Azië en liet wereld- gebeur en Overleg over oorlogsschade met molest-mij-en Van het ert van School en Kerk Juffrouw Jans nam afscheid van Vrije Universiteit Bijtsen?Prachtbijts ABDIJSIROOP Chefarine .4" 2 WOENSDAG 10 MAART 1954 (Van een bijzondere medewerker rr te ontkennen, dat Aziatische vraag geringe mate de belangstelling van het Nederlandse volk genieten. Dit moge begrijpelijk zyn, gezien de vele problemen in eigen onmiddellijke omgeving, die onafgebroken onze aandacht opeisen, het feit als zodanig is niettemin te betreuren. Immers, de wereld van vandaag is niet meer die van enkele tientallen jaren geleden, toen de afstanden nog een belemmering vormden tot inten sief contact tussen de verschillende volkeren en rassen der aarde. Sedert de verbindingsmiddelen zijn uitgebreid, zijn de mogelijkheden van contact toegenomen. De aanrakingsvlakken tussen de volkeren der wereld hebben zich verwijd. De wereld is kleiner geworden, doordat de afstanden zijn geslonken. Het gevolg is, dat gebieden, die vroeger geen rol speelden in het grote wereldgebeuren, thans als vanzelf daarin worden betrokken. De ontwikke lingen in Azië of Afrika kunnen daarom niet meer worden genegeerd. Wat er in Pakistan of Formosa, in Oost-Afrika of Zuid-Amerika gebeurt, kan van invloed zijn op de situatie in West-Europa of Noord-Amerika. „Splen did isolation" is uit de tijd en kan slechts kunstmatig en met geweld, door middel van het smeden van een ijzeren gordijn worden gehandhaafd. De volkeren der wereld worden naar elkaar toegedreven met een vaart, zoals de geschiedenis die nimmer tevoren heeft gekend. HET IS DAAROM, dat wy, of wij willen of nie mate komen te staan tegenover de problemen van landen en volkeren, die voorheen misschien buiten onze interessesfeer lagen. Wij hebben niet alleen te maken met onze verhouding tot Duitsland of met problemen, die verband houden met de integratie van West-Europa, maar ook, zij het uiteraard nog in mindere mate, met de enorme vraagstukken, die in Azië en Afrika om een oplossing vragen. Wat Azië betreft geldt zulks temeer, sedert de na-oorlogse ontwikke lingen in dat werelddeel ingrijpende veranderingen hebben teweeg ge bracht. Deze ontwikkelingen immers hebben tot de vorming van een aantal onafhankelijke staten in Zuid-Oost-Azië geleid, die met groeiend zelfbe wustzijn een steeds groter aandeel opeisen in de internationale besprekin gen over het lot van de wereld. Men denke slechts aan het min of meer door India geleide streven tot de vorming van een z.g. Derde Macht als zelfstandige factor naast het Wes- ters-democratische en het communistische blok. Vormde Z.O.-Azië voor de oorlog één groot, vanuit het Westen geregeerd, koloniaal gebied, thans zijn het Aziatische regeringen, die de scepter zwaaien in eigen onafhankelijke staten: India, Pakistan, Birma, Ceylon en Indonesië. Bovendien werd op 4 Juli 1946 aan de Philippijnen onafhankelijkheid verleend, terwijl in het voormalige Frans-Indo-China de staat Vietnam werd gevormd. Het be hoeft zeker geen betoog, dat deze veranderingen het totale wereldbeeld heb ben beïnvloed. DAARBIJ KOMT, dat ook de gebieden, die men onder de term „Far East" (Verre Oosten) pleegt samen te vatten, na de oorlog enorme veranderingen hebben ondergaan. Japan werd als overheersende militair- maritieme en economische macht voorlopig uitgeschakeld. Bij het vredes verdrag van San Francisco werden de eilanden en gebieden op het vaste land van Azië, die Japan sedert 