ZWITSALINE gelee Wie zelf niet kan stemmen, neme vóór 8 April zijn maatregelen Hoe de regeling is voor ouden van dagen, zieken en afwezigen Britse vloot aangepast aan A-tijdperk VITAMINEN ACTIFRAL-10 Jeugddagen in #t leger geen ongezonde romantiek Het leven sterker is nu eenmaal dan de leer Meer luchtdoelartillerie voor bescherming achterland Toch is het zo NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 10 MAART 1954 KIEZERS, LET OP UW SAECK (Van onze Parlementsredacteur) NU DE CANDID A ATSTELLING voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten heeft plaats gehad (de stemming zal worden ge houden op 21 April a.s., dat is de Woensdag na Pasen) is het tijd, weer aandacht te besteden aan hen, die niet in de gelegenheid zijn, zelf in de plaats hunner inwoning hun stem uit te brengen. Wy hebben hier het oog op degenen, die wegens hun werkzaamheden of anderszins op de dag der stemming niet in hun woonplaats zijn, maar ook op hen, die wegens ouder dom, ziekte of lichaamsgebreken onmogelijk in persoon naar de stembus kunnen gaan. Afwezigen kunnen (soms) kiezen tussen stemmen in een andere gemeente, en stemmen bij volmacht, zieken en ouden van dagen kunnen uitsluitend een ander voor zich laten stemmen. Steeds geldt, dat de hiervoor nodige formulieren (verkrijgbaar bij de afd. Verkiezingen ten gemeentehuize) uiterlijk op 7 April a.s. moeten zijn ingeleverd. In vele gevallen kan men zich om in lichtingen wenden tot de secretarissen der plaatselijke kiesverenigingen of af delingsbesturen. De datum 7 April is met recht een fatale datum: formulieren, die later het gemeentehuis bereiken moeten onherroepelijk terzijde worden gelegd- Het gaat ditmaal om verkiezing van leden voor de Provinciale Staten, Dit betekent dat iemand, gezond van lijf en ichttge middel, dat de PULMO) BAILLY Verkrijgbaar bij apotheken Boekbespreking Arthur Koestier, Een pijl in de ruimte. Uitg. De Bezige Bij, Am- dam. (322 blz., prijs geb. 9,75), Arthur Koestier heeft het eerste deel van zijn levensbeschrijving gepubliceerd. Het ls een bijzonder knap boek en dat behoeft ons niet te verwonderen, want Koestier heeft zich reeds eerder doen kennen als een auteur die tegelijkertijd kunstenaar, historicus, filosoof en psy choloog is. In dit boek (uit het Engels vertaald door M. Mok) zien we hem als duellerend student in Wenen, arbeider op een lectieve boerderij ln Galilea, landloper In Haifa en, na een geweldige journa listieke carrière, op 26-jarlge leeftijd als een der topfiguren van een Duits kran tenconcern. En dan, juist als hij een gunstiger positie heeft bereikt dan ooit tevoren, word Koestier (in 1931) lid van de Communistische Partij. Zoals men weet, heeft hij deze partij later vaarwel gezegd en danken we daaraan zijn we reld-beroemde boek Nacht in de Middag. De achtergrond van zijn bekering tot het communisme heeft Koestier scherp ontleed. Daarbij geeft hij ons niet alleen een eerlijk beeld van zijn persoonlijke ervaringen en geestelijke ontwikkeling, maar ook van de historische stuw krachten. Zijn geestelijke koers heeft Koestier aangeduid in de titel: Een pijl ln de ruimte. Liggend onder de blauwe hemel van Boeda tracht hij zich, als jongen van veertien jaar, een superpijl voor to «tellen, die de onmetelijke ruimte wordt ingeschoten. De idee van oneindigheid en eeuwigheid grijpt hem hevig aan, want „de hunkering naar het absolute is een stigma dat diegenen waarmerkt, die geen voldoening* kunnen vinden in de betrekkelijke wereld van het hier en nu.... Het was dezelfde drang en geestesgesteldheid van alles-of-niets die mij naar het Beloofde Land voerde en naar de Communistische Partij. In an dere eeuwen vonden adspiraties van dit soort hun natuurlijke vervulling in God. Sedert het einde van de achttiende eeuw ls de plaats van God in onze beschaving vacant, maar gedurende de daarop vol gende anderhalve eeuw gebeurden er zo veel opwindende dingen dat de mensen