Nederlanders te Rome in de 16e en 17e eeuw m NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 13 MAART 1954 Expositie in Prentenkabinet Tekeningen bijeengebracht door H. J. Ronday Voor iedere Renaissancistisch georiënteerde Nederlandse kupstenaar uit de zestiende eeuw betekende de Romeinse kunst een bron van inspiratie en loutering, terwijl de kunst van Italiaanse tijdgenoten in superieure vorm het eigen artistieke streven belichaamde. In het Prentenkabinet van de rijksuniversiteit kan men tot 1 Mei een tentoonstelling zien van tekeningen uit die tijd, bijeengebracht door H. J. Ronday, doctorandus in de kunst geschiedenis. Een grote tentoonstelling is het niet. de collectie omvat slechts 44 nummers, maar de hele ontwikkelingsgrang van de zestiende en zeventiende eeuwse tekenaars, die onder de warme Italiaanse zon hebben gewerkt, is hier als het ware in een notedop te volgen. Het zal zeker niet toevallig zijn. dat deze expositie is ingericht op het tijdstip, dat de Leidse kunsthistorische studenten klaar staan een excursie naar de Eeuwige Stad te ondernemen. Twee van de bekendste namen van zes tiende eeuwse Nederlanders, die naar Rome trokken, zijn wel Gossaert en Van Heemskerck. Het waren historieschilders, waarbij dan de historie door een figuur werd gedragen. Vooral Gossaert had oog voor het détail, zijn studieblad naar an tieke beelden legt daarvan duidelijk ge tuigenis af. Na 1580 komen vooral de landschaps schilders aan bod. geen wonder wanneer men weet. dat de Nederlandse land schapsschilderkunst in die tijd in Italië tn hoog aanzien stond. Paul Bril. die zich in 1582 in Rome vestigde en daar ver der is gebleven, vormde om zich heen een hele kring van Nederlandse kunste naars. op wie hij grote invloed uitoefen de. Daarbij bevonden zich Jan Brueghel I. Jan en Jacob Pynas, Pieter Lastman. Cornells van Poelenburgh en Bartholo- meus Breenbergh. Zij ontdekten de na tuur. waarbij vooral de watervallen van Tivoli. net als in onze tijd, een dankbaar object vormden. Overgang Na 1600 zien we de overgang zich langzamerhand baanbreken van de ruïnes als constructief element naar een land schapselement. De tekeningen van Jan Brueghel II, een kleinzoon van Pieter, geven daarvan een aardige illustratie. Van een zuidelijke lichtval is in zijn werk nog niets te bespeuren. Op de ex positie is uit die tijd de enige bekende landschapstekening van Lastman te zien, een Italiaans landschap met gebouwen. Hij toont hierin zeer verwant te zijn met de eerder genoemde Bril. Een opvallende tekening is het land schap van Jacob van der Ulft, de zeer bereisde burgemeester van Culemborg. die een krachtige penseeltechniek tot de zijne maakte. De schaduwwerking heeft dan definitief overwonnen en het „kou de" van de tekeningen uit de eerste pe riode is volledig verdwenen. Dit alles loopt uit op het grandioze, GEMEENTE LEIDEN Olliciële publicaties OPRUIMING GEZONKEN WOONSCHIP Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op 15 Maart 1954 zal worden overgegaan tot opruiming van het in de Haarlemmer- trekvaart. 150 meter ten Zuiden van Piet Gijzenbrug, gezonken woonschip, toebehorende aan de heer Boskemper, te Amsterdam. STREMMING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Valkensteeg met ingang van heden tot het tijdstip, waarop de werkzaamheden aldaar zijn geëindigd, gesloten is voor alle verkeer. STEMMEN BIJ VOLMACHT De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie, afdeling bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zijn de formulieren om bij volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht is opengesteld voor de kiezers, diie mededeelt vermoedelijk niet in staat te zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoekschrift moet uiterlijk 7 April a.s. ter secretarie der gemeente, in welker kiezersregister de kiezer op de dag der candidaatsteding is opgenomen, wor den ingediend. Leiden^ 13 Maart 1954 De Burgemeester van Leiden, F. H. van Kinschot Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Emma dr van W Veltliuy- zen en I H Stuhm; René