Leidse Burcht wordt in Mei een Oud-Hollands centrum NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DINSDAG 16 MAART 1956 Oorlogsinvaliden bouwen gevels voor de negentien nissen Op 10, 11 en 12 Mei nationale motor- en scooleriallye vanuit Leiden Het bestuur van de Leidse vereniging voor vreemdelingenverkeer is van mening, dat Leiden by de activiteiten in voorjaar en zomer in deze streek niet mag achter bleven. Leiden ligt in het centrum van een streek (zee en bollen), die jaarlijks vele duizenden vreemdelingen trekt. En het moet nog steeds geconstateerd, dat velen dit centrum voorhygaan zonder te weten, dat het toch tal van bezienswaar digheden bezit. Er moet blijkbaar een spectaculair middel zyn om aandacht voor Leiden te wekken en levend te houden. Dat middel meent V.V.V. voor het komende seizoen gevonden te hebben in een Burchtplan. V. V V. heeft zich geruime tijd met plannen beziggehouden De aandacht is tenslotte blijven steken bij de Burcht in het hart van het oude Leiden, waarvan men meent, dat die met wat moeite en fantasie zonder bezwaar aan de bevorde ring van het vreemdelingenbezoek en de activiteit binnen de stad is dienstbaar te maken. Uit de vereniging werd een Burcht-comité samengesteld, dat zich de medewerking verzekerde van de heren Galjaard. chef van de gemeentelijke plantsoenendienst. Voorbach, chef van de afdeling onderhoud gebouwen ten stad huizen Crevecoeur, functionaris bij de stedelijke lichtfabrieken.en Mennes, arti stiek leider. Het comité heeft de plannen thans zover klaar, dat het de tijd geko men achtte ons daarover iets mee te delen Het is de bedoeling, van de Burcht een oud-Hollands centrum te maken. De Burcht zelf heeft in het interieur negen tien nissen, waarvoor gevels met een hoogte van vyf en een halve meter wor den geplaatst. Voor de Burchtheuvel zul len dus negentien standplaatsen moeten worden verdeeld. Deze verkoopplaatsen worden zoveel mogelijk aan de bekende oud-Hollandse styl aangepast, terwijl van de deelnemers wordt verwacht, dat zij het in de stands werkende personeel in oude klederdracht zullen steken. Ook op het Burchtplein kunnen stands, eveneens oud-Hollands, worden ingericht. De foyer van de Burcht en de koepel aan het plein worden ook in een bijpassende styl veranderd. Nu al aanvragen Een speciale trap tegen de heuvel zal de bezoekers naar de rotonde voeren. Aan deze trap is in het plan grote aan dacht besteed. Zij zal onder meer wor den gemarkeerd door lantaarns. De hel ling van de Burcht wordt gedurende de gehele maand (Mei) met verschillende bloemen versierd. De gevels vóór de nis sen worden gemaakt door oorlogsinva liden. die werkzaam zijn in de werkplaats van de stichting 19401943 te Vlaardin- gen. De grote zaal van de Burcht zal op de meeste avonden van de feestmaand be schikbaar zijn voor verschillende attrac ties. Het Burcht-complex is des Zondags gesloten. De maand wordt op 29 April officieel geopend. De sluiting vindt plaats op de laatste dag van Mei. In het midden van de Burcht wordt een groot podium gemaakt, waar ver schillende bekende gezelschappen on der andere radiogezelschappen en Leid se verenigingen een speciaal program ma zullen uitvoeren. Aanstaande Donderdag begint de in schrijving. Gaat het aantal inschrijvers de mogelijkheden te boven, dan zal hel comité een selectie naar de onderschei dene branches moeten toepassen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot het kantoor van de vereniging voor vreemdelingenverkeer. Steenstraat bij het museum voor volkenkunde: de heer J. Er zijn nu al enkele aanvragen binnen-, gekomen, maar deze draaien straks, als alle aanvragen binnen zijn. gewoon mee, zodat er geen sprake is van voorrang. „Iets groots" De heer Van der Kwaak, onder wiens leiding het Burchtcomité werkt, zei nog, dat aan deze actie wel enige risico's zijn