het zich niet bewust waren. Nu echter, na de vernietigende catastrofes, die een einde hebben gemaakt aan het Tijdperk van Rede en Vooruitgang, doet de leemte zich gevoelen. De periode, waarin ik op groeide, was een tijdperk van desillusies en een tijdperk van verlangen". Nog vliegt de pijl door de ruimte. Voor Koestier en voor zoveel van zijn tijd genoten. „Onrustig is ons hart, totdat het rust vindt in U, o God". Dit woord van Augustinus geldt ook nog in de twintigste eeuw. Moge de schrijver het A. Hf. leden, die op de dag van de stemming vermoedelijk met ln de gemeente, waar ,n het kiezersregister ingeschreven staat, aanwezig kan zijn. kan vragen, of hij in een andere gemeente mag stem men- Deze gemeente moet den echter liggen in dezelfde provincie als zijn eigen woonplaats- Iemand, die in Leiden woont, kan d<us in Den Haag of in Rotterdam stemmen, maar niet in Amsterdam, Gro ningen of Middelburg Wat moet hij hier voor doen Het volgende de kiezer gaat naar een willekeurige gemeente-secreta rie, ergens in Nederland en vraagt een formulier J 4. Hierop vult hij de nodige gegevens in, o-a- een adfes i gemeente, waar hij zelf wil gaar, stem men- Hij krijgt dan na verloop van tijd thuis bericht of zijn verzoek is toegestaan. De oproepingskaart wordt dan lateT toe gezonden aan het door hem opgegeven adres in de gemeente, waar hij zal stem; men. Iemand aan wie vergunning is leend. m een andere gemeente te stem men, behoudit echter de bevoegdheid, toch in zijn eigen gemeente te stemmen, maai hij kan natuurlijk niet twee maal stem- Is men op de dag der stemming afwe zig, dan kan men ook by volmacht laten stemmen. Degenen, die binnen de provin cie blijven, hebben du6 de keuze tussen stemmen bij volmacht en stemmen in eer andere gemeente. Degenen, die op de dag van de stem' mimg buiten de provincie, waar zij wo nen verblijven, kunnen, zo zij hun stem niet verloren willen laten gaan, dit al leen bereiken door bij volmacht te laten stemmen- Dit hebben zij gemeen me ken, ouden van degen enz-, die om lichamelijke gesteldheid niet in eigen persoon aan de stemming kunnen deel- Beperkt Bij de jongste wijziging van de Kies wet is enerzijds het stemmen bij volmacht voor zieken en ouden van dagen verge- makkelij'ks, omdat deze kiezers geen dok tersverklaring meer behoeven over te leggen. Anderzijds is in het algemeen het stemmen bij volmacht moeilijker ge worden omdat men niet meer iedereen als gevolmachtigde kan aanwijzen, zoals voorheen het geval was. De kring van degenen, die men als ge volmachtigde mag aanwijzen, is thans beperkt tot: 1. de echtgenoot of de echtgenote een der bloed- of eerste tot en met de derde graad. Dat zijn a.- kinderen of kleinkinderen: b- ouders of grootouders c- broers, zusters, zwagers of schoon zusters d. kinderen van broers of zusters (oom en tantezeggers) e. ooms of tantes. Familie-verder-weg mag niet ge machtigd worden: zo kunnen neven en nichten, dat zijn kinderen van ooms of tantes niet als gemachtigde optreden'. hulsgenoten- Wat huisgenoten zijn. zal Ln de prac- tijik moeten groeien: een nadere defi nitie daarvan ontbreekt in de wet. Maar in ieder geval is het wel zo, dat bijv. verpleegsters e-d. in ziekenhui zen niet zullen worden beschouwd ais huisgenoten van de patiënten. De gemachtigde moet aan nog meer sen voldoen, dan dat er een bepaalde betrekking tot de volmachtgever bestaat Hij of zij moet in dezelfde gemeente wonen als de volmachtgever en boven dien zelf bevoegd zijn. aan de stemming deel te nemen- Bovendien kan machtigde slechts voor één persoon bij volmacht stemmen- Hierop is echter één uitzondering: men mag tweemaal gevol machtigde zijn, als het in beide gevallen voor een huisgenoot 11 Tenslotte wijzen wij er nog op, dat de gemachtigde de volmachtstem moet uit brengen op het stembureau, v. volmachtgever eigenlijk, zelf had Ook voor het stemmen bij volmacht moeten formulieren worden ingevuld- Men zal er goed aan