Vimato" bij de opening van Amsterdamse vishal Wèl bedelarij, zegt proc.-gen. bij de Hoge Raad Met organisatie van de B.B. wordt spoed betracht Hoe Nederlandse schepen reilen en zeilen NIEUW IS HET VOORJAAR H. J. PLANJE - Katwijk - Valkenburg NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 MAART 1954 VOL (OVERMOED Gisteren koos „The Seven Seas' het ruime sop Een „vaarwel" uit vele kelen voor avontuurlijke zeiler (Van een onzer verslaggevers) „Wat ze er ook van mogen zeggen, ik heb goede moed." Dat zei de 24-jarige Hagenaar André E. ten Oever Bouw meester nog tot ons, even voordat gistermiddag zijn blauw zeiljachtje een Scheveningse steiger afstootte. Over belangstelling had deze zeezeiler ni< klagen. Het zag op de Noorderpier het havenhoofd zwart van de mense er ging zelfs een compleet gejuich op, toen André in zijn bootje langsvoer. De 30 pk gloeikopmotor sputterde rustig bracht „The Seven Seas" een flink eind de zee op. Nieuw-Zeeland is nog ve daarom moest het 45 m2 zeil al gauw bijspringen. Jammer dat er haast geen wind was. Het hartelijke vaarwel var de belangstellenden nog in de oren. ver dween de jonge avonturier uit het ge zicht. Maar onder de juichers waren ei ook velen, die hun hoofden schudden over zoveel overmoed. „Dat haalt die jongen nooit alleen", zeiden ze somber. Ten Oever Bouwmeester, de jongen die na zijn H.B.S.-tyd de Zeevaartschool be zocht, en vele jaren de wilde vaart be oefende als bootsman, wuift die onge rustheid over het welslagen van onderneming welgemoed weg. „Als ik eerst maar de ruimte heb, dan blijf die schuit wel de baas", zei hij. „In het Kanaal is het uitkijken, daar wordt druk gevaren. De eerste haven die André denkt aan te doen is Dover. Vandaar gaat het naar Las Palmas en via Canarische eilanden naar Panama. „Dan ligt het Panamakanaal voor me open daarachter de Stille Oceaan." Nieuw Zeeland is wel ver, maar hij heeft de tijd. In twee jaar kun je heel wat af zeilen. „The Seven Seas" houdt uitste kend koers. Op de oceanen wil hij over. dag slapen en 's nachts de helmstok vast houden. Dit jachtje koos al eens eerder zee voor een wereldreis. Toen ware Rotterdammers op, met hun vrou „Een vrouw aan boord, dat loopt altijd Fruittelers leden vorig jaar ernstige verliezen De export is veel te een zijdig ingesteld Gisteren heeft de Nederlandse Fruit telers Organisatie zijn jaarvergadering gehouden in Utrecht onder voorzitter schap van de heer C. Boudewijn, die in zijn openingsrede meedeelde, dat door de watersnoodramp in 1953 ongeveer 1250 ha fruitaanplantingen verloren zijn gegaan en moesten worden gerooid. Over de gang van zaken in de fruitteelt zei de heer Boudewijn, dat de uitkomsten var de bedrijven zeer verschillend zijn ge weest. Door strenge vorst ging vooral in het Zuiden en Oosten van ons land de oogst geheel of gedeeltelijk verloren. De rekening over 1953 zal dan ook voor fruittelers een groot nadelig saldo wijzen. Over het geheel gezien was 1953 de Nederlandse fruittelers een jaar met veel tegenslag en onbevredende uitkom sten. De export bedroeg het vorig jaar rond lb'4 millioen kg tegen gemiddeld 125 fnil- lioen kg over de jaren 1948 tot en mei 1951. Van deze export bestond bijna 7( procent uit appels. West-Duitsland narr 72 procent van de export af. Dat noemde spr. veel te eenzijdig. Over de toekom stige exportmogelijkheden in de komende jaren was de heer Boudewijn niet opti mistisch gestemd. De vrijmaking var handelsverkeer in West-Europa gaat niet zo als velen hebben gehoopt en verwacht. Van uitvoer naar België mogen wij niet te veel verwachten. Volgens berichten zou Amerika plannen hebben de oorlogse markten voor het Amerikaanse fruit te heroveren. De activiteit van fruittelers zal voor een goed deel gericht moeten zijn op een harde en voortduren de strijd om de noodzakelijke afzet te verkrijgen. Het wapen hierbij moet zijn: het beter doen dan anderen. De heer Boudewijn zag dit als een zware opgave. Niets zal onbeproefd moeten blijven om het beste fruit tegen de laagst mogelijke kostprijs te telen. In de ochtendvergadering werden de organisatorische aangelegenheden behan deld. 