ESvai! BICRBPM? Het huwelijksaanzoek ran de Brit Zware bos- en heidebrand bij Boxtel Bekende Andes-beklimmer als bruidegom HEMP Londense cocktail MAANDAG IS MAART 1954 ®«ïn oudt ^JJJSbiSarPAN nieuwe maag°^, veigeten. dot en U bent spoedig ARpAN T*'„at nodH f I bevat alles wa nor. ..d-C'CHtTS AKKER Jsmaakloos. C iiilinTTTfad de tegen een bende Mau-Mau die zijn huis belegerde, een heldendaad waar alle Britse kranten vol van stonden, stuurde hij rijn moeder een telegram: „Alles goed. ondanks 'n beetje lol met slechte Jongens!" DEZE beroemde „understatement" vindt men ook ln de manier waarop enkele der brievenschrijfsters werden aangezocht. Mrs Hawtln uit Chipping Norton schrijft: „Toen mijn man mij ten huwelijk vroeg ging dat helemaal niet romantisch, maar ik denk dat duizenden ik weet niet wat zouden geven om deze woorden te horen: „Ik heb een huis. Wat denk Je Een andere vrouw schreef: „Mijn vriendje vroeg mij ten huwelijk toen we op een erg koude avond afscheid namen bij het hek. Hij zei: „Liefste, het is ontzettend koud op deze ma nier. Laten we gaan trouwen, dan kan ik jou met comfort het hof ma ken. Zullen we? En wat denkt u van het volgende kostelijke verhaal? „Ik ontmoette mijn man in een bus. Hij vroeg mij ten huwelijk in ee1 bus. Hij gaf mij m*n verlovingsring in een bus en we brachten onze huwelijksreis groten deels in een bus door. Ik hoop alleen maar dat ik nu mijt. baby niet óók ln een bus ga krijgen. Dat zou wel het toppunt zijnl" PILIAN HAXELL uit Little Wal- dingfield schrijft laconiek: „Mijn vriendje was in dienst toen ik een brief van hem kreeg: „Het lij me wel leuk samen het leven te genie ten tot ons 35ste, dan van ons pen sioen te gaan leven, om tenslotte samen begraven .e worden in een mooie eiken doodkist". Ik heb iemand anders getrouwd Ja vreemd -olk, die Engelsen. Maar ik mag ze well Bijna 100 ha in vlammen MISSIEHUIS VAN BIJNA 200 STUDENTEN BIJ MAASTRICHT UITGEBRAND (Van onze Londense correspondent) y-REEMD volk. die Engelsen. Van buiten koel, beheerst, van binnen vaak sentimenteel en romantisch. De voorbeelden ter staving van deze stelling liggen voor het grijpen. Toen de millionnairsdochter Isabel Patino met Jimmy Goldsmith naar Schot land was gevlucht, om daar te kun nen trouwen, was heel de Britse pers in rep en roer. Iedereen zag alleen de romantische kant van de zaak. nie mand dacht er aan dat dit voorbeeld wel eens stimulerend zou kunnen werken op de fantasie van aan kal verliefdes onderhevige pubers. De gevolgen bleven niet uit: herhaalde lijk brengen de kranten het bericht, dat ergens een 16- of 17-jarige jon gen er met een meisje is vandoor ge gaan naar Schotland, „omdat onze ouders ons huwelijk in de weg staan". Elke krant heeft een vaste rubriek, waarin raadgevingen op liefdes- en huwelijksgebied worden verstrekt. En hoe sappiger een romantisch verhaal, hoe heerlijker de Engelsen het vin den. U moet maar eens met de Un derground meereizen en er op letten vat al die krantenlezende mensen aan het verslinden zijn: tien tegen één. dat het een liefdeshistorie of een tot in de finesses beschreven moord is. 1V/TAG ik u eens laten meegenieten? ^"•Ecn prachtig voorbeeld vinden we in de „Daily Mirror", het krantachtige dagdrukwerk (ik weet niet hoe ik het anders moet noemen), dat elke mor gen 4Vi millioen Britten samen met hun „ham and zggs" savoureren. Een van de redactrices vroeg vorige