doen. hierop tevens de familie-betrekking tussen volmacht- gever en gevolmachtigde aan te duiden: dat vergemakkelijkt de contróle. Voor alle formulieren geldt dat zij volledag moeten worden ingevuld. Zo moeten o.a. de voornamen voluit worden vermeld- Anders loopt men kans. dat he verzoek om in een andere gemeente, dat wel bij volmacht te stemmen, moet wor den afgewezen- Oostenrijkse leningen De Eerste Kamer vraagt geen uitspraak (Van onze parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag uitgesproken (met de communisten tegen) <iat geen uitspraak wordt verlangd 'de ln de vorm van een rapport gegoten overeenkomst tot regeling van de t oorlogse Oostenrijkse buitenlandse heidsleningen. Voor de Tweede Kamer staat een dergelijke uitspraak op de agen da voor de vergadering van 23 Maart Heeft ook de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat geen uitspraak wordt langd, dan is daarmee de overeenkomst zonder meer goedgekeurd en wel binnen de grondwettelijke stilzwijgendheids!» mijn van 30 dagen. De overeenkomst besproken tijdens een te Rome gehouden internationale conferentie, eind 1952. De O.E.E.S. had grote aandrang uitge oefend om de regeling op korte termijn goedgekeurd te krijgen: vandaar dat de ministers Beijen en Luns hadden ge vraagd, reeds binnen 30 dagen van de Kamer-beslissing op de hoogte te worden gesteld. Marinebegroting in Lagerhuis ELECTRON1SCH BREIN SPOORT ONDERZEEERS OP Groot-Brittamiië werkt aan de opbouw in een marine, die is aangepast aan het a-toomtijdiperk- Deze omschakeling houd: drastische wijzigingen in op vrijwel alle oorlogsschepen- Aldus heeft de Britse minister van Marine. Thomas, in het Lagerhuis meegedeeld. De minister vroeg het Huis 353 milln pond voor de marine e trékken ln het komende belas- De Britse vloot zal binnenkort zeer ver beterde wapens tegen duikboten in ge bruik nemen, zo verzekerde de minis ter. Volgens een woordvoerder van het geeft U precies wat U nodig hebtl ministerie van Marine doelde de minis ter op projectielen die door vliegtuigen worden gelanceerd, automatisch het doel zoeken en het vernietigen. Ook zuilen bijzondere hefschroefvliegtuigen voor de duikbootbestrijding worden ingeschakeld. Wat de vliegtuigen betreft: spoedig hoopt men over te gaan op het gebruik van toestellen met terugwijkende vleu gels- Men ls reeds bezig met de ontwik keling en de productie van een tweemo- torige straaljager. Volgens minister Thomas is de marine ook bezig met de bouw van een geheime dwergonderzeeër. Tenslotte onthulde de minister, dat de afweereenheden van de vloot verbeter de Asdic-apparaten met een electronisch brein zullen krijgen- Twee fregatten zijn reeds met dit brein uitgerust- Het brein begint automatisch met de beschieting van een onderzeeër die het heeft opge spoord, door middel van een mortiér- Duits geld mag naar Duitsland Het invoerverbod voor Duits geld bankbiljetten en munten in de Duitse Bondsrepubliek is met ingang van 13 April a s. opgeheven. Iedere reiziger kan na die datum Duits geld zonder beper kingen medebrengen en voor alle rels- doèlelnden en persoonlijke behoeften be steden. De uitvoer van Duits geld blijft ver boden, met dien verstande, dat reizigers maximaal 300 DM naar het buitenland mogen medenemen. Buitenlandse reizi gers. die grotere bedragen invoeren en weer willen uitvoeren, moeten het geld laten aantekenen in hun pas of deviezen- verklaring bij de eerste grensoverschrij- Gekleed in het uniform van officier der Kon. Luchtmacht heeft Prins Bernhard in Baltimore (V.S.) de vliegtuigfabriek van Glenn Martin bezocht. De Prins werd vergezeld door de heer George M. Bunker, president-directeur van het bedrijf. Minister Stai verwerpt bezwaren Gegadigden van beter gehalte sinds invoering van excursies Minister Staf kan de opvoedkundige bezwaren tegen de excursies voor jeugd naar de militaire instellingen niet delen. In de strijdkrachten leeft zeker geen ongezonde