1870 had veroverd, ontnomen. Dit beteken de het verlies van strategisch belangrijke eilanden en economische waarde volle gebieden, zoals Formosa, Mandsjoerije en Korea. Japan werd terug gedrongen binnen de oorspronkelijke grenzen van zijn eilandenrijk. Bovendien leidde de strijd tussen nationalisten en communisten in China tot de overwinning van Mao Tse Tung en de vorming van de munistische Chinese Volksrepubliek in October 1949. Chiang Kai Shek werd gedwongen zich met zijn nationalistische troepen terug te trekken op Formosa. Door de overwinning der Chinese communisten werd het onme telijke gebied van China eens het Rijk van het Midden genoemd op genomen in het communistische blok, dat hierdoor aanzienlijk aan macht en invloed won. HET RESULTAAT van de boven geschetste ontwikkeling is, dat de machtsverhoudingen in het Verre Oosten grondig zijn gewijzigd. Was vóór de oorlog Japan practisch de enige macht van betekenis in dat gebied thans wordt het beheerst door Communistisch China en Rusland (in het Noorden) aan de ene en Amerika, dat belangrijke strategische eilanden bezet heeft, aan de andere kant. Het is duidelijk, dat de totaal gewijzigde verhoudingen in het Verre Oosten nog in sterkere mate dan de vorming van onafhankelijke staten in Zuid-Oost-Azië, de wereld in politiek en stra tegisch opzicht hebben veranderd Meer dan ooit te voren speelt Azië een rol in de wereldpolitiek. De jonge, na de oorlog gecreëerde, staten dringen zich naar voren met hun eis tot medezeggenschap bij de oplossing der grote wereldproblemen. Com munistisch China laat zijn dreiging horen en treedt aggressief op: Korea, Vietnam, Tibet. Japan roert zich weer in zijn streven naar herwinning van verloren macht en invloed. TALRIJK EN VAN geweldige afmetingen zijn de problemen in Azië: re voluties, die nog niet zijn uitgewoed, extreem-nationalisme, commu nisme, armoede der massa's, Korea, Indo-China, al of niet erkenning van Communistisch China, positie van Chiang Kai Shek, „come back" (de terug keer) van Japan, en zo zouden wij kunnen doorgaan. Al deze problemen verdienen onze belangstelling, al was het slechts, omdat de uiteindelijke oplossing daarvan mede bepalend zal zijn voor het lot van West-Europa. Het is onze bedoeling, in enkele artikelen meer interesse te wekken voor wat er zich in het Azië van na de oorlog afspeelt en een bijdrage te leveren tot het verkrijgen van een beter inzicht in de Aziatische verhoudin gen en problemen. Het is thans meer dan ooit noodzakelijk, de Europa- centrische visie op de geschiedenis en het moderne wereldgebeuren te her zien. Eerst als wy onze blik hebben verruimd, zal het mogelijk zijn de grote wereldproblemen in hun onderlinge samenhang te bezien en aldus een betere kijk op de Westeuropese vraagstukken te verkrijgen. Begroting van Financiën aanvaard Vrijstelling omzetbelasting op komst voor sociaal, cultureel en jeugd-werk (Van onze Parlementsredacteur) NOG BIJNA VIER UUR lang heeft de Eerste Kamer gistermiddag nage praat over de begroting van Financiën. Verleden week was zij hierin blijven steken na de langdurige beschouwingen, die minister Van de Kieft en staatssecretaris Van den Berge ten beste hadden gegeven in antwoord op het vele, dat de heren senatoren te berde hadden gebracht. Het eind van het lied was gistermiddag, dat de begroting werd aangenomen met aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. voor andere „randgebieden". Daarom zal bij de komende memorie van