week of de lezeressen eens wilden schrij ven of zij de laatste tijd ook een hu welijksaanzoek hadden gehad, en zo ja, hoe. Geen enkele krant in ons goede vaderland zou net wagen een dergelijke vraag te stellen, want alle lezers zouden het maar een brutale vraag vinden, met het antwoord waar op niemand iets te maken heeft. Niet alzo de Engelsen. Waar ze in het pu bliek voor geen geld ter wereld over zouden willen spreken, dat zien ze maar al te graag met naam en toe naam gedrukt in de krant. De ant woorden stroomden binnen, en elk afgedrukt antwoord werd bekroond met een guinea, dat is ongeveer 11.-. DEN zekere mejuffrouw Seahill uit ®-i Liverpool schrijft: „Toen ik vorige zomer in zee zwom raakte ik in moeilijkheden en werd gered door een jonge man. Hij vertelde me dat alles wat in zee gevonden werd het wettige eigendom was van de vinder. Daar ik niet met de wet op de hoogte was. stemde ik toe. We gaan nu gauw trouwen". Een andere Britse schone vertelde, dat ze één ding in haar vriend niet op prijs stelde, en dat waren z'n bor stelige wenkbrauwen. „Na veel ge kibbel stemde hij erin toe. dat ik ze uittrok. Toen ik ze' dat hij dit regel matig moest laten doen. antwoordde hij: „Wat zou je ervan denken als jij eens deze baan als levenspositie zou aanvaarden?" U hebt waarschijnlijk wel eens ge hoord van die typisch-Britse manier van uitdrukken, de „understatement". Dat is een waarheid bekennen op een manier, die de hevigheid der gevoe lens of de ernst der omstandieheden ten enenmale met weerspiegelt Als b.v. een Engelse jongen te-en een meisje zegt: „You Know ik vind jou toch wel aardig", dan bedoelt hij: ik ben g«k op je. En toen een zekere heer Philip Grimwood in het begin van dit jaar op z'n eentje strijd lever- OP 6395 METER HOOGTE ergens in het Andesgebergte waren in 1952 twee jonge Nederlanders aan het eind van een verre, avontuurlijke en interessante tocht; het waren de geologen dr C. G. Egeler en zijn vriend Tom de Booy, de zoon van de directeur van de Koninklijke Noord-Zuid- hollandse Reddingmaatschappij en van mevrouw Otteline de Booy-Goos- zens. Zaterdag waren ze weer bij elkaar omdat drs Tom de Booy een nieuwe tocht ging ondernemen. Hopelijk een verre, geen al te avontuur lijke maar wel interessante tooht. De jonge doctorandus (die over zes weken doctor hoopt te zijn) trad namelijk in het huwelijk met Henriëtte Adriënne Strumpfler, de dochter van de heer A. D. Strumpfler en mevrouw Sophie Strumpfler-geb. Jkvr. Van Riemsdijk. Op net kleine witte raadhuis van Bloemendeal werd het huwelijk voltrok ken' door de heer Th. Steman, dlie er aan herinnerde, dart precies 23 jaar geleden bij de burgerlijke stand: te Amsterdam een kind werd aangegeven een meisje. Henriëtte Adriënne Strumpfler. Op haar 23ste verjaardag dus was zij de bruid Een heel knappe bruid, gekleed in een japon van wirtte glanzende sa/tin dudhesse: hooggesloten aan de hals. met lange strakke mouwen en een sleep die uit de taille golfde. Mevrouw J. J. N. Roozen- Wirtrteman. uit Heemstede, dae nu al vijf- en-twnvtiig jaar lanig. de bruiden uit de society van Kennemerland kleedt, stond Boekbespreking DRIE BOEKEN VOOR JONGE MEISJES Ons Honk van Diet Kramer, (216 blz.); Moeders voorbeeld, van Anna Hers, (192 blz.); Moeders oudste, van Willy Pétillon, (195 blz.). Uitg. N.V. Van Holke- ma Warendorf, Amsterdam Prijs geb. f 3,95. Diet Kramer weet wel hoe ze