Trefzeker en aesthetisch hoogstaand werk zeer m Ook belangwekkend voor hen, die een huis gaan inrichten H.B.S.-avond ten bate van de kankerbestrijding Door Eendracht Verbonden 65 vierde feest Bazar voor diaconessenhuis in foyer en kleine zaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 15 MAART 1954 DE GRAFISCHE EXPOSEERT Sinds ruim een week trekt de tentoonstelling van de vereniging De Gra fische in de Lakenhal regelmatig bezoekers, bezoekers, die „niet weg te slaan zijn", gezien tenminste onze ervaring Zaterdagmiddag, toen de sup poosten de verspreide kijkers met zachte drang naar de uitgang moesten dirigeren. Waaruit blijken moge, dat de expositie, al zal deze dan geen grote belangstelling trekken gezien onze nationale voorkeur voor het olieverf schilderij en onze typisch Nederlandse onverschilligheid voor de grafiek belangrijk genoeg is om de kenners van deze kunst te boeien. Overigens ware te wensen, dat velen, die zich in hun eigen omgeving tevreden stellen met een goedkoop olieverfschilderij, zich eens gingen overtuigen van de ware schoonheid van een werkelijk goede ets of houtsnede, opdat het Ne derlandse interieur, dat in het buitenland bekend is om zijn intimiteit, ook aan aesthetische waarde zou De i die in de catalogus voorko men, zijn op zichzelf al een waarborg voor de kwaliteit van het tentoongestelde werk. Door publicaties heeft het publiek al meer dan één maal kennis gemaakt met bijvoorbeeld M. C. Escher, Harry van Kruiningen, Alfred Löb en Lode Sengers om maar enkelen van de meest bekende te noemen. Toch mag bekendheid alléén geen reden zijn om de loftrompet te steken. Ook de allerbekendste artist kan een misgreep doen of beneden het voor hem normale peil blijven. Wij voor ons hebben echter op deze expositie over practisch de ge hele linie technisch zeer verantwoord er aesthetisch waardevol werk gezien, waarbij bovendien de gegrepenheid, die een werk tot een waar kunstwerk maakt, bijna altijd te bespeuren viel, roms als een fijne zindering, soms als een ware obsessie. Wij denken hier met name aan Johan Dijkstra met zijn „Familie op Zon dag", een angstdroom van benauwende burgerlijkheid, aan Escher met zijn nacht- merrie-achtige herhalingen en a de Wolff met zijn verbeeldingen rampzaligheid van de watersnood. Van fijnheid gesproken: zoek vooral op deze tentoonstelling het maanpaardje op van Maisie van Hoogstraten, een litho, die zo verdroomd en kuis is, dat zij het beste past op de kamer van een héél jong meisje. Goed entree Krachtig en trefzeker zijn de houtsne den van Jan Bakker. Zijn werk hangt direct links bij de ingang en is een goed entree. Naast hem exposeert E. Reitsma- Valencga met een vijftal prenten, waar van vier met de burijn gemaakt en éér ets. Niet alleen ouderwets degelijk var techniek, maar ook vrouwelijk fijn var compositie en uitvoering. Jeanne Bieruma Oosting is vertegen woordigd door vier linosneden, wij de „Twee naakten" qua compositie en kleur het best konden waarderen. Prachtig van stofuitdrukking vonden wij het „Stilleven met geruite doek'" Alfred Löb. Zijn drie portretten (evenals het stilleven) in de etstechniek zijn snapshots, d.w.z. zij geven de geportret- teerden in hun meest karakteristieke houdingen, karakteristiek zowel persoon als voor datgene, waarmee zij op dit bepaalde moment bezig waren. In het portret van de celliste hóórt men bijna de donkere tonen van de cello. Over de houtsnede „Familie op Zon dag" van Johan Dijkstra spraken wij reeds. Het is op deze tentoonstelling zijn meest spectaculaire stuk. Hetgeen niets ten nadele zegt van zijn drie etsen aquatint „Duivelsrad". De verwarring en de nood van onj die ongetwijfeld tot dit laatste werk in spireerde, bracht G. Arntz tot cm drie tal werken die eveneens zonder deze achtergrond ondenkbaar zouden zijn. Bij hem is de laat-middeleeuwse dodendans ook weer teruggekomen in een moderne versie, maar even indringend. Wat een verademing echter, nog mensen zijn, als Kuno Brinks, die open voor de mooie dingen, die het leven toc|? óók biedt de volle zon en de straffe wind door hun etsen laten spelen. Daarnaast weet Brinks de sfeer van een oud straatje (de Rue de Bièvre) buiten gewoon