's Middags hield prof ir Hellinga uit Wateringen een inleiding over de water beheersing in de fruitteelt. De Rijkstuin- bouwconsulent te Kesteren ir J. H. M. van Stuivenberg sprak over de opbouw van het moderne bemestingsadvies met behulp van grond- en bladonderzoek. Goed Geboekt, geschenk van de Boekenweek r de collectieve pro paganda van het Nederlandse Boek heeft gisteren te Amsterdam haar laatste pers conferentie gehouden. Zoals men weet, treedt zij af na de boekenweek, die dit jaar 27 Maart tot en met 3 April gehou den wordt, wegens het principiële ver schil van mening met de Ver. tot Bevor dering van de Belangen des Boekhandels. Gisteren werd aangekondigd, dat ook deze boekenweek weer een geschenk te zien zal geven. Het is het werkje Goed Geboekt, dat verspreid wordt in een op lage van 130.000 exemplaren en dat bij eengebracht is door Jac. de Haan, Adriaan Morriën en Charles Boost. Het bevat een verzameling van verhalen en schetsen en is voorzien van tekeningen in de mar ge van het boek. Voor de jeugd wordt de bloemlezing De Muze en de Dieren uit gegeven. Het is samengesteld door M. Vasalis, terwijl Theo Kurpershoek de omslag verzorgde. Er wordt bovendien een plaat beschikbaar gesteld voor kin deren van 4 tot 14 jaar. Dodelijke aanrijding tegen geparkeerde auto Te Avenhorn is Maandagavond de 47- jarige C- Laan. afslager van de plaatse lijke groenteveiling, met zijn motor tegen een vrachtauto gereden, die zonder Uch: onder een brandende lantaarn geparkeerd stond. De man is ter plaatse overleden Hjj was gehuwd en vader van twee kinderen. De vrije vaart op de Rijn De Hoge Raad zou gisteren uitspraak hebben gedaan in de strafprocedure der kwestie of een binnenschipper, die 'n ver gunning voor de wilde vaart heeft, ver plicht is bij het afsluiten van een vracht contract de tussenkomst in te roepen van een bevrachtingscmmmissarls, wanneer het be'reft vervoer binnen Nederland. De Hoge Raad heeft deze zaak echter aan gehouden tot 6 April. Brits koningspaar in Brisbane Koningin Elizabeth en Prins Philip zijn gisteren op hun rondreis door Australië mis" zegt André wereldwijs, als we hem nog eens herinneren aan de stranding van dit zelfde scheepje in de Golf van Biskaje. Er is voor een jaar proviand aan boord en nog duizend liter water bovendien. Met behulp van zijn vistuig wil hij zijn spijskaart nog wat aanvullen. Sextanten, kompassen, loggen en andere instrumenten zullen deze jongeman der helpen. Aan het eind van de Zeven Zeeën wenken Nieuw-Zeeland en lington. Het doel van de reis. Daar hoopt Ten Oever Bouwmeester eindelijk rust te komen en een wellicht minder avontuurlijk bestaan op te bouwen. Deelnemers vlootschouw te Rotterdam Aan de vlootschouw die van 12 to; 18 Juni op de Maas te Rotterdam door de Koninklijke Marine zal worden gege ven, nemen deel het vliegdekscnip Karei Doorman, de nieuwe kruiser De Zeven Provinciën, de schepen van oefensmal deel vijf. de torpedobootjagers Evertsen en Kortenaer. de fregatten De Zeeuw en Van Amstel en de onderzeeboten Zee leeuw en Tijgerhaai. Verder het radio- radar