jonge mensen moet boeien. Thans is de vierde druk van haar boek „Ons Honk" ver schenen. Ze vertelt hierin van een moe derloos gezin, dat geregeerd wordt door een stijve, koele „juf", totdat de oudste dochter er zich van bewust wordt, dat haar liefste wens is een moedertje te zijn voor haar jongere broers en zusje, en een kameraad voor haar alleenstaande vader. In bonte afwisseling trekken de problemen in de diverse jonge levens aan de lezer voorbij. Een fijn boek voor jonge meisjes. In „Moeders voorbeeld" is een vader loos gezin het middelpunt. De moeder wil bij haar kinderen de gedachte aan hun overleden vader levend houden zijn stoel staat steeds gereed, alsof hij er nog was en ze heeft zelfs het ambt van haar man. die predikant was. over genomen. Het gaat in deze pastorie fris en levenswarm toe. De dominees-kinde ren en hun vrienden, die uit zo verschil lende milieu's komen, vinden er de ware levensblijheid. Anna Hers heeft dit pret tige boek voor jongemeisjes geschreven, waarvan thans de derde druk verscheen. Tenslotte „Moeders Oudste". Francis, bijgenaamd Frans, is moeders oudste dochter. Het gezin is vaderloos, maar dit gezin leeft in geheel andere omstandig heden dan het gezin in het boek van Anna Hers. Francis leert al vroeg zorgen kennen. Ze moet onderwijzeres worden tegen haar zin. Ondanks haar tegenstrib belen is ze echter toch een verstandig meisje, dat zich weet te schikken. De gekozen weg blijkt per saldo nog de juiste te zijn ook, want op een wonder lijke manier vindt ze haar bestemming en haar levensgeluk. Dit romantische boek is van Willy Pétillon. (5e druk). E. W. met de grootste voddoentog naar haar creatie te kijken en terecht: ze mocht trots op haar werk zijn- Het bruidskapje bestond uit vier pa neeltjes oude kant (nog afkomstig van de famnlie Van Riemsdijk) waaraan de lange tule sluier bevestigd was- Een bruidsbouquet ven lelietjes-van- Dalen en witte fresia's omgeurde het Jonge paar, dat vergezeld was van twee strooisteirtjes: Jetje van Riemsdijk en Toniima von Mühien, de laatste was voor het grote feest van haar nichtje helemaal uit Parijs gekomen- Sophietje van Itter- sum had de zorg voor de steeds maar wegwapperende sluier- Na de huwelijks voltrekking. waarbij dr Egeler en de heer A. C. Strumpfler. een broer van de bruid, ais getuigen fungeerden, sprak de heer Steman het jonge echtpaar, zoals gebrui kelijk, toe. Hij noemde de reis, die het jonge paar, thans ondernam, belangrijker' dan welke ondekkingsrtocht ook- „Deze, zo zeide hij, beslist over het geluk van twee mensen en dit gedukis tegelijkertijd heel sterk en heel broos. Daar moeten we dan ook steeds op be dacht zijn: Elkaar ontzien en toch: elkaar hLpen, elkaar respecteren en toch: zor gen voor elkaar. Het huwelijk is samen één zijn in alles: in vreugden, in genoegens, ln schoonheid, in geluk, in alle mooie dingen van het leven elkaar laten delen. In zorgen, m tegenslagen, in ziekte en moeilijkheden, in alle onaangename dingen van het leven elkaar helpen, elkaar respecteren, elkaar steunen en elkaar troosten". Hij wenste de jonge echtelieden, dat het hun gegeven mocht worden, hun taak ais echtgenoten hun leven lang en een lang leven te vervuilen met blijdschap veroorzaakt door een groeiende dank baarheid. Van het raadhuis ging het naar hel kleine kerkje van de Religieuze kring •-« Aerderebout. waar da R, van Rooyen het huwelijk