verbonden. „Maar we horen zo vaak de klacht, dat Leiden zelden met iets groots voor de dag komt; welnu, dat hebben we hier dan. Het is de opzet om onze stad niet al te zeer te laten afsteken tegen over andere plaatsen in deze omgeving". Verder kan nog worden meegedeeld, dat op 10, 11 en 12 Mei vanuit Leiden een nationale motor- en scooterrallye wordt gehouden. De reacties op een bericht over deze rallye in een motorsportorgaan zyn zeer moedgevend voor de deelneming. Op Maandag 10 Mei is er een défilé door de stad. zo is het plan. Op Dinsdag 11 voert de tocht langs meren en kaste len en op Woensdag 12 Mei door het duin- en bloembollengebied met een be zoek aan het circuit in Zandvoort. Deze rallye wordt georganiseerd in samenwer king met de motorsportvereniging „De Sleutelstad". Op de Leidse markt Concours van standwerkers op Zaterdag 27 Maart Ter gelegenheid van 110-jarig bestaan van studentendispuut Het dispuut voor stijl en welsprekendheid Exercendo van het Leidsch Stu denten-Corps bestaat honderdtien jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op Vrijdag 26 Maart een besloten interdisputair concours gehouden, waar bij verscheidene disputen om de hoogste eer zullen strijden (in dit geval spreken). Op Zaterdag 27 Maart treedt Exercendo naar buiten met een concours voor markt-standwerkers, voor welk concours wij thans de aan dacht onzer lezers een ogenblik vragen. terrein tussen de fontein en de Visbrug ook gebruikt. De prijsuitreiking zal om streeks vijf uur 's middags plaats heb ben In het openbaar, waarschijnlijk op het achterbordes van het stadhuis. Het is de bedoeling, dat één standwer ker. het geeft niet tot welke groep hy behoort, de eerste pdys krijgt. De jury- bestaat uit leden van het dispuut. Na afloop van het concours hopen de leden van het dispuut zich met de deel nemende standwerkers in de sociëteit Minerva" te verzamelen voor het ge bruiken van enige verversingen. Voordat we enige mededelingen over dit concours geven, moeten we vermel den. dat het symbool van dit dispuut voor stijl en welsprekendheid een laars is. Het moet zo zijn, dat de bekende Piet Paaltjes van het pand Donkersteeg 12. waar een schoenmakerswinkel was ge vestigd, eens een laars heeft weggeno men, die daar buiten hing en als blik vanger dienst deed. Die laars is toen gaan fungeren als voorzittershamer van het dispuut. Voor het standwerkersconcours hebben de studenten zich de medewerking ver zekerd van de burgemeester van Leiden, j.hr rnr Van Kinschot, de commissaris van politie, de heer Meijer, de heer Weima, directeur van de markt- en havendienst, en het bestuur van de Nederlandse ver eniging voor de markt, straat- en rivier- handel. De vaste standwerkers van de Leidse markt dingen in ieder geval mee, terwyl men In totaal ongeveer twintig deelne mers verwacht. Men onderscheidt twee groepen: hoogstandwerkers (dat zijn marktlieden, die op een verhoging staan de de eigenschappen van hun artikelen aan het volk bekendmaken) en zwem mers (zij blijven op de begane grond.) De opening wordt verricht om 11 uur 's morgens op het Stadhuisplein door de praeses van de jury. Op bet plein worden op deze dag geen auto's toegelaten. Is het niet mogelijk, de standwerkers allen op het Stadhuisplein samen te brengen, dan wordt het gedeelte van het markt- Wat is eigenlijk een melodrama? Dat vraagt één van de figuren in dit stuk zich ook af- En hij geeft het antwoord: Je kijkt er naar, je lacht er om, je wordt er even stil van. en doet het met n schouderophalen af. Ontegenzeggelijk Jan Fabricius een goed toneelschrij- r. die de kunst verstaat sterke dialogen te schrijven. En toch is hij er niet voor teruggeschrokken een melo-drama pur sang te componeren, met alle ingrediën- die erbij horen. waren er allemaal: de onechte zoon na de geboorte is verwisseld met eer ander kind, de