ÏHeuuie £riJisri)c GTmtronl Ontvoerd Ned. Joods meisje in klooster gevonden Prins Bernhard doorbrak geluidsbarrière Amerikaanse troepen in Europa weer onder de loupe nemen Wist U Koningin onthulde monument op historische plek MAANDAG 15 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal: J 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9990 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .itantoastici) Is gfiebltocn mfln her! In fegljeaspoet" Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 BETTY MELHADO WAS IN BELGIË Anneke Beekman en verzorgster ternauwernood ontsnapt ÜEBECCA MELHADO, het Joodse weesmeisje dat vijf jaar geleden uit r\?en,?aag W6rd ontvoerd' is terecht. De Nederlandse rijksrecherche heelt het 13-jange oorlogspleegkind Zaterdag teruggevonden in een Bel gische kloosterschool. Er werd sinds 5 Mei 1948 naar haar gezocht. In de loop van Zaterdag hadden de rijksrechercheurs nog getracht te Banneux in België ook het 13-jarige Joodse weesmeisje Anneke Beek man, die sinds vijf jaar eveneens wordt vermist, in een pensionaat te achterhalen- Haar verzorgster wist evenwel met het kind op het laatste ogenblik te verdwijnen. Tegen deze vrouw, de 55-jarige Elisa-| ondergebracht, niet meer in haar woning beth van Moorst, uit Hilversum, i. een vertoefde en onvindbaar was. Men kreeg opsporingsbevel uitgevaardigd. Grenspos-| aanwijzingen, dat Anneke door een der susters Van Moorst naar het pensionaat te Banneux was gebracht. Daar wist zij dan Zaterdag met ontsnappen. 1 vliegvelden zijn gewaarschuwd de Nederlandse en Belgische politie z ken naar haar verblijfplaats. Men v wacht namelijk, dat de vrouw wil pro-1 kind beren met valse papieren naar Nederland terug te keren. j Vandaag zouden de rechercheurs rap- Anneke Beekman en mej. Van Moorst porten uitbrengen aan de procureur-gene- verbleven in het klooster La vierge des raai te Amsterdam mr A. A. L. F. Pauvres in de gemeente Louveigné in de Dulleman en aan de minister van Justi- provincie Luik. Dit klooster is in een door tie, mr L. A. Donker, die zich Dinsdag in Het paviljoen van het tehuis van La Vierge des Pauvres te Louveigne hij Luik, waar een van de verdwenen Joodse Oorlogspleegkinderen An neke Beekmanmet haar verzorgster heeft gewoond. Toen de autori teitenvan het parket van Luik bij het tehuis aankwamen, waren beiden gevlucht. Hier leefden zij afgezonderd en hielden zij zich met naaiwerk bezig. Ongeveer zes maanden geleden waren zij er clandestien aangekomen. bos omgeven kasteel gevestigd, dat dicht bij Banneux ligt, een gehucht ongeveer twee km ten Noordoosten van Louveigné. Toen het parket uit Luik met de Neder landse rechercheurs zich Vrijdagavond aan het klooster vervoegde, hebben mej. Van M. en Anneke kans gezien, met be hulp van personen in het gebouw, naar buiten te komen en te vluchten. Hoewel de Belgische politie de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen buiten het gebouw had getroffen, is het door de grootte van het kasteel en de ligging practisch on mogelijk de omgeving volledig af te slui ten. Plaats geheim Rebecca (of Betty) Melhado is intussen in Nederland aangekomen en voorlopig ondergebracht in een tehuis van de voog dijraad. De rijksrecherche weigerde ech ter de plaats te noemen waar Rebecca is gevonden. Wel werd gezegd dat vai zijde van de leiding der kloosterschool geen bezwaar werd gemaakt tegen haar vertrek. Het kind ging gewillig mee kreeg bij haar afscheid een paar goed in gepakte pakketjes met kleren me< Nederland is zij door de voogdijraad een