romantiek die de jonge ren zou kunnen beïnvloeden, voor zc onze Nederlandse jongeren daar al vat baar voor zijn. Dit zegt de minister zijn antwoord aan de Eerste Kamer o: zijn begroting voor 1954. De meeste jongens zullen weldra de dienstplichtige leeftijd bereiken. De Ook op Haagse en Leidse stations: Zelfbediening bij krantenverkoop •Van 15 Maart af zullen op een aantal stations na het sluiten van de boekenkiosken voorlopig ge durende een maand bij wijze van proef dagbladen worden ver kocht op de z.g. Engelse wijze. Daartoe zullen in de vestibules van de stations rekjes met kran ten worden geplaatst met daarbij een busje waarin het publiek het verschuldigde bedrag kan depo neren. De stations waarin men aldus in avonduren een krant zal kunnen kopen, zijn: Amsterdam Centraal en Amstel, Den Haag H.S. en S.S., Rotterdam C.S., Utrecht C.S., Maastricht, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Groningen, Leeuwarden, Amersfoort, Hilver- Het zijn dezelfde stations waar sinds enige tijd een proef wordt genomen met krantenverkoop in de avonduren door spoorwegper soneel van de ingangscontróle. Het is in deze tijd gebleken, dat het combineren van de functie van dit personeel met die van kranten verkoper ongewenst is. cursies kunnen- hun de ogen openen voor de mogelijkheden die hun wachten. Allen, ook de meisjes, kunnen het inzicht ver werven dat beroepspersoneel en dienst plichtigen een volwaardige, voldoening gevende en eervolle taak vervullen Zij kunnen een aantal vooroordelen over nen, en tot respect en waardering komen voor hen. die als plicht of uit roeping hun persoon in dienst stellen van een op ons volk in zijn geheel rustende taak, aldus de minister. Overigens acht de minister zijn oordeel omtrent mogelijke opvoedkundige zwaren niet beslissend. De ouders heb ben in deze het laatste woord en zijn tot uiting daarvan in de gèlegeïibeid gesteld. Met de invoering van jeugddagen is begonnen in het voorjaar van 1953 en hoe wel het aantal aanmeldingen voor toe lating tot de KMA. sindsdien nog niet in belangrijke mate is gestegen, kan wel worden gezegd, dat een duidelijke ver betering van 'het gehalte der gegadigden is bereikt. De aanmelding voor de opleiding aan de onderofficiersschool vertoont zowel voor wat betreft het aantal gegadigden alsook het gehalte daarvan, eveneens een stijgende lijn. (Zoals men weet, heeft onlangs de Raad voor de Zaken van Kerk en School van de Ned. Herv. Synode in een schrijven aan de regering geprotesteerd tegen de manier waarop bij de jeugd propaganda wordt gemaakt voor de strijdkrachten Réd.). Minister Beel over Friese kwestie Nieuwe salarisregeling voor burgemeesters is op een oor na gevild (Van onze Parlementsredacteur) PROF. Dr L. J. M. BEEL, minister van Binnenlandse Zaken, heeft gister avond in de Eerste Kamer, by de voortzetting van de behandeling van zijn begroting, de degen gekruist met twee andere hoogleraren. Prof. dr I. A. Diepenhorst bestreed hy als bewindsman met betrekking tot diens standpunt inzake de zgn. Friese kwestie. Prof. dr F. C. Gerretson, die als historicus op zijn wijze had pogen te bewyzen, waarom Amsterdam de hoofdstad van Nederland is, bestookte de bewindsman met historische ge gevens, die de vraag doen rijzen, of de Utrechtse hoogleraar het wel geheel bij het recht eind had gehad, zonder daarbij evenwel te ontkennen, dat Amsterdam inderdaad de hoofdstad des lands is. loondienst waren. Naast de verlaging van deze leeftijdsgrens staat ook de aanpas sing aan de vrije bedrijfs-regeling voor kinderbijslag tot 21 jaar voor minder validen en tot 27 jaar voor studerenden Er heeft dus een verschuiving plaats ge had, waarmee het georganiseerd overleg zich tenslotte heeft kunnen verenigen. De begroting van Binnenlandse Zaken werd aangenomen. Alleen de communis ten verklaarden zich tegen. Ook aange nomen werden de begrotingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, het Provinciefonds