daaruit voortvloeiende in gewikkelde familie-omstandigheden, de Gelukkig had deze vee-auto geen levende have aan boord, toen de par- keerrem losschoot en het vehikel, dat geparkeerd stond aan de Lange- gracht tegenover de Lichtfabrieken, zwemlustige neigingen ging ver tonen. De heer v. d. "Werf uit Oud Ade moest toezien, hoe de takelwagen van de brandweer gistermiddag zijn eigendom weer met bekwame spoed op het droge wist te brengen. De auto werd ter inspectie naar een garage gesleept. Foto N. van der Horst. ,Hein" veertig jaar bij P.T.T. te Leiden Bevorderd lof besteller eerste klas Een groot aantal leden van het Leidsel PTT-personeel was gistermorgen in de ontspanningszaal van het postkantoor bijeen ter gelegenheid van het veertig jarig ambtsjubileum van de heer H. Ver vers. Deze begon als besteller, kwam later bij het postvervoer op het station en de laatste jaren is hij zaalwachter. „Hein", zoals hij door velen wordt genoemd, heeft zich door zijn prettig en joviaal karakter in de loop der jaren vele vrienden ge maakt. Ook de directeur, de heer J. H. Haber- mehl, gewaagde hiervan in zijn huldi gingstoespraak, waarbij hij de jubilaris de bedrijfsoorkonde van de PTT overhan digde en hem bovendien mededeelde, dat de heer Ververs is benoemd tot besteller eerste klas. Enthousiast werd geapplau- diseerd, toen de heer Ververs uit handen van de directeur zijn nieuwe onderschei dingsteken, een gouden ster, ontving. De heer J. Evers, hield als voorzitter van bet jubileumfonds een korte toe spraak en bood de jubilaris een geschenk onder couvert en bloemen aan. Ook de voetbalvereniging Lugöunum liet zich niet onbetuigd en bood haar (fanatieke!) supporter en oud-cantinebaas hartelijke gelukwensen aan bij monde van de t zitter, dc heer J. Breedeveld. De zitter van de ontspanningsvereniging, de Burgerlijke stand van Leiden b o r e n Arwtonius Laurentius Jozef m P J J Duindam en C M v d Berge Henegouwen; Helena Adriana Maria P M Thorn en M C H Verplanckc; Petrus (Jerardus zn van W P van Dij'k er M A v d Plas; Gerardus Johannes zr iH J Abrahams en A M Flippo; Krys- a Halina dr van S Wielogroeh en h Domburg; Cornelis Jan zn van C Mon- e en G Plu; Jacoba dr van B J Ver en C Stouten; Carolina Kornelia dr G J Verdel en E J Imd-nee; Jacobus Pieter zn van J Ravensbergen en W Gor dijn; Maria Judith dr van M Overdyk en J Roelandse; Harry zn van J Koekkoek en C C Baart; Martijnitje Reina Wrlma dr van F C G Kui'khoven en A M Boeye- Getrouwd: J A Fuchs en J L Wyn- beek; J J Deijn en L J Geukc; J Lancet en C M Glasbergen; P van Dijk en Bentveld; V L Penoamgs en A Keijzer. Overleden: M Landlkroon. man JaaT; G Meyer man 66 jaar; G J Beer man 56 jaar; P van den Oever man 59 Realisme, romantiek en humor in de letterkunde -m De heer B. M. Noach voor de Leidse huisvrouwen Heeft de huisvrouw belangstelling voor letterkunde? Gezien de belang stelling, die gistermiddag bestond voor de causerie van de heer B. M. Noach, gehouden in het Vlies door de afdeling Leiden van de Ned. vereniging van huisvrouwen, zou men zeggen: ja. De heer Noach zou spreken over realisme, romantiek en humor in de Nederlandse letterkunde, en de grote bovenzaal was zéér goed bezet. De heer Noach begon met de ocg zich af. of 'hot mogelijk is een definitie tc geven. Het antwoord moest ontkennend luiden. He: tijdperk van de romantiek wordt gerkend te lopen van ongeveer het midden van de achttiende eeuw tot het midden van de negentiende. Echter treedt de romantiek door heel de Nederlandse letterkunde heen telkens aan de dag. van de mid deleeuwen tot op heden. Dc reden, waarom zy zo uitgesproken in de tweede helft van de achttiende en de eerste helft van de negentiende eeuw naar voren kwam. zocht spr. in een reactie op het rationalisme van de achttiende eeuw. Toen sloeg dc schaal echter weer naar de andere kant