antwoord Enkele zakelijke mededelingen, die in achter de regeringstafel klonken willen wjj nog vermelden. Minister van de Kieft verklaarde zich gaarne bereid (n.a.v. een suggestie van prof. Hellema), op korte termijn overleg te plegen met de molest-maatschappijen teneinde een oplossing te verkrijgen voor de moeilijk heden. ontstaan door een latere lagere vaststelling van vergoeding voor oorlogs schade, terwijl de molest-maatschappijen reeds uitkeringen hebben gedaan ter aan vulling van de oorspronkelijk vastge stelde vergoeding. Wat de polynorm-kwestie betreft, aarover mr Teulings (KVP) opnieuw gal spuwde, herinnerde de bewindsman in. dat de herstelbank juist was op gericht voor bijzonder riskante zaken, •voor „normale" banken geen ore- diet konden geven. De minister was van oordeel, dat er met dit bedrijf nu kans op rentabiliteit komt. En de kans op het afstoten van Polynorm wordt groter, naarmate de rentabiliteit meer in het zicht komt. Staatssecretaris Van den Berge achtte, in tegenstelling tot mr Pollema (CH) niet het gevaar aanwezig, dat de ver houding tussen de belastingbetaler en de belasting-administratie zal verslech ten. Mr Pollema had dit veronder steld. nu de contróle zal worden opge voerd. De staatssecretaris wees er op, dat hier geen sprake is van „werkver schaffing" voor vrijgekomen belasting ambtenaren. Integendeel, de contróle is veralapt tijdens het noodzakelijke inha- •an de belasting-achterstand en door uitvoeren van de heffingen-in-eens. werkzaamheden raken nu achter de en nu kan de contróle w goed Hollands gebruik ter hand geno- worden. Het ligt helemaal niet in de bedoeling, tot overmatige contróle rer te gaan. Prof. Hellema (AR) kreeg staatssecretaris te horen, dat aftrek-regeling voor kerkelijke en chari tatieve doeleinden wordt gedokterd: het minimum zal hierbij op de helling ten. Dezelfde afgevaardigde had ge klaagd over de omzetbelasting, die zelfs op kinderkampen wordt toegepast. In derdaad ia zoiets onsympathiek en wekt] het weerstanden op maar bovendien loont het voor het rijk de moeite niet, aldus dr Van den Berge. Dat geldt niet alleen voor kinderkampen, maar ook 7 April in Den Haag Diaconale conferentie der Geref. Kerken (art. 31 k.o.) Woensdag 7 April zal in het Lutherse kerkgebouw aan de Groenhovenstraat te 's-Gravenhage een diaconale conferentie worden gehouden, uitgaande van de Ge ref. Kerken art. 31 K.O. in Zuid-Holland. Ds W. G. Visser van Soheveningen zal een referaat houden over Philantropie en humanisme in het licht van de troostrijke redenen uit het bevestigingsformulier. Ds J. W. Verheij van 's-Graverrhage-Loos- duinen spreekt een slotwoord. Commissie middenstands- en handelsonderwijs De staatssecretarissen van Economi sche Zaken en O. K. en W. hebben een commissie ingesteld ter bestudering van het middenstands- en handelsonderwijs en zijn plaats in het geheel der Neder landse onderwijsvoorzieningen, zijn sub sidiëring en organisatie. Voorzitter is drs H. L. Jansen, alg. secr. van de S.E.R. Secretaris der commissie is drs Th. J. Platenburg, adviseur bij het ministerie van Economische Zaken. Ned. Chr. Vrouwenbond in Mei vijf-en-dertig jaar Op de eerste dag van de algemene ver gadering van de .Ned. Christen Vrouwen bond, die dit jaar op 6 en 7 Mei in de Ahoyhal. te Rotterdam wordt gehouden het 35 jarige bestaan van de bond worden herdacht. Tijdens deze herdenking zal een vaan delshow worden gegeven. Na afloop hier van zullen de bezoekers gezamenlijk eer