geheim adres gebracht. Nadat verscheidene jaren lang geen spoor van de vermiste kinderen was ge vonden, zijn vooral in de laatste maan den belangrijke vorderingen gemaakt. Reeds lang was men er van verzekerd, dat Betty en Anneke in Belgische kloos ters moeiten verblijven. Dit was o.m. vastgesteld toen men de vroegere pleeg moeder van Betty, mej. Van Hoogdalen uit Heerlen, ging volgen. Zij had het kind tussen '47 en '48 al twee keer ontvoerd. Ook was gebleken, dat een van de ge zusters Van Moorst uit Hilversum, j Anneke Beekman tijdens de oorlog de Eerste Kamer nader over deze zaak zal uitlaten. Mej. Van Hoogdalen uit Heerlen, die Betty Melhado ontvoerde, heeft maanden in voorarrest doorgebracht. Zij wilde toen echter niet verklaren Betty zich bevond. De dames Van Moorst, die schuldig zouden zijn aan de ontvoe ring Anneke Beekman, hebben in Verkiezing Opperste Sowjet Russen mochten zelfs negatief stemmen Gisteren hebben ongeveer 120 millioen Russische kiezers gekozen voor de 1.331 afgevaardigden naar de Opperste Sowjet. Men verwacht, dat 99 pet van alle kies gerechtigden is opgekomen. De dag werd als nationale feestdag gevierd en overal hingen de vlaggen uit. een bezoek aan zes willekeurige stemlokalen in Moskou, zo seint Reuter, bleek, dat de stemmers geheel vrij waren, een negatieve stem uit te brengen, zon der dat hun identiteit bekend werd. Er waren stemhokjes met potloden, om de naam van de candidaat te kunnen veran deren. De eerste kiezers echter maakten geen gebruik van de hokjes, hoewel som mige ambtenaren er zelfs op aandrongen. De stemlokalen waren met planten, bloemen, vlaggen en spandoeken ver sierd. Door de straten reden geluidsauto's met muziek. Westerse corespondenten brach ten vrijelijk bezoeken aan de stemlokalen en werden vriendelijk te woord gestaan door de voorzitters. Maart 1952 drie weken in voorlopige hechtenis gezeten. Joodse reacties De centrale commissie tot de algemene zaken van het Ned. Israëlietisch Kerk genootschap heeft gisteren te Amsterdam resolutie aangenomen. De commissie heeft met teleurstelling kennis genomen het feit, dat het vermoeden bewaar heid is, dat bepaalde R.K. instanties aan het verbergen van kinderen haar mede werking hebben verleend. Zij doet een dringend beroep op de R.K. autoriteiten thans evenals zulks door de kardi naal van Lyon in de zaak van de kin- Finaly is gedaan positieve mede werking te verlenen aan het terugbren- en van Anneke Beekman. Voorts heeft het Nederlands-Israëli sch Kerkgenootschap twee telegrammen erzonden aan kardinaal Van Roey Mechelen en aan de aartsbisschop-coad jutor te Utrecht. Voor zijn leven wordt gevreesd Fatemi door menigte ernstig mishandeld Ernstig gewond, bloedend uit vele wor den, is ex-minister Fatemi van Perzië Za terdag opgesloten in de gevangenis Teheran, waar hij zoals gemeld door legerofficieren werd gearresteerd. Volgens de correspondent van Reuter wierp Fatemi zich bij zijn arrestatie hui lend op de grond. Ook toen hij werd weg gevoerd, bleef hij huilen. Hij was gekleed pyama, met daarover een kakel bonte kamerjas en aan de voeten rodt pantoffels. Tevergeefs probeerde Fatemi zich vrij te kopen door de officieren grote immen gelds aan te bieden. Allereerst werd Fatemi in een politie bureau verhoord, terwijl het nieuws var statie zich door Teheran ver spreidde. Toen werd hij naar de gevange- is van Teheran overgebracht. Op korte afstand van de gevangenis wist een woedende menigté de ex-rr van' zijn bewakers te scheiden. Met isen en vuisten werd Fatemi daarop erkt todat