Eenvoudig en groots Van het ert van School en Kerk Werd in Scheveningen een Van Gogh ontdekt? Program assemblée Wereldraad van Kerken vastgesteld MOlflfiSfc 2 DINSDAG IS MAART 1954 o o "l^ERRASSINGEN BRENGT het vandaag gepubliceerde rapport van de delta-commissie niet. Wie voorspeld had, dat het rapport deze inhoud zou krijgen, had een grote kans het bij het rechte eind te hebben. Daarvoor is dit plan: de afsluiting van de zeearmen, tegelijk eenvoudig en groots genoeg. Het lag, na de verschrikkelijke ramp die vorig jaar over land en volk gekomen is, eigenlijk ook voor de hand. Het moest deze richting uit Daar voor waren de nadelen van de bestaande toestand te duidelijk en spreken de voordelen van de voorgestelde oplossing een te heldere taal. De vraag waarom het eigenlijk nog ging, was: kan het? Ka nhet van daag, met de technische middelen waarover wij beschikken? Het belang rijke van dit jongste rapport is nu, dat het zonder al te veel omwegen verzekert: het kan. "PVAARDOOR is dit rapport een echt-Nederlands rapport geworden. De waterstaatkunde is onze nationale trots. Zeker, de nood was ons op gelegd, omdat het water, dat zo vaak onze vriend is bij tijden (beter ge zegd: bij ontij) ook bewezen heeft, onze vijand, een aartsvijand, te kunnen zijn. Wij kunnen het water niet missen, maar wij moeten, met Gods hulp, trachten het in bedwang te houden. De elf mannen van de delta-commissie, die daartoe van onze minister Algera de opdracht ontvangen hadden, heb ben de waterstaatkundige hoofden bij elkaar gestoken. Zij hebben bere keningen gemaakt, in laboratoria proeven genomen, de „situaties ter plaat se" bestudeerd, de gang van het water bespied, en dit alles in een opval lende en verblijdende voortvarendheid. En thans, nog slechts dertien maan den van de installatie van hun commissie, dertien maanden waarin toch reeds van velen hunner zo uitzonderlijk veel werd gevergd, kunnen zij reeds te voorschijn komen met dit allerbelangrijke rapport, waarin deze allerbelangrijkste conclusie: het kan en het behoort. TIENVOUDIG EN GROOTS is dit plan. Eenvoudig in zijn opzet is ook dit ■L* rapport. Het telt, alles bijeen, de toelichting inbegrepen, nauwelijks een 25 bladzijden. Een grotere omvang ware, dunkt ons, bij een zaak van deze importantie geen overdaad geweest. En dan was men zeker nog lang binnen de grenzen van de eenvoud gebleven. Thans echter staan deze mannen des te sterker achter dit rapport. Zij staan er achter met hun gezag en met de traditie van een eeuwenlange Nederlandse strijd tegen het water, een strijd, die oud is, ook wanneer hij met steeds weer nieuwe wapenen wordt gestreden. En aan de kennis der traditie kunnen zij nu toevoegen de jongste we tenschap, in het laatste jaar opgedaan, toen zij geroepen werden het water te keren en bressen te dichten, bressen, die bij tientallen geslagen waren. Groots is dit plan, omdat het een krachtige greep doet op geheel ons volk. Men kan zeggen, dat straks van een groot en belangrijk deel van ons land het uiterlijk zeer aanzienlijk en zeer ingrijpend zal worden veranderd. Bij vorige gelegenheden deden wij reeds uitkomen welke invloed dit alles zal hebben, eigenlijk op heel het leven. TPILANDEN HOUDEN straks op eilanden te zijn. Streken, thans nog moeilijk bereikbaar, komen straks geheel open te liggen. Verbindingen worden mogelijk en zelfs gemakkelijk, ook daar waar men voorheen een reis van vele moeizame uren moest beramen. Het spreekt vanzelf, dat dit alles ook van invloed zal zyn op de gesteldheid van de mensen, op hun persoon en op hun arbeid. Zullen zij er uitsluitend winst in zien? Te vroeg echter, om daarover nu reeds te gaan uitweiden. Daarvoor ligt dit alles, al komt het naderbij, vandaag