boottocht door de Rotterdamse havens maken. Op 7 Mei volgt de algemene ver gadering, die, in tegenstelling tot de jubi leumviering, een besloten karakter zal M. T. R. voor onderofficieren gelijkgesteld met M. T. S. De opleidingsmogelijkheden van be roepsofficieren en van beroepsonderof ficieren zijn enigszins uitgebreid, doordat de speciale opleiding voor de verbin dingsdienst, zoals die wordt gegeven aan de Middelbare Technische Radioschool (Rens en Rens) te Hilversum is gelijkge steld met die van de middelbare techni sche scholen. Deze maatregel is genomen om het te- 0..kort aan technisch geschoold kader voor Staatsmuntbednjf eveneeiu aangenomen.! de ,and_ en lucMmacht verlichten. de Tweede Kamer bij de aanhangige op de omzetbelasting een ijziging worden gevoegd, waarin een vrij grote poging wordt ge daan, deze „randgebieden" af te stoten en dus niet meer onder de werking vi de omzetbelasting te doen vallen. De vrijstelling van belasting zal niet alleen gelden voor kinderkampen, maar voor allerlei jeugd-, sociaal en cultureel werk en voor diensten binnen een vereniging. Na de begroting van Financiën wer den die van het Gemeentefonds en het Beroepingswerk Na 42 dienstjaren chocolade: smaakt absoluut beter 1 W(j prijzen ons gelukkig, van een ter zake zeer deskundige mede werker enige artikelen te gunnen publiceren over Aziatische vraagstukken, vraagstukken die op dit ogenblik wel bijzonder actueel zijn. Ook wanneer in deze artikelen mogelijk hier of daar het accent wat anders wordt gelegd dan in ons blad wel is geschied, zo achten wij deze artikelen toch alleszins de moeite waard, ter kennis te worden genomen. Briefpakjes voor Korea tegen laag tarief Van 15 tot en met 27 Maart kan men t.g.v. Pasen aan de opvarenden van het fregat Dubois en aan het Nederlands De tachement Verenigde Naties in Korea, niet-aangetekende briefpakjes tot een max imum gewicht van 500 gram per lucht post verzenden, tegen betaling van het zeeposttarief (10 cent per 50 gram). Na 42 jaar de scepter (en de pollepel) te hebben gezwaaid in het stu denten-tehuis van de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft juffrouw Jans, bij de burgerlijke stand ingeschreven onder de naam mej. J. Schuring, gisteren afscheid genomen. Ds P. N. Kruyswijk uit Ouwer- kerk overhandigde namens de oud-hospitanten een vloerkleed voor de inrichting van haar woning te Ermelo. Talrijke hoogleraren, predikanten en andere afgestudeerden van de Vrije Uni versiteit, alsmede vele studenten hebben gisteren op hartelijke wij-ze afscheid ge nomen van mej. J. Schuring, die beter bekend als Juffrouw Jans gedurende 42 jaar de scepter (en de pollepel) heeft gezwaaid in het hospitium der V.U. aan de Keizersgracht te Amsterdam. Namens de oud-hospitanten en de tegenwoordige ..spie-gasten" heeft dr P. N. Kruyswijk, Geref. predikant te Ouder-1 geschonken. kerk a. d. Amstel na een afscheidwoord, waarin vele herinneringen werden opge haald, een tapijt met bijbehorende kleed jes aangeboden. Namens de hoogleraren der V.U. voerde de rector-magnificus prof. dr J. F. Koksma het woord tot de scheidende hospita, die haar werk het tehuis neerlegt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vele stoffelijke blijken van waardering haar jarenlange gastvrijheid werden haar Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanvallen min der benauwd te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan: AKKERS f Werelds bette hoeftftroop - Verschillende kolenmijnen In het Roerbekken hebben besloten de voort brenging te verminderen in verband met de opeenhoping van de voorraden bij de mijnen De werktijd der oudste mijnwerkers is tot drie dagen per week verminderd en men vreest nieuwe ver- m.r.deringen. 