goed te treffen en zijn „Paard" (in de droge naaldtechniek) dierenportret, met ontroerende liefde weergegeven. Pam G. Rueter mag men een knap realist noemen. Vooral zijn „Schegge", een buitengewoon mooie houtgravure, valt te waarderen, ook al omdat hier de bedoeling niet zonder meer in de droom wereld moet worden gezocht, maar dui delijk het persoonlijk levensgevoel v geeft, hoe onaanvaardbaar dat ook een buitenstaander mag lijken. Zonder noodzaak Over de intelligente omkeringen er perspectief-composities van Escher heb ben wij reeds eerder geschreven. Soms hebben zij iets obsederends, iets nachtmerrie, waarin men lange gangen doorloopt en trappen bestijgt om aan het einde steeds weer nieuwe gangen en trap pen te vinden. Maar op den duur moet deze compositietechniek toch vastlopen; hetgeen o.l. ook hier te zien Is, in elkaar passen van steeds weer het zelfde motief, maar dan van een ander standpunt uit bekeken, alleen maar tech- Ds J. Plomp naar Utrecht Ds J. Plomp. Geref. predikant te Lei den. heeft het beroep van de Geref. kerk van Utrecht, dat in de vacature van ds K- Hart op hem was uitgebracht, aangeno men, zo werd gisteren in de Geref. ker ken alhier meegedeeld- Ds Plomp werd in 1911 geboren. Hij aanvaardde het predikambt op 20 October 1935 te Grijpekerke (Zeeland) en ver bleef van 1938 tot 194€ in Indonesië (Soe- rabaja)Op 9 Jam. 1947 verbond hij zich aan de Geref. kerk van Leiden-, waar hij de vacature vervulde, die door het ver trek van dB J- Weggemans naar Hilver sum was ontstaan Beethovencyclus voor K. en O. Op 31 Maart zal het eerste concert plaats hebben in het kader van de Beet- hovencyclius, die door de stichting K. er O- georganiseerd is- Die avond zullen de ouverture Egmont de derde symphonie (Eroïca) en het viool concert in D gr- t worden uitgevoerd- Herman Krebbers. de eerste concert meester van het Residentie-Orkest, die reeds vele malen als solist in Beetho- vens vioolconcert is opgetreden, zal de •oiopartij vertolken. De volgende concerten in deze reeks souden plaats hebben op 21 en 28 ApriL nisch knap wordt ieder innerlijke noodzaak gaat missen. In Eschers gezelschap vinden wij bijna steeds Harry van Kruiningen. een knap graficus en colorist tegelijk. De vijf hier hangende litho's zijn prachtige lijn- kleurcomposities; zij konden echter r titel missen, daar deze slechts verwarring sticht. Het doet er hier niet toe, of we met een „waterdier" of me „V-eemd dier" te maken hebben het gaat hier alleen om de lijnen en d> kleuren en die zijn prachtig, zonder meei Wij hadden het reeds over Maisie vai Hoogstratens „Maanpaardje". Bepaald geestig zijn de „Uil" 'en het „Stekelvar- litho's. Huub Gerretsen toont zich op deze expositie een goed portrettist. Chris Beekmans „Paupers" U n werkelijk paupers. |Waarlijk groots van opvatting ls hzt ®rk van J. M. Graadt van Roggen. Zijn houtsneden van de duinen en de Bretonse kust en die van de bergroute „La reine Hortense" zijn herscheppingen overweldigende natuur. Ook over Cor de Wolff spraken wij reeds in verband met zijn verbeeldingen van de verschrikking van de watersnood Hij heeft werkelijk de angst en de benau wenis van die Februarie-dagen en -nach ten weten te vertolken, echter o.l. het beste in de weergave en van het dronken Nieuwerkerk, en niet soms 5 at rommelige visioenen Apocalyptische ontzetting, die hij „Boze g.esten" noemde. Een uitzondering dan weer „Zeeuws rampgebied met cadaver" Het surrealisme heeft ook Hans van Dokkum beïvloed. Zijn „Schelpen op het strand" met de aangespoelde kop een vrouwenbeeld er naast vertelt nog wat romantisch en spookachtig haal van de zee, maar de „Wonderlijke wezens" ernaast hebben alle eigenschap pen van droomdieren en psychische sym bolen. Ook Nico Eekman heeft het in die sfeer gezocht: een dorpsdwaas, de onont koombare roes van de dans, verschrik kingen Naast al dit geheimzinnige dan weer d< reëele atmosfeer van een Zuidelijke pal mentuin van D. van Luyn en de strenge religiositeit van een Madonna van Lode Sengjrs, die bovendien toont een open oog te hebben voor menselijke reacties in zijn „Tijding" en „De blinde", pra<-ht g geobserveerde mensentypen, zoals wij vaak om ons heen