instructieschip Soemba. het oefen schip voor onderzeebootbestrijding Mar- nix, benevens waarschijnlijk nog enige kleinere oorlogsschepen. De schepen zullen dagelijks door het publiek kunnen worden bezichtigd. Gistermorgen is aan de Vissersdijk te Winschoten een opslagplaats afge brand, waarin materialen voor woning inrichting en emballage van een groen tehandelaar waren opgeslagen. Velen deden „The Seven Seas" bij z'n vertrek uit Scheveningen uitgeleide. SPORT EN WEDSTRJ1DEN Competitie L.S.B. V1SSER1JGOLF Naar de comptitieleider ons meedeelt, heeft „Hazerswoude" niet met 5ViiVi, maar met 6I2van Leiderdorp I ge wonnen. Voor Leiderdorp I betekent deze mededeling weliswaar een koud bad, maar ze houdt wel in, dat De Jong c.s. op 25 Maart met 8Vz—IM van Alphen II moeten winnen om kampioen te worden. En daar Alphen II nog niet geheel in veiligheid is, geven we „Hazerswoude" een beste kans op de titel. De-nek-aan-nek-race tussen Philidor IV en Warmond II in de achttallencom- petities duurt voort. Philidor IV won me 5Vz— 2Vi van VTL III en Warmond II klopte Alphen IV met 53. Op 29 Maart valt de beslissing, dan spelen de kop lopers tegen elkaar in Warmond. Philidor IVVTL III: (voorlopige uit slag 5—2); Teske—Teleng \*z—\i. Alphen IVWarmond II: P. de Rui terJ. C. Bladel 01; P. DemoetJ. Scholte 01; W. de Ruiter (res.)K. W. v. d. Willik 0—1; N. E. Plantfeber—A. A. J. van Tongeren 10; T. v. d. Bos (res.) J. Schier 01; H. van Ofwegen (res.)— H. de Goede 10; A. v. d. KempH. A. Helvoirt 01; W. van Leeuwen (res.) L. J. v. d. Meer 10. Gatsonides in Britse autorallye Te Blackpool en te Hastings zijn gis teravond de deelnemers gestart aai vijfdaagse rallye van Groot-Brittannië (3218 km), welke meetelt voor het Euro pees kampioenschap groot toerisme. Bij degenen die te Blackpool vertrok ken. was de Nederlandse équipe Gatso nidesApetz met Ford Anglia. de requiranten voor warenhuizen met een bakji zich, zonder dat men om een aalmoes vraagt, geen vorm van bedelarij steekt. De proceureur-generaal concludeerde gis teren, dat deze opvatting generlei juri dische grond heeft, noch ook steunt op algemene uitspraken daaromtrent. Het aannemen van een meelijwekkende hou ding alleen al zoals b.v. de bedelaar met het bordje „blind" deed, die geleidehond voor De Bijenkorf levert een vorm van bedelarij op. De be doeling om zodoende geld te verkrijgen achtte hii wel degelijk bewezen. Hij con cludeerde dan ook tot verwerping van het beroep van de requiranten N. H. J. van B„ J. E. en P. J. F. In de zaak tegen de vierde bedelaar, C. K., wiens vonnis in de stukken, welke de Hoge Raad waren toegezonden, foutief ,was vermeld hierin stond, dat hij tot 3 jaar en zes maanden Rijkswerk inrichting was veroordeeld, in plaats 1 jaar en zes maanden concludeerde de procureur-generaal tot vernietiging Herv. Synode roept op tot diensten op 5 Mei Het Moderamen van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft besloten :en circulaire te doen uitgaan aan de Herv.) kerkeraden en predikanten, vaarin in overweging wordt gegeven op de vooravond of de morgen van de Nat. Feestdag 5 Mei 'n dienst te doen hou den ter herdenking van hen, die hun leven gaven in de strijd om de herwinning onze vrijheid om Gode dank te bren- voor de Devrijdirjig van iand en volk Hem Zijn zegen voor overheid en volk te vragen. Volgens rederij Klachten van de stakende zeelui ongegrond De directie der N-V- Rederij Amster dam deelt, naar aanleiding van de door leden der bemanning van het s-s. Amstel- stad bij hun terugkeer geuite klachten de verzorging aan boord zoals onvoldoende voeding, vuile