hij bloedend in elkaar zak- Eerst toen kon het militaire escorte hem weer in bescherming nemen. Voor leven van Fatemi moet worden ge- Fatemi is wel „de kwade geest var Mossadeq" genoemd. Sinds de val var Mossadeq is jacht op hem gemaakt. De alastrim Ook deze week nog voor zorg bij de Giro Het aantal alas trim patiënten heeft zich tot d-usver gelukkig niet uitgebreid. Zes personen liggen thans nog in de ziek barakken. De voorzorgsmaatregelen bij de Post- dhèque- en Girodienst zullen ook deze week nog gehandhaafd blijven. Voorschot gevraagd op militair pensioen Op de protestvergadering van de Alge mene Mi.itaire Pensioenbond is Zaterdag te Amsterdam een resolutie aangenomen, waarin met klem aan regering en Staten- Generaal wordt gevraagd te bevorderen, dat de a.s. verhoogde toeslagen op de pensioenen in ieder geval zullen ingaan op 1 Januari 1953, en dat reeds nu, in af wachting va-n de behandeling der voor stellen van de staatscommissie, een voor schot van ten minste f 300 zal worden ver- W* Koningin Juliana onthulde Zaterdag in Eede (Zeeuwsch-V laander en) een monument ter herinnering aan het feit dat Koningin Wilhelmina op 13 Maart 1945 hier voor het eerst weer de voet zette op Nederlands grondgebied. Voor het monument: de burgemeester van Eede, Sjef van Dongen. Boven woestijn in Californië Noodlanding tijdens tweede vlucht met een marinevliegtuig PRINS BERNHARD heeft Zaterdag boven de Majove-woestijn in Cali fornië (V-S.) met een Sabre-oefenstraaljager sneller gevlogen dan de geluidssnelheid. Hij verklaarde na afloop; „Het was niet bijzonder sen sationeel, maar het was zeer interessant om het overschrijden van de ge luidssnelheid op de snelheidsmeter af te lezen". De Prins had bij de vlucht één met gezel. De Sabre was 25 minuten in de lucht, waarbij de Prins gedurende het grootste gedeelte van de vliegtüjd de stuurknuppel hanteerde. Ook bij de duikvlucht boven de Majove-woestijn. waarbij de geluidssnellheidsgrens werd overschreden, bestuurde de Prins het toestel. De Prins vloog met een snelheid van 110 pet der geluidssnelheid. Hij verklaarde later dat dit het snelste vliegtuig was. dat hij ooit had bestuurd. De Amerikaanse maatschappij, die de Sabres bouwt, gaf de Prins de eer het eerste lid van een koninklijke familie te zijn, dat de gehiidssnelheidsgrens in een vliegtuig had overschreden. Tijdens de vlucht maakte Prins Bern hard een aantal loopings. Imvlieger Joe Lynch, die de Prins vergezelde, zei na afloop: „Z.K.H. vliegt goed. Hij was ge durende de gehele vlucht zeer kalm". J. H. Kindelberger. voorzitter van de Noord-Amerikaanse raad. heeft de Prins het lidmaatschap van de Club der Ge- luid^barrière-doorbrekers overhandigd. Motor sloeg at Later steeg de Prins weer op met een Amerikaans marinevliegtuig, waarbij hij werd vergezeld door kol A. T. House van de Amerikaanse luchtmacht. Op ongeveer 2.700 meter sloeg de mo tor van dit toestel af. Kol. House nam daarop de besturing over en slaagde er in, het toestel veilig en wel in de inter nationale luchthaven van Los Angeles in de grond te zetten. Het afslaan van de motor wordt toege schreven aan een mankement van de benzine toevoerleiding. De Prins heeft deze vlucht vermoedelijk gemaakt met een North American T-28 B. een eenmotorig opleidingsvliegtuig der Amerikaanse Marine. Prins Bernhard zou rich vandaag per vliegtuig naar Edwards Luchtbasis be geven. HU zou daar nogmaals opstijgen met het toestel waarvan de motor Zater dag afsloeg. Deze storing in de motor J deed zich Zaterdag voor toen het toestel zich