is gisteren een vracht auto van de fa Boots uit Tegeien door een uit de ridhting Roermond komende personentrein gegrepen en vernield. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de chauffeur van de vrachtauto onenigheid had met de bestuurder van een perso nenauto. die aan de andere kant van de overweg stond en de vrachtautochauf feur bij het oprijden geen voorrang had verleend. i"3" Pf.r.5IOSrdoorvoer be-i Terwijl beide chauffeurs aan het mis droeg 15 105 (17.62S) ter see, 6 2» IS.017) belen kwam de personentrein, sZ, C" °m 1024 u" Roermond vertrokken £p,,„r' met een snelheid vam ca- honderd km dei Tl" rivieren en kanalen 9,111 (8.999) en per op de overweg. De wagen werd spoor 2.325 (2.332). De doorvoer ter zee be- *o1e chauffeur kwam liep 7.473 (6.584), langs rivieren enz. 14.4761 er- on=edeerd "ll- (16.198) en per spoor 231 (233). De havens' De trein, die aan de voor- en zijkant aan de Nieuwe Waterweg en vooral Rot-vrij ernstig was beschadigd, moest door terdam hebben het overgrote deel van een hulpmachine worden opgesleept deze geladen en geloste goederen voor naar Echt- Tot kwart voor één was het hun rekening genomen. I treinverkeer tussen Noord en Zuid ge- Caissons voor sluiting zeegaten Ir J. de Booy jr. kreeg 32 jaar geleden reeds octrooi, maar zijn idee was „revolutionnair" (Van onze Parlementsredacteur) Met uitvindingen kan het soms wonderlijk lopen. Hieraan werden wij weer eens herinnerd door het advies van de Delta-commissie tot afsluiting van de zeegaten. Hierbij zal immers, gelijk ook het geval is geweest bij het dichten van de dijkgaten na de stormvloed, ongetwijfeld gebruik gemaakt moeten worden van zgn. caissons. Nu is het merkwaardige, dat reeds 32 jaar geleden octrooi op dit denkbeeld werd verleend aan ir J. de Booy jr. doch dat het tot na de tweede wereldoorlog moest duren, vóór het practische toepassing vond. Tijdens een kort gesprek, dat wij met ir De Booy (vroeger Directeur van Open bare Werken te Delft) mochten hebben, vertelde deze ons. dat hij tussen de jaren 1920 en 1922 met het uitwerken van zijn vinding bezig is geweest. Hij vroeg octrooi aan en tijdens de procedure werden er van de zijde van Rijkswaterstaat bezwa ren ingebracht. Dit ging zelfs zo ver. dat tegen de octrooi-verlening protest werd aangetekend. Desniettemin werd het octrooi verleend, maar, aldus ir De Booy, wat gaf mij dat. want men weigerde mijn vinding toe te passen. Het is echter ongetwijfeld voor ir De Booy een grote voldoening, dat Rijks waterstaat thans over zijn ideeën anders denkt, al Is de verlening van het octrooi reeds zo oud, dat hij er persoonlijk geen voordelen meer van heeft. Deze voldoe ning kan hem tot troost strekken in zijn levensavond, die hij doorbrengt in een.-- uitstekende particuliere ziekenverpleging Met ingang van 1 Juli 1954, is op zijn in Den Haag. Het denkbeeld De Booy werd destijds revolutionnair geacht, maar na de laatsti oorlog is men er volkomen mede ver trouwd geraakt. ÖCl-XF Houd toch op met dat getik Militaire mutaties Met ingang van 1 Maart 1954 is eervol ontslag'uit de militaire dienst verleend aan de kolonels C. G, van Mourlk, artillerie en J. A. van Aalzum. van de militaire administratie. Benoemd tot kolonel en aangesteld bij de militaire administratie is luit-koL J. Palland, van dat dienstvak. Benoemd en aangesteld bij het reserve- personeel der landmacht, bij de militair juridische dienst, tot res.-luit.-kol., de res.-maj. mr K. L. H. M. van der Vijver, van dat dienstvak. Te rekenen van 16 April 1953, benoemd en aangesteld bij het regiment lichte luchtdoelartillerie Betuwe, tot luit.-kol. de majoor W. Intveld^ van dat regiment. erzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan luil.