dekens, on klaar stuurgerei, lekke sloepen mede. dat de vertegenwoordigers van de Ja panse Zeemansbond in Otaru hiernaar op 1 Maart j-1- persoonlijk een onderzoek boord hebben ingesteld. Deze klachten zijn toen geheel ongegrond gebleken- Als resultaat daarvan neen Japanse Zeemansbond zijn verdere in aan de zeelieden ontzegd en gewei gerd hen verder aan de wal te huisves- H.A.L. Het bestuur heeft tijdens de aandeel houdersvergadering der Holland-Amerika in antwoord op de critiek van dr Prager opgemerkt, dat er 2 schepen voor n f60 mill, in aanbouw zijn en een derde zo goed als besteld is, terwijl men ook nog de eerste kl. accommodatie voor passagiers wil uitbreiden Voor een dupli- van de Nieuw Amsterdam zou 90 millioen nodig zijn. Vroeger bestelde men schip, voordat er gereserveerd was, daarna. Op den duur zou de reserve-* politiek juist blijken. De heer J. G, Bijls- uit Den Haag stelde voor 20 procent dividend uit te keren, doch directie en commissarissen verzetten zich, waarna de jaarstukken werden goedgekeurd. Over de vooruitzichten kan men niets voorspel len, doch de passagiersboekingen zijn niet ongunstig. K.L.M. krijgt concessies van de Philippijnen Met ingang van gisteren heeft de KLM commerciële rechten verkregen vooi vluchten naar en van de Philippijnen. Het is de K-L-M. thans toegestaan passa giers. post en vracht bestemd voor en afkomstig van de Philippijnen in Manilla uit te iaden of aan boord te nemen. Zo als bekend is. landen de K-L-M.-machines in Manilla op de reis naar en van Tokio- West-Indische Convairvloot gedoopt Op het dr A. Plesman-vllegveld van Curacao is de symbolische dnop verricht van de Convalr-vloot van 't Westindische bedrijf van de K.L.M. De PJ.-C.V.S. met de naam Saba gedoopt door een 12-jarig meisje uit Salz. Canadese profs willen ijshockey in Moskou Eén van de beste Canadese ijshockey prof teams, de Toronto Maple Leafs, stelt pogingen in het werk om in Rusland enkele wedstrijden tegen Russische ploe gen te spelen. Het bestuur heeft een telegram gezonden aan de Russische am bassadeur in Ottawa, waarin toestem ming wordt gevraagd voor een reis naar Rusland in het begin van Mei. Weer een Russisch zwem- record Te Stockholm heeft een Russische zwemploeg thans het wereldrecord 4x100 yards wisselslag estafette verbeterd en geforacht op 3 min. 52 sec. Het oude reccw-d stond met 3 min. 55,1 sec. op naam van de Ohio Universiteit. HILLEGOM Uitvoering Jahn De Chr. gymnastiekvereniging Jahn heeft gisteren jn Tr uitvoering gegeven voor een geheel be zette zaal In een vlot tempo brachten de leden, onder leiding van de directeur, de heer G. J. Wiethaar, staaltj- kunnen. De dames lieten, naast sierlijke rhythmische oefeningen, ook goede pres taties bij de vrije oefeningen en op de brug zien. De heren oogstten het meeste succes bij de oefeningen aan het hoogrek. Dok de jonge leden van Jahn kregen ge legenheid te tonen, hoever zij het in de vooral de hele kleintjes, waaraan het pu bliek veel plezier beleefde Deze avond is wel gebleken, dat Jahn over goede lei ding beschikt. Tussen het moment, waarop in de Oudebrugsteeg aan het toen nog openliggende waterfront van Aemstelredamme In de dertiende eeuw een vismarkt werd ge sticht cn de eerste October van het jaar 1954, waarop naar alle waarschijnlijkheid de moderne betonnen vishallcn van 's lands hoofdstad feestelijk geopend zullen worden, ligt een lange weg, geplaveid met veel vis. Want de Amsterdammer Is een hartstochtelijk consument van zeebanket, waarvoor hij zelf een ietwat vrijere uitdrukking heeft uitgevonden: ongeveer vijf kilo per hoofd per jaar