op 2000 2500 m. hoogte en onge veer 10 km uit de kust bevond. De Prins toonde zich na de geslaagde noodlan ding niet in het minst geschrokken „Wjj hadden veel plezier", ztf hij, „er bestond geen gevaar dat wjj moesten zwemmen". Over de straaljager, waarmee hij de ge luidsbarrière doorbrak, toonde de Prins zich zeer enthousiast.. „Van nu af hoop ik heel wat uren met deze snelle straal- toestellen te vliegen", vertelde hij. Tot toe had Prins Bemhard in totaal on geveer dertig uur in straalvliegtuigen gevlogen. De ramp bij Singapore Twee Nederlanders onder de doden Twee Nederlanders zijn om het leven gekomen bij het vliegtuigongeluk te Sin gapore. Zoals gemeld, vloog een Constel lation van de BOAC bij de landing op het vliegveld Kallang in brand; van de 41 inzittenden kwamen er 33 om. De Neder landse slachtoffers zijn de Hagenaar G. Hoffman, vertegenw". van de Borneo Sumatra Maatschappij te Koecheng (Br. W.-Borneo) en de heer P. Nieuwland, een employé van de BPM, die met verlof op weg was naar Nederland. Aan boord van de machine bevonden zich, behalve de negen leden tellende be manning (van wie er 8 zijn gered) negen Engelsen, zes Nieuw-Zeelanders, twee Nederlanders, vier Australiërs, drie Indo nesiërs, twee Amerikanen, een Canadees, twee Indiërs, een Zuid-Afrikaan, een Chi nees en een Fidji-eilander, elf verschil lende nationaliteiten Volgens Reuter hebben de overlevende bemanningsleden zich als helden geweerd om de passagiers uit het brandende wrak te halen. De hitte was echter te Het vliegveld Kallang is voor luchtver keer gesloten; er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het Een dramatische foto, gemaakt onmiddellijk na het ongeluk met de Constellation van de B.O.A.C., die bij Singapore tij dens het landen in brand vloog. Redders van de bemanning sle pen op dit moment de stewar dess van het brandende wrak weg. Later overleed zij in het ziekenhuis. Bij deze ramp kwa men alle 32 passagiers en één lid van de bemanning de stewardess om het leven. Acht leden van de bemanning konden worden gered. Congrescommissie stelt voor: Kennelijke tegenzin in E.D.G.-verdrag Aanrgezren- sommige landen een ken nelijke tegenzin tonen om deel te ne men aan een internationaal leger, moet de huidige conting entering van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa worden herzien- Zo meent de subcommissie voor de gewapende diensten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden*. Dit is de eerste stap in het congres, welke kracht bijzet aan de waarschuwing van minister Dulles, dat Amerika genood zaakt zou worden, zijn Europese ver plichtingen aan een pijnlijke herwaarde ring te onderwerpen- als Frankrijk zich r.iet bij het E-D-G-verdrag zou aanslui ten» Intussen heeft de invloedrijke Franse radicaal-socialistische leider René Mayer gedreigd, het Franse kabinet omver te zullen werpen, door de ministers var rijn partij te laten aftreden, indien de conferentie van Genéve inzake Indo- enkele landen om het te aanvaarden China gebruikt wordt als excuus om het E.D.G.-verdrag opnieuw uit te stellen- Volgens hem zou verwerping van het ver drag een ramp rijn en er toe leiden, dat Amerika zich uit Europa terugtrekt Mayer sprak de beschuldiging uit, dat de Franse regering opzettelijk de onderhan delingen over het Saargebied heeft uit gesponnen- (ZoaiLs men weet. is zij van oordeel, dat het Saarprobleem moet wor den geregeld, voordat het E-DG-verdrag geratificeerd kan worden Red-). Veel steun ondervindt Mayer niet bij zijtn eigen partij- Op een congres nam zij n.l- een resolutie aan, waarvan het doel slechts was, te voorkomen, dat de on eindigheid in de partij over het E.D.G.