nog in een te ver verschiet. Men zal echter goed doen, zich er tijdig op te gaan instellen, zoals de ver wezenlijking van dit plan trouwens zeer vele vragen aan de orde zal stel len, en waarlijk niet alleen van waterstaatkundige aard. Maar het waterstaatkundige woord moest gesproken worden, eer al het andere aan de orde kon komen. Dat woord is nu gesproken. Het mag dan niet al te zeer meer verrassen, het blijft van het allergrootste belang. Er is werk aan de Nederlandse winkel. En het wordt volop Nederlands werk. N V. PHILIPS-ROXANE PHARMACEUTISCH - CHEMISCHE INDUSTRIE „DUPHAR" - AMSTERDAM - OLST - WEESP VOOR DERTIG GULDEN GEKOCHT Eigenaar en kunsthandel wachten eerst uitslag deskundigen-onderzoek af (Van een onzer verslaggevers) ALS HET WAAR IE, dat de heer H. F. van Ellinkhuizen in Scheveningen een Van Gogh in zijn bezit heeft, dan is het werk, dat hij indertijd als huwelijkscadeau van zijn moeder kreeg en waaraan hij altijd een waar de van enkele tientjes had toegekend, zeker het duizendvoudige waard. Als het waar is, want zowel de heer Van Ellinkhuizen als zijn jeugdvriend, de Haagse kunsthandelaar Bennewitz, koesteren aan de authenticiteit van het doek een grote twijfel, die zal voortduren, tot de commissie van deskun digen, die het werk op het opgenblik bestudeert, tot een uitspraak zal zijn gekomen. Zoals gezegd: de heer Van Ellinkhui- in kreeg het schilderij cadeau voor zijn huwelijk. Zijn moeder kocht het ter ge legenheid van deze gebeurtenis voor dertig gulden van een vriendin. Naar men nu aanneemt, stelt het doek »n gedeelte voor van het park te Arles. namelijk een bed met azalea millis. Sinds hij het in zijn bezit heeft, kende de eige naar het nooit een bijzondere waarde toe. Enkele maanden geleden liet hij het schoonmaken bij de kunsthandel Benne witz. Daar ontdekte men meteen de sig natuur ..Saint Remy. Vincent", maar dat ook de reden, dat men een grote argwaan aan de echtheid ervan ging koesteren. ..Wij zouden onze goede naam niet graag te grabbel gooien, door nu meteen al te beweren, dat wij een Van BANDEN Evanslon 1531 Augustus Dr C. L. Patijn, enige Nederlander onder tientallen sprekers uit alle delen der wereld DE WERELDRAAD VAN KERKEN heeft het programma van de tweede assemblee, die van 15-31 Augustus in Evanston (V.S.) gehouden zai worden, thans vastgesteld. Onder de officiële sprekers bevindt zich één Nederlander, dr C. L. Patijn, al zal ongetwijfeld ook de Nederlandse se taris-generaal dr W. A. Visser 't Hooft zich laten horen. Am. manoeuvres op Groenland In barre koude en ijzige Poolwinden Op en rond de Amerikaanse bases op Groenland zijn grootscheepse manoevres aan de gang, die ten doel hebben, de Amerikaanse troepen te oefenen ln de verdediging van dit strategisch zeer be langrijke gebied. Behalve door de normale detachementen wordt aan de manoevres deelgenomen door 850 parachutisten en 20 reusachtige C-124 transportvliegtuigen. De oefening vergt het uiterste van de mannen: zij moeten actief zijn ln onver wachte. ijzig koude stormen met snel heden van 160 km per uur, temperaturen ver onder het vriespunt en vele andere gevaren V8n 't Poolgebied, zoals sneeuw blindheid. De parachutisten zullen aanvallen uit voeren op verscheidene installaties op Groenland. Als het weer zulks toelaat, zullen zij daarbij parachutelandingen uit- OoJt Nederland present Overleg te Londen in zake Genève EnCeJV. Frase- Nederltfxfee. «die en Luxemburgse diplomaten zullen Maandag a-s- beraadslagen over hun hou ding op de komende Geneefse conferentie over Korea en Indo-China. Engelond •toeven naar overeenstemming met de commumaten over een hereniging van Korea door het uitschrijven van nieuwe verkiezingen voor een regering voor gehele gebied- Dertien van de zestien landen van de VN, the troepen in Korea hebben. 