wordt er In Amsterdam verorberd, waarvan vier kilo vers en de rest met-een-uitje of an-een- stokkie. Dat levert een totaalomzet van vijf millioen kilo op. Of 4.500.000. Dat de opening van de nieuwe vishal op het terrein der centrale markthallen in het hart van nieuw West dus met flinke vleug feestelijkheid overtogen zal worden, ligt in de lijn. Een belangrijk onderdeel er van wordt de visserij tentoonstelling „Vimato", achter welke weinig fraaie lettercombinatie zich het woord Vismarkttentoonstelling verbergt. Samen met het Bedrijfschap voor Visse rijproducten en de gemeente Amsterdam heeft een werkcomité onder presidium van de heer J. A. W. Bergvelt, directeur van de Dienst Marktwezen de plannen tot deze tentoonstelling thans in de t gegoten. Rijkdommen Geld krijgen zonder erom te vragen (Van een onzer verslaggevers) I het vonnis en eveneens verwerping van De procureur-generaal bij de Hogejhet beroep. Hij requireerde dat de Hoge- gymnastiek hebben gebracht. Het Raad, jhr mr dr L. H. K. C. van AschiRaaQ- opnieuw recht doende, K. zou ver- van Wijck heeft gistermorgen conclusie j oordelen tot 1 jaar en zes maanden Rijks genomen in de zaken van vier Haagse werkinrichting. bedelaars, die indertijd door de politie- Arrest in deze zaken op 6 April a.s. rechter wegens bedelarij zijn veroordeeld,! maar tegen hun vonnissen cassatie aan-j VOOT POqinQ tot mOOrd getekend. Zoals men weet. betoogde mr D.'Huisman als verdediger van driej V16I jdQT iif^.Zl"nr! De 56-jari?e c s uit Vierpolders (Z- H.) is gistermorgen door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaar. De eis was vier jaar en- onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering. Volgens de dagvaarding zou S. op 14 December geprobeerd hebben de vrouw A. van der Blom van het leven te beroven, door haar enkele malen mei een bijl op het hoofd te slaan. Naar wij nader van de politie verne men. is uit het onderzoek inzake de aan slag in de Van Kinsbergenstraat geble- keru dat mej. Y. v. d. Poorten 's morgens vóór 4 uur moet zijn overleden. Het wordt een veelomvattende exposi tie, die van Woensdag 15 tot en met Za terdag 18 Sepember de openstelling van de nieuwe hallen zal begeleiden. De rijkdommen der zeeën zullen er op ver licht ijs aan de kijkers worden getoond, een expositie van miniatuurschepen „van bom tot trawler" en een kende haringfileermachine zullen met een smakelijke demonstratie van de toe passingsmogelijkheden der verschillende vissoorten, bijbehorende kookdemonstra ties en een aantal commerciële stands ongetwijfeld tot een boeiende opzet kun nen leiden. Bovendien gaan de beide visserijfilms „Het schot is te boord" en „Vieren mi vah de hand van de cineast Herman der Horst doorlopend in een speciale filmzaal draaien en een visrestaurant zal proberen de Amsterdammers nog i •eten te bewegen. Daar komt nog bij, dat de amateurhengelaars eveneens woordje mee gaan spreken én er vermoedelijk ook een aantal stands van aquariumhouders zal verrijzen. De waarde van de Amsterdamse vis markt is in IJmuiden voldoende bekend de voorbereidingen tot deze ten toonstelling hebben dan ook verschei dene IJmuidenaren hun steentje bijge dragen, de heer J. Kolkman vertegen woordigt in het werkcomité het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad, de heer J. N. Osendarp heeft met de heer - A. van Nierop zitting in het tentoonstel- Treslong haar jaarlijkse Hngscomité, respectievelijk uit naam van de IJ.V.V. en de vereniging van Neder landse Visconservenfabrikanten. Als directe aanvoermarkt hangt de IJmuidense vishal, die vroeger aan de De Ruyterkade een