en het Staatsdrukkerij- en U i tgevenijibedrijf De Eerste Kamer komt volgende week Dinsdag weer byeen- Dan zijn achtereen volgens aan de orde de begrotingen van Justitie en van Sociale Zaken, Met prof. Diepenhorst was Beel het eens. dat tweetaligheid land grote nadelen kan opleveren. Maar. atldius de bewindsman, het leven is sterker dan de leer en veel narigheid kan worden voorkomen, wanneer de regering tijdig de bedding wijst, waarin het Friese langen wordt geleid- Met klem wees de minister het verwijt van de hand. als zou de commissie-King- ma Boltjes. wier adviezen geleid hebben tot het bepalen van een regeringsstand punt, eerst hebben moeten onderzoeken, of de Friese wensen wel onder de bevol king leven. De commissie is ingesteld nadat drie ministère in Friesland con tact hadden gehad met allerlei organi saties en persoonlijkheden. Bovendien wees de bewindsman op het feit, dat de Provinciale Staten zich met grote derheid achter bepaalde Friese hadden geschaard. De minister w. oordeel, dat prof. Diepenhorst te veel waarde hechtte aan de uitingen kleine groep Friezen, die aan een be denkelijk chauvinisme lijden. Prof. Die penhorst moest nog maar eens goed na gaan. of zijn argumenten wel gegrond waren. Vooral meest hij voorzichtig zijn met zijn stelling, dat religieuze argumen ten met meetellen- De bewindoman zeil was zeer onder de indruk gekomen de rede van de heer Algra over de reli gieuze fundering van de Friese Bewe ging en de noodzakelijkheid van de Evan gelieverkondiging m de landstaal. Wat de subsidiëring van kerken er bedienaren van de godsdienst betreft, was minister Beel van oordeel, dat de grondwet niet verbiedt, dat niet alleen het rijk. maar ook de gemeenten hier aan iets doen. Maar het spreekt vanzelf, dat er een werkelijk gemeentelijk belang bij betrokken- moet zyn en dot staat eerste instantie aan de gemeente zelf beoordeling en eventueel in beroep pas aan de Kroon. Wat de hoofdstad-kwestie betreft be streed prof. Beel de stelling van prof Gerretson. d®t Amsterdam hoofdstad is geworden krachtens souvereine beslissing van Koning Willem I- Minister Beel herhaalde zijn standpunt met betrekking tot de gemeentelijke zelf standigheid en hoopte, dat binnenkort 'n nieuwe regeling voor dc financiële ver houding tussen rijk en gemeenten tot stand zal kunnen komen- Wat de oplei ding van bestuurders betreft was er con tact gezocht met enkele hoogleraren, ten einde te komen tot een bezinning op de plaats in het universitaire leerplan. Dit heeft geleid tot een rapport, dat aan de iimster van Onderwijs is voorgelegd. Een nieuwe regeling van de burgemees- lerssalarissen is in een vergevorderd stadium van voor-bereiding. Bijzondere aandacht wordrt besteed aan de burge meesters van kleine gemeenten De heer Van Lieshout (KVP) had be vaar gemaakt tegen het verlagen van de leeftijdsgrens voor de kindertoelage van ambtenaren van 18 op 10 jaar. Dit was nodig, aldus de bewindsman, omdat ook het vrije bedrijf de leeftijdsgrens de kinderbijslag was verlaagd. Daarbij kwam. dat 59 procent van de kinderen tussen 16 en 18 jaar reeds >n Japanse premier door Franco uitgenodigd Het Spaanse staatshoofd. generaal Franco, heeft de Japanse eerste minister, Josjida, uitgenodigd voor een bezoek aan Spanje in de loop van de reis. die Josjida zich voorgenomen heeft te maken na Europa en de Verenigde Staten, aldus te Tokio De schoolstrijd Nedersaksische minister verdedigt zich De minister-president van Nedersaksen. Kopf, heeft geantwoord op de protesten van r.k.-zijde tegen de voorgenomen op heffing van confessionele scholen. Kopf meent dat de r.