inzegende- Enige honderden hadden zich hier verzameld om de plechtigheid in het mei witte tulpen en hortensia's versierde be dehuis bij te wonen. Pikhouwelen Toen ©en stralend bruidspaar naar bui ten trad, wachtte een verrassing: het be stuur van de Kon- Ned- Alpenveremgmg had zich in een erehaag opgesteld, voor zien vanpikhouwelen Onder deze gekruiste onmisbare attri buten van een bergbeklimmer gingen de Nieuw bestuur Ver. Vrouwelijke Studenten te Leiden Het bestuur van de Ver. van Vrouwe lijke Studenten te Leiden is voor het jaar 1954—1955 als volgt samengesteld: mej. E. M. van Eek, praeses; niej. M. E. Duyvendak, ab-actis; mej. E. de Mol van Otterloo, quaestrix; mej. W. V, van Leu- sen, assessor 1; mej. M. U. Sibmacher van Nooten, assessor 2. Onder leiding van hun voorzitter, jhr mr J. de Ranitz (2de v. I.), waren de leden van de Kon. Ned. Alpenvereniging naar Aerdenhout gekomen om een erewacht te vormen voor het bruidspaar met pikhouwelen. mej- A. Roelfsema, ir en mevrouw Schip pers en mr G- E. Kruseman. Even later zag iedereen, iedereen en og een paar honderd meer. terug in de nme kamers van de ouderldjke woning an de bruid aan de Borgerweg. waar niet alleen de voorgevel versierd was witte bloemen, maar waar zelfs de vlag getooid was met een witte wimpel- Daar waren de vice-admlraal A. de Booy, de Van Ittersums, de Van Lim burg Sturums. mevrouw Ch. Biëlski de Saryusz-Fmiin. de heer én mevrouw Phi lips-Van Riemsdijk en vele anderen. Nieuwe plannen Dr Egeler vertelde ons. dat er reeds nieuwe plannen zijn voor een tweede Andes-expeditie. ditmaal onder auspiciën van de Nederlandse Stichting voor Hoog. gebergte Exploratie, waarvan dr Ph- Visser, voorzitter en jhr mr De Ranitz, vice-voorzltter is. In 195 willen de twee vrienden, weer vergezeld van de be roemde Franse gids Lionnel Ferray, hei Zuidelijk gedeelte van de Andus in Peru beklimmen. „Maar de vrouwen blijven thuis", zei hij heel beslist, daarbij een blik werpend op zijn aliercharmanste echtgenote, die berustend knikte. „Al is de jonge me vrouw De Booy een uitstekend Alplniste bij zulke tochten kunnen we geen vrou wen gebruiken", voegde hij er aan toe Behalve voor Alpinisme interesseert de bruid zioh voor kunstgeschiedenis, waar in zij aan de Sorbonne studeerde. Maai op het ogenblik gaat haar belangstelling toch bovenal uit naar de huishouding, welke zij op een aardige flat aan de Am- stel te behartigen heeft. In totaal 75 tot 100 ha heide, vlieg dennen en bos zijn gisteren in vlammen opgegaan in het natuurreservaat Canv- pina bij Boxtel, gröot 1072 ha en eigen dom van de Vereniging tot Behoud i Natuurmonumenten. De brand werd c streeks half zes in de middag ontdekt. vuur breidde zich snel uit in de rich ting Oisterwijk, richting Belversven. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het spelen met vuur door kinderen. n huize Campina woonachtige bos wachter heeft direct na het ontdekken de brand drie kinderen zien weg lopen. Aan de Friese Straatweg tc Groningen heeft Zaterdagavond een felle binnen brand gewoed in een huis. dat bewoond werd door de families N. Posthumus e J. J. Ganzevoort. De brand ontstond in de keuken van de familie Posthumus, die op dat ogenblik niet thuis was. Drie brandweerlieden werden bevan gen door de rook. Eén van hen is naar het ziekenhuis overgebracht voor nader Eindhoven verwacht weldra 150.000ste Eindhoven, thans in grootte