wat bloedeloos be staan leidde en een deel van de belang rijkheid ontleende aan de Urkers, die er op doorreis hun vangsten losten, nog iet of wat in de lucht. Want de Urker vloot kan niet zo gemakkelijk In de buurt van de Markthallen komen en er zijn zelfs al besprekingen geweest met de Visserij- inspectie om te onderzoeken, of het nu werkelijk zo moeilijk is, de masten van de schepen „strijkbaar" te maken, opdat de botters en kotters tenminste-de brug gen kunnen passeren. Zonder of met de Urkers blijft de stad VOORSCHOTEN Slecht te spreken De gemeente-secretaris deelde ons mede dat het gemeentebestuur zeer slecht te spreken is over hét toegewezen woning- contingent voor de jaren 1954-1957. dat. zoals we reeds schreven 76 bedraagt, plus een voorschot op migratiewoningen 20 huizen. B. en W. zullen hier spoedig over vergaderen ten einde te bespreken wat toen te doen staat. KATWIJK Uitslagen K.D.C. Uitslagen van prijzemwedsbrijden de damclub K.D.C.: Zesde ronde: A. A. VooijsH. J. Koelewijn 11;' Jac. Fre'keArn. v. Bee- len 20; Ab van BeelenH. Voorzaat 0—2; H. Klinkenberg—H. Durieux 1—1 J. Schoneveld—C. van Klaveren 0—2. KATWIJK AAN DEN RUN School moest schoon De Hervormde School in het Molenblok is gereed. Er wordt nog gewacht op het meubilair, maar dat is op komst, zodat binnen twee of drie weken de officiële opening kan plaats vinden. Een aardig idee werd vorige week door de Herv. Vrouwenvereniging geopperd. En dat idee is ook werkelijkheid geworden. Wie gistermiddag langs de school is gekomen heeft het kunnen zien. veertiental dames, allen lid van de ge noemde vereniging, zijn met emme spons, met luiwagen en borstel de nog bekalkte school binnengetrokken en hebben gezamenlijk de lokalen, de gan- NOORDWIJKERHOUT Naar wij vernemen wordt thans ook in Noordwykerhout met de organi satie van de zelfbescherming de nodige spoed betracht. Deze zelfbescher ming is de eerste pijler van de organisatie bescherming bevolking; de an dere pijlers zijn de onderdelen van de overheidsorganisaties. De eerste minuten na een luchtaanval zijn het belangrijkste wegens de alarmering; daarom moet de bevolking leren zichzelf te beschermen. Om met de organisatie van de zelfbe scherming een begin te maken, heeft de burgemeester in het raadhuis een avond belegd, waarbij tegenwoordig waren de heren Stikkelbroek, commandant 'van de brandweer, Been, adjudant van de rijks politie. en Pijnenburg, die de leiding de zelfbescherming op zich De daartoe aangezochte personen ver klaarden zich bereid de functie van blokhoofd op zich te nemen. De gemecn- in acht blokken verdeeld. De blok hoofden zijn de heren H. A. van Denzen. Heshof. A. F. Jeukens. W. A. Tim- mers. Joh. v. d. Eist. S. P. C. J. Verde- gaal. P. v. d. Sleet en A. A. de Groot Zilk). De blokhoofden moeten nu. naar eigen keuze, een blokploeg samenstellen mensen, die zo doeltreffend moge lijk kunnen samenwerken. Naast het blokhoofd en zijn plaatsvervanger moet ploeg bestaan uit brandwachten, melders E.H.B.O.-ers en redders. De ploeg krijgt de belangrijke taak, de mensen uit het blok voor te lichten over alles, wat zij bij een ramp moeten doen. De burgemeester en zijn staf vertrou- en er op. dat de bevolking haar mede werking in ruime mate zal. geven en ooral. dat degenen, die aangezocht worden voor een blokploeg. zich zonder bezwaar voor deze taak zullen geven. Het is de bedoeling de pipegen op korte termyn te formeren, zodat nog dit voorjaar met de instructiecursussen een begin kan worden gemaakt. Met nadruk wordt er op gewezen, dal de ploegen geen militaire status krijgen. De deel nemers blijven burgers, mannen en vrouwen, die de eenvoudige blauwe overall zullen dragen met het B.B.