1 reten weten dat zij de Geneefse conferentie zullen bijwonen. Zuid-Afnka. Ethiopië Luxemburg hebben oog geen antwoord De opening gescheidt door prof. dr Ed mund Schlink (Heidelberg) en prof. Rot. L. Calhoun (Yale universiteit, V.S.) het hoofdthema: Christus de Hoop der Wereld. Dr Lesslie Newbigin (Zuid-India) zal het werk van de commissie voor hoofdthema toelichten. Gedurende de e week zullen de zes commissies uit de assemblee rapporteren van hun werk. Maandag 16 Aug.: Ds D. T. Niles (Cey- n) en Canon Th. Wedel (Washington): sectie Evangelisatie. Dinsdag 17 Aug.: Bisschop Anden Nygren (Zweden), dr V. E. Davadutt (India), prof. G. Florovsky (New York) sectie Geloof en Kerkorde. Woensdag 18 Aug.: dr C. L. "'atijn (Ned.): sectie Sociale Zaken. Vrijdag 20 Aug.: dr J. Leinema (Indone sië) sectie Int. Zaken. Zaterdag 21 Aug.: dr Benj Mays (At lanta en dr Benj. J. Marais (Zuid-Afrika): sectie Kerk en Rassen; op dezelfde dag: dr P. Miller (V.S.) sectie Roeping van de Christen. Voorts zullen in de volgende week de verslagen der commissies in voltallige zittingen in de eerste Methodistenkerk te Evanston bekend gemaakt worden, ter- wel vele sprekers nog speciale onder werpen zullen behandelen. Op de eerste avond zullen 100.000 belangstellenden ir het Soldier Field Stadion te Chicago eer samenkomst bijwonen. De assemblee wordt gesloten op Dins dag 31 Augustus met een kerkdienst in de eerste Methodistenkerk te Evanston. Sensationele vlucht van tien Hongaren Tien Hongaren zes mannen, drie vrouwen en een kind van 5 jaar heb ben zich in de afgelopen weken letterlijk een weg naar de vrijheid gevochten. Na een tocht door half Hongarije ('s nachts trokken zij verder en overdag sliepen zij) zijn zij na grote ontberingen in Oostenrijk aangekomen. Zij hebben op hun vlucht twee Hongaarse grensbewa kers doodgeschoten. De laatste twee dagen voor hun aankomst in de Vrijheid hadden zij niets gegeten. De vrouwen en het kind worden op het ogenblik verpleegd wegens bevroren voeten. verklaarde de Kunstwerk Hij adviseerde de heer Van Ellinkhui- m derhalve het werk („naar mijn me ning in ieder geval een kunstwerk van gehalte") op te zenden naar een Amster dams expertise-bureau. Dat geschiedde begin Januari. De voortekenen wijzen erop. dat het doek echt is. Het is zeker enkele tien tallen jaren oud en wie had er in die tijd belang bij een werk van Van Gogh te vervalsen? Bovendien is de voorstel- van die. welke vooral de laatste tijd zo beroemd zijn geworden, zoals de zonnebloemen en de zelfportret ten. Dan is er nog het feit van het ze geltje van een Franse expeditiefirma, dat eruit viel. toen men het doek uit de lijst haalde. Dat wijst dus allemaal in de richting in authenticiteit. Maar zowel dè eige- lar als de kunsthandelaar zijn nuchtere ensen. die voorlopig liever twijfelen dan zich op enigerlei manier belachelijk te maken. Niettemin wachten zij met spanning het expertise-rapport af. Het proces-Montesi Markies en zoon van minister getuigen Het tribunaal van Rome, waarvoor op het ogenblik de beruchte zaak Montesi aanhangig is. heeft op verzoekn van de verdediging gisteren bevolen, dat één der voornaamste figuren in dit proces, de markies Ugo Montagna, moet voorkomen Ook Piero Piccioni. zoon van de huidige minister van Buitenlandse Zaken. en enige hoge politie-autoriteiten. die bij het schandaal rond de döod van Wilma Mon. tesi betrokken zijn, zullen door het tribu naal moeten verschijnen. De datum waarop deze belangrijke getuige moeten voorkomen is nog niet vastgesteld. Het proces zal mogenochtend worden voortgezet. Het Kabinet van premier Sceïba, zich vandaag beraden over de gevolgen van dit