door. De vlucht uit de werkelijkheid (naar het verleden of naar de toekomst) ontaarde soms zelf? in sentimentaliteit. Ook in de nieuwere en nieuwste let terkunde leeft de romantiek. In onze dagen spreekt men van neo-romantiek. Spr. dacht daarby aan de romans van Arthur van Schendei bijvoorbeeld. Maar ook in de volkslectuur is de romantiek te vinden. Een detectieveroman prikkelt óók bet verlangen naar het ftnaere. he'. sensationele, naar dat, wat men in eigen leven niet vindt. Evenals trouwens de film en de beeldroman. De romantiek, zo zei spr.. heeft altyd bestaan en zèl ook altijd blijven bestaan, omdat het een uiting is van het gevoel. Hierna behandelde hy het realisme in Een gedeelte van de bliksem- buis van Hulshorst in het rijks museum van geologie en mine ralogie. Foto N. van der Horst. Voorjaarsmoeheid? Voel U herboren door TONICUM NOURY Gestolde bliksem in 't museum van geologie Bliksembuis van Hulshorst drie meter lang (Van een onzer verslaggevers) Fulguriet, dat is de wetenschappelijke naam van de bliksembuis. die kort geleden te Zonhoven bij Hasselt (België) werd gevonden. De heer Van de Put vond die buis toen hij zijn tuintje, met het oog op de naderende lente, met spit in de rug omwoelde. In ons bericht over de bliksembuis meldden wij, dat in de Verenigde Staten dergelijke buizen zijn aangetroffen an achttien meter lengte. D.O.S. bracht in schouwburg De Dorpsdokter Een melo-drama,, dat gestalte kreeg, zo zouden we het best de opvoering het werk van Jan. Fabricius, De Dorpsdokter, kunnen tekenen, dat gisteravond in de schouwburg werd gebracht door de arbeiders-toneelver eniging D.O.S. De vereniging heeft aan de opvoering' van dit overjarige stuk alle aandacht gegeven, en het een sterke rolbezetting geschonken. precies op tijd komende dood van de hoofdfiguur, en de happy ending, voor zover daarvan sprake kan zijn in een sterfhuis. Neen. in deze tijd doet zo'n stuk het eigenlijk niet meer. Een sociale strek king heeft het niet «ens. zoals bij Heyer- mans, wiens stukken bij DOS zeer ge liefd zijn. Het is een handig samenge steld verhaaltje zonder meer, bedoeld n de toeschouwer tot de bekende lach traan te brengen. De opvoering is zeer goed geweest. Vooral A. C. v. d. Woerd als de dorps dokter heeft sterk spel geleverd, en in niet mindere mate was dit het geval met Jo de ClerDe Bruin als de trotse, en tegelijk zo zielige Aalke Aikes. S. Fuchs kon voldoen als de nog niet helemaal tot de grond bedorven losbol Klaus Eeck. Tony v. d. Woerd was de trouwe en lieftallige verloofde van Jan Aikes. een mooie, rustig gespeelde rol van P van Oort. G. Pijsel had zijn jeugdig uiterlijk als notaris niet mee, en Mies van Empel had geen moeite met het manzieke dienstmeisje Floorke. De degelijke regie liet niets te wensen over. en ook de décoraankleding was wel verzorgd. Zoals gezegd: veel moeite en zorg besteed aan stuk, dat dit eigenlijk niet verdiende. G. Tulp. Agenda voor Leiden Dinsdag Lutherse kerk. Hooglandse Kerk- gracht, 8 uur: „Blinden zingen en spelen" (Amsterdams blindenkoor met verschil lende solistische medewerkingen). Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: film avond Lissone-Lindeman met lezing over „Toerisme". Zuiderkerk, 7.45 uur: Leids Academisch Kunstcentrum, Orchestra d'Archi di Milano. Schouwburg, 8 uur: Cabaret Ballot o. l.v. Toon Hermans. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Johannes-Pas- on J. S. Bach, door Leids Toonkunst orkest en Ned. Madrigaalkoor. Den Burcht, 8 uur: voorlichtingsavond met film over de Limburgse mijn industrie. Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden er. voor intern, rechtsorde, dr ir H. J. Hart over „Technische hulp aan onont wikkelde landen". 