23. „Gelooft u niet dat u aardig goed in staat bent om uzelf te helpen?", opoerde ik. ,,U hebt dit zaakje netjes opgeknapt niet fraai, maar net jes." Ik geloof niet, dat zij mijn woorden hoorde. In elk geval gaf zij geen antwoord op mijn vraag. Zij bracht de hand aan haar hals, een fijne, blanke, bevende hand. ..Ik... ik kwam hier om met u te spreken." Weer voelde ik lust om luid te lachen. ..Dat was heel vriendelijk van u." antwoordde ik. „Het klinkt misschien een beetje zelfzuchtig, maar ik ben eigenlijk blij, dat ik afwezig was." Zij scheen mij niet te horen. „Het is Ma", zei ze verstikt. „Ziet u niet, dat het Ma is?" ,.U vergist zich, geloof ik. in uw tijden", op perde ik. „U bedoelt zeker, dat het Ma was? Gij Russen zijt zulke uitstekende talenkenners, dat u hem van de tegenwoordige tijd in de ver leden tijd vervoegd hebt." „Houd op!", fluisterde zij. „Houd op!" „Oh? Hebt u er misschien al spijt van?" ..Houd op!", fluisterde zy weer. „Zwijg, als jeblieft ik heb hem niet vermoord! Ik kwam om u wat te vertellen en vond hem hier liggen, Het is Ma..." „Dat hebt u al tien keer gezegd. Wie is Ma?" Zij had inmiddels haar kalmte herwonnen. Zo als ik reeds gezegd heb. wekte zij ondanks baar teerheid en schoonheid de indruk, onder alle om standigheden haar tegenwoordigheid van geest te behouden. ,,U begrijpt het verkeerd", zei ze. „Ik wist niet, dat hij hier was. Waarom heeft hij niets tegen mij gezegd? Vermoedelijk durfde hij dat niet." „Misschien hebt u hem geen gelegenheid er toe gegeven", opperde ik. „Zwijg!" Ze sprak zonder stemverheffing maar met zoveel klem, dat ik zweeg. ..Spreek zo niet! Ik zweer u, dat ik hem niet gedood heb. U be grijpt het niet. Hij was vaders tolk en bediende." Ofschoon mijn verstand mij zeide dat, als zij tot een moord in staat was zij voor een leugen stellig niet zou terugdeinzen, geloofde ik haar toch, want niemand zou die smartelijke blik heb ben kunnen veinzen. Een ogenblik dacht ik, dat zij haar zelfbeheersing zou verliezen en in tra nen uitbarsten. Haar gezicht vertrok en zij bracht de zakdoek aan de lippen. pen: te Rijssen, J. G. Ab- bringh te Oasterwolde; te Eemnes-bui- J. A. de Bruyn. cand. te Bodegraven; te Echteld (toez A. Ploeger, zendings predikant te Soest: te Lienden (toez) C. J. v. d. Broek te Meteren en Est; te Onst- wedde W. H. van Kooten te Langerak (toez.). «dankt: voor Haarlem (wijkgem. J. Germans te Enschede. Geref. Kerken «roepen: te Middelburg, A Brou- te Barneveld. (amens: aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het cand. ex. de heer G van Halsema te Zwolle. Chr. Geref. Kerken nomen: naar Dokkum, J. M. Visser te Enschede. k tvoor 's-Gravenzande, D. Slagboom te Middelburg. Geref. Gemeenten tal: te Ridderkerk, H. Ligten- berg te Rotterdam-West en L Rijksen te Middelburg; te Zeist, A. de Blois te Rot terdam-Zuid en A. van Stuyvenberg te Nunspeet. Herv. Wereldbond in Augus tus te Princetown bijeen Van 27 Juli tot 5 Augustus wordt de algemene vergadering gehouden World Presbyterian Alliance, de Her vormde Wereldbond, in Princeton (V.S.) Er worden ongeveer 400 afgevaardigden verwacht van 65 presbyteriaanse en her vormde kerken, evenals waarnemer.' van andere lichamen en interkerkelijk» organisaties. Van