zien in hun nood, m; toch ook weer niet zien. Verder nog decoratief verantwoord werk van J. M. Prange („Visnet") ouderwets-degelijke houtgravures Nico Bulder (o.a. ex libris en geboorte- prenten). Plastiek Van het beeldhouwwerk zouden wij willen noemen: „De blinde m; gips van C. Hund, „Vrouw met parapluie", een chamotte beeldje van 3terrer.berg, „Musicerende engel", een terracotta vt,r Gerarda Rueter, een houten, gepolychro meerde portretbusje van dezelfde en eer buitengewoon indringend brons van Nico Onkenhout, „Oproep". Het beeldhouwwerk is niet geprijsd, de prenten zijn het wel en ze zijn dat mag hier wel gezegd worden niet duur. Wie dus niet op de allereerste plaats Lakenhal gedreven wordt door het zui vere verlangen naar schoonheidsgenieting, ga er eens heen om te zien, wat men de wand van zijn kamers kan kopen der door gebrek aan geld in de kitch- hoek te worden gejaagd. De tentoonstelling is nog tot 5 April °Pen- C. Th. R. Agenda voor Leiden Maandag Schuttershof, 8.30 uur: jaarvergade ring Vola. Lakenhal, 8 uur: „Hoe te luisteren naar Bachs Matthaus-Passion?" door Paul Niessing, muzikale illustraties -(voor K. O). Schouwburg, 8 uur: Arb. toneelvereni ging D.O.S. met De dorpsdokter van Jan Fabricius. Dinsdag Lutherse kerk, Hooglandse Kerk- gracht, 8 uur: „Blinden zingen en spelen" (Amsterdams blindenkoor met verschil lende solistische medewerkingen). Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: film avond Lissone-Lindeman met lezing over „Toerisme". Zuiderkerk, 7.45 uur: Leids Academisch Kunstcentrum, Orchestra d'Archi di Stadsgehoorzaal, 8 uur: Johannes-Pas- on J. S. Bach, door Leids Toonkunst orkest en Ned. Madrigaalkoor. Den Burcht, 8 uur: voorlichtingsavond met film over de Limburgse mijn industrie. Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden 2r. voor intern, rechtsorde, dr ir H. M. J. Hart over „Technische hulp aan onont wikkelde landen". Prof. Lignac bood leerlingen oorkonde aan menwerking met de afdeling Leiden van het Koningin WUhelminafonds tot kankerbestrijding hebben de leerlingen van de gemeentelijke H.B.S. Zaterdag eer feestavond gegeven ten bate van de kankerbestrijding. De voorzitter van de af deling Leiden van het Koningin Wilhelminafonds, prof. dr G. O. E. Lignac, sprak een openingswoord, waarin hij het ontstaan van het Koningin Wilhelminafonds in herinnering bracht. Dit fonds moet echter op peil worden gehouden, zo zei spr., en dus moeten al- lerwege gelden worden verzameld. De universitaire kankercentra en de sub centra kosten veel. Voor de radio-thera peutische toestellen moet een bedrag worden betaald met zes of zeven nullen. Dit bewijst wel. dat het fonds steeds grote aanvullingen behoeft. De genees heer wil de kankerpatiënt voor 100 pet genezen. Dit streven zal zeer dicht kun nen worden benaderd. Vooraanstaande Amerikaanse kankerbestrijders delen dit optimisme, maar om zover te komen zal' er geld en nog eens geld nodig zijn. Spr. deed dan ook een beroep op de aanwezl- sm spoedig lid te worden van de af deling Leiden van het Koningin Wilhel minafonds. Hierna gaf hij het woord aan de jeugd. Kwart eeuw instituut praevent. geneeskunde „Wat doen ze toch in dat gebouw, vaar altijd zoveel auto's voor de deur staan? Ze zeggen, dat ze er ook apen houden." Met deze vraag voor ogen heeft prof. J. P. Bijl een boekje geschre- waarin de geschiedenis is opgeno- vao het instituut voor praeventieve geneeskundige aan de Wassenaarseweg, waarover we onlangs enkele artikelen plaatsen. Het is vandaag 25 jaar geleden, dat bij notariële acte het instituut werd opgericht. was dus alle reden om ra te gaan, hoe deze instelling zich heeft ontwik keld tot een, ook in het buitenland alge- bekend, centrum van praeventieve geneeskunde in ons land. De schrijver heeft volstaan met het aangeven vna de hoofdpunten, omdat een uitvoerige be schrijving van het ongetwijfeld belang rijke wetenschappelijke werk slechts een leine lezerskring zou vinden. Het boekje ziet er goed verzorgd uit Voorin is een foto opgenomen van Koningin Juliana, de beschermvrouwe van het instituut. Het overzicht besluit met een uitvoerige lijst van de publi caties, die het instituut in de periode van