schandaal voor de regering. Na proet van 1 Maart Atomische as verwondde Japanners ernstig Leden van de bemanning van eei panse vissersboot, die ter hoogte v< Marshall-eilanden voer (waar Ameri kaanse atoomgeleerden op het ogenblik proeven nemen) zijn door radio-activi teit aangetast. Dit meldt het Japanse blad Jomioeri. Volgens het blad bevond de boot zich meer dan 80 mijl ten Oosten van de Bikini-atol. toen plotseling een regen van witte as neerdaalde. De mensen op de brug klaagden weldra over een brande rode. gezwollen plekken. Twee vissers rig gevoel. Op hun huid vertoonden zich zouden er ernstig aan toe zijn. De asregen was veroorzaakt door een aroomontplof fing welke op 1 Maart plaats had. Gouden ketting en kruis uit kerk gestolen Te Tilburg, in de parochiekerk van onze Lieve Vrouwe van Fatlma, heeft een dief zich meester gemaakt van een gouden ketting van 1.60 meter lengte, waaraan een gouden kruis met een juweel zat. De ketting hing om de hals van het beeld van O.L.Vr. van Fatima. Waarschijnlijk heeft een dief een van de bidstoelen uit de kerk voor het beeld geplaatst om er zo gemakkelijk bij te kunnen. Het is niet uitgesloten, dat een handlanger bij de kerkdeur de wacht hield. Kruis en ket ting vertegenwoordigen een grote waarde. Protest C.H. jongeren tegen dr Karl Arnold Motie tegen uitlatingen inzake de Ned.-Duitse grenscorrecties CH-jongeren bijeen te Ermelo hebben met algemene stemmen een motie aange nomen om te protesteren tegen de uit batingen van de minister-president var Nordrbein-Westfalen, dr Karl Arnold, Inzake de Ned.Duitse grenscorrecties. Zij oordeel, dat door deze uittingen de Europese integratie niet wordt ge diend en spreken hun vertrouwen uit. dat de betreffende Duitse autoriteiten alles zullen doen om in de toekomst dergelijke uitlatingen te vermijden. Vragen over uilleg van huur beschikking De kosten, voortvloeiende uit het uit- oeren van werkzaamheden waai en W. op grond van de woningwet ;n aanschrijving hebben uitgebracht, worden door de huiseigenaren verhaald op de huurders. Ook sommige huurad viescommissies huldigen dit standpunt, dat is gegrond op een bepaalde uitleg artikel 10 der uitvoeringsbesluiten van de gewijzigde huurwet. Het Twee de-Kamerlid Gortzak (Comm.) heeft schriftelijk aan minister Witte ver zocht. duidelijk te verklaren dat deze uitleg niet geoorloofd is. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk edankt Ede S.iedregt, toez.) J. v. d. Velden te De Bilt; Kampen (vac. H. Hiensch) A. E. Kolhert te 's-Gravenmoer. n o e m d tot vic. te Emmeloord, D. Plantinga. cand. te Rotterdam. r o e p e n te Wateringen (toez.) G. Jukema te Middelstum (Gr.). Geref. Kerken r o e p e n te Aduard, E, Jansen te Berlikum; te Boornbergum, J. Koopmans Gasselter-Nijveen; te Oude en Nieuwe Bildtzijl, J. A. v. d. Geppel te Hijken (Dr.) Bedankt: voor Coevorden, J. Wier- sema te Noordwijk-binnen; voor 't Zandt (Gr.). J. v. Dijk te Nieuw Leusen. Aangenomen: naar Brisbane (Australië) J. J. C. Westera te Velp; Utrecht (vac. K. Hart) J. Plomp te Leiden Aangenomen: naar Bowmanville (Ontario, Canada), A. W. Sehaafsma te Amsterdam Watergraafsmeer. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Wageningen. F J. Dieleman te Yerseke; voor Moerkapelle, A. Verhage te Kampen. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Workum-Makkum. F. G. J. Hofhuis te Drachten. Ds De Kluis onderging operatie in Bronovo rJ holpon prompt1 Haringvloot vaart 25 Mei uit Vlaggetjesdag op 22 Mei Als hot Bedrijfschap voor Visserijpro ducten zijn goedkeuring hecht aan het 'oorstel van de redersverenigimg voor de haringvisserij, zal de Ned. haringvloot 25 Mei un de nacht van Maandag op Dinsdag de nieuwe teelit beginnen. De eerste Hollandse nieuwe zou dan op 28 Mei aan de wal gebracht kunnen wór den- Vlaggetjesdag valt op Zaterdag 22 Mei De vloot vaart weer in twee groepen uit. Zulks wordt gedaan om ..de primeur" erin te houden en de jagerij op de nieuwe haring dus zo aantrekkelijk mogelijk te maken- De tweede groep zal op 1 Jumr zee kun nen kiezen. Het is gebruikelijk, dat het aantal netten in de eerste weken beperkt wordit Ook ditmaal moet men met 50 60 schotse netten per schip genoegen Minder siraf voor Oegst- geester accountant? Conclusie voor Hoge Raad In zijn conclusie voor de Hoge Raad requlreende de proc.-generaal in de zaak tegen de Oegstgeester accountant I. J. S- vernietiging van de inluidende diagvaar- diigimg, betrekking hebbend' op de valse notulen, die zouden zijn opgemaakt bij diverse N-V.'s van verdachte. De proc—generaal nam wel aan. de N-V.'s niet renderend waren en wierp de andere vijf cassatie-middelen* bevestiging ven het vonnis requirerewd. De straf zou zijns inziens wel van een jaar en acht maanden kunnen worden teruggebracht tot een jaar. Dit is moge lijk, wanneer geen nieuw feitenonderzoek noodzakelijk is- Arrest volgt- (Advertentie) Bil 1* «eritt luwljrtni fin Bhinmitlichi Pijn moet (li lokor lunchen nemen. De ze» minerale zouten die Kruschen bevat «poren lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, het bloed gaat ■neller stromen, onzuiverheden worden sneller afgevoerd en zo worden rheuma- tische pijnen gesmoord in de kiem. In dui zenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uself te kort doen 7 28. Zij zweeg even. „Je wilt me blijkbaar niet ge loven", zei ze tenslotte. „Het is een boodschap van mijn vader. Vraag mij verder niets. Wij kun nen hier niet ongestoord spreken. Zij laten hem slechts in leven tot zij zijn papieren hebben." „Dat klinkt belangwekkend", vond ik; „waar om spreek je de waarheid niet?" Zij maakte een hulpeloos gebaar. „Het is de waarheid werkelijk, als je de toestand maar begreep!" Zij stond op. „Dit wordt te gevaarlijk. Ik moet nu gaan. Zij luisteren aan de deur. Ver trouw je mij niet? Geloof je me niet? Zij wil len je vermoorden. Je hebt te doen met mensen, die voor niets terugdeinzen. Zij zouden je al ver moord hebben als die Amerikaanse vriend van je er niet geweest was die meneer Bloom, hier aan boord. Zij willen niet, dat hij argwaan krijgt. Je bent veilig totdat hij morgen in Shanghai aan wal gaat. Casey, wil je alsjeblieft naar me luis teren? Als dit schip de rivier opvaart langs de stad, wat morgenvroeg gebeuren zal, maak dan die patrijspoort open, spring in zee en zwem aan land. Gooi die slinger in het water als je gaat; anders merken zij dat ik je die gebracht heb. Als je moeilijkheden ontmoet, vraag dan naar een zekere Wu Lai-fu en vertel hem wat er gebeurd is. Zeg die naam maar tegen wie je tegenkomt aan wal, en ga dan het land uit en kom nooit terug! Vraag Wu Lai-fu om je te helpen. Hij is de enige, die het doen zal. Ik zal je wel niet meer terugzien, denk ik. Vaarwel." Zij leek jonger toen zij het zeide. Haar ogen smeekten me, haar te vertrouwen. Ze leek on gelukkig op het punt om in tranen uit te bar sten. „Dank voor die raamslinger", fluisterde ik; „ik zal hem in zee werpen." „Nog één ding". Haar stem klonk gedwongen ..Eet niets van wat zij je brengen, Casey Lee Verberg iets ervan, alsof je gegeten hebt. maar ■•aak niets aan... hoor je?" „Dank je", antwoordde ik. Nu zij wegging, was ik dankbaar en wilde haar mijn dankbaarheid tonen. Ik vatte haar hand, een koud handje. „Je bent niet voor dit leven geboren, Sonja." „Nee", antwoordde zij, „en jij ook niet." Ik wilde nog iets zeggen, maar zij schudde het noofd en opende de deur. Ik hoorde hoe deze achter haar afgesloten werd, maar zij scheen