-kol. P. de Koek van de genie. Benoemd en aangesteld: met ingang van 1 Maart 1954 tot kapi tein bij de onderafdeling aministratieve dienst van de militaire vrouwenafdeiing, mej. G. E. J. van der Waarden; met ingang van 1 Mei 1954 bij het reserve-personeel der landmacht, bij de onderafdeling geneeskundige dienst van de militaire vrouwenafdeiing. tot hoofd- milva g.d. der 3de klasse de hoofd-milva g.d. der 4de klasse P. H. Kleine. Nederlands detachement in Hongkong aangekomen In Hongkong is gisteren aan >oord an het Franse passagiersschip La Mar seillaise het onlangs uit Nederland ver trokken detachement 142 voor het Ne derlandse bataljon in Korea aangekomen stagneerd Tegen de chauffeur van vrachtauto werd proces-verbaal opge maakt. De bestuurder van de personen auto was intussen verdwenen. Onjuiste inentingsbewijzen? Veearts in Woerden gearresteerd Verdacht van het afgeven van valse er willekeurige verklaringen omtrent het inenten van vee tegen mond- en klauw zeer is de Woerdense veea-rts J. H. var V. gearresteerd. Vorig jaar is wettelijk bepaald, dat vet slechts aan de markt kan worden gebracht met een verklaring, dat het niet langer dan een half jaar te voren is ingeënt tegen mond- en klauwzeer. De verklaringen die de veearts aan houders in Woerden heeft afgegeven, zouden niet altijd met de waarheid in overeenstemming zijn geweest. Inbreker uit Pijnacker 3 uur in kast De politie heeft de 23-jarige mej. J. v. S. uit Pijnaóker en de 28-jarige los-werkman A. P. M. v. H., eveneens uit Pijnacker gearresteerd voor diefstal van een portefeuille. Op 17 Januari was mej. Van S. op bezoek bij zekere C. K. te Overschie. Zij liet daar Van H. binnen, die zich verstopte in een kast met de bedoeling het huis te doorzoeken, zodra dit r gelijk was. Toen Van H. echter pas drie uur de kast kon verlaten, wilde hij zo snel mogelijk naar buiten. Bij het weggaan, trapte hij op een kledingstuk, waarin een portefeuille zat met f 35.—. die hij in zijn zak 6topte. Nieuwe, veilige methode Straalvliegtuigen kunnen op vliegdek landen De Britse admiraliteit heeft bekendge maakt. dat er een nieuwe methode is uit gevonden om straalvliegtuigen een vei lig© landing op de vliegdekschepen te doen maken Dit gebeurt door middel van een groep lichten en een grote gebogen spiegel Een schijnwerper richt een licht straal op de spiegel. De straal wordt weer kaatst naar de piloot van de straaljager, die wil dalen. Deze berekent de hoek diie hij moet maken met behulp va-n eei lichten aan belde zijden van de spiegel. Om de juiste snelheid bij het landen te verkrijgen, worden de straaljagers van de marine uitgerust met speciale lichten od het instrumentenbord rood voor te snel, geel voor te .angzaam. groen voor precies goed. De admiraliteit deelde mee, dat het met de hand seinen te langzaam was gebleken voor de straaljagers. De admiraliteit hoopt alle vliegdekschepen binnenkort met het nieuwe systeem te hebben uit- Tweede detachement naar Suriname Op Vrijdag 19 Maart a.s. zal het 2de detachement van de le Suriname-com- pagnie 1954 van de Kon. Landmacht zich te Amsterdam aan boord van het motor schip Cottica Inschepen, met bestemming Suriname. Het detachement omvat 63 man. De afscheidsplechtlgheld begint om 10.45 uur in de inschepingsloods van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij aan de Surinamekade te Amsterdam. Bijna geen ijs meer op het IJsselmeer Het IJsselmeer was gistermiddag om streeks drie uur nagenoeg Ijsvrij. Alleen bij Den Oever, Medemblik en de Leker- hoek kwam nog middelzwaar verspreid drijfijs voor. De scheepvaart is bijna nor maal. De veerdienst Enkhuizen—Stave- is hervat Geheel bovenaan zijn het restaurant en de daktuin, dertig meter boven de be gane grond. Het nieuwe ontwerp leverde het eco nomische voordeel op, dat er ruimte voor een parkeerplaats aan de Konings kade kwam. Wat het uiterlijk betreft zei de heer Peutz. dat hij getracht had „een fabriek met directiewoning", zoals men dat voor bestuurshulzen ln het bui tenland wel eens ziet. te vermijden. Het representatieve gedeelte is wel lager gedacht dan het werkgedeelte; het is echter toch genoeg geaccentueerd. Voor een deel ls dat geschied door voor het eerst gebruik te maken van natuur steen. Bij het werkgedeelte zal het be- tonskelet duidelijk zichtbaar zijn, om het saaie uiterlijk van één grote glaswand te