zijn bestaan heeft doen verschijnen. Feestavond p.v. L.B.F. De aanleiding tot het geven van een feestavond door de personeelsvereniging •.L-B-F." leg in het feit, dat de klaverj as- af deling het kampioenschap had weten te betalen in de Leidse federatie. De heer Bosma. directeur van de LB.F-, had hierbij veel daadwerkelijke steun ge gevenDaarom werd hem Zaterdagavond in het Antondus-Clubhuis door de heer F. Knaap, voorzitter, een oorkonde aan geboden. Ook de heer De Groot ontving oorkonde, alsmede de titel ..lid va-n verdienste". Na dit officiële gedeelte gingen de le den gezellig feestvieren. Zij genoten van een programma, dat Mary Helvoirt's ca baret op de planken bracht. Cor Vinje met zijn zoontje en hun accordeons opende de stoet van medewerkers. Met snauw en een grauw haalde Mabesta zijn sprekende pop uit bed. Met allerlei instrumenten wist de muzikale clown Madrana de aandacht te trekken, terwijl The Waiamea's op verdienstelijke wijze klanken van de Stille Zuidzee ten gehore brachten- De Mariska's zorgden voor acrobatiek- Ht muzikale gedeelte was in handen van ..The O-K- Rhythme Stars" Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem, z. v. C. de Mol en M v. Oossanen. OVERLEDEN: C. Henzen. huisvr. v. Van Leeuwen 78 jr; W. H. Wijngaard, huisvr van Schoonwater, 76 Jr; W. Smit. man, 31 jr; J. J. Couvée, wednr, 87 jr. i 9.15 u K. „Noodlottige be- Woensdag rcht, 8 uur: contactavond Ned. Chr. lenbond (tevens jubileumviering), toespraak, film, zang „Kunst na Arbeid" i zang en muziek „Jong en Jolig". Anatomisch lab. Wassenaarseweg, 8 u.: medische cursus K. en O. „Vrees voor en bestrijding van kanker". Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Oosten rijkse filmavond voor afdeling Leiden Ned. reisvereniging. Pieterskerkgracht 11, 4 uur: ledenver gadering vereniging schoolkindervoeding en -kleding. Rehoboth, 7.30 uur: jaarvergadering C.B.P.B. Steenschuur 21, 7.30—8.30 uur: zitting voorlichtingscommissie prijzen en huren. Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 2—5 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei). H. Smit. J. v. d. Berg A. de Bruin gehuldigd De Leidse tuiniers- en bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbonden" gaf Zaterdagavond in de Burcht een feestavond naar aanleiding van haar 65-jarig bestaan. De voorzitter van de feestcommissie, de heer W. Dool, opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot de heer Joh. Jonker, ere-voorzitter, en de heren Zwart en Van der Berg, ere-leden. Ook waren er afgevaardigden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Spr. bracht dank aan de leden, die hard hadden gewerkt om deze avond te organiseren. Speciaal noemde hij de heer Rombout, die onder moeilijke om standigheden veel had gedaan. Vervolgens werd de voorzitter, de heer J. H. Smit, op het podium geroepen. De heer Dool hoopte, dat de voorzitter nog vele jaren de hamer op de vergaderingen zal hanteren. Want naast de schakel bestuur en leden is de heer Smit ook de „geestelijke stuwkracht" in de vereni ging. Een dokter voor de zieke planten de leden. Uit dank voor zijn vele werk werden de heer Smit twee fraaie bekers aangeboden voor wedstrijden, die in de toekomst worden gehouden. „Ge lukkig hebben zij het mij gemakkelijk gemaakt", aldus de heer Smit in zijl dankwoord. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om de heer J. v. d. Berg, die ruim 40 jaar de vereniging als se cretaris heeft gediend te huldigen. De verdiensten van de secretaris wa ren kort geleden pas gememoreerd, toen hem het ere-lidmaatschap was aangeboden. Toch had het bestuur gemeend het vele werk van de heer Van der Berg te moeten belonen met een prachtige acte-fas voor de inge komen stukken. De tweede jubilaris van deze avond was de penningmees ter, de heer A. de Bruin. Omdat deze 25 jaar trouw de kas had beheerd, kreeg hij een kist sigaren. Het bleek, dat de geschenkenregen nog niet ophield, want de heer Jonker, 1 zitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde, was inmiddels ook op het podium geko men. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat De HBS-leerlingen schoven direct de trots uit hun midden naar voren, de jong leur Martin Smitt; die naar de geldende opvattingen nogal ruw met gevuld er gevuld servieswerk omging, maar toch zo, -dat hij het maken van scherven op fantastische manier ontweek. Het Italiaanse blijspel in drie bedrijven van Nina Chici „Kasteel te koop", heeft de aanwezigen voor de rest van de avond bezig gehouden. Dit aardige blijspel werd door de HBS-ers goed vertolkt. Henk Fuchs zette een heel goede markies Fer- rante di Marignoli op de planken. Jan van Noort was de Ferrante di Marignoli uit het jaar 1000, die bij zijn nazaat uit de twintigste eeuw op bezoek kwam. Verder noemen we nog Dallea Balfour van Burleigh in de rol van Fiamme Gra- ziosi en Piet Kop als Luca Varani. Ook de andere spelers waren zeer aannemelijk. Na afloop overhandigde prof. Lignac aan de leerlingen van de HBS namens het hoofdbestuur van het Koningin Wil helminafonds een gecalligrafeerde oor konde. De dames-speelsters en twee da mes, die het initiatief voor deze avond namen, gaf hij bloemen. Tenslotte deelde prof. Lignac mee, dat de avond met z'n verschillende attracties ten bate van de kankerbestrijding f 750 had opgebracht. Onder de aanwezigen waren onder meer wethouder J. C. van Schaik, dr J. D. A. Boks. directeur van de HBS en dr W. Wiersma, rector van het gymnasium. Zilveren medaille voor D. Wassenaar Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de heer D. Wassenaar als „krulle- jongen" bij de heer J. Zitman, Hoge Rijndijk 19. in dienst trad. De heer Was senaar was toen nauwelijks twaalf jaar. Op 1 Januari 1916 werd het bedrijf door de heer Th. L. J. Zitman overgenomen, maar de heer Wassenaar bleef de zaak trouw. Hij werd op 1 Januari 1917 ais uitvoerder aangesteld. Thans dient de jubilaris de derde generatie van de fa milie Zitman; de zaak wordt nu geleid door de heren Th. L. J. Zitman en J. Zitman. Vanmorgen is de heer Wassenaar, die woont in de Evertsenstraat, de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt Vanmiddag heeft de jubilaris in het Vlies gereci pieerd. Morgen hopen wij hierop terug te komen. De voorzitter van de feestcommissie overhandigt de heer Smit, voor zitter van D.E.V., één van de twee fraaie bekers voor de komende wed strijden. Penningmeester De Bruin kijkt glunderend toe, want ze zijn niet uit zijn kas betaald, terwijl secretaris v. d. Berg voelt, hoe de nieuwe acte-tas in de hand ligt. Achter hem nog twee leden van de feestcommissie. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 8 i/m 13 Maart Te Leiden vestigden zich: M. Bogaards—Albers, de Sitterln 85; Bekooij, Pr Wilhelminastr 49; Belfi, Nw Rijn 61a; P van den Berg, St Jacobsgrt 1; Leget—De Boer. W Singel 196; Boter, kantoorbediende, Nw Rijn 29a; C M Die ben, röntgen ass, Bloemistenln 50; Ebes. agent van pol. Korevaarstr 35; C van Evert, auto-monteur. Utr Jaagpad 75; Jonkvr A J Feith, Paviljoenshof 27; B van Gelderen, militair. Morsstr 62—64; J Boumann—Van Ginkel. St Buysingstr 26; H de Graaf, gezinsverzorgster. Ra penburg 59; M A Hoogenboom. kraam verzorgster, Hooigracht 15; H van 't Hul, verpleegster, Kaarsenm.str 7; J H A M Kitselaar en fam, chef inkoper, Rijnsb.- weg 56; C J D BurgKoch, Meermans hof 10; M Koningh, dienstbode, Rijnsb.- weg 121a; C H van Leeuwen, dienstbode, Rijnsb.weg 50; C C van der Linden, ge zinsverzorgster, Rapenburg 59; G van der Linden, constructie-bankw, Oude Rijn 79a; N J Ginjaar—Maas. Wasstr 25; J W van der Meer, Rapenburg 131; M van der Mey, Varkenmarkt 7; A Mantel- Nap, Nw Rijn 105; G G M van Laere— Van Oers. Tomatenstr 35; L Olijerhoek, Herengrt 108; J van der Ploeg, schrijf- mach. monteur, Coornherstr 28; B van BiemenRidderikhoff, Papengracht 8; J J Rigter, vliegtuigmaker, Varkenmarkt 32; E F W de Roode en fam, bedrijfslei der. Lijsterstr 19; E Roukema, onderwij zer. van 't Hoffstr 45; E Rijsbergen, Rijn straat 15; L Rijsbergen, Rijnstr 15; M Sas, huishoudster. Zeemanlaan 7; J H Sieve- rink en fam, reparatie chef, Rijnsb.weg 122; M J Slingerland, verpleegster, Hooi gracht 15; W F van Soest, S Klinkerstr 17; H Spuijman, rijksambtenaar. Reseda- str 11; J W Streng, bloemist-winkelier, Rljndijkstr 103; J PassierTegelaar, Wit te Singel 49; A Teunissen en fam, huis- Vogelleven