de onderwerpen die commissies van de bond bestuderen, men wij: de verhouding tot de oec nische beweging en andere confessies vraagstukken en evangelisatie onder niet- christenen in binnen en buitenland; het werk in de kerken (ouderlingen, diake nen, Zondagsschoolhelpers, jeugdleiders enz.); de houding tegenover de overheid; het kerkelijk leven. Helpt studerende blinden aan dure studieboeken Ned. Chr. Blindenbond vraagt steyn voor zijn Braillefonds Ieder jaar bewijzen intelligente blinden, dat zij ten volle in staat zijn om examens af te leggen en diploma's te halen, die zij nodig hebben voor een passende positie de maatschappij. Voor hun studie zijn zij echter aangewezen op kostbare studie boeken in brailleschrift. Zeer velen kun- evenwel de aanschaf van zulke dure boeken niet bekostigen en daarom streeft de Nederlandse Christelijke Blindenbond de vorming van een kapitaal om het deze blinden mogelijk te maken hun stu- behoren te verrichten. De bond doet een dringend beroep om bijdragen dit Braillefonds. Giften kunnen ge stort worden op gironummer 9898 teh n administratie van het Brail lefonds van de Ned. Chr Blindenbond Goudsbloemstraat 48 te Zwolle. In Berlijn wordt Ned. (Prot.) Gemeente geïnstitueerd a een periode van voorbereiding wordt dezer dagen een Nederlandse Gemeente Berlijn gevormd. Leden van verschil lende Prot. kerken kunnen worden toe gelaten. In deze gemeente zijn i'e amb- toegankelijk, zowel voor vrouwen al: r mannen. Dr E. Emmen, secretaris generaal der Ned. Herv. Kerk, zal mej da A. E. Ruys tot haar ambtswerk inlei den. Mej. Ruys verricht in Berlijn ook belangrijk werk voor de vluchteling! samenwerking met de Wereldraad Kerken. Dr Emmen vertoeft in Berlijn om de landelijke synode van de Evang. Kerk bij te wonen. Dr E. Emmen zal ambts jubileum niet vieren Dr E. Emmen., secr. gen. van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk, zoekt ons mede te delen, dat hij aar zilveren ambtsjubileum generlei aandacht geschonken wil zien. Op de dag zelf be vindt hij zich trouwens buitenslands. Langer verblijfsvergunning voor Indonesische studenten De Nederlandse regering verstrekt weer verblijfsvergunningen aan Indonesische studenten met een tijdsduur van een jaar. 75e Uniecollecte, lijst 28 Thesinge f 165; Elim f 82,50; Sleen f 300; Delden f 100,25; Heemse f 177.90; Eibergen f 805.30; Geesteren-Gelselaar ,25; Herveld f 42.29; Renswoude f 499,65; Wijk bij Duurstede f 200; Am sterdam C I f 2 431,05; Laren (N.-H.) f 380.10; Velsen Noord f 65.67; Gouda f 1.193 94; Lange Ruige Weide f 170; Loosduinen f 43539; Oegstgeest f 47,60; Overschie-Bovendijk f 35.72; Schipluiden f 322.20; Woubrugge f 44,45; Geersdijk f 173; Oostburg f 267,50; Oud Vossemeer f 262.20; Zierikzee f 502; Willemstad f 215,45. Totaal van 100 locale comité's f 244.976.42 (1952), f 292.637.45 (1953). Benoemingen aan de T.H. te Delft Aan de T.H. te Delft zijn benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de mijnbouwkunde in vaste dienst ir J. G. H. Ubaghs, thans tijdelijk en id. bü de elec tronics ir C. Rodenburg, thans technisch hoofdambtenaar le kl. Nieuw instituut van Ned. Herv. Kerk Commissariaat cultureel en- maatschappelijk werk Het moderamen van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft beslo- goedkeuring te geven aan de op richting van een Commissariaat voor Maatschappelijk en Cultureel werk van wege de Ned. Herv. Kerk. In dit commissariaat zijn vertegen woordigd: de Algemene