- embleem en de aanduiding van hun functie op de borstzak. Er moet natuur lijk een centrale leiding zijn, maar overi gens moet de kracht van de organisatie liggen in de saamhorigheid. gen, de trappen en de bergplaatsen schoongemaakt. Begrijpelijk dat deze geste hogelijk wordt gewaardeerd door het bestuur der school- KATWIJK AAN ZEE Verkoop blindenwerk Wij herinneren nog aan de verkoop Kapsalon geopend Gistermiddag werd onder, grote be langstelling de moderne kapsalon van de heer J. Barendsma geopend in het nieu we pand Princestraait 9. Een broer van de heer Barendsma uit Leeuwarden be groette de aanwezigen. Mevr. M. Wol- dringh van der HoopAndré de la Porte voerde hierna het woord, eveneens de architect, de heer D. Verloop. Namens de Chr. Middenstandsvereniging sprak de heer T. den Duik. De heer Barendsma sprak woorden van dank. waarna i Woldringh van der Hoop een lint door knipte Feestavond Halleluja De Chr zangvereniging Halleluja, diri gent de heer Admiraal uit Noordwijlk, hield gisteravond in het Unigebouw haar jaarlijkse feestavond. De voorzitter, de heer A. van Duyn, herinnerde er hoe er in het afgelopen jaar weer hard is gestudeerd, terwijl er een prachtige uitvoering is geweest. Spr. wekte allen op nog meer leden te winnen. Tot hen, die soms neiging zouden vertonen, de vereniging te verlaten zei spr., dat mede door deze leden goede resultaten warer bereikt. Verder roemde hii de bekwaam de dirigerot en zijn keuze var Amsterdam echter een belangwekkend afzetgebied. De IJmuidense groothandel onderkent dit belang door een aantal vooruitgeschoven posten in het hartje van de hoofdstad neer te zetten en uit Den Helder en andere visserijplaat sen. die regelmatig vis aan de hoofdstad leveren, bestaat belangstelling voor de markt van Amsterdam, die met haar nieuwe hal een outillage zal krijgen, waarvoor men zich nu eens niet hoeft te schamen. Oorspronkelijk was het plan het ge bouw (84 x 26 meter met koelhuisje 1 1400 kisten) rond Vlaggetjesdag openen, maar de vorst heeft de bouw aanzienlijk vertraagd. Midden in de mer leek niet de beste tijd. zodat de tentoonstelling naar de herfst is ver schoven. Visserij-overleg Ned. België eids Crt Naar de Ni verneemt, zal minister Mansholt zijn Bel gische collega. Heger, Zaterdag 13 Maart ontmoeten op het buiten „Anneville" te Ulvenhout (bij Breda). De twee ministers zullen dan proberen uit de impasse te geraken, waarin de Ned—Belgische vis serij gekomen is door de liberalisatie van de vis-invoer uit Nederland. Zoals men weet, zouden nè 1 Maart voor de Ned. visinvoer de laatste beper kende maatregelen worden opgeheven. De vis beneden de 40 cm mocht dan vrij in België worden ingevoerd. Deze vrij making van de visinvoer was voorzien in de Benelux-overeenkomst van Ulven hout. nu ongeveer 2 jaar geleden. De Belgische visserij kwam in heftig ver zet tegen deze overhaaste opheffing, waarvoor de Belgische regering ten slotte zwichtte en uitstel verzocht. In Ulvenhout zal men nu nogmaals over deze kwestie confereren. De visinvoer is zo lang stopgezet. Herman geschaduwd De IJmuidense trawler Herman is ver leden week op de Vikingbank opnieuw geschaduwd door een Russische trawler, nadat het schip onlangs door de Rus „Mycnack", ook een trawler, was aan gevaren. De Rus kwam tot op een af stand van vijftig meter. Hij ging met de Herman meevaren, meer dan een half uur. Men vermoedt nu. dat de Russen de Hollanders ervan verdenken, dat zij Rus sische vleten Abraham kwam er niet mee toe Zoals al voorzien werd, is