nog steeds in de hut aanwezig te zijn. Er hing een geur van gardenia's en ik hield de raam slinger in de hand... Wiè was zij? Ik wist het niet. Wèt was zij? Ik wist het niet. Maar einde lijk was ik ervan overtuigd, dat zij het goed met mij meende en ik durfde er niet aan denken, DE JACHT NAAR HET marine-document Kort aa eerste Wereldoorlog 1914'18 wat zij geriskeerd had door mij alles te vertel len. Wat bedoelde zij met die zinspeling op haar /ader en zijn papieren? Ik kon het niet gissen. In alk geval wist ik nu zoveel meer, dat ik begreep hoe mijn eigen land ook in deze zaak betrokken scheen te zijn en dit vermoeden sterkte mij in mijn verzet. Ma had mfj verzocht, mij met Jim Driscoll in verbinding te rtellen en het was mijn vaste voornemen om dit te doen ook, als ik ge spaard bleef. Onnodig die dag van wachten in de hut of de daaropvolgende nacht te beschrijven De hof meester bracht mij de lunch en ik deed een deel ervan in mijn koffer, zoals Sonja aangeraden had. 's Avonds om- zeven uur werd er weer ge klopt en verscheen het diner met een fles cham pagne. Aan de fles hing een visitekaartje met meneer Moto's noam en de gekrabbelde den: „met mijn hartelijke groeten." Ik liet de fles onaangeroerd, doch verborg weer iets van 'net voedsel. Niemand kwam het blad weghalen en ik werd niet meer gestoord. Misschien hadden zij reden om aan te nemen, dat ik na mijn avondeten geen gevaar meer opleverde. Lange tijd lag ik in bed naar de geluiden van het schip te luiste ren. Ondanks alles schijn ik te zijn ingedommeld, want mijn volgende herinnering brengt de pa trijspoort, grijs in de ochtendschemering. Ik staarde een tijdje naar het ongewone schouwspel, dat weer geheel verschillend was van Japan, vol geduldige vitaliteit, rustig ondanks ai de. hongersnood en burgeroorlog China. De boot voer met halve kracht een brede ri vier op, de Wangpo geheten, naar ik later ver nam, een der zijstromen in de waterrijke delta van de grote Gele Rivier, welke de stad Shanghai met de zee verbindt. Het water, dat langs het schip stroomde, was dik en geel en deed mij denken aan de mod- derbeekjes, die je als kind maakt als de grond in het voorjaar zacht en vochtig wordt. De stroom was snel en de afstand tot de oever zo groot, dat ik betwijfelde of ik zover zwemmen kon. De oever zelf was laag en vertoonde groene velden rijstvelden, naar ik later leerde door dijkjes en sloten omgeven. Het leven op de rivier was verbluffend voor iemand, die nog nooit in het Oosten geweest was. Behalve enkele vaartuigen en sleepboten, die men ook op een onzer rivieren had kunnen ontmoeten, waren er Chinese jonken met volle zeilen van bruin lin nen aan bamboe-tuig, die precies prenten uit een boek leken overblijfsels uit vroeger eeu wen. De hoge boeg en achtersteven herinnerden Ma. aan de schepen van Columbus; op elke boeg Maart) H waren een paar ogen geschilderd, wat de kie-1 inlichtingen len op levende monsters deed gelijken. Evangelische Synode in Duitsland Dibelius gaf Grotewohl een pluimpje Zondag is te oernjn de synode van Duitse Protestantse Kerken geopend. Deze wordt door 120 afgevaardigden an 28 kerken die 40 mlr. Oost- en West duitsers vertegenwoordigen, bijgewoond. De Duitse Evangelische Kerk rekent er op dit jaar 20 min Duitse marken minder inkomsten te zu.len hebben, aldus Bis schop Otto Dibelius. voorzitter van de Raad van de Evangelische Kerk in Duits land op de Berlijnse synode Dit was het gevolg van vermindering van staatssub sidies. verhoging van kerkelijke belaetin- ?n en andere maatregelen. De premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl. was zijn beloften m Juni 1953 bij de wapenstilstand korte tijd voor het begin van de nieuwe koers bijna geheel