Diaconale Raad, de Hervormde Raad voor Kerk en Sa menleving en de Raad voor het Jeugd werk. Vertegenwoordigers van het Socio logisch Instituut der Ned. Herv. Kerk en de Stichting voor Psychologische en Paedagogische Arbeid zullen als advise rende leden deel uitmaken van het com missariaat. Voorzitter van het commissariaat is ds F. H. Landsman, secretaris voor alge mene zaken der Ned. Herv. Kerk. De heer A de Bruin is als secretaris aan het commissariaat toegevoegd (adres: Carne- gielaan 9, Den Haag). De bedoeling van dit commissariaat is, de coördinatie van de aangesloten orga nen en instituten, met het oog op het landelijk werk. vooral in de zgn. ontwik kelingsgebieden. In het bijzonder heeft het commissariaat de opdracht om con tact te houden met het ministerie voor Maatschappelijk Werk en de provinciale opbouworganen. Tijdens de herfstzitt'ing van de Raadgevende Vergadering in Straatsburg in September wordt aldaar een korte cursus van 10 dagen gehouden ter toe lichting van de op de vergadering ter sprake gekomen Europese problemen; sollicitaties voor 15 April bij het ministe rie van O., K. en W. te 's-Gravenhage. DE JACHT NAAR HET marine-document Wereldoorlog 1914—'18 4 beroemde genees middelen tegen griep Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. ■ICIMIJI^. N PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 CT Het lied der aethergolven 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening j 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Geestelijke liederen 9.25 V. d. huisvr. 9.30 Gram. 12.50 „Uit het bedrljfsle\ 1.00 Nieuws 1.15 Meded. 1.25 Vr A. H. Schouten; i de Fellowship i Gesproken brief uit Londen. .20 „Zes weken Australië", caus r. en piano 8.00 Nieuws 8 05 8.55 Cabaret 9.30 Gram. 9.40 10.00 Gevar progr. 10.45 Spoxt- m II. 298 m.: KRO: 7.00 Nieuw* 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7 45 Mor- V. d. Schoolradio (12.30 Lan V. h. plat 3.33 >rk. cimbel 5.00 V. d. jeugd 5.30 Gram. 5.40 Voordr. 6.00 Sopraan, piano en voordracht 6.22 Gram. 6.3S Raadhuispraat 6,45 Gram. 7.00 Nieuws 7.10 V. d. jeugd 7.30 Gram. 8.00 Radiokrant 8,20 Gevar. progr. 9.45 Gram. 9.50 „Ik dei Orgelconc. 10.45 Avoi Nieuws 11.15—12.00 Gra s 2.10 Meded. 2.20 Lichte „Houd op!" zei ik scherp. „Wie heeft hem dan vermoord?" „Zij..." fluisterde ze. „Hij moet een bericht bij zich gehad hebben. Zij vermoedden iets. Waarom heeft hij het mij niet gezegd?" Ineens werd zij weer kalm. Aan moed ontbrak het haar stellig niet. Hoewel ik niet geheel begreep welke rol. zij in dit drama gespeeld had, moest ik toch haar moed bewonderen Zij was in staat, zonder lang te aarzelen een hesluit te nemen. „Wij moeten dadelijk hier weg", zei ze. „Als hij ontdekt dat ik hierheen gegaan ben. weet ik niet wat er gebeuren zal. Vlug! Zij vatte myn arrr: en knikte naar de deur. „Vlug, vlug alstublieft!" Haar aandrang en het onverwachte van haar besluit deden mij terstond toegeven. Ik rukte de deur open; wij bevonden ons in de gang en haar hand op mijn arm beefde. De gang was verlaten. „Hierheen", fluisterde zij en trok mij mee een hoek om. „Luister! Daar komen zij!" Zij had gelijk. Aan het einde van de gang, die wij juist verlaten hadden, hoorde ik zachte schre den en stemmengemompel. Als zij niet zo vlug gehandeld had, zouden zij ons het volgend ogen blik gezien hebben. Zij greep naar de deurkruk van de hut achter ons, en zelfs in haar haast zij vlug en handig; de deur was gelukkig niet op slot. Een seconde