- verdrag tot een volledige scheuring zal leiden- Er wordt niet aangedrongen op onverwijlde bekrachtiging van het ver .drag. DAT Radio-Saarbrüoken morgenavond van 9 uur tot 10 uur een hoorspel uit zendt geheten: Van der Goes van Naters en zijn Saarplan. DAT een herdershond in de duinen bij De Koog (Texel) 4 schapen van een kudde van 50 heeft verscheurd. DAT het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond op 30 Sept. in Den Haag zijn algemene ledenvergadering houdt. DAT het C.N.V. het S.E.R.-rapport de ouderdomsvoorziening op een bijzon dere conferentie Zaterdag in Utrecht i spreken zal. DAT de Amerikaanse onderzeeboot Tl- rante Zaterdagmorgen voor een bezoek n met Woensdag in Rotterdam aan kwam. DAT tot commissaris van politie te Zaandam benoemd is de hoofdinspecteur van politie te Velsen, C. van IJzendoorn DAT minister Suurhoff Zaterdagmor gen in Rucphen de rijkswerkplaats open de en er thans 10 tot 15.000 personen in ons land in rijkswerkplaatsen werkzaam zijn. DAT de haven van Terschelling, die van een nieuwe beschoeiing werd voor zien en van een verbrede kade. Zaterdag feestelijk in gebruik genomen is. DAT in Rotterdam op 22 t/m 24 April een Bazelse Week gehouden wordt. Herinnering aan blijde dag voor Eede Waar haar moeder in 1945 voor het eerst weer voet op Ned. bodem zette IK HEB grote, harde mannen zien wenen als kinderen. Dat ogenblik, die terugkeer van Koningin Wilhelmina, was voor ons de bevrijding, om dat toen Oranje en Nederland weer één waren". Met deze woorden her innerde de burgemeester van het Zeeuwsch-Vlaamse plaatsje Eede Zater dag aan het feit dat negen jaar geleden in deze gemeente Koningin Wilhelmina voor het eerst na de bevrijding weer voet op vaderlandse bodem zette. Zijn woorden vormden de inleiding tot de onthulling van een mo nument door Koningin Juliana. Twaalf minuten over twaalf was Koningin Juliana met haar gevolg in Eede aangekomen. Bij het douanekantoor juichte een menigte belangstellenden de Koningin hartelijk toe. Twee oorlogs weesjes boden. Hare Majesteit een grote bos anjers aan. Door de met dennegroen en guirlandes versierde straten ging de stoet na de ont hulling van het monument naar het ver enigingsgebouw. waar een Zeeuwsch- Vlaamse koffiemaaltijd werd aangericht. De harmonie uit Sluis bracht hier de vorstin een serenade. Aan Prinses Wil helmina werd een telegram van hulde verzonden. Vergezeld van minister Beel en provinciaal bestuur vertrok Hare Ma jesteit na3r de nieuw ingedijkte Zeeuwsch Vlaamse polder de Braakman. Langs het kanaal TerneuzeGent ging het ge zelschap naar de kom van de gemeente Terneuzen. Bij de zeesluis werd het in 1950 door Prins Bernhard onthulde mo nument voor de gevallenen uit de tweede wereldoorlog in ogenschouw genomen, de raadszaal waren de gemeentebesturen van verschillende door de ramp getroffen gemeenten bijeen. Twee deskundigen gaven aan de hand van kaarten een eenztting van de inpoldering vai Braakman. Bijna 1400 ha is door de Rijkswaterstaat ingedijkt, waarvan onge veer 1.000 ha cultuurgrond. Hierop zul len 27 boerderijen en zes fruitteeltbedrij- ven worden bevestigd. Onder luidde toejuichingen vai samengestroomde bevolking vertrok de Koningin naar Kloosterzande. Verschei dene burgemeesters en anderen werden aan de vorstin voorgesteld. De Koningin liet zich voorlichten over de herstelwerk zaamheden aan de dijken. Om even ze: uur begaf Hare Majesteit zich naar