zn van A Jozias- se en M Geurts; Adrianus, zn van B No bel en A Knoop; Maarten A zn van P F Martinot en A J M Pernot; Adrians J dr van J de Kooker en N Goudkade; Hen- drikius M zn van A C van de Hoef en W van Dam; Comelis M zn van A C van de Hoef en W van Dam; Gewit zn van G. Hanland en D Drost; Adrians M H dr van A A E Bakker en M Hoppenbrouwer; Nicoline R dr van N J van der Heijden en J van Rijn; Judith dr van M J Heffen- efceyn en J Knrijik; Albert H zn van P J Bamgma en E W HeggekmanJacob H zn van A G G van Beek en M E Eradus: Wilhelmus C zn van A J van der Linden en C J Hunteman. Overleden: W J M de Jong. zoon. één dsg; C A Hazenoot. dochter, 4 Jaar; S J Bakker, mam 52 jaai. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Gaasbeek. Kontimann. Lahi. Schaefer en Teeuwen- Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt Zaterdag 13 Maart 13 uur tot Zaterdag 20 Maart 8 uur waargenomen door de apo theek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-apotheek, Lammenschans- weg 4, telefoon 23553. verheven landschap, zoals we dat.zien bij Abraham Gènoéls II. van wié twee teke ningen aanwezig zijn. Eén van de bekendste zeventiende eeuwse schilders, die Rome hebben be zocht, is Jan Baptist Weenix geweest, eveneens met twee werken vertegen woordigd. Zijn interieur van het Colos seum en Italiaanse haven zijn juweeltjes van tekeningen in rood krijt. De expositie is tot 1 Mei elke werk dag te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Ze is gisteren onofficieel door de directeur van het Prentenkabinèt. prof. dr H. van de Waals, geopend. Telegrafisch protest Leidse veteranen Tegen de arrestaties in Indonesië De Leidse afdeling vap hèt Veteranen- legioen Nederland heeft op een dézer da gen gehouden vergadering besloten tot het zenden van een protest-telegram aan de Nederlandse regering. Het protest is gericht tegen de arrestaties van Neder landers in Indonesië door de regering van de Indonesische republiek. Na afkeuring over de arrestaties te hebben uitgesproken, zegt de afdeling te hopen en te vertrouwen, dat de regering allés zal doen om het recht van de ge arresteerden op daadwerkelijke bescher ming te waarborgen. Zij dringt er met klem op aan, de gearresteerden een Ne derlands jurist toe te voegen. Het telegram was gericht aan de mi nister-president. Afschriften er van gin gen naar ólle fracties van de Tweede Agenda voor Leider Zaterdag Burcht, half 8: Leidse tuiniers- en bloémistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", 65-jarlg bestaan. H.B.S. Burggravenlaan, 8 uur: leer lingenavond ten bate van de kankerbe strijding. Maandag Gulden Vlies, 3 tot 5 uur: receptie D. Wassenaar t.g.v. gouden jubileum bij firma Th. L. J. Zitman te Zoeterwoude. V. en D.. 2.30 en 4 uur: corsettenshow (uitsluitend toegankelijk voor dames). Vlies. 2.30 uur: afd. Leiden Ned. ver. van huisvrouwen, lezing door B. M. Noach over Realisme, romantiek en hu mor in de Ned. Letterkunde. Schuttershof, 8.30 uur: jaarvergade ring Vola. Lakenhal. 8 uur: „Hoe te luisteren naar Bachs Matthéus-Passion?" door Paul Niessing, muzikale illustraties (voor K. en O). Dinsdag Lutherse kerk, Hooglandse Kerk- gracht, 8 uur: „Blinden zingen en spelen" (Amsterdams blindenkoor met verschil lende solistische medewerkingen). Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: film avond Lissone-Lindeman met lezing over „Toerisme". Zuiderkerk, 7.45 uur: Leids Academisch Kunstcentrum, Orchestra d'Archi di Milano. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Johannes-Pas sion J. S. Bach, door Leids Toonkunst orkest en Ned. Madrigaalkoor. Den Burcht, 8 uur: voorlichtingsavond met film over de Limburgse mijn- Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden ver. voor intern, rechtsorde, dr ir H. M. J. Hart over „Technische hulp aan onont wikkelde landen". Casino, 7 en 9.15 uur: „Noodlottige be gaafdheid" voor K. en O. Woensdag Burcht, 8. uur: contactavond Ned. Chr. blindenbond (tevens jubileumviering), toespraak, film, zang „Kunst na Arbeid" en zang en muziek „Jonj; en Jolig". Anatomisch lab. Wassenaarseweg, 8 u.: medische cursus K. en O. „Vrees voor en bestrijding van kanker". Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Oosten rijkse filmavond voor afdeling Leiden Ned. reisvereniging. Pieterskerkgracht 11. 4 uur: ledenver gadering vereniging schoolkindervoeding en -kleding. Steènschuur 21, 7.308.30 uur: zitting voorlichtingscommissie prijzen en huren. Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei). De vrouw samen met de man verkiezingen bij Nieuw- verantwoordelijk Bmnhude Mej. Zilveientant spiak vóór Chi. Hist, jongeien Over de verantwoordelijkheid van de vrouw in de politiek is het laatste woord nog niet gesproken, omdat het een belangrijk onderwerp is, dat de aandacht telkens weer vraagt. Dit bleek gisteravond weer op de vergade ring van de Christelijk-historische jongerengroep Leiden, waar mej. J. M. M. Zilverentant over dit onderwerp sprak.. groot gedeelte poll- Gisteravond hield Nieuw-Brunhilde, dames-gymnastiek-, athletiek- en hand balvereniging, haar jaarlijkse ledenver- vergadering in Oud-Hortuszicht. De pre sidente, mevrouw M. van Dorsten Hoogendoorn, opende de vergadering en heette allen welkom. De behandeling van de agenda had een vlot verloop. Twee nieuwe leidsters, mej. De Leeuw en mej. Hoedemaker, werden benoemd, terwijl in de plaats van me vrouw A. Palmer—van der Kloot, die naar elders hoopt te vertrekken, mej, Chaudron werd gekozen: De aan de beurt Met enkele woorden schetste mej. Zil-t«d, die voor een groot gedeelte poll-!van aftreden zijnde bestuursleden wer- verentant de positie van de vrouw onge- j tleke problemen zijn- jden allen herkozen. In de vacature mej. veer vijftig jaar geleden, toen de eman- i jjet is dus altijd de achtergrond waar-Zuiderduin werd tot penningmeesteresse cipatie nog niet haar beslag had gekre- j om j,et gaat bij het bepalen van ons gekozen mej. Van Zijp. In de gen. De emancipatie kan een gevaar met jstandpunt, zo zei mej. Zilverentant ten-'mej. Van der Meer werd gekozen zich brengen, namelijk dat het echt vrou-|slotte S. den Ouden—Kloots. welijke bjj de vrouw op de achtergrond Na ,je pauze gaf jr g. Kluitenberg een] Een geanimeerde rondvraag besloot geraakt. En juist hieraan zal de man zich j uiteenzetting over de atoom-ontwikke- deze drukbezochte vergadering. floten. ling. j Tegenwoordig kan de vrouw zich een ArS"h,ïv.ï Tweedaagse banketshow! lijk afstand moet doen, zal het voor haar T moeilijk zijn bevrediging te vinden in 111 haar huishoudelijke taak. De vrouw heeft bewezen dat zij niet de mindere van de man hoeft te zijn. In 1918 kwam de eerste vrouw in de Tweede Kamer. In 1921 de tweede; voor de C.H.U. De vrouw kreeg dus de plaats, waarop zij recht had. Velen staan daar nu nóg afwijzend tegenover. Dit is mede te wijten aan de vrouw, .die over het al gemeen maar weinig interesse voor de politiek toont. Heeft zij die interesse één maal. dan kan haar eigen kijk, die zij op de problemen heeft, vaak verhelderend werken. Bovendien is het belangrijk om haar interesse te wekken, omdat zij voor een belangrijk gedeelte de opvoeding van het toekomstige geslacht in handen heeft. Een C.H.U.-vrouw moet, om verant woord te zijn tegenover de jeugd, weten waarom ze C.H.U. stemt. Stemmen geeft een enorme rijkdom aan rechten, maar ook aan plichten. Ook de vrouw zal zich principieel moeten bezinnen op de be ginselen en vanuit het geloof haar hou ding moeten bepalen. Levend uit het ge loof zal men zich steeds weer hebben te concentreren op de problemen van deze Aspirin De werkloosheid in Leiden Herinschrijving grondwerkers beïnvloedde cijfer Op 6 Maart stonden bij het arbeidsbureau Leiden 1517 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 115 personen bij diverse werkvoorzie ningsobjecten tewerkgesteld waren. Het totaal beschikbaar aanbod ge heel werklozen plus arbeiders werkobjecten bedroeg derhalve 1632. Een stijging ten opzichte van de vorige stand van 44. waaraan echter slechts geringe werkelijke waarde dient te worden toegekend, aangezien de her inschrijving van grondwerkers, die in de vorige periode in tijdelijk werk waren geplaatst, als oorzaak genoemd kan worden. sel heten, toch geeft het standeijfer der werkloosheid reden om op te merken. Nu de vorstperiode wel definitief tot het verueden Dehooi-i. zat zien een gelei delijke daling van het aanbod voordoen- Diverse bouwwerken zullen óf hervat worden' óf een aanvang nemen. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 doet zien. dot de werkgelegenheid als alleszins gunstig ge kenschetst mag worden. Bedroeg het aan- Dod op 7 Maant 1953 nog 2128, thans ligt dit met 1632 bijna 500 lager, terwijl een vergelijking met Maart 1952. op welk tijd stip het aanbod ruim 2700 bedroeg, nog duidelijker de toeneming der werkgele genheid demonstreert. Mag dit alles een verheugend verschijn- Haags gerechtshof Nachtelijke peurpartij leidde tot meineed Voor het Haags gerechtshof verscheen een 25-jarige tuinder uit Roelof - arendsveen. die wegens meineed in eerste instantie was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Hij erkende voor de kantonrechter te Alphen aan den Rijn op 21 November 1952 een valse verklaring te hebben afgelegd. In de nacht van 12 op 13 Juli 1952 was hij met een groepje vrienden gaan peuren op de wijde Aar. Toen de politie naderde waren de jongens naar de kant geroeid en, met achterlating van hun fietsen, gevlucht. Later hadden ze met elkaar afgespro ken voor de rechter te ontkennen dat er gepeurd was. Bovendien hadden zij in hun verklaring voor de kantonrechter de politie belasterd, door te zeggen, dat zij half dood waren geslagen en dat de poli tie misschien de aaltjes in de boot had gelegd. „We dachten dat het bewijs niet geleverd was. Laten we ontkennen dach ten we". In deze zaak waren de verdach ten getuige geweest in eikaars zaak. De proc.-generaal vond de straf te laag, maar rekening houdend met de mogelijke domheid requireerde' hij slechts een maand meer, dus drie maanden gevan genisstraf. Direct hierna stond een 29- jarige tuinder uit Roelof arendsveen voor hetzelfde feit, meermalen gepleegd, te recht. Hij was tot drie maanden veroor deeld. Verdachte betoogde thans steeds de waarheid te hebben gesproken. Hij had de jongens niet zien peuren en had ook de vissen in de boot niet gezien. In deze zaak werden diverse getuigen gehoord die beweerden, dat het die nacht aardedonker was en dat men dan geen hand voor de ogen kon zien, dus ook geen aaltje of een peurstok. Onder meer verscheen als getuige a decharge een 71- jarige Leidenr.ar, die al 60 jaar 's nachts viste. De volgende getuige was een 79- jarige Leidenaar, die al 70 jaar had ge- De proc.-generaal ontkende niet, dat men bij donkere nacht niets kan zien. Niettemin achtte hij de meineed bewezen. Verdachte heeft z.i. geweten dat er ge peurd werd. Hij begreep niet hoe deze Jon gen zo kon staan te draaien en meende, dat een fiere Hollandse jongen dit niet zou doen. In dit geval requireerde hij verhoging van de straf tot vier maanden. Mr Tj. D. Schaper uit Leiden, de raads man, vond het niet juist dat de verdach ten in eikaars zaken als getuige waren gehoord. Hij bepleitte vrijspraak en vroeg Volkstuinders kregen prijzen Ter gelegenheid van de prijsuitreiking hielden de Leidse dahliavereniging „Jo- han Mater" en de amateur-fruitteeltclub „Prof. ir Sprenger" gisteren een film avond in het clubhuis van de speeltuin vereniging Oosterkwartier. De voorzitter, de heer J. van der Zwart kon velen wel kom heten, onder wie ir C. L. W. Ruys, hoofd bij het ministerie van landbouw, en wethouder J. C. van Schaik. De heer Van der Zwart noemde de vo rig jaar gehouden tentoonstelling bijzon der geslaagd. Hij merkte op, dat het voor de Leidse volkstuinders tijd is om de noodklok te luiden wegens het grote ge brek aan grond. Wethouder Van Schaik hield een korte toespraak, waarin hij onder meer zei, dat het volkstuinwczcn zich in stijgende lijn moet bewegen. Spr. verklaarde dat hij, hoewel verscheidene stedebouwkundigen tegenwoordig streven naar grote gemeen schappelijke voor- en achtertuinen, het individuele tuinieren prettiger vindt. Vervolgens reikte de heer Van Schaik de prijzen uit van de vorig jaar gehouden wedstrijd. Na het officiële gedeelte wer den enige films vertoond. Vrije Universiteit Op Donderdag 25 Maart 8 uur wordt in de Zuiderkerk een avond gegeven voor de Vrije Universiteit. Sprekers zijn mr Verdam en ds Toornvliet. Verder zingt een koor en wordt de V.U.