ontgaan. Indien alles meeloopt, zal do aanbe steding in het voorjaar van 1955 kunnen plaats hebben. Men rekent dan een Jaar of drie voor de eigenlijke bouw nodig te hebben. Welke soorten De architect zal nog eens goed moeten uitzoeken, welke soorten natuursteen zich lenen voor gebruik zo dicht bü de zee. Ervaringen hebben uitgewezen, dat sommige soorten meteen oen patina krij gen, een beschermende laag als bü ko- per-oxyde, maar dat andere variëteiten verteren. Het zichtbare betonskelet zal zijn oor spronkelijke kleur houden, want met ge kleurd beton had de bouwmeester bij zonder slechte ondervindingen opgedaan. De kleurstof verzeept het cement. Of er andere kleurstoffen zijn, waarmee het beter werken is, zal nog door deskundi gen moeten worden onderzocht, evenals de juiste houtsoort, die voor bekistingen zal moeten worden gebruikt, zodat zij het beton niet (ongewenst) van kleur doen veranderen. Meisje in Amsterdam door vrachtauto overreden Een negenjarig meisje ls gistermiddag in Amsterdam op een vrachtauto gespron gen, die achteruit een fabrieksterrein san de kleine Wittenburgerstraat opreed. Het kind kwam te vallen, kreeg het linker achterwiel over zich heen en overleed. nog rusten en gaan even terug naar de verborgen schatten, die slordig over de aarde verspreid liggen, zoals die van de Chibcha's. Veelal zijn deze schatten van roof afkomstig, soms ook werden zij door de rechthebbenden naar een veiliger plaats gebracht en nimmer opgehaald. Vaak ook ls het de natuur die Ingreep en de kostbaar heden voor een ieder onbereikbaar maakte, en ln weer andere gevallen zijn het restanten van offerdiensten. Van zeeroverschatten die nog onbe roerd in de rotsachtige bergplaatsen langs de kusten van Madagaskar en de Caraïbische zee, of in de moeras sige streken van Florida liggen, kun nen we weinig met zekerheid vertel len, omdat de juiste gegevens hier over door gebrekkige en legen darische overlevering onvoldoende bekend zijn. Ook over goud- en zll- verzendingen die door natuurrampen of oorlogen op de bodem van de oceaan zijn terecht gekomen, kunnen we wel zwijgen, al ware het alléén omdat de dekkende waterlaag een ontnuchterend beletsel vormt voor dromerijen. Wanneer we een willekeurige greep doen uit de verborgen schatten met een wat duidelijker geschiedkundig verleden, mogen we over de schatten die ln de ravijnen van Serbas zijn neergestort, beslist niet zwijgen. We zullen daar dan maar mee beginnen, want ze liggen zó voor het oprapen. Er Is dus haast bij. Welnu, in de eerste helft van de 18de eeuw werd de Perzische veld heer Nadir tot Sjah uitgeroepen. De nieuwe Sjah ondernam twee Jaar na zijn ambtsaanvaarding zijn beroemde veldtocht tegen Indië en veroverde het volgende jaar reeds de stad Delhi op de grootmogol. Volgens het beken de recept werd de stad grondig ge plunderd en vielen alle schatten en rijkdommen uit de vorstelijke palei zen in handen der Perzen. Een sprook jesachtige bult van Juwelen en paar- len, een gouden troon, kostbaar vaat werk en wereldberoemde diamanten, kortom, te veel om op te noemen, werd op 23 kameel-karavanen ge laden en naar Perzië gevoerd, met bestemming Teheran. In de Perzische provincie Kirman leidde de karavaan door het met ra vijnen doorsneden woeste bergland van Serbas, en Juist midden in dit onherbergzame gebied werd één der karavanen door een orkaan overval len, waardoor 9 zwaar beladen ka melen ln een 1000 meter diepe af grond stortten, hun kostbare lading met zich slepend. Van de duizenden kilo's sieraden, juwelen en andere kostbaarheden, die op de bodem van een ravijn ln het bergland van Ser bas moeten liggen. Is tot op heden geen spoor teruggevonden. Wel heb ben enige Engelsen vóór de laatste oorlog vergunning gekregen een on derzoek in te stellen, maar resultaten zijn hiervan niet gemeld, waarschijn lijk omdat de speurtocht door het uitbreken van de oorlog ontijdig moest worden afgebroken. En nu morgen de rest van het ver haal van de schatten der Chlbcha'a. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5