in Nederland Simon de Waard met films en praatje in het Volkshuis Voor de lezingen in het Volkshuis bestaat altijd veel belangstelling. Zater dagmiddag was de zaal ook weer tot de laatste plaats bezet voor een lezing van Simon de Waard over „Vogelleven in Nederland". De bedoeling van de heer De Waard weten, omdat dit een particulier terrein een overzicht te geven van de ver schillende landschapstypen in Nederland en van het vogelleven. In zijn eerste le zing behandelde hij de moerasgebieden en de polderlandschappen. De volgende week zijn bos en heide aan de orde. Zijn eerste film gaf een beeld van de korte maar felle winter, die w(j dit jaar hebben gehad. Hoe hard het ook vriest, het verversingskanaal in Scheveningen blijft altijd open. Daarom kan men bij harde vorst hier in grote getale vogels en vooral eenden waarnemen. Dat de heer De Waard naast een groot natuurkenner ook een knap cineast ls, bewezen zijn films over de Ackerdijkse plassen. Deze liggen tussen Delft cn Rot terdam. Echter zullen maar weinig Rot terdammers van het bestaan hiervan af- is, waarop de eigenaar zeer zuinig is. Met veel geduld en liefde voor de na tuur heeft Simon de Waard vanuit zijn schuiltentje de daar voorkomende vo gels geobserveerd en gefilmd. Bijna alle eendsoorten die in ons land voorkomen, vinden hier hun broedplaatsen. Vooral de opnamen van 't broedend wouwaapje waren het zien meer dan waard. In zUn prettige verteltrant verhaalde spreker van de vele bijzonderheden uit het leven van de futen, de sterntjes, de meerkoeten, de scholeksters, enz. Ook aan de flora van dit natuurreser vaat was zijn lens niet voorbijgegaan, terwijl het landschap in zijn geheel de film tot een boeiende natuur-documen- taire maakte. schilder. Willemstr 24; E Torfs, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; E U UÜjn en fam, ass schrijver, Varkenmarkt 2; L M Ver heul. verpleegster, Rijnsb.weg 10; A F Verhoeven en fam. taakanalyst, H d Vriesstr 66; C E Vervoort, wetensch. ass RU, Gerecht 5; J G Voordouw. slager Doezastr 10; N D van Willigen, wijkver pleegster. Boerhaaveln 5; L J van Wijk, dienstbode, Witte Singel 27; T E Ye, kellner, Pieters Choorstg 26; C G van Zeijl, militair. J Lievensstr 11a. Uit Leiden vertrokken: W van Beek en fam, Roodborststr 54. Verenigde Staten v Nrd Amerika; A C J Berg, Lijsterstr 1. Irak; J Bosman, W Rozenstr 44a. Rijswijk ZH, Wilhelmina- laan 5; P J J M Bosman. Da Costastr 36, Delft. Achterom 80a; P Bourgeois, Bos- huizerkade 9, Belgische Congo; L N Del- sasso. L Mare 39a. 's-Gravenhage. Hoef- kade 908; K A van Driel. Vondelln 28. Voorschoten, Leidsewg 101; JE Eijs, Houtln 7a. 's-Gravenhage, Kiplaan 16; R Fieschi en fam, Rijnsb.weg 14, Italië; J R M van de Griendt, Roodb.str 28, Oegst- geest, Warmonderweg 24; F Grippeling, Rapenburg 57. Vlissingen. Badhuisstr 121; L T M Hermans. Vreewij kstr 14. Amsterdam, Pretoriusstr 42 III; H C de Heij. Hansenstr 35a, Den Helder. Cele- besstr 1; J Hidding, Plantsoen 87, Rotter dam. Schieweg 46c: M den Hollander. Roodb.str 28. Oostkapelle. Duinweg 15; L Hummel, Koningstr 7. Beilen, Grote Drift 23; W E Jansen. Kaiserstr 36. Rot terdam, Hordijk 2; M M A Kaulingfreks, echtg van Akerboom, Klokstg 29, Hen drik Ido Ambacht, Kerkstr 77; D Kooi man, de Genestetstr 86, Andijk, Kerke- pad 32; J Koopman en fam, Maredijk 7, Heemskerk, Voorweg 28; L Kukler, W Singel 27. 's-Gravenhage, Scheveningse- weg 106; E M J Leugering en fam, Hart- manstr 21, Zoeterwoude, H Rijndijk 133; N van Loef, Levendaal 162, Rotterdam, Hoevestr 31b; C J van Mansum, Heren grt 5. 