nog de zesde stad van Nederland, is hard op weg Haarlem, dat nu nog op de vijfde plaats staat, opzij te dringen. Midden April wacht de Lichtstad n.l. haar 150.000ste inwoner(ster). Het gemeentebestuur is van plan het borelingske te verblijden met vijf gratis obligaties, elk groot 100, van de premie- lening Eindhoven; bovendien krijgen de ouders nog een extraatje. Verder heeft een modemagazijn reeds jn kinderwagen toegezegd en een slager zal 14 dagen gratis dagelijks een biefstuk bezorgen bt1 het gezin van de 150.000ste. Dr C. G. Egeler (links) in gesprek met jhr De Ranitz en met mevrouw Egeler. Ze vindt het blijkbaar niet zo erg om bij de nieuwe expeditie (in 1956) thuis te moeten blijven. onderzoek. De bovenverdieping brandde vrijwel uit, terwijl het benedenhuis aan zienlijke waterschade kreeg. Men vermoedt, dat 's middags een repa ratie aan de waterleiding was verricht, waardoor een hoop lompen Is gaan smeu len. .Het missiehuis van Kadi er en Keer bij Maastricht is vannacht totaal uitgebrand. Alle 200 studenten en bewoners van het college hebben zdch tijdig in veiligheid kunnen stellen. Een folie brand heef-t gisteren het ma gazijn van- de N.V. Twentse Broodfabriek en Warenhandel De Concurrent aan de WIlhekmtuakaidie te Enschede vernield. Ln hert magazijn lag een' grote hoeveel heid' zeer brandbaar materiaal opgesla gen. o-a- papier en grote hoeveelheden meel. Kort geding over titel van vertaalde film De uitgeverij De Bezige Bij te Amster dam heeft een procedure in kort geding doen instellen tegen het filmverhuurkan toor Fanfilm te Amsterdam, dat heeft aangekondigd een binnenkort door haar uit te brengen Deense film Din Fortid el glemt (Je verleden is vergeten) de Nederlandse titel te geven De dokter en het lichte meisje. Hoewel deze titel de inhoud van de film wel schijnt te dek ken, is de uitgeverij van mening, dat hiermee een onrechtmatige daad wordt verricht jegens de auteur S. Vestdijk, van wiens hand een roman onder dezelfde titel by de uitgeverij verscheen. De film houdt namelijk ln geen enkel opzicht verband met het boek. Italinanen schonken beeld aan Ned. artillerie De officierscantine van de legerplaats Oldebroek was gisteravond versierd met Italiaanse vlaggen ter ere van twee „Co- lonelli dl arttgliera", die een bronzen beeld kwamen onthullen van Sinte Bar bara, de schutspatrones der artillerie. Tijdens een E.D.G.-diner in Parijs heb ben de Italianen vorig Jaar hun militaire broeders een beeld aangeboden. In alle E.D.G.-landen hebben de artilleristen na melijk dezelfde schutspatrones. Arrestatie in Alkmaar wegens brandstichting Verdacht van brandstichting is vandaag te Alkmaar de heer K. gearresteerd. De slagerij van de heer K. te Ursem (N.H.) is Donderdagavond tot de grond toe af gebrand. Grootste tankschip ter wereld naar Pernis Toch is het zo U HERINNERT zich wellicht, dat de Chibcha Indianen die de hoog vlakte van Bogota bewoonden t de Spanjaarden Amerika ontdekten, sinds mensenheugenis gouden siera den en smaragden in een bergmeer wierper als offer aan de goden. dat zij het restant van hun waarde volle bezittingen erbij gooiden, t de op goud beluste Spanjaarden zich daarvan meester wilden maken? Her haalde pogingen der Spanjaarden om de geweldige schat aan goud en edel stenen te lichten, liepen op een mls- lukkig uit, zodat de onderneming t slotte werd opgegeven. Maar we zijn thans vier eeu\ verder