-film gedraaid. Nog plaats Voor de Woensdagavond in het Leids Volkshuis te geven emigraliecureus kun nen nog cursisten worden aangenomen De voorlichting begint om kwart over Op 22 en 23 Maart aanstaande Naar wjj vernemen, wordt op Maandag 22 cn Dinsdag 23 Maart in de foyer van de Stadsgehoorzaal een regionale banket bakkershow gehouden, georganiseerd door de afdeling Leiden van de Ned. banket bakkersvereniging. Er worden ongeveer vijf en twintig deelnemers verwacht. De show wordt geopend op Maandag middag half 4 en duurt beide dagen tot 11 uur. De volgende dag gaan de deuren reeds om 9 uur open, en wel voor de grote groepen van scholieren. De demon straties voor de scholen zullen de gehele Dinsdagmorgen in beslag nemen. Deel nemers aan de banketbakkerscursus, die te Voorhout wordt gehouden, zullen ook verschillende demonstraties verzorgen. Zeeland in de Vikingtijd Laatste lezing van dit seizoen voor Oud-Leiden De vereniging Oud-Leiden bood gisteravond in de Lakenhal haar leden de laatste lezing in het seizoen 1953-1954 aan. De voorzitter, dr A. Kessen vond het een verheugend verschijnsel dat er voor alle lezingen een grote belangstelling was geweest. Dr W. C. Braat, aonservator bij hetreconstrueren en de constellatie van de rijksmuseum van oudheden te Leiden, burcht. Ook trof men er Karolingisch hield zijn lezing over „Zeeland in de Vi kingtijd". De opgravingen in Middelburg, Souburg en Domburg hebben prof. Hui- zinga's oonolusies bevestigd, dat deze plaatsen oorspronkelijk vestingen tegen de Vikingen zijn geweest. In Souburg zijn de opgravingen slechts gedeeltelijk ge slaagd. Toch heeft men uit de grondspo ren middeleeuwse nederzettingen kunnen Chr. vakbeweging is maar niet een liefhebberij Rede van C. Bensen op contactavond van Chr. beambtenbond De afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Chr. beambtenbond hield gisteravond in de grote zaal van de Burcht te Leiden een contactavond die tevens als propaganda-avond was bedoeld. Van het hoofdbestuur was de heer C. Bensen aanwezig, die een korte, kernachtige toespraak hield over de betekenis van het C. N. V. in het algemeen en deze bond speciaal en de versterking van de gelederen. Na het openingswoord van de heer Van der Linden, voorzitter van de afdeling, werd de heer Bensen terstond de gele- genlheid gegeven zijn woord te spreken. Hij begon met er op te wijzen, dat pro- pagamda-naar-bónnen nïet minder nodig "Iet is natuurlijk van belang, op bc- 'drijifisgenoten te letten, maar is het niet zo, dfct de ouderen aan de kinderen, ook aan de leden van het eigen gezin, vaak te weinig aandacht schenken? Het is rou zestig jaar geleden, dat de eerste Chr. beambte zich organiseerde, aldus de heer Bensen. Nu is er een „legertje" van vijftienduizend leden. Maar spr. stelde nadrukkelijk vast. dat men hiermee niet tevreden kan zijn, aan gezien de organisatie niet minder dan tachtigduizend leden zou kunnen tellen. Een deel van de 65.000 die ontbreken, rit ongetwijfeld in onze gezinnen, aldus de heer Bensen. We zullen de invloed van de Christe- lijik-sociiale beweging in ons volk sterik moeben maken, willen we bij het bespre ken van de belangrijke dingen van deze tijd een stem in het kapittel hebben. Als we de weg naar de Chr. vakbeweging hebben gevonden, hebben we terstond een grote verantwoordelijkheid. Van de leden mag niet alleen gevraagd, maar ook geëist worden, dat zij zich die verantwoordelijkheid bewust zijn. Want de Chr vakbeweging is maar niet een liefhebberij. Het gebod „Heb de naaste lief' raakt direct aan het sociale werk. Aan het slot van zijn toespraak wees de heer Bensen op de beginregels van gezang 117 (nieuwe Herv. bundel): Staat op en strijdt de goede strijd; tot al wat God u vraagt bereid. Het programma van deze avond ver meldde verder de vertoning van een aan tal films door de Rubberstichbing te Delft en (hersengymnastiek. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N- W. Hott- kamp te Leiden zijn geveildHuis met afzonderlijke bovenwoning. Roemer Vis serstraat 30/30a in bod f7100. koper P- de Jongh qq. te Leiden voor f7100. Huis met afzonderlijke bovenwoning. Heeren- gracht 8/8a. in bod f 6500. koper E. van StaiTkenbuig qq. te Oegstgeest voor f6800- Huis mei pekhuiszolders, Heeren- gnacht 6, in bod f 5.700, koper H. Niepoth Sr q q. te Lenden voor f 6550. Ten overstaan van notaris W. S- Jongs ma te Leiden zijn geveild Huis met af zonderlijke bovenwoning. Haagweg 18/18a in bod f 10 400. koper J. Blijie q.q. te Lei den voor f 11-150. Huis met afzonderlijke bovenwoning. Nieuwe Rijn 73. in bod f3900. koper H- D van Weizen Jr q q te Leiden voor f4450. Huis: Pot giet er la an 4. in bod f 4500. koper P- de Jongh q.q. te Leiden voor f4500- In Middelburg heeft men de gelegen heid. helaas door de verwoestingen van de oorlog, om opgravingen te doen goed benut. Hier is ook weer duidelijk de wal van de burcht terug gevonden. Door vele munt-vondsten is komen vast te staan, dat Domburg een zeer belangrijke han delsplaats is geweest. Juist door deze munten kan men ook vrij nauwkeurig het jaar vaststellen van de Noormannen. Toch kan worden aangenomen, dat dezen niet alleen plundertochten ondernamen maar zich ook wel hier en daar gevestigd hebben. Jubileumcontactavond Chr. blindenbond Woord, beeld en demonstratie zullen Woensdag op een contactavond van de jubilerende Ned. Chr. Blindenbond in de Burcht openbaar maken, wat voor de blinde belangrijk Is. Deze contactavond wordt belegd door dames van bijna alle Protestantse Kerken in Leiden. Bondspropagandist R. van Wijk zal het hebben over doel en wezen van de Chr. Blindenbond. Dat doel is de behartiging alle geestelijke en maatschappelijke belangen van de blinden in het algemeen an die van de leden in het bijzonder. Dat houdt o.a. het verstrekken van Braille-bijbels en Braille-psalmboeken in, hulpverlening bij studie, het zoeken van werkkring en het verlenen van finan ciële hulp. Een nieuwe film („Terug naar 't licht") zal worden vertoond. De film toont het opgroeien van de blinde van kleuter tot volwassene en hoe blinden zich aan de uitoefening van uiteenlopende beroepen wijden. Zeer aantrekkelijk wordt de avond verder door medewerking van het mannenkoor „Kunst na Arbeid" en van Sempre Avanti's Jong en Jolig. Zilveren jubileum De heer J. Jonk. Schelpenkade 64, hoopt te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de firma Van Zwieten, Breestraat 150, in dienst trad. De heer Jonk is kleermaker. LEIDERDORP Doktersdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morzen waargenomen door dokter G- A. de Bruijne- subsidiair een voorwaardelijke straf. Uit spraak 26 Maart. Voor mishandeling was cn 29-jarige landarbeider uit Ter Aar veroordeeld tot een gevangenisstraf van een week, er voor diefstal tot zes maanden gevangenis straf. Van beide vonnissen was hij ir beroep gekomen bij het Haags Gerechts hof. Verdachte erkende op 8 Maart 1953 te Nieuwveen zekere A. S. in 't V. te hebben geslagen, eigenlijk zonder dat daartoe reden was. Tevoren had in een café het meisje van het slachtoffer ge weigerd van U. een consumptie te aan vaarden. Getuigen hadden gezien, hoe tijdens de mishandeling In 't V. telkens viel en hoe verdachte er steeds maar weer op los sloeg. De kleren van het slachtoffer werden daarbij ook bescha digd. Voorts had vérd. op 29 Maart een dief stal gepleegd door een greep te doen in de buffetlade in het café van Van E. Reeds eerder had hij daar gestolen. Ver dachte voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij gekke dingen deed als hij alcohol had gebruikt. Dit deed hij nu niet Hij was nu in dienst bij een broer van de caféhouder en deze kwam als getuige k decharge vertellen dat zijn knecht meestal zeven dagen van de- week be schonken was en dat ieder in het café mocht laten en doen wat hij wilde. De proc.