-katholieken de schuld zijn van alle onrust. Het f*>it, dat de protes tantse kinderen r.k. scholen moeten be zoeken en omgekeerd, acht hij een gewe tensdwang, waartegen de overheid noet waken door het opheffen van confessio nele scholen, door er openbare scholen voor in de plaats te stellen. Kopf wijst er op. dat in sommige stre ken de wet niet zal worden toegepast dat het elders maar om een enkele school gaat. De Duitse Partij, die in Nedersaksen nauw samenwerkt met de Chr. D<»m< tische Unie heeft eveneens scherp tegen dit wetsontwerp van de socialistische regering geprotesteerd. f^voor mooie, za°htc Amerikaanse hulp uitgebreid Aantal vliegongelukken daalt door ervaring van personeel De prograi i d»e Ver. Staten het beschikbaar stellen van lucht- doelartillerie in het kader van de mili taire hulpverlening zyn belangrijk uitge breid. Dit is gebeurd met het oog op de betekenis van de bescherming van het achterland en van de verbindingslij nen. zo heeft minister Staf aan de Eerste Kamer meegedeeld. In het NAVO-verband beschikken op dit ogenb.ik slechts twee landen over een zeer beperkt aantal eenheden die met raketten kunnen optreden. De enigde chefs van staven bestuderen thans rdeöiging van Nederland door mid- sn raketten De raket 16 nog in volle ontwikkeling en wij kunnen er van ver zekerd zijn, dat de bondgenoten m de NAVO die over raketten beschikken, deze ook dc verdediging van West-Europa ten goede zullen laten komen. - verbruggdng van de period? totdat nieuw radarmaterieel van Nederlandse oorsprong kan worden afgeleverd, zal weet. van Amerikaanse zijde tijdelijk moderne radarapparatuur ter be- Carnaval gevierd met geld van zijn broer Twee zwagers zouden samen in Am sterdam carnaval gaan vieren. Daartoe hadden ze trouw samen een jaar lang dubbeltjes en kwartjes in een spaarpot gedeponeerd- Maar op de grote feestdag ontdekte de ene zwager, dat met zijn bij inwonende broer ook de inhoud van de spaarpot spoorloos was- De Amsterdamse politie vond deze broer, de 22-jarige Zaandammer J. L-, crug in het tehuis voor onbehuisden en leverde hem uit aan de Zaandemse re cherche. Van de ten nadele van zijn zwa- broer ontvreemde f 150 was niets er. Hij had er flink de bloemet jes van buiten gezel. schikking worden gesteld. Deze zal hier reeds ki het derde kwartaa. van dit jaar aankomen. De vermindering van het aantal vlieg- tulgongelukken in de laatste tijd is te danken aan de toenemende ervaring van de jonge vliegers op de straaljagers ook van hel grondpersoneel. Over de beschadiging van een aantal vliegtuigen dat door plotseling optredend slecht weer niet op de vliegbasis Eind hoven kon landen, dee.t de minister mee. dait drie vliegtuigen zwaar bescha digd werden. Een daarvan zal worden ge bruikt voor opleidingsdoeleinden, terwijl twee vliegtuigen worden hersteld. De kosten van deze herstellingen bedragen f80.000, terwijl de waarde van de vlieg tuigen door de Amerikanen wordt ge steld op 200 000 dollar per vliegtuig. Twee schepen gezonken in R'dam en Nijmegen In de tweede Katendrechtse haven te Rotterdam is gisteravond het binnenschip Transport, dat geladen was met land- bouwzaden en eigendom is van L. Boer uit Haastrecht, gezonken. Het schip in de Maashaven, toen door golfslag ter onder de luiken door in het i stroomde. Het maakte onmiddellijk slag zij. De schipper, de 23-jarige P. J. van Vliet uit Oudewater, die alleen aan boord voer de Tweede Katendrechtse ha- binnen, waar hij koers zette naar de uiterste hoek. Het schip begon te zinken, doch de schipper zag kans van boord te stappen voordat de Transport geheel ver- wenen was. In de monding van de voorhaven van het Maas-Waal-kanaal te Nijmegen Is de waterboot De Overwinning van de heer an Ophuizen te Nijmegen overvaren door een schip, dat door twee boten uit de heven getrokken werd. De waterboot erd met zulk een kracht geramd, dat zij zonk. Wettelijke regeling van vacantie overwogen De gedachte om tot een wettelijke vacantieregeling te komen, ontmoet bij minister Suurhoff sympathie. Zo'n rege ling zou met name voor de volwassen arbeiders, voornamelijk een bestendiging betekenen van de aanspraken op \acan- tie, die thans hun grondslag vinden in een C.A.O. of bindende regeling of de vacan- tiebeschikking van