en beschikken over machtige machines, zodat er geen enkele reden is dé schatkamer der ChibkVs langer ongemoeid te laten. In het be gin van deze eeuw werd dan ook een Engels syndicaat opgericht uitsluitend met het doel de schatten die zich eeuwenlang in dit bergmeer hadden opgehoopt, te ontsluiten. De modern ste machines en de kundigste inge nieurs werden naar Columbia gezon den om een afvoerpijp door de harde rotsen te boren, zodat het meer zou kunnen leegstromen op dezelfde wijze als onze gootsteen leegloopt Om de machines langs de smalle bergpaden en peilloze afgronden op de plaats van bestemming te krijgen, was op zich zelf al een prestatie. Daarna kon der grote ontberingen en zware langdurige inspanning een tunnel door het graniet worden geboord, een afvoerpijp die bijna 25 meter onder het wateroppervlak ln het meer uit mondde. Het plan lukte slechts ten dele. Want weliswaar stroomde een deel van het meer leeg, maar in het mid den bleef het water staan omdat de uitmonding van de afvoerpijp aan zienlijk lager bad moeten liggen. Des ondanks was de buit niet gering, want de modderige rand die nu was droog gevallen bevatte aanzienlijke schat ten De kunstvoorwerpen van grote schoonheid, de gouden tooisels uit de eerste periode van de Inca-ci tuur. sieraden, opschik, beeldjes, allerlei andere kostbare voorwerpen waren weliswaar voldoende om wat lege zalen in de musea van New York of Londen te vullen, maar zij dekten toch maar nét de kosten van de on derneming. Voor ons is het echter een plezierige bijkomstigheid te we ten dat deze voorwerpen het bewijs leverden dat het verhaal van de ver zonken schatten der Chibcha Indianen niet op willekeurige verzinseltjes be rustte. Hoe het ook zij. de Engelsen waren niet bereid 6 jaar lang door graniet te boren, met alle daaraan verbonden Inspanningen en risico's, uitsluitend met het doel de koster, te dekken. Het syndicaat ging dus uiteen, maar in- plaats van de Engelsen kwamen al spoedig andere gegadigden opdagen, met een kapitaal van 3 millioen dol lar. Na wat gezanik over de conces sies. werd een begin gemaakt met een nieuwe afvoergoot. waardoor ook het midden van het bergmeer zou kun nen leeglopen, Maar alles stortte tn toen het werk al aardig op streek be gon te geraken; het meer liep weer helemaal vol en als resultaat van al dit gecwoeg kunnen we slechts con stateren dat het koele bergwater nog steeds de onmetelijke schatten der Chibcha's bewaart. Nu we het toch over al die rijkdom men hebben, moeten we U toch ook de theorie der drie munten eens ver tellen. Dat zal morgen gebeuren. (Nadruk verboden) Na moederdag ook een pijprookdag? De pijprokersclub De GesellLghe Damp kring te Purmereod. waarvan ook de be kende opa Klijsing lid is. heeft het plan opgevat een wereld-pijp rookdiag in te stellen- Dit jaar zou deze dag dian worden gehouden o 17 April, de oprichtimgsdag m 1951 van> de pijprokersclub. In het vervolg zou dia-ze jaarlijkse wereJdpyp- rookdag wond'?!» vaö'jgeeield op die Za terdag voor Pasen. Het is voorts de bedoeling van het be stuur van De Gesellighe Dampkring, aan personen in binnen- of buitenland, die o-a. belangrijk werk hebben verricht „ten aanzien van de idealen der internationale pijprokersorganisatie". een zilveren pijp aan te bieden als uiting ven dankbaar heid. Dokter in de goede oude tijd Meer luchten in het Horecaibedriji De hoofdinspecteur van