9.15 uur: „Noodlottige be- or K. en O. Woensdag ur: contactavond Ned. Chr. (tevens jubileumviering), toespraak, film, zang „Kunst na Arbeid" n zang en muziek „Jong en Jolig". Anatomisch lab. Wassenaarseweg, 8 u.: medische cursus K. en O. „Vrees voor en bestrijding van kanker". Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Oosten rijkse filmavond voor afdeling Leiden Ned. reisvereniging. Pieterskerkgracht 11. 4 uur: leden' gadering vereniging schoolkindervoeding en -kleding. Stadhuis, 7.308.30 uur; zitting voor lichtingscommissie prijzen en huren. Gulden Vlies, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde. Donderdag laat- Tentoonstcllingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.i 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei). Apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110. teL 20406, en Zuider-apotheek, Lammen- schansdijk 4, tel. 23553. Huisartsen Gisteren heeft drs P. C. Zwaan, con servator van de afdeling algemene geo logie van het museum van geologie en mineralogie te Leiden, ons verteld van n bliksembuis. die in de twintiger ja- n- bij Hulshorst op de Veluwe werd ge- nden. Dr N. Tinbergen heeft deze blik sembuis destijds zo voorzichtig behan deld, dat de broze, drie meter lange en ,-ee plaatsen, vertakte fulgeriet in zijn geheel een rustig plaatsje in het rijks- :um kon vinden. Zo rustig is dat hoekje echter niet, of de anders onmerk bare muurtrillingen hebben enkele klei- stukjes van- de buis doen afbrokkelen op de bodem van de tegen de muur bevestigde toonkast doen vallen. Daar uit moge de broosheid van het materiaal blijken. De buis van Hulshorst is niet de enige, die in Nederland werd gevonden. Op 11 Augustus 1872 sloeg de bliksem in graanakker bij Elspeet. Maar ook al vóór die tijd was het bekend, dat bliksemin slag in zandgrond eigenaardige gevolgen kon hebben. Een bliksembuis wordt gevormd, door dat de enorme hitte van de electrische ontlading, die bij een inslag plaats heeft, zandkorreltjes doet smelten. Ogenblik kelijk na de Inslag koelt het gesmolten zand af en klit aaneen. Een bliksen vertoont de vorm van een bliksemst zoals die bij onweer is waar te ne De binnenwand van de buis glanst maar heeft wel een onregelmatig oppervlak. De buitenkant is ruw. Inslagen komen Goudzoekers gaan bij Texel peilen De Zaankanters. die a s. zomer het goud willen bergen, dat zij in het in 1917 nabij Texel getorpedeerde Duitse schip Renate Leonhard aanwezig achten, gaan bij gunstig weer deze week peilin gen verrichten boven het wrak. Het tatie van de mannenzangvereniging Kunst na Arbeid. Na de receptie was er nog een. sai zijn van directie en, personeel, even in het Vlies. gouden jubileum van de heer D. Wassenaar Belangstelling van vele kanten Gisteren reeds meldden we, dat de heer D. Wassenaar ter gelegenheid van zijn vijftigjarig jubileum bij de firma Th. L. J. Zitman de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, had ontvangen. Hij kreeg deze uit handen van de burgemeester, jhr mr Van Kinschot, die hem 's morgens in zyn woning aan de Evertsenstraat kwam bezoeken. Om half elf gistermorgen belde eerst de directie, vergezeld van de 89-jarige heer J. Zitman, de oprichter van de nu ruim zestig jaar oude zaak. bij de heer Wassenaar aan. Beide heren hielden een. toespraak, waarna een- enveloppe met Inhoud, een electrisch scheerapparaat en een polshorloge werden overhandigd. Om half 12 betrad de 'burgemeester de woning. Na een hartelijke toespraak, waarin hij vooral wees op de trouw cn de volharding van de jubilaris, reikte hij de zilveren medaille van Oranje Nassau uit. Twaalf uur kwam een delegatie van het personeel de gelukwensen aanbieden. Woordvoerder van de collega's was de heer S. P Ouwerkerk. voorman der timmerlieden, die een vulpen en eon vulpotlood aanbood. 