-generaal vond de mishande ling zeer gemeen en requireerde, bevesti ging van het vonnis, maar verhoging var de straf tot een maand, met toewijzing van de civiele vordering. Inzake de dief stal vorderde de proc.-generaal vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak 2b Maart. Oud nieuws in moderne gestalte Zondagmorgen wordt in het Luxor- theater weer een „Samenkomst voor Iedereen" gehouden. De commissie voor Bijzonder Kerkewenk van de Hervormde Gemeente heeft voor deze activiteit de medewerking verkregen van „Jeugd en Evangelie", een jongerengroep, die rich ten doel stelt leeftijdgenoten met het Bvangelie te bereiken. De vorige bijeenkomst in Februari trok zoveel belangstelling, dat de commissie voldoende aanleiding heeft gevonden deze bijeenkomsten voort te zetten. Het programma is zeer eenvoudig: samen zang. een korte toespraak door dr P. L. Schoonheim over „Wie geeft mij hou vast?" en gelegenheid tot het stellen van vragen. In tegenstelling met een (kerkdienst, waar de bezoekers slechts kunnen luiste ren, wordt hier een gelegenheid gescha pen tot een openhartig gesprek. Ook nu heeft de .commissie uitdruk kelijk aangekondigd, dat in deze bijeen komst geen kerkmensen worden verwacht. PERSONALIA De heer J. van Rijssen, stationschef 4e kl. bij de N.S. te Ruurlo, is mJ.v. 1 April benoemd tot stationschef 3e kl. te Ter- borg. Aan de majoor der mariniers K. J. J. Hamburg is op zijn verzoek eervol ont slag verleend onder gelijktijdige benoe ming tot kapitein-luitenant ter zee van speciale diensten. Overste Hamburg is hoofd van het bureau Ontwikkeling, Sport en Ontspanning. Op 20 Maart zullen uit Nederland naar Nieuw-Guinea vertrekken de heren P. Dijkel, adviseur betrekkingen overzee bij P.T.T.. en G. A. L. Feiten, econoom bij de P.T.T., teneinde daar adviezen en in lichtingen te verstrekken betreffende alle P.T.T.-diensten. dat vooral voor de ouderen bijzondere zong nodig is- Ook is het niet ondienstig in dit verband ie wijzen op de grote be tekenis, die de bijzondere bemiddeling inneemt- In 1953 weid voor niet minder den 229 minder-vaJide arbeidskrachten 'n passende plaats in het arbeidsproces ge vonden. Interessant is vooral de verde- ting naar leeftijd. Zo werden geplaatst: 41 personen m de leeftijd van 15 tot 21 jaar; 66 personen in de leeftijd van 21 tot 31 jaar; 40 per sonen m de leeftijd van 31 tot 41 jaar; 29 personen li» de leeftijd v-an 41 tot 51 Jaar cn 44 personen in de leeftijd van 51 <ot 66 jaar- Deze cijfers bewijzen dat meer dan de helft der plaatsingen betrekking had op ouderen-. Aanpassing!, ook op oudere leef tijd is dus, zeer wel mogelijk. Inschrij ving voor mindervaliden bij het Ar- oeiQsbuieau, ook al behoort men niet meer tot de categorie jeugdigen, heeft zeker zin, vooral wanneer men bedenkt, dat de geplaatsten niet slechts te vinden zijn in de groep, die in geringe mate ten gevolge van een gebrek als minder- va-lide aangemerkt dier* te worden, maar dat zelfs personen met een ernstig lichaamsgebrek aan passende arbeid ge holpen kunnen worden- De vraag naar mannelijke arbeids krachten vertoonde, dank zij de gunstiger weersgesteldheid', een stijging van 139 tot 154. De hoofdschotel wordt nog steeds gevormd door de behoefte aan jeugdigen, terwijl daarnaast plaatsingsmogelijkheden bestaan in de metaalindustrie, de meu belindustrie en voor losse arbeiders in diverse bedrijfstakken. Heft aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef vrijwel constant en be droeg op 6 Maart 160. Onder invloed van het naderende voorjaar nam <He vraag toe van 226 tot 260- Plaatsingsmogelijk- heid bestaat in de eerste plaats voor huis houdelijk personeel, ervaren verkoopster» terwijl daarnaast aanvragen geboekt staan, voor naaisters, leerling-naaisters, stiksters en onigesohoolden voor diverse bedrijfstakken. OEGSTGEEST Zang en toneel bij Die Rhijnsanghers De Chr. zangvereniging „Die Rhijn sanghers" aan de Mors heeft enige tijd geleden een piano aangeschaft, hetgeen uiteraard een financiële