de volksgezond heid afdeling drankbestrijding, de heer A. G. W. SeveriJnen, heeft de onderne mers In het Horecabedrijf met klem aan geraden van de bestaande gelegenheid tot luchtverversing in hun bedrUfslocalitei- ten een ruimer gebruik te maken dan tot dusver gebeurt. Bfj nieuw te bouwen of nieuw in te riohten localiteiten mag er niet meer op worden gerekend, dat op dezelfde voet als tot dusver ontheffing van de eisen be treffende oppervlakte hoogte en lucht- toetreding zal worden erleend. j Bootdienst van Urk naar Enkhuizen hervat De bootdienst tussen Urk en zen ls met Ingang van heden hervat, dienst is zes weken gestaakt geweest wegens het ijs. Het motorschip Burge meester Keyzer van de Urker bootmaatschappij heeft gisteren een ge slaagde proefvaart gemaakt van Urk naar Enkhuizen. De Nederlandse Spoorwegen zouden vandaag een proefvaart houden met bootdienst Enkhulzen-Stavoren, deze proefvaart gunstig uitvalt, zal het thans nog wegens ijsgang onderbroken traject van morger af weer worden bevaren. Zaterdag zijn in de Prinses Margriet- sluis bij Lemmer voor het eerst sinds 76 Januari enige uit Amsterdam ko mende schepen geschut. Erehaag van pikhouwelen Drs Tom de Booy en Henriëtte Adriënne Strumpfler in Bloemendaal gehuwd (Van een onzer verslaggevers) De jonge heer en mevrouw De Booy-Strumpjler komen terug in het huis van de bruid aan de Borgerweg te Aerdenhout. So phietje van Ittersum heeft heel wat beleid nodig om de lange sluier in bedwang te houden. jonge heer en mevrouiw De Booy Strump fler. intussen links en rechts gelukwensen in ontvangst nemend- De erewacht bestond uitde voorzitter van de K-N.A.V,, de burgemeester Utrecht en mevrouw De Ramiitz, mr H H. Engelberts, mr en mevrouw Jolles. U kunt. wanneer U onverhoopt ziek mocht zijn en worden, blij zijn, dat U nu leeft en niet 150 jaar geleden. Het was toen geen pretje om patiënt te zijn, want van de moderne geneeskunde wist men bitter weinig af. Dat men dientengevolge weinig respect voor de „artsen" had, blijkt wel daaruit, dat hun bedrijf werd omschreven als een „winkel". Bij over lijden van een heelmeester mocht diens iveduwe de „winkel" alleen aanhouden met assistentie van een in alle opzichten bevoegde heelmeester. Ook met de men taliteit van de heren was het in die da gen droevig gesteld. Waarom was er an ders een reglement, dat de vroedmeester verbood om „voor het entameren van een verlossing" onder de bedreiging de vrouw in de steek te laten, vooraf een som gelds te eisen.. Verder was het ver boden om, wanneer men eenmaal met een verlossing was begonnen, de vrouw te laten voor wat zij was. De vroed vrouwen die van onbesproken gedrag en minimaal 24 jaar moesten zijn, mochten geen andere geneesmiddelen gebruiken dan het gewoon lavement of de amandel olie van althéa. Instrumenten waren voor hen taboe en aderlaten was sZechfs ge oorloofd na advies van een medicus of vroedmeester. Een wel heel bijzondere bepaling was, dat een vroedvrouw, die bij een ongehuwde a.s. moeder practi- seerde, deze geen eed mocht afpersen, wie de vader was. Toch werd er wel les gegeven in de heelkunde, maar met de toen bekend zijnde geneesmiddelen en -methoden haalde dit onderwijs niet veel uit. In veel gevallen liep een zieke dan ook met de dood in zijn schoenen. Dit lazen wij in het laatste nummer van „De Verzekeringsbode".

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5