's-Gravenhage, Balistr 43; W H J Mcnsink, Boshuizerkade 51. Amsterdam. Lennepstr 34 n; E G Meurs. Crone- steinkade 30. Amersfoort, Utr.weg 122; J A Mooij, Marisln la, Naarden, Gr. Jan laan 47; J Noort en fam, Oosterstr 64, Canada; E F van NesVan Oijen, Hya- cinthenstr 15, Bolsward, Nieuwmarkt 20; C de Roode, Spilstg 19, Zoeterwoude, H Rijndijk 86: J C Roosen en fam. K Galge water 1, Emmen, Weerdingerstr 245; A Roskam en fam. Kortenaerstr 79. De venter, Finsestr 6; J C A G Swildens, Rijnsb.weg 101, Zandvoort, Kostverloren- straat nr 122; A Thieme, St Buysingstr 19, Ede Gld. Stationsweg 123; M Ver- heijen, Roodenb.str 5, Sassenheim, W Warnaarln 62; H van Vloten, W Singel 10. Rotterdam. Mauritsweg 28: S de Vries. Franchimontln 25. Bergen NH, Volks hogeschool ,.'t Oude Hof'; F Vrijling, Rijnsb.weg 10. Dordrecht. Mauvepln 10; J W Wassenaar en fam, Zijlsingel 37, In donesië; J J M Westen, Breestr 147, Eind hoven, Gestelsestr 152; N A Wollf en Fam. Herenstr 43 D, 's-Gravenhage, Rein- kenstr 8; A J G van Wijk, Hoogl.kerk- grt 39a, Rijswijk ZH. Kleiweg 9h; M Zaalberg, P de La Courtstr 17. Oegstgeest, de Kcmpenaerstr 109: J S Zwaan. Mors singel 2, Sassenheim, Hoofdstr 155. D.E.V. naast de vele tuinbouwverenigin- gen wel een aparte plaats inneemt. Vooral het bijzondere tuinbouwonderwijs, dat de vereniging geeft heeft stimulerend onder de Leidse tuiniers gewerkt. De afd. Lei den van de Maatschappij, waardeert dit ln hoge mate. Als blijk hiervan bood zij, voor een wedsttrijd naar keuze van het bestuur van D.E.V., een wisselbeker aan Mocht deze beker definitief zijn gewon nen, dan kan het bestuur direct aanklop pen bij de afdeling voor een nieuwe. Onder leiding van Willi Lagas kreeg het cabaretgezelschap „The Smiling Troupe" met medewerking van „De Marlska's" gelegenheid zijn gevarieerde programma af te werken. Men bracht met vaart een boeiend schouwspel op de planken. „The Rhythme Boys" verzorg den de muziek. GEMEENTE LEIDEN OUiciële publicaties BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis dat het ingevolge beschikking van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ver boden is, aardappelen te telen in de tui nen, welke gelegen z\jn binnen de volks tuincomplexen aan de Haagweg, de Burggravenlaan, de Verlengde Burggra ven laan, de Tasmanstraat, do Roombur- gerweg en de Timorstraat, of binnen de in de Stadspolder gelegen volkstuinen „Het Noorden", „De Mul", „Ons Belang" en „Onderling Belang". Het in de eerste alinea bedoelde ver bod lijdt uitzondering, indien de teelt van aardappelen wordt uitgeoefend op door de Directeur van de Plantenzdektenkun- dige Dienst aangewezen grond. De desbetreffende beschikkingen, als mede de kaarten waarop de aangewezen gedeelten der tuinen, waarop de teelt van aardappelen is toegestaan, nader zijn aangegeven, liggen gedurende drie maan den ter gemeentesecretarie, afdeling Al gemene Zaken, ter inzage. Grofe belangstelling voor twintig aan trekkelijke stands Aam de nieuwbouw van het Leidse diaconessenhuis wordt gewenkt Buiten staanders merken daar dikwijls niet zo veel van. omdat dit werk vaak in stilte voortgaat. Af en toe echter vraagt het nieuwe diaconessenhuis wel eens de aan dacht van allen tegelijk. Dit was bijvoor beeld Zaterdag het geval, toen er in de foyer en de kleine zaal van. de Stadsge hoorzaal een grote verkoopdag ten bate van de nieuwbouw werd gehouden. s Middags om twee uur opende de voor zitter van het propaganda-comité. ds B C- Visser de verkoping- Het enthousiasme de medewerking, die het propaganda- comité ontmoeten zijn groot, zo zei spr. We zijn alien bezig een giroot huis van barmhartigheid te bouwen in de dienst des Heren, Het steunfonds heeft minstens één müiioen gulden nodig- Daarom zul- we de beurzen wijd open moeten zetten voor dit huis- Spr- compliteerde Leiden hartelijk met het succes, waarmee deze verfooopdeig tot stand kwam. Ten- Burgerdag in Leiden Naar wij vernemen, zal op 9 April aan staande in de burgerzaal van het stad huis te Leiden voor de eerste maal in onze stad een bungerdag worden gehou den. Deze oriënterende bijeenkomst voor de nieuwe kiesgerechtigden wordt geor ganiseerd door de plaatselijke politieke jongeren-contact raad irn samenwerking met het gemeentebestuur. De burgemees ter heeft zich bereid venklaard de dag te openen- Mr N- Hendrik Muller, griffier van de Staten van Gelderland, hoopt de taak van de provincie te belichten- Beperkte propaganda in Goede Week Op uitnodiging van de politieke jomge- ren-contactraad te Leiden is door ver men aan een bespreking betreffende de venkrezingscampagne voor de verkiezin gen van- de Prev- Staten, op 21 April aan staande. Overeengekomen wend. dat de ARP, de C-H.U-, d'e K.V.P.. de P- v- A. en de V-V.D zich gedurende de gehele ..goede week' (de week van Goede