de tra-wier Abraham aan de IJmuidense Dinsdag- markt niet aan zijn trekken gekomen na een moeizame vicrweekse IJslandreis: het sdhip besomde f 25.000. De koolvis, die slecht van kwaliteit was, zakte prompt door de markt en moest geheel naar de vismeelfabriek worden afgeschreven. De schelvis was gelukkig beter aan de prijs en deed van f 52 tot f 53 voor export naar België en zelfs de roodbaars is velen meegevallen voor f 13 tot zelfs f 20. Er was een bestek gemaakt van zo'n f 10 f 12, maar ook hier trad de export naar België als reddende engel op. De Ame rikaanse kopers hielden zich echter verre van de roodbaars. die te duur was voor uitvoer naar de overkant van de haring- Inmiddels onderkent de handel wel degelijk het belang van deze verre- visserijpogingen die overigens nog al tijd maar niet de concrete ruggesteun van een definitieve overheidssubsidie heb ben want men ziet er een mogelijkheid in om bijvoorbeeld in het vis-arme sei zoen. als de hele trawlervloot op de ha ring is, de behoefte aan vis te dekken. Dan moet er echter ook gevist kunnen worden en daaraan ontbrak het nu juist deze reis door het bar-slechte weer. De tweede IJslander, de Tzonne, heeft van daag niet gelost, maar komt morgen ter markt met zijn 1900 kisten, waar onder 450 roodbaars. Twee Noordzeetrawlers Buiten de IJslandtrawler Abraham la gen er gisteren twee schepen van de grote NoorzeevisserU voor de hal: de Sumatra en de Klaas Wyker. De prijzen van de Noorzeekoolvis waren beter dan die van de IJslandse soorten de beste kwamen even boven de opvangprijs, de lappen gingen naar de Rehaco voor filettering. Tong teruglopend De tongaanvoeren blijven teruglopen; de lappen deden gisteren f 1.65, de groot middel f 1.28 en de halfpondjes f 160 met f 1.70 voor de enen. Voor de tong twee is f 1.70 betaald en dat was dertig centen minder dan de Maandagmiddag- prijs. die tegen de f 2 per kilo liep. Vandaag een drietal De middenweekse markt wordt bezocht door de Herman met 1600, de Eveline met 600 cn de Elie met eveneens 600 kisten van de Noordzee. Dikkoppen en schelvis naar België De regels kabeljauwen gingen gisteren naar de Begisctoe handel voor f 100 voor de grote en f 82 voor de kleinere regels. De kisten gingen eveneens goeddeels naar België voor f 84 tot f 72. Grote schelvis is eveneens naar België verdwenen voor f 67 tot f 53. Engeland betaalt voor de schol De Engelsen zijn weer fel op de schol len en betalen voor de grove soorten f 23 tot f 25 en voor de middel f 32 tot f 44, terwijl de zetschol uitschoot tot aan de f 70. Voor de enen is tot f 60 betaald en de tweeën kwamen royaal boven de f 40 per kist uit. PAPENDRECHT I heid de programma' Hierna werden diverse schetsjes ge speeld. Uiteraard werd er ook gezongen. Debatavond Vrijdagavond 8 uur wordt in de zaal Haasnoot een openbare debatavond ge houden, uitgaande van de Prot. Chr Werkgemeenschap in de P.vxi.A. Spre- ker zal zijn de heer J. H. Scheps ovei het onderwerp: „De Christen en zijn po litieke keuze". Als debater treedt op de heer J. H. Ligteringen alhier. Hoog en laag wat* Donderdag 11 Maart: hoog water 7.45 1 20.13, laag water 3.22 en 15.53. (Advertentie). KATWIJK AAN ZEE D.V. DONDERDAG 11 MAART a.s. hot de Herv. Gercf. M.V. „Calvljn" een z< bijzondere samenkomst in de KAPEL. Ds W. DE BRUIJN Herv. Pred. te Ermelo, spreekt over ,,De Verzoening" Toont allen Uw belangstelling voor dc bijzondere avond I Aanvang 8 uur. HET BESTUUR en nieuw is onze uitgebreide collectie WALA CORSETTEN en B.H.'s en U kent ons devies: EERST PASSEN DAN KOPEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7