's Middags werd in het Vlies een recep tie gehouden. Onder anderen maakten de volgende personen van deze gelegenheid om de heer Wassenaar de hand te druk ken gebruik: wethouder Jongeleen, ir Boogerd, directeur van gemeentewerken, ir Lem, adjunct-directeur van deze dienst, de heer Barentsen, chef afdeling bruggen en waterwerken, de heer Brienen, chef afdeling bouw- en woningtoezicht, de heer Voorbaeh, chef van de afdeling on derhoud gebouwen, de heer Maas. ver tegenwoordiger van de rijksgebouwen dienst, dr Reitsma, directeur van het openbare slachthuis, dr Brongersma na mens het rijksmuseum van natuurlijke historie en de heer Bosboom namens de L.D.M. Verder: zakenrelaties, aannemers, personeel van gemeentewerken, raads leden, vertegenwoordigers van de com missie van openbare werken en een depu- het meest voor op plaatsen, waar hel grondwater het dichtst bij het aardopper vlak komt. De bliksembuis in het rijksmuseum te Leiden is bijzonder mooi. De meeste sea hebben slechts korte stukken blik sembuis. In de aandeelhoudersvergadering C. Hoyng N.V. is medegedeeld, dat over 1953 nog een zeer belangrijk verlies geleden is. ..fotograferen de letterkunde, tegenvoeter van de ro mantiek, en zo bij uitstek passend in ons Nederlandse volkskarakter. Men vergete echter niet, zo zei de heer Noach. dat dit realisme nooit e de werkelijkheid' n visie op de werkelijkheid van een bepaalde kunstenaar, die door zijn tem- peramcntsbril (heen kijkt. Tendenz Spr. ging de realistische litteratuur na van de middeleeuwen tot op heden (blij spelen. die steeds de lagere volksklassen tol onderwerp hadden) cn constateerde het merkwaardige feit, dat het realisme op het einde van de negentiende eeuw zijn vrolijk karakter verloor, mimtieus werd in dc beschrijving cn ernstig, zeer ernstig van tendenz. Maar ook toen bleef het op het'volk gericht. Bijzondere aandacht wijdde spr. aan de critiek, die vroeger cn nu op het realisme werd geoefend. Meestal werden de realistische werken niet bijster enthousiast ontvangen. Het grote be zwaar. dat men had. was bijna steeds, dat men in de realistische roman de lelijke kanten van het leven laat zien. Na tuurlijk gelden cn golden doze bezwa ren hoofdzakelijk het erotische en sexuele leven. Men sprak en spreekt dan al gauw van ..gemeen." De heer Noach vond. dat op dit punt geen algemeen geldende grens tussen het aesthetisch en moreel verantwoorde, en het gemene en dus lelijke is te trekken. Echter constateerde hij wél, dat die grens in de allerlaatste tijd nogal eer.s werd overschreden. Na de pauze besprak de heer Noach uitvoerig de humor in de Nederlandse letterkunde. Prof. dr W. Martin begraven De op 77-jarige leeftijd overdeden' prof- dr W. Martin, oud-buitengewoon hoog leraar aan de Leidse Universiteit en buitengewoon' hoogleraar aan de Leidse Universiteit en oud-dorecteur van het Ma-uritshuis en van het rijksmuseum Mesdag, is gisteren op de begraafplaat» Oud Eik en Duinen in Den Haag begra- Ini de aula hadden zich vele belangstel lenden verzameld', onder wie: prof. mr J. M. van Bemmelen en prof. dr J. N. Bak huizen van d"en Brink, respectievelijk rector-maigmficus cn senaatssecretaris van de Leidse Universiteit, mr H. J. Reimnk. secretaris-generaal vain het Ministerie van O., K. en W-, en prof- dr H- van de Waal te Leiden, directeur van het Pren tenkabinet van de Leidse Universiteit en opvolger van- de overledene- Corsettensbow bij V. en D. „Ligne princesse" vraagt een speciale foundation De nieuwe modelijn, de „ligne princesse", vraagt een speciale foundation, daar om deze mode tot haar recht te laten komen een wat smallere taille noodzakelijk is. Met het oog daarop heeft V. en D., in samenwerking met de Twilfit-fabriek, gistermiddag een corsettenshow gehouden, die be halve de nieuwe lijn bovendien nog verschillende snufjes bracht. Onder de bekende leiding van mevr. H. EliasSmit toonde een viertal man nequins in twee shows een groot aantal corsetten, corselets, gaines en step-ins. De vier