aderlating be tekende. Teneinde deze uitgave eniger mate te compenseren werd gisteravond een propaganda-avond gehouden. Voor de pauze voerde de heer H. Boe- lee met zijn koor een viertal liederen op niet onverdienstelijke wijze uit. Speciaal voor dergelijke avonden heeft deze vereniging uit haar midden een toneelgroepje gevormd, dat ook gisteren op de planken verscheen. Men bracht daarbij Louis Lockefeer's „Springtij", een vooral voor de hoofdrolspeler zwaar karakterstuk, dat wij reeds eerder in ons blad bespraken. Daar het hier geen to neelvereniging betreft, zullen wij ona van eritiek op het spel onthouden, hoe wel wij menen te moeten opmerken, dat het beter ware geweest een eenvoudig stuk te nemen. De avond, die in het gebouw voor Chr. belangen, dat volledig bezet was, werd gehouden, werd gesloten met een loterij. Dokter en apotheek De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter E. W. F. van Walcheren, Oranjelaan 29, tel. 22030; de dienst der apotheken door de Oeg%t- geester apotheek. Wilhelminapark 8, teL 26274. Analysten vierden feest De leerlingen van de Leidse Analysten- schoal hebben gisteravond hun jaarlijkse feest gevierd dn- Het Witte Huis. De heer R. v. ti. Haak, ne6tor, moedigde zijn medeleerlingen m het openingswoord' aan goed te Ieren. Er wertien klassegewijs diverse schetsjes opgevoerd, waarvan één door de leerlingen van de eerste k'las was gesohreven. „The Highlanders" o.l.v. J. Spoor musiceerden. Namens het school bestuur sprak het söhoolhoofld. de heer L. T. Schonagen het slotwoord. Gebedsgenezing Maandagavond om 8 uur hoopt mevr. dr H. M. AlbrondaVan der Nagel voor de Christen-vrouwenbond in Irene te spreken over gebedsgenezing. Oranjevereniging Vrijdagavond 8 uur wordt in Het Witte Huis de jaarlijkse algemene ledenverga dering van de Oranjevereniging gehou- Contactcommisslc middenstand De contactcommsistie middenstand zal op Dinsdag 23 Maart in Het Witte Huis een bijeenkomst met alle leden van de Chr. en R.K. middenstandsvereniging houden. Eén van de agendapunten zal de volgende braderie zijn. Tot voorzitter van de contactcommis sie voor dit jaar werd de heer J. K. Veenendaal benoemd. De heer H. C. Meijer werd secretaris cn de heer G. Buikstra penningmeester. Bollenhandel deze week Gladiolenprijzen nu toch iets gedaald Het is er dan toch eindelijk van gekomen. Nadat tot verbazing der expert» de laatste weken de gladiolenprijzen waren gekomen op een niveau, dat men alleen maar uit de legendes kende, toonden de exporteurs deze week toch wel minder belangstelling en gingen de prijzen iets omlaag. De aanvoeren waren trouwens kleiner en veel dikke knollen kwamen er niet meer. Men moet echter niet denken, dat er sprake was van een debacle. Want voor veertienen van Abu Hassan telde men nog altijd f 12 of daaromtrent neer, ter wijl elven van deze soort weggingen voor f 8,90. Sneeuwprlnses ging van de hand voor resp. f7.20 en f6,80. Nieuw Europa voor f6.75 en f 6,30 en Allard Pierson voor f 6,10 en f 5,90. Generaal Eisenhower bleef best op prijs met f7,40 en f6.90, maar Harry Hopkins moest een flinke veer laten: f 6,80 en f 6.40. Memorial Day stond op f 7,30 en f 6.90. Hollands Glorie op f 6,50 en f6,30, terwijl Leeuwenhorst weer ruim f7.— en f6,80 opbracht. Beste veertienen van Alfred Nobel verkregen f7.—, Fire brand idem, Hawaii f6,50 en Jo Wage naar f 6,80. Dikke knollen van Northern Queen werden nog afgedrukt op f7,10. Montgommery kwam hoger: tot f 8.80. Het aanbod van veertienen van Kardi naal Spclmann was de moeite van het noemen nauwelijks waard. Van 12—14 was er wat meer. Deze kleinere maat bracht de beste prijs van f8,10 op! Veertienen van Hollands Glorie veranderden van eigenaar voor f6,60 en 16,40, van Johan van Konijnenburg voor 17.60 en f 7,10 en van Johan Strauss voor f6.50 en 16.40. Extra mooie Mansoer vond kopers voor f7.30 en 16,80 per 100. Zo beleefden de gladiolenkwekers de eerste prijsdaling van het Jaar. Maar ook voor deze noteringen kan men nog uit stekend gladiolen telen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3