het College van Rijks bemiddelaars. De vorm, waarin een wet telijke regeling zou moeten worden ge goten. wordt thans op het departement onderzocht. Voorlopig gaan de gedachten uit naar een regeling, waarin rlechts een minimum-grondslag voor het recht op vacantie wordt toegekend, net moge lijkheid van nadere uitwerking bij C A.O., bindende regeling of verordening van een bedrijfschap. (Advertentie) Ernstige waarschuwing voor HAAR Roos is een onheilspellend signaal dat haaruitval aankondigt. Wat te doen Onmiddellijk ingrijpenSilvikrin gaan gebruikenSilvikrin, de biologische haarvoeding, bevat de 14 opbouwstoffen voor de haargroei waarvan ook de na tuur zich heeft bediend toen z(j U haar gaf. Het ztjn de natuurlijke stoffen uit de aminogroep, zoals Tryptofaan, Tyro sine en Cystine Maar deze wetenschap pelijke termen zeggen U misschien wei nig. U wilt van Uw roos af. U wilt Uw haar behouden. U wilt weer prachtig nieuw haar hebbenNeem dan direct de enige juiste maatregel: Begin nog heden met Puur Silvikrin, de natüür- ltJke haarvoeding. Chr. de eerste munten werden ge slagen in het Kleinaziatische konink rijk Lydië en dat dit voorbeeld al spoedig door vele landen werd nage volgd. Ook de Perzen die in de tweede helft van de 6de eeuw een geweldige macht begonnen te ontplooien, lieten gouden en zilveren munten slaan, waardoor zij de handel in hun we reldrijk, dat bijkans het gehele nabije Oosten omvatte, aanzienlijk bevorder- Dat er nióst het zilver, gewonnen uit de mijnen van Klein-Azië. tevens goud in omloop was, betekende in deze landen nauwelijks een probleem, om dat de verhouding tussen zilver en goud was vastgesteld op 1 13, aan welke waardering een ieder zich gaar ne hield. Maar de economische wetten zijn geen willekeurige verzinseltjes vsn de Westerse cultuur uit de laatste eeuwen eij enige strubbelingen bleven daarom op den duur niet uit. Vooral niet, om dat zilver het belangrijkste metaal van Klein-Azië was, terwijl de Egyp- tenaren zich voornamelijk van goud bedienden. In het normale verkeer tussen Egyptische en Babylonische handelaren leverde dit weinig moei lijkheden op, omdat de Babylonische handel de waarde van het goud op 13 maal de zilverwaarde had gefixeerd. De zaak werd echter wat ingewikkel der, toen op den duur het zilver onder de Egyptische bevolking kwam. Van wege de zeldzaamheid ln Egypte, werd het daar te lande vanzelfspre kend hoger gewaardeerd. Toen de Perzën ln 525 v. Chr. Egypte verover den, bleek het zilver door de bevol king langs de Nijl gewaardeerd te worden op de helft van zijn gewicht in goud! Of. om eens in moderne ter men te spreken, het metaal deed een agio van 550 pet ruimschoots voel- doende om iedere deviezenovertreder te doen watertanden. De eerste ambtelijke knoeier die die over Egypte werd aangesteld. Voor het Egyptische goud kocht hij ln het buitenland Perzisch zilver tegen de gewone koers en verkocht dit tegen de Egyptische prijs aan Egyptische juwe liers De winsten die hij hierdoor maakte, waren exorbitant en na ver loop van tijd lekten zijn speculaties uit, zodat hij naar het Perzische hof werd ontboden, waar hij zijn gerechte straf niet ontging. Want koning Darius was er de man niet naar om in zijn rijk dergelijke misbruiken te dulden Wie zich afvraagt, waarom particu liere handelaren niet op een dergelijk idee waren gekomen, dient te beden ken dat dergelijke metaalzendingen in die tijden hoogst riskant waren en een sterk gewapend geleide eisten, waar door de onkosten wel erg hoog werden. Deze kostenfactor speelde echter voor de gouverneur geen rol. omdat hij vrijelijk over de gewapende macht kon beschikken. Hoe het ook zij, nu we ons van de terechtstelling van de eerste ambte lijke deviezensmokkelaar hebben over tuigd. moeten we ook eens ingaan op de vraag of het waar is dat haren en nagels na het intreden van de dood nog enige tijd doorgroeien. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5