Vrij dag) zullen onthouden van geruchtma kende verkiezingspropaganda, zoals bij eenkomsten. vergaderingen, optochten, geluidswagens- Ten aanzien van de geluidswagens werd tevens afgesproken, dat elke partij niet meer dan achlt uren in totaal zal laten rijden- Chr. beroepsvervoerders Voor een groot aantal leden van de Prot. Ohr. beroepsvervoerders heeft mr dr E. P. Verkerk in De Burcht gespro ken over de nieuwe wet autovervoer goederen. Hij legde de nadruk op de winst, die met deze wet wordt verkregen in vergelijking met het oorspronkelijk ontwerp. Het bestaansrecht van de be roeps-goederenvervoerder is erkend. De wet gaat uit van de bestaande toestand en er is enige mogelijkheid tot uitbrei ding. De betekenis van de juiste inter pretatie van het begrip vervoersbelang en de bereidheid tot samenwerking wer den in het licht gesteld. Spr. wekte zijn toehoorders op niet te nisten, voor elke vervoerder zich heeft georganiseerd in de bond. waarin hij krachtens zijn levens overtuiging thuishoort. De heer D. Pronk behandelde de uit de wet voortvloeiende technische vragen, waarop een uitgebreide bespreking volg de. Deze uitnemend geslaagde bijeen komst stond onder leiding van de heer C. A. Mostert uit Leiden. slotte sprak dB Visser van de grote dank baarheid. die we jegens God moeten heb ben. dat we dit werk in Zijn- dienst mo gen dóen- Namens het bestuur van diaconessen- huis dankte de heer G- R. D. Crommelln in de eerste plaats allen, die meewerkten aan de verkoopdag en vendier all en. die vein dag tot dag meewerken om de bouw ran 'het nieuwe diaconessenhuis te bevor deren. Op de verkoping zelf stonden ongeveer twintig stands. Er was een handwerk- stand uit Warmond, een stand met haring cn toast uit Katwijk, een stand met kunstsmeedwerk uit Nieuwkoop en een bloemenstandl uit Rijnsbumg. Bovendien, en dit was -het aardige van de verkoping, konden vader en zoon eventjes naar het trem-emplacement in de kleine stadfczaai gaan kijken, terwijl moeder en dochter de handwerken bewonderden. Het moodac- cordeon-gezelschap ..AcoeUerando" zorg de voor een gezellig muziekje. Naar wU vernemen, heeft de bazar, die toch slechts negen uren duurde, het mooie bedrag van f 4000 opgebracht. Er zijn ongeveer zestienhonderd bezoeken Ambtsaanvaarding prof. dr D. Wiersma Op Vrijdag 19 Maart hoopt ds D. Wiersma, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid, zijn ambt te aanvaarden met het uitspreken van een rede in het groot auditorium der rijksuniversiteit te Lelden. Nieuw procédé voor de productie van gas Na twee jaar van proefnemingen heb ben technici van de „North Western Gaa Board" te Manchester (Engeland) een revolutionnair procédé voor de productie van gas ontwikkeld. De voordelen van dit nieuwe procédé zijn: 1. In de helft van de tijd die daar anders voor nodig was, wordt gas ver kregen; 2. Men kan evengoed kolengruis gebruiken als vaste kolen; 3. Er ontstaat cokes van betere kwaliteit met minder bries; 4. Kolen van geringe kwaliteit anders ongeschikt voor gasfabricage -• zijn goed te gebruiken. Minister Luns voor Benelux naar Brussel De minister zonder portefeuille, mr J. M. A- H. Luns. vertrekt pp 26 Maant naar Brussel ter bijwoning van de ministe riële conferentie in het kader van de geregelde Benelux-beeprekingerv De minister van Verkeer en Water staat. mr J. Algera, heeft Vrijdag een werkbezoek aan Schouwen cn Duive- land .gebracht, dat tevens zijn 25ste werk bezoek aan het rampgebied was- Hij was o-a- vergezeld van de directeur-generaal ven de rijkswaterstaat, ir A. G. Maris. K.M.A. krijgt een nieuwe gouverneur De gouverneur van de Kon. Militaire Academie te Breda, brigade-generaal K. F. Puffius, gaat na 40-jarige dienst op 1 November a.s. met pensioen. Hij zal worden opgevolgd door de luitenant-ko lonel der cavalerie W. Kloppenburg. Dit is geen trucfoto, maar een echte opname die Vrijdag werd ge maakt op de Amsterdamse Effectenbeurs. Tientallen hoofden werden daar bij elkaar gestoken in verband met de aangevraagde notering. van aandelen Koninklijke Olie op de de New Yorkse Beurs. Reeds bij de opening viel een koersstijging van 15 pet te noteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3