d< woning van haar kamerheer H. A A Baron Collot d'Escury. waar de maaltijd werd gebruikt. Drie kwartier later zette zij met de boot koers naar Goes. Toen de vorstin bij het Goese station 'arriveerde, was het perron volgestroomd met een geestdriftige menigte, die rich verdrong om toch maar een glimp van onze ningin óp te vangen. Om 9.06 uur arriveerde Hare Majesteit ln Baarn. Rode stormloop op Dien Bien Phoe Succesvolle Franse invasie aan kust van Vietnam In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben naar schatting 30.000 man commu nistische troepen een stormloop gedaan op de Franse vesting Dien Bien Phoe in het uiterste Noorden van Laos. Ten koste duizend doden veroverden de Roden twee strategisch belangrijke posten de rand van de stad. Toen had de strijd bijna 24 uur geduurd, een strijd waarin vooral de Franse paratroopers zich in ge vechten van man tegen man heldhaftig verdedigden. Naar gemeld wordt, hebben ook de Fransen aanzienlijke verliezen geleden. Volgens de laatste berichten blijven de communisten de vesting aanvallen. Tevoren boekten de Fransen aan Oostkust van Midden-VIetnam een flink succes; in een grote landingsoperatie mei vliegdekschepen veroverden commando troepen het spoorwegknooppunt Qulnhon. tevens een belangrijke haven. DAT het aannemingsbedrijf vJi. F. Looyen te Gorinchem de raad van be stuur van de Maatschappij Uitvoering Zuiderzeewerken (M.U.Z.j in kort geding dagvaardde wegens het geven van op drachten aan verkopers van aandelen, waardoor bezittende aandeelhouders ge dupeerd zouden zijn. DAT het casco van de baggermolen Lek (emmerinhoud 650 liter) Zaterdag voor rekening van Adriaan Volker N.V. te Sliedrecht te water ging bij de Scheeps- bouiwwerf v.h. C. M. van Rees aldaar. DAT de Ned. Volksdansvereniging op 27 en 28 Maart in de jeugdherberg Ockenbur-rn te Loosduinen haar jaar vergadering houdt Gestoken in een khaki-vliegcos- tuum uit één stuk vervaardigd een goudkleurige valhelm op het hoofd en een parachute op de rug, verlaat Prins Bemhard op de luchthaven van Los Angeles de Sabre-straaljager, waarmee hij de geluidsbarrière heeft door broken. Huwelijksleest algelasl Noorse kroonprinses is ernstig ziek De 53-jarige Noorse kroonprinses Martha is wegens een door geelzucht veroorzaakte bloeding in het ziekenhuis opgenomen. De bloeding is inmiddels opgehouden en naar omstandigheden is de toestand van de prinsese bevredigend. De viering van het zilveren huwelijks feest van prinses Martha en kroonprins Olaf. welk" op 21 Maart zou plaats heb ben, is afgelast. Morgen wordt de moeder van de prinses, prinses Ingeborg van Zweden, in Oslo verwacht. Soldaat door kogel uit stengun gedood In de Ripperdakazerne te Haarlem is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 21-jarige dienstplichtige soldaat le klas se van de Aan- en Afvoertroepen J. M. uit Haarlem, toen hij bezig was zijn stengun te laden, door een kogel in de borst getroffen. HU werd overgebracht naar het marine-hospitaal te Overvccn en is daar overleden. M. laadde z(jn wapen omdat hij zijn dienst als commandant van de aflossing van de wacht zou gaan vervullen. HET WEER IN EUROPA Weel-rapporten van hedenmorgen 1 uur: h! Helsinki Oslo Stockholi if|i *ti. WNW ONO ONO NO Minder wind Het K. N M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en nevelig met later plaatselijk opkla ringen. Droog weer Matige tot zwakke wind tussen Noordoost en Noord. Over dag is minder koud. (Opge maakt hedenmorgen 10 uur) Zon en maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1