mannequins vertegenwoordigden het junior-type (de jonge vrouw bene den de dertig), de maten 42 het zwaardere figuur. Voor de eerste drie is de nieuwe modelijn, mits gefun deerd op een goed corset, geen bezwaar, de laatste behoeft niet in een corset ge perst te worden om ook van de zomer behoorlijk voor de dag te komen. Zij kan zelfs gaines dragen en zich dus soepeler bewegen dan zij tot nog toe misschieen deed. Bij de step-ins was de taillelijn wat hoger aangebracht en versterkt met kleine baleintjes, zodat de bovenkant ook niet kan omkrullen. Er waren gai nes met een aparte maagband, die wat losser gemaakt kan worden zonder dat men zich dan direct niet-aangekleed be hoeft te voelen. Door banen elastiek en stof afwisselend te verwerken had men rekking in bepaalde richtingen weten te bereiken, zodat de heuplijn beter gecor rigeerd kon worden. Baleinen om de buikspieren te steunen werkt men weg met een apart pand eroverheen. Uit- neembare baleinen zijn erg gemakkelijk, wanneer men op een bepaald moment genoeg van die stutsels heeft, of de foun dation gewassen moet worden. Ook had men de foundations vaak wat langer ge maakt, zodat de heuplijn harmonischer in de beenlij n vervloeide. Wat de b.h.'s betreft: natuurlijk de strapless voor avondkleding en deze dan Ten huize van de heer D. Wassenaar, die gisteren zijn vijftigjarig jubi leum bij de firma Th. L. J. Zitman vierde, speldde de burgemeester de jubilaris de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de borst. Foto N. van der Horst. soms van binnen met rubber versterkt. En verder konden de aanwezige dames ook eens zien, wat een panty nu eigen lijk is en hoe gemakkelijk dit elastieke kledingstuk is voor de dames, die 's zo mers graag zonder kousen lopen en toch een steuntje prettig vinden. De aankleding van de show was af. de commentaren van mevr. EliasSmit wa ren ter zake kundig en vlot. De talrijk opgekomen dames toonden hun waarde ring dan ook herhaaldelijk door een hartelijk applausje. Chr. textielhandelaren bijeen De kring Leiden van de C B T. (of. om wat uitgebreider te zijn: de Ned. bond van Chr. detailhandelaren in textiel en mode-artikelen) hield gisteravond in de Harmonie zijn jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer P. Hou wel! ng. De secretaris, de heer J. D. van Egmond, releveerde in zijn jaarverslag onder meer de ziekte ven dc voorzitter, waardoor de activiteit van de kring in het afgelopen jaar enigszins minder was dan normaal, en de étalagecursussen. die goed wenden bezocht. Drs A. W. O verwater besprak de Mid1- denetandsnota. waaraan we reeds eerder in ons blad uitvoerige artikelen wijdden. Tussen de in de nota genoemde ..vol waardige--' en „rand-bedrijven" wilde spr. graag nog een groep »overgangsbedrij- ven" zien- Spr. éJTniz ook rader in op de rappor ten van de Chr. middenstandsbond over de nota aan- de Chr. leden van de Tweede Kamer. Onder meer wordt hierin de mo- gelijkheidi ven een gemiddeld? belasting heffing over een aantal jaren bepleit, en de faschaffing van de vereveningsbelas- ting- Uitvoering spoorwegplan Voor de uitvoering van het spoorweg plan is het nodig, dat de N.S. de beschik king krijgen over een perceel grond van 5465 m2 in de omgeving van de Haar lemmerweg. B. en W. stellen voor, deze grond te verkopen. In het belang van de volkshuisvesting stellen zij voor, in deze omgeving een perceel grond aan te ko pen groot 4595 m2. Zilveren kleermaker De heer J. JorJk werd gisteren in zijn woning aan de Schelpenkade gehuldigd door de heer Van Z wieten. aangezien hij 25 jaar geleden by de firma Van Zwieten aan de Breestraat als kleerma ker in dienst trad- Dc jubilaris hoorde vele hartelijke woorden en kreeg een enveloppe met inhoud van zijn patroon. Ook de zakenrelaties lieten zich met onbetuigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3