nagekomen, dat moest wor den erkend. De antikerkelijke houding in Oost-Duitsland was echter na een half jaar weer duidelijk waarneembaar ge worden. De verhouding tussen kerk en staat in West-Duo ts.amd noemde Dibelius: in de grond vriendelijk en positief. Daar maakt de kerk zich Ln hoofdzaak zorgen om de neiging van de staat alles aan zich te trekken. Ds Ph. J. Vreugdenhil 1 April met emeritaat Aan ds Ph. J. Vreugdenhil, Herv. pre dikant te Gorinchem. is m.i.v. 1 April emeritaat verleend. Hij werd 31 Maart 1889 te Strijen geboren cn 19 Januari 1913 te Ottoland in het predikambt bevestigd. Daarna stond hij te Sprang (1915). Leer dam (1918) en sedert '24 te Gorinchem. Ds Vreugdenhil was en is lid van ver schillende kerkelijke besturen en verga deringen en is lid van het hoofdbestuur van de Bond van Hervormde Mannen- verenigingen op Gereformeerde Grond slag. Hij deed in 1936 aan de Rijksuniver siteit te Utrecht zijn doctoraal examen. Godgeleerdheid de heer hjzenga te Leiden. AMSTERDAM. 16 Maart. Geslaagd :and. Engels C H Zwarekant. Amsterdar Ds A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredi- kant in Den Haag, is ernstig ziek. Hij heeft vorige week in Bronovo in Den Haag een operatie ondergaan en nadien zijn toestand kritiek geweest. Thans vertoont hij enige vooruitgang. Ds H. W. Engelkes te Amers foort 25 jaar predikant Mongen viert ds H. W. Engelkes Geref. predikant te Amersfoort en voorheen te Delft, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds mevrouw Engelkes houden morgenmid dag in De Haardstede te Amersfoort re ceptie. Morgenavond heeft irn de Gracht- kerk een huldiging plaats. Lutherse gemeente R'dam 350 jaar De Lutherse Gemeente te Rotterdam zal in Juni van dit jaar haar 350-jarig bestaan herdenken Hoewel het bekend is, dat reeds voor het jaar 1600 in Rotter dam Lutherse kerkdiensten werden ge houden. neemt men 1954 als jubileumjaar aan, omdat het oudste doopboek ia 'het Jaar 1604 begint. Vacantieleergang werktuig- e scheepsbouw te Delft Het Kcm. Inst, van Ingenieurs, afde.'ing werktuig en scheepsbouw, houdt op 21 22 April in Delft een vacantieleergang o.l.v. prof. ir D. A. A. Kooien, directeur van het Metaalbedrijf Rademakers N.V. te R'dam, Inleiders zijn ir K. I. Ruige en ir M. C. A. Meischke, architeoten te Rotterdam, P. W. G. v. d. Broek te Rot terdam en ir J. Wabeke te Zaandam. Herbouw van scholen in het rampgebied Voor de herbouw of het herstel var schoolgebouwen voor lager onderwijs die door de stormvloed werden nield of beschadigd, wil de regering een regeling treffen overeenkomstig de regeling voor oorlogsschade. Minister Cals heeft hiertoe bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend. Ned. Zondagsschoolvereniging vergadert in Juni De 88ste jaarvergadering van de Ned. Zondagsschoolvereniging wordt op 1 en 2 Juni iin Amsterdam gehouden met toe spraken van mej. da Ruys uit Berlijn, ds F. J. Pop uit Driebergen en de voorzitter ds J. ter Schegget. en met medewerking van de declamator Willem Berkhemer de harpiste Rosa Spier. De sluitingsdienst wordt in de Westerkerk te Amsterdam gehouden. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzer(es) Da Costa- school te Vlaardingen, A Sluimer te Uddel; Chr. Nat. school te Rheeze (Har- denberg) E. Korf te Stad a.h. Haringvliet; Herv. school te Loosduinen mej. C. A. G van Atteveldt te Veghel en mej. E. M. P. Bolderheij te Vlaardingen; Chr. U.L.O. 9chool te Emmeloord. L. Groefsma te Groningen (tijd.); Warinschool te Ne- derhorst den Berg. P. J. Overweg te Raamsdonkveer; Chr. VG.L.O. school te Doornspijk. K. van Hoele te Doornspijk. Tot eerste onderwijzer aan de 2de Bo- germanschool te Rotterdam, J. B. van Kesselen te Rotterdam-Zuid. Benoemd; tot leraar scheikunde aan het Chr. Lyceum te Hilversum, dr J. H van der Horst te Oegstgecst; tot onderwijzen es); de Bijbel te Zoutkamp. K. Ytsma »mp; CVO-s-*"--' 4 - - - Emmeloord. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn, staan tussen haakjes achter de van het schip vermeld: Indonesië: s.s. Roepat (31 Maart); Ned. Nw-Guinea: m.s. Bali (8 April); Ned. An tillen: m.s. Agamemnon (25 Maart); Suri name: m.s. Nestor (7 April); Unie van Z. Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. Pretoria Castle (20 Maart); Canada: s.s. Waterman (22 Maart): Zuid-Amerika: s.s. Paraguay Star (22 Maart); Australië via Engeland (20 Maart); Nw-Zeeland: via Engeland (20 a'iu.Mii.ujH^ L IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHD Hel lied der aethergolven WOENSDAG 17 MAART ersum I 402 m. VARA 7.00 niei 8.00 Nieuws 8.18 Gi 9.00 Gym. 0.10 Gi VPRO: 10.00 Hammondore 1.15 Tentoon .45 ..De Wei telllngsagenda 1.18 Dansmuz. Omhoog", caus. 2.00 V d kind 1.30 strijkkwart 5.45 VARA-\ Nederland en de wereld: Nederland! Zuid-Afrika. door Mei 5.50 Regeringsuitz.: Nederlanders in J. Rebel-Runckel. nws in Esperanto. 11.20—12.00 Gram. lvcrsum II 298 m: NCRV: 700 Nieuws Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muz. 7.45 woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Uw dienst! 8.35 Gram. 9.00 V d zieken' V d vrouw 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst 11.00 Gram. 11.15 ..Met lege handen", hoorsp. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sopr.. alt cn piano 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Met PIT op pad 1.20 Metropole ork. en solist 2.00 Gram. 3.00 Jeugdconc. 3.45 Gram. 4.00 V d Jeugd 5.20 Gram. 5.30 Orgel- snel 6.00 Mil. caus. 6.10 Gram. 6.15 Cello en ;el 6.30 „Spectrum v h Chr Organisatie- cn tie 9.30 Pianorecital 10.00 ..De strijd om de vrijheid", caus. 10.15 Lichte muz. 10.40 Gram. 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15— 12.00 Gram. Engeland, BBC 330 m: 1.00 Gram. 1 30 V d boeren 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Oog- getuigeverslag 2.30 Dansmuz. 3.00 V d scholen 4.00 Hoorsp. 5.00 Verspers 5.45 Caus. 6 00 V d kind. 6.50 Idem 6 55 Weerber 7.00 Nieuws 7.15 Caus. 7 25 Sport 7.30 Concert 8.00 Gevar. prog. 8.30 Caus. 9.00 Symph, ork. en solist 10.00 Nieuws 10.15 Symph. ork. en solist 11.05 Caus. 11.25 Gevar. muz. 11.45 Pari. overz. 12.00- 12.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 72.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Volksinuz. 12.45 Voor.lr. 1.00 Pari. overz. 1.15 Dansmiz. 1.45 S'hots ork. 2.45 V d kin. 3.00 V J vrouw 4 00 Conc. 4.45 Lichte muz. 5.15 Mrs. Dale's Dagb. 5.30 Concert 6.30 Gevar. muz. 7.00 Orgelsp. 7.15 V d jeugd 7.45 Hóorsp. 8.00 Nieuws en journ. 8.25 Sport 8.30 Gevar. progr. 9.15 Zangrecital 9.30 Hoorsp. 11.00 Nieuws 11.15 Rep. 1135 Sport 11.50 Gitaarspel 12.05 Voordr. 12.20 Ierse liederen Brussel 324 l Gram. 12.30 Weerber. 12.24 Gram. 1.00 Nws 1.15 Concert 2.00 Schoolradio 3.45 Gram. 4.05 Concert 5.00 Nieuws 5.10 Kamermuz. 5.50 Boekbespr. 6.00 Voordr. en muz. 6.30 V d cszang 8.00 Hoorsp. 9.00 Opercttemuj Belgische muz. muz. 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5.3 piano 5.50 Gram. 7.15 en 7.28 idcr 8.00 Gram. 8.15 Symph. ork.. Om 0.55 ).00 Nleuv BBC Uitz. Jws Vrijbuiter i Nws. oor Nederland: 10.00—10.30 Radiodagboek (Op 224 m). Puzzle ook eens met Kruiswoordraadsel Horiz leling: 7. 14 ziekte. 17 heerseres.' Verticaal: 1. Grote drinkbeker; 2. Germ. myth, godheid; 3. telwoord; 4. muziekteken; 5. edelgesteente. 8. mid dellijn. 9 landstreek, 10 dolen; 11 slede; 15. samenstel van verordeningen; 16. scheiding der continenten. Oplossing vorige puzzle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2