later stonden wij in de duisternis van een lege hut en luisterden door een reet van de deur naar de voetstappen er stemmen. Toen sloot zij die onhoorbaar en ston den wii in het pikkedonker. Zij hield mij nog steeds bij de arm en haar vingers omklemden Ispionnage voor de Amerikaanse imperia mijn mouw nog "vaster. Zij fluisterde zo zacht- listen, jes, dat ik haar bijna niet verstaan kon. „Ik geloof niet, dat zij ons gezien hebben. (J onderwijsbenoemingen moet nooit vertellen, dat u in uw hut geweest L. Bcnoernd tot hoofd der tc openen Geref. bent nooit! U moet hier een ogenblik wach- te Gr?nill,!eL.n' w,- j Meijer, thans hoofd van de Geref. Parkschool ten. met lang. Als lk de deur open, slaat u aldaar Idem der te openen Chr. School te rechtsaf en gaat regelrecht naar het dek Na- Hii- tuurlijk zal iemand u daar aanspreken en zeggen dat zij u een ancere hut gegeven hebben." Ik fluisterde terug. „Waarom wilde u mij spreken? Wat was er?" „Ik wilde u inlichten over deze ellendige geschiedenis. Ik wilde u doen beseffen, wat u deed...beseffen, waarvoor hij u gebruikt. Ik kan het u nu niet uitleggen, want u moet gaan... maar als u Shanghai bereikt, keert u dan regel recht naar Amerika terug! Het geeft niets waar heen u gaat, als u maar weggaat! Vertrouw hen niet! Ga nu vlug naar het dek." „En u?", vroeg ik. „Bekommer u niet om mij. Ik kan wel op me zelf passen. Vaarwel." In vogelvlucht Te Rome is kardinaal Massimi over leden; thans bedraagt het aantal Ita liaanse kardinalen 25. terwijl er 44 niet- Italiaanse kardinalen zijn. Aan de eerste Stille Omgang van dit jaar in Amsterdam namen 21.000 R.K. mannen deel. De Asociacion Hispania en de Nij meegse studentenvereniging La Cueva de Montesinois beleggen op 29 en 30 Mei in Nijmegen een Nederlands-Spaans con gres. -r- In Oost-Dultsland zijn zeven Jeho va's getuigen veroordeeld tot 2 k 5 jaar gevangenisstraf wegens sabotage LEIDEN Ape kloon: i de heer J. A. P (Adven WONDEROLIE esjes. Een nle it de pijn w j. Jodium f. 1.85 merikaanse nieuwsbrief 10 00 Nieuws 10 15 Dis- muz. 11.30 Wetenschap- Ï500 en 247 m.: 12.00 „Mr* 2.15 Concert 12.45 Voordr. 15 Dansmuz. 1.45 Concert V d kind 3 00 V. d vrouw 4.00 Lichte nuz 4 45 Dansmuz. 5.16' ..Mrs Dale's Dag- >oek" 5.30 Caus 5.45 Mil. caus. 6.30 Concert 15 V. d. jeugd 7.45 Hoorsp. 8.00 Nieuws :,25 Sport 8.30 Gevar. progr. 9 00 Brievcn- >eantw. 9.30 Hoorsp. 10.00 Gevar. progr. 10.30 dem 11,00 Nieuws 11.15 Act. 11.20 Lichte nuz. 12.05 Voordr. 12.20 Lichte muz. 12.56— .00 Nieuws. .00 Pari. iel, 324 11.45 Gra Nieuws 2.15 Gra 1.15 en 2.30 Gr 4.05 Lichte ml 6.30, 6.45 en n. 12.30 Weerber. 1.15 Gram. 2 00 Franse les 2.45 n. 5.00 Nieuws 5.10 aamse muz. 6.30 V d. Gram. 7.50 Pol. caus. kb. 8.40 Gram. 10.00 arrecital 10.55—11.00 i.: 12.00 Concert 1.00 Nieu n. 3.00 Kamermuz 3.45 Gra 5 00 Nieuws 5.1$ Dnnsm .15 Gram. 7.30 Nieuws E ïrgeschiedenis (op 224 r Puzzle ook eens met Paardensprong raadsel Door middel van de paardensprong uit het schaakspel kunnen de letters in het diagram tot een gezegde worden verenigd. Men begint bij de omlijnde E. Oplossing vorige puzzle: Horizontaal: 1. Schokker, 7. tel., 8 ais, 10. al, 11. ork., 12. wij, 14. keg, 15. berooid, 16. dog. 18. af. 19. ak-, 20. Dr., 21. pré, 22. lui, 23. doelloos. Verticaal: 1. Staf, 2. cel, 3. H.L., 4. kar bonkel. 5. kik. 6. es. 9. vijg. 12. wed, 13. weg, 14. kit, 15. bof. 16. das, 17. kris, 19. are, 20. duo, 21 Po, 22. L.O.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2